Fiat-werkers weer aan de slag gegaan uropese houthandel grondstofproblemen r. Horikx doet een (huishoud)boekje open Economische groei volgend jaar mager p gebruik benzeen ubbele 'beveiliging' DE NIEUWE SUCCES-AGENDA IS ER Ruzie Bijenkorf groep met gemeente Ede Deel arbeiders staakt nog jte vraag eist aanvullende soorten Over bouwvergunningen warenhuis Daling van hypotheekrente Rente stijgt in VS Forbo en Heuga dicht tot elkaar Vandervliet voor deel naar Hillen en Roosen Meer huizen in aanbouw DAG 18 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 27 st zal tatie- cho- k met f Ier- De t ter m onze redactie economie tUSSEL/DEN HAAG Over het voorstel van de ropese Commissie het gebruik van benzeen in speel- ?d te verbieden, hoeft Nederland zich geen zorg te iken ..Wij zijn hierop ingericht," zegt desgevraagd in j. de Koe. inspecteur van de Volksgezondheid bij het nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne. ons land zit een dubbele „bevei- ing- op het gebruik van ben- nin speelgoed, door twee bepa- ten in het speelgoedbesluit de ene bepaling (artikel 6) staat speelgoed een aantal verbin- 92 00 - en een daarvan is ben- n niet in aantoonbare hoe üieden mag bevatten. In de iere bepaling (artikel 11). door öeer De Koe een „kapstokarti- genoemd. staat bovendien dat speelgoed geen stoffen g bevatten in hoeveelheden die schadelijk voor de gezondheid zijn of kunnen zijn. „Met dit artikel kan de overheid dus alle kanten uit." voegt de heer De Koe hieraan toe. Volgens de Europese Commissie het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap is het gebruik van benzeen in sommige van de negen aangesloten landen eenzijdig en bovendien verschil lend geregled. Daarom wordt nu een uniforme regeling noodzake lijk geacht. TURIJN (AP. Reuter) Tienduizenden werknemers van de Flat-autofabrieken zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Daarmee kwam een einde aan het ergste na-oorlogse arbeidscon flict in Italië, dat ruim een maand geleden losbrak. In de meeste fabrieken werd vrijdag de produktie hervat, nadat donder dag een meerderheid van de stakers had ingestemd met het tussen de Fiat-leiding en de vakbonden tot stand gekomen akkoord. De nationa le federatie van vakbonden heeft ove rigens de ondertekening van de be reikte overeenkomst uitgesteld in een poging èlle werknemers bij Fiat ach ter het compromis te krijgen. Ver wacht wordt, dat de federatie uiter lijk maandag de overeenkomst zal ondertekenen. Hoewel bij sommige Fiat-fabrieken, zoals de Lancia-vesti- ging in Chiasso, waar een meerder heid van de werknemers de overeen komst van de hand wees. de staking nog doorging, verwacht Fiat dat ook daar het werk zal worden hervat De Fiat-fabrieken waren sinds 11 sep tember platgelegd uit protest tegen de voorgenomen plannen van Fiat een aantal werknemers op non-actief te zetten en een aantal te ontslaan. Door de nu bereikte overeenkomst is vermeden dat in januari 14.000 werk nemers worden ontslagen, maar wel zullen 23.000 werknemers tot juni 1983 op non-actief worden gesteld vanwege de teruglopende autoverko pen. die het resultaat zijn van de groeiende Japanse concurrentie. De sinds 6 oktober al op non-actief ge stelde werknemers zullen 90 procent van hun salaris blijven ontvangen uit een speciaal staatsfonds. izc redactie economie ERDAM De Europese houthandel en -industrie worden de laatste Jaren in toenemen- Lte geconfronteerd met de grondstoffenproblematiek. In algemene zin in de vorm van bescherming; direct door het feit dat sommige thans algemeen gebruikte erten door de stijgende vraag hun maximale produktiecapacitiet hebben bereikt, dan enkort zullen bereiken. Een ontwikkeling, die dwingt tot het zoeken naar aanvullende ADVERTENTIE De agenda die met z'n tijd meegaat! Werkloosheid in Europa neemt verder toe BRUSSEL (ANP) De economie van de Europese Gemeen schap zal in 1981 slechts 0.6 procent groeien tegen dit jaar nog 1.3 procent. ducerende landen van it'beseffen in steeds sterkere ["dat vooral een te eenzijdige van hun bossen gevaren [tem sociale economie en him Vhrnnén opleveren. Het sterkst Ldeze argumenten in die lan- r het hout niet uit industri- jële aanplant, maar uit t afkomstig is. En dat zijn lijk de tropenlanden geen redenen zijn om op termijn van „noodsitua- spreken. zijn er genoeg teke- de wand om tijdig naar op- voor te voorziene tekorten Daarbij moet in de eerste vorden gedacht aan onze houtconsument, de bouw. uai.pal een profiel (lijst van nood i vaK p eigenschappen» gemaakt ïau). [wvangende houtsoorten voor Wnerwerk. zoals raam- en rijnen. AO lienhout ropen groeien ongeveer 40.000 lucerende gewassen. Neder rteert daarvan een hon- soorten. Binnen die honderd len, die ruim 90 procent •tale importvolume uitma aldus ir. J. T Wassink ter r 'id van de Vakbeurs „Hout [Rotterdam, betekent een vrij druk op het tropische bos. ïèlijk en qua bosgebruik niet 8. noch voor de consument, loor de producent. de deel van alle land op de is begroeid met bossen. Dat ut. volgens het Houtvoorlich- nstituut. rond 4.5 miljard hecta- met een houtvoorraad tussen en 500 miljard kubieke meter, er dan éénderde deel van deze (1.4 miljard hectare bos) door de mens geëxploiteerd. bossen, die in exploitatie zijn groeit gemiddeld per jaar iljard kubieke meter hout bij. el wordt er op de wereld 2.5 mil- kubieke meter per jaar gekapt. gste)- ie ee i aan •den Van onze redactie economie EDE/AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Ede zullen het warenhuis Berko binnen veertien dagen sluiten als de verkoop van vis en gebak niet wordt gestaakt en een deel van de verkoophal niet van de rest wordt gescheiden. de vergunning werd geweigerd. Dat betekent dat het deel waar de veran deringen zonder vergunning zijn aan gebracht in feite nu onwettig in ge- De eigenaar van Berko. Kon.. Bijen korf Beheer beraadt zich nog op even tueel te nemen stappen, verklaarde een woordvoerder van het concern desgevraagd. Het warenhuis Berko is bruik is als verkoopruimte, pas op 1 oktober geopend en behoort tot de Maxis-groep van het KBB- concern. De omvang is echter nog niet de helft van die van Maxis in Muiden. Vroeger was er op dezelfde plaats ook al een Berko-warenhuis, maar dat ging eind 1978 in vlammen op. De toenmalige eigenaar verkocht het eerst gedeeltelijk, later geheel aan KBB. Er groeit dus meer hout bij dan dat er wordt gekapt. Daarbij is geen reke ning gehouden met de aangroei van de nog niet in exploitatie genomen bossen. De jaarlijkse kap in de tropische loof bossen bedraagt 1.44 miljard kubieke meter. Van deze kap wordt slechts 5 procent geëxporteerd. Het overgrote deel. 80 procent of 1.2 miljard kubie ke meter, wordt als brandhout ge bruikt. De jaarlijkse kap in de naaldhoutbos- sen in Noord-Amerika. Europa en Rusland het gaat hier om hout, dat in hoofdzaak voor de bouw nodig is bedraagt in totaal 1,06 miljard kubie ke meter. De aangroei in deze landen is aanzienlijk groter dan de kap. Zo is in Scandinavië (Zweden en Finland), waar 70 procent van het in Nederland benodigde bouwhout vandaan komt. de jaarlijkse aangroei 130 miljoen ku bieke meter, terwijl het verbruik op ongeveer 100 miljoen kubieke meter ligt. Meer dan 50 procent hiervan wordt als pulp verwerkt ten behoeve van de papierindustrie. De ruzie tussen B. en W. en het groot winkelbedrijf gaat over de bouwver gunningen. De nieuwe hal van Berko is volgens B. en W. gedeeltelijk in strijd met de bouwvergunning. De huidige hal is groter dan de oude hal en er worden meer produkten ver kocht. wat ook tegen de zin van de gemeente is. Bovendien hebben om ringende winkelbedrijven beroep aangetekend bij de Raad van State tegen de uitbreiding van Berko. KBB stelt dat Berko naar de mening van B en W teveel was afgeweken van het oorspronkelijke bouwplan Het gemeentebestuur verlangde vervol gens dat KBB een aanvullende bouw vergunning zou aanvragen om de ver langde veranderingen aan te bren gen. Die veranderingen (meer nood uitgangen. een grotere sprinklerin stallatie. in overeenstemming met datgene wat de gemeente wilde», wer den aangebracht, maar de aanvullen- Het heeft er zelfs naar uitgezien dat de opening op 1 oktober helemaal niet was doorgegaan. B en W hadden gedreigd de opening eventueel met politiedwang te zullen verhinderen maar zover is het niet gekomen. Het huidige bestuur heeft in een aangete kende brief aan Berko geschreven zo nodig de hulp van de politie in te roepen. Van onze redactie economie AMSTERDAM De ABN-Bank heeft als eerste gereageerd op de rentedaling op de kapitaalmarkt door de hypotheekrente met een kwart procent te verlagen. Vanaf maandag wordt op hypothe ken vijf jaar vast met gemeentega rantie 11 procent (was ll'/« procent) rente berekend. Hypotheken vijf jaar vast zonder gemeentegarantie gaan ll'A (was 11%) procent rente kosten en hypotheken één jaar vast met en zonder gemeentegarantie 10% (was 11) procent. Toch zal de economische recessie aan het eind van 1980 het diepste dal bereiken en zal begin 1981 een herstel Inzetten, schrijft de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG. in haar economisch jaarover zicht. Het in het vooruitzicht gestelde her stel wil niet zeggen dat de werkgele genheid verbetert. Dit jaar en vol gend jaar komen er steeds meer werk lozen bij; in 1981 zal 6,8 procent van de EG-beroepsbevolking zonder werk zijn, eind september waren er voor het eerst meer dan zeven miljoen werklozen. De inflatie vermindert echter: van 12 naar 9.7 procent ge middeld over de lidstaten De Commissie schrijft in het jaar overzicht dat de economische bedrij vigheid voor de tweede maal binnen tien jaar terugloopt als gevolg van de olieprijzen. De negen EG-landen moeten dit jaar vier procent van hun nationaal produkt aan olie betalen tegen nog slechts 2.4 procent in 1978. De Commissie dringt daarom aan op verminderde afhankelijkheid van de olie, die er reden van is dat het herstel deze keer minder snel zal gaan dan in 1975. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse Chase Manhattan Bank heeft de „prime rate" met een half procent verhoogd tot 14 procent. Citibank handhaaft de „prime rate" op onver anderd 14 procent. De „prime rate" is de rente, die de banken rekenen vooi leningen aan hun meest kredietwaardige klanten Zowel president Carter als minister van financiën Miller en de president van het Federal Reserve System (De Amerikaanse centrale bank) Paul Volcker, hebben kritiek geoefend op de recente renteverhogingen door de grote banken in de VS. die zij te veel van het goede vinden. Financiële analisten menen echter, dat de ban ken met deze renteverhogingen trachten de kredietverlening in de hand te houden nu de Amerikaanse economie uit de recessie begint te raken. Jelle Jan Klinkert lenen de vrij gevestigde specialisten te veel? Volgens de Commissie-Van Mansvelt kan er o'n 80.000 gulden van hun inkomen al. De specialisten zelf willen wel matigen, maar kn de wijze waarop dat nu gebeurt onaanvaardbaar. En ikzell heb me in deze krant enige jeleden algevaagd ol de medici blind en doof voor de maatschappelijke werkelijkheid (verband heb ik nu een interes- artilcel uit Medisch Contact Ofgaan van de Koninklijke Maat- ppij bevordering der Genees- - voor me liggen Daarin be- 't de internist dr. Horikx uit >p hoe zijn huishoudboekje er Hij doet dat om eens en voor Udelijk aan te tonen dat de voor- inkomensmatiging tot een ramp voor de vrij gevestig- «cialisten zal leiden. Wat hem- betreft: hij zou geen geld meer houden om zijn eten. schoenen of te betalen •k wil direct duidelijk verklaren, dit mijn bedoeling niet geweest - naar ik aanneem ook de ■ter van economische zaken zal niet wensen. Ook een specialist telen, daar ben ik vast van over- d. terwijl posten als (ik citeer) derhoud en vervanging fietsen" of Aanging inboedel en beddegoed" feen enkel huishoudbudget mo- ontbreken. het inzicht in specialisteninko- lijkt het me daarom goed wat dere bekendheid te geven aan het i'houdboekje van dr. Horikx. s. hfi daagt me daar ook min toe ujt. Al in de eerste zin van artikel immers beweert hij, dat overtuiging van nagenoeg iedere «lander, dat de specialisten te 1 verdienen „door indoctrinatie tend gekomen is". Ik neem daar- dat dr. Horikx met een groter publiek dan alleen de Medisch Con tact-lezer erg blij zal zijn. Netto inkomen Uit de berekeningen van dr Horikx blijkt, dat zijn praktijkomzet in 1980 387.000 gulden zal zijn. Dat is iets meer dan de gemiddelde specialist- omzet. Maar dat bedrag is natuurlijk niet zijn inkomen. Allerlei kosten, zoals praktijkkosten, goodwill, pensi oenkosten. gaan van dit bedrag af. Toch lukt het de arts maar nauwe lijks om financieel het hoofd boven water te houden. Menige lezer zal zich met mij afvragen hoe dat kan. Uit de getallen blijkt, dat dat ligt aan de vaste lasten En om dat nu duidelijk te maken moet ik een deel van het huishoudboekje van dr. Horikx over schrijven (zie staatje). Schoolgeld (1 kind VHMO) 500 3 studerende kinderen (max. studiebeurs) ƒ31.000 levensverzekering 4.000 niet aftrekbaar deel lijfrenteverzekering 3.500 ziektekostenverzekering 5.000 tandarts en apotheek 2.500 kosten CV (oliestook) 7.500 Onderhoud woning, schilderwerk binnen en buiten, vervanging vloerbedekking, gordijnen, behang 6.000 verzekering woning 1.500 gas, water, electra 2.000 onr. goedbelasting en waterschapslasten 1.500 vermogensbelasting 1.000 totaal vaste lasten 66.000 Uiteindelijk houdt de medicus netto als besteedbaar inkomen over (inclu sief kinderbijslag): 90.000 gulden Dat bedrag is echt heel erg netto: de be lasting is dan betaald, afschrijving en onderhoud van de auto 30.000 gul den) hoeft ook niet meer betaald te worden en de rente en aflossing van de hypotheek van het huis 500 000 gulden) zijn reeds voldaan Daar naast heeft de dokter jiok 115.000 gulden op de bank Vakanties De resterende 24.000 (dat is 90.000- ƒ66.000) zijn voor de dagelijkse le vensbehoeften. vakanties, vervan ging inboedel en beddegoed. muziek school. tennisbaanhuur, etc. Voor de vakantie acht de dokter ƒ6.000 een reëel bedrag, resteert dus 18.000; dat is 1.500 per maand, ofwel 350 per week. „Het zal een ieder duidelijk zijn dat een luxe leven niet verenig baar is met deze beschikbare bedra gen." concludeert dr. Horikx. Hoe de geneesheer zijn vermogen van 115.000 („opgebouwd na 20 jaren Uit de gegeven hard werken als internist, gecombi- cijfers blijkt niet. hoe de eventuele neerd met een sobere levensstijl") rente van dit bedrag wordt gebruikt. Nu lijkt 90.000 gulden een heel be drag. vooral als je er geen belasting, auto of huls van hoeft te betalen van de ƒ350 per week bijeen heeft geschraapt is mij een raadsel, maar de oplossing ervan lijkt me op dit moment van minder belang. Wèl be langrijk is. dat de maatregel van de minister zal maken, dat deze arts er zo'n 26.000 netto op achteruit zal gaan. En dat bedrag, u kimt het zelf wel uitrekenen, is nu precies wat er voor de dagelijkse levensbehoeften ter beschikking staat. Men ziet. het is wel gemakkelijk om te roepen dat specialisten best kun nen inleveren, maar uit deze bereke ning blijkt glashelder tot welke schrijnende situaties zulks kan lei den. Want reken maar dat dat hard is: zitten in een huis van vijf ton, een auto van 30.000 gulden voor de deur. 115.000 gulden op de bank en geen geld om de borrelnootjes te betalen! Niet overtuigend Wat er ook zij van de berekeningen van dr. Horikx, zij overtuigt me niet. We hebben hier immers te doen met een bijzonder geval van een meer algemeen probleem: dat is het pro bleem dat ieder mens zijn uitgaven patroon afstemt op de hoogte van zijn inkomen. Dat maakt dat ieder mens net als deze medicus, en hoe hoog of hoe laag zijn inkomen ook is altijd zal kunnen aantonen, dat een vermindering van zijn inkomen leidt tot het niet meer kunnen beta len van de eerste levensbehoeften. De economische situatie in Neder land is nu zo. dat iedereen uitge zonderd hopelijk de laagste inko mens een stapje achteruit zal moe ten. Kan nu niemand meer zijn eerste levensbehoeften betalen? Nee. na tuurlijk wel; we zullen allemaal op een of andere wijze onze uitgavenpa troon inclusief de vaste lasten moeten veranderen. Dat geldt voor gewone mensen en dat geldt evenzeer voor specialisten. Daarbij behoren de sterkste schouders de zwaarste lasten te dragen. Daarom is de conclusie van deze arts, dat de maatregel van de minister leidt tot de financiële destructie van de specialist, uiterst voorbarig. En ten slotte nog dit: verdient een specialist nu te veel of niet0 Bedenk dat hij gemiddeld 60 uur per week werkt. Dat is veel. maar bepaald niet ongewoon in hogere functies vraag het maar eens aan een willekeurige' predikant. En bedenk ook dat een specialist in opleiding bepaald niet zwaar wordt onderbetaald, zoals som mige mensen; tijdens zijn opleiding is zijn inkomen (inclusief overwerk en bijverdiensten) gemiddels 4.700. meer dan anderhalf keer zo veel als het aanvangssalaris van een wille keurige andere pas afgestudeerde academicus. Conclusies laat ik deze keer aan de lezer over. Want als er geïndoctri neerd moet worden, dan laat ik in dit artikel graag het cijfermateriaal van deze specialist voor zichzelf spreken. Drs. J. J. Klinkert is wetenschappe lijk medewerker gedragsweten schappen aan de medische faculteit van de Vrije Universiteit in Am sterdam. Importolie moet een minder belang rijke rol gaan spelen, zegt de Com missie en de economische basis moet worden versterkt door meer investe ringen en het scheppen van arbeids plaatsen. De reële loonstijging mag maar klein zijn terwijl voor enkele landen een verlaging zeer gewenst is. Het aandeel van de EG in de wereld handel wordt kleiner. De Commissie waarschuwt evenwel tegen bescher ming van de eigen handel die zijn doel voorbijschiet. Van onze redactie economie SOEST/SCHERPENZEEL De on derhandelingen over een overneming door Forbo Tapijt in Soest van de verkoopafdeling van Heuga-Bona- parte in Scherpenzeel zijn in een af rondend stadium gekomen. De directies van beide bedrijven, die dit bericht gistermiddag publiceer den onderstrepen nog eens dat de onderhandelingen geen betrekking hebben op de produktiebedrijven, maar uitsluitend op de verkoopacti viteiten onder de merknaam Bona parte. De betrokken vakorganisaties en on dernemingsraden zijn inmiddels in gelicht Van Heugten wil zich in de toekomst alleen concentreren op de produktie en verkoop van tapijttegels, waarbij in totaal aan ongeveer achthonderd man werk wordt geboden. De overige produktie-afdelingen wil Van Heug ten afstoten en is daarom daarover in onderhandeling met een paar geïnte resseerde bedrijven. Bij de af te sto ten bedrijven werken in totaal circa honderd mensen. Van onze redactie economie AMSTERDAM De curatoren van Vandervliet Wernink hebben met de directie van Vandervliet-Wernink vrijwel overeenstemming bereikt over de voortzetting van een belang rijk deel van de werken van één van de werkmaatschappijen. Dit betreft Vandervliet MBU, een bedrijf dat zich voornamelijk met de bouw van kantoren, scholen of fabrieken bezig houdt. Vandervliet-Wernink heeft en kele weken geleden haar eigen faillis sement aangevraagd. De onderne ming zat financieel volledig vast om dat men een groot aantal huizen niet kon verkopen en bankkrediet niet meer te krijgen was. Een aanzienlijk deel van het voorma lige personeel van Vandervliet MBU krijgt een arbeidsovereenkomst aan geboden door Hillen en Roosen. Om hoeveel mensen het gaat. wilde een woordvoerder van Hillen en Roosen niet zeggen, omdat met de betrokke nen nog wordt gepraat. Hoeveel mensen Hillen en Roosen in dienst heeft, wilde de zegsman niet zeggen. Ook niet wat de voornaamste activiteiten van deze aannemer zijn. DEN HAAG (ANP) - In de periode januari-augustus dit jaar is met de bouw van 66.866 woningen begonnen tegen 62.230 in de overeenkomstige periode vorig jaar. Het aantal voltooi de woningen bedroeg in januari-au- gusus 67.297 (waarvan 40 procent huurwoningen) tegen 46.768 (waarvan 34 procent huurwoningen). Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal wonngen in uitvoering was eind augustus dit jaar met 114.211 vier procent minder dan eind augustus vorig jaar. Er waren 19 pro cent méér woningwetwoningen in uit voering. maar zeven procent minder premiewoningen en 22 procent min der ongesubsidieerde woningen. Het CBS heeft ook een vergelijking gemaakt van de 12-maands-periode september '79 tot en met augustus '80. met de periode september '78 tot en met augustus '79. Uit die vergelij king blijkt dat het aantal begonnen woningen in de 12-maandsperiode 79-/80 in de woningwetsfeer 33 pro cent hoger ligt. het aantal premiewo ningen vijf procent hoger en het aan tal ongesubsidieerde woningen 25 procent lager. In totaal komt dat neer op een stijging van vijf procent. Wordt dezelfde vergelijking gemaakt voor voltooide woningen dan blijkt dat het aantal woningwetwoningen in de 12-MAANDSPERIODE 79-/80 47 procent hoger lag. het aantal pre miewoningen 24 procent hoger en het aantal ongesubsidieerde woningen 8 mprocent hoger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 27