oor 350 miljoen gulden aatshulp Hoogovens iaoedische olie oor Nederland Saneringsplan Avébé ligt vast )eeltijdbaan middel tegen ziekteverzuim Metaalbedrijf wil 140 mensen kwijt Chemische industrie vreest invoer uit ontwikkelingslanden America-Fund inden willen meepraten in steunplan ciaal plan st Philips ee miljoen Rente verder omhoog in VS .egering geen partner in gesprek Reuze-motor Industriebond FNV kwaad op Polynorm Beleg in Amerikaanse aandelen. Maar bespaar u de moeite. Estel-dochter krijgt order uit Nigeria Transport steenkool door pijp goedkoper ïrkgevers willen praten over korter werken Mantelfabriek in Helmond failliet Sieradenatelier wil korter werken \G 7 NOVEMBER 1960 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET |P 11 - R 17 - HS 15 >nze sociaal economische redactie HAAG Hoogovens krijgt 350 miljoen gulden steun van de overheid. Minister Van «nne (Economische Zaken) heeft dit besluit gisteren bekend gemaakt. De eerste 200 >n zal op korte termijn worden verleend. Het bedrag kan in de jaren 1981-'82 worden ïoogd tot 350 miljoen. joor de Nationale Investerings Achtergesteld" wil zeggen, ij financiële nood of faillisse- eerst de andere kredietver- •rs aan hun trekken komen, ihtergestelde lening staat voor Jdrijf dus ongeveer gelijk aan vermogen uit aandelen. De nerclêk' voorwaarden" zullen ame inhouden dat een normale over de lening moet worden ilc nte 200 miljoen gulden is voor jpgestarte nieuwe cokesfabriek luiden De minister vindt het groot belang" dat Hoogovens -un krijgt de vorm van een zelf voldoende kolen tot cokes kan «stelde lening op commercie- maken om niet te veel van invoer van ïwaarden. en zal worden ver-- cokes afhankelijk te worden. correspondent fOVEN De vakbonden heb- et Philips een principe-akkoord t over een sociaal plan voor de i voor speciaal glas in Eindho- lie (abnek wordt overgeplaatst Winschoten en de 250 werkne- krijgen ander werk in de regio KMI ns een onderdeel van het soci- lan is er een financiële regeling de 111 ploegenwerkers. Alle enwerkers die niet meer in de endienst aan de slag kunnen, tn de ploegentoeslag ,12 tot 24 Men volledig doorbetaald, af- elijk van het aantal jaren dat ze .loegenwerk zitten Daarna de ploegentoeslag afgebouwd ranke!;.* had Philips voorge- de ploegentoeslag voor alle enwerkers maar voor negen den te garanderen. De financië- eling voor de ploegenwerkers hilips bijna twee miljoen gul- an kosten De vakbonden spre- ereen ..unieke overeenkomst" De aanvullende 150 miljoen zijn voor ..modernisering en raUonalisatie" van de staalfabricage in IJmuiden Voorwaarde is. dat de fusie-afspraken binnen Estel (Hoogovens en het Duit se Hoesch) over onderlinge coördina tie van investeringen zullen worden aangehouden. Er mogen dus niet in Dortmund investeringen worden ge daan, die eigenlijk in IJmuiden horen en daar nu door overheidssteun wor den bevorderd Crisis Van Aardenne wijst in zijn bekend making op de crisis in de Europese staalindustrie, die al tot een beper king van produktie in EO-verband zal gaan leiden. Ook gezonde bedrij ven dreigen door de crisis aangetast te worden. De minister stelt dat hij tot de steun heeft besloten „ervan uitgaande, dat Estel en Hoogovens mede gezien de zeer gunstige vestigingsplaats tot de meest efficiënte staalbedrijven in Eu ropa behoren." Door de vakbonden waren de minis ter drie voorwaarden voor de vereiste steun genoemd. Het geld zou in Ne derland moeten worden geïnvesteerd, er zouden in Dortmund geen investe ringen mogen gebeuren die „IJmui den" in de wielen rijden, en de vak bonden zouden invloed moeten heb ben op de besteding van het steun geld. De eerste twee voorwaarden worden NEW YORK (Reuter) - De Chase Manhattan Bank heeft (als eerste bank) gisteren de prime rate met een volle punt verhoogd. Hiermee is de prime rate de rente die aan eerste klas klanten in rekening wordt ge bracht van 14Vr op 15'A procent gekomen ïelief onze redactie economie IRDAM Volgens het lerikaanse olietijdschrift itt's OUgram News zou de Ne- 'landse regering zeer binnen- olie gaan kopen van de Saoe- 11 Cs Arabische staatsoliemaat- ht. «koppij Petromin In feite gaat om onderhandelingen tussen twee regeringen. Een woord- tder van het ministerie van momische zaken ontkent ech- dat de Nederlands regering mod tij is in deze onderhande- I worden de gesprekken ge- trd met medeweten van de trheid en is het ministerie van momische zaken ingelicht vóór onderhandelingen begonnen. •kspartner aan Nederlandse it ii geen overheidsinstantie en ooV. geen industrie, zo is van de re toi Zijde »an het ministerie verklaard. ?r er, Welke Nederlandse instantie met fctromin praat wil het ministerie let zeggen, ook niet voor-'welk doel de Nederlandse partij olie wU kopen in Saoedi-Arabië. Het Amerikaanse olieblad wist ook te melden dat de regering zou overwegen een staatsoliemaat schappij op te richten zoals dat ook al in enkele andere industrie landen is gedaan. De woordvoer der van economische zaken acht dat bericht voorbarig. Wel erkent hij dat er wei eens over gepraat wordt. Tot nu toe Is Nederland niet enthousiast over een staats- maatschappij omdat die minder manoeuvreerruimte heeft dan de- gewone oliemaatschappijen. De grotere soepelheid van de oliecon cerns heeft er voor gezorgd dat Nederland in 1974 onder de olie boycot kon uitkomen Met een staatsmaatschappij was dat moei lijker geweest Het is overigens wel eens voorge komen dat de regering recht streeks heeft onderhandeld met een olieland over leveranties. Een van de weinige voorbeelden is Ni geria. Dat liep toen op niets uit. door de minister nu vervuld; de laat ste echter niet. De minister heeft wel de industriebonden meegedeeld „op korte termijn" te willen praten over de steun aan Hoogovens. Bestuurder Oroothuis van de Indus triebond CNV is over de hoogte en de vorm van de steun wel te spreken, maar niet over de weigering om de vakbeweging in het steunplan te be trekken „Of het bedrag voldoende zal zijn. kun je nu niet zeggen. Hoogo vens is een modern bedrijf, en dat moeten we zo zien te houden. Ik denk dat het een langdurig proces zal worden." De bonden willen, aldus de CNV'er. meedenken over de toekomst van de staalindustrie in Nederland, en hoe die in de toekomst open gehouden kan worden. Bij Rijn-Schelde-Verolme is de grootste dieselmotor van Euro pa gebouwd. Het gevaarte gewicht 797 ton is gebouwd in opdracht van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Braks (Landbouw) piekert er niet over het saneringsplan voor het aardappelmeel-concern Avébé te veranderen. De bewindsman hield gisteren in de Tweede Kamer vol. dat aan het uitgangspunt de sluiting van zes fabrieken niet te tornen valt. Braks liet er ook geen twijfel over bestaan, dat de overheid met financiële steun tot het uiterste is gegaan. Deze opstelling kwam de minister op de kwalificatie „bikkelhard" te staan. Braks zei echter niet anders te kun nen handelen „Deze operatie, met inbegrip van de sluiting van de zesde fabriek in 1982. heeft de grootste kans van slagen. Het gaat om de redding van een concern, dat in erbarmelijke omstandigheden verkeert." Avébé telt momenteel tien bedrijven, waarvan er vier of vijf volgend jaar al gesloten moeten worden. In het hui dige saneringsplan gaan in totaal meer dan zeshonderd vaste arbeids plaatsen verloren Pas als de verkoopmogelijkheden van zetmeel de komende tijd gunstig afwijken van de sombere prognoses, kan er volgens Braks gesproken worden over een eventuele bijstelling van het saneringsplan. Het CDA be pleit. dat pas eind volgend jaar een besluit valt over de sluiting van een UTRECHT De industriebond FNV is kwaad op de directie Polynorm zit momenteel met afzet- van het metaalbedrijf Polynorm omdat het zonder de bonden daarin te hebben gekend, zijn voornemen heeft bekendge maakt het personeelsbestand terug te brengen van 890 tot 750 mensen. ADVERTENTIE erboot verkocht voor 13,8 miljoen lELBl'RG (ANP) De veerboot OI*u Kent is gerechtelijk verkocht 13,8 miljoen gulden. Koper op de Middelburgse rechtbank was de elsbank Sparekasse uit Kopenhagen. Deie bank had aan de eigenaars «t schip, de Deense rederij Lauritsen, een hypothecaire lening gegeven iderpand van het schip. De vordering van de bapk op Lauritsen vormde veer het bedrag waarvoor de Olau Kent verkocht is. De Handelsbank tkasse zal trachten de veerboot zo snel mogelijk door te verkopen. tau Kent was tot voor kort uitgeleend aan de Olau-Line in Vlissingen teen dagelijkse dienst mee onderhield tussen Vlissingen en het Engelse mess. De Olau-Line heeft nu een Italiaans schip gecharterd. Als u dc risicospreiding en dc langere termijn in het oog houdt, iaat u uw kansen in Noord-Amerika natuurlijk niet onbenut Gezien de economische kracht. Gezien dc waardering voor dc vrije onder nemingsgewijze produktie cn het privc-bezit. Gezien dc veelheid aan interessante ondernemingen en bodemrijkdommen. Maar zelf beleggen, in dat gebied, kost u te veel tijd cn inspanning. Daarom is het America-Fund van de ABN Bank een uitkomst. Het is een uniek Nederlands fonds dat zich voor 100% concentreert op de VS en Canada. De portefeuille van het fonds is zeer evenwichtig opgebouwd uit aandelen van bekende en minder bekende, maar steeds financieel sterke ondernemingen in expanderende bedrijfs takken. De participaties America-Fund worden dagelijks verhandeld op de Amsterdamse Effectenbeurs. Het is de moeite waard om er eens wat over te lezen in kwartaal- of jaarverslagen van het America-Fund. Ze liggen voor u klaar bij het ABN-kantoor in uw buurt. U kunt ook gebruik maken van de coupon. Stuurt u mij een jaar/kwartaalverslag van het America-Fund uw folder met meer informatie over het America-Fund. Naam: Adres: Postcode: Deze bon versturen aan: ABN Bank, Afdeling Beheer Beleggingsfondsen, Keizersgracht 573 - 575,1017 DR Amsterdam. Telefonische inlichtingen: 020 - 29 35 17/29 34 63. problemen, als gevolg van de malaise in de bouw en in de autobranche. Zestig procent van de produkten die het bedrijf vervaardigt is bestemd voor de auto-industrie. De rest is voornamelijk voor de bouw bestemd De winst van Polynorm daalde in 1979 tot onder het niveau van 1974. Eerder dit jaar is het personeelsbe stand al via natuurlijk verloop ver minderd van duizend tot 890 mensen. Volgens bestuurder Wiel Brand van de industriebond FNV is in mei dit jaar met het bedrijf afgesproken dat het met een beleidsplan zou komen. Bovendien had de directie meege deeld dat de inzinking slechts een tijdelijke kwestie zou zijn. en dat tijdelijke maatregelen als werktijd verkorting de problemen zou kunnen oplossen. Brand is van mening dat de directie de cao-afspraken niet nakomt. Als het personeelsbestand drastisch moet worden gewijzigd, dienen name lijk de bonden geïnformeerd te worden. Volgens de FNV werkt de directie natuurlijk verloop bovendien extra in de hand door van twee-ploegendienst te willen omschakelen naar dag dienst. Dat betekent een belangrijke achteruitgang in het salaris van de medewerkers. Directeur W Bosselaar van Polynorm ontkent dat hij eerst met de bonden aan tafel had moeten gaan zitten Dat zou volgens hem alleen nodig zijn als het om gedwongen ontslagen ging Polynorm is. via de Nederlandse In vesteringsbank. voor een groot deel in handen van de staat. Tien procent van de aandelen is in handen van het personeel. Van onze redactie economie DEN HAAG De chemische industrie is bang. dat een nieuwe voorkeurbehandeling voor ontwikkelingslanden de kans op concurrentieverstoring vergroot. Bij de invoer van enkele basisprodukten uit ontwikkelingslanden is dat al te merken, en daarom worden maatregelen tegen marktversto ringen nodig geacht. De chemische industrie in Europa DORTMUND Nigeria heeft bij een groep bedrijven, die onder leiding staan van de Westduitse onderne ming Ore ns te in und Koppel (O und K) een order geplaatst voor uitbrei ding van een cementfabriek bij Doko- to tot 600.000 ton capaciteit per jaar. O und K is voor 50 procent eigendom van Estel, waarbij ook het Nederland se staalbedrijf Hoogovens is onderge bracht. Of Hoogovens ook bij de or der is betrokken is niet bekend. Korter werken bij Philips Doetinchem EINDHOVEN (ANP) In verband met te hoog opgelopen voorraden en een afnemend aantal orders zullen 90 medewerkers van Philips Doetin chem die zijn betrokken bij de pro duktie van kwartskristallen, met in gang van maandag 10 november kor ter gaan werken. Dat meldt de Phi- lipskoerier. het personeelsblad van de onderneming heeft schriftelijk bij de raad van mi nisters van de Europese Gemeen schap aangedrongen op matiging van de plannen tot uitbreiding van de importen die zijn vrijgesteld van in voerrechten. Dit voor zover de voor delen hiervan aan de energie- en grondstofrijke ontwikkelingslanden ten goede zouden komen. Om dit verzoek te ondersteunen heeft de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) een brief aan minister Van Aardenne (Econo mische Zaken) geschreven. Hierin wordt de minister gevraagd er bij de Europese Commissie op aan te drin gen. dat de ontwikkelingslanden een faire kans krijgen hun chemische in dustrie op te bouwen, maar dat de voorkeursbehandeling van bepaalde „gevoelige" produkten wordt be perkt. Bovendien zou er, wanneer dat nodig zou zijn, op snelle en doelmati ge wijze tegen marktverstoring moe ten kunnen worden opgetreden Meten Volgens de chemische industrie heb ben enkele ontwikkelingslanden al een chemische industrie opgebouwd, die zich kan meten met die van Euro pa. maar in sommige gevallen ook nog profiteert van goedkope grond stoffen en energie. Het zijn vooral de prijsverschillen, aldus de VNCI. die markt- en concur rentieverstorend werken. DEN HAAG De Steenkolen Handelsvereniging (SHV) in Utrecht heeft een hydraulisch overslagsysteem ontworpen met behulp waarvan het lossen van kolenschepen aanzienlijk goedkoper wordt. De overslag- terminal kan bovendien 30 pro cent goedkoper worden ge bouwd dan een conventionele overslagterminal. Verschillende Nederlandse be drijven waaronder IHC Hol land. Ballast-Nedam, DSM en ondernemingen in de steenko lenhandel. hebben belangstel ling voor zo'n hydraulisch transport- en overslagsysteem. Er bestaan plannen om tot een proefopstelling te komen ter waarde van circa 20 miljoen gulden. Bij hydraulisch transport wordt een vaste stof (bij voor beeld steenkool) eerst fijnge malen en vervolgens met water vermengd, zodat deze vloei baar wordt. Op die manier kan de stof via pijpleidingen een voudig worden getranspor teerd Op de plaats van be stemming aangekomen wordt het produkt weer van het water ontdaan. Medewerkers van IHC Holland hebben berekend dat transport op deze wijze 14 procent goedkoper is dan met enig conventioneel systeem. Overslagkosten bij het lossen van schepen liggen 25 procent lager. Het hydraulisch transporteren van stoffen kan van grote bete kenis blijken tegen de tijd dat Nederland aanzienlijke hoe veelheden steenkool moet gaan importeren. zesde fabriek. De PvdA meende, dat het nog te vroeg is om de financiële grenzen van de overheidssteun voor goed vast te leggen Braks zei nog eens dat de regering gedwongen ontslagen zo veel moge lijk wil voorkomen. Hij reageerde echter zonder enthousiasme op een mogelijkheid, die de vakbonden daartoe genoemd hebben: uitbrei ding van de vijf-ploegen-diensten. „Ik vrees, dat daarmee de financiële -las ten van het concern verzwaard wor den". zei de minister Het CDA opper de het idee om van de Avébé-werkne- mers een „financieel offer" te vragen voor vijf-ploegen-diensten. De minister verwees de hele kwestie naar het komende overleg tussen AvéBé en de vakbonden, dat naar hij hoopt spoedig afgerond kan worden. Een van de voorwaarden, die de overheid aan de steun-operatie van bijna een kwart miljard gulden stelt! is instemming van de bonden met de geplande inkrimping. Braks prees gisteren bij herhaling al „de constructieve opstelling" van de bonden. onze sociaal-economische redactie I HAAG De gezamenlijke werkgeversorganisaties hebben de ondernemers opgeroepen verzet tegen deeltijdarbeid op te geven. Er zal met de vakbeweging ook moeten worden raat over andere vormen van korter werken en over de ploegendiensten. werkgeversorganisaties. "ga in de Raad van Centrale memersorganisaties. doen deze evelingen in een discussienota <le arbeidsduur, die gisteren is bliceerd pt overleg met de vakbeweging volgens de werkgevers de huidi- .veertig-unge werkweek niet wor- pooorbroken. Ook vinden zij. dat werken gepaard moet gaan met een evenredige inlevering van loon Volgens de discussienota zal per on derneming of per bedrijfstak moeten worden bekeken hoe binnen de gege ven arbeidsduur de behoefte van de onderneming en de voorkeuren van de werknemers beter op elkaar kun nen aansluiten. Een belangrijke overweging van de ondernemers om meer rekening te willen houden met de wensen van de werknemers ten aanzien van de ar beidstijd is de wens om het ziektever zuim terug te dringen De werkgevers verbinden vermindering daarvan als voorwaarde aan de invoering van nieuwe werksystemen. Arbeidsduur Voor de gesprekken over de arbeids duur zal de nieuwe maatstaf het be grip Jaarlijkse arbeidsduur" moeten zijn. Op basis van de CAO's is de jaarlijkse arbeidsduur 1856 uur. Naar verhouding is dat in Europa veel. Feitelijk wordt echter ruim 200 uur minder gewerkt. De oorzaak daarvan is voor het grootste deel ziektever zuim en slechts naar verhouding ge ringe mate stakingen en dergelijke. Met de feitelijk jaarlijks gewerkte uren lijkt Nederland in Europa juist onderaan te staan. Dat grote verzuim beïnvloedt de concurrentiepositie na delig, niet alleen door zijn omvang maar ook door zijn onvoorzienbaar heid, aldus de werkgeversorganisa ties. Ook bij de deeltijdarbeid zal moeten worden uitgegaan van de arbeids duur per jaar. Hierbij zal men ver plicht moeten worden sneller werk als passend te aanvaarden, menen de werkgevers. De opleiding van de werkzoekende moet een geringere rol gaan spelen dan tot nu toe. Verder vindt de RCO het noodzakelijk dat het onderwijs meer wordt afgestemd op wat de arbeidsmarkt van de men sen wordt gevraagd Produktie De werkgevers wijzen erop, dat ar beidstijdverkorting per dag of per week zonder inlevering van loon ten koste gaat van de produktie en de werkgelegenheid. Daarnaast lijkt vol gens de werkgevers looninlevering door de momenteel full-time werken den nauwelijks te verwezenlijken ge zien de toenemende bedreiging van hun koopkracht De RCO conclu deert daaruit dat verkorting van de wekelijkse arbeidsduur als zodanig geen punt van discussie kan zijn. Ten slotte mag er bij een nagenoeg weg vallende economische groei geen ver dere uitbreiding van de werkgelegen heid in de collectieve sector plaats vinden. tenzij de kosten daarvan in die sector zelf worden opgebracht. Het rapport zal nu eerst door de be sturen van de werkgeverscentrales worden besproken. m Van onze correspondent HELMOND Het textielbedrijf Fu ture Fashion (mantels en jasjes) in Helmond gaat dicht. De directie heeft het faillissement aangevraagd en de 67 werknemers komen op straat te staan. Belangrijkste oorzaak is vol gens directeur P. van den Heuvel de afwachtende houding van de groot winkelbedrijven bij hun aankopen. De heer H. Frissen van de Industrie bond FNV is woedend omdat de vak bonden niet van het faillissement op de hoogte zijn gesteld, terwijl dat volgens de CAO verplicht is „Het lijkt wel of de directie aan een ver standsverbijstering lijdt". aldus Frissen. Volgens Frissen was een deel van de werkgelegenheid misschien te redden geweest als de directie eerder met de problemen voor de dag was gekomen. Future Fashion is in 1977 ontstaan als voortzetting van een deel van de failliete Eysbouts Holding Vorig jaar maakte het bedrijf nog winst. DEN HAAG Begin volgende week valt de beslissing over het verzoek tot werktijdverkorting van het goud- en zilveratelier Gebroeders Van Gils in Bergen op Zoom. Dit heeft minister Albeda in de Tweede Kamer meege deeld De moeilijkheden houden verband met de hoge prijzen van goud en zilver, met de afwachtende houding van de consument in verband met de inkomensontwikkeling en, in het ge val Van Gils, met de omstandigheid dat daar nogal kostbare sieraden worden vervaardigd. 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15