komo wil uitstel van rkiezingen Zimbabwe 4 Bemiddeling in Golf vlot niet Zuid-Afrika houdt gesprek Namibië op lachteloze splinters kunnen de doorslag geven wil praten et Palestij nen rering controleert journalisten a: geen zetel Veiligheidsraad Grieken terug: NAVO blij toe Arrestaties op Filippijnen na bomaanslag Foot kandidaat voor opvolging van Callaghan aG 21 OKTOBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET at i" guRY (AFP, AP) De lokale verkiezingen in Zimbabwe (het vroegere Rhodesië) i worden uitgesteld omdat de kiezers worden geïntimideerd. Dat is de mening van i Nkomo. wiens Patriottisch Front een nederlaag leed bij de algemene verkiezingen na ithankelijkheid, in februari. >rd! Nkomo moet er eerst een Slied regeringsapparaat kom- rofti ndat vrije verkiezingen voor jjj en plaatselijke raden in het t u K®kjk zijn Nkomo is nu mi- jan binnenlandse zaken Zijn kompaan Robert Moegabe s grote overwinnaar uit de strijd en is nu premier UiTnjer waarop de plaatselijke ;en worden voorbereid is >t belang van het land, zo m ifcomo zijn aanhangers voor 3tej een toespraak in het stadion i bolwerk Bulawayo Volgens «•orden kiezers gedwongen te onder toezicht van gewa- «faannen. ..niet de manier om sgezinde en vreedzame natie chl f erkiezingen in februari kreeg s Patriottisch Front slechts Jvan de honderd zetels, tegen a,2 s ZANU (PF). ZANU (PF) is haar macht te consolideren J rkiezingen voor gemeente- en !?e8Cien In een reactie beschuldigdede minis ter voor lokaal bestuur. Eddison Zvobgo. Nkomo ervan politieke bij bedoelingen te hebben met zijn op roep de verkiezingen uit te stellen Hij zei dat Nkomo op geen enkele manier had geklaagd, noch bij Muga be. noch bij hemzelf, terwijl wat be treft de drie lokale verkiezingen die tot nu hebben plaatsgevonden geen incidenten zijn gemeld. In Mtoko en Mudzi was ZANU (PF) de winnaar, amar ln Chiweshe werden de kandi daten van Mugabe's partij verslagen. Pers De buitenlandse pers. aldus de rege ring van Zimbabwe, geeft een verte kend beeld van de ontwikkelingen in het land. Dit zou pogingen om steun en investeringen te verkrijgen be moeilijken. Journalisten die het land bezoeken zullen daarom nu eerst toe stemming moeten vragen, zo heeft een regeringswoordvoerder laten we ten. Tijdens de blanke minderheids regering van Ian Smith bestond er een strenge censuur in Rhodesië. ter- LEM (AP. DPA) Terwijl de militaire autoriteiten iel tot uitwijzing tegen twee Palestijnse burgemeesters ktigden. verklaarde de Israëlische premier Begin zich eerst bereid tot een ontmoeting met twee burgemees- t gaat om burgemeester Elias Freij van Bethlehem en la-Ajawa van Gaz. voor een ontmoeting tus- Begin en de twee burge- moet nog worden vastge gftet tweetal wil bij de premier voor intrekking van het uit- [besluit tegen burgemeester awasmeh en Mohammed Mil- npJW werden in april het land wegens ..een anti-Israëlische Kort voor hun uitwijzing wa- ^Jpen Palestijnse actie zes Joden -tj leven gekomen •e gouverneur van de wes- lordaanoever. generaal Benja- r.-Eliezer. heeft het op 3 mei :ht geworden uitwijzingsbe- het tweetal gisteren be- De advocate van de twee ts, Felicia Langer, kon- iiddellijk na het bekend in de beslissing aan dat zij ging bij het Israëlische tshof. Kawasmeh en Mil- ijven sedert afgelopen dins zij uit Jordanië naar bezet igkeerden. in een gebouw Allenby-brug Een zoon meester Kawasmeh ver- [niet veel vertrouwen te heb- hooggerechtshof. maar zei familie toch tot hoger beroep had om de wereld te laten men al het mogelijke doet Üe burgemeesters terug te Volgens berichten uit het zuiden van Libanon hebben Israëlische artillerie en eenheden van majoor Haddad gis teren beschietingen uitgevoerd op Palestijnse stellingen bij Jormok en Nabatijeh YORK (AFP. Reuten Cuba ijn kandidatuur voor een zetel Veiligheidsraad van de Verenig- ies ingetrokken Hiermee is de Ijgemaakt voor de verkiezing ista Rica Het volgt Jamaica iba heeft zich. aldus zegslieden. Wrokken omdat duidelijk was tweer niet op voldoende steun ";enen Vorig jaar ging de keuze iColombia en Cuba Omdat len weigerden zich terug te waren meer dan 150 stem- nodig Uiteindelijk ging de Mexico rekking wordt gezien als nederlaag voor Cuba. dat enblik voorzitter is van de inden landen. Amerikanen voelen, nabijheid vulkanen WASHINGTON (AFP) De opeenvolgende uitbarstingen van de vulkaan Mount St He lens hebben de zeven miljoen Amerikanen in het noordwesten van de Verenigde Staten er hard aan herinnerd dat zij gevaarlijk wonen, aan de voet van een do zijn vulkanen die eik moment kunnen ontwaken. Evenwijdig aan de kust van de Stille Oceaan ligt een keten van vulkanen, de Cascaden, in de staten Washing ton en Oregon, tot in het noor den van Cahfornië Over duizend kilometer luisteren de specialis ten naar slapende vulkanen Prof Stephen Harris, vulkano- loog van de universiteit van Cali- fornië in Sacramento, heeft er vier op het oog die in de komen de jaren wel eens zouden kunnen gaan werken. Zijn mening wordt serieus genomen. In zijn vier jaar geleden verschenen boek ..Vuur en ijs'' schreef Harris dat Mount St Helens de eerste zou zijn. Het tijdstip van een vulkaanuitbar sting is met de huidige kennis nog onvoldoende van tevoren te bepalen. En de bevolking heeft het niet gemakkelijk met die on zekerheid Ook de economische gevolgen van de hernieuwde ac tiviteit in de Cascaden zijn om vangrijk. De schade door de uit barsting van Mount St Helens wordt geschat op 800 miljoen dollar En verscheidene bedrij ven aarzelen om zich in het ge bied te vestigen. Het elektroni cabedrijf National Semiconduc tor zag onlangs af van de bouw van een fabriek van zeventig mil joen dollar bij Portland Oregon i wijl journalisten sterk in hun bewe gingsvrijheid werden beperkt ..Toen wij aan de macht kwamen." aldus minister van voorlichting. Nathan Shamuyarira. „hebben we alle beper kingen ongedaan gemaakt, omdat we geloven in vrijheid van meningsui ting. Maar nu komen we tot de ont dekking dat er buitenlandse journa listen zijn die alleen maar geld willen verdienen door sensationele maar on ware verhalen, zonder rekening te houden met de gevolgen voor het land." Shamuyarira. die zelf hoodre- dacteur is geweest van een krant die in 1964 door Smith werd verboden, noemde als voorbeelden verhalen over een oorlog tussen aanhangers van Mugabe en Nkomo en over „ter reur" in Zimbabwe. Hij wees erop dat veel journalisten die zich met zijn land bezighouden, werken vanuit Zuid-Afrika. waar de pers zeer vijan dig staat tegenover Zimbabwe De advocaten van Zimbabwes minis ter Edgar Tekere. die wordt beschul digd van moord, hebben rechter John Pittma gevraagd zichzelf onbevoegd te verklaren voor het proces tegen Tekere. Tekeres verdedigers willen niet de persoon van Pittman in het geding brengen, maar richten zich meer tegen de positie van de rechter lijke macht in Zimbabwe, die wordt gezien als een overblijfsel uit de peri ode van het blanke minderheidsbe wind. Het proces tegen Tekere zou op 3 november moeten beginnen. Teke re. en zeven van zijn lijfwachten, zijn beschuldigd van moord op een blan ke boer Zambia De correspondent van het Franse persbureau AFP in Zambia. Frangois Cros. is in Lusaka gearresteerd. AFP heeft sindsdien niets meer van hem vernomen, het is niet bekend waar van Cros wordt verdacht. Vrijdagnacht kwam een twintigtal mannen in burger, vergezeld door pa ramilitaire politie, het huis van Cros in Lusaka binnen. Na een grondige huiszoeking werden alle papieren en ook het geld van Cros meegenomen. De Zambiaanse minister van binnen landse zaken wilde de arrestatie van Cros bevestigen noch ontkennen. Uit goed ingelichte bron is vernomen dat de journalist is aangehouden op grond van de wet op de openbare veiligheid. Krachtens die wet mag een verdachte 28 dagen worden vast gehouden. De directie van AFP heeft de Zambiaanse regering verzocht om Cros onmiddellijk in vrijheid te stel len. Cros is verantwoordelijk voor de AFP-berichtgeving uit Zambia. Tan zania en Mozambique ATHENE. BRUSSEN (Reuter. AP) - Bijna iedereen is blij dat Griekenland weer volledig lid van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie wordt: de regeringen van Nederland, de Ver enigde Staten. West-Duitsland. Groot-Brittannië. en zelfs Turkije ga ven in officiële verklaringen blijk van hun vreugde. ..Deze verheugende ont wikkeling moet van het grootste be lang worden geacht voor de cohesie van het bondgenootschap als ook voor de veiligheid van het NAVO- gebied in het algemeen en van de zuidflank in het bijzonder." aldus Den Haag De meeste andere leden van de NAVO lieten zich in soortgelij ke zin uit. Vanuit Ankara kwam een communiqué waarin gesteld werd. dat de herintegratie van de NAVO ook in het belang van Turkije is In het verleden hebben Ankara en Athe ne steeds geruzied over de gemeen schappelijke defensie van de Ege- ïsche Zee. Een definitieve oplossing daarvoor, die nauwe samenwerking tussen Turken en Grieken zal impli ceren. zal na de herintegratie van de Grieken tot stand gebracht moeten worden. I De Afghaanse leider Babrak Karmal werd, na een bezoek aan Moskou persoonlijk uitgeleide gedaan door president Leonid Breznjew (midden, met hoed). Tienduizenden Moskovieten stonden Karmal langs de weg naar het vliegveld uit te wuiven. Ze hadden daarvoor vrij en vlaggetjes gekregen. De georganiseerde publieke belangstelling was een nieuw voorbeeld van Moskou's vastbeslotenheid Karmal aan de macht te houden in Afghanistan. Hij kwam in het zadel na de Russische inval in december. Karmal reisde gisteren naar Tbilisi, de hoofdstad van Georgië, gaat nog naar Leningrad en vervolgens naar huis. MANILA (AFP. AP. Reuteri De Filippijnse president Ferdinand Mar cos heeft tegen dertig mensen een arrestatiebevel uitgevaardigd, na de mislukte aanslag op zijn leven, zon dag Onder de gezochten zijn negen oppositieleiders, een Amerikaanse zakenman, vier militairen f>n een rooms-katholieke priester Alle oppo sitieleiders. met uitzondering van Jo- vito Salonga. die in een buitenwijk van Manila woont, leven in de Vere nigde Staten De meest bekende is Marcos' aartsrivaal Benigno Aquino Washington en Manila onderhande len over een uitleveringsverdrag maar hebben daarover nog geen over eenstemming bereikt Salonga keur de de aanslag gisteren scherp af De bom ontplofte tijdens het congres van een Amerikaanse club van reisa genten ASTA. dat onmiddellijk is af gelast Naarstig probeerden deelne mers gisteren hun vluchten om te zetten en te vertrekken, uit angst voor nieuwe aanslagen De bom ontplofte op nog geen vijftig meter afstand van president Marcos die zelf geen schrammetje opliep door James Dorsey TEHERAN Met de islamiti sche bemiddeling in de oorlog tussen Iran en Irak wil het niet erg vlotten. Op de tweede dag van het bezoek aan Tehe ran van Habib Chatti, secre taris-generaal van de confe rentie van islamitische lan den, leek hij het met zijn ge sprekspartners zelfs niet eens te kunnen wordenover de in houd van het gesprek. Toch zei Chatti. wiens verblijf in Te heran onderdeel van de „goodwill- missie" van de Pakistaanse president Zia Oei Haq vormt, „tevreden" te zijn. Enkele weken geleden was Chat ti ook in Teheran. Teon verliet hij Iran uiterst gefrustreerd in de over tuiging dcat er met de Iraniërs niet te praten was. Deze keer is Chatti niet alleen door president Bani Sadr en parlementsvoorzitter Rafsanjani. maar ook door Khomeini zelf ontvan gen. In dit laatste bezoek zien diplo maten een gunstig teken, hoewel Chatti na afloop van zijn onderhoud bemoeienis in de Golf-oorlog zei Mus- kie: „In het licht van Afghanistan moeten we rekening houden met de mogelijkheid van een nieuwe inter ventie. waartoe mogelijkheden gebo den worden door de instabiliteit in de regio." Zwaar vuur met Khomeini meedeelde dat de imam nog niet gereageerd had op de voorstellen van de islamitische confe rentie Chatti ontkende overigens na drukkelijk dat hij een plan voor een wapenstilstand zou hebben voorge legd aan de Iraanse leiders Voorstel Radio Teheran wist gisteren daaren tegen te melden na afloop van de gesrepkken van Chatti, dat deze een hoge islamitische delegatie wil sa menstellen die een beëindiging van de oorlog zou moeten bewerkstelli gen. De strijdend e partijen zouden in een neutraal land met elkaar moeten onderhandelen Volgens de Iraanse radio zouden de overige Arabische landen ervoor zorgen, dat Irak met een dergelijk voorstel akkoord gaat. Ayatollah Khomeini bleek echter al leen bereid tot een gesprek met een islamitische delegatie als deze „aan vaardt wat het Iraakse volk wil Wanneer dit volk het huidige regime in Irak niet wil. moet de delegatie het Iraakse volk helpen zich ervan te ontdoen." De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Muskie heeft gezegd dat hij zich zorgen maakt over de schen ding van de Iraanse territoriale inte griteit door de acties van de Iraakse troepen. Hoewel de minister herhaal de dat de verenigde Staten zich neu traal willen blijven opstellen in het conflict tussen Iran en Irak. bleek er uit zijn woorden toch een duidelijke zorg voor Iran. Stabiliteit van dit land. aldus Muskie. is in het belang van de hele regio. In een kennelijke verwijzing naar de mogelijke Sowjet Irak leek zich gisteren voor te berei den op een uitputtingsoorlog langs de Sjatt-al-Arab Iraakse gemechani seerde eenheden rukten gisteren on der dekking van zeer zwaar artillerie vuur op in de richting van de oliestad Abadan. Volgens waarnemers ver dubbelen de gevechten zich in hevig heid. Een van de leiders van de Palestijnse organisatie Al Fatach Aboe Iyad. heeft de details onthuld van een Pa lestijns bemiddelingsvoorstel. Dit voorstel voorziet in een terugtrekking van Irak achter de grenzen die waren overeengekomen bij het akkoord van Algiers van 1975 of achter de grenzen van het verdrag van Constantinopel van 1913. onderhandelingen in een neutraal land en internationaal toe zicht op de Iraakse terugtrekking uit Iran Aboe Iyad beschuldigde de Vere nigde Staten en Europa ervan munt te slaan uit de strijd. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG In Pretoria zijn onderhandelingen begonnen tussen de Zuidafrikaanse regering en de Verenigde Naties over de toekomst van Namibië (Zuidwest-Afrika). Opnieuw za! worden geprobeerd het 34 jaar oude conflict over de toekomst van het gebied tot een oplossing te brengen. Het overleg tussen VN en Zuid-Afrika zit in een impasse nadat eerder op een aantal punten zoals een wa penstilstand en verkiezingen in Na mibië overeenstemming was be reikt. De ontmoeting in Pretoria volgt op een briefwisseling tussen minister van buitenlandse zaken Pik Botha en de secretaris-generaal van de VN. Kurt Waldheim. Uitgangspunt bij het overleg is een brief van Botha van 29 augustus, waarop Waldheim tot nu toe niet heeft geantwoord. In die brief keerde Botha zich tegen de voorkeur die de Verenigde Naties zouden heb ben voor de bevrijdingsbeweging SWAPO, en trok hij ook de onpartij digheid van Waldheim persoonlijk in twijfel. Zuid-Afrika eist een gedemilitariseer de zone van vijftig kilometer aan weerszijden van de grens tussen Na mibië en het noordelijke buurland Angola, van waaruit de SWAPO ope reert. De VN zouden aan de Angolese kant toezicht moeten houden. Tevens zouden andere politieke partijen de zelfde rechten moeten krijgen als de SWAPO en als gesprekspartner moe ten worden aanvaard. Op het ogen blik erkent de VN alleen de SWAPO Zuid-Afrika wordt door Afrikaanse en westerse zegslieden verdacht van vertragingstactieken. Zij zou hoe dan ook willen voorkomen dat verkiezin gen worden gewonnen door de SWA PO. De huidige regering in Namibië kwam tot stand door verkiezingen onder Zuid-afrikaans toezicht en wordt niet erkend door de Verenigde Naties. Schrik De grote schrik van Pretoria is de massale overwinning van Robert Mu gabe in Zimbabwe. Sindsdien houdt Zuid-Afrika het overleg met de VN voortdurend op. Niet door voorsteden volledig van de hand te wijzen, maar door voortdurend terug te komen op details. In informele gesprekken ge ven Zuidafrikaanse zegslieden die „vertragingsstrategie" ook toe. Daarin passen voortdurende aanval len op de VN in regeringsgezinde Zuidafrikaanse kranten en op radio en televisie Die Vaderland noemt de VN een van Zuid-Afrika's „gevaarlijk ste vijanden" en „een instrument in de woeste aanvallen op Zuid-Arika" Vreemd genoeg speelde de geloof waardigheid van de VN in eerdere onderhandelingen over Namibië geen rol. De pers in Zuid-Afrika benadrukt dat de erkenning door de VN van de andere politieke partijen van doors laggevend belang is voor het succes van de onderhandelingen. Dirk Mudge. de voorzitter van de op Pretoria geënte Democratische Turn- halle Alliantie is in Pretoria aanwe zig. Hij eist bij het overleg te worden betrokken als een volledig onafhan kelijke partij Op die manier wil de alliantie duidelijk maken dat zij los staat van de Zuidafrikaanse regering Mudge heeft gedreigd dat als de VN- vertegenwoordigers pas met hem wil len praten na het overleg met de regering, hij naar de Namibische hoofdstad Windhoek terug zal gaan Gisteravond zag het ernaar uit dat de VN-delegatie zich betrekkelijk soepel zou opstellen, om te voorkomen dat' Zuid-Afrika het overleg afbreekt Vooral wat betreft de gedemilitari seerde zone zou water in de wijn worden gedaan. Een erkenning van de Democratische Turnhalle Allian tie lijkt echter volstrekt uitgesloten LONDEN (AFP, Reuter. DPA» - Mi chael Foot, plaatsvervangend voor zitter van de Britse Labourpartij. heeft zich kandidaat gesteld voor de opvolging van Labourleider James Callaghan. De 67-jarige Foot staat bekend als gematigd links. Foot is kennelijk gezwicht voor de aandrang van zijn Labourvrienden. die een sterke tegenstander zoeken voor de kandidaat van de „rechter vleugel", de 63-jarige ex-minister van financiën Denis Healey. Volgens poli tieke waarnemers is Foot de enige kandidaat die kan verhinderen dat Healey al tijdens de eerste stemronde op 4 november wordt gekozen Foot geniet zowel in de Labourfractie in het lagerhuis als in de partij-organi satie een vrij grote populariteit. Twee andere kandidaten voor Callag- hans opvolging. Peter Shore (56) en John Silkin (57). beiden vertegen woordigers van de linkervleugel en uitgesproken tegenstanders van de Europese Gemeenschap, worden niet tot de echte kanshebbers gerekend De rechtervleugel hoopt dat Healey's verkiezing weinig problemen zal ople veren. gezien de verdeeldheid in de linkervleugel, die nu drie kandidaten aandraagt. Uit opiniepeilingen onder de kiezers komt Healey als verreweg <de populairste Labourpoliticus te voorschijn. Hij zou een goede kans hebben premier Thatcher bij lager huis-verkiezingen te verslaan BRUSSEL (AFP, AP) Meer dan vijftigduizend mensen hebben in Brussel deelgenomen aan een beto ging tegen fascisme en racisme Le den van de regering, van het parle ment. andere politici, vakbondslei ders en kerkelijke voormannen liepen mee in de mars door het centrum van Brussel. 5HINGTON Stel dat vier jaar geleden 57 746 aanhangers van een - ivol splinterpartijen op de Republikeinse kandidaat hadden ge ld. Jimmy Carter zou dit jaar dan misschien een tweede poging *n gedaan om de leider van de Verenigde Staten te worden, maar 3Id Ford zou nog steeds de president zijn Zo nauw luisterde het in en dan laten we ex-senator Eugene McCarthy, de man die de rol 'de die nu John Anderson is toegevallen, nog buiten beschouwing. Bert van Panhuis unpartijtjes spelen op de verkiezings- *lf wel degelijk een rol. Ze kunnen net ruim 57.000 in Ohio en Mississippi net fegschaal laten doorslaan naar de an- Kant. Vier jaar geleden brachten Roger ride van de Libertarians. Lester Mad- van de American Party (het geestes- van George Wallace), de onafhankelij- fcCarthv en de onafhankelijke Ellen -ormack van de anti-abortusbeweging ute Jimmy Carter en Gerald Ford in de lemen irge dit jaar opereert In de marge een d minipresidontskandidaten MaeCor- voert geen campagne dit jaar en een partijleiders is maar in een beperkt staten actief k van toepassing op de Socialist Wor kers Party, een van de socialistische partij en in de VS. Presidentskanidaat is de 29- jarige Andrew Pulley, een industrie-arbei der uit Chicago. Al zou Pulley tot ieders verrassing worden gekozen tot de volgende president van Amerika, dan zal hij zijn kans voorbij moeten laten gaan want de grond wet vereist nu eenmaal dat de president minstens 35 jaar moet zijn. Pulley doet er dus beter aan zijn geluk eerst weer in 1988 te beproeven. Ook andere socialisten zoals Deidre Griswold van de Workers World Par ty en David Mcreynolds van de Amerikaan se socialistische Partij spelen geen enkele rol Dat is al wat beter met de kandidaten voor het presidentschap en vice-presidentschap van de communistische partij Hun namen Gus Hall. en Angela Davis Die laatste is misschien binnen en buiten de VS degene die de aandacht trekt. Wie herinnert zich uit de jaren zestig niet de militante zwarte activiste, met het afro-kapsel, die tien jaar geleden beschuldigd werd van moord en het helpen ontsnappen van gevangenen9 Maar die uiteindelijk van het ten laste gelegde werd vrijgesproken. Davis is momenteel werkzaam aan de uni versiteit van San Francisco waar ze filosofie en feminisme doceert Gus Hall. bijna 70 jaar. is al sinds 1959 de onomstreden leider van de partij. Gedurende de koude oorlog bracht hij een aantal maanden door in de gevangenis, maar het heeft zijn geloof in de socialistische toekomst van Amerika niet gebroken Profeet Er zijn echter slechts twee partijen die nationale aandacht trekken De eerste is de net vorig jaar opgerichte Citizens party van milieuprofeet Barry Commoner. Men kan Commoner en zijn beweging in Nederlandse begrippen het beste plaatsen ter hoogte van de PPR De 63-jarige bioloog-ecoloog trekt ten strij de met stellingen waar hij al jaren achter staat. De belangrijkste is dat ten onrechte de multinationals de economie van onder meer de VS beheersen Toen enkele weken geleden Commoner voor de economische club van Detroit zo'n rede hield, nam men hem dat beslist niet in dank af. De grote Een van de bekendste kandidaten van de splinterpartijen in de Verenigde Staten. Angela Davis. Mocht de com munistische partij over twee weken winnen, dan wordt zij vice-president onder president Gus Hall. boosdoener is in Commoners ogen de olie- industrie en zijn partij zou aan haar al machtige positie zo snel mogelijk een einde maken, niet met de introductie van de even zeer door hem verfoeide kernenergie maar met de zonne-energie. Commoner trekt waar hij komt slechts een handvol sympat hisanten De meeste aandacht heeft de presidents kandidaat van de burgerpartij nog gekre gen door een omstreden radio-commercial. Die was ongeveer als volgt: Wat vindt u van Carter? „Bullshit". En van Reagan9 „Bull shit" En Anderson9 „Bullshit". CBS-radio gaf het groene licht, maar voor de tv is „bullshit" een van de woorden die taboe zijn. Dus werd met veel hilariteit melding gemaakt van de commercial met een piep waar het woord werd gebruikt en „buil waar het werd geprojecteerd Een dergelijk gepriegel met „piep" en „gelis in Ne derland nauwelijks voor te stellen. Ideologie Het meest serieus neemt men de Liberta rians van de jurist Ed Clark Deze op tijde lijk verlof zijnde werknemer van Atlantic Richfield de geldschieter van ondermeer het Britse zondagsblad The Observer propageert een uiterst opmerkelijke ideolo gie. die in elk geval al een aanhanger heeft gevonden in Eugene McCarthy Het is een mengeling van de ideeën van Boerenpartij. PPR en D'66 Clark wil de invloed van de federale regering zoveel mogelijk terugdrin gen en zou. als hij al vijf procent van het aantal kiezers zou trekken, dan ook niet in aanmerking willen komen voor een „Onkos tenvergoeding" Verder staan de Libertarians voor een enor me besnoeiing in de overheidsuitgaven en een zeer drastische vermindering van de belastingen. De bureaucratie ondergaat hetzelfde lot en op defensief terrein neemt de VS een min of meer neutralistisch stand punt in Europa en Japan zouden in het' vervolg maar voor hun eigen hachje moeten opkomen Clark zegt dit soort opvattingen te hebben ontwikkeld na bezoeken aan oorlogsbe graafplaatsen in West-Europa Hier en daar worden de Libertarians verheerlijkt als de werkelijke erfgenamen van George Wash ington en Thomas Jefferson. Maar Clarks radicalisme is letterlijk niet meer van deze tijd en deels een opvolger van het isolatio nisme van het begin van deze eeuw De doorsnee Amerikaan is anno 1980 te inter nationaal ingesteld om de Libertarians ook al halen ze in de peilingen één procent een plaats te geven in het partijbestel van de VS

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7