CAO-akkoord in de havens Suriname heeft grootschaligheid nodig Een snelle aanwas bij D'66 maar ook enige achterdocht No-claim korting wordt omgezet in beloning/straf Wethouder Rotterdam praat met Spaarbank FNV: 'We feliciteren onszelf jus Plannen van autoverzekeraars: 51 'Niets veranderd in Zuid-Afrika' Veel woningen met gebreken Weigering rekeningen ,Je weet maar nooit wie je in huis haalt' NIGEL CALDER KERNWAPENS 'Albeda handelt in strijd met de wet' Personeel Efteling de straat op om achtbaan te redden De Koning over vijf jaar Nederlandse ontwikkelingshulp: Uitspraak over Outspan voldoet codecommissie «saterdag 1 november 1980 BINNENLAND 3 Van een onzer verslaggevers BOTTERDAM De vervoerebonden FNV vinden dat de uitspraak van hun leden in de Rotterdamse en Amsterdamse haven over het onderhandelingsresultaat van een nieuwe haven-CAO aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. We feliciteren onszelf met deze uit- icrlet»k!ag- ze^1 woor£fvoerder Bert Duym yan de vervoersbonden Driekwart •an de bijna 4500 havenarbeiders die lebben deelgenomen aan een schrif- jrake >eliJke stemming, heeft het principe ben CAO-akkoord goedgekeurd. Ook het oed Jïoge aantal deelnemers aan de stem ming circa de helft van de stem bnefjes kwam terug spreekt vol- Duym boekdelen ioals bekend hebben de vervoers- jonden nogal wat gezichtsverlies ge- eden in de Rotterdamse haven, waar rong najaar langdurig werd gestaakt. .Overigens zijn we wel zo reëel om te •rkennen dat onze leden in de havens als liet overlopen van tevredenheid over lit CAO-akkoord." zegt Duym Vol- ik [fns hem is er een zakelijke afweging [pweest van het bereikte resultaat In liefde "frgelljking met andere bedrijfstak- ie€ft ten is er in de haven heel wat binnen- ïet feiiehaald. zegt Duym. Daarnaast heeft m laar zijn mening ook meegespeeld de jrzljn mzekerheid over de toekomst [aan. t'df Ondubbelzinnig .dan nieuwe CAO geldt voor 1980 en en 981 ..De mensen zullen ook gedacht ,et lebben: dit hebben we alvast binnen ook. i'oor 1981". aldus Bert Duym. Desai et iiettemin wil hij toch spreken van tdezeleen „ondubbelzinnige uitspraak" Het principe akkoord werd op 4 okto ber bereikt na een reeks van onder handelingsronden De belangrijkste punten uit het akkoord, dat voor vijf tienduizend havenarbeiders van toe passing is. zijn herstel van de prijscompensatie herstructurering van de lonen uitbreiding van de vakantie tot 25 dagen De herstructurering van de lonen ivan uur- naar maandloon) zal ge paard gaan met een loonsomstijging van twee procent. De uitslag van de schriftelijke stemming houdt in dat de oproep van het Actiecomité van de Rotterdamse havenarbeiders om het principe-akkoord af te wijzen, onvol doende weerklank heeft gevonden Dit comité, dat vorig Jaar de staking in de haven leidde, heeft de havenar beiders meermalen opgeroepen tot acties om hun eisen ingewilligd te krijgen. Nie» ij grol Stuy is i vi d en s ger eptea e hof< daai ad va rectoi dat d ■dikai iP oo •fisch an h< ischoo Van onze redactie eco nomie DEN HAAG De motor rijtuigverzekeraars bekij ken een verzekeringssys teem voor personenauto's, waarin de goede rijders be ter worden „beloond" en de slechte rijders meer wor den „gestralt". Om het in de termen van de verzeke raars zelf te zeggen; ge dacht wordt aan een ver vanging van het huidige stelsel van no-claim kor ting, door een bonus-malus systeem Als dit nieuwe systeem waarvan de voorstellen overigens nog over- daeht en uitgewerkt moeten wor den zou worden ingevoerd, vol gen de Nederlandse motorrijtuig- verzekeraars daarmee het voor beeld van collega's in een aantal andere Europese landen, zoals Ita- lië. België. Frankrijk. Duitsland en Zweden Uit ervaringen van buitenlandse verzekeraars is de voorlopige con clusie getrokken, dat een betere verdeling van de premie over goe de en minder goede rijders kan worden bereikt door het invoeren van énkele, tot nu toe In ons land niet gehanteerde normen Behalve aan „beloning" en ..straf" wordt gedacht aan een indeling van het land in regio's, een inde ling naar leeftijd(sklassen). en een vervanging van de cataloguswaar- de als basis voor de wa-premie door het gewicht van het motor voertuig Hierbij kan worden opgemerkt dat nu al een hoger eigen risico bestaat voor bestuurders beneden de drieëntwintig Jaar. Wat een eventuele overgang van catalo- guswaarde naar het gewicht be treft kan erop worden gewezen, dat een zware auto in het alge meen meer schade veroorzaakt dan een licht wagentje. Het zal er voor de wa-premie dan ook wel op neer komen, dat de wa-premle stijgt naarmate het gewicht van de auto hoger is Over het nieuwe systeem van kor tingen en toeslagen zal waar schijnlijk niet voor het einde van dit Jaar een beslissing worden ge nomen. aangezien nog aanvullen de gegevens nodig zijn om een standpunt te kunnen bepalen. De eventuele invoering van het nieu we verzekeringssysteem zal dan nog wel enige maanden op zich laten wachten. Invloed Volgens de havenwerkgevers blijkt uit de uitslag van het referendum duidelijk dat de invloed van het ac tiecomité „niet zo groot" is. als door sommigen werd aangenomen, aldus voorzitter mr L. Pieters. Overigens is de nieuwe haven-CAO volgens Pie ters „erg duur Vooral in de noodlij dende stukgoedsector kan dit ak koord problemen op gaan leveren, meent hij. DEN HAAG (ANP) Voorzitter Vu- sumzi Make van de Zuldafrikaanse bevrijdingsbeweging PAC brengt op het ogenblik een bezoek aan Neder land. Make (op de foto links) ver klaarde dat de met veel klaroenge schal aangekondigde wijzigingen van het apartheidssysteem niets voorstellen. De strategie in Zuid- Afrika blijft volgens Make „blanke overheersing." Make vraagt steun voor een aantal humanitaire projecten van het PAC, zoals het Azania-instituut in Soedan waar academisch en beroepsonder wijs zal wordne gegeven. Het PAC (Panafrikaans Congres) dat in Zuid- Afrika verboden is splitste zich in 1960 af van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en gelooft in een di recte confrontatie met de blanken. Het PAC concentreert zich op de plattelandsbevolking in tegenstel ling tot het ANC dat eerst een stads- guerrilla wil voeren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bijna driekwart van het Nederlandse woningbestand heeft bouwtechnische gebreken. Herstel van die gebreken kost ruim twintig miljard gulden. Voor een aanpassing van de woningvoorraad aan de huidige woontechnische eisen is een veelvoud van dat bedrag nodig Dit zijn de belangrijkste conslusies uit het onlangs verschenen rapport „de kwaliteit van de woningvoorraad." Het onderzoek heeft uitgewezen dat 73 procent van alle woningen bouwtechnische gebreken heeft. Daarvan komt 43 procent in aanmerking voor „klein herstel" en ongeveer 26 procent voor „groot herstel." In het eerste geval zijn de kosten van herstel minder dan tien procent van de nieuwbouwwaarde. Bij groot herstel varieren de kosten van tien tot vijftig procent. Zijn de kosten hoger, dan wordt aangenomen dat de woningen rijp zijn voor de sloop Het gaat hierbij om zo'n vier procent van de woningvoor raad. die in totaal ruim vier miljoen woningen omvat. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse wethouder Schmitz (Soci ale Zaken) gaat maandag met de directie van de Spaarbank Rotterdam praten over het besluit om geen nieuwe rekenin gen meer te openen voor personen die hun geld wekelijks krijgen overgemaakt. Van deze maatregel zijn behalve losse arbeidskrachten en mensen die voor uitzendbureau's werken, vooral uitkeringstrekkers de dupe door Ferry Mingelen DEN HAAG D'66 boekt, naar eigen opgave, momen teel zo'n honderd nieuwe le den per week. Dat is uite raard een reden tot vreugde voor oprechte democraten. Toch wordt die toeloop de laatste dagen met enige ach terdocht gevolgd in de par tijtop. Je weet ten slotte maar nooit wie je allemaal in huis haalt, en nu de partij zo verdeeld is over de kernwa pens kan dat nog problemen geven. Vandaag moet het D'66-congres be sluiten of men nee-nooit. nee-tenzij, ja-mits of gewoon ja zegt tegen de modernisering van de NAVO-kem- wapens. Van die beslsis beslissing kan nogal wat afhangen: de positie van D'66 als toekomstige regerings partner. de koers van het nieuwe kabinet ten aanzien van de kernwa pens en de verdere politieke carriè re van buitenlandspecialist en ge doodverfd minister van buitenland se zaken. mr. L. J. Brinkhorst. Het opvallende is nu dat deze belan grijke politieke zaken door een vol strekt toevallige meerderheid op het congres bepaald worden. Wars van het bestuurlijke gekonkel in de „oude" partijen, besloot D'66 bij haar oprichting dat de ware demo cratie in deze partij nu eindelijk hoogtij zou vieren volgens het prin cipe: ieder partijlid heeft een stem op het congres. In de „oude" partij en als PvdA. CDA en WD werkt dat anders. Daar mogen alleen de speciaal gekozen afgevaardigden van partljafdellngen stemmen, en hun stem weegt zwaarder naarmate hun afdeling groter is. Langs die weg bestaat er een redelijke kans dat een congresbesluit de verhou ding binnen de partij weerspiegelt Samenstelling Of dat ook voor D'66 opgaat is de vraag. De samenstelling van het congres hangt daar geheel af van de vraag hoeveel leden er toevallig zijn en gelegenheid hebben een vrije za terdag aan de partij te besteden Dat zal ook afhangen van het on derwerp dat aan de orde Ls. In Utrecht zullen zich vandaag uite raard de partijleden verzamelen, die zich bij de kernwapen-proble matiek betrokken voelen. Hoeveel dat er zijn. in welke verhouding gematigden en radikalen zullen op komen. het moet worden afge wacht. Niemand weerhoudt afdelin gen ervan <m voor deze belangrijke gelegenheid met tien bussen partij gangers naar Utrecht te gaan om daar de besluitvorming naar huD hand te zetten. Daar hebben ze het volste recht toe en als „de tegenpar tij" niet zo actief is geweest, tja Merkwaardiger is nog dat het con gresbesluit ook kan worden beïn vloed door buitenstaanders, men sen die nooit eerder iets met D'66 te maken hebben gehad. Wie zich (zo bevestigde het D'66 partijbüreau gisteren nog) bij de congrespoort meldt en lidmaatschap en toegang sprijs (samen minimaal 55 gulden) betaalt, krijgt een stemkaart en kan lusUg het beleid mee gaan bepalen Deze week giggen in D'66-kring ge ruchten rond dat kern wapen-tegen standers uit het IKV de partij zou den infiltreren Het is onderzocht, er bleken geen duidelijke aanwijzin gen voor. maar een onbehaaglijk gevoel is gebleven dat zo'n „over val" reglementair niet is te voorko men. Dat risico gaat natuurlijk zwaarder wegen als D'66 na de ver kiezingen in mei 1981 werkelijk een politieke machtsfactor zou worden „We zullen daar misschien wel wat aan moeten doen als de partij zo groot wordt, maar het probleem is dat ons congres daarmee nooit zal instemmen". zegt men desgevraagd in de partijtop Vandaag kan het D'66-congres in ieder geval nog volgens de oude vertrouwde manier over de kemwa- penmodemisering besluiten De partij is het erover eens dat Neder land in december 1981 in ieder geval niet de NAVO-modernisenng (572 nieuwe atoomraketten) moet vol gen. Over de langere termijn be staat echter verdeeldheid. De meer derheid in het D'66 hoofdbestuur en Brinkhorst vinden simpel gezegd dat enige modernisering voor Ne derland niet bijvoorbaat mag wor den uitgesloten als het mogelijk blijkt het aantal van 572 drastisch te verminderen Door medeverant woordelijkheid niet uit te sluiten bij voorbaat, kan Nederland de Navo- partners beïnvloeden, in de redene ring Nee-tenzij dus. Een deel van de partij wil echter zondermeer nee. Alleen bij zeer ingrijpende interna tionale ontwikkelingen wil men er nog wel eens over denken. Het D'66 Tweede Kamerlid me vrouw Bisschof heeft een compro mistekst ingediend, die voor beide stromingen aanvaardbaar zou kun nen zijn. zo hoopt het partijbestuur Enerzijds wordt daarin de moderni sering onder de huidige omstandig heden afgewezen, anderzijds wordt de noodzaak van voortdurend be raad over de internationale veilig heidssituatie benadrukt, waarbij ondermeer die modernisering op nieuw overwogen kan worden. On duidelijkheid om partijpolitieke re denen. de kiezer weet niet waar hij aan toe is. zo kritiseerde Trouw af gelopen maandag. Kritiek Mevrouw Bisschof heeft die kritiek heftig aangevochten: „mijn voor stel is niet gedaan om partijpolitie ke redenen, maar om met onze af wijzing van die nieuwe kernwapens internationaal toch wat te kunnen doen De deur is nu dicht, maar we hebben hem niet dichtgespijkerd. Je weet nooit wat er internationaal gebeurt. Die deur kan alsnog wor den dichtgespijkerd, maar hij kan ook op een kiertje open gaan. De partij zal daar dan in ieder geval opnieuw over moeten beslissen. Dat is de kem. het is een procedure- voorstel". aldus mevrouw Bisschof. Zij geeft toe dat dit geen duidelijk heid verschaft aan de kiezer die nu wenst te weten wat D'66 precies met de nieuwe kernwapens wil. „Maar." zegt ze. „toon me eens een tekst, die duidelijk is en waarme je interna tionaal ook nog wat kan doen?" ADVERTENTIE Wethouder Schmitz heeft aanvanke lijk voorgesteld de Spaarbank te boy cotten. Gebleken is echter dat de gemeente zo weinig zakelijke contac ten met de Spaarbank onderhoudt dat een boycot nagenoeg geen conse quenties heeft. De wethouder heeft zich daarop voorgenomen met de di rectie een gesprek aan te gaan. Zij zal het college van B en W dinsdag ver slag uitbrengen. Actievoerders van ondermeer het Co mité Vrouwen in de Bijstand, de Lan delijke Organisatie Uitkeringstrek kers. en het Jongeren Advies Cen trum hebben gisteren tegen de maat- regel geprotesteerd door zich in het drukbezochte filiaal van de Spaar bank aan het Mathenesserplein aan een pilaar vast te ketenen Zij werden tegen sluitingstijd door de politie uit het pand verwijderd. Twee wkeen ge leden hadden zij al het hoofdkantoor aan de Botersloot bezet. De gemeentepolitie in Rotterdam heeft een aanklacht wegens discrimi natie van drie uitkeringstrekkers te gen de Spaarbank niet in behande ling willen nemen. Volgens een woordvoerder van de politie kan het weigeren van dienstén aan uitke ringstrekkers door de Spaarbank niet als een strafrechtelijk feit worden aangemerkt De klagers hebben in een open brief aan burgemeester Van der Louw ge protesteerd tegen de steUingname van de politie. Zij menen dat hen het grond wettelijk recht ontzegd is een aanklacht wegens aangedaan on recht in te dienen. nieuwe Sesam-special van i objectieve maar ook kritische informatie over wat de wereld nu in voorraad heeft aan en wat er gebeurt els ze worden gebruikt geïllustreerd met ruim 60 foto's en enkele kaartjes 168 bladzijden in band met stofomslag UITGAVE VAN BOSCH KEUNING Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken handelt in strijd met de wet door asielzoekers die wachten op een beslissing over hun verblijf een werkvergunning te weigeren. Dit con stateert de vereniging vluchtelingen werk Nederland in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de vereni ging. die ook bij de minister zelf pro test heeft aangetekend, is in de wet arbeid buitenlandse werknemers, juist voor deze categorie vreemdelin gen de mogelijkheid geschapen tijde lijk werkvergunningen te ver strekken. De vereniging wijst er op. dat een van de oogmerken van deze wet is, de vicieuze cirkel te doorbreken dat wie geen verblijfvergunning heeft ook geen arbeidsvergunning krijgt en om gekeerd. Gezegd wordt, dat asielzoe kers die dikwijls twee jaar of langer moeten wachten op een beslissing over hun verblijf, in staat moeten worden gesteld in eigen onderhoud te voorzien. Nu worden zij, hoewel zij hier niet illegaal zijn. gedwongen te leven van de bijstand, aldus de vere niging. Van een onzer verslaggevers KAATSHEUVEL Het personeel van het sprookjespark De Efteling houdt maandagmiddag een demon stratieve optocht naar het gemeente huls van Loon op Zand om te voorko men dat de bouw van de achtbaan definitief zal moeten worden ge- ikt. Tegen de bouw van deze baan, de Python, die de grootste van Europa moest, worden, is bezwaar aangete kend door de milieugroepen Twee Kwartieren in Kaatsheuvel en de Brabantse Miljeufederatie in Breda De laatste spant dinsdagmiddag een kort geding aan tegen de directie van De Efteling omdat deze zich niet zou hebben gehouden aan de door de Raad van State opgelegde schorsing van de bouw door opheffing van de enige tijd verleende gemeentelijke bouwvergunning. De bezwaren van de milieugroepen richten zich tegen de „visuele schade en de geluidshinder", die de achtbaan zou veroorzaken Efteling vreest nu. dat enkele tien- uilen mensen zullen moeten worden juntslagen Aan b en W van Loon op Zand zal na dp optocht een petitie worden over- hahdigd door Wim Jansen AMSTERDAM Minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking blijft er bij dat het grootschalige ontwikkelingsproject in West- Suriname moet worden voortgezet. De minister hield dit standpunt donder dagavond in Amsterdam voor een propvolle zaal met progressieve kleinscha ligheidsaanhangers. die daar een forum bijwoonden over vijf jaar Nederland se ontwikkelingshulp aan hun moederland De roerige bijeenkomst leek eerder op een tribunaal. Het „brede forum" bestond uit Jan de Koning en vier tegen standers van het Nederlandse beleid inzake Suriname Af gaande op de reacties bestond het publiek zo'n driehonderd toehoorders, alleen uit tegen standers. Als uit de heftige discussies één ding duidelijk werd, was het wel dat de be weging van Surinamers in Ne derland moeite heeft een con sequent standpunt in te ne men ten aanzien van de Ne derlandse houding tegenover Suriname. Progressieve Surinamers in Nederland reageerden na de staatsgreep van 25 februari verontwaardigd op de Neder landse ongerustheid over na leving van de mensenrechten in Suriname Nederland moest zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenhe den, de Nederlandse regering moest beseffen dat haar pa ternalistische rol in de oude kolonie was uitgespeeld. Nu kreeg minister De Koning het verwijt dat hij niet had gepro testeerd tegen de arrestatie van linkse officieren in augus tus. waardoor de Surinaamse revolutie een ruk naar rechts maakte. De Koning, die de rij van spre kers mocht openen, dekte zich bij voorbaat ai in tegen de verwachten aanvallen: ik leg Surname niets op; ik steun alleen maar het beleid van premier Chin A Sen. die een goed beleid voert.Van de 150 goedgekeurde ontwikkelings projecten zijn er 148 klein schalig Van alle ontwikke lingsgelden vloeit niet meer dan twintig procent in de vorm van salarissen en aanko pen terug naar Nederland. De Koning gaf toe dat de aanleg van de dure spoorweg-van- niets-naar-nergens in West- Suriname wat te vroeg is uit gevoerd Theorie De bewindsman heeft de vol gende sprekers hiermee de meeste wind handig uit de zei len genomen, delano Veira pakt het daarom wat theoreti scher aan: het internationale kapitalisme stagneert, de im perialisten zoeken nu onder het mom van ontwikkelings hulp een nieuwe afzetmarkt voor hun produkten De hulp aan Suriname is niets anders dan een poging de Nederland se economie te internationali seren. De spreker moet hierna helaas even de zaal verlaten omdat de voorzitter omroept dat zijn Lada verkeerd staat geparkeerd Iedereen, inclusief de minsi- ter. is het er echter over eens dat de oogst van vijf Jaar ont wikkelingshulp bitter tegen valt. Belangrijke schuldige is de afgezette regering van pre mier Arron. aldus De Koning, omdat die weigerde beleid saanbevelingen op te volgen En Nederland dan. zijn daar helemaal geen fouten ge maakt? werd gevraagd. „Na tuurlijk niet", schreeuwt een van de toehoorders. „Sinter klaas maakt toch nooit fou ten". Toch geeft de minister na lang aandringen dat Ne derland behalve de slaven handel en de uitbuiting in het verleden ook recent een paar keer de plank heeft misgesla gen. De aanleg van de omstre den spoorlijn was een kostba re fout. de onderhandelingen over de onafhankelijkheid zijn te snel gevoerd en bij een project voor de bouw van volkswoningen aijn ook van Nederlandse zijde fouten ge maakt. Dupe De Koning weigert echter als enige in de zaal de schuld op zich te nemen: „Suriname is een generatie en meer terug geworpen door de fatale emi gratie." Een pijnlijk onder werp. dat stilte doet ont staan." Hoe het wel moet met de Ne derlandse ontwikkelingshulp wordt ook hier niet duidelijk. „Frank Essed is weg. Henck Arron is weg en Jan Pronk is weg. Er is dus nog hoop," pro beert een van de sprekers de zaal op te monteren. De Suri naamse journalist Sandew Hi- ra schetst de situatie treffend met de opmerking dat een Ne derlandse ontwikkelingswer ker in zijn land, waar het door het ontbreken van een zieken fonds „goedkoper is om dood te gaan dan ziek te worden", alleen al aan onkostenvergoe dingen meer dan 100.000 gul den ontvangt. Ook op het punt van de waar devastheid laat minister De Koning zich niet van zijn stuk brengen. In juli van dit jaar stonden hij en president Chin A Sen nog „met bebloede kop pen tegenover elkaar" en de monstreerden duizenden Su rinamers in Paramaribo voor een inflatiecorrectie op de Ne derlandse hulp De bewinds man herinnert zich nog juist op tijd dat een van de in de marxistische economie ge schoolde sprekers de zaal nog kort daarvoor had voorgere kend dat al die hulp ook meer inflatie betekent en dat de armsten daar de dupe van worden „Dat moeten we voor komen. Nog meer geld wak kert die inflatie alleen maar aan." waarschuwt nu ook de minister De rij sprekers voor de micro foon wordt onrustig, het tot slachtoffer bedoelde forumlid laat zich daarvoor niet gebrui ken. De toon wordt anders. Uit de zaal komen nu boze geluiden aan het adres van het organiserende Suriname Comité. Waarom krijgt een verdediger van de belangen van het Nederlandse kapitaal, Jan de Koning dus. de gele genheid om hier mooi weer te spelen? Wat zijn de bedoelin gen van het Suriname Comité eigenlijk? Er ontstaat onenig heid in de zaal. toehoorders pakken de microfoon en laten die niet meer los. „Val mij niet in de rede." roept er een naar de voorzitter, als die voor de derde keer vraagt het verhaal af te ronden De forumleden schuiven wat onrustig op hun stoel Alleen Jan de Koning beziet de wanordelijke finale met een voldane blik Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Reclamecode commissie is voldaan over de uit- spraak van het Amsterdamse gerech tshof dat zij ook over ideële reclame mag oordelen. Die opvatting van het hof blijkt uit het arrest dat is gewezen in het kort geding dat de Stichting Boycot Outspan Aksie (BOA) had aangespannen De BOA is weliswaar in het gelijk gesteld, maar zij heeft geen gehoor gevonden voor haar stelling dat de codecommissie en het College van beroep slechts het recht hebben uit spraken te doen over commerciële reclame. De secretaris van de codecommissie, mevrouw mr A. E. de Gelder, zei gisteren dit voor de BOA teleurstel lende standpunten van het hof „niet onbelangrijk" te vinden. Zij wees erop dat bij de beoordeling van ideeële reclame al grote terughou dendheid wordt betracht Het hof. constateerde zij. heeft slechts wat ruimere normen gehanteerd bij de beoordeling van een advertentie van de BOA die de inzet van het kort geding vormde Die advertentie werd vijf jaar geleden onfatsoenlijk bevon den vanwege de afbeelding van een zwart hoofd dat door een blanke hand op eensinaasappelpers wordt gelegd. Met de advertentie keert de BOA zich tegen consumptie van Zuidafrikaanse Outspan-sinaasappe- len. Nu de codecommissie van de rechter te horen heeft gekregen dat de adver tentie van de BOA te streng beoor deeld is, kan zij van het arrest in cassatie gaan. In eerste instanatie werd de commissie door de president van de Amsterdamse rechtbank in het gelijk gestled. Of de commissie in beroep gaat. is nog niet bekend Ons commentaar staat op pag. 5. Weekblad Bladeren verdwijnt voorlopig DEN HAAG (ANP) Het weekblad „Bladeren", een agenda met even- menten in de Randstad en cultureel 8ieuws, verdwijnt voorlopig. Er zijn acht numntérs verschenen. „Wilt u asjeblieft een slaapliedje voor uw zoontje zingen, want ik krijg hem niet in bed

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3