tinderwet moeilijk uitvoerbaar leTijd Niet dom, maar soms wel luie hersens i »7a'j n Supermarkt-keten Elka naar grossier Albada Jelgersma D'66 en het Idee van de beperkte kernoorlog ^Êrj ier en minister vinden wijzigingen noodzakelijk kenfondsraad contact met frika stoppen' weekblad 11 Nog geen garantie 350 arbeidsplaatsen 'Visumplicht Turk ongedaan maken' Ziekenfondswet moet vernieuwd Kind omgekomen in brandend huis UIT DE WEEKBLADEN Overal te koop: f3,- deze week: De Nieuwe Linie RDAG 30 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Bram Pols vergunning geen koeien inzetten, want dan is hij aan het oprichten. Dat hij dat natuurlijk toch doet heeft de praktijk gevoeglijk uitgewezen en G Er zijn in Nederland 550.000 „inrichtingen", waarvan men zich kan afvragen of daarom vindt de oppositie dat je die plicht zijn een hinderwetvergunning te hebben. In die vergaarbak van „inrichtingen", dingen moet voorkomen, door aan de de hinderwet ze noemt itten bij voorbeeld: boerderijen, fabrieken, winkels, sportclubs, vergunning voor het bouwen van bij voorbeeld een stal. een hinderwetver gunning vast te koppelen. huizen, permanent zoemende elektriciteitshuisjes en vuilstortplaatsen. beschouwingen blijkt dat 0.000 inrichtingen er ruim J inderdaad een vergunning ■moeten hebben, omdat ze op f andere manier inderdaad »or hun omgeving opleveren, 'c is het echter zo dat van I slechts 120.000 werkelijk ng hebben. Daarbij zij 1 dat de helft ervan een l heeft die lang niet toerei- Deze magere cijfers zijn een paar Jaar overtreders van de hinderwet ten deel terug boven water gehaald door het zullen vallen. adviesbureau Twijnstra en Gudde in Kamer besloot het bevoegde ge- Deventer, dat Ln opdracht van de zag ln de regei de gemeente ion" gelegenheid te geven de hinderwet- „u K vergunning van een bedrijf in te trek ken als daar naar haar mening aanlei ding toe is. Dat is een zwaar wapen. Beroepen T (ANP) De nationale zie raad (NZR) en de daarbij aan- n instellingen moeten alle con- »t Zuld-Afrika verbreken, s van de raad waarin werk ten van Zuidafrlkaanse studen- i Nederlandse psychiatrische worden aanbevolen. medische dienst en het me ieprogramma van de Zuid bevrijdingsbewegingen SWAPO te steunen, it in een peUUe, die gister- Utrecht aan vertegenwoor- i de naUonale ziekenhuis aangeboden. De petitie is i van handtekeningen van iwoordigers van onderne- iden en directies van veel psy- he instellingen, van perso- jden. artsen, psychiaters, verte- jrdigers van medische facul- derzoek verrichtte naar de handel en wandel met de hinderwet. Gegeven die cijfers was het wel duidelijk dat het verre van eenvoudig was zo"n waarmee de gemeente naar verwach- vergunning te pakken te krijgen. tlng de voeten kan. dan de „bekeurlnkjes" die zij nu op grond van de hinderwet kan uitdelen. De regeringspartijen CDA en WD zijn verantwoordelijk voor een aanvulling over de dwangsommen, die bedrijven in sommige gevallen moeten betalen (ten hoogste 10.000 gulden per dag) als de gemeente vindt dat sluiting of intrekking van de vergunning niet passend Is. Daarbij valt te denken aan een bedrijf dat verzuimt brand blusapparatuur aan te brengen, ter wijl de hinderwet het daartoe ver plicht. De overtreding is dan te licht om het bedrijf de poorten te laten sluiten. In een ander geval kan slui ting de kwaal zelfs niet eens wegne men. Te denken valt aan vrachtau to's, die voor de deur van een bedrijf steeds hun motor laten draalen. Omdat het bemachtigen van een toe stemming zo moeilijk is, werd er ln de afgelopen dertig Jaar maar raak ge bouwd onder het motto: die vergun ning dat komt nog wel een keer. Ge meenten deden er in de regel niet te veel aan. In verloren uurtjes hield een ambtenaar zich eens bezig met de hinderwet en verder liep alles op rol letjes. De Jaren zestig en zeventig kenmerk ten zich echter door een steeds groei ende zorg voor het milieu. Een strak ker overheidsbeleid ten aanzien van dat milieu heeft er toe geleld dat de hinderwet opnieuw als een ins tru ien ingetrokken. De raad ment wordt gezien, dat het welzijn van de burger kan beschermen tegen overlast. In grootscheepse studies naar het matige werken van die hin derwet kwam naar voren, dat er nogal wat „knelpunten" zijn, zoals men dat tegenwoordig graag noemt. Ambtenaren BIJ het afgeven van een vergunning blijkt, dat gemeenten niet genoeg ambtenaren hebben om zich met de problematiek bezig te houden, en dat er verschillen van mening over voor- I re^gingen, vakbonden. Zulde- SChriften zijn. Beroepsprocedures bij II ljrilca-comit* s en politieke par- de vergen lange tijd en verkla ringen blijven lang uit Dan nog vin- idertekenaars van de petitie den vrijwel alle gemeenten dat de n het kwalijk, dat de nationale hinderwet het bij hun nog goed doet huisraad alle bij de sectie gees- De bedrijven denken daar ln de regel gezondheidszorg van de raad anders over. Uoten psychiatrische instellin- tn aanbeveling heeft gezonden De minister heeft vastgesteld, dat de excursies van Zuidafrlkaanse hele hinderwet moet worden herzien iten. „Het kritiekloos doorstu- en heeft de bij uitstek deskundige hoogleraar professor Duk opdracht gegeven om het allemaal eens precies uit te zoeken en dan met een advies te komen, opdat op het departement aan een geheel nieuwe wet kan wor den gewerkt. Niettemin heeft minis ter Ginjaar ruim twee Jaar geleden aan aantal wijzigingen bij de Kamer gedeponeerd, die vooruitlopend op het werk van Duk vast wat wring punten moeten wegnemen. Die wijzi gingen beperkten zich tot een aantal vooral technische zaken, maar de Ka mer bleek vorige week bij de behan deling van die wijzigingen nu de gelegenheid daar was toch meteen een paar fikse ingrepen te doen. Het ging dan vooral om bestraffingen, die Sn een verzoek om werkbezoe- It Zuid-Afrlka lijkt ons, gezien dige discussies over dit land. op inst vreemd." aldus de onderte- ADVERTENTIE Koppelen Gemeenten kunnen in de toekomst op grond van de gewijzigde hinder wet ook hele gebieden aan gaan wij zen. waar geen „Inrichting" mag ko men. Die wijziging voegde de opposi tie toe aan het rijtje van Ginjaar. Bovendien wisten PvdA en D'66 de wet te koppelen aan de wet economi sche delicten. Oevolg daarvan is dat ln ernstige overtredingen de rechter veel hogere straffen kan opleggen, dan op grond van de hinderwet moge lijk is. Verwijzend naar een econo misch delict kan de rechter bij voor- beeld bepalen dat het betreffende be drijf vier maal het economisch voor deel moet betalen, dat het heeft bin nengehaald door de wet te over treden. Een belangrijk voorstel van de oppo sitie haalde het niet in de Kamer, nadat de minister bijna zijn „onaan vaardbaar" had laten horen. De op positie wilde de bouwvergunning aan de hinderwetvergunning vastkoppe len. De achtergrond daarvan is dat enorm veel bedrijven gewoon gaan bouwen of uitbreiden zonder hinder wetvergunning. Die bouwvergunning krijgen ze gewoon als de woningwet hen daartoe niet belet. De hinderwet spreekt echter niet van bouwen, maar van oprichten Zo ontstaat er een woordenspel, dat de eigenaar van een bedrijf gemakkelijk in staat stelt om zijn juridische gelijk aan te tonen. Een boer kan er met een bouwvergun ning best nog een stal bijbouwen, alleen mag hij er zonder hinderwet- De minister weet hoe moeilijk deze zaak Juridisch ligt en hield de Kamer dus voor met de wijziging naar de Raad van State te zullen stappen om het oordeel van dat college te horen, voordat er straks in de praktijk weer allerlei beroepen worden aangete kend. Met zo n advies gaat echter weer verschrikkelijk veel tijd verlo ren, zo veel dat Je Je af kunt vragen of de hele tussentijdse wijziging dan nog enige zin heeft. Bovendien wees de minister er op. dat hij met een hinderwet die zulke bepalingen bevat zit te grasduinen op het terrein van zijn collega van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Vast staat wel dat een en ander in de algehele herziening van de hinderwet alle aandacht zal krijgen, zoals nog veel meer zaken die tijdens het debat al werden aangeroerd. De minister hield de JCamer voor dat het nu ech ter om een tussentijdse wijziging ging. „Ik wil er voor waarschuwen te veel overhoop te halen," sprak hij rustig, daarmee wellicht de specialist Duk de kans gunnend ook nog met iets origineels te komen. In het Amsterdamse concertgebouw heeft prinses Margriet gisteren de jaarlijkse Edisons uitgereikt. Op de foto felicitaties voor Ber nard Haitink, dirigent van het Concertgebouworkest. UTRECHT (ANP) De Achterhoek- se supermarktketen Elka (350 mede werkers) zal worden overgenomen door de groothandel ln Levensmidde len Albada Jelgersma ln Breda. Elka- directeur L. Kip zette gistermiddag zijn handtekening onder het con tract. Dit gebeurde enkele uren voor dat het ultimatum van de diensten bonden FNV verliep: de bonden had den gedreigd naar de rechter te stap pen om Kip op dit manier te dwingen tot ondertekening van het overname- contract Op 26 augustus werd het hoofdkan toor van Elka in Aalten door het personeel bezet omdat bleek dat het bedrijf op de rand van het faillisse ment balanceerde. De dienstenbon den FNV weten dat aan een volko men foute bedrijfsleiding, waardoor er op financieel gebied een warboel was ontstaan. Nadat directeur Kip twee eisen van het personeel inwillig de, te weten: met inmiddellijke in- beidsplaatsen gewaarborgd is. alsme de de continuïteit van een aanzienlijk deel van de activiteiten". Voor de betrokken crediteuren biedt de over gang aftreden als directeur en heti neming van Elka door Albada Jel- bedrijf te koop aanbieden werd de bezetting beëindigd. De dienstenbonden dreigden vorige week met juridische stappen toen bleek dat Kip opeens niet meer be reid was zijn bedrijf te verkopen On derhandelingen met Albada Jelgers ma waren op dat moment al in een vergevorderd stadium. Uit een verklaring van de in augustus bij Elka aangestelde bewindvoerder W H. de Jonge blijkt dat door1 de overneming van het bedrijf door Al bada Jelgersma „behoud van het grootst mogelijke deel van de ar- gersma volgens de bewindvoerder uitzicht op betaling van een redelijk deel van hun vorderingen. De dienstenbonden reageerden dins dagmiddag verheugd op de overne ming van Elka. ROTTERDAM (ANP) In een brief aan de vaste Kamercommissies voor buitenlandse zaken. Justitie en min derhedenbeleid heeft de stichting hulp aan buitenlandse werknemers haar verontwaardiging geuit over de invoering van een visumplicht voor Turken per 1 november. De stichting dringt er bij de Tweede Kamer op aan haar verantwoordelijkheid ten op zichte van de Turkse gemeenschap niet uit de weg te gaan en de visum plicht ongedaan te maken. Van de soc.-econ. redactie AMSTERDAM De ziekenfondswet is aan een grote schoonmaak toe.' Daartoe werd op het congres-198Q- voor openbare gezondheidsregelin gen gisteren in Utrecht een aantal voorstellen gedaan om die wet aan te^ passen. In de wet wordt bij voorbeeld bepaald dat de verzekerde „een rede? lljke mate van invloed moet hebben op het ziekenfondsbestuur". Mr. H. de Jong. secretaris van de vereniging van. Nederlandse Ziekenfondsen vindt dat volstrekt achterhaald. Vol gens hem moet daar komen te staan- „een overwegende invloed". De Jong wil nog niet pleiten voor een wettellj- ke verplichting de fondsbesturen al leen uit verzekerden samen te stellen omdat niet alle gebruikers van de gezondheidszorg ziekenfondsverze kerden zijn. Het begrip „gebruiker" is een betere term dan patiënt omdat de zieken fondsverzekerde niet altijd patiënt is maar een „mogelijke" patiënt. De Jong vindt ook dat de gebruiker zich het beste via de ziekenfondsen kan laten vertegenwoordigen omdat die het zijn die de overeenkomsten af sluiten met de hulpverleners. Om de verzekerden meer mogelijkhe den te geven een inzicht te krijgen in het ziekenfondsgebeuren en er daar door bij betrokken te raken vond De Jong dat het het Tilburgse initiatief navolging verdient. In Tilburg wor den de verzekerden periodiek geïnfor meerd over de voor hen gemaakte kosten. Voor klachten zou er voor ieder van de ruim zestig ziekenfond-, sen een onafhankelijke patiënten raadsman of een patiënten-telefoon moeten kómen. Deze patiëntenraads lieden zouden dan meteen structurele lacunes in hun gezamenlijke jaarver slag kunnen signaleren. De bonden wuien op korte termijn overi^en^ wel- weten wat de consequenties voor dë werkge legenheid bij Elka zijn. De voorwaar den die Albada Jelgersma verbonden heeft aan de overneming van Elka zullen door de bonden wordeq ge toetst aan de fusie-f Jhhh&Abh ZAANDAM (ANP) - De tweejarige Hendrika de Koning is bij een brand in de ouderlijke woning in de Falk- straat in Zaandam door rookverstik king omgekomen. De politie ver moedt dat de brand ontstond door dat een ander kind met een aansteker speelde. Jlet vuur woedde op de eer gedragsregels' van ste etage, die geheel in vlammen op ging- ken Extra: om Pauka lakt zijn literair debuut en >rdt geïnterviewd door Corine K>or. Ook: Booker Prize- rtnaar William Golding. de stsellers van Frankfurt, >uw boek van de Indonesiër amoedya, pockets van de tand. dichters als hun eigen irapeut en Anton Kortewegs gboek van een lezer I door Co Weigraven arter wint Arie Kuiper z'n zin krijgt was het maar omdat Reagan at deugt. Een keus zonder lig enthousiasme dus: "We oeten hopen dat het minste twee kwaden overwint.' ood op verzoek in de patiënt: steeds meer teen zijn bereid mee te irken aan vrijwillige thanasio. Ze kunnen nu schikken over een ndleidmg met nuttige mken waarvan collega's ggen: Dit is aanzetten tot erder: Wering: hoe sterk zijn onze ouders? Arbeidsmarkt: de ouders van Marie len wijzer worden loktermg (3): is de patiënt ing. klant of onderdaan? •lijk en gezin: bisschop •ft voelt meer voor synode voor paus Cultuur als •angsel: 'Weg met de tiekschool!' '•■kon de Tijd voor 7* gulden TR-44 °nder postzegel zenden aan de ■ld itwoordnummer 6. °00 PA Amsterdam •teling na ontvangst acceptgiro l (dag an nacht. C) 020-463062 „Het is radioactief en het ziet eruit als een enorme krater. Rara wat is dat? Teheran na tuurlijk, twaalf uur na Ronald Reagans beëdiging tot presi dent". Deze zwartgallige mop circuleert volgens de Haagse Post in Washington. Het grap je symboliseert enigszins de angst die er bestaat dat de Republikein Reagan presi dent van de Verenigde Staten wordt. Die angst is ook terug te vinden in de weekbladen, die vrijwel allemaal aandacht besteden aan de komende presidentsverkiezingen. Vrij Nederland meldt in wervingsad vertenties dat dit blad een „exclu sief" interview heeft met Reagan. Achter het woord exclusief had op z'n minst „voor Nederland" moeten staan, want het interview dat Ken neth Harris met de Republikein heeft gehad stond afgelopen zondag al in de Britse ..Observer". Over de angst die over zijn eventueel president schap bestaat zegt Reagan in dit in terview: „Mijn tegenstanders doen hun uiterste best om me als een oor logszuchtig man af te schilderen. Ik heb nu vier oorlogen meegemaakt. Dat is genoeg. Maar volgens mij is de kans op oorlog veel groter als Je een onduidelijk, inconsequent, soms zelfs volslagen onbegrijpelijk buitenlands beleid voert, waarmee je van de ene crisis in de andere rolt en duidelijk aantoont dat je geen greep op de zaak hebt". Wie volgens Reagan op dit moment zo'n beleid voert laat zich makkelijk raden. Jan Donkers schrijft in de Haagse Post. dat zelfs de staf van Reagan moet toegeven, dat de kandidaat wel iswaar niet dom is, maar soms wel luie hersens heeft. Dat is op zichzelf niet zo erg. „als zijn adviseurs maar verantwoordelijk en betrouwbaar zijn. En op dat punt zullen we. als Reagan president wordt, nog voor vreemde verrassingen komen te staan", aldus de Haagse Post Oogstjaar Arie Kuiper legt in De Tijd omstan dig uit. waarom hij vindt, dat Jimmy Carter volgende week moet winnen. ..De belangrijkste reden is van nega tieve aard Ronald Reagan is mis schien een aardige en innemende man. maar hij deugt niet voor het presidentschap van de Verenigde Staten." Volgt een heel rijtje van ver schrikkelijke dingen, die Reagan alle maal wil. De twee reden illustreert Kuiper met een citaat van John Ken nedy. die eens heeft gezegd, dat elke Amerikaanse president gedreven wordt door dezelfde gedachte: Ik heb een tweede ambtstermijn nodig om als een groot president de geschiede nis te kunnen ingaan. „Algemeen is de opvatting, dat zijn tweede ambt stermijn het werkelijke politieke oogstjaar is van een president", zegt De Tijd. Hervormd Nederland analyseert „Waarom Amerika's beste burgers geen president worden." Sommigen zoeken het antwoord in het grote aantal voorverkiezingen. Daardoor zouden er kandidaten komen „wier bekwaamheden niet liggen op het vlak der creatieve politiek maar in het campagne-voeren." Hervormd Nederland wijst er echter fijntjes op. dat de roep om meer voorkiezingen kwam vanuit de basis, die niet meer wilde, dat de partijmachine kandida ten opdrong. De Groene Amsterdam mer heeft een verhaal over de zwarte beweging in de steden in het noorden van de Verenigde Staten: „De moei zame terugkeer van het zwarte zelfbe wustzijn." Het blad gaat in op de opmerkelijke steun voor Reagan van de kant van dominee Ralph Abernat- hy, de vroegere rechterhand van Mar tin Luther King. Of het de Republi keinse kandidaat veel zal helpen is volgens de Groene nog niet zo zeker, omdat de zwarte kiezers weinig be langstelling voor de verkiezingen blij ken te hebben. Uitstapje Elsevlers Weekblad vervolgt de serie over kleine gemeenschappen ln Ame rika met een „uitstapje uit het kleine stadje Melbourne In Florida naar het nationale beeld". Het blad signaleert dat zowel Carter als Reagan aange kondigd heeft de belastingen fors te zullen verlagen als stimulans voor het bedrijfsleven. Maar „het Is het ont hullende van de 'verkiezingstournee van Carter zowel als van Reagan dat beiden volstrekt voorbijgaan aan de vraag wie straks de last krijgt te dragen van een fors verminderd over heidsbudget" Ook Elseviers Magazine besteedt veel aandacht aan de Amerikaanse verkiezingen. Een analyse „Hoe sterk is Amerika?", waarin geconstateerd wordt dat de supermacht verzwakt is door gebrek aan mankracht; een re portage over „De laatste ronde tus sen Carter en Reagan" en een verslag over „De politieke chantage van Iran", handelend over de Amerikaan se gijzelaars. Marius van Rijn doet in dat laatste artikel, of hij het na het tv-debat tussen Carter en Reagan heeft geschreven; „Het bleef ook na dit tv-debat een nek-aan-nek-race". Vreemd, het debat werd. voor onze begrippen, diep in de nacht van dins dag op woensdag gehouden; Else viers Magazine arriveerde even na elven gisterochtend op ons bureau. Snelheid? Of speculatie? ADVERTENTIE trokken om* na'te. gaan.hóe de ba e&verdënkttle afdeling Capelle a Stelling Veel aandacht in de weekbladen voor kapitein Meindert Stelling. Deze heeft de discussie in de krijgsmacht over het eventuele gebruik van kern wapens behoorlijk aangezwengeld. Stelling heeft zelf te kennen gegeven niet voor atoomtaken te willen wor den ingezet. Vrij Nederland. De Groene Amsterdammer en De Nieu we Linie hebben een interview met de kritische officier. De Interviews in de twee laatste bladen hebben ongeveer dezelfde strekking. Zowel in De Gro- ne als De Nieuw Linie wordt Stelling gevraagd „hoe het zo gekomen is" In beide gesprekken wijst hij op de tijd bij de Koninklijke Militaire Acade- ADVERTENTIE Jitschak Navon, Israels presi dent was bij Anwar Sadat in Egypte. Dat is wat anders dan de jaarlijkse uitspraak. Slaven waren wij bij farao in Egypte. Lees het. Keizersgricht 117 Amiterdim-O Neem een abonnement ad 28.10 per kwartaal of 103.per jaar. Brieven portvrij in open envelop: Antwoord nummer 7050. 1000 RA Amsterdam of tel. (020) 235584 of 2377.63. Losse nrs. 2,30. Kapitein contra kernwapens Kritisch beroepsofficier geïnterviewd door totaal-weigeraar Christendom en socialisme Johan S. Wijne: "Socialisme is meer dan klassebewustzijn" Na 2 Synodes Huub Oosterhuis over de rk kerk in Nederland Anton Constandse "Mijn anarchisme" Nieuw-rechts Het "anti-papisme" volgens Cornells Verhoeven losse nummers f2,60 mie. Stelling kreeg toen een studieop dracht naar de Amerikaanse opmars tegen Japan aan het einde van de Tweede Wereldoorlog en kwam wat meer te weten over het gebruik van atoomwapens tegen Hiroshima en Nagasaki. Hij kwam toen tot de con clusie dat die atoombommen „vol strekt overbodig" waren, zegt hij in beide bladen. In De Nieuwe Linie wordt Stelling overigens geïnterviewd door de to taalweigeraar Willem de Haam en dat leidt tot een zeer interessante discus sie over de grens tussen conventione le en kernwapens. Stelling zegt daar over dat hij de grens niet legt bij de inzet van kernwapens, maar al veel eerder, namelijk daar waar het oor logsrecht overschreven wordt. In Vrij Nederland komen naast Stel ling ook anderen aan het woord. die. op z'n zachtst gezegd, een wat andere mening hebben. Zo is daar bij voor beeld kolonel der grenadiers b.d. H. Meijer, die een wel zeer merkwaardi ge vergelijking trekt: „Wie geen bloed kan zien, moet geen slager worden, en geen arts. Wie niet tegen kernwapens kan, moet geen beroepsmilitair wor den. Stelling kan in alle eer en deugd verdwijnen." De luchtmacht kapitein zelf over deze laatste sugges tie. „Nee. Stelling moet er niet uit. De kernwapens moeten eruit." Basis Nog meer kernwapens in de weekbla den Het komend weekeinde congres- seert D'66 over de kernwapenproble- matiek. De partij is over deze zaak nogal verdeeld De Groene Amster dammer heeft daarover een analyse en is bovendien de provincie in ge- basis aan den iJssel* zal op het congres een motie indienen waarin de modernise ring van de kernwapens wordt afge wezen. „Technisch gezien hebben we geen verstand van die apparatuur. Maar door gewoon na te denken, be grijp je toch zo dat zulke raketten levensgevaarlijk zijn." In Hervormd Nederland wordt de verwachting uit gesproken dat het D'68-congres zater dag althans voorlopig een krachtiger nee zal uitspreken tegen plaatsing van de kruisraketten ln Nederland, maar het blad acht het twijfelachtig dat deze partij nu ook in bredere zin gaat dwarsliggen op de nieuwe nucle aire wedloop in Europa. Elseviers Magazinè heeft twee verha len over D'66. In het ene wordt gecon stateerd dat de inbreng van D'66 in het beleid van de jaren tachtig waar schijnlijk belangrijker wordt, maar wat die inbreng zal zijn is voor ieder- een onduidelijk, ook voor D'66-ers zelf. „De achterban is een merkwaar dige smeltkroes van de meest uiteen lopende typen." Het blad probeert in het andere verhaal met cijfers duide lijk te maken hoe uiteenlopend dan wel. Doctor Ferry Hoogendijk consta teert, dat D'66 „vlak links van het midden het populairste is". Een zeer warrig verhaal, bol van de getallen en geconcentreerd rondom de op dit mo ment niet ter zake doende vraag: „als er nu verkiezingen zouden zijn." Die zijn er dus niet. Nooit weggeweest Tot slot nog even De Nieuwe Linie. Dit blad heeft een nieuwe lay-out. Bovendien is de redactie uitgebreid en er zijn allerlei plannen voor artike lenseries en speciale nummers. Op dë vraag of het blad nog bestaat ant woordt De nieuwe Linie zelf: „Nooit weggeweest!" ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: Laurens Hogebrink over het komende congres van D'66: Stemt D'66 toch in met het idee van de beperkte kernoorlog? Verder; De wedren om het Witte Huls: Waarom Amerika's beste burgers geen president worden Katholieken hebben probleem met geschiedenis: Bisschoppen klem tussen traditie en hun mensenV Uit het jaarvérsla^van de Nederlandse samenleving: Verzorgingsstaat berust op uiterst conservatief idee De strijd van Bouke Beumer: Christendemocraten mogen niet in conservatief vaarwater verzeilen Het verschil met de derde wereld: Westerse cultuur eenvoudiger, dommer en gevaarlijker Johan Winkler: Döblins November 1918 belangrijker dan Berlin Alexanderplatz Interview met oud-ambassadeur Van der Meulen: 'Ik hoop te sterven zoals een gelovige islamiet' En: Defensie en democratie Het juk van de paus O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36.50 per half jaar Naam v Adres Codv'/plaais Bon stucco naar Antwóordnr. 1776. 2500 \J Den Haag in open envelop, jjcen post/egel». Of hel: 070-512111 Overal in de losse verkoop 1,85

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9