'Stemmen over afsplitsing Scheveningen' Prijstreffer Zes Westlandse gemeenten isoleren huizen gezamenlijk Rijswijk wil af v;i gemeentewoninge Naaldwijk heeft nog speelruimte op de gemeentebegroting Binnen tien jaar forse gasbesparing KORT Onderhoud oude huizen te duur Slechts kleine ingrepen nodig Jongen veron bij spelen op sff Overvaller geldtransport krijgt zes jaar WD-kamerleden bezoeken Den Haag DINSDAG 21 OKTOBER .1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAQ De zes Westlandse gemeenten gaan de woning isolatie gezamenlijk aanpakken. Een forse besparing van 12 tot 17 miljoen kubieke meter aardgas per jaar zal het resultaat zijn van het isolatieprogramma dat de gemeenten en het Gemeentelijk Energiebedrijf van Den Haag hebben opge steld. Het gisteren gepresenteerde programma moet binnen tien jaar worden afgewerkt. Ruim 18.000 van de 27.000 woningen in het Westland, oftewel tweederde van het woningbestand, komen voor isolatie in aanmerking, zo blijkt uit het programma. Het merendeel van deze woningen is vrijstaand en mede hierdoor zijn de gemiddelde stook kosten per huis, vergeleken met het landelijk gemiddelde, aan de hoge kant. De gemeenten kunnen particuliere huiseigenaren niet dwingen hun wo ning te isoleren. Voor deze woningen, het gaat om meer dan de helft van het te isoleren bestand, zal een voorlich tingscampagne over de isolatie wor den begonnen. Verschillende West landse gemeenten en woningbouwve renigingen zijn al redelijk ver gevor derd met de isolatie van hun goedko pe huurwoningen. Naar schatting al zo'n 750 huizen zijn onder handen genomen. De meeste te isoleren woningen staan in De Lier. Het gaat hier om 90 pro cent van het woningbestand. In Maasland hoeft maar de helft van de woningen te worden geïsoleerd. 's-Oravenzande. De Lier, Maasland, Monster, Naaldwijk en Wateringen willen voor 1986 minstens de helft van het isolatieprogramma hebben afgewerkt <rulm 9000 woningen). Hiermee kan een besparing van 6 tot 8,5 miljoen kubieke meter aardgas worden verkregen. De eerste vijf Jaar vergt het programma een investering van circa 24 miljoen gulden, waarvan 7 miljoen door het rijk worden be taald. Het programma levert een fik se portie werkgelegenheid voor West landse bouwbedrijven op, aldus de gemeenten. Andere maatregelen De opstellers van het isolatiepro gramma, behalve het Haags Energie bedrijf ambtenaren uit het Westland, zullen de gemeenten verzoeken bij nieuwe woningen meteen voldoende warm te-isolerend materiaal aan te brengen. Dit is één van de algemene maatregelen, die in het programma worden aangekondigd. Het Gemeen telijk Energiebedrijf zal de isolatie- werkzaamheden begeleiden. Ten slotte is aan b. en w. van Den Haag verzocht een speciale „isolatie lening" in hét pakket van de Ge meentelijke Kredietbank op te ne men. Het college heeft hierover nog geen besluit genomen, zo deelde het stadhuis gisteren mee. CDA/AVOND Minister van ont wikkelingssamenwerking drs J. de Koning zal vanavond namens het CDA Zuid-West in de grote zaal van de Salvatorkerk aan de Vrederust laan 96 in Den Haag spreken over ontwikkelingshulp. Aanvang: 19.45 uur. TENTOONSTELLING De Na- Jaarstentoonstelling van de Haagse Kunstkring is van 21 oktober t/m 15 november te zien op de Denneweg 64 in Den Haag. Geopend van ma. \Jm za. van 10 t/m 16 uur of na teL af spraak. STADSVERNIEUWING Een extra-informatie-avond over stads vernieuwing wordt vanavond gehou den in de „Regenvalk", Weimaer- straat 69 in Den Haag. Aanvang 20 uur. MAX REGER De musicoloog Leo Samama zal vanavond een uit voerige toelichting geven op de figuur van Max Reger. Plaats: Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, Prtnsesse- gracht 23 Den Haag. Aanvang: 20.15 uur. VOORDRACHT Mevrouw drs M. Jager zal vanavond een voor dracht houden in de Orionzaak van Hotel Babyion, Koningin Jullana- pleln 35 in Den Haag. Onderwerp: Neo-Stoicisme, in het bijzonder Mar cus Aure 11 us. Aanvang: 20 uur. CONCERT De klaveclnlst en hamerklavierspeler Jos van Immer zeel geeft morgen een concert op en kele eeuwenoude instrumenten in het Haagse Gemeentemuseum. Aanvang 20.15 uur. TONEEL Het Projekttheatei speelt onder regie van Frans Strij- ards vanavond en woensdagavond het stuk „De plotselinge dood van de anarchist" in het HOT-Theater in Den Haag. Het stuk gaat over ver zetsbewegingen. Aanvang: 20.15 uur. FLIEDERTRIO Het Oosten rijkse Fliedertrio (Viool, altviool en cello) treedt woensdag op in de kapel zaal van het Leldse K&O-gebouw aan de Oude Vest. Op het programma staan werken van Boccherini, Van Beethoven, Schubert en Dohnanyi Aanvang: 20.15 uur, toegang: 4,50 en 4 gulden. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De Scheveningse bevolking moet in de gelegenheid worden gesteld via de stembus te laten blijken of ze een eigen gemeentebestuur wil, los van de gemeente Den Haag. De kiesraad zou toezicht moeten houden op een dergelijke enquête. Een comité van dertien Schevenin- gers, dat streeft naar de vorming van een onafhankelijke gemeente Scheveningen, heeft deze suggestie gedaan aan minister Wiegel van binnenlandse zaken. Het comité be nadrukt dat Wiegel geen standpunt hoeft te bepalen over de afsplitsing van de gemeente Den Haag, wan neer hij de enquête onder Scheve- ningers een officieel tintje geeft. De groep van dertien vindt dat het gemeentebestuur van Den Haag de afgelopen jaren te veel verbruid heeft binnen de grenzen van de ha venplaats annex badplaats. Ze wij zen op de massale bouwontwikke- lingen in de badplaats en hebben de angst dat het gemeentebestuur voor Scheveningen pijnlijke beslis singen gaat nemen over de toe komst van de haven en het bouwen van een Dorp in Zee voor de kust. De woordvoerder van het comité, mr L. Pronk, beklemtoonde giste ren dat de gemeenteraad, wethou ders en burgemeester van Den Haag het te druk hebben met aller lei typisch Haagse problemen om voldoende aandacht te schenken aan Scheveningen. Ermelo Zijn betoog op een persconferentie kwam er op neer dat het gemeente bestuur van Den Haag, gezien de huidige overbelasting van de be stuurders, ook best tevreden zou moeten zijn over een verlegging van hun gemeentegrenzen. Op de vraag of het, in een tijd dat veel gemeenten met minder dan tienduizend inwoners worden sa mengevoegd, reëel is om aan de vorming van een nieuwe gemeente te denken, antwoordt het comité optimistisch dat „niet te gauw het woord onhaalbaar mag vallen" en dat financiële consequenties van de vorming van een nieuw ambtelijk apparaat best mee kunnen vallen. Het comité grijpt terug op een ge beuren in 1972, toen de gemeente Ermelo werd afgescheiden van de gemeente Nuns peet. De vorming van een Schevenings ambtelijk ap paraat kan volgens de voorvechters van onafhankelijkheid best ge paard gaan met afslanking van het apparaat op het Haagse stadhuis, hetgeen de kosten weer zou druk ken. Een deel van de ambtenaren zou „op basis van vrijwilligheid" kunnen worden overgeheveld naar Scheveningen De actievoerders gaan ervan uit dat er pas werkelijk naar de vorming van een nieuwe gemeente gestreefd kan worden nadat de Scheveningse bevolking zich positief over het idee heeft uitgesproken. Ze beamen nog niet op voldoende rugdekking van de Scheveningers te kunnen bogen. Als het ministerie van binnenlandse zaken de volksstemming niet offici- Drie leden van het Schevenings onafhankelijkheidscomité. V.lji.r. de heren Verconteren, Pronk en Kleijn. eel wil maken, gaat het comité de enquête toch organiseren. Dan moet een ander onafhankelijk or gaan voor toezicht op de stemming worden ingeschakeld. De stemming zou moeten worden gehouden in het gebied dat de Hervormde Kerk op de kaart heeft uitgezet als de wijk Scheveningen. Dat betekent dat ook het Statenkwartier en Dutten- del moeten meestemmen. Het comité vraagt ook de bewoners- groepen uit de Haagse binnenstads buurten een standpunt uit te spre ken over het Schevenings onafhan kelijkheidsstreven. Dat heeft te ma ken met de stelling van de Scheve ningers dat het Haagse stadsbe stuur onder andere in de stadsver- nieuwingswijken slagvaardiger kan gaan opereren wanneer de zorgen om Scheveningen tot het verleden behoren. Van een onzer verslaggevers ^jj RIJSWIJK Rijswijk wil het gemeentelijk woningbezlt van deh omdat het onderhoud van de merendeels oude en in slechte staat vi huizen te duur is. In een toelichting op de begroting van volgend jaa ,„r gemeentebestuur onder meer voor een aantal woningen in „buitem aan de huurders te koop aan te bieden en de verkoop van d v woningcomplexen aan de woningbouwverenigingen te overwegen, b N tfh< De gemeente Rijswijk heeft het me- rendeel van haar woningen destijds aangekocht met de bedoeling deze te slopen. Het betrof daarom veelal ou dere woningen met veel achterstallig onderhoud. Nu de inzichten over stadsvernieuwing en met name over het slopen van woningen zijn gewij zigd en geldelijke steun van het rijk voor renovatie achterwege blijft, wordt de gemeente geconfronteerd met buitengewoon hoge onderhouds kosten. Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK De gemeente Naaldwijk heeft ondanks de verslechterde economische situatie een sluitende begroting voor het volgende jaar weten op te stellen. Zelfs heeft de Westlandse gemeente een ruime post „onvoorziene uitgaven" kunnen scheppen. Wethouder mevr. De Leve verklaarde desgevraagd dat de gemeente door de slechte staat waarin de ongeveer 200 woningen in haar bezit verkeert, niet in staat is enige reserven op te bou wen en wel verplicht is tot verkoop. Aan de huurders van gemeentewo ningen, buiten de bebouwde kom (lees oude stadskern) zou een voor keursrecht bij aankoop gegeven moe ten worden, aldus b. en w. Als de huurders van deze gelegenheid geen gebruik maken zouden deze wonin gen (ongeveer 50 stuks) zodra zij leeg komen, tegen taxatiewaarde te koop moeten worden aangeboden. De gemeente zal moeten nagaan wel ke voor- en nadelen aan de verkoop van de overige woningcomplexen aan de woningbouwverenigingen zijn ver bonden en onder welke voorwaarden zo'n verkoop zou kunnen geschieden. Een van de nadelen Is dat de gemeen te haar grip op de woonruimteverde ling dreigt kwijt te raken. In geval van vervangende nieuwbouw zal in ieder geval aan een van de woningbouwverenigingen verkocht moeten worden. Volgens de bestaan de wettelijke bepalingen mogen ge meentes niet zelf bouwen Begroting Teneinde het verwachte tekort van ruim 1,2 miljoen gulden op de begro ting van volgend jaar te bestrijden, wil Rijswijk onder meer de onroe- rend-goed belas ting met drie procent verhogen. Ook het rioolgeld en de crematierechten moeten omhoog. Verder zullen de gemeenteraadsleden een voorstel te verwerken krijgen, waarin staat dat de trendverhoging van hun vergoeding per 1 januari 1981 beter niet kan worde voerd. olie< Ook Rijswijk wordt getroff< irda bezuinigingen van het rij eer gemeentefonds. Om het te «eli volgend Jaar aanvaardbaar 8,1 zijn weer een aantal begr ten kritisch bekeken. Zo i lljkse storting In het „foi onderhoud raadhuis", vanl .jCr den, voor 1981 niet geraarnt 1ge gemeentebestuur van me het met een uitbreiding van l nor neelsbestand met 6 ambtei een worden volstaan. i bc wot De verhoging van de onroer n c belasting moet 240.000 g\ t*311 brengen. Met de verhoging rioolgeld. de crematierecht en opschorting van de salaris voor de raadsleden hoopt het tekort terug te brengen 8 veer vier ton. Die zouden di ?a2 kunnen worden uit de saldi h5 welke in Rijswijk volgend ji k- miljoen gulden worden ges Jfn Om voor 1982 tot een sluiten ting te komen, doet het gen stuur nu reeds een paar aa gen. Zo zou onder meer km J den overwogen de nachtvi op straten en wegen later i ken en het onderhoud van tl in vier kerkgebouwen af t Bekeken kan worden of li r vacatures nog wel moetaf opgevuld. Verder moeten d kers er rekening mee hout betaald moet worden dienstverlening, zoals het ti pen van de brandweer (vi gevallen dan brandblussü verlening) en de ongedle ding. DEN HAAG (ANP) - De dl ge R. A. Lawson uit Den ar gistermiddag in zijn woonptgU ongelukt. Hij sprong met je zo maar de rijweg op gegrepen door een bestelwaff vriendje werd niet geraakt. »lc In eerste Instantie heeft het Naald wij ks gemeentebestuur de post „on voorziene uitgaven" berekend op het vaste bedrag van 440.000 gulden. Daarbij wordt wel aangetekend dat er een voorstel zal worden ingediend bij de gemeenteraad om de tarieven te verhogen. Wanneer de raad daar mee akkoord zou gaan kan het vaste bedrag nog groeien tot om en nabij de zes ton. Voorgesteld wordt de leges voor bouwvergunningen, de reinigings rechten, de bedrijfsvuilrechten en de tarieven voor het gebruik van sport velden te verhogen. Verder heeft men in delen van het voorontwerp van de begroting nog verschillende posten veranderd. Zo zal de post „verfraaiing gemeentehuis", worden afgevoerd, de opknapbeurt van de vloeren van de brandweerkazernes tot nadere datum worden uitgesteld, de subsidie aan de kruisverenigingen nog eens bekeken worden en is het onderhoud aan de sportvelden aan de Johan van Olden- barneveltstraat in Honselersdijk uit de begroting gelaten omdat dit ter rein een nadere bestemming zal krijgen. Meevallers De begroting vermeldt uit het begro tingsjaar 1979 een totaal aan meeval lers. van 2,3 miljoen gulden. Het ge meentebestuur stelt voor hiervan twee miljoen gulden te gebruiken als toevoeging aan de reserve geleden voor de uitbreiding van het gemeen tehuis. De begroting van het elektriciteitsbe drijf Naaldwijk is sluitend dankzij een bijdrage uit de reserve van bijna zes ton. Hoewel de jaarrekening van het bedrijf uiteindelijk positief uit pakt, is ook in Naaldwijk de landelij ke tendens te merken dat er minder elektriciteit wordt afgenomen. De begroting van Naaldwijk zal op 20 en 21 november a.s. in de gemeente raad besproken worden. Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemarijn 19-23. Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117, Leiden DEN HAAG (ANP) Het gerechts hof in Den Haag heeft gisteren de 32- jarige C. N. V. uit Rotterdam in hoger beroep veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf wegens een overval op een PTT-geldtransport in Leiden, een inbraak in een juwelierszaak in Wad- dlnxveen en twee mislukte inbraken. Warm jack voor gure wind en barre kou. Puur nylon, warm gevoerd met een p— f acryl-bontgevoerde capuchon, die afneembaar is. Marineblauw. Mt 140-176 Stoer gevoerde nylon jongensjack. Met 'n warme acryl bontkraag. In oker en bordeaux. Mt 116 (65.-) t/m 176(75.-) Mt 116 Alleen deze week DEN HAAG Leden van de VVD-fractie uit de Eerste en Tweede Kamer gingen gisteren op visite in het trefcentrum voor drugsverslaafden aan de Prinsegracht. Het was één van de programmapunten bij het werkbezoek dat de VVD'ers aan de gemeente Den Haag brachten. Alvorens ze een kijkje in de stad gingen nemen, luisterden de liberale kamerleden in de ochtenduren op het stadhuis naar redevoeringen van burgemeester Schols en enkele wethouders over typisch Haagse problema- tieken. Op de foto luisteren de VVD'ers naar stafleden van het trefcentrum. De Haagse rechtbank had V. eerder veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf, maar dit vonnis werd door het gerechtshof vernietigd. De procureur- generaal van het hof had in het hoger beroep zeven jaar geéist. De raads vrouwe van V. had op basis van de .magere" bewijsvoering om vrij spraak gepleit. V. maakte op 7 maart samen met drie partners 95.000 gulden buit bij een overval op een geldtransport in Lei den. De overval op de juwelierszaak in januari van dit jaar leverde hem een buit op ter waarde van 100.000 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6