Jiilitaire verenigingen ntsteld over De Geus De deskundige is de fietser zélf Vierhonderd banen weg bij Philips Best POSTCODE 'Informatie-stortvloed drastisch beperken' SHEAFFER, ;redo gent hoeft niet naar Dodewaard Goede gewoontes: Voorstellen N en plaats voor bezwaren tegen kernwapens Sociaal raadslieden Arnhem: Bonden wijzen gedwongen ontslag af Ondanks vonnis toch uitzetting christen-Turken Z t °°f' Koningin even van vakantie terug voor jubileum VU tyeiooon eue*t doen. pttpost/ euter stikt in ekenhuisbed Jubilerende fietsersbond over Haags beleid: ïrusziekte ii Rotterdam ■ERDAG 18 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 een onzer verslaggevers ITERDAM In verschillende toonaarden is gisteren afwijzend gereageerd op het jdpunt van minister De Geus dat de krijgsmacht geen plaats biedt aan militairen die Mt .tensbezwaren tegen kernwapens hebben. De Algemene Nederlandse vereniging milltai- (AVNM) is „verontwaardigd over de ongenuanceerde aanpak van deze kwestie door de któr" De Vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) spreekt van „een schandelij- '"itruisvogelpolitiek". rmi 500 leden tellende AVNM ver- dat de minister iedere discus- erf-i-Ler de kwestie tot „een wassen aal t* maakt. „De uitkomst staat im Jrten al van tevoren vast. Daarnaast otln|ri De Oeus ontwikkelingen Integratie van maatschappelij- ïchtirioeden in de krijgsmacht, waar oor t peneenvolgende bewindslieden zesg i hebben zoveel belang te ischi en." Hg itafa VNM is het volsterkt niet eens stal o standpunt dat dienstpllchtl- •ter.' met gewetensbezwaren tegen loetÉ «pens een beroep moeten doen •lane *et gewetensbezwaren militai lël aa nst. De praktijk bewijst volgens Sen i reniging dat sommigen kernwa- Maar ..eigensoortig" vinden dat nseii dit aspect van de krijgsmacht ordei w*" oplevert, terwijl overigens len/ onoverkomelijke bezwaren te am» te vervulling van de dienstplicht daar 111 -VDM is ..verbijsterd" over de nseivan minister De Oeus. Zij vindt trijd iedere militair het recht moet ing. |ea atoomtaken te weigeren, en democratisering en mondigheid trlaadjraar komen, nu de minister dit atoomtaken een beroep op de wet wordt gedaan, zo stelt de vereniging, „drukt de minister het nadenken over het gebruik van geweld en gewelds middelen van het Nederlandse leger de kop in". Daaraan wordt toege voegd: „Dat is geen goede zaak. Een leger van louter vechtmachines is een bedreiging voor de vrede." Hoewel de Vereniging dienstweige raars meent dat het leger „totaal moet worden afgeschaft", zegt zij „de strijd van hen die binnen het leger opkomen voor hun rechten" te steu nen. Tot de rechten van militairen behoren volgens de vereniging de vrijheid van meningsuiting en het recht om bevelen te weigeren. De secretaris van het deputaatschap van de gereformeerde kerken dat zich met vragen van oorlog en vrede bezig houdt, oud-generaal M. H. von Mey- enfeldt. meent dat de minister onvol doende aandacht heeft voor het span ningsveld waarin militairen zitten. Hij wijst erop dat militairen, evenals andere staatsburgers, betrokken zijn bij de openbare discussie over kern wapens. „Met het oog daarop zou de dpunt niet deelt. Volgens de minister het als zijn taak moeten zien Ons commentaar staat op pag. 5. ARNHEM (ANP) De overheid en andere op de burgers gerichte organisa ties zouden zich drastisch moeten beperken in het ge ven van informatie. Het is beter de informatie helder en duidelijk gereed te heb ben als erom wordt ge vraagd, dan ongevraagd pakken papier in brieven bussen te stoppen bij men sen, die er op dat moment geen enkele behoefte aan hebben. Dat schrijven de twee sociaal raadslieden in Arnhem in een Jaarverslag. De stortvloed van informatie, die de burger over zich krijgt, ls on voorstelbaar. Elke organisatie of groepering geeft een eigen krantje uit. De mensen zien door de bo men het bos niet meer, aldus beide raadslieden. Uit het feit dat mensen van zaken, die werkelijk voor hen van belang zijn niets afweten, leiden de raads lieden af dat de informatie regel recht ln de prullebak verdwijnt. Het stadium om te bekijken wat bruikbaar ls. zijn de burgers ken nelijk al voorbij. Het ls vreemd, aldus de Arnhemse raadslieden R van Orden en F. Vos, dat de bur ger aan de ene kant schreeuwt om Informatie, terwijl hij er aan de andere kant tegelijkertijd zo on der bedolven wordt, dat hij er geen weg mee weet. Mensen denken vaak gebruik te kunnen maken van voorgestelde regelingen, die wel zijn aangekon digd, maar die nog niet vastge steld of in werking zijn. Een voor beeld hiervan ls, schrijven Van Orden en Vos, de wettelijke meer derjarigheid (nog steeds 21 jaar), maar de regering wil die op acht tien-jarige leeftijd laten ingaan De Arnhemse raadslieden ver trouwensmannen met wie burgers hun problemen met particulieren en overheidsinstellingen kunnen bespreken beklagen zich verder over de trage wijze, waarop de samenwerking met raadslieden el ders ln het land stand komt. Er zijn een kleine 150 raadgevers in een aantal grotere gemeenten, maar het is zeer moeilijk institu ten en functionarissen op één lijn te krijgen. Van Orden en Vos heb ben daarvoor overigens wel be grip, want het gaat volgens hen om „vogels van diverse plui mage". Van onze correspondent BEST Bij Philips Medical Systems in Best zullen de komende twee jaar ln totaal vierhonderd arbeidsplaatsen verdwijnen. Tachtig arbeidsplaatsen zullen dit jaar al verlo ren gaan. De directie heeft dit gistermiddag aan de vakbon den meegedeeld. 'lelt ali heeft de solidariteit met de low: 0 in de ogen van de regering gaan dijk een hogere prioriteit dan de >ezet apening an» ^htmachines Vereniging dienstweigeraars is ev®Jn*ning dat de minister van de wet gewetensbezwaren mis .om kritische soldaten mond ftmaken" Met zijn eis dat bij tegen het vervullen van ondergeschikten te helpen in deze spanning. Hij zou het probleem moe ten onderzoeken en daarna met het personeel van defensie moeten zoe ken naar een oplossing." Het PPR-Tweede-Kamerlid Henk Waltmans heeft laten weten dat hem een aparte regeling voor militairen met bezwaren tegen kernwapens voor ogen staat. Tijdens de behandeling van de defensiebegroting zal hij met initiatieven voor zo'n regeling komen. Enkele tientallen leden van de mobiele eenheid van de politie hebben gisteren in Crailo bij Bussum een oefening gehouden in het bestrijden van rellen. Collega's vermomd als relschoppers en gewapend met staven en stokken wierpen barricades op en gooiden projectielen naar de mobiele eenheden. ADVERTENTIE ELKE SHEAFFER SCHRIJFT ZO GOED ALS HIJ ERUIT ZIET. ADVERTENTIE SHf AFFER EATON Informatie: 070-636304 idblad voor Evangelie en Cultuur, ive van de St. Confessioneel Geref. Beraad. ma oktober nr Joden en Christenen. •ouw H l van Stegeren-Keizer Joods-Christelijk gesprek vandaag Ds M van Dijk Levinas en de joodse wisheid Ds L H Kwast: Wederzijdse •nacht als Israèlisch-Palestijnse tragedie Dr B van Oeveren Zal Jezus t en christenen verenigen' ll elders op deze pagina: DE APpLlDAG. zwolle! r onderstaande bon in een gefrankeerde envelop naar Fam Noordman de Goede Hoop 27. 9642 AP VEENOAM afgetekende verzoekt oktober nr 3.50 bnïonnement CREDO 25 per iaar Ijgngerenabonnement 19 - per laar Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het minsiterie van justitie zal de uitpsraak van de presi dent van de rechtbank in Amsterdam over de vraag of drie gezinnen van Turkse christenen recht op asiel heb ben. niet afwachten. De drie families worden vanmorgen op het vliegtuig naar Turkije gezet Het kort geding dat de advocaat van de Turken, mr. W van Bennekom. volgende week dinsdag voor de presi dent van de rechtbank tegen de aan gekondigde uitzetting wil voeren, zal voor de drie gezinnen dan ook weinig zin hebben. De uitzetting volgt na de uitspraak van de rechtbankpresident mr. W Borgerhoff Mulder afgelopen donderdag ln kort geding, dat de ge zinnen moeten worden vrijgelaten, omdat zij na hun aanhouding nooit zijn verhoord en de procesgang daar door een onjuist verloop heeft gehad. Niettemin weigerde de directie van de Bijlmerbajes de families vrij te laten op last van het ministerie van Justitie. Donderdagavond werden de vreemdelingen in het huls van bewa ring alsnog verhoord en werd een bevel tot uitzetting tegen hen uitge vaardigd. In het kort geding tegen de staat wil mr. Van Bennekom alsnog de onmid dellijke in vrijheldsstelllng voor de christen-Turken verkrijgen dan wel de toezegging dat zij niet naar hun geboorteland worden uitgezet, maar naar België vanwaar zij destijds naar Nederland kwamen. Bovendien zal mr. Van Bennekom een verzoek tot schadevergoeding Indienen, omdat de drie gezinnen ondanks het bevel van de president van de rechtbank afgelopen donderdag niet zijn vrijge laten. Pagina 9: „Aanpak Turkse chris tenen harder". Volgens de directie ls de afslanking nodig, om de directe bedrijfskosten te drukken. Medical Systems lijdt al geruime tijd forse verliezen. De vakbonden erkennen dat maatre gelen noodzakelijk zijn. Maar ze wil len pas meewerken aan een sanering, als Philips met een totaalplan komt voor de gezondmaking van het be drijf. Een onderzoek van het organi satiebureau McKinsey heeft eerder uitgewezen dat ook de structuur van de leiding dringend verbeterd moet worden. De heer G. Fonteljn van de Industriebond FNV: „We hebben de 'Indruk, dat door de slechte interne organisatie orders verloren gaan en machines onbenut blijven. Ook dat manco moet worden aangepakt." De heer G. van Os van de Unie BLHP vreest dat het saneringsmes op de verkeerde plaatsen gaat snijden. „De directie is al tien jaar bezig om Medi cal Systems gezond te maken en heeft gefaald. De raad van bestuur van Philips heeft nu Ingegrepen door een stuurgroep ln het leven te roepen, die de problemen van Medical Sys tems en de hoofdlndustriegroep Science and Industry gezamenlijk moet gaan aanpakken. Dat is een akte van onvermogen voor de directie van Medical Systems. Ook die top moet worden aangepakt." De heer D. Koehoorn van de Indu- i onzer verslaggevers Hoofdagent Aad van Berkel hoeft dit weekeinde niet op te tegen degenen die de kerncen- Dodewaard zullen blokkeren, urgemeester van Epe heeft giste- xsloten dat de hoofdagent drie den lang niet bij de Mobiele eid zal worden ingedeeld. Na die zal Van Berkel. op straffe van niet meer kunnen weigeren van de ME te worden ingezet. tiagent heeft ln twee brieven burgemeester van Epe uiteen dat hij er als tegenstander van ie bezwaren tegen heeft te gen demonstranten in Dodewaard op te treden. Na een gesprek met Van Berkel. waarbij ook diens chef aan wezig was. heeft de burgemeester hem drie maanden de tijd gegeven om zich op zijn taakvervulling bij de politie te bezinnen. Na afloop daar van zal hij zich bereid moeten tonen elke opdracht te aanvaarden. Als hij dat niet doet, wordt hij onmiddellijk geschorst en zal een ontslagprocedu re in werking worden gezet. Van Berkel zei gisteren dat hij hoopt dat tijdens de hem toegemeten bezin ningsperiode een politieke discussie over gewetensbezwaren van politie ambtenaren op gang komt. Naar zijn mening zullen de vakbonden daartoe een aanzet moeten geven. Hij vindt dat het ook bij de politie mogelijk moet zijn het geweten te laten spreken. Van Berkel zei gisteren dat hij van daag als demonstrantMin Dode waard aanwezig zal zijn. Hem is te kennen gegeven dat het hem vrij staat „om als burger politiek te func tioneren" In de uitoefening van zijn functie dient hij zijn politieke activi teiten te staken en mag hij ook niet meer deelnemen aan de discussie over kernenergie. DEN HAAO (ANP) Koningin Bea trix en prins Claus zijn vrijdagmid dag met hun drie zoons naar Italië vertrokken voor een korte herfstva kantie. De koningin zal haar vakantie maandag onderbreken in verband met de viering van het eeuwfeest van de Vrije Universiteit in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Zij zal zich dins dag weer bij haar gezin voegen ADVERTENTIE Dagelijks je tanden poetsen. Dat is een goede gewoonte. Net als: meteen even de postcode vragen wanneer u iemands adres noteert. Bij een telefoongesprek bijvoorbeeld. Schrijf dan gelijk even die postcode in uw klapper Dan hebt u voortaan het complete adres bij de hand. Mèt de postcode erbij ADVERTENTIE U iit let# ns« - Bezoek de de Nationale Evangelisatie conferentie 23 tot 25 oktober m Ons Cen- i «n Driebergen ichal voor leden van avangell- •mmlatlas an gamaantelai- Opgave aan de ivangeiische Alliantie tel. 03430-4451 of postbus 1080 3800 AN Amersfoorl ILDOORN (ANPi - De tweejari Babita Prithipalsingh uit Der is donderdag in het Lukaszie .lis in Apeldoorn in haar slaap *2 hl de spijlen van haar bedje te- "tgekomen en vrijwel zeker ten Tolge zuurstofgebrek overle- Dit heeft de Apeldoomse politie «gedeeld door Dick Ringlever WOERDEN De Echte Nederlandse Fietsers Bond viert vandaag ludiek zijn eerste lustrum met een bakfietsoptocht door Utrecht. Maar midden in al die speelse feestelijkheid blijft de bond toch ook even terzake, want tijdens de viering wordt ook een rapport ten doop gehouden, waarin nogal wat kritiek wordt geuit op de regering. VERDAM (ANPi - In Rotter zijn veel mensen ziek door een dat al enige tijd in ons land (waart. Het gaat om een acute ®0ening van de luchtwegen die kan gaan met koortsaan i*n I het ministerie van volksgezond- Den Haag zijn geen „onrust- aantallen" ziekten gemeld Ditmaal betreft deze het na tionale parkeer- en reisplan (parkeerfaciliteiten voor auto mobilisten. die per trein ver der willen), waarmee 55 mil joen gulden is gemoeid Acht duizend autorijders krijgen daarvoor straks een comforta bel plaatsje vlakbij het sta tion. De bond heeft daar bezwaar tegen Niet alleen omdat maar tien tot vijftien percent van alle treinreizigers per vierwie ler naar het station komt, maar ook omdat door deze voorzieningen de fietser nog meer in de kiem zou raken. Een grotere autostroom naar de stations betekent, zegt de bond. opnieuw méér obsta kels voor de twcewieler. Nog altijd is het aantal treinreizi gers. dat fietsend of brom mend naar het station rijdt, groter dan dat van de automo bilisten. namelijk dertig pro cent. In vijf jaar groeide de bond tot achttienduizend leden. Deze groei is niet in de laatste plaats te danken aan het pro ces dat de ANWB een paar jaar geleden aanspande. De ..Haagse wielrijdersbond", was geprikkeld door de aan vankelijke naam van de alter natieve fietsers (Eerste Echte Nederlandse Wielrijdersbond - ENWB) en wilde die, omdat er zoveel gelijkenis in zat met de eigen naam. veranderd hebben. Van de rechter kreeg de ANWB gelijk, maar de daarna tot ENFB omgedoop te ENWB werd ten slotte de uiteindelijke winnaar. De bond kreeg publiciteit en dat werd direct uitgedrukt in een toevloed van nieuwe leden In hun kantoor in het centrum van Woerden (met royale par keergelegenheid voor auto mobilisten direct voor de deur) zeggen Edward Young en Jos Vemooi dat zij nog een ander gevolg daarvan hebben ondervonden: de bond werd serieuzer genomen. Toch is de verhouding met de grote broer ANWB toch nog niet erg hartelijk. De ENFB verwijt de toeristenbond nog steeds meer aandacht te ge ven aan de automobilist. „Er is wel wét veranderd: er wor den nu leergangen gewijd aan de fietser, maar als het er op aankomt, kiest de ANWB toch steeds weer voor de automobi list." Het is wel mooi als je een fietsroute uitzet door een hei delandschap, maar wat heb Je daaraan ais fietser in het da gelijkse woon-werk-verkeer?" Pat laatste ls vooral het werk terrein van de ENFB en op dat gebied laat de bond ook niet na kanttekeningen bij be leidsplannen te maken en ei gen ideeën aan te dragen, ook al worden die door lang niet iedereen in dank afgenomen Edwart Young: „Doordat wij een vinger in de pap kregen, kon worden verhinderd dat het fietsvervoer per trein ge heel werd geliquideerd en zelfs iets kon worden uitge breid. Je kan nu in ieder geval je fiets meenemen als je van Zoals de ENFB het zou willen: wachtende automobi listen Amsterdam naar Rotterdam spoort." Met zekere regelmaat ver schijnen rapporten. Een van de laatste gaat over het bood schappen doen ln de winkel centra Conclusie daaruit zorg in die centra voor zodani ge faciliteiten, dat de mensen niet worden gedwongen de au to te nemen. Dat kan bij voor beeld door het aanbrengen van bagagekluizen. Bezoekers worden dan niet genoodzaakt hun koopwaar in de achter bak van de auto te leggen om met lege handen verder te kunnen winkelen. Nog een paar wensen: verla ging van de maximum-snel heid in de bebouwde kom naar twintig tot dertig kilome ter, straten met eenrichtings verkeer voor fietsers open te stellen voor twee richtingen (gebeurt op adviezen van de ENFB ook al in veel gemeen ten), meer stallingen voor fiet sen bij stations en in stadswij ken en een snelle legalisering van Haagse plannen om fiet- sers op kruisingen ook bij rood licht groen licht te geven voor rechtsaf. Vernooy: „Toegegeven: de mi nister voelt daarvoor, maar hij heeft er ook bij gezegd, dat daarvoor eerst speciale groe ne Lichten voor de fietsers moeten worden aangebracht. Waarom kan dat niet met ge wone borden? Als Je alle lichtr installaties moet veranderen, kost dat jaren. Met borden kun je zo'n maatregel meteen effect geven." En over de experimentele fietsroutes in Tilburg en Den Haag: „Daar staan we huive rig tegenover, omdat ze maar één traject betreffen. Beter zou zijn alle verbindingen in de stad eens te bestuderen en dan na te gaan hoe je de voor zieningen voor fietsers zou kunnen verbeteren. Met één fietsroute in een stad praat Je alleen maar over één geïso leerd stuk weg." Met vaak simpele middelen is er. volgens de ENFB, al een hoop te bereiken. „Dat hoeft meestal niet eens veel geld te kosten en je hebt er ook geen duur betaalde werkgroepen voor nodig. De deskundige in het fietsverkeer is de fietser zelf. de gewone man. Dat hoeft lang niet altijd de inge nieur te zijn, die zijn plannen maakt van de stoel achter het autostuur uit." striebond CNV vreest dat er weieens meer dan vierhonders arbeidsplaat sen verloren zouden kunnen gaan. „Als die stuurgroep van Medical Sys tems en Science and Industry met adviezen komt, zou dat wel eens on plezierige gevolgen kunnen hebben." Alle bonden zijn het erover eens dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Bij Medical Systems werken in totaal 2200 mensen. -Vervolg van pagina 1 Lage lonen zouden van deze gecombineerde maatregel naar schatting wat minder dan honderd gulden netto per jaar profiteren. Ho gere lonen worden er netto slechter van, doordat zij enerzijds wel profite ren van de grotere vrije voet, maar anderzijds over hun grote loondeel boven die voet veel meer premie moe ten betalen. Om het minimumloon op 1 januari niet te zeer uit de pas te laten lopen met de andere, ln prijscompensatie gekorte lonen, wil de regering de ko mende halfjaarlijkse verhoging van het minimumloon voor anderhalf procent doorschuiven naar 1 juli 1981. De verhoging is geraamd op 2,5 procent, zodat er een procent van zou overblijven. Ingevolge een aangeno men CDA-motie zou dat procent ver hoging dan niet 1 januari maar al 1 december kunnen ingaan t>e regering openbaart in de brief aan de „sociale partners" ook „voorne mens" om bij slagen van de loonmati ging meer te doen aan gerichte stimu lering van de economie. Maximaal 200 miljoen gulden is daarbij beschik baar voor de bouw, de zwakke regio's en zwakke groepen op de arbeids markt. „Een beperkt deel" uit de ex tra opbrengst van gasexport wordt beschikbaar gesteld voor gerichte sti mulering van export. Ook wil het kabinet „een gedachten- wisseling" over het CNV-plan voor een werkgelegenheidsfonds „gaarne op gang brengen". Verder wordt aan geboden de Sociaal Economische Raad advies te vragen „in hoeverre" afspraken tussen vakbonden en werkgevers over werkgelegenheid met wettelijke regels kunnen worden ondersteund. Het pakket suggesties van de rege ring leidt tot een stijging van loon kosten in 1981 met 5,5 procent, in plaats van de eerder als toelaatbaar maximum geraamde acht procent. Prijscompensatie Volgens de raming zou de automati sche prijscompensatie op 1 januari drie procent worden. Het definitieve cijfer wordt begin november vastge steld, maar het ziet er niet naar uit dat dit hoger wordt. Na de korting van twee procent blijft er dus een prijscompensatie van één procent over. Het CDA had in het Kamerde bat van vorige week voorgesteld de prijscompensatie te vervangen door verlaging van loonbelasting De verhoging van de belastingvrije voeten met vier procent komt voor een gehuwde man (tariefgroep 4. vrije voet ongeveer 11.000 gulden) overeen met een aftrekpost van 440 gulden. Doordat hoge inkomens zwaarder be lasting betalen, profiteren zij netto ook meer van die 440 gulden hogere vrije voet. Voor de minimumloner is het netto effect 141 gulden, maar voor inkomens vlak boven viermaal mo daal is het 308 gulden. „Ik wil alles best kopen. Maar dan moet u ongeveer tien jaar op geld wachten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3