litsers blijven tegen usselse staalplannen Middenstand: vallen en opstaan m Het Amro Obligatie Fonds. ansen wonnen order met 'vals' spelen Als u in eersteklas obligaties wilt beleggen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. ire ministersvergadering over produktiebeperking iteit ontract panners Mogelijk onderzoek .beleggingsregels pensioenfondsen Reuzeritssluiting Hypotheekrente per 21 okt Boeiend overzicht van vijftig jaar midden- en kleinbedrijf lit Ite verkoop aan consument ïntehandelaren boos )eren en tuinders '9M erland hield zich aan de regels en verloor DAG 23 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11/RS 13/H 15 leuter, ANP, AFP) De Westduitse regering vindt de lopende voorstellen van de Commissie tot verplichte beperking van de staalproduktie niet aanvaardbaar. De ;ering heeft om een extra vergadering van de Europese ministerraad gevraagd, die ide zaterdag in Luxemburg zou moeten plaatsvinden. burgse minister van bui zaken Gaston Thom. te- itter van de Europese mi- heeft inmiddels aangekon- linisters bijeen te zullen om zei in Den Haag, waar n Agt en Van der Klaauw snel mogelijk helderheid lalzaak te willen hebben. itse minister van economi- Otto graaf Lambsdorff is m, nadat het kabinet eer- lag in Bonn een beslissing en. naar Parijs en Londen zijn Franse en Britse col- lichten over het Duitse van de negen EG-landen •beperking zou aanvan- eren automatisch zijn ge- een zogenaamde schrifte- dure. De ministers hadden oktober, bij hun laatste g in Luxemburg, afgespro- n briefwisseling zou uitein- r laml zijn standpunt bepa- dat de ministers opnieuw zouden moeten komen. de negen EG-landen had- op 7 oktober al akkoord met de vérmindering van oduktie maar de Duitsers, lig voor voelen, wilden zich beraden. Dit ondanks het tt staalcomité van de EG ader meer werkgevers en rs zitting hebben) zich al achter het voorstel van de Europese Commissie geschaard hadden. Staalplan er verslaggevers (EN Tussen de universi- proningen en het Japanse uka Chemical is een over- Igesloten over ontwikkeling |ke produktle van een groep verbindingen die in dier- »rkzaari zijn tegen bepaal- i van kanker Het plan van de Europese Commissie voorziet in een produktieverminde- ring van 13 tot 20 procent met de bedoeling de lage staalprljzen wat op te krikken. De Europese Commissie zou hiervoor de zogeheten „manifeste crisistoestand" willen uitroepen die haar de bevoegdheid geeft maatrege len te nemen. Voor deze nog nooit eerder toegepaste procedure is de toestemming van alle negen lidstaten DEN HAAG (ANP) Het PvdA-Ka- merlid Arie de Graaf wil dat de rege ring bekijkt of pensioenfondsen geen .beleggingsvoorschriften moeten krij gen. Hij heeft zijn voorstel met steun van CDA en D'66 in een motie vervat. Achtergrond is de toenemen de neiging van pensioenfondsen om in het buitenland te beleggen Dit vanwege de hogere rente Staatssecretaris De Graaf van sociale Zaken zei nog geen mening te hebben over de motie. Hij zou daarvoor eerst de minister van Financiën. Van der Stee, moeten raadplegen. De Kamer zou voor 1 mei volgend jaar rapport van het onderzoek willen krijgen van de bewindsman. De PvdA wil dat de verzekeringska mer vooraf moet kunnen ingrijpen in het beleggingsbeleid van een pen sioenfonds. als dat scheef dreigt te lopen Arie de Graaf heeft op het wetsontwerp tot wijziging van de pensioen- en spaarfondswet een amendement van die strekking inge diend. Als slechte voorbeelden van beleggingsbeleid, die de Verzeke ringskamer te laat heeft ontdekt, noemde De Graag de bakkerspensi oenfondsen en het PGGM. nodig maar de Westduitsers willen er nog steeds niet aan. Na afloop van het kabinetsberaad in Bonn. zei regeringswoordvoerder Ar- min Grünewald dat zijn regering nog steeds de voorkeur geeft aan een vrij willige produktiebeperking. Als Bonn de andere staten daar niet van kan overtuigen, dan zullen wij proberen de plannen van de Europese Commis sie te wijzigen, liet Grünewald blij ken. Minister Lambsdorff schat dat bij de vermindering zoals de Commis sie die nu wil tussen de 10.550 en 11.000 arbeidsplaatsen verloren zul len gaan in de Duitse staalindustrie. Bonn wil de toegestane produktie- hoeveelheden zodanig wijzigen dat er slechts 8.000 banen verdwijnen, zei Lambsdorff. Oppositie Ook de Christendemocratische oppo sitie in de Bondsrepubliek heeft ver klaard niets van een verplichte pro duktiebeperking te willen weten. Ver plichte produktievermindering zal de problemen niet oplossen maar ze Juist verergeren.aldus een woordvoer der van de CDU. Dat West-Duitsland zich niet op de 22e oktober akkoord zou verklaren maar opnieuw overleg wilde, was ei genlijk geen verrassing. Maandag ontving Lambsdorff zijn Nederlandse collega Van Aardenne. De heren kon den het toen niet geheel eens worden over de staalkwestie, verluidde het in ambtelijke kringen in Bonn. Het plafond van een ondergrondse winkel bij het centraal station van Bazel is voorzien van een enorme ritssluiting. Het heeft er alle schijn van dat de ritssluiting open en dicht kan maar dat is in werkelijkheid niet het geval. Het ding is niet functioneel, wel decoratief. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypoth ABN ;ken l jaar 5 jaar 1.5 1.5 10.75 110 11.40 11.67 1075 11.25 11.40 11.95 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.0 11.0 11.51 11.51 11.25 11.25 11.77 11.77 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.4 12.32 11.4 12.32 Centrumbank 5 jaar 1 11.0 11.44 11.0 11.44 NMB 1/3 jaar 5 jaar 1 11.0 109 11.71 11.82 11.0 11.25 11.71 11.99 Postgiro/RPS 5 jaar 1 11.0 11.71 11.0 11.71 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.0 11.74 11.0 11.74 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.5 12.35 11.5 12.35 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 11.25 11.70 11.25 11.70 Westl and/U trecht standaard 5/10 jaar 2 11.3 12.43 11.5 12.66 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 10.7 11.14 10.7 11.14 Ennia 5/10 jaar - 10.7 11.14 10.7 11.14 NVL 5/10 jaar - 10.7 11.14 10.7 11.14 Ondanks alle berichten over mogelijke verlagingen hebben slechts enkele banken hun percentages gewijzigd. De verlagingen variëren van 0,25 tot 0,3 procent. Verwacht mag worden dat andere banken in de loop van deze week zullen volgen. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort). eko ta redactie economie O De groentewinkeliers zijn het meer dan zat dat len en groente in toenemende mate door boer en regelrecht aan de consument worden verkocht. Twee van groentehandelaren (de christelijke en „Twee ln irwachten dat hun leden zullen aandringen op maatre- ie het beste omschreven kunnen worden als burgerlij- iboorzaamheid. Van onze redactie economie DEN HAAO De acht miljoen inwoners die Nederland in 1930 telde, konden in dat jaar bij 30.000 kruideniers terecht. Vijftig Jaar later wonen er veertien miljoen mensen binnen onze grenzen maar het aantal kruideniers is teruggelopen tot 11.000 Tegenover de 15.000 brood- en banketbakkerijen ln 1930 moeten we het vandaag doen met 5.500 bakker terwijl er van de 10.000 kleermakerijen vijftig Jaar geleden slechts 750 zijn overgebleven. Dat zijn enkele cijfers die voorkomen in een jubileumboekje van het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, (EIM) dat deze maand vijftig jaar bestaat. De uitga ve die de titel kreeg „Van midden stand tot midden- en kleinbedrijf", herinnert eraan dat het EIM ontstond in een tijd dat het erg slecht ging met de middenstand. Het oprichtingsjaar 1930 viel net aan het begin van de grote economische crisis. Zorgelijk bij voorbeeld aan het d van veilingen en dergelijke, de besturen in een brief aan itaris Hazekamp van eco- zaken. duKfcn schrijven al op 8 oktober gesprek met de staatssecre- hebben gehad maar inmid- nog niets gebeurd om de in n oneerlijke concurrentie ln len Dit ondanks een toezeg- Hazekamp om de zaak met ^commissies voor midden- en ot® rijf en landbouw te be- eerli r ee len stellen dat ongeveer 30 van de aardappelen door de int rechtstreeks van de boer- rokken wordt. Bij groente en het percentage circa acht en ekoj^centages zijn nog steeds Volgens de bonden gaan steeds meer agrariërs zelfstandig stad of dorp bin nen om hun waren te verkopen. Som mige gemeenten geven daar zelfs toe stemming voor zonder dat aan de vestigingswet wordt voldaan. Het steekt de groenteboeren dat de agrariërs hun afzet zelfs trachten te verhogen door middel van adverten ties en dit alles zonder vestigingsver gunning terwijl de agrariër is vrijge steld van btw. weliswaar maakt de economische controledienst zo nu en dan proces-verbaal op maar de boe tes worden zeggen de groentehan delaren vrolijk betaald. Zij wegen niet veel ten opzichte van de verkoop. De groentehandelaren vinden dit al les een slecht voorbeeld voor de hier wonende buitenlanders die zien hoe gemakkelijk het hier is om zonder vergunningen zaken te doen. Hoe slecht het ging bleek uit een rapport van het nog Jonge EIM over de Haagse detailhandel in 1934: „De algemene indruk van het te 's-Gra- venhage ingestelde onderzoek was wel dat de toestand aldaar zeer zorge lijk was. Voor velen was Interen op de voorraad de belangrijkste bestaans mogelijkheid. De noodzaak om aan geld te komen bracht vele winkeliers ertoe de goederen beneden inkoops prijs aan te bieden; deze verkooppoll- tiek verknoeide niet alleen eigen bru towinst. doch bracht tevens tal van vakgenoten tot wanhoop. De winkel stand in de Paul Krugerlaan heeft buitengewoon te lijden van de gevol gen van de werkloosheid. Eén winke lier deelt ondermeer mede dat 90 pro cent zijner klanten steun trok". Ook elders in het land kwamen onge twijfeld zulke toestanden voor. Want de koopkracht liep om twee redenen terug. In de eerste plaats door de verlaging van de lonen (van gemid deld 2.340 per inkomenstrekker per jaar in 1929 tot ƒ2.075 ln 1936) en in de tweede plaatst door een stijging van de werkloosheid van drie tot twintig procent. De lagere lonen moesten door minder mensen worden opgebracht. Zelfs als we er rekening mee houden dat ook de prijzen daal den, dan nog bedroeg de verminde ring van de koopkracht per inwoner 28 procent in zeven jaar. Het EIM begon dus in een tijd van ellende en afbraak. Als een aanvan kelijk nog onbekend instituut. Dat zal er zeker toe hebben bij gedragen dat middenstanders in het begin nog erg huiverig waren om cijfers voor onderzoek ter beschikking te stellen, zo schrijven de EIM-auteurs. Waar zij aan toevoegen dat als de winkeliers al cijfers konden tonen, die in het alge meen niet veel voorstelden. Bij een enquête in 1937 kwam aan het licht, dat een derde van de deelnemers aan het onderzoek er in het geheel geen boekhouding op nahield en slechts één op de vijf een boekhouding die aan redelijke eisen voldeed. Instituut Dat was dan ook een tijd waarin velen die werkloos geworden waren, een winkeltje trachtten op te zetten. Zonder succes veelal want van zaken doen hadden deze lieden geen snars verstand. Dat gebrekkige winkelbe- heer door mensen die eigenlijk geen middenstander waren, begon zo de spuigaten uit te lopen dat in hetzelf de jaar van de enquête (1937) de vesti gingswet kleinbedrijf tot stand kwam. Die stelde voor mensen die een zaak wilden beginnen, ondermeer het middenstandsdiploma verplicht. De geschiedschrijving van vijftig jaar midden- en kleinbedrijf neemt het leeuwendeel in van het werkje en is zeker voor buitenstaanders ook het meest interessante. Dit hoewel het EIM zelf ook een geschiedenis heeft; een historie echter die grootdeels is afgeleid van de veranderingen die de economie zelf doormaakte. Want be stond in de beginjaren een groot deel van het werk uit het publiceren van omzetstatistieken per bedrijfstak, de laatste jaren verschijnen er per bran che regelmatig rapporten die vooral aandacht besteden aan structurele ontwikkelingen. Wat niet zo vreemd is als we bedenken dat de ontwikke lingen in het midden- en kleinbedrijf tegenwoordig veel sneller gaan dan in bijvoorbeeld de jaren dertig. Het EIM verzorgt verder ook macro- economische gegevens over het mid den- en kleinbedrijf die nodig zijn bij de onderhandelingen tussen overheid en sociale partners over beloningen en bestedingsruimte. In de oorlog en ook nog in de eerste tijd daarna had het EIM het druk in verband met de toen stringente prijsbeheersing. grootwinkelbedrijven het cijfer 100 voor het jaar 1938, dan stond de om zet in 1942 op 103 en in 1945 op 61. De omzetindex voor zelfstandige kruide niers (1938 100) kwam in 1942 op 146 en in 1945 op 137. In die ontwikkelin gen is een niet onaanzienlijke prijs stijging meegerekend wat de toe stand bij de grootwinkelbedrijven al leen nog maar in een schriller dag licht zet. De oorzaken waren volgens het EIM onder meer dat middenstanders hun voorraden wat gemakkelijker konden aanvullen. Bij de ontstane schaarste gingen de fabrikanten vooral op de grote orders beknibbelen. Bovendien bleek kleinschaligheid meer moge lijkheden tot improvisatie te bieden en zat de middenstand ook dichter bij de consument. Pas na het beëindi gen van de distributie in 1949 kon het grootwinkelbedrijf de achterstand snel inhalen en op den duur het marktaandeel van voor 1940 over treffen. Wat niet wil zeggen dat de kleine winkelier niet al voor 1940 de groten vreesde. Ook toen werden Vroom Dreesmann. Albert Heijn en bovenal de Hema als een bedreiging gevoeld en het verschijnsel „grootwinkelbe drijf" was een voortdurende bron van discussies. Zo hield de ook in latere •jaren niet onbekende dr. J. E. de Quay al in 1937 een rede over „de bescherming van het zelfstandig kleinbedrijf". Samenvattend moeten we vaststellen dat er ln de eerste 25 jaren van het EIM (1930-1955) aanzienlijk minder is veranderd in de middenstand dan in de kwart eeuw daarna. Ging het in de eerste 25 jaar binnen de detailhandel sterk om de tegenstelling groot-klein bedrijf, de laatste 25 jaar verdwenen er veel kleine zaken maar kwamen er allerlei nieuwe winkelvormen voor te rug. Want wie had er in 1955 ooit gehoord van een boetiek, een noten- bar. van de doe-het-zelfzaak of van het verschijnsel franchising? Er is veel veranderd. Toch zal er nog het nodige moeten gebeuren, zo be sluit het EIM om het verouderde beeld dat velen van het midden- en kleinbedrijf hebben meer in overeen stemming met de realiteit te brengen. ADVERTENTIE Bezettingstijd De bezettingsjaren komen ook in de hoofdstukken over de geschiedschrij ving van de middenstand zelf aan de orde. De schrijvers laten ondermeer zien dat de grootwinkelbedrijven aanzienlijk meer van de bezetter te lijden hebben gehad dan de kleinere middenstand. Enkele indexcijfers il lustreren dat. Krijgt de omzet in de nrioM L G. Wolters id« Tdam De Nederlandse scheepsbouwindustrie die toch al in het hoekje zit waar de „0 jaren zware klappen zijn gevallen, heeft er weer eens naast gegrepen. Ditmaal naast jote order van de Holland Amerika Lijn voor een nieuw cruiseschip, waarmede in geld •drag van ongeveer 270 miljoen gulden en in werk een slordige zes miljoen arbeidsuren gemoeid. omdat Nederland niet in staat enzelfde soepele financierings- 1 aan te bieden als de Fransen iden. Nederland was wederom es" en de veelbesproken werk meid in ons land telde pas op ede plaats mee. Iden op het terrein van dit nancieringen spreken van een erlijke ontwikkeling, die niet *as geweest." Jammerlijk, niet omdat de order nu aan de neus Nederlandse werf De Merwede Igaat. maar ook omdat tal van l^ngsbedrijven verstoken zul len van het grote uitstralings dat van een dergelijke order uit te gaan. teuk fjand had. wetende met „vals" de Franse kaartspelers rond de ez»tten, niet stug moeten door- met te spelen volgens de be- spelregels. Het had deze aanpassen en daarmede snel moeten reageren op de inbreuk op de internationale spelregels door Frank rijk. Dat deed Nederland echter niet. De gevolgen, die beslist niet nodig waren geweest, zijn bekend." zeggen de deskundigen. Waar gaat het bij deze spelregels pre cies om. Daartoe het volgende. Het bouwen van een schip, zeker van de grootte als de Holland-Amerika Lijn nu in Frankrijk heeft besteld, is een zaak die doorgaans enkele jaren vergt. Omdat het niet gebruikelijk is. dat de opdrachtgever het bedrag dat met de aankoop is gemoeid bij het verstrekken van de order al op tafel legt. plegen banken bij de betaling van de koopsom een belangrijke rol te spelen. Dit aldus, dat zij tegen een bepaalde (vaak hoge. 11 12 procent) rente kredieten aan de opdrachtgever verstrekken. Dreigen deze kredieten gezien de ren te en andere voorwaarden voor de opdrachtgever een al te groot blok aan het been te zullen vormen, dan kan de overheid bijspringen met ren tesubsidies en meer van dat soort regelingen. Een en ander ten doel hebbende te voorkomen, dat de op drachtgever met zijn order naar het buitenland uitwijkt met alle nare ge volgen van dien voor de werkgelegen heid in eigen land. Iets. dat nu dus is geschied. Regelingen Kan nu het ene land een gunstiger financieringsregeling aanbieden dan het andere? Ja. dat kan. Exportkre dieten daar gaat het hier om. want a. de HAL heeft haar zetel in het buitenland (op de Nederlandse Antil len) gevestigd en b. het betreft hier exportregelingen in OESO/EG-ver- band worden in Nederland ver strekt door particuliere financiële In stellingen. In het buitenland is dat vaak anders, omdat exportkrediet daar tot de in strumenten kan behoren, waarmede de overheid de uitvoer bevordert. Dit, aldus de Export Financiering Maat schappij (één van de Nederlandse particuliere kredietverleners), kan in bepaalde gevallen betekenen, dat een Nederlands bedrijf te maken krijgt met een buitenlandse concurrent, die een door zijn overheid begunstigde vorm van exportfinanciering kan aanbieden. Voor een goed begrip. Er bestaat geen vrij spel met betrekking tot de bepa ling van financieringscondities. De regeringen van de landen die lid zijn van de OESO (Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwik keling), waartoe de EG-landen beho ren alsmede de VS en Japan, zijn overeengekomen om de voorwaar den, waaronder een beroep op dit soort kredieten kan worden gedaan, aan regels te binden. Geen sancties Regels echter, waarvan de naleving niet door strafsancties kan worden afgedwongen. Slechts kan een rege ring naarmate steeds meer buiten landse overheden zeer ver willen gaan in de door de recessie verscherpte internationale concurrentiestrijd trachten de verschillen tussen Neder landse en buitenlandse financierings aanbiedingen te overbruggen. Zo kan de Nederlandse 'regering o.a. bepaalde rentesubsidies geven. Deze renteoverbrugging bedraagt maxi maal 2 procent op basis van een kre diet van 80 procent van de contract prijs met een looptijd van 8'/: jaar. Dit naast de geldende OESA/EG-regelin- gen, in het kader waarvan het mini mum. dat aan rente mag worden be rekend voor kredieten, die met mede werking van de overheid worden ver zekerd, acht procent bedraagt. Al deze regelingen hebben echter dit maal geen zoden aan de dijk mogen zetten. De Nederlandse regering is in internationaal verband tegen concur rentievervalsende exportmaatrege len. Een „wedstrijd" met andere lan den op het gebied van dit soort maat regelen wil zij beslist niet, zoals on langs een hoge ambtenaar van econo mische zaken zei. De Nederlandse uitvoer bedraagt de helft van ons bruto nationaal pro- dukt (de waarde van alle geprodu ceerde goederen en diensten). Con currentievervalsende maatregelen zouden zich met het oog hierop alleen maar tegen onszelf keren, aldus de regering. Een opvatting, waar men begrip voor mag hebben, doch die wel tot gevolg heeft gehad dat ons land wederom een miljoenenorder aan het buitenland moest kwijtraken. Wel licht is het tijd, dat wij de bestaande internationale kredietregels ook eens wat meer met de „Franse slag" gaan hanteren. Het Amro Obligatie Fonds is een veilige en gunstige manier van beleggen. U belegt in eersteklas obligaties en in onderhandse leningen van bijvoorbeeld de Nederlandse Staat en de Bank Nederlandse Gemeenten. U loopt dus weinig risico's en de uitkering is hoog. Het Amro Obligatie Fonds is één van de Amro Effecten-Beleggingsrekeningen. Een volledig giraal systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogensbelasting; u kunt uw uitkering gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische overschrijving beleggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15