teagan belemmert plossing gijzeling [oskou: lood oud ijzer Blank Zuid-Afrika blij met Reagan uropa wacht af roepen Weddei in torden van Tsjaad Iran wijst voorstel voor 'vrede nu' af If ft Carter waren beter zaken te doen lische rol ontkend Dodental El Asnam nadert de 2600 Lech Walesa 'erg gelukkig' Bani Sadr op bezoek bij troepen Hof in Warschau behandelt beroep vakbond maandag Nyerere blijft president van Tanzania Journalisten staken 4 dagen in Portugal 'Camp David' in de ijskast Vuurwerk en zorg in Azië Ieder voor zich rtDAG 6 NOVEMBER 1980 BUFTENLAND TROUW/KWARTET lames Horsey SRAN Ronald Reagan's overwinning bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen lijkt jen te bekronen van de jongste pogingen een oplossing voor de gijzeling te vinden. Te Irong in Iran het besef door dat het beter met Jimmy Carter dan met Ronald Reagan f kon doen. eek gisteravond ook uit de si van de geestelijke leider van ftters van de ambassade, Hoja- m Khoeiniha Hij zei dat de k van president Carter een mis- is geworden, wat op zich geen .loeft te hebben op de gijze- Maar omdat Carter al in func- I, zouden sneller oplossing heb enden als hij herkozen was overwinning van Reagan heb- meer tijd nodig. stellen ook andere Iraanse oerders dat de verkiezingsult- an generlei invloed is op de n de betrekkingen tussen de jde Staten en Iran. Carter en i zijn immers beiden vertegen {ers van de „grote satan", n de afgelopen twee weken gaven Iraanse regeringsfunctionaris sen in privéi-gesprekken toe. dat zij toch dachten sneller met Carter tot zaken te komen waarbij ze de brood- benodigde financiële middelen, die door de Verenigde Staten in beslag zijn genomen, en het militair materi eel dat Iran in de Verenigde Staten besteld en reeds betaald heeft, snel zouden krijgen. Toen dit besef door drong wat bleek uit de afgelopen zondag door het Iraanse parlement goedgekeurde voorwaarden voor vrij lating van de Amerikanen was het echter al te laat De peilingen lieten toen al doorschemeren dat Reagan er veel beter dan Carter voorstond Misrekening Naast de Iraanse misrekening met jtENDE (Kameroen) (AFP) Aanhangers van de presl- t van Tsjaad, Goukouni Weddei, hebben het noorden van ,land bezet en troepen van Weddel's rivaal Hissen Habre zware slag toegebracht. I in Yaoendé, de hoofdstad van tuurland Kameroen, vernomen Tsjaad Nadrukkelijk wordt d dat Libische troepen Weddei n hebben geholpen bij het be h van de provincies Borkou. En- i TOestc De internationale ^iag zich zelf komen overtuigen, i woordvoerder van de presi ituurlijk centrum van de drie jksttfcies, Faya-Largeu, duizend ki- ten noorden van de Tsjaadse n in Ifwd N'Djamena is door Weddei op de Gewapende macht noorden (FAN) van Habre. de plaatsen Kalait en Fada zou zich in Waya bevinden. Ijk getuige te zijn van twinning". wordt dat de regeringstroe-' t noorden „gereinigd" hebben bs te proberen N'Djamena [eheel in handen te krijgen. De stad is na langdurige en bloedi- rechten. die tienduizenden men- p de vlucht Joegen, onder meer TERDAM Laten we niet hopen dat president Reagan llfde politieke programma heeft als kandidaat Reagan was de eerste reactie van een Sowjet-commentator. Niet rbazingwekkend, want als Reagan doet wat hij tijdens de pagne beloofde kan de Sowjet-Unie er nog van lusten. naar Kameroen, thans verdeeld tus sen de strijdende partijen. Het bericht over Libische inmenging was opgevangen door een Israëlische journalist en radio-amateur, Michael Gurdus. Hij maakte ook als eerste melding van de Westduitse bevrij dingsactie in Somalië en de Ameri kaanse actie in Iran. De Llbtërs zou den een strook van 200 kilometer aan de Tsjaadse kant van de grens ln handen hebben. Libische bommen werpers zouden er doelen beschoten hebben. In Tsjaad is sprake van steeds wisse lende allianties tussen verschillende groepen die elkaar naar het leven staan, en waarbij de traditionele te genstelling tussen het islamitische, straatarme noorden en het christelij ke en animistische en net iets minder arme zuiden thans minder een rol lijken te spelen, dan persoonlijke ve tes tussen de leiders. Weddei en Ha bre zijn beiden noorderlingen. Zij hebben zich lange tijd verzet tegen de overheersing door het zuiden, maar kregen later onderling ruzie. betrekking tot de Amerikaanse ver kiezingen lijkt het wantrouwen en de machtsstrijd in de Islamitische repu blikeinse partij, de grootste politieke beweging in Iran een oplossing voor de gijzelingsaffaire te hebben door kruist. Binnen deze partij zetten ver schillende kopstukken elkaar zoda nig een hak uit vreei dat zij buiten de boot zouden vallen, dat niemand meer de verantwoordelijkheid voor oplossing van de gijzeling wil nemen. Politieke waarnemers wijzen op het feit dat degenen die verleden week donderdag de zitting van het parle ment saboteerden aanhangers waren van Ayatollah Behesjtl.de na Ayatol lah Khomeini politiek meest gezag hebbende geestelijke leider van Iran. Wie in Iran de gijzeling weet op te lossen, zal niet alleen binnenlandse maar ook buitenlandse erkenning verwerven. Ayatollah Behesjti, een bij het Iraanse volk toch niet al te populaire figuur, vreesde dat zijn ri valen. onder leiding van parlements voorzitter Rafsanjani de winst op zouen strijken. Om dit te voorkomen plaatste Khoeiniha, een van Behesj- ti's volgelingen, premier Rajai, die door diplomaten in Teheran met een speelbal wordt vergeleken, in een bij na onmogelijke positie. Afgesproken werd dat de regering- Rajal de verantwoordelijkheid voor de Amerikaanse gijzelaars over zou nemen Deze afspraak werd gemaakt in de veronderstelling dat de poging de gijzeling op te lossen uiteindelijk zou mislukken. De regering-Rajai heeft weliswaar gezegd de verant woordelijkheid voor de gijzelaars over te zullen nemen, maar lijkt wei nig haast te hebben deze belofte ln te lossen, omdat Rajai niet als een rege ringschef naar buiten wil treden, die de gijzelaars in handen heeft maar hen. om binnenlandse redenen, niet vrij kan laten. GENÊVE (Reuter. DPA) De Vere nigde Naties hebben een balans opge maakt van de zware aardbeving die Algerije op 10 oktober trof. Uit de puinhopen van El Asnam zijn 2590 lijken geborgen. Naar verwacht zal dit dodental nog stijgen. Ongeveer 60.000 mensen raakten gewond en 300.000 dakloos. De internationale gemeenschap heeft 36 miljoen gulden aan hulp geschon ken. de campagne heeft Reagan lende president steeds verweten ij een zwak buitenlands beleid t en dat hij onvoldoende geld k voor de Amerikaanse defen- Httn wil opnieuw onderhande lt de 8owjetrUnie over het twee- MT-akkoord. HIJ vindt dat ook tussischr Backfire-bommenwer- 'n de 88-20 raket bij dat akkoord en «orden betrokken. Verder wil an nog eens duizend extra Minu i-raketten aanschaffen en daar- rijfduizend lanceerinstallaties en. De Amerikaanse raketten- aad zou daardoor minder kwets- worden voor een eerste Russi- ianval wil de nieuwe president Car- lan voor de verplaatsbare MX- i» V0°rt2etten en meer gelden ter kert lkkin« stellen voor de oprich- 13 diran een overal ter wereld snel inzetbare interventiemacht Eerder hekelde Reagan ook Carters besluit dat hij niet doorging met de ontwik keling van de zware B-l bommen werper. Erg bemoedigend voor een goede ver standhouding met de Sowjet-Unie zijn deze martiale uitspraken niet. Toch wees niets er op dat Moskou teleurgesteld was over de nederlaag van Carter. Er werd alleen verbazing getoond dat de overwinning van Rea gan zo groot was Radio-Moskou presteerde het zelfs te beweren dat Carter had verloren wegens zijn eco nomisch beleid èn wegens zijn vijan dige houding tegenover de Bowjet- Unie. Afgelopen zondag hield de Prawda het er veiligheidshalve maar op dat het niet veel uitmaakt of er een Republikeinse dan wel een De mocratische president in het Witte Huis zit. Amerika'» nieuwe president. ITERDAM De reacties ln West-Europa op de verkiezing arttRonald ReaSan zijn overwegend afwachtend. Alleen de tij ie premier Margaret Thatcher was ronduit gelukkig met eus Ze bleef gisternacht zelfs op om het verloop van de d te volgen. Na het bekend worden van Reagans overwln- I stuurde ze hem een allerhartelijkste felicitatie, waarin ze loop uitsprak hem spoedig te kunnen ontmoeten. kctie van Westduitse kant was koeler. Bondskanselier sdt liet alleen weten dat hij de 'e president nog deze maand L °"tmoeten als hij toch in de "et zijn om een hem toegekende tn ontvangst te nemen Wat dul- ®r (en waarschijnlijk tekenend t°e. reactie van de Westduitse nee u-democraten) was de reactie «ft«voorzitter Willy Brandt, fn ellcltatie sprak hij de wens uit e twee grote mogendheden zich n inzetten voor stopzetting van E£e"*eJdlo°P Wat dat betreft nij Dij de nieuwe president niet B aan het goede adres. De overige Westeuropese landen be perkten zich tot officiële gelukstele grammen voor Reagan. Eerst maar eens zien wat voor beleid Reagan gaat maken, leek de ondertoon. De voorzitter van de Europese minister raad. Gaston Thorn, sprak de hoop uit dat Reagan „Europa opnieuw zal ontdekken". Hij zei niet geheel zon der vrees te zijn dat de Verenigde Staten nu meer op zichzelf betrokken zullen raken en een wat isolationalls- tische koers zullen gaan varen. Thorn zou dat niet leuk vinden, zo liet hij blijken. Ook hij zei dat eerst de be- leidsdaden van de nieuwe president zouden moeten worden afgewacht WARSCHAU (AP) Ook de leider van de vrije Poolse vak bond, Lech Walesa, moest na tuurlijk vertellen wat hij vond van de overwinning van Ho la kk tg dat Reagan heeft ge wonnen. Ik waa er allang seker van dat hij president sou wor- Waarschijnlijk Is Waleaa daar mee een van de weinige Polen die voor Reagan Is. De Polen In de Verenigde Staten stem men traditioneel Democra tisch. Carters minister van buitenlandse zaken Mnskle (Muskovltch) en sljn adviseur voor veiligheidszaken Brze- zlnskl sljn belde van Poolse afkomst. Walesa's stiefvmder, die In de VS woont, vertoonde slch tijdens de campagne sa men met Reagan tijdens een verkiezingsbijeenkomst Maar een woord ten gunste vsn de Republikeinse kandidaat kon er toen niet af bij Waleaa sr. De Iraanse president Bani Sadr (met bril) bezoekt de troepen, in de buurt van de oliestad Abadan. De raffina derij daar ligt volledig in puin en om het bezit van Abadan wordt nog steeds fel gevochten. BAGDAD, TEHERAN (AP, AFP, UPI) De Iraanse leider, ayatollah Khomeini, heeft het Iraakse voorstel voor „vrede nu" op voorwaarde van erkenning van de Iraakse rechten volledig van de hand gewezen. Hij riep de Iraanse troepen op „door te gaan met strijd totdat Irak is verslagen. Er kan geen sprake zijn van een compromis met de vijand". WARSCHAU (AFP. Reuter. AP) Het Poolse opperste gerechtshof zal op 10 november het beroep van de onafhankelijke vakbond Solidariteit behandelen De vrije vakbond van Lech Walesa wil de veranderingen die de rechter in Warschau in het statuut heeft aange bracht ongedaan maken. Naar ver luidt is Solidariteit tot geen enkel compromis bereid. Solidariteit kreeg wel erkenning, maar moet in zijn statuut de „leiden de rol van de communistische partij" erkennen en kreeg onder bepaalde omstandigheden niet het recht te staken. Khomeini sprak voor islamitische lei ders die voor een religieuze plechtig heid bijeen waren ln Iran. De ayatol lah verklaarde dat Iran in de oorlog „grote verliezen" heeft geleden, maar dit was, zo zei hij, „in het belang van de islam". „Veel van onze jongeren zijn gesneuveld". Iran, aldus Khomeini, moet voorbe reid zijn op een gevecht van man-tot man tegen de Irakezen. Hij keerde zich fel tegen de Iraakse eis dat Iran zich uit de havenstad Khorramsjahr moet terugtrekken, een zinspeling op de Iraakse aanspraken op de strategi sche Sjatt-al-Arab. De rivier vormt Iraks enige uitweg naar de Perzische Golf. Ten tijde van de sjah hebben de twee kemphanen afspraken gemaakt over het grensgebied, maar die wor den niet langer door Irak erkend. Irak zegt Khorramsjahr nu volledig in handen te hebben en heeft de stad haar oude Arabische naam terugge geven: Mohammara. Irak heeft gedreigd dat als Khomeini zijn- been stijf houdt, het ook delen van de olieprovincie Khoezestan blij vend bezet zal houden. Het is de eerste keer dat met een permanente bezetting wordt gedreigd. President Saddam Hoessein zei dat als de oor log voortduurt Iran steeds hogere ei sen kan verwachten. „Iedereen weet dat een land meer recht op een gebied kan laten gelden naarmate het zich langer in zo'n ge bied bevindt", zei de president in het Iraakse parlement. Hoessein zei dat Iran er niet in was geslaagd het aan gekondigde volksleger op de been te krijgen, en waarschuwde dat Irak „de troepen, de wapens en de wil" heeft door te vechten totdat de vijand toe geeft. Gisteren werd weer melding gemaakt van zware gevechten ter land en in de lucht. Iran verklaarde dat parachu tisten 140 Irakezen hebben gedood, terwijl Irak 100 nieuwe Iraanse slachtoffers heeft gemeld en de ver nietiging van een telecommunicaties- tation. DAR ES SALAAM «Reuter) - De Tanzanlaanse president Julius Nye rere is gisteren beëdigd voor een nieu we en laatste ambtstermijn Nyerere maakte een uiterst sombere indruk tijdens de plechtigheid bij de natio nale vergadering Tanzania kampt met grote economi sche problemen door de gestegen olieprijzen, de dure invoer, het voor alsnog mislukken van nieuwe („uja- mmaa' -jdorpen. de droogte, de slecht draaiende industrie en een alles ver stikkende bureaucratie De komende dagen zal Nyerere een regering benoemen, waarin naar ver wachting veel nieuwe en jonge ge zichten te zien zullen zijn. Bijna de helft van de zittende parle mentsleden werd bij de verkiezingen verslagen. De kiezers konden kiezen uit twee kandidaten, die belden door de enige partij in het land waren aangewezen. Premier Edward Sokoine keert we gens zijn slechte gezondheid niet te rug. en zal naar verwachting worden opgevolgd door de Tanzaniaanse am bassadeur in Washington. Paul Bo- mani De Tanzaniaanse afgevaardig de bij de Verenigde Naties. Salim Ahmed Salim, wordt eveneens in dit verband genoemd Hij wordt echter ook beschouwd al; een mogelijke op volger van Kurt Waldheim als secre taris-generaal van de Verenigde Na ties. Salim was het afgelopen jaar al voorzitter van de Algemene Vergade ring en de speciale zitting van de VN over het derde ontwikkelingsdecen nium. Twee ministers verloren hun parlementszetel, onder wie de enige blanke, de vroegere Schotse missio naris Sterling. Hij gaat nu met pen sioen. Nyerere wil na deze termijn hiet terugkeren om zich helemaal te kunnen wijden aan de partij en om de Tanzanianen te wennen aan de ge dachte dat hij niet de enige leider is. LISSABON (AFP) De Portugese journalisten zijn gisteren voor vier dagen in staking gegaan. De regering en de werkgevers willen niet op de looneisen van de journalisten ingaan. De krantendirecteuren hebben wel 20 procent loonsverhoging geboden, maar verwerpen de eis dat de be roepss tatus van de journalist herzien moet worden. Bovendien hebben ze moeite met hun statuut. AMSTERDAM De besprekingen tussen Israël Egypte en de VS over Palestijnse autonomie zullen worden uitgesteld tot na Reagans beëdiging in januari. Tot zijn aftreden heeft president Carter ook internationaal weinig meer ln te brengen. De komen de twee maanden zal het vredespro ces dan ook noodgedwongen stillig gen Daarna zal het vooral afhangen van de ministers en adviseurs die Reagan om zich heen verzamelt op welke wijze het sedert Camp David voortslepende autonomiegesprek tot een afronding zal worden gebracht. De Egyptische president Sadat, die de laatste jaren nauw bevriend is geraakt met Carter, prees hen om zijn inspanningen voor de vrede. Hij sprak de hoop uit dat Reagan de lijn Carter zou voortzetten. Ook de Israë lische premier Begin had woorden van dank voor de aftredende presi dent. In het verleden heeft de rege ring-Begin nogal eens kritiek gehad op Carter, omdat deze Israël eigenlijk maar beperkte politieke steun zou hebben gegeven. In regeringskringen in Jeruzalem heerste de vrees dat een herkozen Carter de druk op Israël zou opvoeren. In dat verband wijst men erop dat een Amerikaanse veto over een resolutie die de annexatie van Jeruzalem veroordeelde uitbleef. Voor een Incident in de laatste fase van de Amerikaanse verkiezings strijd zorgde de in mei afgetreden Israëlische minister van defensie Weizman, die met Carter meevloog in het presidentiële vliegtuig en daar mee openlijk diens campagne steun de. Op die manier probeerde Carter nog wat Joodse stemmen voor zich te winnen. De Republikeinen èn de Is raëlische regering oefenden scherpe 'kritiek op deze buitenlandse Inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van de Verenigde Staten Weiz man had gisteren nog geen commen taar op de nederlaag van zijn favo riet, maar dat zijn eigen kansen om in het Likoedblok mettertijd Begin op te volgen er groter op zijn geworden, is niet aan te nemen. In de Arabische wereld was niet di rect grote vreugde te bespeuren over de verkiezing van Reagan. Reacties uit verschillende landen wezen op vrees dat een Republikeinse regering zich krachtiger achter Israël zal scha ren. Vooral de radicale Arabische lan den lieten zich in die geest uit. Een aardige „testcase" wordt Rea gans beslissing over de levering van F-15 jachtvliegtuigen aan Saoedi- Arabië. Carter heeft die niet willen leveren aan de vooravond van de ver kiezingen. aangezien de toestellen een bedreiging voor Israël zouden zijn. Kiest Reagan voor levering, dan verspeelt hij krediet in Israël, levert hij de toestellen niet dan kan hij uitbouw van het vredesproces naar andere Arabische staten voor enige tijd vergeten. AMSTERDAM Voorzichtig opti misme tot grote vreugde in de meeste op Amerika gerichte en van Amerika afhankelijke landen ln Azië op de overwinning van de Republikeinse presidentskandidaat Ronald Rea gan. Japan hoopt zijn relaties met de Verenigde Staten „nog te kunnen ver diepen", Singapore en Zuid-Korea juichen een nieuw „sterk Amerika" toe dat het communisme een halt kan toeroepen, en in de straten van de Taiwanese hoofdstad Taipeh werd vuurwerk afgestoken. De beursnotering van de Amerikaan se dollar in deze landen steeg bedui dend naarmate het duidelijker werd dat Reagan de nieuwe president zou worden, maar eveneens steeg de dol- larprijs van het goud. Waaruit de financiële experts de conclusie trok ken dat hoewel de zakenwereld in zijn nopjes is met Reagans overwinning, men eveneens de kans op spanningen en oorlogen hoger acht met een Re- DUblikein in het Witte Huis. De grote mogendheid in het gebied. de Volksrepubliek China, kijkt de kat uit de boom en een woordvoerder van Peking zei gisteren te hopen en te verwachten dat de nieuwe Ameri kaanse regering zich zal houden aan de principes van het communiqué van Sjanghai. Waarmee Peking im pliciet te kennen geeft dat Reagan niet moet proberen weer officiële be trekkingen met het nationalistische bewind op Taiwan aan te knopen. In het communiqué van Sjanghai, on dertekend ln 1972 door de eveneens Republikeinse president Richard Nixon, staat expliciet dat Taiwan „deel uitmaakt van China" Na de normalisering van de betrek kingen tussen China en de Verenigde Staten in januari 1979 heeft Washing ton formeel met Taipeh gebroken en in het communiqué dat ter gelegen heid daarvan werd uitgegeven, staat dat „de regering van de Volksrepu bliek China de enige wettige regering van China is". Afgezien van de kwestie-Taiwan zou er tussen Peking en het Washington van Reagan iets moois moeten kun nen opbloeien. De huidige leiders in China zullen, in hun streven de macht van de Sowjet-Unie in te dammen, de harde taal die Reagan ten opzichte van Moskou uitslaat, waarschijnlijk wel waarderen. Evenzo zal Reagan de herhaalde Chinese waarschuwingen voor het Russische gevaar op prijs stellen. Iets moois dus, tenzij Reagan tot de conclusie komt dat het gevaar niet alleen dreigt vanuit de Sowjet-Unie in het bijzonder, maar vanuit het communisme in het algemeen, en er tevens achter komt dat de Chinese Volksrepubliek zich ook nog steeds communistisch noemt. WASHINGTON (Reuter, AFP) Ronald Reagan wilde de Amerikaanse economie dras tisch hervormen. Vrij onder nemerschap, concurrentie en het „ieder-voor-zich-systeem" zijn de belangrijkste ideeën die hem voor ogen staan. Overheidsbemoeienis dient zoveel mogelijk te worden te ruggedrongen en lonen en prij zen moeten worden vrijgela ten. In zijn eerste jaar wil hij de regeringsuitgaven met twee procent verminderen om in 1985 op zeven procent uit te komen. Alleen defensie mag meer gaan kosten. Om de negatieve betalingsba lans weer in evenwicht te brengen, stelt hij zich voor de export flink te bevorderen en de import te beperken. Op de beurs in Tokio daalden giste ren dan ook de aandelen van de Japanse autobedrijven, die nu samen 24 procent van de Amerikaanse markt be heersen. De belastingen, zo heeft Rea gan beloofd, gaan omlaag, de bedrijven kunnen meer af schrijven en mogen grotere winsten behouden. Dat dient investeringen en spaarzin te bevorderen en de inflatie te rug te dringen. Om Amerika's afhankelijk heid van de oliestaten te ver minderen zal de komende ja ren versneld naar andere ener giebronnen worden gezocht: kolen en vooral kernenergie. Reagan is van plan de maatre gelen tegen milieuverontreini ging te verzachten. Veel deskundigen in en buiten de VS twijfelen aan Reagans kans op succes, een twijfel die vooral wordt ingegeven door de stijgende defensiebegroting en de belastingverlaging. De vraag is ook of het buitenland op Amerikaanse importbeper king niet met soortgelijke maatregelen zal reageren. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Buiten de Verenigde Staten werd waar schijnlijk nergens zo sterk gehoopt op een overwinning van Reagan als in blank Zuid-Afrika. Zowel de grote Nationale Partij als de overwegend Engelstalige zakengemeenschap steunde de Republikeinse kandidaat. Oók de aanhangers van de kleine vooruitstrevende Federale Partij, die in de oppositie is. De meeste zwarten hoopten echter op een overwinning van Carter De te genstellingen tussen blank en zwart op bijna leder gebied worden ook duidelijk ln de houding ten aanzien van de Amerikaanse verkiezingen. De steun voor Reagan moet worden gezien tegen de achtergrond van de scherpe conflicten tussen Zuid-Afri ka en bijna alle andere landen ln de wereld over de rassenpolitiek en Pre toria's onvermurwbaarheid in Nami bië. Toen Carter vier Jaar geleden president werd, trok hij onmiddellijk ten strijde tegen landen waar men senrechten worden geschonden. Zuid-Afrika was een van de doelen. Dit veroorzaakte een golf van anti- Amerikaanse woede. Bij de verkiezin gen in 1977 was de „bemoeienis" van de VS een van dé onderwerpen. Het vertrek van Carter uit het Witte Huis wordt daarom gezien als de nederlaag van een van Zuid-Afrika's vijanden. Een ingrijpende verandering in de Amerikaanse houding wordt echter niet zonder meer verwacht Het idee is dat „retoriek" en openlijke veroor delingen zullen plaats maken voor „dialoog" en „voorzichtige overtui ging". naar het voorbeeld van Kissin ger onder president Nixon. Rege ringskringen verklaren vertrouwelijk dat een oplossing voor Namibië nu minder hard zal worden gespeeld. Het afgelopen jaar zijn ook in Canada en Groot-Brittannië twee andere van de vijf westerse mogendheden die bij het Namibië-overleg betrokken zijn conservatieve regeringen aan het bewind gekomen. Een voorzichtig optimistische pre mier Pietcr Botha zei te hopen dat nu een tijd van „redelijk overleg" was gekomen, maar herinnerde er tevens aan dat nog steeds een wapenboycot tegen Zuid-Afrika van kracht is. Mi nister van buitenlandse zaken Pik Botha waarschuwde dat de overwin ning van Reagan niet betekent dat een oplossing van de binnenlandse problemen van Zuid-Afrika minder dringend is geworden. En sommige zegslieden wezen erop dat de rechtse Charles de Gaulle en de rechtse Margaret Thatcher respec tievelijk Algerije en Rhodesië hebben „overgeleverd aan de terroristen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9