CNV- Bezoek wekt meer irritaties dan gespannen verwachtingen Steeds minder r.k. ouders laten hun kinderen dopen Javaanse kerk wil band niet kwijt met gereformeerden JA Emmers vol herfstbloemen en gezang 273 uit 't liedboek Trouw y m Beraad over functie raad van kerken Geen Oostduitser naar de synode Herziene tekst belijdenisgeschriften Paus naar Duitsland VANDAAt VOORBUGANGE g Bluyssen: l werkgroep vrouw* in de kerk Zwaartepunten diaconaal beleid S DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 TROUW/KWARTET DEN HAAG (ANP) In de jaren vijftig liet 95 procent van de r.k. ouders hun kind dopen. In 1978 was dit nog tachtig procent. Dit constateert het katholiek sociaal-kerkelijk instituut (Kaski) op basis van zijn onderzoek in 1979 onder Nederlandse katholieke ouders. Eenzelfde ontwikkeling is internationaal waargenomen. Volgens het Vaticaanse bureau voor de statis tiek daalde in de wereldkerk de dooppraktijk in de periode van 1973 tot 1978 van 22.6 tot 21 2 per duizend Het Kaski-onderzoek, in opdracht van de bisschoppen gedaan en gepu bliceerd onder de titel „Dopen ja. waarom eigenlijk?", constateert ook dat bij de groep van trouwe gelovigen in de r.k. kerk van Nederland een proces van vervreemding gaande is. Dit betekent dat actieve en overtuig de gelovigen zich minder thuis voelen in de kerk. Dopen is voor alle r.k. ouders geen vanzelfsprekende zaak meer. Dit blijkt volgens het Kaski ook al uit het feit dat ouders hun kind meestal niet Verschil zo gauw mogelijk na de geboorte la ten dopen, zoals tot kortgeleden ge bruikelijk was. Doorgaans wachten de meeste ouders een half jaar voor dat zij hun kind laten dopen. trekking heeft op een in verhouding tot anderen zeer kerkelijke groep. Vaag AMERSFOORT (ANP) Het dage lijks bestuur van de raad van kerken heeft voorgesteld op 11 februari in Leusden een breed overleg te houden over het functioneren van de raad van kerken. De indirecte aanleiding tot dit over leg is een brief van de raad aan de leden-kerken over de aanstelling van een adjunctrsecretaris. Deze zou de secretaris prof. dr. H. Fiolet moeten gaan assisteren. De hervormde kerk en de gereformeerde kerken hebben geantwoord, dat zij voorafgaande aan deze benoeming een breed over leg over de raad van kerken zelf willen. Op de vraag aan de doopouders waar om zij hun kind laten dopen blijken dezen vaak vage antwoorden te ge ven. Het Kaski constateert, dat er in de redenering ook niet zoveel verschil bestaat tussen de ouders, die hun kind wel en die hun kind niet laten dopen. De meeste ouders willen wel kiezen voor een christelijke opvoeding. Ook willen zij graag hun kind opgenomen zien in de kerkgemeenschap, maar een binding met de wereldkerk, met het instituut kerk wordt vaak van de hand gewezen. Uit het onderzoek blijkt een opval lend verschil met het onderzoek van 1977. maar dan onder pastores. De meeste pastores zeiden toen met de ouders een goed doopgesprek te heb ben gevoerd, voordat het kind werd gedoopt. Bij navraag onder de ouders blijkt nu. dat veel ouders een derge lijk gesprek hebben gemist. Blijkbaar aldus het Kaski stellen ouders hogere en andere eisen dan de pasto res. De ouders blijken een echt ge sprek te willen, waarin zij niet beleerd worden maar waarin hun eigen vra gen en overtuiging ter sprake komen. Het Kaski noemt de resultaten van zijn onderzoek, „in zekere zin onthut send". Ouders die hun kind laten dopen zijn dikwijls weinig gemoti veerd. Dit klemt volgens het Kaski destemeer omdat het onderzoek be- LEUSDEN (GKN) De dele gatie van de Javaanse christe lijke kerken, die gedurende de maand oktober een bezoek bracht aan de gereformeerde kerken in Nederland, is weer vertrokken. Vlak voor het ver trek is een verklaring opge steld door de instanties van zending en werelddiakonaat van de gereformeerde kerken en de Javaanse afvaardiging. Daarin staat dat de steun van de gereformeerde zending aan de Ja vaanse kerk vooral ten dienste zal staan van uitgesproken missionaire taken, zoals de groei van de kerk. toerustingswerk, theologisch onder wijs, christelijke opvoeding en de vor ming van leidinggevend kader Initiatieven Daarnaast zal aandacht gegeven wor den aan initiatieven die de afstand tussen arm en rijk verkleinen en kansarmen nieuwe hoop geven. Ook zal ernaar gestreefd worden de rol van vrouwen in kerk en maatschappij beter tot uiting te laten komen. De beide partners zullen er op toezien dat de Nederlandse steun niet leidt tot afhankelijkheid, waardoor het' functioneren van de Javaanse kerken zou kunnen worden belemmerd. Ook mag de directe band niet ten koste gaan van oecumenische verhoudin gen binnen Indonesië, aldus de ge meenschappelijke verklaring. 03NABROCK (ANP) De synode van de evangelische kerk in West- Duitsland (EKD), die deze week in Osnabrück vergadert, heeft in een telegram aan de evangelische kerken- bond in de DDR teleurstelling uitge sproken over het feit dat de afgevaar digde daarvan geen uitreisvisum heeft gekregen. De wederzijdse be zoeken zijn voor de EKD van grote betekenis, aldus het telegram. De sy node spreekt de hoop uit dat zulke bezoeken mogelijk zullen blijven. „Het is ook voor de buitenwacht een teken van ontspanning en van vreedzame uitwisseling van gedach ten", zegt de synode. ADVERTENTIE HIJ EN ZIJ DA'S TOCH GELIJK? Voor u en voor ons van het CNV na tuurlijk wel. Maar toch zijn er verschil len, is er onderscheid in toepassing van sociale wetten, bij scholing en vorming. Het vrouwensecretariaat CNV werkt hard om die verschillen weg te werken. Daar kunnen we best een helpende hand bij gebruiken. Juist, die vanu.Word lid van het CNV. Doen. Vandaag nog. Samen-op-weg waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned. Credietbank Rekeningnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORORECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie), tel. 115700 (uilsluitend voor advertenties) WestWaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIOEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen én bezorging) tel. 070-469445 (radactie) tel. 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel. 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen:. Per maand f 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aenvraeg Telefonische abonnementenop drachten (zie adresoen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 5622797. Opgave mini-advertenties tel 020-5626262 of schriftelijk aan Mini-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdam se adressen Over het werelddiakonaat wordt ge zegd, dat de samenwerking op dit terrein nog duidelijker vorm zal moe ten krijgen. Voorts zal de Intensieve relatie tussen de Javaanse en de Ne derlandse kerk ingebracht worden in her proces van „Samen op weg" dat zich tussen gereformeerden en her vormden voltrekt. De beide partners voelen er namelijk niet voor, de histo risch gegroeide samenwerking op te offeren terwille van verdere samen werking tussen beide Nederlandse kerken Zullen trouwens wel alle leden van beide kerken wel in een eventuele eenwording meegaan?, hebben de Ja vanen zich afgevraagd. Mochten er drie kerken uit „Samen op weg" ont staan in plaats van een, zo stelt de slotverklaring vast, dan zou dit- de relatie tussen Javaanse en Neder landse kerken moeilijker en ingewik kelder maken Rechtstreeks contact In eigen omgeving willeh de beide partners zich beraden over hoe de voortgezette contacten niet alleen een praktisch-financieel maar ook een principieel en geestelijk karakter kunnen dragen. De Javaanse delega tie denkt dit o m. te kunnen bereiken door brede samenwerking vla een rechtstreeks contact tussen de twee kerken. De vraag dringt zich op in hoeverre de zending daarbij tussen schakel zou moeten zijn. In dit Ver band moet ook de uitnodiging gezien worden van de Javaanse delegatie aan de gereformeerde kerken om de synode 1981 van de Javaanse christe lijke kerken te Salatiga bij te wonen. Naam: Straat: Beroep: SAMEN OP DE GOEDE WEG Christelijk Nationaal Vakverbond Van een onzer verslaggevers De gereformeerde synode heeft een herziene tekst aanvaard van de drie zgn. formulieren van enigheid: de Ne derlandse geloofsbelijdenis, de Hei- delberger catechismus en de Dordtse leerregels, welke als belijdenisge schriften gelden. Het ging hier niet om een inhoudelij ke herziening maar om een taalkun dige 'modernisering van de histori sche 16e en 17e eeuwse teksten. Deze herziening is het werk van een inter kerkelijke commissie waarin gedepu teerden samenwerkten van de her vormde kerk.de gereformeerde ker ken en de christelijke gereformeerde kerken. De christelijke gereformeerde synode heeft de herziene tekst reeds in sep tember aanvaard. Het is de bedoeling dat deze geschriften in hun thans herziene vorm in het kerkboek wor den opgenomen. f - De dodenakker bij het kerkje in Paaslo (foto Ger Dekkers uit „Graven en begraven in Overijssel", uitgave Waanders, Zwolle). door Jac. B. Looijen De domproost van Aarhuus was lang niet ontevreden. Zeker, het was met 't kerkbezoek in Dene marken slecht gesteld. Maar. zei hij met een zekere voldoening, van Iedere familie komt jaarlijks toch wel een vertegenwoordiger In de kerk. En verder moest Ik eens op de kerkhoven gaan kijken want de graven werden zo mooi onderhou den. Daaraan kon je zien: het Deense volk is een diep godsdien stig volk. Tegen die wonderlijke redenering wist ik zo gauw geen weerwoord en ik ging dus een paar kerkhoven bekijken. Ik moest de proost ge lijk geven. Het zag er allemaal heel netjes uit en er bloeiden veel bloemen. Ik moest toegeven, dat het in Nederland wat dat betreft wel wat beter kon. Maar toch, onze katholieken kennen hun Allerhei ligen en Allerzielen en ga dan eens kijken op hun kerkhoven. Ik heb dat zondag gedaan en het was er een drukte van belang. Met em mers vol herfstbloemen liepen de mensen der er rond. Ik zag veel kleurige chrysanten, bloeiende heidestruiken, winterviolen. De bloemenman tegenover het kerk hof moest extra personeel Inzet ten om alle klanten te kunnen bedienen. In de late middag was het kerkhof een bloemenhof ge worden. De dacht, wat zou de dom proost van Aartius, die luthers Is, zich over dit alles hebben ver heugd. Bidden voor doden Nu weet ik wel, dat protestanten in ons land en tot hen behoor lk, nogal wat bezwaren hebben tegen de folklore op deze katholieke her denkingsdagen, want er worden dan ook gebeden gezegd voor hen, die ons met het teken des geloofs zijn voorgegaan en die, zoals het misboek zegt „Nu rusten In de slaap des vredes". En tegen het bidden voor doden hebben calvi nisten vanouds veel bedenkingen. Trouwens ze moeten van de hele katholieke liturgie rondom de ge storvenen niets hebben. De oude Dordtse Kerkenorde verzet er zich hevig tegen. Zij verbood het hou den van .JiJkpredikatiën" en in sommige andere protestantse kerkbepalingen worden afkeuren de dingen gezegd over het bidden bij begrafenissen, ja zelfs het lui den van kerkklokken wordt hier en daar verboden. Men achtte dit niet alleen een roomse, maar zelfs een heidense gewoonte. Dat is In onze tijd wel veranderd, nu er sprake ls van diensten van Woord en Gebed bij begrafenissen. Maar vaak wordt ln rouwadvertenties ook gezegd: geen bezoek, geen bloemen. Wanneer dat laatste een verzoek is geweest van de overle dene moet men dat natuurlijk res pecteren, maar ik vrees dat zulks lang niet altijd het geval is. Nu dan, waarom geen bloemen op het kerkhof? leven. In de kerk zijn ze één. Waar het vagevuur dan blijft, is me niet duidelijk. De dienst werd een feest van een samen-zijn van allen. Er gens in het offertorium kwam ik nog wel een gebed tegen waarin God gebeden werd om verlossing van de zielen van alle gelovigen uit de pijnen van de hel en van de „diepe poel" en onwillekeurig denk je dan weer aan dat vage vuur. maar verder was er voortdu rend sprake van het samen-zijn van allen die op God hun vertrou wen stelden. Vagevuur Insluipsel Afgelopen zondag werden Aller heiligen en Allerzielen tegelijk ge vierd ln de kahtolieke kerk bij mij in de buurt en ik dacht: hoe zou den ze dat weten te combineren? Immers vanouds is Allerheiligen de biddag niet alleen, gelijk men soms meent, voor hen die heilig zijn verklaard, maar voor allen die •in de hemel zijn, terwijl Allerzielen speciaal bestemd was voor hen die in het vagevuur vertoeven. Nu we ten in onze dagen veel katholieken ook biet goed raad met dat begrip „Vagevuur" en dat Ls ook niet zo erg, want het ls tenslotte geen kerkelijk dogma. Niettemin het speelt nog wel een rol ln het katho lieke geloofsbesef, ook al duidt men het dan wat vaag aan met een tijd van loutering en van voorbe reiding op de hemel. Goed, lk koos zondag dus de hoog mis in de katholieke kerk, waar het koor ook de vaste Latijnse gezangen zou uitvoeren, zoals was aangekondigd in het parochie blad. Dat Latijnse misgezang en dan nog wel vierstemmig was voor mij een reden temeer om de pre dikbeurt in onze eigen kerk te verzuimen, want waar hoor Je te genwoordig nog goed gregoriaans gezang? Het lukte Die combinatie van Allerheiligen en Allerzielen ln één mis lukte uitstekend en in zijn preek be toogde de pastoor dat het eigen lijk altijd zo moest. HIJ wilde wel van dat verschil af, want beide dagen horen bij elkaar; het gaat dan Immers om het beleven van de gemeenschap der heiligen, on geacht of ze gestorven zijn of nog Maar wat zag ik ook in de liturgie? Niets minder dan het gezang „Heer, herinner U de namen, van hen die gestorven zijn, en vergeet niet dat zij kwamen langs de stra ten van de pijn". Is dat een gebed voor de doden, ja of nee? Echter de tekst was me zeer vertrouwd, want het is gezang 273 uit het „Liedboek voor de kerken", waar mee de protestanten 's zondags ter kerke gaan. Gaat het hier soms om een rooms Insluipsel. Nu. dat is dan wel dubbel en dwars in strijd met de Dordtse Kerkorde. Nu het zij zo. Ik beleefde er de gemeen- schap in. waarover de pastoor preekte. En 's middags genoot lk erg van de levenden, die bloemen brachten bij de gestorvenen en zo met hen een gemeenschap vormden. Helemaal is de gedachtenis van de doden nooit verdwenen uit de re formatorische kerken. Ons wacht deze maand nog de laatste zondag van het kerkelijk Jaar en dan wor den in de lutherse kerken de do den herdacht. En worden op oude jaarsavond ook niet in vele calvi nistische gemeenten de namen ge lezen van hen wier lichaam ln het afgelopen jaar werden begraven en wier ziel wij hebben overgege ven aan Hem, die ons leven leidt? Daarbij zou dan ook heel goed gezang 273 passen, dat ln het Lied boek voor de kerken wordt aanbe volen voor 1 november en dat ls Allerheiligen zo wordt vermeld achter in het Liedboek. Allerheili gen in de protestantse kerken? Ik zie het er nog niet van komen al staat het ln het Liedboek. Maar toch die preek van de pastoor van afgelopen zondag over de gemeen schap der heiligen laat me in deze tijd nu de bladeren vallen niet los. door J. J. Moskau BONN Als het vergeven van zonden en beledigingen een hoofddeugd voor christenen is. dan zijn Duitse roomskatholieken en protes tanten de laatste tijd zeer in gebreke gebleven. Menselijke, al te menselijke zwakheden heb ben een verbazend grote wig gedreven in het broze weefsel van de oecumenische verhoudin gen, net nu Johannes Paulus n op het punt staat om Duitsland het eerste pauselijk bezoek sinds tweehonderd jaar te brengen. Ruim honderd uren lang, vanaf de vroege ochtend op 15 november, gaat de paus op bijzondere wijze zijn Duitse rk „broeders en zusters bevestigen in het geloof". Zijn aan komst op het vliegveld van Keulen zal hopelijk een eind maken aan een reeks van onbenullige verwijten over en weer, die het aanzien van de beide grote kerken ln Duitsland weinig goed hebben gedaan. Hoge autoriteiten van de evangelische kerk betitelen de bisschop van Rome als „die nep- vorst die eens moet horen dat het 1980 is". Je hoeft geen helderziende te zijn om te begrijpen dat dan de onderlinge wrijving weer wordt aangewakkerd. In allerlei getouwtrek over tijd en plaats van een ontmoeting tussen paus en evangelische kerkleiders, is het gestelde doel van deze reis: „de boodschap van Christus verkondigen" langzamerhand aardig op de achtergrond geraakt. Problemen van protocollaire aard zijn gladge streken, bij voorbeeld de vraag of Schmidt bij de paus op bezoek moet komen of de paus bij hem, en de roomse fijngevoeligheid om een ontmoeting met de Joden vast te stellen op zaterdag; en dan nog die rel om een boekje waarin op de wijze van de contrareformatie nog eens tegen Luther werd uitgevaren. Afgewezen Niet alle protestanten willen dit ongestraft laten passeren. Sommige hooggeplaatste lu theranen hebben uitnodigingen afgewezen om bepaalde evenementen bij te wonen, zoals de grote open-luchtmis op Butzweiler Hof bij Keulen. Trouwens de ruim een miljoen mensen die men daar verwachtte, daar hoor Je nu niet meer over. Men hoopt nu op „misschien wel 300.000". De spoorwegen hebben alvast het aantal extra treinen zeer sterk teruggebracht. Hetzelfde geldt voor de overige pleisterplaat sen van het pauselijk bezoek: Osnabrück, Mainz, Fulda en München. Oeen grote menigten, kwijnend enthousiasme, een sfeer van het leven gaat gewoon door, het duidt allemaal op hetzelfde. Met de optimisti sche woorden van kardinaal Höffner: „Zijn wij niet allemaal er hard aan toe om eens te worden wakker geschud?" Kloof De afloop van de recente synode in Rome, de opmerkingen van de paus over „overspel bin nen het huwelijk" hebben opnieuw laten zien dat er sprake ls van een groeiende kloof tussen de officiële kerk en haar Duitse kudde. Aan de GROMMENDE MENSEN Hij (Zacheüs) haastte zich om ni„ beneden te komen en ontving Hei (Jezus) met vreugde. En toen zij mensen van Jericho) dat zagen begonnen ze allemaal te gromi zeiden: Hij is bij een zondige man naar binnen gegaan om bij hem U zijn. (Lukas 19 vers 1-10) Dit is natuurlijk helemaal te dol. Zacheus haast zich om uit de boon op de grond te komen. Jezus gaat hem mee en hij is reuze blij. Maar! mensen van Jericho hebben wat mopperen. „Hij is bij een zondige P man naar binnen gegaan Je je kunnen afvragen: waren er dan andere mensen? „Welke andere?" Wat zijn wij toch een enorm domr* mensen. We zien iets gebeuren en staan onmiddellijk klaar met ons oordeel. Een tollenaar is een zondig13] mens. Een buitenlander ls anderen dus minder. Een mens met een andere aanleg is ook zondig. Zwar "5. mogen niet met blanken aan één tf^' in de kerk zitten. Stel je voor! Discriminatie is nie* alleen verk< en zondig (en dan echt zonde en ongerechtigheid) maar 't is ook zo d verschrikkelijk dom en gebomeer En dat gebeurt in Jericho. Binnen muren die al eens eerder ineen zi gestort toen de mensen van Jerii de vreemden buiten wilden houc De eerste christenen lazen dit verhaal. En ze lazen dus ook van df68 houding tegenover een man die J( zo graag wilde spreken. Het moetl iets te zeggen gehad hebben. Het moet de kerk van alle eeuwen ietsW zeggen hebben. Weerzo'n irriteren^ spiegeltje in het evangelie. P- loefi Kier Trit NED. HERV. KERK »df Beroepen: te Schoonhoven P. vanp n Vange, kand. te Groningen; te Wjdu naar (partrtime) G. J. Wolters, ki te Rijssen. 'an Aangenomen: naar Uithuizen Forel Gijzel, kand. te Groningen; naari den A. Th. Kramer, laatstelijk f dingspred. Timor, wonende te C geest, die bedankte voor Vo< (toez.). GEREF. KERKEN (VRLJG.) Beroepen: te Den Haag-Zuid-Lt# P duinen R. Heida, kand. te Zwoll f Ie ene kant worden de zedelijke uitspraken van het Vaticaan als onbelangrijk afgewezen door de overweldigende meerderheid van zowel Duitse katholieken als protestanten. Aan de andere kant wordt de geloofwaardigheid van de kerken niet groter doordat dingen die zij doen in tegenspraak zijn met wat ze zeggen. Op het hoogtepunt van de verkiezingsstrijd schreven de roomskatholieke bisschoppen over de onverantwoordelijk hoge staatsschuld. Een mand later vinden diezelfde bisschoppen het vanzelfsprekend dat de staat opdraait voor de twintig miljoen mark voor de onkosten. Geert show Kardinaal Höffnef herinnert eraan dat alle „statiebezoeken, wereldkampioenschappen, festivals en Olympische spelen door publieke gelden worden gesubsidieerd". Niet dat dit bezoek van de paüs gezieh rnoet worden als een „show", voegde hij er haatftlg aan toe. Maar veel rooms katholieken zijn daar niet zo zeker van. Zij hadden liever gezien dat al dit geld de derde wereld ten goede zou komen ln plaats van het uit te geven aan die „buiten aardse witte reus". Dé Duitse bisschoppen hebben bepaald dat er voor het bezoek van de paus niet extra zal worden gecollecteerd. Aanstaande zondag zal een geldinzameling worden gehouden ten be hoeve van projecten ln de Sahel. Op deze wijze probeert men de kritiek te sussen. Ook van de kant van het machtige comité van de Duitse roomskatholieke lekenbeweging wordt gepro- >beerd de vrede ook wat de oecumene betreft weer te herstellen. Voorzitter Hans Maler sprak van „een oecumenische berg gebroken porse lein". NIJMEGEN (ANP) Terwijl samenleving de ontvoogding vi vrouw terrein wint. lijkt daarvc de kerk minder aandacht te zijn. HÉrü wel de kerk in beginsel de gelijkw digheid van man en vrouw verdedf" ervaren zeer veel vrouwen het da lijks handelen vanuit de kerk als feitelijke discriminatie en een s kenning van de eigen waarde vant vrouw-zijn. „Zij lijden daar he onder." Dit zei bisschop Bluyssen van E Bosch woensdagavond op een bijl komst van het katholiek vrouwen de te Nijmegen. Hij wijt deze acht stelling van de vrouw in de kerk de mannelijke sfeer, o.m. ln optret en taalgebruik. Daarin moet naari mening dringend verandering men. Het hoogste gezag in de heeft weliswaar de toelating vrouwen tot het ambt en de opens ling van leken-bedieningen („minli ria") afgewezen, maar een discui hierover acht bisschop Bluyssen zijn plaats. HIJ kondigde aan dat zijn bisdom speciale werkgroep opricht die m onderzoeken op welke wijze de vro meer aan het kerkelijk handelen k deelnemen. UTRECHT (ANP) De generale konale raad van dè hervormde 1 zal zich in de komende tijd g richten op een aantal zwaartepur van het beleid. Een paar van zwaartepunten -zijn: het verbrt van de aandacht voor het diakoD in de theologische opleidingen, ontwikkelen van richtlijnen voof diakonale aspecten van „samen weg" en de versterking van de san hang ln het aanbod van vorming toerusting aan diakenen in san werking met hierbij betrokken <H nen op landelijk, provinciaal en rei naai niveau. Dit verklaart de generale diakor raad in een stuk voor de eerstvolg de synodevergadering, op 20,21 en november ln Hydep&rk ln Doorn. Minder belasting voor geestelijken in Ruslat MOSKOU (ANP) - De regert de Sowjet-Unie zal alle belastingvermindering geven. woordvoerder van de staatsco sle voor religieuze zakêh zël i dag dat met ingang van 1 Jai 1981 alle geestelijken een verlr van vijftien procent in hun belai tarief krijgen. Dit plaatst hen in» zelfde belastingklasse als schrijf artiesten en andere creatieve roepen. Het belastingtarief voor geestelijk] is nu dertig procent of meer. Art1 ders betalen gemiddeld dertien W cent

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2