'Grote trek' van militaire voertuigen naar automuseum DM. WAT VERBRUIKT DIE NIEUWE AUTO? Ik-tijdperk bedreigt jongeren en ouderen Huisartsen steunen acties specialisten V Volwassenenonderwijs komt steeds meer in trek De Nieuwe Linie is er nog. Uook? Keep them rolling' redt oorlogsmaterieel van schroothoop Hondenbezit wordt een kostbare zaak Toch vrijspraak kapitein tanker Tienduizend pillen op parkeerplaats 'Waterskiën in kop Overijssel niet verhuizen' Onpartijdige brochure vertek het. «ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Fred Lammers APELDOORN Lips Auto- tron. het automuseum in Dru- nen. zal morgen het decor zijn van een massale reünie van militaire voertuigen, die in de Tweede Wereldoorlog hebben dienst gedaan. Op het ogen blik rijden er in Nederland nog enige honderden van die voertuigen rond. Tal van eigenaren zullen dit histo risch materieel naar Brabant rijden om de daar georganiseerde verkoop- en ruilbeurs van militaire voertuigen op te luisteren, ook om zelf op zoek te gaan naar bepaalde onderdelen waar ze al lang naar uitkijken. Hoewel die oorlogsvoertuigen inmiddels zo'n jaar of veertig oud zijn.'voor gemoto riseerd materieel een indrukwekken de leeftijd, verkeren ze nog in goede itaat. De rijksdienst voor het wegver keer heeft ze allemaal gekeurd en volkomen rijvaardig bevonden. Dat die oude jeeps, ducks, drteton- lers. stafwagens. luchUandingsfiet- sen. para-scooters, artillerietrekkers •n zelfs een Dodge ambulance het in ie praktijk nog prima doen. heeft «ederland op 5 mei kunnen constate- en. toen tal van deze museumstuk- een werden ingezet bij de intocht van le Canadese oud-strijders in Amster dam. Voor velen was het een verras- iing te zien dat er nog zoveel van dat nostalgische herinneringen óproe- nende materieel rest. Bij die gelegenheid dook ook de naam op van de vereniging „Keep them rolling", die zich inzet om alles wat rijdend, varend of vliegend in de aren 1940-1945 dienst heeft gedaan voor de toekomst te bewaren Engelse stafwagen „Keep them rolling", de leus die in 1944 na de invasie in Normandië werd gehanteerd door de geallieerden om hun middelen van transport bedrijfs klaar te houden, is een nog vrij Jonge vereniging. „We zijn gestart ln 1972. De directe aanleiding was. zoals meestal bij dit soort verenigingen, dat enige mensen zich er ineens van bewust werden dat iets waardevols voorgoed verloren dreigde te gaan. Een logische reactie is dan het be sluit: laten we zien te redden wat nog te redden valt." zegt Henk van Zutphen in Apeldoorn, sinds vorig Jaar voorzitter van „Keep them rol ling". Gelukkig was er nog veel te achterha len. al was het inmiddels 27 jaar na de oorlog ..Er waren om te beginnen tal van particulieren die al voor eigen plezier een voertuig uit de oorlogsja ren in hun garage hadden staan. Die mensen konden meteen lid van onze vereniging worden, want de belang rijkste voorwaarde daartoe is dat je zelf een of meer voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog ln bezit moet hebben." „Daar wordt niet mee gerommeld. Elk voertuig wordt streng gekeurd. Het moet authentiek zijn. Na de oor log zijn er tal van jeeps nagebouwd, maar aspirant-leden, die zich daar mee aandienen worden afgewezen. Toen we net waren begonnen kwam er het nodige tevoorschijn in boeren schuren of ergens achteraf ln het land. Veel militair materieel is na de oorlog verkocht en ln de landbouw ingezet. Het was vaak één bonk roest dat onze mensen vonden. Maar dan is het de sport daar weer iets goeds van te maken. We zijn echte hobbyisten. beslist geen militaristen, wat ons wel eens in de schoenen wordt geschoven. Het is zelfs zo dat het onze leden is verboden zich in militaire kleding te steken Geschiedenis Henk van Zutphen komt er wel voor uit dat de voorgeschiedenis van die oude voertuigen de leden aanspreekt. „Of ze nu door de (eigen) of de tegen partij zijn gebruikt, het zijn allemaal transportmiddelen die een rol hebben gespeeld in een belangrijke fase in onze geschiedenis. Daar zijn we diep van doordrongen. Vandaar ook dat we dit telkens onderstrepen door die voertuigen te laten rijden bij bevrij dingsherdenkingen. ze beschikbaar te stellen voor filmopnamen over de oorlogsjaren en er speciale ritten mee te ondernemen. Zo rijden tal van onze leden elk jaar naar Bastogne. eens het centrum van het Ardennen-offen sief. We voeren onze voertuigen als het ware terug naar de plaatsen waar ze eens van vitaal belang waren." Hoewel de spoeling tegenwoordig dun begint te worden, is „Keep them rolling" volgens Henk van Zutphen nog net op tijd opgericht. In Enge land. Frankrijk. Duitsland. België en Luxemburg zijn soortgelijke vereni gingen. die eveneens naar oud oor logsmaterieel speuren, maar die zijn ook pas lang na de oorlog ontstaan Nederland kan zich wat het totale bezit op dit gebied betreft zeker me ten met hetgeen in het buitenland aanwezig is. al blijft er natuurlijk altijd wat te wensen Vriendenkring De leden van. Keep them rolling, die verspreid zijn over het hele land en ook alle maatschappelijke richtingen vertegenwoordigen, vormen met de donateurs (mensen die wel Interesse hebben voor het streven van de vere niging. maar geen eigen voertuig be zitten) een grote vriendenkring We geven elkaar adviezen, kijken voor medeleden uit naar onderdelen en gaan zelfs bij elkaar sleutelen aan voertuigen als dat nodig is, want niet iedereen is even handig. De centrale bibliotheek die bij een van onze leden in Heemstede is ondergebracht be wijst dan goede diensten." Als ik Henk van Zutphen vraag wat hem nu eigenlijk drijft in deze bijzon dere hobby zegt hij: „Het aantrekke lijke is toch wel om van betrekkelijk weinig weer iets moois te maken. In een stuk schroot stop je iets van jezelf, nou ja iets. Eer mijn jeepje weer berijdbaar was had me dat ook heel wat zweetdruppels gekost. Maar als het dan lukt is de voldoening des te groter Van een onifcer verslaggevers WINSCHOTEN De gemeen te Winschoten heeft een nogal uniek systeem bedacht om het hondenbezit in te dammen. Het systeem doet denken aan het verhaal van het dambord en de graankorrels. Als je op het eerste hokje van een dam bord een graankorrel legt en 'vervolgens op elk volgend hok je het dubbele van het vorige, dan heb je uiteindelijk een heel graanschip nodig om het te kunnen bergen. Zo gaat het ook met de honden in Win schoten. Iemand die zo'n dier heeft be taalt 48 gulden aan belasting. Elke volgende hond kost twee keer zo veel als de vorige Ie mand met vier honden zal zich wel twee keer bedenken voor dat hij die dieren houdt. Met tien honden moet je er zelfs al vijftigduizend gulden voor dokken. Iemand met vijftien honden moet anderhalf mil joen gulden betalen en wil hij zijn aantal uitbreiden tot zes tien dan kost dat dus al drie miljoen gulden. „Ik had zelf ook niet gedacht dat we zo progressief waren," aldus wethouder J. Flokstra, die toegeeft zich vooraf niet te hennen gerealiseerd om welke gigantische bedragen het gaat De raad ging overigens met het voorstel akkoord De bedoeling is het totaal aantal honden in de gemeente wat aan banden te leggen. Wethouder Flokstra peinst er niet over om de hand te lichten met de nieuwe belas ting. Iemand die vijftien hon den heeft zal ze tot een betaal bare hoeveelheid moeten in krimpen. Anders kan hij een rekening van anderhalf mil joen gulden tegemoet zien. Overigens is de belasting niet van toepassing op een nest jon ge honden en ook kennelhou ders zijn gevrijwaard. Van een onzer verslaggevers fWAGENINGEN Het ge vaar bestaat dat onze maat schappij straks alleen nog leefbaar is voor volledig weer bare mensen van tussen de twintig en zestig Jaar. We kun nen aan deze consequentie Kan het 'Ik-tiJdperk' alleen ontsnappen, wanneer we laast vrijheid en gelijkheid )ok serieus streven naar broe- lerschap. Met deze waarschuwing nam dr. E. W. Hofstee gisteren afscheid als hoogle- •aar in de sociologie aan de land bouwhogeschool van te Wageningen. Sinds 1946 heeft hij deze functie ver vuld Prof. Hofstee behoort tot de Socioloog van het eerste uur bij afscheid: generatie sociologen die dit vak na de oorlog in Nederland tot een volwaar dige academische studie hebben uit gebouwd. In zijn laatste college beschreef Hof stee de ontwikkeling naar steeds ster kere individualisering. Een symp toom daarvan is de verkleining van het gezin. Het kindertal Is nu zover gedaald dat een terugloop van het bevolkingscijfer, met alle nadelige gevolgen die dat kan hebben, niet meer denkbeeldig is. Dit proces wordt nog versneld doordat de be langstelling voor huwelijk en gezins vorming afneemt. Veel volwassenen beschouwen het hebben van kinde ren kennelijk als een rem op hun eigen ontplooiing De individualisering ln onze cultuur leidt er niet alleen toe dat kinderen minder welkom zijn, ook ouderen krijgen het moeilijk. Zij zijn Immers niet altijd meer in staat voor zichzelf op te komen. Vooral wanneer zij al leen komen te staan en gebrekkig worden, zijn zij kwetsbaar. Een derde symptoom van de geschet ste ontwikkeling is de houding van de burgers tegenover de staat. Aan de ene kant verwachten mensen dat de overheid voor alles zorgt, aan de an dere kant zijn ze steeds minder bereid zich lets van de overheid aan te trekken Van de politieke partijen kan men volgens prof. Hofstee niet veel ver wachten voor de versterking van de gemeenschapszin. De noodzakelijke tegenbeweging zal uit de maatschap pij zelf voort moeten komen. Er zijn wel tekenen die in deze richting wij zen maar over het algemeen zijn deze nog zwak en vaag. 'Studeren per vak' populair RECHT (ANP) De Landelijke Hulsartsen-vereniging [LHV) heeft haar leden opgeroepen geen werkzaamheden over nemen, die de specialisten in het kader van hun acties tegen Ie regering momenteel weigeren uit te voeren. Het bestuur leeft daarnaast de huisartsen geadviseerd geen vacatures te (vervullen in de (overleg-)organen, voor zover het gaat om izetels. die doorgaans door specialisten worden bezet. Zoals bekend weigeren de specialis men uit protest tegen de prijsbeschik king. waarmee de regering hun tarie ven fors heeft verlaagd, medische ge gevens ter beschikking te stellen in het kader van de planning. Ze nemen ook geen deei meer aan allerlei vor men van overleg en hebben activitel- :en in het kader van de sociale verze kering opgeschort. Volgens de specialisten-vereniging hebben tevens de besturen van de landelijke vereniging van artsen in dienstverband, de landelijke vereni ging van artsen in academische zie kenhuizen en de vereniging van ge neeskundigen bij de gemeenschappe lijke medische dienst (GMD) zich so lidair met haar acties verklaard Afgelopen woensdag liet staatssecre taris Veder-Smit van volksgezond heid na enige aandrang uit de Kamer weten, dat de regering rond 1 april volgend jaar zonder de specia listen hun definitieve norminkomens zal vaststellen, als zij blijven weige ren het overleg te hervatten. Ultimatum Een woordvoerder van de specialis ten-vereniging verklaarde desge vraagd. dat het stellen van een ulti matum hem niet de methode lijkt om uit de problemen te komen. „Het is de regering, die het overleg heeft afge broken door achter onze rug om een prijsbeschikking af te kondigen." De specialisten zijn het in beginsel eens met het uitgangspunt van de regering, dat een specialist evenveel moet verdienen als een hoge ambte naar. mits er op „een eerlijke manier" rekening wordt gehouden met de ver schillen (ln kosten bij voorbeeld). De vereniging heeft het aanbod gedaan ADVERTENTIE Weekbladen komen en gaan Be staat De Nieuwe Linie nog9 Nooit weggeweest Samen met vrienden die geld en bestuurskracht leveren, presenteert de redactie DNL op nieuw. geholpen door een lening uit het Bedrijfsfonds voor de Pers. Het blad is nu eigendom van een stich ting. die de redactionele onafhanke lijkheid garandeert De redactie is uitgebreid.vde lay-out is vernieuwd, er zijn allerlei plannen voor artikelenseries en speciale Summers Artikelen die een socia listische politieke analyse verbin den met de oorspronkelijke joods- christelijke geloofsinspiratie Een breuk met het verleden9 Nee. een duidelijker voortzetting van wat be- I gonnen was. DNL. een opinieweekblad dat aan geen enkele partij onderhorig is. maar wel partijdig Geen dogma s. geen ideologie, maar wel een men taliteit In reportages interviews geschreven portretten, beschou wingen, essays. Heden en verleden van de vrouwen emancipatie We volgen kritisch het nieuwe confessionalisme. spreken ons uit voor een samenwerking van geheel links en voor een linkse meerderheid in Nederland Strijd baar zijn we als een vakbeweging te snel dreigt toe te geven aan crisis- eisen van werkgevers Aandacht voor het groeiend onbe hagen van scholieren, de nieuwe rockmuziek als medium van on vrede. Nederlandse en vertaalde poëzie. Saamhorig met^de gastar beiders. actief tegen kernenergie en kernwapens. DNL. aan de kant van bewustwording en bevrijdingsbewe gingen. Latijns Amerika. Zuidelijk Afrika, het Midden-Oosten. Polen Er zit een anarchistische trek in DNL Dit weekblad tendeert naar het kleine, naar de menselijke maat Dwarsliggende en solidaire solisten trekken ons aan Voelt zich tot óns aangetrokken? BON voor 0 een jaarabonnement 1981 voor de oude prijs. 106.-. 0 een halfjaarabonnement 1981 (tot 1 juli van dat jaar) voor de oude prijs 53.-. 0 een proefabonnement tot 1 januari 1981. prijs 10.-. Alle nummers van af volgende week. inclusief een ver rassend kerstnummer. Q een gratis proefnummer Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Stuur deze bon in open enveloppe naar: DNL. Antwoordnummer 1855. 1000 RA Amsterdam. Extra: alle in 1980 nog te verschijnen num mers vanaf volgende week. inclusief een verrassend kerstnummer. Dit aan bod geldt tot 1 december 1988. waarna de nieuwe prijs gaat gelden. DNL neutrale deskundigen in te schakelen om die verschillen vast te stellen, maar daar heeft de regering nog niet op gereageerd, aldus de woord voerder. Overigens doet de Haagse rechtbank vrijdag uitspraak in het kort geding, dat de specialisten hebben aange spannen tegen de Staat over de afge kondigde prijsbeschikking. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft de kapitein van de geknakte supertanker Energy Con centration ln hoger beroep vrijge sproken. De stuurman werd schuldig bevonden aan het knikken van de tanker en veroordeeld tot een boete van tienduizend gulden. Tegen de ka pitein en stuurman was een boete van twintigduizend gulden geëist. Volgens het gerechtshof Is de schuld van de kapitein niet bewezen. De procureur-generaal mr. P. A H. Bos vond daarentegen dat de kapitein wel schuldig Is. omdat hij nagelaten heeft een door hem gegeven opdracht te controleren. Hij had de stuurman op gedragen de olie zo over de tanks van het schip te verdelen dat de balans van de tanker gewaarborgd zou zijn. De stuurman was dat vergeten met als gevolg dat de tanker knikte tij dens het lossen in de Zevende Petro leumhaven in Rotterdam. Kapitein en stuurman werden door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot vier maanden gevangenis straf. nadat er drie maanden geëist was De Energy Concentration is door de Chinese rederij inmiddels verkocht aan een Duitse firma, die de in tweeën „geknipte" mammoettanker waarschijnljk gaat slopen. ARNHEM (ANP) Een medewerker van Rijkswaterstaat heeft gisteroch tend bij de parkeerplaats Buunder- kamp langs rijksweg 12 bij Arnhem twee dozen met daarin tienduizend kalmeringstabletten gevonden. De politie heeft de indruk dat de dozen uit een rijdende auto zijn gegooid. Omdat er mogelijk meer dozen heb ben gelegen waarschuwt de Arnhem se politie voor gebruik van deze tame lijk krachtige pillen, die veel in de psychiatrie worden gebruikt. Van onze onderwljsredactie AMSTERDAM De belang stelling voor dag- en avond scholen voor volwassenen gaat nog steeds met sprongen omhoog. Waren er in 1978 nog zeventigduizend deelnemers, vorig Ja&r liep dat aantal op tot ruim negentigduizend, en in september van dit jaar meldden zich meer dan hon derdtien duizend cursisten. De meeste scholen voor volwassenen boeken dit jaar een stijging van het aantal deelnemers met tien tot twin tig procent. Daarbij zitten naar ver houding wel steeds meer mensen die slechts één. twee of drie vakken doen. Het percentage deelnemers dat een volledig pakket kiest (zes of zeven vakken) wordt kleiner De populariteit van het „studeren per vak" wordt mede veroorzaakt, door dat veel mensen een volledige studie niet kunnen combineren met hun baan of hun taak in huis. Het komt veel voor dat mensen die begonnen zijn met een volledig pakket, na ver loop van tijd terugschakelen op een kleiner aantal vakken. Het percentage afvallers kan door deze laatste ontwikkeling worden verkleind. Volgens recente gegevens, van dr. R. A. C. Hoksbergen, adviseur van minister Pais en medewerker van de rijksuniversiteit te Utrecht, lag het percentage afvallers op de dagmavo voor volwassenen het laatste jaar in de buurt van de veertig procent. Dat cijfer is nog niet eens zo ongun stig ais je het vergelijkt met de afval- percentages die de laatste jaren door avondscholen werden gehaald Daar viel gemiddeld zo'n zestig procent van de beginners onderweg af. Over de hele linie hoopt men nu het aantal mislukkingen te kunnen inperken dank zij de mogelijkheid van stude ren per vak. ZWOLLE De waters kis port kan het best op het zogenaamde westelij ke Belterwijde in noordwest-Overij- sel blijven, want er is in de wijde omgeving geen betere plaats voor te vinden. Een werkgroep heeft voor het provinciebestuur bekeken of het el ders kan, maar Is daar niet in ge slaagd. Het college van gedeputeerde staten wil de recreatieve druk in „de kop van Overijssel" zo mogelijk verminderen en in dat beleid past ook het beper ken van de snelheid van motorboten. De werkgroep is ver in de omgeving gaan kijken of er ook andere moge lijkheden zijn, onder andere in de Noordooostpolder en bij de randme ren van de Veluwe. maar men kwam tot de conclusie dat de in totaal vijf tien bezochte gebieden niet aan de eisen voldeden. Ook een kabelski baan, waarbij de baan korter kan worden, biedt geen oplossing. Boven dien verstoren de hoge masten die daar voor nodig zijn het landschaps beeld Het dagelijks bestuur van Overijssel gaat nu nog een paar andere instan ties raadplegen De vereniging Na tuurmonumenten staat afwijzend te genover elke andere plaats dan het westelijke Belterwijde in de kop van Overijssel ADVERTENTIE Wat verbruikt een nieuwe auto? Wat verbruikt een handgeschakelde auto? Wat verbruikt een auto met een automaat? Wat verbruikt een auto in de stad? Wat verbruikt een auto op diesel? Wat verbruikt een auto op normale benzine? Al deze vragen knjgen nu een eerlijk antwoord in de gratis brochure: Brandstof Verbruikscijfers van Personenauto's. (Uitgegeven door Ministene van Economische Zaken, Ministerie van Verkeer en Waterstaat, RAI en Sven.) Hierin treft u de verbruiks gegevens van de nieuwe auto's van vrijwel alle merken aan. Kijk 'm in bij uw dealer of bestel 'm bij Sven, postbus 503,7300 AM Apeldoorn. Of anders bij garages en benzine stations. De Auto, De Auto kampioen, De Consu menten Gids en Koopkracht geven ook informatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9