De zondagsschool bestaat nog steeds Lof regeringspartijen voor beleid Veder-Smit Wetsontwerp belastingaftrek bij de Kamer ADVIES COMMISSIE KABELTELEVISIE Nieuw, 'n Filtersigaret op mannenmaat. Kort. Vol En daardoor pittiger. 25 sigaretten - f 3- -WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET Van een medewerker „Bestaat de zondagsschool nog steeds?"Dlt ls een vraag die Je van ouderen nog wel eens hoort. De zondagsschool is voor hen vanuit hun Jeugd een goede bekende, waaraan ze meestal heel goede herinneringen hebben overgehouden. En bestaat dit zondagsschoolwerk nu nóg? Kerkelijk meelevende mensen stellen de vraag soms wat anders: „Is de zondagsschool nog wel nodig? In on- ze gemeente ls een kinderneven- dienst." Deze herfst wordt het feit herdacht dat het zondagsschoolwerk twee eeu wen bestaat Zondagse school We moeten terug naar 1780, naar één van de achterbuurten van Glouces ter. Daar evenals in alle fabrieks steden werden op zondag de stra ten bevolkt met uitgelaten, baldadi ge. vernielzuchtige kinderen. Het zijn kinderen die zich op deze ene dag in de week moeten ontladen en moeten afreageren wat ze in de weer week in de fabrieken hebben moeten Incasse ren van hun opzichters. IXen zekere Robert Ralkes, Journalist en uitgever van The Gloucester Jour nal let dan ook niet zozeer op de baldadigheid van de kinderen, maar hij ziet het kind zelf, Hij ziet de mis standen in de maatschappij, waarvan niet alleen arbeiders, maar ook hun kinderen de dupe worden. En hij komt dan tot het experiment om bij de aanpak van maatschappelijke ver anderingen bij het kind te beginnen. Zo brengt hij kinderen bij elkaar in een school op zondag, waar lezen en schrijven wordt geleerd en onderricht wordt gegeven uit de BIJbeL Het experiment slaagt, slaat bij soci aal bewuste mensen aan en in 1788 worden op deze manier al in vele plaatsen in Engeland en 250.000 kin deren bereikt. Het initiatief van Robert Ralkes blijft niet tot Engeland beperkt maar breidt zich uit naar het vasteland van Europa, en ook naar Amerika. Maar zoals Oezegd: dit zijn scholen op zon dag. „de school met de Bijbel" met een zeer beperkt leerplan Na de invoering van de leerplichtwet wordt deze zondagse school dan ook overbodig. Maar de zondagsschool blijft bestaan, doordat nadien de evangelieverkondiging in het vertel len van bijbelse verhalen en het zin gen van christelijke liederen centraal wordt gesteld. In Nederland kennen we een wat an dere ontwikkeling. Reeds ruim een eeuw eerder waren er in ons land hier een daar ook „sonnendaechse scho len" opgericht, maar ook weer opge heven Door de beweging van het Reveil en onder Invloed van ervarin gen opgedaan in het buitenland be gint Abraham Capadose, een arts in Den Haag, in 1836 naar het Engelse voorbeeld een zondagsschool. Naast zijn eigen kinderen wordt deze be zocht door de loopjongen van Capa dose. diens broertjes en zusjes en enkele vriendjes en vriendinnetjes, aan wie Capadose iedere zondag een bijbelverhaal vertelt Ook dit initiatief groeit heel snel uit. Rond de eeuwwisseling is er in ons land geen plaats of stadswijk meer waar zich geen zondagsschool be vindt. Intussen was er in navolging van Engeland en Frankrijk ook hier een overkoepelende vereniging opge richt, de Nederlandsche Zondags school Vereen!ging (NZV). Dit was in 1865 gebeurd, dit Jaar dus 115 Jaar geleden. Deze vereniging stelde zich tot taak de begeleiding van het zon dagsschoolwerk, eerst via het maand blad „De Christelijke Familiekring" dat bedoeld was voor het gehele gezin en vanaf 1933 in „Kind en Zondag" dat zich uitsluitend richtte tot de zondagsschoolleiding. Naast de NZV ontstonden er nog en kele andere zondagsschoolverenigin gen, uitgaande van andere kerkge nootschappen of andere modaliteiten binnen de hervormde kerk. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De twee regeringspartijen CDA en WD menen nu, tijdens de laatste begroting volksgezondheid van dit kabinet, dat staatssecretaris Veder-Smit haar taak ekurig heeft volbracht. De CDA-er Borgman beoordeelde dat beleid als ronduit positief, al was het vooral tijdens de Inzet van de Bestek-opereratle soms bepaald ongelukkig. De liberaal Dees, toetste dat beleid aan vier maatstaven: een verdere verbete ring van de gezondheidszorg, een stringente kostenbeheer sing. versterking van de positie van de patiënt, en een beter overleg met de betrokkenen. Ten aanzien van die vier punten noemde ook Dees het beleid positief. aantal acties tegen de overheid gaan ondernemen Daarbij hoort bijvoor beeld, dat zij geen keuringen meer zullen verrichten ten dienste van die overheid. Gezien het feit dat de speci alisten naar de rechtbank zijn ge stapt, valt het echter niet te verwach ten dat de staatssecretaris over een en ander nu al uitspraken zal doen. Op andere vragen zal ze de Kamer vandaag antwoorden. 'Profetenschool' Het oogmerk van de voormannen van het zondagsschoolwerk, genoemd moeten worden dr Ph. J. Hoedema- ker en ds. C. S. Adama van Scheltema (mede-oprichters der NZV) was het zondagsschoolwerk te brengen onder élle kinderen, ook van de gegoede stand. Het lukte evenwel (toen nog) niet. Ook heeft Hoedemaker voortdu rend gepleit voor de zondagsschool als „profetenschool werk door en voor de gemeente. En als zodanig ls er vanuit NZV altijd de behoefte en het streven geweest de zondagsschool een plaats te geven binnen de kerke lijke gemeente. Pas in en na de oorlog werd dit lang zamerhand gerealiseerd. In de nieuwe kerkorde van de hervormde kerk (1952) werd het zondagsschoolwerk voor het eerst gekarakteriseerd als „voorbereidende catechese". De NZV gaf dit in methode en doel stelling nader vorm. Na de oorlog werd alle aandacht ge richt op een goede methodische aan pak. In de vormgeving van het zon dagsschooluur werd de beleving en de viering veel meer centraal gesteld. In onderdelen als gebed, schriftle zing, lied, collecte dienden de kinde ren te worden voorbereid op het later bijwonen van de kerkdienst. De naam zondagsschool veranderde veelal in kinderdlenst. De NZV vraagt in verband met het herdenken van tweehonderd Jaar xondagsschoolwerk een feestgave ten bate van het xondagssehool- en kerkewerk op het Indonesische el- land Samosir. Ook venoekt de NZV de kerken op zondag 2 november een speciale gezinsdlenst te houden. Voor de kinderen is er een jubileum- prijsvraag en voorts staan conferen ties op het programma. Inlichtingen hierover èn over het huidige werk plan „Op weg" van de NZV bij: bu reau NZV, Bloemgracht 65, Am sterdam. Vader: En, wat heb Je op de xondagssehool geleerd? Dochtertje: I kind van satan ben. (uit Punch). Mevrouw Müller-van Ast van de PvdA vertolkte het standpunt van de oppositie. Ze zag geen kans dat beleid te beoordelen, omdat er naar haar mening geen beleid was. Die vier Jaar kenmerkten zich door overleg, stu dies en het instellen van commissies, zo zei ze. De oppositie kritiseerde het beleid van de twee bewindslieden van volksgezondheid buitengewoon hard. vooral waar het preventieve aspecten van de gezondheidszorg en de aanpak van vrije beroepsbeoefenaren betreft Als mensen meer eigen verantwoor delijkheid moeten dragen voor hun gezondheid, dan moet er bij het rege ringsbeleid ook iets terug te vinden zijn over de omstandigheden waaron der mensen moeten werken, zo hield de socialist Toussalnt de staatssecre taris voor. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van) Amelsvoort (financiën) wil voor vol gend Jaar de speciale belastingaftrek voor nietrgrote zelfstandigen bepalen tweeduizend gulden. Het wetsont werp voor verlenging van de zelfstan digenaftrek ls gisteren ingediend bij de Tweede Kamer. De zelfstandigenaftrek geldt volgend Jaar voor ondernemers met een inko men (winst) minder dan 67.000 gul den. Bij hoger inkomen daalt de af trek tot nul voor inkomens boven 77.000 gulden. Voor zelfstandigen met Inkomen tot 30.000 gulden wordt bo vendien de in dit jaar ingevoerde ex tra aftrek van 400 gulden gehand haafd. Deze extra aftrek daalt tot nul vanaf Inkomens boven 40.000 gulden. De zelfstandigenaftrek ls in 1975 in gevoerd als tijdelijke inkomensmaat regel. Na enkele jaren wilde de rege ring de aftrek laten vallen, maar zorg de Van Amelsvoort, toen Kamerlid, met enkele medestanders voor een initiatiefwetje om de aftrek voorlopig te handhaven. BIJ de bewindslieden valt niets terug te vinden over wat zij doen in preven tief opzicht. Dat geldt ook voor het beleid ten aanzien van alcohol en drugs. „Waar blijven reclameverbo den voor rookwaren, voor sterke drank? Waar blijft de beperking van het aantal verkooppunten? Waar is het beleid om 800.000 alcoholisten ook in voorkomende zin te helpen?" vroeg Toussaint Hij wil van de staatssecretaris voort aan een jaarlijkse preventienota. Daarin moet een overzicht worden gegeven van het beleid in de preven tieve gezondheidszorg, de doelstellin gen, de moeilijkheden die zich daar bij voordoen, en de manleren waarop de regering iets wil gaan onder nemen. Ook de CDA-er Borgman maakte 'Zich zorgen over de deze problema tiek. Hij spitste zijn bijdrage vooral toe op de strijd tegen het roken. Voor al het passief roken. Ook hJJ wil daar over een nota met ldeeén en voorne mens van de bewindslieden. Maar hij wil eveneens een nota over voedings gelegenheden, zo bleek uit zijn be toog dat zich net als dat van de PvdA- er Toussaint toespitste op een ge- zondheidszorgbeleid, dat niet uitgaat van de zieke, maar van de gezonde mens. Compliment Alle partijen maakten de staatssecre taris een compliment over haar in spanningen. die er voor hebben ge zorgd de kosten van de gezondheids zorg vorig Jaar binnen de perken te houden. Ook de PvdA achtte die lof voor die bewindsvrouwe op zijn plaats. Daarbij zette de fractie echter wel een vraagteken: Als de gel dstroom namelijk binnen de perken is gebleven door het aantal arbeids plaatsen af te remmen, dan krijgt dat compliment een bittere smaak, zo meende Toussaint. Hij wilde daar over van de staatssecretaris een dui delijke uitleg. Verder vroegen de sprekers zich af wat de bewindslieden gaan doen nu de specialisten, die door een inko mensmaatregel zijn getroffen een ADVERTENTIE De Adviescommissie Kabeltelevisie vergadert op woensdag 5 november 1980, aanvang 14.00 uur, in de Raadzaal aan de Groenmarkt over de volgende punten: Verkennende notitie lokale omroep. Notitie omtrent de jundische mogelijkheden voor substitutie; De voortgang der werkzaamheden bij aanleg en exploitatie van kabeltelevisie. Indien u over een of meer agendapunten meer wilt weten, kunt u de volledige tekst van de te behandelen stukken inzien in het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt (geo pend op maandag van 11.00 uur tot 17.00 uur, van dinsdag t/m vrijdag van 9.00 uur tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur). De stukken zijn bovendien tegen betaling van de kosten verkrijgbaar in het stadhuis, Burge meester De Monchyplein 14. bij de afdelling Interne Zaken, kamer 2023. telefoon 624121, toestel 2198 Desgewenst kunt u over een agendapunt het woord voeren gedurende in principe ten hoogste vijf minuten. U dient dit dan direct vóór de aanvang van de vergadering kenbaar te maken aan de secretaris van de commissie of uiterlijk één dag voor de vergadering bij het secretariaat te melden (telefoon 624121, toestel 3044/3045). U krijgt de gelegenheid tot inspreken in beginsel direct voordat het desbetreffende agendapunt door de voorzit ter aan de orde wordt gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10