teagans hoofdrol 'I Buitenbeen Carter Democraten verliezen greep op Senaat besluiteloosheid doet Jimmy Carter de das om nleagan op zoek naar managers 1980 _^INPER: IDERDAG 6 NOVEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S 7 IsHINOTON Het gisteren door Ronald Reagan veroverde presi- Itschap is de grote linale van een politieke Ioopbaan die in 1966 in 'ornië begon. Hij streed mee om het gouverneursschap van de elijke. qua inwonertal grootste staat van de VS, en won. Acht jaar de familie Reagan de gouverneurswoning in Sacramento blijven itten, want de conservatieve Republikein won ook een tweede Bijn. het presidentsschap moest hij drie reiken ln 1968 maakte hij weinig kans (ts< :en o: maal fcndidatuur te veroveren op Richard Ss& n maar vier jaar geleden gaf de Repu- elnse conventie maar nèt de voorkeur Gereld Ford. toen de zittende presi- ean leek helemaal niet voorbestemd Iïaal3r de politiek en zeker niet in het kamp H 8 de Republikeinen. Hij werd geboren op J platteland van Illinois in het uitgestrek- lidden-westen vtm de VS. Het arme n D had een groot vertrouwen in de Demo S ische crisispresident Franklin Delano ievelt en wat Ronald Reagan betreft is waardering tot de dag van vandaag ven bestaan, dfll Zijn middelbare schooltijd ging Reagan omroeper-verslaggever werken, eerst r een plaatselijk station, later voor de omende grote maatschappij NBC. Zijn D bracht hem in contact met Hollywood ün eerste filmrol was als omroeper. Er 20-j, I» to de daaropvolgende 33 jaar nog ruim vijftig films volgen. Meestal waren het heldenrollen, maar het bekendst is zijn op treden tegenover een chimpansee in „Bedti me for Bonzo". Zowel de eerste echtgenote van de nieuwe president. Jane Wyman, als zijn huidige vrouw, Nancy Davis Reagan, komen uit de filmsterwereld. Uit zijn eerste, ontbonden huwelijk heeft Reagan een dochter en een zoon en hetzelfde geldt voor zijn huwelijk met Nancy. Alle kinderen hebben zich de afgelopen Jaren ver gehouden van de poli tiek. Als acteur was Reagan zes jaar lang een zeer bedreven leider van de vakbond van filmsterren. Hij kreeg grote bekendheid als verdediger tijdens McCarthy's heksenjacht op collega's die beschuldigd waren van communistische sympathieën. Onder in vloed van zijn tweede vrouw en door zijn werk als „propagandist" voor de onderne ming Oeneral Electric keerde Reagan zich van de Democratische partij af en in 1962 WASHINGTON Jimmy Carter, de verslagen Democratische presi dent. kwam vier jaar geleden op een golfbeweging het Witte Huis binnen. De kiezers hadden net het trauma van de oorlog in Vietnam en het Watergateschandaal achter de rug en voor veel mensen was de pindaver- bouwer uit het kleine Plains in de staat Georgia iemand die een fatsoenlijke, idealistische indruk maakte en vooral geen banden had met het verafschuwde regeringsapparaat in Washington. ruilde hij het partijlidmaatschap in tegen dat van de Republikeinen. Reagan had als gastheer van het program ma GE-theatre het medium tv tot in de puntjes leren kennen en dat heeft hem in iedere verkiezingsstrijd geen windeieren ge legd. Op die manier wist hij in 1966 de zittende gouverneur Pat Brown te verslaan, en ook dit Jaar heeft Reagan de tv zeer vakkundig gebruikt. Carter studeerde natuurkunde en zou een loopbaan bij de marine zijn begonnen als zijn vader niet was overleden. Jimmy moest naar Plains terugkomen om de leiding van het pindafamiliebedrijf op zich te nemen, dat alles onder het toeziend oog van de zeer dominante moeder van de familie, miz Li lian. In 1962 wist hij een zetel te veroveren in de senaat van Georgia en vier jaar later pro beerde hij gouverneur van de staat te wor den. Carter en zijn vrouw Rosalynn, een meisje uit het dorp dat hij op Jonge leeftijd had getrouwd, hadden een zeer uitgebreide campagne gevoerd, maar Jimmy verloor van de rassenscheider Lester Maddox. Hij maakte een geloofscrisis door en kwam daaruit als „bom again", wedergeboren. Zijn tweede poging de gouverneurswoning in Atlanta te bemachtigen lukte wel in 1976. Als gouverneur sloot Carter een bondge nootschap met de zwarte bevolking van Georgia, een politiek die lijnricht stond tegenover zijn uitspraak tijdens de campag ne, toen hij zich uitsprak tegen „busing", het met bussen naar bepaalde scholen bren gen van blanke kinderen om de kansen van blank en nietrblank gelijk te maken. Ook koos Carter partij voor George Wallace, de rassenscheidende gouverneur van Alaba- Carters beleid van de vier Jaar van zijn gouverneurschap hebben hem niettemin de volledige steun van zwart Amerika opgele verd en hij heeft die steun behouden. Dezelfde tactiek die Carter in 1970 toepaste, gebruikte hij ook ln de grote strijd om het presidentschap in 1976. Met een niet afla tende campagne wist hij al in het begin van de strijd met zijn vele kandidaten zoveel aanhang te vergaren, dat tegen de tijd van de conventie de kandidatuur hem nauwelijks meer kon ontgaan. Als president is Carter steeds een buitenbeentje gebleven in Washington. Hij viel, als eerste „zuidelij ke" president sinds de burgeroorlog, op door zijn accent en zijn familie, vooral zijn broer Billy en de adviseurs die hij meeb racht en die daarom wel „de Georgia-ma fia" zijn genoemd, zijn dikwijls het doelwit geweest van grappen en grollen. or Bert van Panhuis \SHINGTON Over één tig hoeft Ronald Reagan jb na Inauguratiedag geen ^rgen te maken: de samen- irking met het Congres, or het eerst sinds de eerste jstermijn van presi- Ót (Ike) Eisenhower in 1052 Hen de Republikeinen weer B meerderheid in de Senaat bben, zelfs al zouden de zetels die gisteren nog let geheel zeker waren aan IDemocraten toevallen. Het van Afgevaardigden in meerderheid Demo- ch. maar de Republikei- l hebben forse winst ge en er zijn prominente i uit het Democratische op het thuisfront ge- uveló klap die in de Senaat is gevallen is er to schokkend als die in het tte Huis en politieke commentato- r,'st 11 voorspellen dat de gevolgen van e eig slachting onder de Democratische Jkt. a to ren zich lang en Indringend zal en voelen Republikeinen hebben in hun et «Jutste dromen niet verwacht dat ze s h< meerderheid zouden veroveren. >nini »gult vier, misschien vijf zetels, s vi n men overal horen. En kijk wat is gebeurd. Het middenwesten van lerika is vrijwel ontdaan van voor inde Democraten. George Bush deelt in de vreugde om de overwinning van zijn baas Ronald Reagan. Hij zal op 20 januari Walter Mondale opvol gen als vice-president. George McOovern. achttien jaar se nator en presidentskandidaat in 1972: weg Frank Church. 24 Jaar lid van de senaat en voorzitter van de machtige commissie voor buiten landse zaken, deelnemer aan de presi dentsrace ln 1976: verdwenen. Birch Bye, achttien jaar senator, voorzitter van de commissie voor CIA-zaken en in 1976 gegadigde voor het Witte Huis: weg. John Culver, na Edward Kennedy de meest vooruitstrevende senator en geroemd om zijn be kwaamheid. komt in het stuk niet meer voor. Gaylord Nelson, achttien jaar lid van de senaat: weg, net als Warren Magnussen. 36 jaar lid en nestor van de fractie. Het is Ironisch dat een van de meest vooraanstaande Republikeinen, ln 1964 presidentskandidaat tegenover Lyndon Johnson, Barry Ooldwater, in Arizona een grotere kans maakt om niet te worden herkozen. En dat is vooral opvallend omdat Goldwater ln de jaren zestig de basis heeft gelegd voor het conservatisme waarop Ro nald Reagan dit jaar het Witte Huis is binnengekomen. Het is niet zomaar een Republikeinse overwinning in de senaat. Er is een ideologische aardverschuiving opge treden, want vrijwel alle nieuwelin gen behoren tot de zeer conservatieve vleugel van de partij. Het betekent dat het vooruitstrevende deel van de 8enaat tot een minimum is terugge bracht. Mensen als Edward Kennedy zijn eenzame figuren geworden, want de Democratische senatoren die over twee Jaar aan de beurt zijn om hun opvattingen naar de kiezer te bren gen, zullen zich wel twee keer beden ken voor ze met een „links imago" komen. Middenfiguren uit de Demo cratische fractie en conservatieven in de Republikeinse zullen de komende jaren de dienst uitmaken. De spraakmakers, de mensen die voor de camera's komen, worden Ho ward Baker als meerderheidsleider een functie waarin hij het als gema tigde Republikein nog lastig kan krij gen maar ook nieuwe commissie voorzitters als Jesse Helms, Strom Thurmond, John Tower en Bob Dole, stuk voor stuk oerconservatief. Verbond Hoe heeft dit kunnen gebeuren, vra gen de waarnemers zich af, en ze komen met een pakket van oorzaken Ten eerste gaf de Senaat al lang niet meer de conservatieve houding van vooral westen en midwesten van de VS weer. Twee Jaar geleden is de „schoonmaak" ingezet met enkele ASHINGTON Wie worden de sleutelfiguren in de half januari aantredende regering van ttident Ronald Reagan? Wie wordt bij voorbeeld minister van buitenlandse zaken, wie !agans adviseur voor veiligheidsvraagstukken, wie gaat er als ambassadeur naar de renlgde Naties? Naar de Invulling van de vraagtekens wordt buiten de VS zeker met zoveel inning uitgekeken als in Washington zelf. man, die een grote kans maakt Muskie op te volgen heet Shultz. Hij leidt momenteel ^multinational Bechtel. maar was Richard Nixon minister van Uit die tijd kent hij de ige schatkistbewaarders Va- Otscard d'Estaing en Helmut ihmldt. nu de politieke leiders van Yankrijk en Helmut Schmidt, nu de, »litieke leiders van Frankrijk en wt-Dultsland West-Europa zou fenomen zijn met de benoeming in Shultz als minister van buiten- idae zaken. Swfensie heeft enkele kandidaten. In eerste plaats is daar Alexander B b voorzitter NAVO-opperbevel- B a bber in West-Europa. Ook zo'n be- 3 b fining zou veel bondgenoten niet pj £ht uitkomen. Er is echter ook de •fts dat deze post naar een Demo- gaat. Senator Henry „Scoop" Jackson, een gezaghebbende figuur in defensiezaken, heeft al laten weten best te voelen voor een ministerspost onder Reagan en gezien zijn havik achtige standpunt ten opzichte van het Salt 2-akkoord en de Sowjet-Unie zou hij voor de nieuwe president een sterke rol kunnen spelen bij de heron derhandelingen over Salt. Senator Sam Nunn, ook een Democraat en een havik, wilde gisteren niet prijsge ven of hij een ministerspost ambieert. De nieuwe ambassadeur bij de VN wordt waarschijnlijk Ann Armstrong. Zij behoorde tot de staf van president Gerald Ford en was ambassadeur ln Oroot-Brittanniê. Armstrong, dit jaar een van de meer serieuze kandidaten voor het vlce-presidentschap, is een doorgewinterde diplomaat en zij be hoort tot het centrum van de partij. De beste kansen op de post van Brze- zinski maakt Richard Allen, Reagans adviseur voor buitenlandse zaken in de afgelopen Jaren. Allen trad vorige week terug uit Reagans campagne staf omdat hij als Witte Huisstaf lid zijn eigen belangen zou hebben nage streefd, maar het zal zijn toekomst waarschijnlijk niet benadelen. De verwachting is dat Henry Kissinger geen kablnetspost krijgt, maar als een wijze man of mogelijk algemeen ambassadeur zal optreden. Wat de overige kabinetsposten be treft zal Reagan waarschijnlijk ma nagers achtige figuren er zijn nogal wat mensen met regeringservaring onder Nixon en Ford naar het be drijfsleven gegaan aantrekken en mensen met ervaring als gouverneur, senator of congreslid. Zoals Reagan altijd heeft gezegd zal hij waarschijn lijk veel zaken aan zijn ministers overlaten. opvallende verliezen en dit jaar Is het werk afgemaakt. Daarnaast heeft het optreden van een soort coalitie van conservatieve groeperingen, gecombineerd met de acties van de anti-abortusbeweging, een grote rol gespeeld. Er ontstond een gelegenheidsverbond. dat een grote zorg vormde voor katholieken die wel tegen abortus waren, maar niet de rest van de opvattingen van dit nieuw rechts deelden, waarin een organisatie als Moral Majority met haar wijdvertakte net een prominen te plaats innam. Aan Moral Majority is het bij voorbeeld te danken dat de Republikeinen voor het eerst sinds de restauratie van Amerika als unie na de burgeroorlog, weer een senator in Alabama hebben, een zeer conserva tieve ex-admiraal en Vletnam-oor- logsgevangene: Jeremiah Detton. Maar ook zeer belangrijk is dat Ro nald Reagan de rechtse uitdagers zoals dat in de VS heet „op de slippen van zijn Jas" naar de overwinning heeft meegesleept. De Amerikaanse kiezer heeft gemeend dat het tijd was voor een ommekeer en dan meteen goed ook. Ook in het Huis van Afgevaardigden hebben de Democraten gevoelig ver loren, maar vergeleken bij de Senaat is het hier een meevaller. Fractielei der Jim Wright heeft tegen de stroom in fors gewonnen in zijn district in Texas en de verwachting is dat hij daarmee een goede kanshebber is ge worden voor het speakerschap. Maar de „whip", de tweede man in de fractie John Brademas, heeft verlo ren. Hetzelfde geldt voor een aantal geroutineerde voorzitters van com missies. Die commissies krijgen nu dus nieuwe leiders, een ernstige han dicap als ze het moeten opboksen tegen een president en een Senaat die aan de andere kant van de partijlijn staat De schandalen hebben ook hun spo ren nagelaten. Twee bU de Abscam- omkoperlj betrokken Congresleden (Jenrette en Mayers) zijn verslagen, evenals twee anderen van wie het proces nog liep. Robert Bauman, de onofficiële Republikeinse leider in het Huis, heeft de schade van zijn homosex-schandaal niet kunnen her stellen. John Hinson, die ln een soort gelijke zaak was betrokken, haalde het wel in het conservatieve Missis sippi. En Oadys Speliman, een zeer populair congreslid dat sinds vrijdag in coma ligt na een hartaanval, kreeg een enorme meerderheid. Het minst spectaculair was de uitslag in de gouverneursraces. Jay Rocke feller, die vijftig miljoen besteedde aan zijn campagne in West Virginia, leidt weer vier jaar de staat en geldt nu als een belangrijke kanshebber voor de presidentskandidatuur in 1984. Gevoelig is wel de nederlaag van Amerika's jongste gouverneur. Bill Clinton in Arkansas, waarschijn lijk gesneuveld op Carters Cubaanse vluchtelingenbeleid. Maar met enke le overwinningen in het middenwes ten zijn de Republikeinen ook op dat niveau aardig in de buurt van de Democraten gekomen. Het zal lang duren voor de Democraten zich heb ben hersteld van de slachtpartij van 4 november 1980. Alabama Alaska Arizona Arkansas Californië Colorado Connecticut Delaware Florida Georgia Hawaii Idaho Illinois Indiana Iowa Kansas Kentucky Louisiana Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virginia Wisconsin Wyoming Distr. of Columbia AANTAL KIES MANNEN 9 3 6 6 45 7 8 3 17 12 4 4 26 13 10 4 10 14 21 10 7 12 4 5 3 4 17 4 41 13 3 25 8 6 27 4 8 4 10 26 4 3 12 9 6 11 3 3 1980 1976 1972 Rep Dem Rep Rep Rep Rep Rep Rep Dem Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Dem Rep Rep Dem Rep Dem Dem Rep Dem Dem Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Dem Rep Rep Dem Rep Rep Rep Rep Dem Dem Rep Rep Dem Dem Rep Rep Rep Dem Dem Rep Rep Dem Rep Rep Dem Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Dem Rep Rep Dem Rep Rep Rep Rep Rep Dem Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Dem Rep Dem Dem Rep Rep Dem Rep Rep Rep Rep Rep Dem Rep Rep Dem Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Rep Dem Dem Rep Rep Dem Rep Rep Rep Rep Dem Dem Dem SENATOREN (vet: gekozen of herko zen, overigen over twee of vier jaar aan aftreden toe) Heflin (D). Denton (R) Stevens (R), Murkowski (R) DeConcini (D), nog onbeslist Pryor (D), Bumpers (D) Hayakawa (R), Cranston (D) Armstrong (R), Hart (D) Weicker (R), Dodd Roth (R) Biden (D) Chiles (D). Hawkins (R) Nunn (D), Talmadge (D) Matsunaga (D), Inouye (D) McClure (R), Syrams (R) Percy (R), Dixon (D) Lugar (R), Quayle (R) Jepsen (R), Qrassley (R) Kassebaum (R), Dole (R) Huddleston (D), Ford (D) Johnston (D). Long (D) Cohen (R), Mitchell (D) Sarbanes (D), Mathias (R) Kennedy (D), Tsongas (D) Riegel (D), Levin (D) Durenberger (R), Boschwitz (R) Stennis (D), Cochran (R) Denforth (R). Eagleton (D) Melcher (D), Baucus (D) Exon (D), Zorinsky (D) Cannon (D), Laxalt (R) Humphrey (R), Rudman (R) Williams (D), Bradley (D) Domenici (R), Schmitt fR) Moynihan (D), Damato (R) Helms (R), East (R) Burdick (D), Andrews (R) Metzenbaum (D), Gienn (D) Boren (D), Nickles (R) Hatfield (R), Packwood (R) Heinz (R), Specter (R) Pell, (D), Chafee (R) Thurmond (R), Hollings (D) Pressler (R), Abdnor (R) Baker (R), Sasser (D) Tower (R), Bentsen (D) Haitch (R), Gam (R) Stafford (R), Leahy (D) Warner (R), Byrd (O) Jackson (D), Gorton (R) Byrd (D), Randolph (D) Proxmlre (D), Kasten (R) Wallop (R). Simpson (R) geen senaatszetels r Bert van Panhuis WASHINGTON Verkiezingen worden meestal verloren, niet gewon en. Dat lijkt ook het geval met de dramatische nederlaag van Jimmy r. Het heeft er veel van weg dat het grootste deel van het rsvolk het hele doen en laten van de Amerikaanse president heeft wezen en hem daarvoor heel zwaar heeft laten boeten. L Er is niet één onderwerp dat Carter het jjtte Huis heeft ultgezwiept. Het was van De economie speelde een grote rol. de ""t van de gijzelaars ln Iran, en een fen gevoel van onvrede. Zoals een de politieke commentatoren het gis te - b 2e moest€n hem niet meer. „Het J tijd voor wat anders," was de leus van de epublikelnen in de verkiezingscampagne i die opvatting golfde op de verkiezings lag door de hele VS. Maar wat Ronald f*a£an daarbij aantrekkelijk maakte, was »t hij het beeld droeg van een leider. Met «i» visie, een conservatieve, die ln de loop n de campagne was bijgekleurd, maar Reagan weet tenminste waar hij heen wil. „Sterk leiderschap" was voor kiezers de op één na belangrijkste reden om op Reagan te stemmen. De besluiteloosheid'van Jimmy Carter be gon de kiezers vooral het afgelopen week einde te irriteren. Eindelijk was er dan een besluit gevallen in de Majlis in Teheran, maar wat kon Carter er verder mee doen? Weer was het motto: afwachten. Kon de president anders reageren? Nee, zullen ve len zeggen, maar voor een grote groep kie zers was het genoeg om het via de stembus te verhalen op de man in het Witte Huls. Daarnaast voelden kiezers zich misleid door het beeld dat de president tijdens de cam pagne van zijn tegenstander had opge bouwd. Een oorlogszuchtige, gevaarlijke simplist? Ze konden het nauwelijks geloven toen ze Reagan daar tijdens het debat in Cleveland naast de president zagen staan. Het ontspannen, vaderlijke optreden die eerste avond schijnt vooral onder vrouwen veel van de argwaan tegen Reagan te heb ben weggenomen. De economische toestand heeft Carter ook veel kwaad gedaan. In 1976 wist de presi dent zijn voorganger en Republikeinse ri vaal Gerald Ford zo aan te pakken op diens inflatie- en werkloosheidscijfer, dat 75 pro cent van de mensen die het eigenlijk wel met de Democratische kandidaat eens wa ren, ook daadwerkelijk op hem stemden. Ze voelden zich dit jaar ook in dit opzicht bedrogen. Vooral Democraten en onafhan- kelijken hebben om deze reden nu tegen de president gestemd. Ook hier dus weer een afstraffing. Wie de cijfers uitgesplitst naar de verschei dene groeperingen ziet, merkt wat voor een gat er dit jaar is geslagen ln de aanhang van de president. Katholieken stemden in een verhouding 48-43 procent voor Reagan, ter wijl Carter vier jaar geleden Ford tien pro cent achter zich liet. Van de geregistreerde Democraten stemde vier jaar geleden 77 procent op de president tegen 66 procent nu, een procent minder dan George McGo- vem in 1972 tijdens zijn enorme nederlaag tegen Richard Nixon scoorde. De Joodse kiezers stemden in 1976 voor 64 procent op Carter. Nu was dat 47 procent, tegen 36 voor Reagan en 15 voor Anderson. De aanhang van de „liberals" liep dit jaar fors terug, net als die van de arbeidersgezinnen, de jonge ren. de groep tussen dertig en vierenveertig Jaar, de ouderen. Zwaar telde ook de deser tie in het kamp van de blanke protestanten en de evangelicals. Kortom, over vrijwel de hele linie zijn de kiezers die in 1976 op Carter stemden voor tussen de tien en twin tig procent van hem weggelopen. Alleen onder de zwarte kiezers en de kiezers van Mexicaanse afkomst heeft Carter zijn aan hang weten te behouden. Het moet voor de president dinsdag een zware dag zUn geweest omdat hij wist dat hij zou verliezen. Maandagnacht gaf Car ters opiniepeiler Pat Caddell cijfers waaruit hij slechts kon concluderen dat de zaak verloren was. Daar was iets van te zien toen de president in Plains zijn stem had uitge bracht en de bewoners toesprak. Vechtend tegen zijn tranen zei hij: „Ik heb geprobeerd mijn beloften aan u na te komen. God zegene u." Voor sommige mensen was dat niet minder dan een erkenning van de ne derlaag vooraf. „Een flinke voorsprong," zeiden de peilin gen aan het begin van de uitslagenreeks. Dat Indiana als eerste staat aan Reagan werd gegeven, was niet opvallend omdat dit een conservatieve staat is. Maar al snel kwamen staten als Pennsylvania en Ohio met een voorspelde overwinning voor de gouverneur uit Californië en toen de uitsla gen uit het zuiden binnenkwamen en vooral bleek hoe groot de marges in het voordeel van Reagan uitvielen, begonnen de verbij sterde journalistenploegen op de tv zich te realiseren dat er een aardverschuiving in de maak was. Het werd zo'n stroomversnelling dat Carter zijn nederlaag al toegaf voor de stembureaus aan de westkust waren geslo ten, en zelfs Reagan was toen nog niet eens op weg naar de suite in het Century Plaza Hotel waar de Republikeinen hun hoofd kwartier hadden gevestigd. Wie de einduitslag vergelijkt met die van andere jaren ziet pas hoe verpletterend de nederlaag van Carter is. Sinds 1888 is geen Democratische president meer op een ver kiezingsdag uit het Witte Huis verdreven. Dat was toen het geval met Grover Cleve land en het is misschien wel aardig te weten dat vier jaar later men zó teleurgesteld was in zijn opvolger, dat Cleveland in 1892 weer president werd. De aardverschuiving valt in de categorie van 1932 toen Roosevelt de zittende Repu blikein Herbert Hoover met negenenvijftig kiesmannen zijn koffers liet pakken, en 1964 toen Barry Goldwater niet meer dan tweeënvijftig kiesmannen kreeg in de strijd tegen Lyndon Johnson. In de geschiedenis van de Democratische partij heeft alleen George McGovem het in 1972 slechter ge daan dan Carter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7