Khomeini offert desnoods heel Iran voor islam' LERAAR/LERARES CO docent(e) scheikunde docent(e) Duits docent(e) «h» leraar Wis- en Natuurkunde Rotterdam-Overschie gymleerkracht (min) Lera(a)r(en) (m/v) een onderwijzeres teaching position DOCENT voor GODSDIENST: 26 tot 29 uur. leerkracht (m/v) een docent(e) lichamelijke oetenlng „De Elzenhorst" een docente huishoudkunde (nxho» Julianaschool SCHEIKUNDE voor 6 uur Leraar/Lerares Saterdag i november 1980 trouwkwartet 23 door James Dorsey ~1 [TEHERAN Meer dan wat dan ook lijkt de binnenlandse machtsstrijd in Iran de oorlogsvoering te beinvloeden. Hoge militairen en woordvoer ders van gematigde stromingen hebben zich in de afgelopen dagen Ikritisch uitgelaten over de politiek gemotiveerde beperkingen die de (geregelde Iraanse strijdkrachten opgelegd worden. Middelpunt van de controverse is de keuze tussen een conventionele oorlog en een „volk eoorlog" zoals de revolutionairen die willen. Sinds het begin van de oorlog is Iran niet in staat gebleken een tegenoffensief van enig belang tegen Irak te lanceren. Hoewel de Iraanse radio van verzet rept in Khorrams- bahr (nu officieel Khoeneshahr. wat stad van het bloed betekent) laten de Iraanse media het volk geleidelijk eraan wennen dat deze stad aan de SJatt al Arab feitelijk reeds door Irak is veroverd. Militaire ex perts menen dat het slechts een kwestie van dagen is voordat Irak ook de belangrijke oliestad Abadan geheel in handen zal hebben Kritiek Ia afloop van een ontmoeting met Irans rstelijk leider. Ajatollah Khomeini, noemde parlementsvoorzitter Rafsanjani leze week de situatie aan het zuidelijk front pi la..uiterst kritiek". Hoewel dit als een teken opgevat werd dat nu zelfs de fundamenta listen de ernst van de situatie beseffen, blijken daaruit in de praktijk weinig con clusies te worden getrokken. Een politicus, die een vooraanstaande rol speelde in het eerste jaar na de islamitische revolutie grijpt naar zijn hoofd en zegt: ..Hoewel Irak en| op Iraans grondgebied blijft oprukken, is ayatollah Khomeini tevreden. Iran kan hem weinig schelen. Hij is bereid 35 miljoen Iraniërs tot martelaar te bevorderen bij zijn pogingen de islamitische revolutie te expor teren." In een van zijn zeldzame publieke vertonin gen orakelde Khomeini deze week: „Deze strijd is ideologisch van aard. Wij vechten niet om grondgebied. Wij strijden voor de islam. Kunnen wij met Saddam vrede slui ten? Kunnen wij de islam opofferen? Is islam grondgebied, is islam SJatt al Arab? Wie ons adviseert vrede te sluiten, weet niet wat islam betekent." In een vraaggesprek verleden week zei Raf sanjani ons: „Vóór het uitbreken van de vijandelijkheden waren wij niet van plan het Baath-bewind in Bagdad met geweld omver te werpen. Maar omdat de Iraakse militaire agressie ernstige menselijke en materiële schade aanricht in enkele steden, beschouwen wij Saddam als een misdadi ger Wij zijn nu van mening dat de oorlog slechts beëindigd kan worden door de ineenstorting van zijn bewind en de bevrij ding van het Iraakse volk van het Juk van de dictatuur. Wij zullen met het terugslaan van de aanvallers niet tevreden zijn." fei. Een geestelijke bereidt burgers voor op de oorlog Sinds de omverwerping van de sjah twintig maanden geleden zijn de Iraanse strijd krachten een geliefd mikpunt van de islami tische revolutionairen, die het leger, de luchtmacht en de marine als steunpilaren van het oude regime beschouwen. Iraanse strijdkrachten moesten worden „geïslamiseerd". Oeschat wordt dat bijna 90 procent van de officieren en 70 procent van het middenkader van de strijdkrachten door zuiveringen zijn verdwenen. Militaire experts hebben geen hoge pet op van de huidige militaire top. De binnenlandse machtsstrijd beïnvloedt oorlogsvoering ook op twee andere niveaus: Hoewel Iran de oorlog al enkele weken zag aankomen, was de islamitische repu bliek niet werkelijk op de strijd voorbereid. Het verloop van de oorlog tot nu toe toont aan dat revolutionaire gardisten en bewapende burgers niet voldoende zijn om de aanval terug te slaan In zijn in het dagblad „Islamitische revolu tie" gepubliceerde dagboek richt president Abolhassan Banisadr zich tot de fundamen talisten: „Jullie hebben mijn toespraak van 8 september bevooroordeeld beoordeeld. Als Jullie mij toen gevraagd hadden waar om ik deze zaken aan het volk voorleg, hadden jullie dat niet nu hoeven te vragen. Gedurende twee hele maanden verhieven wij onze stem. schreven wij brieven, hielden wij bijeenkomsten, deden wij oproepen en gaven wij bevelen. Wij hebben alle metho den en benaderingen geprobeerd om het gevaar aan te tonen en het land voor te bereiden op de confrontatie met buiten- en binnenlandse samenzweringen. Ongelukki gerwijs werden onze pleidooien niet ge hoord." Dwarsbomen Enkele dagen later publiceerde Banisadrs krant een reeks voorbeelden waaruit moest blijken hoe de fundamentalisten hem dwarsbomen en daardoor Iran in een tijd van oorlog verzwakken. Zo kreeg premier Rajal opdracht alle brieven en bevelen van de president eerst door zijn (Rajai's) staf te laten goedkeuren. „Dit betekent dat de handtekening van een ambtenaar op het kantoor van de premier belangrijker is dan de handtekening van het staatshoofd die teven$ opperbevelhebber is van de strijd krachten." aldus Islamistische Revolutie. Slachtoffer „Zelfs nu wij ons in een oorlogssituatie bevinden, worden deze mensen en hun orga nisaties die er voor verantwoordelijk zijn dat Iran niet op de oorlog voorbereid was. niet hard aangepakt", klaagt de krant. De gematigden in Iran dreigen verantwoor delijk te worden gesteld voor de slechte gang van zaken op het front, terwijl de geregelde Iraanse strijdkrachten nog steeds het slachtoffer worden van de islamitise- ring. Verslaggevers die de afgelopen weken de belegerde steden Khorramshar en Aba dan hebben bezocht, toonden zich er ver- baad over dat zij slechts revolutionaire gar disten en vrijwel geen geregelde troepen zagen. Soldaten aan het front klagen er over dat er geen samenwerking bestaat tussen de gar disten. voorstanders van een volksoorlog en de geregelde strijdkrachten. De heldenda den van het volk worden in de media beju beld zo meldde het officiële Iraanse pers bureau dat een oude gehandicapte man zich als zandzak had aangeboden. Het leger zou echter weigeren helmen aan de gardis ten te verstrekken, reden waarom Iran nu naarstig in het buitenland naar bromfiets helmen zoekt. In een recent vraaggesprek nam kolonel Fakouri. de minister van defensie en bevel hebber van de luchtmacht, geen blad voor de mond: „Een volksoorlog betekent niet dat wij geen leger nodig hebben. Een volks oorlog vereist, om een overwinning te boe ken. juist een sterk leger, dat goed geregeld en georganiseerd is. Ten onrechte wordt gedacht dat het leger geen rol speelt in de volksoorlog en dat het volk oorlog moet voeren met primitieve wapens en hooguit met anti-tankwapens en machinegeweren. Een volksoorlog betekent slechts dat allen aan de oorlog moeten deelnemen". ti» CD Cs] Op dinsdag 11 november komen de jaarlijkse kinderpostzegels van Nederland weer in de verkoop. De afbeeldingen staan in het teken van het kind en het boek. De ont werpen van de verschillende ze gels zijn vervaardigd door beken de jeugdige kinderboeken-Illu stratoren; zij tonen het lezende kind in feitelijke en droomsitua ties. Prijs van de zegels velletje bedraagt inclusief toeslag ƒ7,35. Ook de kinderpostzegels van de Ned. Antillen zijn Inmiddels uitge komen. Het zijn vier zegels en een velletje waarvan de onderwerpen zijn ontleend aan kindertekenin gen: een landhuis op St. Maarten, een koenoekoehuls op Bonaire, een schoolkind van Aruba en een dansend paar uit Curacao. Prijs van het geheel 5,85 (Ant. crt). Ik geef u nog een overzicht van de Oostenrijkse zegels, welke vorige maand zijn uitgegeven: een zegel van 8 12 In de serie landschappen; deze keer een gezicht op de citadel van Kuis te In; een zegel van S 4 als 6e in de reeks „moderne kunst" met een schilderij van Karl Brandstfltter, genaamd jnaanfi- guur"; wegens het 150-Jarig be staan van de Oostenrijkse doua nedienst een zegel van S 2.50, waarop een moderne douaneamb tenaar te zien Is; voor de .Ambte lijke krant van de stad Linz", die 350 jaar geleden voor het eerst verscheen, een zegel van S 2.50. waarop de koptekst van die krant uit het Jaar 1810 is weergegeven; het is dit Jaar 25 Jaar geleden dat het Oostenrijkse leger na het staatsverdrag met de geallieerden ln 1955 gesloten, weer ln het leven werd geroepen; op de herden kingszegel enkele gestileerde, ge helmde soldatenkoppen. Als laat- ste nog een zegel van S 2.50 ter gelegenheid van het 750-jarige be staan van de stad Waidhofen aan de Thaya (Neder-Oostenrijk); op deze zegel de titelpagina van het „Waldhofner Stadtbuch" uit de 14e eeuw. Van Italië meld lk u de volgende uitgiften welke ln de maand oktober ln omloop kwa men: een geïllustreerde briefkaart ter herdenking van het feit dat 50 Jaar geleden generaal Balbo met zijn eskader van 12 vllegboten een vlucht van Rome naar Rlo de Ja neiro ondernam: voorts een velle tje van vier zegels met afbeeldin gen van Italiaanse oorlogsschepen van deze eeuw; ook ln de Jaren 1977. 1978 en 1979 zijn soortgelijke velletjes met afbeeldingen van schepen uitgegeven. Dan een ze gel met de afbeelding van Filippo Mazzel (1730-1816) een Italiaan die ln 1773 naar Amerika trok en het zijne bijdroeg aan de toenmalige Onafhankelijkheidsoorlog. Ook ln de Ver. Staten verscheen tezelfder tijd een zegel met het portret van Mazzel. Op 24 oktober twee zegels Lire 520.- ln de reeks Italiaanse kunst; deze zijn gewijd aan de bouwmeester Olanlorenzo Bernini (1598-1680) en de schilder Palma U Vecchlo (1480-1528); en dan nog drie zegels onder de titel „artistiek en cultureel erfdeel van Italië" met beelden van Italiaanse land huizen. In Frankrijk kwamen ln de laatste week van oktober nog drie bijzondere zegels ln omloop. Wegens het feit dat de „Comédie Francalse" 300 Jaar geleden door samenvoegen van enkele theater groepen bij decreet van Lodewijk XIV werd gesticht, een zegel van frfr 2. Op deze zegel befaamde theaterfiguren als Scapln, Figaro enz. tegen de achtergrond van de schouwburg. Voorts een zegel van fr 1.40, gewijd aan de tegenwoor dig in Frankrijk zeer populair ge worden golfsport, die vorige eeuw van uit Engeland is overgekomen. Waren er in 1945 nog maar 62 golfbanen met 4000 spelers, thans bedrijven 45.000 spelers deze sport op 145 terreinen. Op de zegel een fascinerende afbeelding van een golfspeler. Als derde een grootfor maatzegel met de reproduktie van „vrouw met blauwe ogen" van Amadeo Modigliani (1884-1920), een exponent van de Franse school. J.J.M. KIGGEN IZI gen DOORN REVIUS-LYCEUM Chr. Scholengemeenschap voor vwo - havo Driebergsestraatweg 6-c, 3941 ZX DOORN Zo spoedig mogelijk gevraagd belang stellenden voor de functie van 15 d 18 uur in hoofdzaak klas 5 vwo 16 uur. In beide gevallen gaat het weliswaar voorlopig om vervanging wegens ziek te. maar er is uitzicht op continuering van de betrekking. Alleen zij komen voor een van beide functies in aanmerking die een positie ve bijdrage kunnen leveren aan het prot.chr karakter van de school. Dit dient ook uit de sollicitatiebrief te blijken Bij opgave referenties s.v.p. telefoonnummers vermelden Inlichtingen en sollicitaties bij de rector, dr. C de Ru. aan het adres van de school (tel. thuis 2979 CHR. MAVO „REHOBOTH", Stationsweg 118, 9201 GS Drachten, tel. 05120-12740 Het Bestuur vraagt een bevoegde DUITS 20 lesuren In klas 2 ENGELS 6 lesuren In klas 1 De benoeming is voorlopig tijdelijk van 1 januari tot t augustus 1981. Van sollicitanten wordt verwacht, dat ze het Christelijk onderwijs uit overtui ging willen dienen. U kunt schriftelijk reageren tot 10 no vember as Inlichtingen worden telefonisch graag verstrekt door de heer J Mulder (adj.dirtel. 05120- 16664 de heer J Russchen (dir.). tel. 05120-15329 Christelijke Technische School „De Veen" - Rotterdam-Zuid Montessoriweg 20. Telefoon 84 84 00, Postbus 5431 GEVRAAGD: per 1 december of z.s.m. daarna voor 10 lessen per week In combinatie met de Chr. Techn School ..De Oude Maas'' te Spijkenisse kan dit aantal desgewenst worden uitgebreid tot 18. Sollicitanten dienen van harte achter de doelstelling van het Prot. Chr. Onderwijs te staan. Schr. soil, uiterlijk 10 november aanstaande indienen bij de directeur, die tevens desgewenst tel. inl. verstrekt. Het bestuur van de Ver. tot bevord. van Chr. Nat. Schoolonderwijs te Overschie vraagt voor 3 scholen voor g.l.o. per 1 januari 1981 een enthousiaste voor 6 schooltijden per week. eventueel uit te breiden met een 7e en 8e schooltijd voor resp. gymnastiek en taakverlichting hoofd. Inlichtingen bij/sollicitaties aan J. G. Los. Geer- bron 21. 2641 LK Pijnacker. tel 010-372644 schoolof 01736-5027 (thuis). Koningin yvilhelmlnaschool voor Chr. Mavo Spittaalderkaamp 59 7204 HR Zuthpen tel. 05750-16181 Gevraagd per 01-03-1981 bevoegd voor Frans en/of En gels totaal 31 uur Gegadigden wordt verzocht hun sollicita tie z.s.m. te richten aan de directeur, de heer J. J. P den Bruigom, aan het adres van de school. Reed§ ontvangen sollicitaties blijven in behandeling. Het Bestuur van de Vereniging voor Prot. Chr. Onderwijs te AMERSFOORT vraagt per 1 januari voor de Ichthusschoql, Kamerlingh Onnesstraal 3 Van de te benoemen collega wordt ver wacht: positief christelijke instelling t.a.v het onderwijs. bereidheid om met collega's uit het lager en kleuteronderwijs samen te werken, om zo de nieuwe basisschool gestalte te geven een enthousiaste inzet t.a.v. integratie en bereidheid hiervoor de nodige tijd te willen geven bereidheid om in teamverband te willen samenwerken en overleggen en mede verantwoordelijkheid te willen dragen voor het teamfunctioneren. het willen meedenken en meehelpen aan de opzet van het schoolwerkplan in samenwerking met collega's van kleu ter- en lager onderwijs, ouder-commis- sies en eventuele ouders Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bide schoolleider. M. C v.d. Putte. Liendertsedreef 26. 3815 AC Amersfoort, tel 033-726225 (huis) of 17395 (school), bij wie u ook uitvoerige reakttes tot uiterlijk 12 november worden verwacht Calvin College located in Grand Raplda, Michigan, USA, announces the availability of a (tenure-track) in its Department of Nethertandic Language, Literature, and Culture. Persons interested in and qualified for this position, which involves the teaching of Dutch language and literature, as well as Netherlandic culture, are invited tot correspond immediately with Dr Wallace Bratt, Calvin College, Grand Rapids, Michigan. USA 49506. Please include in your letter a description of your training, background, and church affiliation Maintained by the Christian Reformed Church in North America, Calvin College provides Christi an education on the post-secondary level. Its permanent faculty adheres to the historic Refor med creeds. A christelijk streekiyceum ede Prot. Chr. Scholengemeenschap voor VWO en HAVO Bovenbuurtweg 1, 6717 XA EDE (Gld), tel. 08380-32505. Gevraagd met ingang van 1 augustus 1981 een Van de te benoemen docent wordt verwacht dat deze uit overtuiging voor het Christelijk Onder wijs kiest. Sollicitaties met volledige inlichtingen (zoals opgave van godsdienst, opleiding, ervaring, referenties) vóór 15 november a.s. te richten aan de rector, drs. J. Helms aan bovenge noemd adres. Inlichtingen kunnen worden in gewonnen bij de rector (tel. thuis 08389-4181) of diens plaatsvervanger Ir. J. IV. te Winkel (tel. thuis 06389-5158). CHRIST. TECHNISCHE SCHOOL Emmalaan 25. 7822 JB EMMEN tel. 05910-11048 vraagt per 1 feb of zo mogelijk per 1 jan. 1981 voor de vakken: 11 lestijden GODSDIENST 3 lestij den MAATSCHAPPIJLEER Van gegadigden wordt verweacht dat zij het Christ. Onderwijs uit overtuiging zullen dienen. Sollicitaties binnen een week na het verschijnen van dit blad aan het bestuur van de Vereniging voor Christ. Beroepsonderwijs in Zuidoost-Drenthe. Emmalaan 25. 7822 JB Emmen. Inl. bij de direkteur van de school, dhr. H. Matser. tel. 05910-11048 of bij de adj. direkteur dhr J Knol. tel.05910-23453. Christelijke scholengemeenschap „DE POPULIER" Lyceum - havo - mavo, Populierstraat 109 2565 MK 's-Gravenhage. Tel. 070-648808 gevraagd voor z.s.m.: voor 5 uur (la, 2a, 3a graadalaasen) Van sollicitanten wordt verwacht dat zij het christelijk onderwijs van harte zijn toegedaan Sollicitaties te richten aan en inlichtingen te verkrijgen bij de rector, dhr. H. J. Mulder, tel. 070-648808 ALBLASSERDAM Chr. sg. voor LEAO, LHNO en INHO Randweg 114, Postbus 117 Tel. 01859-2610 Het bestuur van de Ver. „Bond van Chr. Scholen" vraagt i.v.m. zwangerschapsver lof per 15 januari 1981 N xix) De mogelijkheid is aanwezig dat de aan stelling wordt gecontinueerd. Van sollicitanten wordt verwacht dat zij uit overtuiging het prot. chr. onderwijs kiezen. Inlichtingen bij de directeur, de heer C. Langerak, tel. 01859-2610 (privé 01859- 2058). Uw sollicitaties richten aan de directeur Randweg 114, Postbus 117, 2950 AC Al- blasserdam. voor Chr. M.A.V.O. Roerdomplaan 30, 3084 NM Rotterdam Krabbendijkestraat 240 3086 LW Rotterdam Gevraagd vanaf 1 januari 1981 of zo spoedig mogelijk daarna op dinsdag- en woensdagmiddag. Van de sollicitant wordt verwacht dat hij/zij het Prot. Chr. onderwijs uit overtuiging wil dienen. Inlichtingen bij en sollicitaties aan de wnd. dir. C. van Keulen, telefoon 010-803400 (school). 010-290909 (privé). School voor Chr. M.A.V.O. Baflo/Winsum (Gron.) Buitensingel 8, 9951 GA Winsum Het bestuur vraagt z.s.m. in verb met ziekte bevoegd voor Engels 6 uur of Frans 6 uur. Duits 3 uur Wiskunde 4 uur. Combinatie van vakken gewenst. De betrekking is tijdelijk maar waarschijn lijk voor lange duur Van sollicitanten wordt verwacht dat zij uit overtuiging voor het Chr onderwijs kiezen. Inl. bij en soil, aan de direkteur K>Ch. Buddirigh Nassaustraat 17, 9953 RH Baflo. tel. 05950- 2209 (huis) en 05951-1701 (school).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23