in lees gaat olen op de bon Regering wijst Kamerwensen af Kasgeld moet niet te lang in huis zijn. Rabobank 9 ABN! Bank Hoogste spaarrentes. 8%% 10% Minister voelt voor aanpak van verkoop van huurwoningen Moeder die dochter doodde in inrichting Geld en goede raad. P) DAG 29 OKTOBER 1980 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET P10/RS12/H15 ADVERTENTIE li I li n lii'iH eisje, kan ik je vader even spreken". „Nee, mijnheer, die is Itosmonaut en komt voorlopig niet terug." „Je moeder dan?" „Daar zou ik helemaal maar niet op n Die staat in de rij voor vlees." Dagelijks opneembaar. Vasie termijn. ABN Girospaar- Extra-rekening. Interessant als u uw spaargeld wat langer denkt te kunnen missen. Maar als het nodig is, kunt u er elke dag over beschikken. Storten/opnemen: eenvoudig door overschrijving van naar uw eigen bank- of giro rekening. Opnamekosten: 2% over het opgenomen bedrag. Eerste girale storting: f 250,-. ABN Spaar- deposito's vast Vaste looptijd, vaste rente. 6 jaar 10 5 jaar 10 4 jaar 9% 3 jaar 9 2 jaar 83A De rentevergoeding komt jaarlijks ter beschikking. van onze pariementeredactie Voorkeursrecht gemeenten J. den Boef CHAU Op het ogenblik haalt de Poolse bevolking de aardappelen met de hand uit de omdat er als gevolg van het natte weer niet machinaal kan worden gerooid. Als het niet gaat vriezen kan de hele oogst misschien nog worden gered. De staatsboerderijen laten weten dat iedereen die aardappelen uit de grond komt halen, ze gratis mag men. Dat gebeurt vooral in het westen van Polen, waar zich de meeste grote bedrijven en Men probeert op die manier nog te redden wat er te redden valt. ■bieden waar geen grote be tnel grote problemen zijn, is j gedaan op de plattelands- om haar produkten broe- let de stadsbewoners te de- t ze nu te verkopen en niet te tot de prijzen hoog gaan Ook werden in de steden ;ers aangeraden om te gaan j de aardappeloogst eland aan de oostkust hebben en van de nieuwe vakbewe- iidariteit hun vrije zaterdag ag op het platteland doorge- bm met de handen aardappe- oogsten Deze „oogst" is be- or een ziekenhuis dat nu een 1 voor de hele winter heeft. jpen wat dit voor deze tekende, moet er bij wor ld dat de meeste arbeiders vrije zaterdag in de maand Er viel nogal wat regen en de daardoor zelfs niet als een kendje in de vrije buiten- len genoemd. Vlees is er in lang veel te weinig. Dat ïen nu ook in de restaurants, il les zijn nog bescheidener dan en keus is er bijna niet. jaren geleden heb ik hier op 1e van landbouw wel eens ge- waarom vlees en vleeswaren irden gerantsoeneerd, omdat de suiker toch ook al op de i. Men vertelde toen dat het jellijk is om een rantsoene- iteem voor vlees in te voeren rarkens en koeien zoveel soor- s hebben. Om het vlees en de zo eerlijk mogelijk te ver- loet men nu wel een systeem !ti dat iedereen van zijn pond- verzekert mogelijkheden len op het ogenblik drie moge- •n overwogen. De eerste en foor de handliggende is het van bonnen, die recht geven s naar eigen keus tot een be- laximum bedrag per maand. Jere oplossing kan zijn. naar te verdelen Maar dan zit et het probleem dat de een ït duurdere vlees meer geld baar heeft dan de ander, die mindere kwaliteit genoegen ;ten nemen. h van beide systemen wordt gehouden met het feit dat en mannen die zware arbeid en meer vlees nodig hebben trachten te blijven dan kleine n. En zo kan men nog wel een Ttegorieën noemen, zoals zwan- ouwen, die voor extra ver- l igen in aanmerking zouden komen, zoals dat bij ons tij tweede wereldoorlog het ge- ikkelijke oplossing is er niet nog wel even duren voordat ltsoeneringssysteem kan wor- fevoerd De decembermaand elk geval voor de Polen geen mbere tijd te worden. Er is nu nd gemaakt dat van alles en t zal worden ingevoerd om te dat de bevolking, ondanks al- Ittige feestdagen kan hebben. aalhans na die feestdagen zal gebeu- lt nu nog niet te zeggen. De g zal waarschijnlijk meer in- om de verzorging met levens- en op een verantwoord peil te i. zodat niemand honger hoeft n. Maar het is bijna onvermij- dat schraalhans keukenmees- zijn totdat er in het voorjaar ieuwe produkten op de markt J ijk bestaan er nu plannen om dbouw en veeteelt wat investe- betreft de hoogste prioriteit te Men heeft in officiële kringen schau opgehouden met het af- i van verantwoordelijkheid slechte gang van zaken Er- kordt dat er bijvoorbeeld teveel prestige-projecten werd gesto ken. omdat de partijsecretarissen van vrijwel alle districten monumen tale gebouwen wilden hebben. RS? Er zijn thans in Polen honderden van deze projecten die maar voor de helft voltooid zijn en niet meer worden afgebouwd omdat er geen behoefte aan bestaat en het geld nodig voor andere dingen moet worden gebruikt. Deze „monumenten" van in de meeste gevallen al vervangen par tijsecretarissen zijn symbolen gewor den van een periode, waarin een ver keerd gebruik werd gemaakt van de macht van de partij. Om de landbouw te saneren moet er in de komende vijf jaren heel erg veel worden geïnvesteerd in de bestaande bedrijven. Dit zijn er 3.5 miljoen, groot en klein. De kleine zijn voorna melijk in particuliere handen sinds de naoorlogse gedwongen landbouw collectivisatie op een mislukking was uitgelopen Toen zijn de problemen al ontstaan, doordat men van de grond af moest beginnen en zich vooral con centreerde op de grote staatsbedrij ven en de eveneens omvangrijke coö peratieve landbouwbedrijven. Stiefkind De kleine particuliere bedrijven ongeveer 2 miljoen van de 3.5 miljoen werden lang als een stiefkind be handeld. Het was onmogelijk om er grote bedrijven van te maken, omdat er dan honderdduizenden boertjes die op hun kleine boerderijen zelf nu net nog in hun levensonderhoud kun nen voorzien, dakloos en brodeloos zouden worden Al enkele jaren wordt geprobeerd de oude boeren een pensi oen te geven als zij afstand doen van hun bedrijfjes, maar daar is ook niets van terecht gekomen. De boertjes krijgen een uitkering die gebaseerd is op wat zij in de loop van de jaren aan de staat en dus niet op de vrije markt hebben verkocht. Aangezien voor de meeste boeren geldt dat zij naar de vrije markt gin gen omdat zij daar hogere prijzen kregen, kon de pensioenregeling een voudig niet van de grond komen. Bovendien: waar moet een oud echt paar blijven als het zijn boerderijtje moet verlaten? Alles draait om geld. veel geld, dat kort geleden nog ver keerd werd besteed. Er zijn meer ma chines nodig, er moet meer kunst mest ter beschikking komen, dege nen die de kleine boerderijen dienen te verlaten, moeten een onderkomen en een inkomen hebben en van vele kleine bedrijven moeten grote boer derijen worden gemaakt Het geld daarvoor is er eenvoudig niet. Men kan de eerste jaren alleen maar improviseren met investeringen om er het beste van te maken. Intussen moet. men hopen dat het weer mee werkt. Omdat opnieuw blijkt hoezeer de staatsbedrijven in Polen met hun moderne machines en betere moge lijkheden om de grond te draineren, op mooi weer berekend zijn. In de kleine bedrijven waar de kleine boe ren als vanouds van de vroege och tend tot de late avond werken, wor den deze problemen in noodsituaties toch eerder opgelost. bouw te geven, waren er al plannen om dit systeem af te schaffen Nu zal er extra aandacht aan worden be steed. Men gaat vooral proberen om te voorkomen dat de boerenbevol king naar de steden blijft trekken, waardoor de problemen zowel in de steden als op het platteland nog gro ter zouden worden. Het is echter niet voldoende om te zorgen dat er rede lijk betaald werk is voor landarbei ders. Er moeten ook woningen voor hun gezinnen worden gebouwd. Men kan wel bepalen dat Jonge mensen, die van het land naar de stad trekken, daar niet voor woongelegenheid in aanmerking komen, maar daarmee is het probleem niet opgelost. Want die woning moet dan wel op het platte land worden gebouwd, waar deze Jon ge mensen vandaan zijn gekomen of nog wonen. En ook daar moet nog een begin mee worden gemaakt. Het wo ningprobleem is de tweede nationale obsessie van Polen. DEN HAAG De regering is niet van plan wensen van re- gerings- en oppositiepartijen om de wet voorkeursrecht ge meenten te wijzigen, in te wil ligen. Alle vorige week inge diende wijzigingsvoorstellen werden gisteren door minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) en De Ruiter (Justitie) algewezen. De Kamer lijkt overigens niet van plan de wet. die de gemeenten het eerste recht van koop van onroerend goed moet (ter beteugeling van spe culatie) te verwerpen. Wél handhaven de partijen hun wijzigingsvoorstel len, waarvan er enkele een kans ma ken te worden aanvaard. Zo krijgt CDA-woord voerder Van Dam de steun voor zijn voorstel de koopplicht van gemeenten uit te brei den. Wanneer eenmaal een gebied belast is met het voorkeursrecht is de marktprijs dermate aangetast, zo re- deneert Van Dam. dat de gemeente uit billijkheidsoverwegingen moet kopen, wanneer de eigenaar daarom vraagt In de wet ligt nu slechts een koopplicht verankerd. Ingeval de ge meente eenmaal een procedure tot kopen van onroerend goed is be gonnen. De regering voelt niet voor uitbrei ding van die koopplicht, omdat ge vreesd wordt dat dat gemeenten te rughoudend zal maken het voor keursrecht toe te passen. Minister Beelaerts meende dat het alleen ge meenten aangaat te beslissen wan neer wel of niet wordt gekocht. Het uitsluitend op verzoek van verkoper moeten kopen, achtte de minister geen Juiste weg. Van Dam handhaaf de gisteren echter zijn wijzigings voorstel en vroeg de regering het als nog ln overweging te nemen. Bezwaren WD Ook aan de bezwaren van de WD wenst de regering niet tegemoet te komen. WD-woordvoerder De Beer verzet zich tegen de mogelijkheid die de wet biedt om. zender dat daar 'planologische grondslagen voor zijn, door de Kroon gebieden aan te laten wijzen waarop het voorkeursrecht van gemeenten gaat gelden. De Beer Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voelt er wel voor om maatregelen te nemen tegen de verkoop van huurwoningen. De minister denkt erover om in de wet op de stadsvernieuwing een aan tal instrumenten op te nemen, die het gemeenten mogelijk maken om tegen de verkoop van huurwoningen op te treden. In de wet op de stadsvernieu wing (die nog door de Tweede Kamer moet worden behandeld) zullen daar over verwijzingen naar de wet voor keursrecht gemeenten worden opge nomen Het wordt daardoor mogelijk dat plaatselijke overheden als eerste koper van huurwoningen optreden, ook buiten stadsvernieuwingsge bieden. De minister komt daarmee ten dele tegemoet aan de wensen van de PvdA, die deze materie graag gere geld zou zien in de wet voorkeurs recht gemeenten. Volgens de minister echter leent die wet zich slecht voor het aanpakken van deze problema tiek. De wet op de stadsvernieuwing zou meer mogelijkheden bieden. De PvdA ageert al Jarenlang tegen wat wordt genoemd „de uitverkoop van goedkope huurwoningen." die nog steeds gewilde speculatie-objec ten zijn. Deze uitverkoop zorgt ervoor dat het bestand aan goedkope huur woningen afneemt en wordt vervan gen door relatief dure koopwoningen, waardoor laagbetaalden die zijn aan gewezen op die woningen een steeds beperkter keuze wordt geboden. De gemeenten pogen al jaren om een dam op te werpen tegen het verlies aan woningen uit hun distributiebe stand. wil dat beperken. De regering wijst er echter op dat die mogelijkheid slechts spaarzaam zal worden ge bruikt. na goede afweging en deelt derhalve de bezwaren van De Beer niet. Opheldering wenst de Kamer nog van de regering over de ruime moge lijkheid tot ontduiking, die volgens Salomons (PvdA) wordt geboden door verkoop via veilingen uit te slui ten van het voorkeursrecht. Volgens de PvdA, daarin enigszins gesteund door het CDA, zullen speculanten ge bruik gaan maken van dat middel om de prijs van onroerend goed op te drijven. Minister De Ruiter van justi tie meent echter dat het niet zo n vaart zal lopen met dergelijke prak tijken, omdat de speculanten daar mee ook een risico lopen. De hele discussie over de waardebe paling van het onroerend goed, waar over destijds het kabinet Den Uyl viel, is verschoven naar de behande ling van de onteigeningswet. In de wet voorkeursrecht gemeenten wordt vooralsnog uitgegaan van de ver- keerswaarde. PvdA-Kamerlid Salo mons wees er echter op. dat de rege ring op die manier de problematiek van de waarde-bepaling ontduikt, omdat het zeer onwaarschinlijk is, dat de onteigeningswet nog door dit kabinet in de Tweede Kamer zal wor den verdedigd. ARNHEM (ANP) De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 25-jarige vrouw uit die stad conform de eis van de officier van justitie ontslagen van rechtsvervolging voor het doden van haar vierenhalf-jarig dochtertje. De vrouw zal gedurende tenminste een jaar in een krankzinnigengesticht worden geplaatst. Het meisje werd in mei van dit jaar door haar moeder gedood. ADVERTENTIE 't Veiligst is, het teveel aan kasgeld zo snel mogelijk naar de bank te brengen. Want, staat het op uw rekening dan kunnen er geen onbevoegden meer bij. Ook kunt u er dan een stuk handiger mee werken. Crediteuren en salarissen kunt u via simpele verzamellijsten betalen. En als u tijdelijk eens wat geld over hebt kan het snel worden overgeboekt op een speciale rekening met hogere rente. Omdat er 3100 vestigingen van de Rabobank zijn, is het vaak de Rabobank die het dichtst bij u in de buurt is. Meestal ook met een nacht kluis. En met rekeningafschriften waar uw boekhouding wat aan heeft. Met adviezen over systemen om debiteuren vlugger te laten betalen. Er is een *v speciale brochure over de voordelen van een rekening bij de Rabobank. ("Hoeu via de Rabobank meer i kunt doen met een reke ning-courant".) Hij is bij alle vestigin gen verkrijgbaar. Oplossing Lange tijd werd in het belang van de industrie naar een oplossing gegre pen die boeren in staat stelde zowel in de fabriek als op hun bedrijfje te werken. Gebleken was al, dat dit voor de industrie geen goede regeling was. omdat de boeren overdag in de fa briek bij wijze van spreken overdag in de fabriek kwamen uit rusten van hun vermoeiende avondlijke arbeid op het land. Voordat de stakingen de regering dwongen een andere koers in te slaan en prioriteit aan de land-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15