[ogere btw op banket ist arbeidsplaatsen |at denkt volgend ir quitte te spelen fpan gewaarschuwd tvoer te beperken Kwaliteit koffie-apparaat sterk verbeterd GOEDE ONTWIKKELING BI) R0DAMC0 Mocca niet minder dan espresso ordverlies General Motors wikanten komen in het geweer: S3 r miljoen kistjes per jaar op vuilnisbelt -ntrole op import-vlees 'Nieuw verbod op vangst haring onaanvaardbaar' Franse wijn dit jaar middelmatig Herhaling test na drie jaar toont: Zeven kilo Paniek over onnodige paniek' Prijsverschil soorten zalm Mening over reclame IDAG 29 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P11/RHS13 N'DETROIT Fiat Auto, het onderdeel van het Fiat- i dat personenauto's produceert, verwacht de komen- jaar een aanzienlijke verbetering van het rendement, loverkopen zullen dit jaar een verlies van 220 miljoen I opleveren maar volgend jaar kan weer quitte worden Pd en in 1983 verwacht de directie een winst van 200 gulden. e gaat hierbij van een grote- tiviteit (15,9 auto's per jaar lemer in 1983 tegen 13.8 au- |en herstel van de arbeidsrust ;end staan 23 000 man tot f non-actief nadat aanvanke- i ontslag voor 14.000 man Motors, de grootste autopro- i de Verenigde Staten en Hele wereld, leed in het derde d een verlies van 567 miljoen 11.1 miljard) na een winst van i dollar in het derde kwar- j 1979. Oorzaken zijn volgens rtie de economische recessie en van omschakeling op de van kleinere auto's. Presi- jcteur Murphy verwacht een herstel van de resultaten in 1981. In tegenstelling tot de meeste andere autofabrieken boert Mercedes Benz goed. In de eerste negen maanden van 1980 liep de autoverkoop in West- Duitsland met tien procent terug maar Mercedes verkocht juist drie procent meer wagens. Buiten Duits land steeg de verkoop met één pro cent. De afzet van bedrijfswagens nam met twintig procent toe. British Leyland heeft voor 1981 om meer overheidshulp gevraagd dan dit jaar waarin 300 miljoen pond 1.5 miljard) ter beschikking staat van het bedrijf. BL. dat zware verliezen lijdt, hoopt volgend jaar uit de rode cijfers te komen Minister Van Aardenne (1) van economische zaken laat zich in een stand van het TNO voorlich ten over energieboekhouding. Dit gebeurde gisteren tijdens een congres over energiebespa ring bij kleine en middelgrote bedrijven in Utrecht. ize redactie economie LAG De Nederlandse Bakkerij Stichting, het Bedrijfschap Bakkersbedrijf en de ng van Fabrikanten van Banket (Verblsco) zijn gisteren in het geweer gekomen tegen elijke verhoging van het btw-tarief op gebak en koekjes. Een verhoging van vier naar procent wordt „desastreus", „funest" en „fataal" genoemd, ook al omdat er enkele den arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. rrlandse Bakkerij Stichting I Bedrijfschap Bakkersbedrijf 1 dat door een dergelijke ver- Van de belastingen voor grote j bedrijven de toch al onvol- winstgevendheid zodanig n ge tast. dat hun bestaans mogelijkheid zal verdwijnen. Hier door komt ook de werkgelegenheid ernstig in gevaar. In het brood-banketbakkersbedrijf werken rond dertigduizend mensen, waarvan ongeveer achtduizend in het banket. In het banketbakkersbedrijf EL (AP) De Europese Gemeenschap heeft Japan i opnieuw gewaarschuwd de uitvoer naar Europa te en. Intussen heeft de Europese Gemeenschap van de toezegging gekregen, dat binnen een maand een liertoe zal worden overhandigd om een „handelsoorlog" irkomen. handelsbalans van de Negen met Ja pan zal dit jaar nog groter zijn dan verleden jaar. irsc huwing en de toezegging n tot stand tijdens een ge in Brussel tussen Europees isaris Wilhelm Haferkamp en «nse afgevaardigde Saburo 0nvr6u6 Beiden verzekerden, dat het rd van Japan op 25 november lag waarop de ministers van andse zaken van de Europese nschap weer vergaderen zal zijn. Haferkamp liet weten, dat de Gemeenschap nog geen heeft voor ..beschermende" gelen om Japanse produkten name auto's en televisietoe- te weren. Maar Haferkamp dat hij Okita had gezegd dat kunnen gebeuren, „die dereen worden betreurd" als art op de handel met Japan oortduren Het tekort, od de 239 Haferkamp wees er nog op dat als gevolg van het toenemend miljarden- tekort in de handel van Europa met Japan, de onvrede en daarmee de roep om ..zelfbescherming" in Europa toeneemt. Hierbij komen ook de ge ringe economische groei en de hoge werkloosheid in Europa om de hoek kijken De onvrede in Europa zit voorts in de moeilijkheden die door de Europese landen in Japan worden ondervon den bij de uitvoer van produkten als leer- en voedlngsprodukten. De Euro pese Gemeenschap wil een gemakke lijker toegang tot de Japanse markt. werken ook nog eens zo'n achtdui zend mensen. Als de btw wordt ver hoogd en als gevolg daarvan de ver koop terugloopt, komen enkele dui zenden arbeidsplaatsen op de tocht te staan, zo wordt gezegd. Voorts wordt erop gewezen dat het belang van de consument door een btw-verhoging ernstig wordt ge schaad. In vele kleine woonkernen en zelfs in plaatsen van vrij grote om vang. zou er dan geen bestaansmoge lijkheid meer zijn voor het brood- banketbakkersbedrijf. Voor banketr bakkersbedrijven zou dat in nog veel sterkere mate het geval zijn. De Verblsco vreest 'dat een verhoging van het btw-tarief bp gebak en koek jes mogelijk zevenhonderdvijftig ar beidsplaatsen in gevaar zou kunnen brengen. De winstgevendheid in deze bedrijfstak waarin tienduizend mensen werken iwordt nu al zorge lijk genoemd. De Winst was in 1978 jzemiddeld 1.4 proöent van de omzet, terwijl de uitkomsten over 1979 een verdere daling vah het rendement aangeven De koekjes zullen als de btw-verho ging zou doorgaan.minstens twintig procent in prijs moeten stijgen. Dat betekent een teruggang van de ver koop met zeker vijf tot tien procent. En dit. zo wordt geklaagd, terwijl de werknemers, werkgevers en overheid al enkele jaren proberen tot een hprf stel van de winstgevendheid in dére bedrijfstak te komen. De Verbisco meent dan ook dat de overheid het verlaagde tarief moet handhaven. Hierbij wordt er nog op gewezen, dat binnen de Europese Ge meenschap in vrijwel alle landen voor banketbakkersprodukten het lage ta rief geldt RDAM Het experiment 'erpverpakkingen voor en fruit, waarmee het Pro- ip voor Groente en Fruit drie n geleden is begonnen, levert zo'n vier miljoen afvalkistjes Vereniging Milieudefensie zwaar tegen het experiment gemaakt, vanwege de enorme verspil ling. Het ministerie van landbouw steunt het experiment. De bedoeling van de eenmalige verpakking voor eerste klas produkten is de export van Ne derlandse tuinbouwprodukten te be vorderen door een betere presentatie. i ei (RDAM Het ministerie van zondheid is van plan vlees dat buitenland ons land wordt rd. aan een strengere controle rwerpen Volgens het ministe- keuringen in diverse landen •nde voor de bescherming volksgezondheid in ons land. Inisterie van landbouw licht het Nederlandse vlees dat. naar het buitenland gaat, grondig wordt gekeurd. „Als we die eisen aan Nederlands vlees stellen, dan moeten dezelfde normen gelden voor buiten lands vlees dat in Nederland wordt geconsumeerd. Op dit moment is dat niet het geval", aldus een voorlichter van het ministerie. Verscherpte con trole zal worden uitgevoerd aan de grens, waar steekproefsgewijs onder zoek wordt verricht. Het ministerie wijst erop dat het re tourneren van meermalige kisten vanuit het buitenland extra moeilijk heden en kosten met zich meebrengt. Ruim tachtig procent van eersteklas groente en fruit dat niet wordt geëx porteerd. moet echter volgens deze norm toch worden verpakt in weg- werpmateriaal. Volgens de Vereniging Milieudefensie kost een kilo fruit uit een eenmalige verpakking twaalf cent meer dan uit een meermalige verpakking. Telers kost het experiment dertig cent per kistje. Een groot aantal Nederlandse telers zou niets voor de regeling die waarschijnlijk de eerste twee jaar voortduurt voelen. Voor het accep teren van eersteklas fruit in meerma lige verpakking zou de Utrechtse vei ling een boete hebben gekregen van vijfduizend gulden, aldus de Vereni ging. Braks: LUXEMBURG Minister Braks van landbouw en visserij zal onder geen enkele voorwaarde akkoord gaan met een nieuw verbod op haringvangst volgend jaar. De minister heeft dit gisteren gezegd tijdens een bijeen komst van de Europese Visserijraad in Luxemburg. Braks zei de gegevens van de biolo gen over het haringbestand in de Noordzee „wel te willen laten meetel len," maar een nieuw verbod op ha- ringvanst in de Noordzee (voor het vierde achtereenvolgende Jaar) acht te hij „politiek onaanvaardbaar." De Fransen en de Ieren ondersteunden zijn standpunt. Over de hoeveelhe den te vangen haring is nog niet ge sproken. Dat gebeurt in februari vol gend jaar. na de presentatie van rap porten over de haringstand. In Luxemburg wordt gesproken over de verdeling van in de toekomst te vangen vis over de diverse lidstaten. Op 17 en 18 november zal het onder werp in Brussel opnieuw worden aan gesneden. Braks zei verder dat Neder land weliswaar minder schepen kan inzetten op de haringvisserij, maar dat de vangstcapaciteit vrijwel on veranders is gebleven in vergelijking met enkele jaren geleden. De minis ter drong er op aan. de makreel vangst niet al te zeer te beknotten, wegens gevaar voor de werkgelegen heid. „Je kunt haringvissers niet aan sporen makreel te gaan vangen en dan ook die makreelvangsten weer gaan beperken," aldus de bewind voerder. De minister benadrukte in Luxemburg, dat bij het toekomstige visserijbeleid voorrang moet worden gegeven aan visvangst voor menselij ke consumptie, boven vangsten voor de vismeelindustrie. Ogem-dochter Nelis sluit staaldivisie Van onze redactie economie ROTTERDAM De Ogem (handel, industrie, bouw) is van plan de ver liesgevende staalbouwdivisie van dochtermaatschappij Nelis in Uit geest te sluiten. De bedrijfssluiting heeft twee oorzaken: in de eerste plaats heeft een verminderde vraag naar staal in heel Europa geleid tot een moordende concurrentie. Dit bracht sommige bedrijven, waaron der Nelis in Uitgeest, ertoe de prijzen te verlagen om hun positie te kunnen handhaven. Deze maatregelen sor teerden geen effect, zodat Ogem. die de bui medio vorig jaar al zag hangen, besloot de staaldivisie van Nelis Uit- geest (bouwbedrijf) zelfstandig te ma ken. In de tweede plaats is de sluiting een onderdeel van de drastische reor ganisatie- en bezuinigingsplannen die de Ogem begin dit jaar afkondig de. Minder strategische en verliesge vende bedrijven zouden worden afge stoten. PARIJS (AFP) De Franse wij noogst zal dit jaar slechts wijnen van middelmatige kwaliteit opleveren. De bordeaux zal „behoorlijk, maar niet markant", de bourgogne „niet slecht" en de beaujolais „zacht" zijn, zo luiden de verwachtingen. De wijngaarden hebben in het voor jaar nogal te lijden gehad van koud en regenachtig weer. ADVERTENTIE aanhoudende vraag naar goede beleggingsobjecten vooral in Nederland en de Ver. Staten, de belangrijkste beleggingslanden voor Rodamco waarde 4,3% in 6 maanden tot 31 augustus belegd vermogen bereikte f 668 miljoen Uw exemplaar van hel halljaar bericht per 31.8.1980 ligt klaar. Doe dc ingevulde bon in een open ongefrankeerde envelop. Bellen kan ook: 010-6507II. toestel 157 Aan: Rodamco, Afd. 6415, Antwoordnummer 1957,3000 VB RotlerdamNA Naam. Adres: Woonplaats: (a.u.b. in blokletlers) l DE ROBECO-GROEP: 50 JAAR VERTROUWEN J JA 1 In een periode van drie jaar, is de kwaliteit van snelfilterapparaten en (vooral) van espresso-apparaten belangrijk verbeterd. Dit blijkt uit een herhaling van de test door de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek in Den Haag. Wat de filterappara ten betreft kregen er drie jaar geleden maar drie van de zeventien het predikaat „goed" en nu acht van de negentien. (Bo vendien komen er nu ook nog twee met „goed tot zeer goed" uit de bus). Van de espresso-apparaten werd destijds gecon stateerd dat met geen van de twee een goed resultaat te behalen was, terwijl nu van de zes onderzochte apparaten er vier goed voldoen. Van snelfilter-apparaten kan worden gezegd, dat deze manier van koffie zetten werk spaart. Het is een kwestie van vullen met water en koffie en- vervolgens het apparaat inschakelen. De snelfil- ter zorgt dan voor het opgieten in een gelijk matig tempo en voor het op temperatuur houden van de koffie. Belangrijk is ook nog. dat het energieverbruik ongeveer hetzelfde is als bij het koffiezetten met de hand. Rekbaar Het onderzoek werd be perkt tot de meest ver kochte apparaten met een opgegeven capaci teit van acht tot tien koppen. Hierbij bleek het begrip „kop" nogal rekbaar te zijn. Het ge middelde kopje koffie bevat zonder melk en suiker in Nederland ongeveer 110 ml. maar in Duitsland bijvoorbeeld 125 ml. De sterkte van de koffie werd bepaald met een voor alle apparaten gelij ke dosering van vijftig gram koffie per liter water. Wanneer een volle pot werd gezet, leverde dat met bijna alle apparaten prima koffie op. Bij drie merken snelfilters was de koffie echter wat aan .de slappe kant en was er een iets hogere dosering nodig om tot de goede sterkte te komen. In gevallen dat het mini mum-aantal koppen werd gezet van twee (bij sommige merken drie of vier) koppen, was de sterkte van de koffie over de gehele linie wat lager dan die bij een vol le pot. Over de smaak bij een volle pot hadden vijf pro fessionele proevers in het algemeen weinig of geen aanmerkingen. Al leen over de smaak van de koffie uit het Sie- mens-apparaat was het oordeel eenstemmig ne gatief. Wellicht is dat te wijten aan het goudfilter (de Siemens-snelfilter is het enige apparaat met een 'goudfilter'; de ande re merken hebben papie ren filterzakjes). De smaak bij een klein aantal gezette koppen werd door de deskundi gen meestal minder ge vonden dan bij een volle pot. Tijdsduur Gemiddeld duurt het zetten van een volle pot koffie met een snelfilter- apparaat tien minuten. Dit vanaf het moment dat het apparaat is ge vuld en ingeschakeld. Enkele apparaten doen er echter veel korter over. Bij kleinere hoe veelheden koffie is de be reidingstijd gemiddeld vier minuten en dus veel korter. In het gebruiksgemak zitten ook belangrijke verschillen. Bij enkele apparaten staat bijvoor beeld wel (bij andere niet) op de koffiekan die ook bedoeld is om het water te halen met streepjes de hoeveelheid aangegeven, zodat de ho- veelheid water precies kan worden afgepast. Die streepjes zijn pret tig, omdat de waterreser voirs vaak van nogal donker getinte kunststof zijn gemaakt. Gevoelig Alle snelfilter-apparaten moeten op gezette tijden worden ontkalkt om dichtslibben te voorko men. Bij het ene merk moet dat vaker gebeuren dan bij het andere. Of schoon daartoe speciale (duurdere» middelen in de handel zijn. kan ook gewone tafelazijn als ontkalkingsmiddel wor den gebruikt. Tot slot kan nog worden opgemerkt, dat bij het onderzoek ook nog werd gekeken naar de afgifte van giftige zware meta len. Deze was in alle ge vallen te verwaarlozen. Op de veiligheid van sommige snelfilter-appa raten was echter nog wel wat aan te merken. Het maken van espresso- koffie is iets voor de lief hebber. Het is bewerke lijker en duurder dan ge woon koffie zetten in een sneifilter-apparaat. Bo vendien blijkt de smaak van espressokoffie niet beter dan die van mocca- koffie. Dit bleek bij een test. waarin een groot aantal proefpersonen, tegelijk met de kopjes espresso koffie. een kopje (specia le) moccakoffie kreeg voorgezet, dat was „ge zet" in een gewoon snel- filter-apparaat. De smaak van deze mocca koffie deed. aldus de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek. niet onder voor die van de beste koffie uit een espresso-apparaat. Ofschoon het karakter van de smaak van moc cakoffie niet hetzelfde is als die van espressokof fie en ook het typerende schuimlaagje ontbreekt, is dit zeker iets om voor zichzelf uit te testen, voordat eventueel een espresso-apparaat wordt gekocht. Hierbij komt nog. dat een espresso-ap paraat heel wat duurder is dan een snelfiter-appa- raat. en nou wil ik kof Ndde drmk ik Van het gehele onder zoek naar negentien snelfilter-apparaten en zes espresso-machines is de brochure „koffiezet apparaten" uitgegeven. Voor de prijs van 2,75 te bestellen bij de Stich ting Vergelijkend Waren onderzoek in Den Haag, postgiro 14.77.321. In de ze brochure staan ook de (geregistreerde) prijzen genoemd. Misschien is het niet overbodig hier bij aan te tekenen, dat momenteel snelfilter-ap paraten tegen soms scherpe prijzen te koop zijn. Gemak Een punt van overwe ging is voorts, dat espresso-apparaten in vergelijking met andere koffie-apparaten niet ge makkelijk zijn in het ge bruik Het is een zaak van erbij blijven om kop jes te vullen. Na elk zet sel van in het algemeen twee kopjes moet het fil ter weer worden schoon gemaakt en gevuld „Flit send snel gaat het niet en het is behalve voor liefhebbers geen lolle tje om een groot gezel schap van espressokoffie te voorzien," is het com mentaar. Wat de veiligheid betreft bleken verschillende ap paraten nog al wat te kortkomingen te heb ben. al leverden die alle maal geen direct gevaar op. Ook de afgifte van zware metalen bleef bin nen de perken. Evenals snelfilter-appa raten. moeten espresso apparaten van tijd tot tijd worden ontkalkt; sommige vrij vaak om dat ze zeer gevoelig voor kalkaanslag zijn. Een kopje koffie gaat er nog altijd goed in. Uit het blad „Medium" van de Unie BLHP blijkt, dat in Nederland per hoofd van de bevolking ruim zeven kilo koffie per jaar wordt gedron ken. Van zeven kilo kof fie kan per dag gemid deld 4% kopje koffie worden gezet. Met die zeven kilo staat de Nederlander interna tionaal vrij hoog als kof- fiedrink(st)er genoteerd, zoals blijkt uit onder staand tabelletje Scandinavië België West-Duitsland Frankrijk Ver.Staten Engeland Japan 10 kg 7 kg 6 kg 5.5 kg 5 kg 1.5 kg I kg De Westduitse consu mentenorganisatie staat op het standpunt dat het publiek vanzelfsprekend niet zonder voldoende aanleiding verontrust moet worden, maar zegt ook dat het recht van de bevolking om tijdig, za kelijk en uitgebreid te worden voorgelicht zwöérder dient te wegen. Opgemerkt wordt nog dat het onmondig ma ken van de burgers op dit belangrijk gebied, een gevaarlijk precedent schept. Verstoring De milieugroepen in de Bondsrepubliek be schouwen de aangekon digde plannen als een verstoring van de ver trouwensrelatie tussen de consument en de overheid Just nu de laatste tijd het voor de gezondheid schadelijk hormoon ocstrogeen in de babyvoeding is aan getroffen. verwacht de bevolking openhartige en onverwijlde voorlich ting over de gevaren van conserveermiddelen en andere toegevoegde stof fen. zo wordt nog opge merkt. Berichten over gevaarlij ke stoffen in levensmid- delen leiden meestal tot een aanzienlijke terug- gang in de verkoop van he,d aan overtredingen het betreffende produkt. geven. van de warenwet te De consumentenorgani satie en de milieugroe pen in West-Duitsland zijn terecht te hoop gelopen tegen de plan nen van de overheid de bevolking niet meer in alle gevallen direct op de hoogte te stellen van overtredingen van de be palingen betreffende de kwaliteit van levensmid delen. Het argument van de regering in Bonn en de overheden in de deel staten voor deze plannen is, dat z»j onnodige pa niek onder de bevolking willen voorkomen Tussen de diverse soor ten zalm (rode en roze) zitten grote prijsver schillen. Dit blijkt uit het blad Koopkracht van november Een blik je rode zalm kan tegen de zes gulden kosten, maar het kan ook een gulden of twee goedko per zijn. Voor roze zalm geldt hetzelfde. Maar voor die extraprijs wordt geen betere Kwaliteit ge leverd. Integendeel, al dus Koopkracht, de duurste roze zalm (John West) wordt het slechtst gewaardeerd. Zalm in blik is overigens voorde liger dan verse zalm. Voorts staat in er in het blad een artikel over de minimum prijs voor melk (waar het Konsu- menten Kontakt fel te gen gekant is) en een ver gelijkend onderzoek naar vlakschuurma- chines. E. A. A. van Gils (burgemeester): Objectieve recla me kan een nuttige functie vervullen. (Bijeenge bracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13