Vakbond en regering Polen verzoenen zich Jamaica kiest rechts Oude Poolse bonden bieden op tegen Solidariteit 5 Peking zet leiders posthuum uit partij Joegoslaven vragen verandering wetboek - Omstreden statuut wordt weer veranderd Michael Manley lijdt grote nederlaag Bask klaagt over marteling door politie Spanning om gijzelaars ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 BUFTENLAND TROUW/KWARTET WARSCHAU (AFP. Reuter. AP) De leiders van de vrije vakbeweging Solidariteit en de Poolse regerng zijn tot een verzoening gekmen Het omstreden statuut van de onafhankelijke I bond zal opnieuw worden veranderd, zodat het ..voor beide partijen aanvaardbaar" is. zo werd door de zegsman van Solidariteit gisteren gezegd. De delegatie van zeventig man geleid door Lech Walesa en een regerings commissie onder leiding van premier Pinkowski hadden gisteravond een compromis binnen handbereik De Poolse regering had vrijwel alle eisen van Solidariteit ingewilligd Op slechts een punt kon men elkaar gis teravond nog niet vinden en dat was de registratie vaneen vakvereniging voor boeren Naar verluidt mag Solidariteit een weekblad. brochures en boeken over vakbondsvraagstukken uitgeven De bond krijgt bovendien het recht zich ongecensureerd via radio en televisie tot het volk te richten, al Is het maar een programma van een kwartier I Verder is beloofd dat het systeem van loonsverhogingen wordt herzien. De belangrijkste concessie van de regering is echter herziening van het gerechtelijk besluit, dat vorige week vrijdag onverwachts werd genomen. Met zijn wijzigingen van het statuut wilde de rechter de stakingsvrijheid beperken en de oppermacht van de rommuistlsche partij bevestigen De maatregel leidde tot groot protest bij de onafhankelijke vakvereniging en een nieuwe staking dreigde. Na ruggespraak met Moskou was de Poolse leiding bereid tot het compro mis met Solidariteit Het hooggerechtshof in Warschau zal voor 8 november een nieuwe beslis sing nemen over de statuten van Soli- Hervormingen Het akkoord moet het mogelijk ma ken dat de rust in Polen terugkeert en dat alle problemen die zich nog kun nen voordoen, uitgepraat kunnen worden, zonder de dreiging van een interventie door de Sowjet-Unle. Par tij en regering moeten nu snel met 'Ook China heeft last van 'brain-drain' PEKING tAFP. Reuter. AP) Aan de vooravond van het proces tegen de zogeheten ..bende van vier" in Peking, hebben de Chinese leiders 'twee hoge partijfunctionaris- Isen posthuum uit de partij gezet. De beide mannen, de vroegere chef van de geheime politie Kang Sheng en de voormalige minister voor de openbare veiligheid Xie Fuz- hi. werden beschuldigd van samenwerking met de ..bende van vier". Xie. die in 1972 op 75-Jarige leeftijd '-overleed en Kang. die drie jaar later op 69-jarige leeftijd sUerf. bereikten het hoogtepunt van hun macht tij dens de Grote Proletarische Culture le Revolutie, een van de felste ideolo gische campagnes die China ooit ge teisterd heeft. Het centrale comité van de Chinese communistische partij besloot tot de maatregelen omdat beide mannen ^rechtstreeks deelnamen aan de com plotten van Lln Biao (de vroegere minister van defensie en ooit Mao Zedongs naaste wapenbroeder en ge doodverfde opvolger) en van Jiang Qing en haar gezelschap" Jian Qing is de weduwe van Mao. die tijdens de Culturele Revolutie opklom tot leider van de groep radicalen uit Sjanghai die momenteel bekend staan als de bende van vier en die ervan beschul digd worden de macht in China aan zich te hebben willen trekken De posthume verguizing moet wor den gezien als de laatste voorberei ding van het proces tegen de bende yan vier dat begin deze maand moet plaatsvinden. Kang stond op het top punt van zijn macht op de vierde plaats In de Chinese partij hierarchy en hij ls wel vergeleken met de chef van de Russische geheime politie, Be- ria in de tijd van Stalin. De huidige Chinese leiders doen al het mogelijke het Chinese volk de Culturele RevoluUe zo snel mogelijk te doen vergeten. 8terke man Deng Xiaoping, een van de slachtoffers van de Revolutie, staat een beleid voor dat in sociaal-economische opzicht ..burgerlijker" genoemd kan worden, waar is afgezien van Mao's leuzen over de ontwikkeling op eigen kracht en waar de Chinese Volksrepubliek veel meer is open komen te staan voor invloeden vanuit het Westen. China heeft zijn Isolement voor een deel opgegeven, ontvangt tal van de legaties uit andere landen en stuurt zelf haar Jongeren bij duizenden de grens over om de noodzakelijke tech nische kennis te verwerven Vleespotten Tal van ontwikkelingslanden hebben al Jaren hetzelfde gedaan en daarbij doemde vaak een groot probleem op. Veel van deze studenten en intellec tuelen keerden, nadat ze aan de wes terse luxe geroken hadden, nimmer terug naar het eigen land. ook al omdat daar vaak voor hen geen em plooi te vinden was De Chinese lei ders hebben daar altijd minder angst voor gehad en getuige de sterke fami lieband en de zeer idealistische uit spraken van de vertrekkende studen ten was daar ook wel reden voor. In vraaggesprekken met Chinezen uit de Volksrepubliek in het buitenland zijn kreten als „wij gaan zo snel mo gelijk terug om het volk te dienen" en ..wij zijn dankbaar dat het Chinese volk ons deze mogelijkheid biedt" meestal niet van de lucht Maar volgens het Chinese Volksdag blad ls het allemaal minder rooskleu rig en heeft ook de Volksrepubliek last van de zogenaamde ..brain- draln" Blijkbaar verkiezen ook Chi nese aanstaande Intellectuelen de westerse vleespotten boven het sobe re bestaan ln eigen land. Het Volks dagblad noemde gisteren als belang rijke oorzaak dat de intellectuelen die in het buitenland zijn geweest in China niet goed worden behandeld. Het blad. dat de spreekbuis ls van de communistische partij, zegt dat in het verleden Intellectuelen doelwit zijn geweest van politieke roerselen en dat ze ook nu nog hebben te lijden van onder vooroordelen ln de Chinese samenleving. Volgens het blad moe ten de omstandigheden voor uit het buitenland terugkerende Intellectue len worden verbeterd. Hun Ideeën moeten worden gerespecteerd en zij die specialistische kennis hebben op gedaan moeten worden aangemoe digd boeken en artikelen te schrijven. plannen voor economische hervor mingen voor de dag komen, omdat alleen op die manier de onrust bij de bevolking kan worden weggenomen Voor Solidariteit betekent het ak koord dat zij zich niet langer sterk kan maken door zich tegen partij en regering af te zetten, maar dat zij aan het werk moet als vakbeweging onder voor de arbeiders zeer moeilijke om standigheden ZIJ zal als zij daar toe de gelegenheid krijgt -- moeten bewijzen dat een onafhankelijke vak beweging tot meer ln staat is dan het verstrekken van"voedselpakketten in de bedrijven en het verstrekken van andere faciliteiten Als Solidariteit medeverantwoorde lijkheid wil dragen voor het te voeren sociaal-economisch beleid, kan zij in verschillende opzichten voor moeilij ke situaties worden geplaatst De ver tegenwoordigers van de nieuwe vak bond zullen zich waar moeten maken om op allerlei niveaus aanvaard te worden, met name in de bedrijven waar de werkgevers hen op het ogen blik liever zien gaan dan komen. Een apart probleem kunnen de oude bon den met een nieuwe graad opleveren. Er is een periode aangebroken, waar in mensen met geheel verschillende instellingen moeten proberen samen te werken De Polen staan voor een volkomen nieuw tijdperk in hun be staan. waarin aanvankelijk de na druk zal liggen op improviseren en experimenteren. Van de een zal meer bereidheid tot aanpassing worden ge vraagd dan van de ander. De harde economische realiteit laat niet toe dat opnieuw tot een vertragingstac tiek wordt overgegaan Met het bereikte akkoord zijn de pro blemen de wereld niet uit. Polen moet zelf afwachten of het grote experi ment kans van slagen heeft. De ande re landen van het Warschau-pact zul len de ontwikkelingen nauwlettend gadeslaan en intussen maatregelen nemen om te voorkomen dat zij in eigen huls problemen krijgen Want wat nu ln Polen gebeurt, zal in die landen niet onopgemerkt blijven, hoezeer ook geprobeerd wordt de be tekenls ervan te bagatelliseren. De nieuwe premier van Jamaica Edward Seaga wordt op de schouders getild door zijn enthousiaste aanhangers, seaga heeft bij de woelige verkiezingen Michale Manley vernietigend verslagen. KINGSTON (AFP, Reuter, AP) De socialistische premier Michael Manley van Jamaica heeft tijdens de verkiezingen van donderdag een vernietigende nederlaag geleden De rechtse tegenkandidaat Edward Seaga won volgens de nog niet officiële uitslag maar liefst vijftig van de in totaal zestig zetels ln het huls van afgevaardigden. De uitslag van de parlementsverkie zingen draait de machtsverhouding in Jamaica volledig om. De Jamai- caanse LabourpartlJ JLP) had de af gelopen vier jaar slechts 13 zetels in het huis van afgevaardigden, tegen 47 voor Nationale Volkspartij (PNPi van Manley. Tot kort voor de verkiezin gen wezen opiniepeilingen nog op een nek-aan-nek-race tussen de twee kan didaten. Overwinnaar Seaga beloofde gisteren het land weer open te stellen voor buitenlandse bedrijven en een gun stig investeringsklimaat te scheppen. Hij raadde de Cubaanse ambassa deur aan het land zo spoedig moge UJk te verlaten, maar verbrak de di plomatieke relaties met Cuba niet Crisis Premier Manley gaf donderdag kort na middernacht zijn nederlaag toe. „Wij accepteren de uitslag." aldus de PNP-leider Hij weet het verlies aan de economische crisis in zijn land. die zou zijn geforceerd door de Verenigde Staten en het Internationale Mone taire Fonds. Manley had een half Jaar voor de verkiezingen de onderhande lingen met het IMF verbroken, omdat dit te veel bezuinigingen eiste op zijn sociaal programma. PAMPLONA (AFP. Reuter. AP) De Baskische afgevaardigde Fernando Saez in het het regionale parlement van Navan-a heeft verklaard dat hij gemarteld ls door de politie tijdens zijn gevangenschap in Pamplona en Bilbao. Saez die lid is van de Baski sche coalitie Herri Batasuana werd op 9 oktober gearresteerd, omdat hij contacten zou onderhouden met de extremistische Baskische organisatie „Eta-militar". Afgelopen donderdag kwam hij weer op vrije voeten, omdat geen aandacht tegen hem kon wor den geformuleerd. Saez werd naar*zijn zeggen door de politie met gummiknuppels op de voetzolen geslagen, terwijl anderen zijn geslachtsdelen en zijn gezicht bewerkten. Saez heeft de martelingen niet kunnen verdragen en daarom een door de politie opgestelde verkla ring getekend, die hij voor de rechter heeft herroepen Onbekenden hebben gisteren een vooraanstaand lid van de regerings partij van premier Adolfo Suarez doodgeschoten. De aanslag wordt toegeschreven aan de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Juan de Dlos Doval. die op de nominatie stond om parlementslid te worden van de UCD werd door twee jonge mannen gedood toen hij in zijn auto wilde stappen Verleden week werd in Elgoibar Jaim Arrese vermoord. Ook hij stond op de nominatie om een parlementszetel voor de UCD op te vullen. BELORADO (UPI) Een groep van honderd Joegoslavische intellectue len heeft de regering in Belgrado ge vraagd bepalingen te schrappen in het wetboek die de vrijheid van woord en geweten beknotten" De pe titie werd gisteren onder buitenland se Journalisten ln de Joegoslavische hoofdstad verspreid In de petitie wordt gevraagd de ver wijzing naar „het kwaadaardig of on juist schetsen van de sociaal-politie ke gebeurtenissen ln het land" te schrappen. De overtreding van het verspreiden van „vijandige propa ganda" moet worden vervangen door de overtreding van het „pleiten voor een gewelddadige wijziging van de grondwettelijke orde" Voor deze overtreding kan iemand tot tien jaar gevangenisstraf krijgen. De groep van honderd zegt dat de huidige regeling de vrijheid van we tenschappelijke en artistieke creati viteit in gevaar brengt, evenals de vrijheid van geweten, gedachte, het openbare woord en van pers. Verder is de regeling tegen het beginsel van de gelijkheid van burgers, ongeacht hun politieke overtuiging en tegen het recht van de Joegoslavische bur ger om politiek actief te zijn. Het was de tweede petitie van derge lijke aard sedert de dood van Tito een half jaar geleden. Het eerste verzoek schrift vroeg om amnestie van poli- O Vervolg van pagina 1 De gijzeling op 4 november vorig jaar werd een ..moedige en menselijke daad" genoemd van het heldhaftige Iraanse volk. „Deze spionnen een jaar lang vasthouden is een onvergetelij ke les vor hen die zich laten verleiden tot derglijk werk dat gedoemd is slecht af te lopen De vrijlating van de gijzelaars, aldus de radio is niet laf als het doel erach ter is de tirannieke Verenigde Staten te berechten voor hun misdaden te gen Iran van de afgelopen dertig jaar, het is een middel om de lange misda dige geschiedenis van de VS aan de kaak te stellen. Premier Rajai van Iran liet gisteren in Teheran weten dat Iran de Vere nigde Staten zal dwingen de reeds betaalde onderdelen van militair ma terieel te leveren, nodig in de oorlog tegen Irak, en dat Iran zijn onafhan kelijkheid nooit zal opgeven „Wij zullen die onderdelen uit Amerika's strot trekken," aldus de premier, die ..alle Amerikaanse komplotten tegen de revolutie in Iran" nog eens de revue liet passeren, als daar zijn het spionagenest in Teheran, de mislukte bevrijding van de gijzelaars door Amerikaanse commando's, de steun aan verscheidene staatsgrepen tegen het huidige bewind in Teheran en tot slot de aanval op Irak op Iran. waar ongetwijfeld de Amerikanen achter zitten. Luid gejuich van de duizenden omstanders die een voorproefje na men op de Amerikaanse verkiezingen en naast de dood van Carter ook maar vast die van Reagan eisten. Sabotage Edward Seaga, wiens JLP acht jaar in de oppositie is geweest, noemde zijn overwinning „de stem van het volk tegen het communisme De JLP-leider beschuldigde de Cubaan se ambassadeur van „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden" De vijftigjarige Seaga zei te geloven dat het geweld, dat sinds begin dit jaar aan zo'n zeshonderd mensen het leven heeft gekost, zal afnemen „om dat het doel ervan is verdwenen en de strijd voorbij is" De Jamaicaanse radio maakte overigens melding van het doodschieten van drie politiea genten bij het hoofdbureau van poli tie door sluipschutters rond midder nacht. toen de verkiezingsuitslag al praktisch vaststond Einde experiment Met de overweldigende steun aan de behoudende en op het Westen geo riënteerde Labourpartij hebben de kiezers een einde gemaakt aan het democratisch-socialistische experi ment van Manley en de weg vrijge maakt voor een regering die econo misch herstel vooral wil bereiken via buitenlandse investeringen. Vér- wacht wordt dat Harvard de eco noom Seaga weer steun zal zoeken bij het IMF Seaga heeft al aangekon digd dat hij als regeringsleider fiks op de overheidsuitgaven zal bezuinigen Zijn politieke tegenstanders ver wachten dat dat een aanslag zal bete kenen op de sociale programma's die door de PNP zijn gelanceerd tieke gevangenen die veroordeeld werden wegens „verbale" misdaden. Tot de ondertekenaars behoorden de dissidente advocaat Popovic, die al eens werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het „kwaad aardig verspreiden van onjuiste infor matie en het veroorzaken van open bare wanorde". Verder door de schrij ver Ignatowic die eens werd schuldig bevonden aan het verspreiden van „onjuiste informatie", en door de schrijver Cosic en prof. Tadic. De laatste was een van de hoogleraren die verbonden was aan het tijdschrift Praxis waarvan de verschijning hal verwege de jaren zeventig werd opge schort vanwege de inhoud De sabotage van het debat over de gijzelaars door een aantal parle mentsleden is hen niet in dank afge nomen door belangrijke Iraanse poli tici. Palementvoorzitter Rafsanjani. de mogelijke opvolger van Khomeini, ayatollah Montazeri en niet te verge ten Irans reizende rechter, ayatollah Khalkhali herhaalden gisteren dat het optreden van de dissidente parle mentsleden onaanvaardbaar was Daar bij het debat het vereiste quo rum niet gehaald werd, kon er geen beslissing vallen over de voorwaar den waaronder de gijzelaars zouden moeten worden vrijgelaten. Het de bat is verdaagd tot morgen, maar in Teheran en elders werd druk gespe culeerd dat die gijzelaars dan mis schien al vrijgelaten zijn. Geruchten dienaangaande werden versterkt door berichten uit de Zweedse hoofdstad Stockholm, waar in werd gezegd dat op het vliegveld Arlanda een DC-8 van de Scandinavi sche maatschappij Scanair klaar staat om naar Teheran te vliegen. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken zei niet bij de zaak betrokken te zijn, maarwei door Scanair opde hoogte teworen gehouden Woordvoerders van de vliegmaat schappij zeiden dat de DC-8 na een eventuele vlucht naar Teheran terug zou keren naar ergens in Duitsland. ..maar niet in Frankfort". Dat weer hield Bruce Fagaley. woordvoerder van de militaire basis bij Frankfort er niet van te verklaren dat ze daar wel klaar stonden In de Veienigde Staten is met de nodige reserve gereageerd op alle be richten en geruchten. President Car ter zei (over de mogelijke vrijlating) „Ik hoop het, ik kan niets voorspellen en ik ben niet in bezit van een tijd schema" Vice-president Mondaie zei „er zijn geen ontwikkelingen" en woordvoerder John Trattner noemde de berichten niets meer dan geruch ten terwijl in zijn gevolg ook het woord „onzin" viel. Naast alle roerselen rondom de gijze lingsaffaire is er ook nog steeds een oorlog aan de gang. waar overigens een missie van de niet gebonden lan den, versterkt door leden van de isla mitische conferentie, een einde aan probeert te maken. De Cubaanse mi nister van buitenlandse zaken. Isido re MalSerca van Cuba en diens collega Agha Shahi van Pakistan verblijven in de Iraakse hoofdstad Bagdad, maar enig teken dat er op korte ter mijn over een staakt-het-vuren, om van vrede nog maar te zwijgen, ec.hl onderhandeld kan worden is geen sprake. Meer nieuws over de oorlog tus sen Iran en Irak staat op pag. 23 door J. den Boef WARSCHAU Als waargemaakt kan worden wat de vakbonden hun leden beloven, dan zullen de Poolse arbeiders het heel goed krijgen. Want de oude bonden, die nu nog als enige in de bedrijven actief zijn. concurreren bij het leven tegen de nieuwe vakbeweging Solidariteit, om hun ledenverlies zoveel mogelijk te beperken. In kringen van Solidariteit reageerde men daar aanvankelijk smalend op met de op-, merking: Ze hebben zelfs ons programma overgenomen Maar naarmate de tijd ver strijkt. blijkt de tactiek van de oude vak bonden letterlijk en figuurlijk vruchten af te werpen De oude vakbonden gaan name lijk door met het verstrekken van voedsel pakketten aan de arbeiders. Bij Solidariteit gaat men er van uit dat dit geen taak van een vakbond is. De vertegenwoordigers van de nieuwe vakbeweging hebben altijd be zwaar gehad tegen deze verstrekkingen, omdat zij menen dat de regering moet zor gen voor voldoende voedsel in de winkels Voedselpakketten Een ander bezwaar is. dat de verstrekking van voedselpakketten met enkele kilo's vlees, wat worst, aardappelen en andere voor het levensonderhoud belangrijke za ken. een van de redenen is geweest, waarom vrijwel elke Poolse arbeider lid werd van de staatsvakbeweging Deze beschikte ook over andere mogelijkheden zoals de toewij zing van woningen, vakantiehuisjes, volks tuintjes en dergelijke De leiders van Solidariteit zijn genoodzaakt om te blijven strijden voor verwezenlijking van alle 21 punten uit het beroemd gewor den akkoord van Gdansk, dat rauw door de regering moest worden geslikt om een einde aan de staking te maken De oude bonden kunnen ondertussen in de bedrijven door gaan met hun wijze van belangenbeharti ging, en zij gedragen zich alsof zij het „altijd wel anders hadden gewild". Een gevolg van dit optreden van de oude vakbonden in nieuwe gedaante is. dat mil joenen arbeiders die tot de nieuwe vakbond Solidariteit zijn toegetreden, hun lidmaat schap van de oude vakbond nog niet heb ben opgezegd De mensen van Solidariteit hebben wel gelijk, als zij zeggen dat onge veer acht van de twaalf miljoen arbeiders lid van hun organisatie zijn geworden. Maar het is de vraag voor hoevelen dit een defini tieve keus is. Overigens heeft men bij Solidariteit van het begin af gewild dat het lidmaatschap van meer dan één organisatie niet toegestaan zou worden De bedoeling daarvan was on getwijfeld dat de arbeiders kleur zouden nioeten bekennen. Dit gaat binnenkort ge beuren en daarna zal pas blijken of de oude vakbeweging inderdaad verder van weinig betekenis zal zijn. De mogelijkheid bestaat dat beide vakbon den met een bijna even grote aanhang uit de slag tevoorschijn zullen komen. Men zegt Lech Walesa applaudisseert voor regeringsonderhandelaar Jagielski: een eer ste akkoord over de vorming van vrije vakbonden is bereikt. Maar sinds die dertigste augustus zijn er eigenlijk weinig vorderingen gemaakt. in kringen van Solidariteit dat de regering de erkenning van deze vrije vakbeweging mede heeft vertraagd om de oude bonden de gelegenheid te geven zich opnieuw te organiseren en het ledenverlies binnen de perken te houden Bij Solidariteit zegt men voorts, dat het de arbeiders in verscheidene delen van Polen moeilijk wordt gemaakt om van de oude naar de nieuwe vakbond over te gaan. In het bijzonder zou dat het geval zijn in Warschau en Lodz. de tweede stad van Polen. Vele mensen twijfelen daardoor en zullen misschien toch lid van de oud-vak- bond-nieuwe-stijl blijven Emotioneel Gezegd dient te worden, dat de regering voor een deel in haar opzet lijkt te ziin geslaagd om het enorme effect van de ge beurtenissen in augustus weg te nemen In Odansk zelf beleven de mensen in het alge meen alles nogal emotioneel, maar in de rest van het land staat men meer met beide benen op de grond. Daar voelt men niet veel voor voortduring van een uitzichtloze con flict-situatie Solidariteit moet nu al oppassen, dat de arbeiders geen geloof gaan hechten aan beweringen dat het haar meer om een machtspositie dan om de verdediging van de arbeidersbelangen gaat. Steeds vaker kan de opmerking worden gehoord dat het zo niet kan doorgaan en dat er voortaan hard gewerkt moet worden. Na het werk kan men dan debatteren zo veel men wil. Van de zijde van Solidariteit werpt men tegen dat de arbeiders niet harder zullen werken zo lang het management in de be drijven nog volgens de oude methoden blijft werken, die tot een chaotische situatie hebben geleid. Eerst zou het systeem veran derd moeten worden en zouden de verant woordelijke managers naar huis gestuurd moeten worden. Hoe dan ook. pas nadat de arbeiders een definitieve keus hebben gemaakt, zal duide lijk zijn hoe de krachtsverhoudingen in de bedrijven liggen Maar ook als Solidariteit naar verwachting de grootste wordt, zal zij rekening moeten houden met de oude vak-' bonden. Er moet namelijk een overkoepe lende bedrijfsraad worden gevormd, waarin beide bonden samenwerken Slechts met deze raad wil de regering onderhandelen Samenwerking De mensen van Solidariteit moeten wennen aan de onvermijdelijkheid van samenwer king Dat weten zij. maar zij willen nog proberen om zo gunstig mogelijke voor waarden te verkrijgen. Daarbij maken zij de indruk naar politieke macht te streven, wat in het huidige Polen een onhaalbare zaak is Leden van de communistische partij die de positieve resultaten begroeten van hetgeen in augustus in Gdansk is gebeurd, zeggen nu dat Solidariteit gebukt gaat onder een minderwaardigheidscomplex, omdat zij als ongewenst kind ter wereld kwam. Dat is ook zo. zegt men. want alles kwam onver wacht en er is inderdaad in de partij maar ook in de leiding van de bedrijven veel weerstand geboden. De partijleden die zo redeneren zijn blij dat cr eindelijk een democratiseringsproces op gang is gekomen na een periode van vijf jaar waarin het partij-apparaat onder de •eel te tolerante partijchef Edward Oierek de zaken op hun beloop liet en de basis volkomen negeerde Zij hebben echter moeite om de „dictatuur van het proletari aat" te aanvaarden en vinden dat Solidari teit zich nu verder tevreden moet stellen met het werk aan de basis in de bedrijven, zodat de partij gelegenheid krijgt hddr pro blemen op te lossen Het risico van dergelijke opvattingen is. dat de arbeiders opnieuw ingepakt kunnen wor den. zoals gebeurd is nadat Gierek eind 1970 de eisen van de opstandige arbeiders aan de Oostzeekust inwilligde en om hun vertrouwen vroeg Dat er opnieuw een ern stige situatie is ontstaan, is geen gevolg van het hardnekkige optreden van Solidariteit, maar van een conflictsituatie binnen de partij waarin nog krachten aan het werd zijn die proberen de klok terug te draaien

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7