Trouw de kleine krant x CNV wil resultaat bij gesprek loonmatiging I i Heer Bommel en Tompoes in tekenfilm L Inzage geëist in tekst proefschrift neuroloog 't Aardige van die Strippenkaart: y-aas Commissie wil betere integratie gehandicapl Kinderen uit bajes Dag, sigaret! Enschede krijgt schaakmuseum DINSDAG 21 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET DAC 21 oktober 1980 De Kleine Krant Medewerkenden Johanneke Leestemaker Hanneke Wijgh Piet Hagen Haro Hietkema Brieven en reacties naar Trouw. Postbus 859. 1000 AW Amsterdam Van een onzer verslaggeefsters NEDERHORST DEN BERG Op het kasteel Nederhorst (waar de strips van Heer Ollie B Bommel worden gemaakt) zullen de komende twee jaar 115.200 (honderdvijftiendulzendtwee- honderd) beeldjes met de hand ingekleurd wor den. Als alle Bommels, Tompoezen, Joosten, Wammes Waggels en ga zop maar door, zijn inge kleurd, is de eerste echte Nederlandse tekenfilm af: „Heer Bommel en Tompoes". kelijk veel geld. Maar de ma kers zijn er zeker van dat de film ook heel veel geld gaat opleveren. De film gaat na melijk in vijfenzeventig bio scopen tegelijk draaien en voor het buitenland worden er verschillende vertalingen gemaakt. Want heer Bommel is wereldberoemd. Het is nog even geduld oefenen vóór je naar de tekenfilm kan gaan kijken. Pas in de kerstvakan tie van 1982 komt heer Bom mel en Tompoes in de bio scoop. De grootste wens van Marten Toonder, de maker van de Bommelstrip, is altijd ht ma ken van een tekenfilm ge weest. Marten tekende in 1939 de strip „Tompoes" al. Sindsdien hebben zijn strips dagelijks in kranten gestaan, ook in het buitenland Nu, na veertig jaar tekent Marten nog elke dag een strip over Bommel en zijn jonge vriend. De tekenfilm gaat stukjes be vatten, die al eerder in strip vorm zijn verschenen. Maar alle stukjes worden opnieuw aan elkaar geplakt, zodat je een nieuw verhaal krijgt. En als de bediende van heer Ol lie, Joost samen met Wam mes Waggel een kostbaar ser vies uit de keuken naar de eetzaal moet dragen, duurt het in de strip maar drie plaatjes en in de film kunnen er wel zeven scenes uit groeien. Wereldberoemd Zo'n tachtig-minuten-duren de tekenfom kost verschrik- „D'r gaat er een dicht, hoera, hoera! Dat kun je wel zien dat is hij! zongen de demonstranten bij Dodewaard. In de stromende regen en fikse kou hebben duizenden mensen de afgelopen dagen laten merken dat ze héél blij zouden zijn als de kerncentrale in Dodewaard gesloten zou worden. Kinderen boden te koop aan: KERNCENTRALE; ZO GOED ALS NIEUW Met grote droevige ogen stond de familie Coga in de hal van de Bijlmerbajes. Vrij waren ze, na drie weken ge vangenis, dat begrepen ze wel. Maar waarom zij wél in Nederland mochten blijven en de andere twee Turkse ge zinnen teruggestuurd wer den, wisten ze niet. Drie weken geleden schreven we in de Kleine Krant over elf Turkse kinderen, die met hun ouders opgesloten werden, alsof zij iets heel ergs hadden gedaan. Nu mogen zes van de kinderen in Nederland blij ven, de anderen zijn al in Tur kije terug. Zo heeft Justitie beslist. Begin september vloog het gezin Coga naar Brussel en reed vandaar met de auto naar Hengelo. Zij waagden de stap. omdat zij het in hun geboorteland niet meer uit konden houden. Zij werden als christenen steeds meer ge pest en gekwetst door mos lims, het merendeel van de bevolking. In Hengelo werd hdt gezin geholpen door familie en vrienden. Vader Coga vroeg asiel aan voor zijn gezin. Maar na twee weken kwam echter de politie aan de deur van het pension. De Coga's werden in een arrestanten- busje rechtstreeks naar de Bijlmerbajes gebracht, met de twee andere Turkse gezin nen. die ook waren opgepakt. Het was al pikkedonker, toen de Coga's door de gevange nisbewakers 's avonds weer vrij gelaten werden. Donker, koud en regenachtig. Het kleinste meisje, Sabri zij is vast nog geen twee jaar kon haar ogen haast niet open houden. Pas ver na twaalf uur 's nachts lagen de Coga's in bed. Met zijn allen in een klein kamertje, zonder lievelingsbeer. Zij zijn vrij in Nederland, maar zou er mor gen iets te eten zijn? Zou er voor vader Coga, die in Tur kije boer was, werk te vinden zijn? En hoelang zou het du ren voordat zij weer opgepakt worden? Wijze Marietje De meeste jongens en meis jes vinden het doodgewoon dat hun vader werkt en moeder het huishouden doet. Daar denken ze amper over na. Toch is het vreemd, als je bedenkt dat veel moeders het huishou den niet zo leuk vinden. Ja, eten koken, dat is gezellig, maar al die bedden opma ken en dat schrobben, dat is lang niet zo prettig werk. Veel moeders zouden wel willen werken, al is het maar voor een halve dag. De laatste jaren zijn er steeds minder kinderen op jonge leeftijd gaan roken. Een arts heeft in 1972 onderzoek ge daan naar jonge rokertjes en heeft dit jaar hetzelfde onder zoek nog eens gedaan. Wat bleek? Vijftig procent minder rokertjes tussen de twaalf en veertien jaar. Ook de oudere kinderen (15 tot 17) roken nu veel vaker niet. dertig pro cent méér dan acht jaar ge leden. Sommige kinderen krijgen honderd gulden van hun ou ders als ze tot hun achttiende verjaardag niet roken. Veel kinderen (dat blijkt uit het onderzoek) weten uit zichzelf wel dat roken niet goed voor je is. Wat vind jij van roken? Vind je het raar als ouders honderd gulden inzetten voor een belofte dat je voorlopig niet zal roken? Fietsefiets De Echte Nederlandse Fiet sers Bond is jarig. De ENFB bestaat vijf jaar. In die tijd zijn er achttienduizend fiet sers lid geworden van de ENFB. Het zijn allemaal mensen, die vinden dat de fietser meer ruimte moet krijgen in het verkeer. De auto mag geen spelende kin deren en fietsende scholieren van de weg drukken, vinden zij. De ENFB wil dat de au to's in een dorp of stad niet harder mogen rijden dan der tig kilometer per uur. Ook wil de ENFB dat de fietsers, die bij een stoplicht rechtsaf moeten, door het rode licht mogen rijden. De meeste fiet sers doen dat nu al, maar het is strafbaar. Minister Tuijn- man denkt erover om de fiet sers inderdaad vrijaf te geven. Dan zien ze ook eens andere mensen dan de bakker en de buurvrouw, ook al zijn die nog zo aardig. Veel moeders kunnen niet wer ken, omdat ze vroeger niet genoeg hebben geleerd. Ze gingen te vroeg van school af, omdat ze „toch maar gingen trouwen". Achteraf hebben ze daar spijt van! Veel meisjes hebben nu nog het idee dat leren niet i belangrijk is. De stichtir(N „Marie, word wijzer" pr, beert al jaren dit idee veranderen. In de klas krijg je informatie tl „Marie". Dit jaar heeft l stichting ook een boek voor de ouders geschrevu &fl Wani meisjes, die door wj ^ti( len leren, kunnen best steuntje in de rug bruiken! Een groepje bomen is nog geen bos. Voor een bos is meer nodig. Een echt bos is een leefgemeenschap van schimmels, insec- ten. vogels, planten, bloemen, kruiden, dieren en natuurlijk ook bomen. In een leefgemeenschap zijn de onderdelen van elkaar afhankelijk. Een vogel kan niet zonder boom. en een boom kan niet zon der schimmels. In Nederland zijn niet veel bossen. Heel vroeger, in de tijd van de Germanen, stond Nederland vol met bomen. Maar die zijn in de loop van de eeuwen gekapt De mensen gebruikten het hout als stookma- teriaal. Kolen waren nog niet ontdekt en van kernenergie hadden de mensen nog nooit gehoord! Toen de bomen een beetje opraakten gingen de mensen turf stoken. Turf is gedroogde veengrond. Het kappen van bomen en het stoken van veengrond hadden rampzalige gevolgen voor de bodem. Deze werd namelijk steeds armer. Mensenhanden haalden de vruchtbaarste lagen weg. In de vorige eeuw waren er bijna geen bomen meer Gelukkig ging Staatsbosbeheer zich met de bossen bemoeien. Sinds het begin van Ode twintigste eeuw zijn duizenden bomen aangeplant. Nederland is nog wel arm aan bomen, maar helemaal kaal is Nederland ook weer niet. Bossen maken lijkt gemakkelijk, maar dat is het niet. De bodem is op veel plaatsen zo arm geworden, dat er eerst iets aan de bodem moet worden gedaan. Staatsbosbeheer plant eerst grove den nen. Deze bomen, die met weinig tevreden zijn, moeten langzaam de grond verbete ren. Dat gebeurt door de naalden, die deze bomen laten vallen. Dan pas kunnen an dere bomen worden geplant bijvoorbeeld de douglas spar. Later worden ook eiken, beuken, iepen en kastanjebomen geplant Deze week, de week van de herfstvakan tie. is de week van het bos Je kunt op twaalf plaatsen een boswachterij bezoe ken en wandelspeurtochten maken door de omliggende bossen Je zult met andere ogen naar de bomen kijken als je weet dat] elke Nederlander in zijn leven 70 kubieke meter hout opmaakt. Er zijn dus heel wat] bomen nodig voor de houten meubels, de! houten vloeren, papier, lucifers en het houten speelgoed. Inlichtingen over de wandeltochten bij Staatsbosbeheer, 030- 852560. ;a.:i bi ld rei m uit hg.' Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De verbondsraad van het CNV vindt de werkgelegenheid en het behoud van de sociale zekerheid zo belangrijk, dat een uiterste poging gedaan moet worden om in het gesprek met regering en werkgevers vandaag in de Stichting van de Arbeid, resultaat te bereiken. De verbondsraad van het CNV verga derde gisteren over de brief van mi nister Albeda, waarin wordt voorge steld een loonmatiging door te voeren van twee en een half procent in ruil voor diverse maatregelen, waaronder belastingverlaging. Het CNV wilde gisteren daarop geen commentaar geven, omdat men, al dus een verklaring, het zo belangrijk overleg niet wil bemoeilijken door al van te voeren posities te betrekken. De organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, het KNOV. is van mening dat de brief die* minister Albeda vrijdag heeft ge stuurd aan de Stichting van de Ar beid niet veel duidelijkheid heeft ge schapen. Met name is volgens het KNOV niet uit de verf gekomen wat de voorstellen van de minister bete kenen voor de comsumptieve beste dingen. die nu juist voor het midden- en kleinbedrijf zo belangrijk zijn. Openbreken De vakcentrale voor middelbaar- en hoger personeel (MHP) is onder voor- waaren bereid om afgesloten Cao's te open te breken om een lagere loon ontwikkeling te bereiken. De MHP liet dit gisteren weten in een reactie op de brief van minister Albeda. In ruil daarvoor wil de MHP van de overheid de garantie dat zij een begin maakt met een duidelijk werkgele genheidsbeleid, met daaraan gekop- Promotie desnoods via geding verbieden' Van een onzer verslaggevers LEIDEN Mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven wil desnoods via een kort geding proberen de promotie van de neuroloog J. Berendes te verbieden, als de nieuwe tekst van zijn proef schrift niet aan hem ter goedkeuring wordt voorgelegd. Hij heeft dit geëist van de rector-magnificus van de universiteit van Leiden. Behalve dat eist hij verder de beschikking over de weggelaten tekst van de neuroloog van zijn proefschrift. Dat proefschrift van drs. Berendes gaat over een nieuwe theorie inzake het bewaken van patiënten tijdens operaties aan slagaders. De promotie werd onlangs een maand uitgesteld, toen Schuurmans Stekhoven bekend maakte, dat dit proefschrift niet ge heel deugde. Daarin worden zeven geslaagde ope raties beschreven, maar een achtste, waarbij de patiënt (zijn cliënt mo menteel) aan beide benen verlamd raakte, was er niet in opgenomen. Na overleg werd besloten dat de achtste operatie alsnog in het proefschrift zal worden vermeld. Collega's van Berentjes uit het Eind- hovense Catharinaziekenhuis zijn in middels voor hem in de bres gespron gen. Zij wijzen erop. dat de beslissing om die operatie niet in het proef schrift te beschrijven, in overleg is genomen tussen Berendes en zijn promotor, prof. dr. N. A. C Kamp- huysen. Schuurmans Stekhoven baseert zijn eis op het „ernstige vermoeden" van de familie van zijn cliënt, dat de bij de operatie betrokken artsen, de zie kenhuisdirectie en -staf een onjuiste voorstelling van zaken hebben gege ven. Hij vindt dat alle gegevens over de operatie boven tafel dienen te ko men ter vermijding van foutieve con clusies over de bewakingsmethode, die Berendes aanbeveelt. Gebeurt dat niet, dan zal ook tegen de chirurg en neuroloog van het ziekenhuis een kort geding worden aangespannen. peld een concrete aanpak van ver nieuwing. Van de werkgevers eist de vakcentra le ondertekening van de onderdelen over werkgelegenheid en arbeids markt, zoals die staan in het „bijna- akkoord" van 1979. Volgens een woordvoerder betekent de bereidheid van de vakcentrale niet dat de MHP zich met alle onderdelen van het in de brief van Albeda vermelde pakket maatregelen kan verenigen. Ook stelt de MHP dat aan het principe van de prijscompensatie niet getornd mag worden. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Er bestaan vergevor derde plannen om in Enschede een internationaal schaakmuseum op te richten. Het wordt het eerste ter we reld. Graag had men dit Mekka voor de schaakenthousiasten in het wes ten gesticht (Amsterdam. Rotterdam of Den Haag) maar daar is het stukge lopen op huisvestingsmoeilijkheden. Vermoedelijk wordt het nu gevestigd in 't volgend jaar vrijkomende tex tielmuseum in Enschede. Nu reeds komen er van overal aanbie dingen voor het schaakmuseum. Daartoe behoort ook een schaakcom puter. die de rol van een tegenstander kan overnemen. In het museum zul len schaakspelen uit de hele wereld, vervaardigd van allerlei materialen (hout, ivoor, steen, ijzer, glas enzo voorts), te zien zijn. Verder wordt, gedacht aan allerlei literatuur over het schaken, ook over bekende toer nooien en over wereldkampioen schappen Schilderijen, tekeningen, gravures, foto's, affiches en postze gels met betrekking tot het schaken krijgen er eveneens een plaats. Voor blinde schakers wordt een speciale afdeling ingericht. De oprichting van het schaakmu seum wordt voorbereid door de Stich ting Internationaal Schaakmuseum, dat onder de leiding van prof. dr. Max Euwe, beschermheer is en waarvan de heer Gerard Lap te Haaksbergen als conservator optreedt. Omdat uit verscheidene landen nu al materialen worden aangeboden, zal één en ander waarschijnlijk tijdelijk elders mo gelijk Amsterdam worden opge slagen. 'tl Ommetje nqjr dt uairrnztuik scheth u nu minstens 2i.7 cent per burnt. Anders gezegd: de Nationale Strippenkaart is in de voorverkoop voordeliger. Daarmee willen we de verkoop op het voertuig beperken Hoe minder kaartjes er in bus en tram verkocht worden, hoe sneller het bij de haltes verloopt. Dus als u een 15-strippenkaart koopt bij de sigarenzaak, op het station of het postkantoor, dan bent u zo'n 12 cent per strip goedkoper uit. Wat niet wil zeggen, dat de strippenkaarten die wél in bus en tram verkocht worden (de 6-en 10-strippenkaart) nu onredelijk duur zijn. I NdTHWAtFj Een 6-strippenkaart, die f 2,85 kost, is altijd nog S77UriAEWj^ voordeliger dan de prijs die u eerst betaalde voor KAART drie enkeltjes van één zone. Met de Strippenkaart kom je overal. Openbaar Vervoer, Postbus 55,2501CB Den Haag. ld rK B Mer uzi Ms Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Nederland is ongeveer tien procent bevolking lichamelijk of geestelijk gehandicapt, wat be dat zo'n kwart van de bevolking daarmee in haar i omgeving wordt geconfronteerd. Dit zei gisteren staat taris Veder-Smit van volksgezondheid bij de installatie Nationale Commissie internationaal jaar van gehandicf^ De Verenigde Naties hebben 1981 tot gratie De houding van de g< J°' Jaar van de gehandicapten uitgeroe- capten zelf behoeft ook verbe«|8n pen met als thema „Volledige partici patie en gelijkwaardigheid". De be windsvrouwe noemde dit een gunsti ge ontwikkeling, omdat met dit the ma zo goed wordt aangegeven, dat het gaat om zelf doen en zoveel moge lijk op basis van gelijkwaardigheid. Volwaardig jfe*: it' el Prinses Juliana woonde gisteren de installatie van de commissie bij. Naast haar oud-minister Stuyt van volksgezondheid. Rechts staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid. Door het deelnemen van de Neder landse koepelorganisatie aan het Jaar van het gehandicapten kunnen zij zich tevens inzetten voor gehandi capten in andere landen. Minstens vierhonderd miljoen mensen hebben met de gevolgen van een of andere handicapte maken, aldus de staatsse cretaris. Dr L. B. J. Stuyt, voorzitter van de commissie, wees erop dat de gehandi capte nog veelal wordt gedrongen in een situatie, die hem of haar in een zeker isolement brengt ten opzichte van de niet-gehandicapte. „Toch zal van deze laatste niet alleen de menta liteitsverandering moeten komen, die dient te leiden tot een volledige inte- De voornaamste taak van deö fe sie zal zijn het bereiken van ai m ding van de geestelijk en lichi gehandicapte als volwaardig mer in de maatschappelijk lev de integratie concreet uit te zal de commissie een aantal! ten opzetten, waarbij de gehajj te zelf actief zal worden inges Voorzitter Stuyt signaleerde J) en drempels'' in de sociale wet die zich uiten in de beperkifl de persoonlijke levenssfeer gehandicapte. Hij kondigde de ling van een werkgroep aan, dj knelpunten gaat opsporen ej over eind volgend jaar aan het ment zal rapporteren. Als vW van een leemte in de sociale ving noemde dr Stuyt het ons van voorzieningen, wanneer# in een gezin ernstig ziek of wordt len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8