Van Agt belooft financiële steun aan Volksrepubliek Tot ziens inBanjuwangi. Nog geen eind aan daling autoverkoop D Minister houdt vast aan minimumprijs volle melk Via Nederlandse projecten in China Scheepsbouw moet financieel meer 'armslag' krijgen Spijkenisse: olie- gebruik slechte zaak voor milieu Drogisten willen meer medicijnen zonder recept DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 14 - RS 1( PEKING (ANP) Premier Van Agt heeft gisteren in Peking zijn Chinese ambtgenoot Zhao Ziyang financiële hulp van de Nederlandse overheid in het vooruitzicht gesteld voor projecten die door Nederlandse bedrijven worden uitgevoerd. Als bedrijven die voor de uitvoering van dergelijke projecten in aanmerking komen noemde de premier onder andere: Shell, Philips, Fokker, fabrieken die landbouwmachines produceren en het speciaal voor waterbouwkundige werken gevormde consortium Port and Delta. De Chinezen denken aan relatief klei- ne investeringen met een snel rende ment, die ten dele produkten opleve ren voor de export. Op die manier zouden deviezen kunnen worden ver diend om de verdere ontwikkeling van het land te bekostigen. Van Agt wees erop dat het niet gaat om miljardenprojecten, en dat de handel met China waarschijnlijk dit jaar zal teruglopen. Dit als gevolg van aanpassingen van China's ambitieu ze plannen van enkele jaren geleden aan de financieel-economische haal baarheid. Zaken waaraan China in eerste Instantie behoefte heeft, zijn uitrusting van de energiesector, ont wikkeling van het vervoer en uitbrei ding van de lichte industrie en de landbouw. Ook de verdere ontwikke ling van de chemische en de staalin dustrie staan hoog genoteerd. Steun Op welke wijze financiële steun van Nederland aan China zal worden ge realiseerd. was gisteren nog niet dui delijk. Premier Van Agt verklaarde dat Nederland, noch qua omvang, noch qua voorwaarden, de leningen kan evenaren die Japan aan China heeft verstrekt als een soort smarte- geld voor het leed en de verwoestin gen die het tijdens de tweede wereld oorlog in China heeft aangericht. Van Agt: „De middelen van de Nederland se overheid zijn beperkt, maar er zijn wel gelden beschikbaar voor onder zoeken naar de technische en financi eel-economische haalbaarheid van projecten." Een concreet bedrag werd niet genoemd, noch voor te ver richten onderzoek, noch voor een eventuele lening. Wel bekend is. waar de voorkeur van China naar uitgaat: de Chinese minis ter van buitenlandse zaken Huang Hua. heeft gisteren tegenover minis ter Van der Klauw laten blijken, dat China graag zogenaamde preferente leningen zou ontvangen. Niet alleen van Nederland, maar ook van andere Europese landen. Preferente lenln- Van onze redactie economie AMSTERDAM In de eerste negen maanden van dit jaar zijn 95.000 personenauto's minder verkocht dan in dezelfde periode van 1979. Gingen er toen 474.000 nieuwe auto's de toonzalen en garages uit, nu waren het er slechts 378.000. Alle merken kregen met een achter uitgang in de afzet te kampen met uitzondering van enkele Japanse ty pes. Mitsubishi verkocht 30 procent meer, Honda ruim 20 procent en Toyata ongeveer 10 procent. Niet alle Japanse merken deden echter mee in de toenemende belangstelling voor wagens uit dit land. Datsun, vorig jaar nog de grootste Japanner op de Nederlandse markt, moest genoegen nemen met een achteruitgang van tien procent waardoor Toyota nu nummer één is geworden onder de VLIS8INOEN (ANP) De overheid moet de financieringsmogelijkheden voor de scheepsbouw verruimen, tot een internationaal concurrerend peil. Wat betreft prijs en kwaliteit kan de Nederlandse scheepsbouw de concur rentie met het buitenland wel aan, maar dat geldt niet voor de rente, de looptijd van leningen en de krediet- veizekeringspremie. Dit zei ir J. van Loosen, directeur van de De Schelde gisteren in Vlisslngen bij de overdracht van het bij deze werf gebouwde marine-fregat Ban- kert. Al eerder werden drie van deze stan daardfregatten aan de marine over gedragen. Het zesde fregat uit deze serie van twaalf is verkocht aan Grie kenland. De beperkte financieringsmogelijk heden van de overheid bij deze ver koop hebben de werf genoodzaakt de daardoor ontstane financiële nadelen zelf te op vangen om de opdracht binnen te halen. Indien de werf verde re successen op deze markt wil heb ben. dan is die verruiming een harde noodzaak, aldus Van Loosen. Doordat er in de serie standaardfre gatten nu een extra schip wordt ge bouwd, heeft de Werf De Schelde werk tot 1984. 8chout-bij-nacht P. Stoltz, aan wie de Bankert werd overgedragen zei dat niet alleen Griekenland maar ook Portugal voor het Nederlandse stan daardfregat heeft gekozen bij de ver nieuwing van de vloot. Onderhandé- lingen met andere landen zijn nog gaande, aldus Stoltz. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) is niet van plan de minimum-prijs voor melk af te schaffen, zoals het Konsumenten Kontakt wil. Een ware prijzenslag, zoals die kort na de zomer woedde, is voorlopig niet te verwachten. Een en ander bleek gisteren uit een gedachtenwisseling tussen minister Van Aardenne en staatssecretaris Hazekamp (beiden economische za ken, en de betrokken tweede kamer commissies. De meeste kamerleden waren het met de minister eens, dat het loslaten van de minimum-prijs tot ernstige „marktverstoring" leidt. Dat geldt momenteel alleen voor vol le melk. Ondanks het ontbreken van een minimumprijs voor halfvolle melk wordt er met dit produkt niet of nauwelijks „gestunt", aldus de minis ter. Mocht echter dit produkt ooit de inzet worden van een prijzenslag, dan is het denkbaar dat ook voor halfvol le melk een minimumprijs van kracht wordt, zo bleek uit de woorden van staatssecretaris Hazekamp. Het Konsumenten Kontakt had ge pleit voor afschaffing van de mini mumprijs. Boeren, die daardoor in financiële moeilijkheden komen, zou den dan een „inkomenstoeslag" van de overheid moeten krijgen. Volgens de consumentenorganisatie is daar mee minder geld gemoeid dan het bedrag, dat de overheid bij het groot winkelbedrijf „laat zitten". De mini mumprijs pakt voor het grootwinkel bedrijf namelijk gunstiger uit dan voor de kleinere winkelier die het met minder aantrekkelijke prijskortingen moet stellen. Minister Van Aardenne wilde wel toegeven, dat de minimum prijs (thans 1,07 gulden voor een liter) niet te hoog mag zijn, „omdat vooral de sterksten daarvan zouden profi-' teren". gen. waarvoor de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) regels heeft opge steld. zijn een soort mengeling van ontwikkelings- en commerciële lenin gen, in het geval van China aan een bepaald project gebonden. Premier Zhia Ziyang stelde zonder veel omwe gen dat China geen prijs stelt op buitenlandse leningen tegen de nor male, door banken gestelde voor waarden. Joint venture j' Om de bestaande fabrieken te verbe teren. denkt China aan da oprichting van joint ventures (Nederlands'Chi- nese bedrijven waarbij hét risico door de beide partners wordj gedragen). Hierbij hebben landbouw en lichte industrie zoals textiel, de voorkeur. Nederland exporteert op dit moment ongeveer evenveel naar China, als China naar Nederland (ter waarde van circa 315 miljoen gulden. Aan het eind van het gesprek met zijn ambtsgenoot, bracht premier Van Agt ook nog de KLM-vluchten Am sterdam-Peking ter sprake. Volgende maand zal de KLM trachten het reeds in januari vorig jaar getekende lucht vaartverdrag in de praktijk te bren gen. De Chinese premier noemde als oorzaak van de vertragingen, het feit dat het luchttransport nog niet snel genoeg kan worden afgehandeld. De KLM wil op Peking vliegen om na de Chinese hoofdstad ook Tokio te kun nen aandoen. Van een onzer verslaggevers SPIJKENISSE Het gemeentebe stuur van Spijkenisse heeft bezwaar gemaakt tegen het overschakelen van aardgas op stookolie door de elektriciteitscentrale Waalhaven in Rotterdam. Spijkenisse maakt be zwaar tegen de schadelijke effecten op het milieu bij overschakeling van gas op olie. BIJ de totale overschake ling zal de uitworp van stof toenemen met 210 kilo per uur. Bij gebruik van aardgas wordt nauwelijks stof uitge stoten. Belangrijker is nog de toename van zwaveldioxyde. BIJ gebruik van hon derd procent olie is de zwaveldioxy- de-uitworp 14.950 hoger dan de toege stane 2550 ton per jaar. Spijkenisse heeft het bezwaar gede poneerd bij Gedeputeerde Staten die moeten beslissen over een aanvraag van Rotterdam. Rotterdam heeft een vergunning nodig op grond van de wet luchtverontreiniging. Premier Van Agt tegenover zijn Chinese ambtsgenoot Zhao Ziyang, tijdens besprekingen i Peking. De besprekingen begonnen met het overhandigen van een ingelijste foto van het i Nederlandse kabinet voor het Catshuis, aan de Chinese premier. Van onze redactie economie STADSKANAAL Hoewel er op ve le plaatsen in de maatschappij een trend is naar minder zelfmedicatie middelen (geneesmiddelen die zonder recept zijn te krijgen), willen de dro gisten Juist meer vrij verkrijgbare medicijnen. Op de Jaarvergadering van de Neder landse Christelijke Drogistenbond (NCDB) zei voorzitter J. H. Grachten dat de drogist die nieuwe geneesmid delen hard en hard nodig heeft in het afkalvend assortiment van zelfmedi catiemiddelen. De NCDB heeft deze vraag indringend op tafel gelegd bij de belangenorganisatie van de leve ranciers. de Nefarma. Van die kant is gezegd dat de industrie 8.5 Ji heeft voor een nieuw waarna de overheid nog jaar nodig heeft voor goedk Voorzitter Grachten bracht genin dat er in het afgelq voorbeelden zijn geweest vi productie die snel in een voorzagen. Dat moet voor de ciers een aansporing zijn meer nieuwe produkten te ren. aldus Grachten. Japanse auto's Ook Mazda verloor een kleinigheid. Het marktaandeel van Japanse auto's steeg in totaal van 19 tot bijna 26 procent Bij verschillende Europese merken vielen zware klappen. Zo verkocht Talbot (vroeger Simca) 40 procent minder, evenals Peugeot, zo blijkt uit cijfers van de RAI. Ook British Ley- land (Mini en Allegro) bracht 40 pro cent minder auto's aan de man ter wijl Fiat een achteruitgang van onge veer 35 procent noteerde. De Europe se wagens van Ford scoorden ruim 30 procent minder dan vorig Jaar in de eerste negen maanden. Duurdere Duitse auto's deden het verhoudingsgewijs goed. De achter uitgang was bij Mercedes ongeveer 15 procent en bij BMW zelfs maar vijf procent. Verenigde Staten Ford Motor Company in Detroit heeft in het derde kwartaal van dit jaar een verlies geleden van 595 mil joen dollar (ongeveer 1,2 miljard gul den). Dat is een van de grootste kwar taal verliezen die een Amerikaanse maatschappij ooit heeft geleden. Met Amerikaanse automobielcon cern General Motors maakte dezer dagen bekend in het derde kwartaal van 1980 een verlies van 567 miljoen dollar te hebben geleden. Deze gang van zaken weerspiegelt het Inzakken van de vraag naar per sonenauto's als gevolg van de econo mische achteruitgang, de hoge benzi neprijzen en de harde buitenlandse concurrentie op het gebied van zuini ge personenauto's. Ford, op General Motors na de grootste Amerikaanse autofabriek, heeft al vier kwartalen achter elkaar met verlies gewerkt. Het nadelige saldo is opgelopen tot 1,2 miljard dollar. De opbrengst van de verkopen daalde met één miljard dollar. Volgens de maatschappij is er sprake van een terugloop van het marktaandeel van Ford op de Ameri kaanse markt, en wel met 33 procent in het derde kwartaal, vergeleken met dezelfde periode in 1979 De leiding van Ford heeft overigens goede hoop op een verbetering van de gang van zaken in de nabije toe komst. In het vierde kwartaal ver wacht het concern een ommezwaai door economisch herstel in de Vere nigde 8taten. Bovendien wordt ge hoopt dat de nieuwe produkten van Ford een warm onthaal zullen krijgen bij het publiek. ra* 101 aI 01 Je Ik heb een vriend die geboren is in Surabaja. Ik was intiem met een meisje uit Bandung. Ik ken een jonge man, die neerkijkt op onze duinen, polders, bosrand en. Hij is op z'n derde voorgoed JtÜ uit Semarang vertrokken, maar hij vindt het alles hier zo klein. Denk eens aan de wouden en de watervallen, de wijdse valleien, vanjava! Ik. ik heb ook wel eens heimwee naar de dessa én deHeerenstraat, al herinner ik me niet er ooit te zijn geweest; maar wie ben ik? Toch, als het overj ava gaat, moet ik eerst denken aan een Groninger, die ik leerde kennen als uit vinder/groot zakenman in het westen des lands. Zijn directievertrek, door hoge ramen omgeven, besloeg bijna de hele bovenste verdieping. Van alle kanten stroomde het licht binnen; de Noordzee schitterde van verre. De directeur ver hief zidr vanachter zijn voetbalveld van een DOOR HANS VERHAGEN. bureau, en verhief zich, en verhief zich - er kwam geen einde aan. Hij was niet lang, niet dik, niet breed, alleen reusachtig. Hij reikte mij zijn geweldige hand zó onhandig dat ik hem bijna nog miste. Ik was een jong journalist en de krant wilde een 'menselijk portret'. Hij vond zichzelf zo oninteressant als-ie groot was en deed alle moeite om z'n leven zo saai mogelijk voor te stellen. Als (eerste) machinist ter koop vaardij had hij, spelenderwijs, het stelde weinig voor natuurlijk, een grote vondst gedaan op het gebied van de koeltechniek, waardoor allerlèi nieuwe methoden ontwikkeld konden worden. De bijbehorende fabricage had hij zelf ter hand genomen. Hij had veel te danken aan zijn vrouw; met de kinderen ging het goed. 'U zou me een gelukkig man kunnen noemen', zei hij hoopvol, terwijl hij me met zijn heldere blauwe ogen tamelijk verdrietig aankeek. Ik keek terug. We waren inmiddels zonder plicht plegingen op whisky overgestapt. We zwegen. Je kon de regen horen kletteren. Plotseling stond hij op, z'n blik zwenkte langs de ramen en met een vage zwaai wees hij over de dakenzee beneden: 'Daar ergens is Banjuwangi. Tegenover Bali'. Het droop van de melancholie. 'En daari, hij knikte naar een ander raam, 'ligt Wassenaar". "Woont u daar?" vroeg ik verward. 'Was het maar waar. Banjuwangi ligt op de uiterste oostpunt van Java'. Hij stopte. 'O, Wassenaar bedoelt u? Ja, daar woon ik, ja'. 'Maar Banju-eh', begon ik. 'Ja', haakte hij in, 'in 1954 ben ik opjava gedrost, een officier ter koopvaardij, schande! Maar dat landIk was niet van plan daar ooit nog weg te gaan. Mijn uitvinding Hij stokte, en keek mij aan alsof hij verbleekte. Na enig weifelen verzuchtte hij: 'Nou ja Tra perdoeli'£n toen: 'Ik hoopte m'n onderzoek daar voort te zetten. Ik dacht dat er wel een toekomst zat in de koeltechniek.'t Enige dat de ambtenaren in Djakarta deden, was contact opnemen met Nederland. Ah! Daar was pas belangstelling voor m'n ideeën. Ik heb me laten overhalen, en nu woon ik in Wassenaar, dat is waar Tra perdoeli?" vroeg ik, terwijl ik opstond. 'Kan me niet verdommen' vertaalde de Groninger, met een grimas. Hij liep met me mee naar de deur. "Ze was niet slaafs en niet zelfstandig en ze liep zo zacht. U begrijpt me wel'. Hij grijnsde en tikte op z'n kamergrote hoofd: 'Ik denk dat de koel techniek me in m'n bol is geslagen'. Dit is 'n Verhaal van de Maand, ken verhaal zoals u dat best zelf eens zou willen schrijven. Wacht dan niet langer maar zrt uw 'Dromen over Java 'eens op papier. Maak dat verhaal ongeveer rven lang als dal hierboven En stuur bet vóór I december 1980 naar: Koninklijke Bedrijven Theodorus Xiemeyer B. V.. afd. Javaanse Jongens, Postbus 480. 9700AL Groningen. Alle verhalen worden eigendom van Theodorus Xiemeyer B. V.Iedere inzender ontvangt op zijn minst het nieuwe pakjeJavaanseJongens. Vindt de deskundige jury uw verhaal goed, dan ontvangt u bovendien f250, -. Wordt uw verhaal uilstrkcnd bevonden, dan verschijnt het ah' Verhaal van de Maand' in een van de volgende Javaanse Jongenspublikalies. En ontvangt u een extra honorarium van f500.-. Wij wensen u veel succes. 'JAVAANSE l JONGE NS ZWARE SHAG JavaanseJongensJe moet t gerookt hebben om erover mee te kunnen praten. Nieuwe verpakking Luchtdicht. Lange flap. Blijft lang vers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 18