De broze zomer van een bejaard echtpaar Cumulus compositorisch nog niet ster Goed blijspel over liefde en dood gaan HEFI-STEREO TVtVIDEO DE DERDE WERELDOORLOG Toneelspelen en -kijken in de herfstvakantie Talentrijk sextet doorbreekt vaste normen En dan nog OPENHAARDEN KOOPGIDS Kabinet stuurtfe kabeinota terij ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE door André Rutten HAARLEM Mary Dresselhuys en Jan Retèl spelen samen een bejaard echtpaar in een nieuw blijspel van een nog jonge Amerikaanse schrijver, „On Golden Fond'' van Ernest Thompson, die 31 jaar is, in de vertaling van Mary Dresselhuys „Gouden Vijver" getiteld. Een vrije productie van Joop van den Ende, première donderdag j.l, in Haarlems stadsschouw burg. gen. en aardige jongensromantiek door de nieuwe stiefzoon van de dochter Evert Stuiver een mooie verjongingskuur voor de oude baas. Ellse Hoomans heeft hen in gevari eerde lichte en wat fellere toonaarden uitstekend geregisseerd binnen een sfeerrijk decor van Chiel de Mey. Jan Retèl. voor een seizoen uitge leend door het Publiekstheater. speelt er een oud-leraar in. die voor de 48e keer met zijn vrouw de zomer doorbrengt in hun vakantiehuis aan een klein meer, waar hij zijn tachtig ste verjaardag viert. Mary Dressel huys telt als zijn vrouw wat minder jaren, een eindje in de zeventig, maar is wel kwieker, actiever, levendiger dan hij. Wel is hij in zijn manier van praten humoristisch formuleren de uitdagende, tamelijke cynische man gebleven, die als leraar menig leerling en collega lichtelijk voor schut moet hebben gezet, zij het er van genietend als hij weerwerk van hetzelfde kaliber terugkreeg. Zoals nu van de nieuwe minnaar van zijn inmiddels ook al 42 geworden enige dochter (Carola Gijsbers van Eijk), die aan het eind van het stuk met die nieuwe man (Manfred de Graaf) ten laatste toch ook gelukkig geworden is. Zoals het bejaarde echt paar al 48 Jaar lang met elkaar blijkt te zijn. Dat blijkt uit de manier waar op zij bij voorbeeld bezorgd met hem bezig is Zijn gevoel voor humor heeft hij nog volledig, maar zijn bewegin gen zijn wat vertraagd, zijn geheugen laat het wat af weten, hij maakt grap jes over zijn nabije dood. over het oud worden, waar zij. soms een beetje gechoqueerd aan mee doet. En dat alles op een zo subtiel-humoristische manier gespeeld alhoewel er ook mooie uitschieters zijn dat Je voortdurend voelt, hoezeer zij beiden op elkaar gesteld zijn. zich van hun ouderdom bewust, het erg vinden el kaar op een dag te zullen moeten missen, toch op weg zijn naar een aanvaarding ervan. Zoals de dochter en haar nieuwe man de karakters van het echtpaar in hun verhouding tot anderen toelichten, worden er rondborstige effecten inge bracht door een varende postbode, de smakelijk lachende Rudi Falkenha- Jan Retèl en Mary Dresselhuys in Gouden Vijver, een nieuwe vrije productie ADVERTENTIE Rijk geïllustreerd. Boorde vol tips. wenken, ideeën, checklists Prijs- en pro- duktinformatie over 136 merken. Overal verkrijgbaar. Speciaal vandaag Speciaal morgen Kinderboekenschrijver Guus Kuyer en professor Wil- heltnina Bladergroen, emeri tus hoogleraar orthopedago giek, discussiëren in ZI over de opvoeding. Hilv. 1/09.30 Belangrijke gasten in In de Rooie Haan zijn minister Al- beda en het CDA-kamerlid Couprie, ongetwijfeld over: Kan een soldaat er ook nog een geweten op na houden? Hilv. 1/13.03 Nieuw: aanval op het we reldrecord domste televisie programma. De TROS wil nou ook wel eens in het Guiness Book of Records. Dat moet lukken. Ned. 1/18.59 In Brandpunt aandacht voor Dodewaard gaat dicht, film en een gesprek met ka mervoorzitter Dolman. Ook reportage over de bewaking van de grenzen, wegens de stroom illegale buitenlandse werknemers. Ned. 2/21.20 The Police, Graham Parker and the Rumoar en Jack Bruce and friends, allemaal in Roek- palast uit de Gruga Halle in Essen. In kleur en in stereo. Ned. 1/22.08 en Did. 1/22.05 ADVERTENTIE Anton Constandse analyse van de voorbereidingen Ca. 100 blz., te bestellen voor 12.90 op giro 2553850 Stg Pamflet. Amsterdam De straf van menige fietsen dief of zakkenroller bestaat uit niet meer dan een schrob bering van de officier van jus titie, maar wie er even niet aan heeft gedacht de autogor del om te gespen, mag op een forse boete rekenen. Bij de op sporing en vervolging van strafbare feiten lijken nogal eens kronkelwegen te worden bewandeld. Wie niet is inge wijd in het systeem, kan er soms nauwelijks een touw aan vastknopen. In het televisie programma „De achterkant van het gelijk", dat morgen avond wordt uitgezonden (van 22.40 tot 23.40 uur, Vara, Ne derland 1), speelt Marcel van Dam de rol van zo'n buiten staander. Hij ondervraagt een aantal functionarissen dat op de een of andere manier bij de recht spraak is betrokken over hun doen en laten. Wat mag niet, wat mag wel, en waarom? De opvattingen daarover blijken ook binnen de kring van inge wijden nogal niteen te lopen. Een politie-officier en een offi cier pleiten voor meer be voegdheden bij de opsporing, maar ze worden daarin niet bijgevallen door de rechters in het gezelschap. Het programma is een Neder landse versie van het Engelse „State of the nation", waarin beoefenaren van verschillende beroepen tijdens een soort kruisverhoor naar hun ethi sche uitgangspunten en opvat tingen wordt gevraagd. Van Dam gaat in zijn „speurtocht naar de grenzen van de ethiek" (waarover Hans van Mierlo in de Inleiding spreekt) wat min der agressief te werk dan in dat Engelse programma ge bruikelijk is, maar hij weet zijn „slachtoffers" toch aardig wat interessante uitspraken te ontlokken. Het programma is het eerzte in een serie van vijf. In volgende afleveringen zal onder anderen artsen en jour nalisten het vuur na aan de schenen worden gelegd. Jan Retèl herinnert in het program ma aan een gesprek met Mary Dres selhuys In de periode dat zij met Ko van Dijk „Herfst in Riga" van de Rus Arbusow speelde. „Ben Je niet ontzet tend moe?" vroeg hij haar na een voorstelling. „Welnee, antwoordde zij, het was weer een feestje." „Gou den vijver" lijkt wat op dat stuk. omdat de spelers het kennelijk een feest vinden het te spelen, maar ook omdat het weer over oude mensen gaat, die oprecht van elkaar houden en daarin rustig over de dood kunnen praten. Van onze kunstredactie AMSTERDAM In de herfstvakantie hoeven kin deren zichzelf en hun moe ders niet te vervelen. Steeds meer theaters rui men plaats in voor kinder theatergroepen. De komen de week blijft het bij kijken alleen; kinderen kunnen zelf ook het spel der illusie uitproberen. Onder het motto „Toneelspelen in de Krakeling" kunnen kinde ren komende week in dit Amsterdamse theater een eigen toneelstuk bedenken en uitvoeren. Theaterkleren, schmink, toneel- lichten staan ter beschikking en decors kunnen worden getim merd. Per twee dagen (maandag dinsdag. woensdag-donderdag, vrijdag-zaterdag) is er plaats voor een groep van kinderen. Dus snel aanmelden bij De Krakeling, Nieuwe Passeerdersstraat 1. tel 020-253284 De leukste of gekste stukken worden de zondag erop uitgevoerd in de Open Bak van dit theater, waar elke laatste zondag van de maand kinderen hun kun sten kunnen vertonen. Presenta tie Leonle Jansen. In de Twentse schouwburg is er op 22 oktober, aanvang 14 uur, een „Speelmarkt" waar iedereen aan zijn trekken kan komen. Verkle den. schminken en volksdansen maar ook knutselen, kleien, hand- werken, naaien, dammen en ko ken behoren hier tot de mogelijk heden. In Rotterdam is er tot en met 26 oktober Herfst Kindertheaterfes tival dat wordt gehouden omdat de kindertheatergroep Wiedus tien Jaar bestaat. Er zijn ruim veertig voorstellingen te zien ln de verschillende Rotterdamse thea ters en in de wijken waar niet alleen Nederlandse maar ook bui tenlandse kindertheatergroepen optreden. Op 20 en 21 oktober ln Theater Zuidplein en op 22 okto ber in het Plcolotheater heeft een aantal groepen spellessen voor kinderen. Ze kunnen zelf een to neelstuk maken, met alles erop en eraan, vanaf 10 uur Grote attracties op het festival zijn de Griekse groep Xenla Calo- geropoulos en het Italiaanse Tea- tro del Sole. Belde gebruiken ge ringe theatermiddelen en kinde ren vanaf 7 Jaar hoeven door het visuele spel en de toelichting van een verteller niets te missen. Naast de vele Nederlandse groe pen. waaronder Spektakel met „Kleine dieren". Maccus met ..Niks te doen", een combinatie van toneel- en poppenspel over het alledaagse denken en fantase ren van kinderen, en Carrousel met een nieuw programma, brengt natuurlijk ook Wiedus haar voor stellingen. Het zijn er vijf: „Mu ziek" over het plezier van muziek maken. „Tjonge Tsjonge". een stuk over rolpatronen. „Henkie van de buren", waarin Henkie met behulp van het publiek van zijn boosheid af komt, „De club", dat gaat over voor- en afkeuren, en op 21 oktober ln theater Zuidplein een eenmalige voorstelling van Circus Emma. Informatie over de voorstellingen, plaats en tijd 010-361366. Vragen naar Nel Kraayenbrink. Maar ook elders komen vele groe pen hun kunsten vertonen. Kin dertheatergroep Pssstt uit Den Haag speelt Dramamorgana in het HOT op zondag 19 en 26 okto ber om 14 uur en komt 22 oktober met ..Papallbre" naar de Meer vaart in Amsterdam, aanvang 14.30 uur. In datzelfde theater is komende dinsdag „Wieke en Klaas Vaak ln de kussenboot" te zien. een gespeelde droom met liedjes voor kinderen van 4-7 jaar. aanvang 14.30 uur. Voor de grote ren. ouder dan dertien, komt hier op 23 oktober het Beeldtheater met „Soms kan Je een droom beter vergeten". Poppentheater voor de kleineren ls er ln overvloed. In de Blauwe Zaal in Utrecht „Slik de slak" 20 oktober om 15 uur. „Cir cus Pom Plerke" 21 oktober, aan vang 15 uur. In de Rotonde van de Amsterdam se schouwburg speelt Erica gerjong met haar poppen zeg die olifant" en Ella Snt. haar marionetten op 26 oktobl beweging voor kinderen tusse 6 jaar in Centrum Bellevue in sterdam. Het stuk heet „Kt sje sokken" en aan het begin vi i voorstelling legt ze uit h<* marionet beweegt. Voor „De wereld van de marii ran ten" kunnen kinderen vanaf 5 elke woensdag-, zaterdag- en dagmiddag terecht bij het sterdamse Marlonettenthe Brouwersgracht 51 hs. waat een speelse manier de wereld marionetten en andere popp« de doeken wordt gedaan. iel on aai En om het poppenbeeld te pieteren ls een bezoek aan Toneelmuseum, Herengracht 168 in Amsterdam, de me, waard. De expositie PoppensJL geeft een overzicht van het lel pentheater van de afgelope ee jaar. Meterslange poppen met pressieve gezichten, draag) poppenkasten, stok- en hand; pen en een informatief fih^eci waarin Feike Boschma in zijn rionettenkast aan het werk z Dit is maar een greep uit het gi p aanbod voor de komende wi Maar de ln totaal 125 Nederla theatergroepen strijken oi_ neer. Ga eens langs bij de plaa d lijke schouwburg of cultureel trum. Daar gebeurt genoeg. Zie ook voor een vraagges met Herman Frank van Kiat~n theatergroep Pssst pagina 21. door Frits Lagerwerff AMSTERDAM Eén van de verheugendste aspecten van de Oktober Jazzmaand is dat opvallend veel Jeugdig talent de kans grijpt om in het licht van de publiciteit te treden. Cumulus, een sterk hetero geen sextet, timmert nu aan de weg en heeft zich voor de gelegenheid voorzien van een gastsolist: de Amerikaanse componist-cornettist Butch Morris. Cumulus stapelwolk, symboliek Foto Georrr Verterw De Oostenrijkse schrijver Klaus Hoffer krijgt de Alfred Doeblinprijs. waaraan een bedrag van ruim 16 dui zend gulden is verbonden. De prijs, die twee Jaar geleden is ingesteld door de Duitse auteur Günther Grass, is genoemd naar de auteur van Berlin Alexanderplatz, de roman waarnaar Fassbinder een televisie feuilleton heeft gemaakt dat door de VPRO thans wordt uitgezonden. Dr. A. A. Thiadens uit Aerdenhout heeft de museummedaille ln goud gekregen uit blijk van waardering voor zijn museale werk in het alge meen en voor de natuurhistorische musea in het bijzonder voor samenhangende elementen en veranderlijkheid lijkt zich ln hoge mate bezig te houden met het vraag stuk van de vorm van compositie en improvisatie. Zoals misschien be kend zijn er in de Nederlandse geïm proviseerde muziek voornamelijk drie stromingen die sterk specialis tisch zijn en meestal niet samengaan. Er zijn muzikanten en groepen die zich spelenderwijs en intellectualis tisch verdiepen in de Amerikaanse invloeden van swing, bebop tot free- jazz, je hebt de geluidenmakers, heel oneerbiedig aangeduid als de piepers en de krakers. En er ls een richting die zich buigt over de vraag hoe Euro pese volks- en gecomponeerde mu ziek met elementen van de Afro-Ame rikaanse traditie kan worden ver bonden. Abstract Het interessante van Cumulus is dat deze groep opteert voor een grote verscheidenheid aan muzieksoorten Inclusief datgene dat door de aange geven stromingen gespeeld wordt Het zestal wil zich bijvoorbeeld zowel abstract in geluiden en vormen uit drukken als in recht-toe-recht-aan- swing van de vierkwartsmaat. Hoe wel dit verlangen naar veelzijdigheid zeer wel voor te stellen is en het altijd verfrissend is om te merken dat musi ci geen dominante school of richting aanhangen, moet eveneens worden geconstateerd dat saxofonlste Ma- riette Rouppe van der Voort, trombo nist Wolter Wierbosch, saxofonist Ab Baars, pianist Harry de Wit, tubalst Larry Fishkind en slagwerker Petro Nykyruj zich met dit artistieke uit gangspunt voor een bijna onwerkba re opgave hebben gesteld. Composi torisch ls het misschien nog op te brengen om diverse muzieksoorten te verwerken, maar hoe klinkt muziek als er steeds op wisselende manier moet worden geïnterpreteerd en geïmproviseerd, vooral met het oog op de eenheid van vorm die men nastreeft? Hoe smeedt men ln een volkomen vrij Idioom compositie en improvisatie tot één geheel? Juist over deze vraagstukken van referen tiekaders. vorm en eenheid (let op de bevlogen noot voor de beginnende luistervriend) breekt de internationa le avant-garde zich heden ten dage de nek! Cumulus staat hierin dus zeker niet alleen, dit tot troost. Het enthousiaste Cumulus kent om kort te gaan een aantal sterke pun ten. het ensemble breekt met vele vastgeroeste normen en heeft sterke solisten, maar maakt op het vlak van ADVERTENTIE Alles over Open Haarden, o.a kiezen, energie besparen, de beste plaats, zelf bouwen, stookmateriaal, afvoerkana len. enz., enz. Produkt- en leveranciersinformatie, overal verkrijgbaar. 100 pagina's I 47S Andere Welke-Koopgidsen: Keukens, Badkamers. CV/ Isolatie, Slaapkamers, Hifi- stereo, Vloeren, Electr. orgeli. Camera's, Tuin, Hobby gereedschap. Dak Mooiste moment uit de reeks programma's, waarmee de omroe pen een paar weken terug hun waren voor het winterseizoen uit stalden: de Amerikaanse corres pondente van Veronica, op loka- tie. Ze zat, zo wist ze van haar tuinameublement uit te vertellen, op lokatie. op het dak van het Veronica kantoor in New York. Hartje Manhattan, zo te zien. Een extra large glas limonade binnen handbereik. Haar leven voor de omroep bestond uit het vergaren van nieuws en het aankopen van films. Ze nam maar weer eens een slok. meer had ze ook niet te zeggen. Doet wel iets. zo'n beeld. Daar zit een mevrouw in het zonnetje, in New York. het centrum van de wereld, maar ze zit bovenal öp Het Dak van het Het Veronica Kan toor. Een A-omroep die een corres pondent naar de Verenigde Staten stuurt, raadt het slachtoffer aan voorlopig kantoor te houden in een hoekje van zijn open keuken. Veronica heeft gewoon een eigen kantoor. Mèt dak Daar zit de aan trekkelijk bedoelde werkneemster uit te rusten van haar jachtige leven ten baten van de. laat het nooit erger worden. C-omroep Ver onica De hopeloze treurigheid van bordkarton Woensdagavond was Veronica To taal terug. Dat beloofde bij de seizoenspresentatie ook al zoveel. Rechtstreeks televisie magazins. voor een zaal vol jongeren. Iedere dertiger in dat gezelschap valt uit de toon, want de dertigers trekken aan de touwtjes van Veronica. Het programma wordt gepre senteerd door Tom Collins Zijn vaste burcht is het idee, dat als je in iedere zin maar één keer com puter zegt. om de minuut de jaren tachtig noemt en iedere loze bab bel afsluit met: dat zult u ook wel gemerkt hebben, dat dan de vaste afbakening van het vakmanschap wel bereikt is. Dat gaat bij voorbeeld zo. Collins: „Computers spelen een belangrij ke rol in de Jaren tachtig, dat zult u ook wel gemerkt hebben Maar kunnen de computers ook de hon ger bestrijden Hij gaat uitleg gen: op dit moment wordt er aan de Vrije Universiteit een onder zoek ingesteld naar de honger in de wereld, de gegevens gaan in de computer, daarna volgt een des kundige analyse en daaruit komt een advies voor het hongerende land. Collins: „En dan kom je al gauw op de vraag: kunnen compu ters de honger bestrijden? Onbenulligheid? Veel erger nog. Waarschijnlijk die mevrouw van dat dak. heeft een filmpje ge maakt over een speciaal ten be hoeve van outcasts, verstotenen en drankzuchtigen aangelegd patk in San Francisco. Dat moet worden aangekondigd. En Collins steekt dus van wal: „Steeds meer wordt er voor u geregeld, dat zal u niet zijn ontgaan." Tot zelfs zo'n park is er voor „ons" geregeld. De portie blote borsten, de identi teit van Veronica Totaal, zat deze keer in een wederom Amerikaans filmpje over een televisiepiraat. Ugly George. De grootste lol be leeft hij aan het zodanig benade ren van meisjes, dat ze zich ten slotte voor de camera uitkleden. In één op de tien gevallen, had hij succes, zo verzekerde hij. Zou het Tom Collins ook lukken? Nee. dat zal hem niet lukken. Een meneer die de titel van het liedje „Voulez-vouw coucher avec moi" vertaalt met „Zullen we wippen", mist iedere subtiliteit om ook maar in de buurt van één op de honderd te komen. Maar wel op z'n plaats bij Veronica. Je bent jong en je wilt wat. maar jje kan niks. Paal „Daarom durf ik eigenlijk ook niet die boekjes en informatie te be stellen. Ik zie hun gezichten al als ze het boekje „Vrijen is meer" bij de post zien liggen. En mijn moe der krijgt altijd als eerste de post. want zij is de hele dag alleen thuis. Ik denk wel dat meer mensen daar mee zitten En mee blijven zitten. Boven staande is een deel van een reactie op het AVRO-programma Praat paal 15, pubershow op maandag op Hilversum 3. De reacties op dat programma hebben ertoe geleid dat de AVRO een maandblad eraan heelt opgehangen: Praat- paal Speciaal Eerste oplage 10.000 stuks. Een groot deel daar van ls gestuurd naar rijksscholen gemeenschappen voor reacties. Het eerste nummer gaat meteen „Over Vrijen". Summiere informa tie over hoe en wat. Wel veel ln- I drukken van kinderen, problemen waarop ze gestuit zijn. En een UJs- I tje met handige adressen. Praatpaal 8peclaal is zonder veel drukte van start gegaan. Het j blad. waar geen advertenties in komen, is niet los te koop. Alleen te krijgen door 2,50 aan de AVRO te sturen voor een los nummer of 17,90 voor een abonne ment op de komende negen the manummers. Dan komt het blad in de bus. Moeder is de hele dag alleen thuis. En? Piraten „De wekelijkse misdaad in uw huiskamer". Kenmerkende slogan van een radiopiraat die steeds pro fessioneler gaat opereren. Ander kenmerk van de piraterij op radio en televisie: er wordt uit gezonden voor een nobel doel. Het omroepbestel van nu dient afge schaft, menen de zelfgekozen Ro bin Hoods Radio Firato. opererend in de IJmond, goot het op de rechtson gelijkheid. Tijdens een vlekkeloze imitatie van NOS-omroeper Hans Hogendoorn („De krant van mor gen, Den Haag Vandaag, buiten is het 34 graden, binnenzitwordt de ene piraat vergeleken met de andere piraat in De Vrije Keijzer. Daar Ls geen inval gedaan, bij Fi rato wel. Terwijl RF niet oproept tot rellen, ongeregeldheden en or deverstoringen, maar een reporta ge maakt over de zwarte markt in Beverwijk („resultaat: meer be langstelling voor de zwarte markt"), elk uur „objectief" nieuws en sportuitslagen. Echte radio bijna Tot: „We ont kennen niet dat we illegaal zijn. wat wij niet erkennen is. dat Ra dio Firato een gevaar is voor de samenleving Daarna het post busnummer. „omdat wij wel open staan voor discussieMaar wel een vruchteloze compositie en instrumentatli het juist vele mogelljkhet duidelijk dat het echt boeie nog moet worden verricht. Van onze parlementsredac DEN HAAO De nieuwe ta over de kabeltelevisie en] ls door de ministerraad verwezen naar overleg tussa partementen onderling. Premier Van Agt deelde gist ni afloop van de ministerraad - i de nota slechts luttele ogenbl ni besproken, maar dat men mt .n ls gestuit op Juridische problt De nota ls aan de Tweede Q toegezegd voor de eerste o maar de premier liet blijken niet haast met het stuk behotó n den betracht K{ 1'! De problemen zullen zich von spitsen op het ingrijpen dooi nister van CRM op bultenlan gramma's, die zich gesteund clame op de Nederlandse gaan richten. De CDA-bewli* menen dat met zo'n ingrljj Nederlandse omroepbestel, het cultuurgoed ten grond J worden beschermd tegen de> gende commercie. De WD-h lieden zijn het principieel met die opstelling. ZIJ meneni overheidsbemoeienis verwerp omdat het hier om een censuur zou gaan Minister-president Van Agt 11?: ren al wel weten dat het kabia problemen vrij gemakkelijk lossen. I De wetenschap van de bexieling. een oriëntatie in de a keling en verworvenheden psychologie. Uitg. Dekker Vegt. Nijmegen 294 biz 37J De beheerste stad, ontstaan ei ties van een sociaal-democr stadspolitiek: een kritiek Met gen van H. Meyer. R. Koupriei Sikkens. Uitg Futile. Rotterdi blz - 15 gulden. De computersamenleving, Hamelink Uitg. In de Toren. 120 blz. - 20 gulden Van uitgeverij Voorhoeve Haag ontvingen we drie kin< ken: Slangeneiland van G van de (120 blz 12.50); Groot l boek voor de jeugd van N van Daarin staan puzzels, rebussen selwerkjes, verhalen, versjes, tjes en kleurplaten (208 blz Thuis in het vreemde land. da Marijs-Visser (70 blz. 8.901 dezelfde uitgeverij is de vertalü het in 1950 verschenen boek E« kaan verteltvan A Schw blz - 13.90» Dit land rond Rotterdam, vaal Gruyl. Uitg. Westfriesland, 185 blz - 29.50. Van uitgeverij Van Gennep J sterdam zijn: Een spin op tal dichten van J. Janssen 8,90) lijkt wel vrede, gedichten enjjj van P. P. Zahl, vertaald en door G Bussink (117 blz - H Bij uitgeverij Van Gorcum te Al deel vier uitgekomen van dfj „Het kopergeld van de Eeuw", getiteld: Hel en hemel.!! deel bespreekt prof. dr A Thj Deursen het geloof van de i' en zeventiende eeuwse Holll 148 blz - 17 90 Handboek fotografie, J Hed Uitg Romen. Haarlem 210 59.50

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4