Oude wijken verwachten veel van Duivesteijn van de Haagse Reinigingsdienst voor bedrijven. Strijd om Leids groen na voorstel wethouder 'Nooit meer deze portefeuille' Schilderswijker nieuwe wethouder stadsvernieuwing Verwijt advocaat aan ambtenaren Tesselaar wil woningbouw op enkele plantsoenen KORT DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Enkele tientallen Schilderswijkers veerden gisteravond juichend van hun stoelen op de publieke tribune van de Haagse gemeenteraadszaal op, toen hun buurtgenoot, de PvdA'er Adri Duivesteijn, verkozen was tot de nieuwe wethouder voor ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing. De dertigjarige socialist staat voor de loodzware opdracht, gestalte te ge ven aan een stadsvernieuwingsbeleid waar hij de afgelopen jaren als actle- voerder in de oude wijken zoveel kanttekeningen bij heeft gezet. Eén van de belangrijkste opdrachten waar Duivesteijn verder voor staat, is het weer op gang brengen van de gestagneerde bouw in Scheveningen- badplaats. Een karwei dat samen met- projectontwikkelaar Bredero moet worden uitgevoerd en waar zijn voor ganger Hardon over is gestruikeld. Duivesteijn kreeg bij de stemming over zijn benoeming behalve zijn ei gen fracUe. het PPR-raadslid en toch DEN HAAG (ANP) De Haagse ad vocaat mr A. van Zalingen heeft gis teren voor de rechtbank in Den Haag bij de behandeling van de miljoenen fraude in de Leldse bouwwereld de opsporingsambtenaren van het Soci aal Fonds Bouwnijverheid (SFB) er van beschuldigd processen-verbaal met opzet te hebben gewijzigd om het bewijs tegen de hoofdverdachte slui tend te maken. Een aantal concept processen-verbaal bleek volgens mr. Van Zalingen op enkele punten te verschillen van de definitieve versies. De president van de rechtbank, mr S F. Kootte, sprak van „vervelende" verschillen. Twee ambtenaren van het SFB, die waren opgeroepen als getuige, konden geen verklaring ge ven voor de wijzigingen maar ontken den dat er opzet in het spel zou zijn geweest. nog meer CDA'ers achter zich dan was verwacht. Alleen de WD wenste Duivesteijn geen enkel vertrouwen te geven, liet zich in scherpe woorden over deze keus van de PvdA-fractle uit en stemde blanco. De drie raadsle den van D'66 vulden evenmin een naam in op het stembiljet, echter niet uit wantrouwen tegen de rebelse Schilderswijker, maar uit teleurstel ling over het feit. dat de onderhande lingen de afgelopen weken over uit breiding van het PvdA-CDA-WD- college op niets zijn uitgelopen. De democraten wezen erop, dat na het vertrek van wethouder Hardon de PvdA zelf heeft gesteld, dat de post ruimtelijke ordening en stadsver nieuwing voor één man te zwaar is. Schietschijf Slechts vier CDA'ers hadden gister avond zo weinig vertrouwen in Dui vesteijn, dat zij bij de stemming an dere PvdA'ers verkozen. Bij de CDA- Het park voor de verpleegstersflat aan de Rijnsburgerweg, waar woningen kunnen worden gebouwd. door Marcel ten Hooven LEIDEN Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) loopt met zijn opzienbarende voorstel om weinig gebruikte sportvelden en plantsoenen in Leiden voor woningbouw te bestemmen een groot risico op een politieke nederlaag. Het staat bij voorbaat vast dat het opofferen van groengebieden bij de bevolking, maar ook bij de gemeenteraad, op grote weerstand zal stuiten. Om hier tegen op te kunnen boksen, zal de wethouder met een ijzersterke verdediging van zijn voorstel voor de dag moeten komen. Het CDA, dat in de oppositie zit, en de collegepartij WD stemden pas geleden eensgezind tegen een motie van het PvdA-raadslid mevrouw Kessen die om bebouwing van eni ge groengebieden in de Merenwijk vroeg. Dit is een wijk die rijkelijk met groen is bedeeld. Dus de opstel ling van CDA-, en WD laat zich raden wanneer het gaat om woning bouw op open terreinen in wijken die minder weelderig door groen worden doorsneden Beperking Tesselaar is zich hiervan bewust en heeft zich daarom in zijn voorstel beperkt tot de wijken rond de bin nenstad die de beschikking hebben over een groot park. Op de jongstle den vrijdag gepresenteerde lijst met bouwlocaties komt bijvoor beeld het sportveld bij het oude gebouw van de Rembrandt-Scho- lengemeenschap aan de Burggra- venlaan voor. Dit ligt vlakbij het Roomburgerpark, evenals het plantsoen aan het Van Vollenhove- plein dat ook op de lijst staat. Tes selaar wil ook woningbouw op het grasveld voor de sportvelden aan de Zoeterwoudse Singel. In de directe ■nabijheid hiervan bevindt zich het grote Plantsoen van Leiden. Verder staan in het voorstek terreinen in de Merenwijk, die een groot wijkpark heeft, aan de Van Slingelandtlaan (vlakbij het Leidse Hout), aan de Rijnsburgerweg (het zeer ruim be meten plantsoen voor de verpleeg stersflat), aan de Lorentzkade (naast het Roomburgerpark) en langs de Korte Vliet (nabij het park Hooghkamer). In totaal vermeldt de lijst 19 bouw locaties waar ongeveer 1000 wonin gen voor één- en tweepersoonshuis houdens kunnen worden gebouwd Voor de nieuwbouw zullen ook leeg staande school- en fabrieksgebou wen moeten wijken. Het gaat om een extra bouwvolume dat bovenop, de voorgenomen nieuwbouw van ruim 1500 kleine woningen, waaron der 1000 in de uitbreidingsgebieden, komt. Het blijkt dus dat 1500 woningen voor kleine huishoudens tussen de bestaande bebouwing van de stad kunnen worden gebouwd en daar mee wordt ruim een derde van de behoefte gedekt die de gemeente tot 1984 voor deze categorie woning zoekenden raamt. Verdichting Het wekt op het eerste gezicht na tuurlijk bevreemding dat een wet houder nu groene gebieden wil be bouwen die collega-stadsbestuur ders uit vroegere jaren in de stad hebben gepland. Toch strookt dit met de meest recente opvattingen van de deskundigen op het gebied van de stedebouw. Langzaam maar zeker groeit het inzicht dat door een onzorgvuldige verdeling tussen groen en woningbouw een stad ook teveel open plekken kan hebben. „Verdichting" van de woningbouw is hier het antwoord op. Verdichting houdt kort gezegd in dat het overschot aan open plekken in de stad wordt bebouwd. Je raakt met andere woorden meer wonin gen op dezelfde hoeveelheid grond kwijt en daarmee is één van de grootste voordelen van verdichting genoemd. Het spaarzaam gebruik van de grond is vooral in de volle randstad belangrijk. Een ander voordeel van verdichting is dat het draagvlak van de voorzieningen in de wijk groter wordt, want er ko men meer inwoners en dat betekent meer klanten voor de winkels, meer bezoekers van de sociaal-culturele centra en meer gebruikers van het openbaar vervoer, om maar wat te noemen. Niet onderuit De vraag is echter wanneer te dicht wordt gebouwd en het overschot aan groen omslaat in een tekort Hier bestaan geen normen voor, hoogstens ervaringsregels. Aan wet houder Tesselaar is de taak om dui delijk te maken dat de sportvelden en plantsoenen die in zijn voorstel voorkomen, kunnen worden gemist. Tesselaar vindt dat de gemeente raad er niet onderuit kan enige groengebieden voor woningbouw aan te wijzen. „De raad vraagt al tijd om maatregelen om de woning nood onder kleine huishoudens aan te pakken. Dit is een maatregel waarmee de gemeente 1000 wonin gen kan winnen." De PvdA-wethou- der krijgt de steun van zijn fractie, hoewel enkele leden een afwijkend stemgedrag zouden kunnen heb ben, en van PPR en D'66. Geen meerderheid. Deze partijen wijzen erop dat in de bouwstroom van Leiden een gat is gevallen na het gereedkomen van de Merenwijk. De uitbreidingsge bieden van Leiden, Leeuwenhoek. Roomburg en Stevenhofjespolder, zijn nog niet bouwrijp en het ont wikkelen van woonwijken daar stuit op allerlei problemen. Het gat in de bouwstroom moet volgens de progressieve partijen worden opge vuld met woningbouw op de open plekken in de stad. Niet aangetoond Het CDA herhaalt tegenover deze krant zijn mening dat de noodzaak om het groen voor woningbouw aan te spreken nog niet duidelijk is aan getoond. Het CD A-raadslid me vrouw Kokxhoorn: „Dat groen is er niet voor niets. Natuurlijk wil ik elke locatie die Tesselaar noemt zorgvuldig bekijken op de mogelijk heden voor woningbouw. Het gaat echter te ver als een slecht volks huisvestingsbeleid op het groen wordt afgewenteld. Het is de fout van dit colleg dat de uitbreidingsge bieden nog niet bouwrijp zijn. Tes selaar zit kennelijk met zijn handen in het haar dat hij dit voorstel doet." De WD beraadt zich nog maar vindt vooralsnog dat het groen een te kostbaar bezit is om voor woning bouw aan te wenden. De raadsleden wijzen erop dat „wijkbewoners op hun achterste benen zullen gaan staan wanneer zij in plaats van een open ruimte woningen voor hun deur krijgen." FORUM De Rijswijkse Vrou-I wenraad organiseert vanavond in Het I Kruispunt, Steenvoordenlaan 364 in 1 Rijswijk een forumavond met als the-1 ma De werkende vrouw en het op- groeiende kind. Aanvang: 20 uur DAMMEN In de sporthal Oc- kenburg in Den Haag zullen vanmid dag wereldkampioen dammen Harm Wiersma en NDiaye uit Mali een vriendschappelijke wedstrijd spelen. Aanvang: 17.30 uur. CONCERT Het Conservatoriumorkest geeft morgen in de Schönbergzaal aan de Juliana 4Van Stolberglaan 1 in Den Haag een concert Aanvang: 19.30 uur. CON AMORE Het Christelijk Gemengd Koor Con Amore verzorgt morgen een concert in de Benedictus- kerk aan de Gen. Spoorlaan in Rijs wijk. Toegang 7.50 gulden, aanvang: 20 uur. meerderheid die Duivesteijn als kan didaat aanvaardde, heerst meer het gevoel, dat de PvdA 'het zelf maar moet weten'. Minder dan bij Hardon het geval was, zal het CDA de nieuwe wethouder proberen te beschermen, wanneer hij door zijn eigen PvdA- achterban zwaar onder vuur wordt genomen. CDA-fractieleider Happel deed een dringend beroep op de PvdA Duivesteijn meer politieke ruimte te geven dan Hardon heeft gekregen. Happel vergeleek Hardon met een „officiële schietschijf" voor de PvdA. WD-fractielelder Ressenaar noemde Duivesteijn bestuurlijk te onervaren. Ressenaar meent, dat Duivesteijn on mogelijk het grote ambtelijke appa raat op ruimtelijke ordening en 'stadsvernieuwing kan leidea „Juist de PvdA heeft veel kritiek op het functioneren van ambtenaren," zei de liberale fractie-voorzitter en trok daar voor de Partij van de Arbeid de conclusie uit, dat er dan ook een goede manager op de wethouders- stoel zou moeten worden neergezet. Ressenaar ontkende gisteravond nog eens. dat er in Den Haag sprake zou zijn van een bestuurscrisis. Theorieën van de PvdA over gebrek aan daad kracht bij college en gemeenteraad moesten volgens Ressenaar de afge lopen weken alleen maar de aandacht afleiden van het falen van PvdA-wet- houder Hardon. PPR-man Verduyn Lunèl voerde aan. dat Duivesteijn beter de politieke keurs had kunnen maken om niet als dagelijks bestuurder voor een rechtse raadsmeerderheid te gaan werken, maar zegde hem desidniettemin alle steun toe Meer regionieuws op pagina 15 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Ik ben niet van plan na de komende verkiezingen dezelfde portefeuille te accepteren, als ik tenminste de rit vol maak. Het is onmiskenbaar dat ruimtelijke ordening een eigen wethouder nodig heeft," aldus liet de nieuwe Haagse wethouder voor ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing, Adri Duivesteijn, ruim een uur na zijn benoeming de verzamelde pers weten. „Een hele merkwaardige avond en hele merkwaardige plek, waar ik nu zit," zei Duivesteijn. duidelijk nog wat onwenning en lacherig. „Ik ben bang, dat mijn spontani teit in mijn uitlatingen nog wel eens afgestraft kan worden door de eisen en verlangens die daarop volgen van de burgers," aldus het voormalige radicale raadslid. Duivesteijn was zelf niet ontevre den met het resultaat van de stemming die hem op de wethou derszetel hielp. „Vijfentwintig stemmen vóór zijn goed genoeg om voorstellen er doorheen te ha len." Hij achtte het een compli ment dat de WD tegen zijn be noeming was. „Deze fractie pre senteert zich altijd met de mond vol over collegialitiet; wanneer het om accepteren van kandidaten gaat, is de VVD de eerste om ande re fracties te vertellen, wat er moet gebeuren." De nieuwe wethouder is van me ning dat de WD altijd al te weinig aandacht voor de stadsver nieuwing heeft getoond en vindt dat deze partij niet het recht heeft, hem als wethouder met een keiharde opstelling te volgen. „Als ze erop uit zijn, de nieuwe wethou der op te hangen, hangen zij ook de stadsvernieuwing op en pak ken ze de bewoners van de oude wijken." Duivesteijn toonde zich „ontzet tend tevreden" met de opstelling van het CDA. die toch in meerder heid vóór hem stemde. Hij sprak de hoop uit op een goede samen werking met de christendemo craten. Kritiek uit zijn fractie (waaraan zijn voorganger Hardon mede ten gronde is gegaan) vindt Duives teijn een „gezonde zaak", omdat het college tenslotte een afspiege lingscollege is, waarin meerdere partijen het voor het zeggen heb ben. Voorwaarde voor zijn functio neren achtte hij wel een goed con tact met de PvdA-fractie. Evenals een goede samenwerking met het zeer uitgebreide ambtenaren korps dat zijn portefeuille meeb rengt. „Ik ben al gewaarschuwd voor sommigen, dus ik weet waar ik heen moet", grapte hij. er snel aan toe voegend dat hij zelf met een open opstelling begint en dat ook van anderen verwacht. Mercedes De nieuwe wethouder zette zijn ideeën over de stadsvernieuwing nog eens omstandig uiteen. Be langrijk achtte hij vooral de uit voering van een door hem inge diend (en door de raad aangeno men) amendement, dat voorziet in een krachtig „bureau stadsver nieuwing". Van daar uit zouden twintig projectgroepen (van vijf ambtenaren) aan de slag moeten. Groepen die daadwerkelijk be voegdheden hebben en niet steeds verantwoording behoeven af te leggen aan een directe chef of aan de wethouder. (En: „Stadsvernieu wing is alleen mogelijk samen met de bewoners van de oude wijken", richtte Duivesteijn zich nog even tot zijn achterban.) Wat blijft er van je imago als radi caal raadslid over? luidde één van de vragen aan de nieuwe wethou der. Duivesteijn had het er moei lijk mee. „Toen ik raadslid werd. zei ik Ik ben niet verloren voor de strijd. Ik geloof dat ik dat heb waargemaakt. Mijn karakter is zo, dat lk ook een tweede fase kan doorkomen, denk ik. Ik vaar vaak op emoties, die later pas onder bouwd kunnen worden." En hoe denkt de Schilderswijker („Ik blijf er beslist wonen over zijn salaris en de pas aangeschafte nieuwe Mercedessen voor de wet houders? „Die hele poendocnerij kan voor mij natuurlijk minder, maar ik zal me toch met de auto laten vervoeren. Ik heb wethouder Nuy wel eens na een bewonersver gadering gezien. Die was volstrekt afgepeigerd; dan moet je naar huis worden gebracht." Belangrijke mededeling Recente meetproeven hebben aangetoond dat het niet verantwoord is om grote hoeveelheden P.V.C. (oa hard-plastic) in de vuilverbrandingsinstallatie te verwerken. Daarom heeft de Haagse Reinigingsdienst besloten om in het vervolg geen P.V.C. (o.a. hard-plastic) meer te accepteren. Bedrijven worden verzocht voor nadere informatie telefonisch kontakt op te nemen met de Haagse Reinigingsdienst tel. 070 - 654812. Een strenge kontrole op naleving zal worden ingesteld. Dienst der Gemeentere iniging Newtonstraat 2.2562 KR's-Gravenhage Telefoon: 070-654812

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6