Iriekenland keert Tug in de NAVO NH Debat Reagan-Carter slot campagne Voorlopig niet meer frequenties voor 'tokkelaars' rtutfioÉNE- 'Antisemitisme in ons land niet overdrijven' Regionaal congres D'66 wijst kruisraketten af EE Dll GELD de krant helpt u op weg W fl léi Kartonfabriek blijft waarschijnlijk open Landbouwschap vreest gevolgen inkrimping Avebe Sowjet-oliewinning stijgt nauwelijks Airbus-conflict blijft dreigen ^Q~20 OKTOBER. 19B0 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET ^nze buitenlandredactie ERDAM De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten lijkt erin geslaagd te n regeling te vinden die terugkeer van Griekenland in het Noordatlantische bondge- hap mogelijk maakt. Nog maar enkele weken geleden dreigde de Griekse regering met de NAVO te breken en de Amerikaanse bases in het land te sluiten als er op korte 'c£[n geen oplossing zou worden gevonden. tland trok zich in 1974 uit het nnei p apparaat van de NAVO te- rde protest tegen de Turkse inva- 2em et noordelijk deel van Cyprus. 6 kot ho mavo toon b-oj-i. i dat sar Griekenland trok zich niet nam het de NAVO toen kwa- zij niet in staat was de Turkse het eiland ongedaan te ma- aangebracht in het verloop van de grens tussen beide landen. De NAVO begon de laatste tijd steeas meer haast te krijgen voor het herstel van Griekenland in volle NAVO-rech- ten en -plichten. Belangrijke oorzaak daarvan zijn de gebeurtenissen in Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oos- t it het politieke apparaat van tem De sjah heeft plaats moeten ma- en beloofde zijn troepen ken voor het Amerika vijandige regi- me van ayatollah Khomeini. De Sow- jet-Unie heeft Afghanistan bezet en een militair verdrag met Syrië geslo ten, terwijl ook de voortdurende oor log tussen Iran en Irak de stabiliteit in de regio niet vergroot. Terugkeer van Griekenland in de NAVO zou de samenhang van de organisatie in het zuidoostelijk deel van het verdrags- gebied aanzienlijk versterken. k clicking van de verdragsorga- naalIfezuiien stellen In geval van rapend conflict. iaar later de Gl?ekse reBe" jiidelijke signalen dat ze over roede heen was en dat ze ook »r deel zou willen uitmaken militaire organisatie van de De Turkse regering had daar aren tegen als het Turkse de verdediging van de Ege- tzwaï iind Tweede reden voor de haast van de .hljlee maar zou worden uitge- NAVO ls de groeiende aversie in One mm Boewei die Turkse wens geen ^onland tegen de NAVO. Vooral de Sekse consequenUes had PanheUenlsüsche Socialistische Be- jurisdictie over dit zeegebied, weging (PASOK) van Andreas Pa- h'H m de Grieken in de Turkse pandreoe. die ln de oppositie ls. ver- toch een aantasting van hun «t rich fel tegen het Atlantisch te zien Vooral omdat tn de bondgenootschap en bepleit een neu- jen belde landen naar ohe ge- trailstlsche koers Volgend jaar wor- «ordt. werd het van groot be- den ln Oriekenland algemene verlüe- -ter niet langs slinkse omwe- zingen gehouden, en wilde de NAVO ;ll« «inderlngen zouden worden voorkomen dat het lidmaatschap tay ILIJK HUIS Mevrouw C. j van Heemskerck-Telders, i palais. is met ingang van 1 enoemd tot grootmeesteres ngin Beatrix Mr. F. Salo- B is benoemd tot rechtsgeleerd an van koningin Beatrix Sa- ■^son is advocaat en kantonrech- itsvervanger in Dordrecht. Claus is benoemd tot lid van de ran beheer voor het Kroondo- - Ir E Reinders, jagermeester Gelderland, is op zijn verzoek g verleend als rentmeester van roondomein. Ir J. H Kuper is pgevolgd. Mej. A. Labouche- lenoemd tot hofdame van ko- iBeatrix, zij was maatschappe- erkster van het huis van de 5 gin - Mr. J L. W Sillevis tot nog toe rechtsgeleerd advi- an het huis van de Koningin. .Kechtsgeleerd raadsman van ftcluliana en prins Bernhard. zet bij de verkiezingen zouden wor den. dan moest ze haast maken. Haast Ook de Griekse regering wilde die haast. Minister van buitenlandse za ken Konstantin Mstotakis dreigde eerder dit jaar dat het moeilijk zou worden voor de regering om de Ame rikaanse bases op Grieks grondge bied te handhaven als er niet snel een bevredigende regeling zou komen. Dat dreigement was bepaald niet loos, aangezien de NAVO een marine- en luchtmachtbasis bij Heraklion op Kreta heeft, van waaruit verken ningsvluchten kunnen worden uitge voerd in het gehele oostelijke Middel- landse-Zeebekken Verder heeft de NAVO de beschikking over een luchtr machtbasis bij Athene en een com municatiecentrum ten noordoosten van Athene, bij Marathon. Zouden al deze installaties inderdaad gesloten worden, dan zou dat een ernstige aan tasting zijn van het verdedigingsap paraat van de NAVO. De Griekse regering heeft het voor stel van generaal Rogers voor terug keer van Griekenland in het militaire apparaat van de NAVO afgelopen za terdag in principe goedgekeurd. Over de details van de regeling is tot dus ver niets bekend gemaakt, maar aan genomen wordt dat de kwestie van de verdediging van de Egeïsche Zee wordt aangehouden. Griekenland en Turkije zouden moeten proberen daar een regeling voor te vinden, na dat Oriekenland weer volledig tot de NAVO is gaan behoren. Concessie Dit zou erop wijzen dat de Turkse generaals, die hun land sedert 12 sep tember besturen een concessie heb ben gedaan. Met name generaal Evren zou er niet langer op hebben gestaan, dat er eerst een regeling zou worden gevonden voor de kwestie van de Egeïsche Zee een concessie die de politieke leiders van Turkije nooit voor hun rekenig hebben dur ven of kunnen nemen. De algemene verwachting is dat Orie kenland in december al weer volledig NAVO-lid zal worden, een maand voordat het and toetreedt tot de Europese Gemeenschap. De regeren de Nieuwe Democratische Partij van premier Rallis zal weinig moeite heb ben om de beslissing door het parle ment te halen, aangezien ze daar een ruime meerderheid heeft. Overigens denkt men niet dat de officiële aan kondiging van de herintegratie van Griekenland in de NAVO binnen en kele dagen zal komen: het kan nog wel enkele weken aanlopen, aldus een regeringswoordvoerder in Athene. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het antise mitisme in Nederland moet niet worden overdreven. Dat is de teneur van twee com mentaren in het Nieuw Israë litisch Weekblad. Het blad verzet zich tegen de beschul diging van de Israëlische pre mier Menachem Begin, dat ui tingen van antisemitisme en de ontplolfing van een bom voor de synagoge aan de Rue de Copernic veroorzaakt wor den doordat de Franse rege ring met haar pro-Arabische politiek ..de grond rijp maakt voor antisemitische uitbar stingen" Het bied stelt, op grond van reacties Nieuw Israëlitisch weekblad: van lezers dat „joods Nederland is dol- en doorgedraaid" Het blad krijgt vragen of het wel verstandig is. dat kinderen nog naar joodse les gaan en of men als joden nog wel bij elkaar kan komen. Het wijst op een adver tentie waarin iemand zijn bezorgd heid uit en gegadigden oproept om gezamenlijk te emigreren, maar niet naar Israël" Het blad meent: „De Israëlische rege ring zou ziqh van die gesteldheid meer bewust moeten zijn bij het stel selmatig uiten van beschuldigingen van antisemitisme aan de landen van Europa Het is indenkbaar. dat de Israëlische regering onder Menachem Begin, aan wie juist uit Europa geen kritiek wordt bespaard, terugslaat waar zij kan. Hoe verklaarbaar de woede van Jeruzalem op Parijs ook is. toch zou men wensen dat de rege ring van Israël wat zorgvuldiger in haar uitingen is. Antisemitisme is be paald niet iets waar men van joodse zijde politiek mee moet bedrijven." Het blad zegt. dat de Israëlische ver wijten geen wijziging in de Europese politiek zullen brengen maar wel ef fect hebben op de joden „Want als uit Jeruzalem voortdurend over anti semitisme wordt gesproken, door tal van joodse leiders emotioneel ver woord, dan wordt de indruk gewekt, dat het antisemitisme weer in zijn uitroeiingswens om zich heengrijpt." Het blad roept de joodse leiders in Nederland op hun verstand te gebrui ken. Het doet dat bij het bericht dat de onlangs opgerichte Stichting Be strijding Antisemitisme (Stiba) is uit eengevallen In het bestuur waren persoonlijke, alsmede principiële te genstellingen ontstaan. Bezwaren waren er dat teveel aandacht werd geschonken aan „huis-tuin-en-keu- ken antisemieten". Ook waren er me ningsverschillen over de manier waarop men antisemieten aan de kaak moet stellen Het blad wijst erop dat het niet helpt om met antise mieten te discussiëren, ze aan de kaak te stellen en gerechtelijk te ver volgen." door Bert van Panhuis WASHINGTON Met het besluit van president Jimmy Carter en oud-gouverneur Ro nald Reagan om dan toch in een tv-debat een rechtstreek se confrontatie aan te gaan is de campagne voor de Ameri kaanse presidentsverkiezin gen in een beslissende fase gekomen. Niet dat zo'n debat bij voorbaat be- paalt wie op 4 november de overwin naar zal zijn. maar tijdstip waarop en omstandigheden waaronder het wordt gehouden maken de confronta tie belangrijk. Tot nu toe hebben de Democratische en de Republikeinse presidentskan didaat elkaar nog niet rechtstreeks bestreden. Ze kwamen er het dichtst bij toen ze de afgelopen week beiden spraken op een „memorial dinner" in New York City. Reagans optreden was lichtvoetig en gevat. Carters ern stig en „politiek", en men is het er niet over eens wie de meeste waarde ring oogstte al lijkt Reagan het op punten te hebben gewonnen. Nu gaan de belangrijkste twee kandidaten dus discussiëren. Vandaag praten beide kampen over plaats en tijdstip van de gebeurtenis. De Women's League of Voters, die de supervisie over het debat heeft, stelt als datum dinsdag 28 oktober voor en als plaats Cleveland in de staat Ohio Met name de staf van Carter zou meer voelen voor twee of drie dagen eerder, het liefst komende zondag. Anderson Het debat is ondermeer belangrijk omdat het de eerste en enige confron tatie is. In de voorverkiezingsperiode verkoos Carter uit strategisch-tacti- sche overwegingen geen campagne buiten het Witte Huis te voeren hij moest bij de hand zijn als er nieuwe ontwikkelingen waren rond de gijze lingsaffaire in Teheran. En na de con venties weigerde de president mee te doen aan een debat, waar ook de onafhankelijke John Anderson aan deelnam. Ik ga geen strijd aan met twee Republikeinen, stelde Carter. En zo hield de League vorige maand een gedevalueerde en zeer teleurstel lende tweestrijd tussen Reagan en Anderson in Baltimore. Tot vorige week hield Reagan vast aan deelneming van Anderson aan zo'n debat. Die voorwaarde heeft hij nu laten vallen. Daar was allereerst het besluit van de League om Ander son te schrappen omdat zijn aanhang in de peilingen snel afneemt en hij op 'brede schaal niet meer als een serieu ze kandidaat geldt Anderson maakt geen kans meer op stemmen, in het kiescollege dat uiteindelijk de presi dent aanwijst. Onbeslist Maar voor Reagan is de enige echte overweging dat zijn voorsprong op de president begint af te brokkelen We kenlang hebben de peilingen aange geven dat hij niet alleen in vrijwel het hele westelijk deel van de Verenigde Staten een meerderheid achter zich heeft, maar dat in bijna alle sleutel- staten de Republikeinse vier of meer procent voorsprong had in de peilin gen. Daarnaast was er een grote groep „onbeslist", soms twintig per cent of meer. Deze groep onbeslist blijft groot maar de voorsprong van 1 Enige en algemene kennisgeving „Als God, mijn God, maar vooi mij is. Gez 466 17 oktober is geheel onverwacht, na een Uevol en zorgzaam leven, van ons heenge- mijn dierbare man en onze onvergetelij- vader, onze broer, zwager en oom Hendrik Jacobus Lips pde leeftijd van 52 jaar. Heemskerk: A. Lips-Van Dijk Amsterdam: Ruud en Anita Heemskerk: Egbert Martin en verdere familie 1964 TD Heemskerk. Daltonstraat 23. ielegenheid tot afscheid nemen en condoleren msdag van 19.00 tot 19.30 uur in het uitvaart- entrum „IJmond". Velserweg 18 te Bever wijk, tegenover het station. dienst van Woord en Gebed zal worden Ifhouden D.V. woensdag 22 oktober om 11.15 in de Morgensterkerk, Vrijburchtlaan 1 te ieemskerk, gevolgd door de begrafenis om 700 uur op de begraafplaats „Eikenhof' te eemskerk. Men na de Here plotseling tot Zich mijn "eve echtgenoot, onze vader en opa Hendrik Adriaan Tiemens echtgenoot van A. H. Tiemens-Tiemens 'eni eerder weduwnaar van J. A. Mulder lietjop de leeftijd van 66 jaar. „Met zijn vlerken beschermt Hij u en onder zijn vleugelen vindt gij een toevlucht." Psalm 91:4 en ig A. H. Tiemens-Tiemens Zeist: Annemieke Eshuis-Tiemens Derk Eshuis Paulus Jurrianne Marije Heesch: Lies Cramer-Tiemens Bert Cramer Kim Kelly We. 18 oktober 1980 Dennenlaan 403 Correspondentie-adres: Pauw van Wieldrecht- «an 20. 3701 EV Zeist Geen bloemen. Geen toespraken. De rouwdienst wordt gehouden donderdag 23 oktober om 12.00 uur in de Ned. Herv. kerk te fcchaarsbergen; aansluitend is de begrafenis omstreeks 12.30 uur. Na de teraardebestelling er gelegenheid de familie te condoleren in "et gebouw naast de kerk. SLAGHAREN (ANP) Op korte termijn komt er geen uit breiding van het aantal fre quenties voor zendamateurs. Volgens staatssecretaris Smit- Kroes zal eerst de apparatuur voor de negenhonderd mega- hertz-band verder moeten wor den verbeterd, pas daarna kan aan uitbreiding van het aantal banden voor amateurs worden gedacht. De staatssecretaris zei dit za terdagmiddag tijdens de eerste „familiedag" van de 27-MC- zendamateurs in Slagharen. Mevrouw Smit deed een drin gend beroep op de „tokke laars" (er zijn er inmiddels 170.000) om zich toch vooral aan de regels te houden en zich niet te buiten te gaan aan ille gale verbouwingen van de zen ders. De staatssecretaris zei overigens dat er nu geen reden is om strengere maatregelen af te kondigen. „Het grootste deel van de ama teurs houdt zich aan de regels", aldus mevrouw Smit op de door tienduizend mensen be zochte familiedag. De staatssecretaris reikte de eerste tien gratis machtigingen uit aan gehandicapten, die van hun valide collega's zendappa ratuur in bruikleen krijgen. Daarmee werd de actie.laat ze tokkelen" begonnen, een actie bedoeld om nog meer invaliden en instellingen de beschikking te geven over zendapparatuur. Mevrouw Smit zei dat zij de actie van harte ondersteunt, omdat zij de zendhobby een uistekend middel vindt om de eenzaamheid van veel gehandi capten te doorbreken. Op de foto: de staatssecre taris reikt de eerste gratis machtiging uit aan een ge handicapte. Tv' Reagan in de sleutelstaten is ver dwenen. De Republikeinen weten dat een aan zienlijk deel van de „twijfelaars" om reden van zekerheid uiteindelijk voor de zittende president stemt. Boven dien keren rebellerende kiezers over het algemeen terug naar hun oude partij. Dat gebeurde in 1976 met Ge rald Ford, en dat zal nu waarschijn lijk met Carter gebeuren. Belangrijk is dit debat ten tweede omdat het een week tot negen dagen voor de verkiezingen wordt gehou den. Reagan en zijn staf rekenen er nog steeds op dat de president zal komen met „een oktobersurprise", waarschijnlijk rond de gijzelaars in Teheran De Republikeinen weten dat hun enige kans op aandacht op radio en tv dan een debat is. Want „de publiciteit" is van vitaal belang in de laatste week van de campagne. En daarom maakt vooral Reagan zich op voor de misschien beslissende slag op de tv. HOOGKERK (ANP) De werkne mers van de karton- en papierfabriek De Halm in Hoogkerk (Gr.) hebben zaterdagochtnd de vlag uitgestoken. Zij zijn er nagenoeg zeker van dat hun fabriek niet gesloten zal worden als gevolg van de herstructurering van de massief-kartonindustrie. Woordvoerder namens het personeel. Henk Kroese. zegt dat hij er voor 99 procent zeker van is. dat de fabriek nu toch door kan blijven draaien." De besprekingen van de stichting Her- mas (herstructurering massief karton industrie), die vrijdag zijn gevoerd, zijn zeer positief voor ons uitgevallen, aldus de heer Kroese. DEN HAAG (ANP) Het Landbouw schap is tegen inkrimping van de verwerkingscapaciteit van fabrieks aardappelen in Oost-Groningen en Drente. Deze inkrimping dreigt door de sluiting van vier fabrieken van Avebe in Nieuwe Pekela, Smilde, Stadskanaal en Nieuw-Amsterdam. In een brief aan minister Braks (land bouw) schrijft het Landbouwschap dat een inkrimping rampzalige gevol gen heeft voor de werkgelegenheid onder de aardappeltelers en hun per soneel in het betreffende gebied. MOSKOU (AP) De 8owjet-Unie hoopt volgend jaar 610 miljoen ton olie te produceren (12,2 miljoen vaten per dag). Ten opzichte van de produk- tie in 1980 zou dat een stijging bete kenen van minder dan één procent. De taakstelling voor 1981 is genoemd in een Engelstalige uitzending van radio Moskou. De doelstelling voor 1980 is 606 mil joen ton en zal zij het met moeite wel worden gehaald. Na een langdurig lijden werd heden in de volle zekerheid van het geloof door God tot Zich genomen onze geliefde broer, zwager en oom Tiemen Kamphuis op de leeftijd van 55 jaar. „Mijn tijden zijn in Uw hand", Giessenburg: R. Kamphuis J. Molenaar Middelburg. A. Kamphuis E. Kamphuis-Pijl Giessenburg: A. Kamphuis W. Kamphuis-Van Engen Schalkhaar: W. van Houwelingen-Kamphuis A. H. van Houwelingen Alkmaar J. Kamphuis P. Kamphuis-van Ballegooijen Hazerswoude: J. P. Kamphuis-de Ridder Sneek- M. van Engen-Kamphuis A. W. van Engen en neven en nichten Heerenveen, 18 oktober 1980 Een dienst van woord en gebed zal worden gehouden op woensdag 22 oktober a s. om 14.00 uur in het gebouw ,,'t Nije Huys", Burg. Falkenaweg 14, Heerenveen, waarna de te raardebestelling zal plaatsvinden op de bijzon dere begraafplaats te Terband. Gelegenheid tot condoleren vooraf aan de dienst van 13.30-14.00 uur in bovengenoemd gebouw. Van onze Haagse redactie WESTERBORK De tegenstanders van de kemwapenmo- demisering in de op dit punt diep verdeelde partij D'66, hebben algelopen zaterdag hun eerste overwinning geboekt. De afdelingen Friesland, Groningen en Drenthe spraken zich op een regionaal congres uit tegen invoering van 48 nieuwe kruisraketten op Nederlandse bodem. Het regionaal congres ging echter niet zover zich ook te keren tegen alle reeds staande kemwapentaken van Nederland. Zoals bekend moet de Nederlandse regering in december 1981 beslissen of zij de nieuwe kernraketten in prin cipe al of niet wil aanvaarden over eenkomstig de NAVO-besluitvor- ming in december vorig jaar. De meerderheid van het hoofdbestuur van D'66 en van de Tweede-Kamer fractie willen de mogelijkheid van een positief antwoord voorlopig openhouden. Mr. L. J. Brinkhorst, de buitenland- specialist van de D'66-fractie. zei in Westerbork dat er in dat geval wel heel wat minder raketten moeten ko men dan de nu afgesproken 572 stuks. Een tweede voorwaarde is dat het zogenaamde Salt n-verdrag over de beperking van de strategische atoomwapens tussen de Verenigde Staten en de Sowj et-Unie goedge keurd moet zijn. Brinkhorst bena drukte dat het niet goed is als Neder land ten aanzien van de kernwapen modernisering de band met de NAVO geheel doorsnijdt omdat in dat geval van enige invloed op dit beleid geen sprake meer is. De meerderheid van het congres in Westerbork liet zich echter niet door Brinkhorst overtuigen en wees een eventuele kernwapen-modernisering resoluut van de hand. De uiteindelijke besluitvorming over deze kernwapenkwestie zal door het landelijke congres van D'66 eind deze maand worden genomen. Tevoren zijn er overal in het land nog voorcon gressen, waar Brinkhorst zal probe ren het kernwapentij in zijn partij te keren. Mr. Brinkhorst: „Een volstrek te afwijzing van de kernwapenmoder nisering kan ik op dit moment niet voor mijn rekening nemen. Ik kan echter niet zeggen welke gevolgen zo'n standpunt voor mij persoonlijk zou heben. Ik wil een discussie voeren op zakelijke gronden en daarbij hoort geen mes op tafel te liggen", aldus de heer Brinkhorst. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De directie van de KLM heeft de onrust onder de Neder landse verkeersvliegers en boord werktuigkundigen over een andere indeling van de cockpit in de Airbus 310 niet kunnen wegnemen. De vlie gers en boordwerktuigkundigen hou den vast aan hurf plan voor een werk onderbreking. De directie van de luchtvaartmaat schappij heeft de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers en de Ver eniging van KLM-boordwerktuigkun- digen voorgesteld de kwestie van de cockpit-uitvoering van de Europese luchtbus op directieniveau te bespre ken. In een verklaring deelt de direc tie evenwel mee vooralsnog geen re den te zien om haar eigen indelings plan voor de cockpit te herzien. Deze inrichting van de stuurhut houdt in dat alle instrumenten vóór en boven de in de vliegrichting kijkende be manning geplaatst worden. Volgens de KLM is voor deze indeling gekozen na uitvoerige raadpleging van fabri kanten en andere grote luchtvaart maatschappijen in Europa. De verkeersvliegers en boordwerk tuigkundigen hebben van de directie van de KLM geëist dat de instrumen ten in de Airbus net zo geplaatst worden als in lange afstandsvliegtui- gen, zoals de DC-8. de DC-10 en de Boeing 747, namelijk in een afzonder lijk paneel, dat bewaakt wordt door een dwars op de vliegrichting zittend bemanningslid. De bemanningsleden van de Nederlandse vliegtuigen stel den de KLM een werkonderbreking in het vooruitzicht, als de directie niet vóór vanmiddag twee uur met de beide organisaties zou willen onder handelen met het dwarsgeplaatste paneel van instrumenten als uitgangspunt. Wiegel handhaaft plan herindeling Limburg MAASTRICHT (ANP) - Minister Wiegel houdt vast aan de hoofdlijnen van zijn wetsontwerp tot gemeente lijke herindeling van Zuid-Limburg. Veranderingen in de marge sluit hij echter niet uit. zei hij in een uitzen ding van de Regionale Omroep Zuid. Wiegel reageerde daarmee op plan nen van het CDA en D'66 om amende menten in te dienen ADVERTENTIE "tip Met f.en Groenf. Betaalcheque en de Groene Betaalpas Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7