een banning breekt t zwarte verzet delft orlog maakt Iran opnieuw hankelijkvan vreemde hulp ^unst en kitsch bij jonge Belgen Salaris leden Europarlement nog niet hoger Uitgewogen eenvoud in grotesk verhaal Prins van Oranje Silverman half keramisten in Apeldoorn Henk van Ulsen opnieuw in Dagboek van een gek Man doodgeschoten 32 e oude kunst en antiekbeurs museum het prinsenhof ©AG 18 OKTOBER 1980 BUITENLAND KUNST TROUW/KWARTETH S 25 entru het 'eau. Hennie Serfontein jjNESBURG In een wanhopige poging het toenemende verzet tegen haar apartheids- de kop in te drukken, verbood de Zuidafrikaanse regering op 19 oktober 1977 achttien organisaties en het niet-raciale. oecumenische Christelijk Instituut, en „bande" zij een aantal vooraanstaande blanke en zwarte tegenstanders van de rassenscheiding. ►spierde aanpak heeft echter igefaald. Nu. precies drie jaar de toestand zo gespannen dat [rika op het punt lijkt aange- dat er een burgeroorlog tus- twintig miljoen zwarten en ,n9 qieen-half miljoen blanken op m komen. De bomaanslag van boden Afrikaanse Nationale s (ANC) op een spoorweg even Johannesburg en de uitbar- an geweld enkele uren later in .demonstreerden dat drie da- ^den nog duidelijk. id in ust in Soweto had drie aanlei- iaafg Allereerst was het een protest k ie huurverhoging, waartoe het pgezinde gemeentebestuur ^oten Ten tweede was er het besluit van de plaatselijke id om Piet Koornhof te onder- Als minister van ontwikke- samenwerking is hij verant- lijk voor de honderden apart- etten En ten derde had de inse Volks Organisatie (Aza- BZOnfle zwarten gevraagd de 19de r als dag van rouw te beschou- alle sportevenementen op die te mijden. Dat Koomhof per kaanse kinderen van onderwijs ver stoken blijven. De arbeidsonrust en de vele niet-erkende stakingen ma ken duidelijk dat de zwarte arbeiders een politieke kracht aan het worden zijn. „Liberaliseringen" die de over heid invoerde of voorstelde, hebben daarin geen verandering gebracht. In diezelfde periode ontstonden er allerlei bewegingen die zich bezighou den met alledaagse problemen als huurverhogingen en duurdere bus kaartjes. In sommige streken werd het busvervoer maandenlang geboy cot; duizenden zwarten liepen dage lijks tientallen kilomters naar hun werk. veld dat allerlei knelpunten als ar beid. huisvesting en onderwijs slechts in hun samenhang konden worden opglost. De boycot-acties van dit jaar hebben deze nieuwe genera tie nog eens gehard en geradicali seerd in hun strijd tegen de apart heid. Rijpheid Voorspel en IÉ*er en onder uitgebreide poli- terming zijn onderscheiding P®Tkomen ophalen, zegt genoeg. «*C0t jarsting in Soweto is tekenend rgespannen verhoudingen van ment in Zuid-Afrika, want zij jiegelt slechts de onrust in het land gedurende de afgelopen r maanden. EN «ar hoogtepunten van de laat- ^trhalf jaar. Een massale boy- de middelbare scholen voor tn en Aziaten werd later ge zwarte scholieren. In het het land zijn nog steeds middelbare scholen ge- oor zestigduizend Afri- Het eind van al deze problemen is bepaald niet in zicht. Integendeel, alles wijst erop dat het slechts het voorspel is. Toen de regering in 1960 afrekende met het Afrikaans National Congres en het Pan Afrikaans Congres en met hun leiders, volgden er tien jaren die in ieder geval op het oog een periode van stabiliteit waren. Het verbod van ANC en PAC had een politiek va cuum achtergelaten. Maar tegen 1970 kwam de zwarte bewustzijnsbeweging op gang. De na druk viel daarbij vooral op zwarte trots, zwarte solidariteit en totale vrijheid als doelstelling. Het was een naar binnen gekeerde ontwikkeling de zwarten zochten hun kracht in zichzelf en ontdekten er een trotse zwarte persoonlijkheid temidden van een structuur van vernedering. De opkomst van dit zwarte bewust zijn lag ten grondslag aan het scholie- renoproer van 1976 in Soweto en alle daarop gevolgde ongeregeldheden. De gebeurtenissen van 1976 brachten een nieuwe generatie van politiek be wuste zwarte jongeren voort. En in het gehele land won de overtuiging De afgelopen weken heb ik doorge bracht in Kaapstad om er voor de IKON een tv-film te maken over de gevolgen van de schoolboycot. De politieke rijpheid en wereldwijsheid van de zwarte scholieren daar hebben diepe indruk op me gemaakt, zeker wanneer je hen vergelijkt met hun blanke leeftijdsgenoten, die vaak een verbijsterend geringe feitenkennis en politiek benul hebben. Ik heb tientallen scholieren gespro ken die gevangen hadden gezeten, sommigen wel vier maanden lang. De jongste was amper vijftien. Geen van hen liet zich echter afschrikken door de regeringsmaatregelen. En allen lie ten er geen twijfel over bestaan dat hun ervaringen hen alleen maar radi caler hadden gemaakt. Een veelzeggend en nieuw verschijn sel bij alle protestacties of het nu een schoolboycot is. een staking of een protest tegen huurverhogingen is dat de zwart de rijen sluiten. Door gaans behoudende ouders steunden hun kinderen, studenten de arbeiders en alle zwarten de bewegingen die voor gelijkberechtiging opkomen. Antwoord En terwijl de dertig miljoen blanken en zwarte inwoners van de Republiek Zuid-Afrika gezamenlijk op een kruitvat zitten, bewijst de blanke re gering opnieuw dat zij geen flauw idee heeft wat er in de zwarte ge meenschap omgaat Èmes Dorsey IRAN Sinds de val van de sjah wordt het leger in Iran gewantrouwd. De moellahs o zich te keren tegen ieder „prolessionalisme" en „specialisme" en daarom ligt het voor nd dat de volksopstand in Iran ook het „militarisme", een belangrijk kenmerk van de ke verhoudingen in het Midden-Oosten, verwerpt. De gevolgen van deze houding zijn nu tn in de strijd met Irak, gevolgen die op de een of andere manier opgevangen zullen worden. Farhang. can medewerker ident Bani Sadr. voorziet dat Jeropbouw van het leger zal tot veranderingen in de politie- htsstructuur van het land. De t fundamentalistische geeste- verafschuwde technocraten middenklasse zullen onmis- biijken te zijn. Het herstel van e van het geregelde leger zal tekenen, dat de revolutionaire :en, nu nog een belangrijke in handen van de radicale üjkheid. een stap terug moeten maak van het voor Iran onbe- ende verloop van de oorlog is rschil van opvatting tussen het en de revolutionaire gardisten, litairen willen een gewone oor- de Pasdaran voor een gu- tegen Irak pleiten. Het valt aan te nemen dat de wederop- van de strijdkrachten het ac- weer zal verschuiven naar de militaire theoriën. s wil Mansoer Farhang niet openlijk kiezen voor de traditionele militaire aanpak. Hij spreekt de ver wachting uit dat Iran op den duur zal kiezen voor een samensmelting van de verschillende opvattingen De Pasdaran zullen in de toekomst een plaats krijgen néést het geregelde leger, als een soort binnenlandse mili tie die de plaatselijke verdediging voor haar rekening neemt. De mili- op de Sowjet-Unie zou moeten wor den gesteund, maar deze opvatting maakt niet veel kans het te halen. Mansoer Farhang zegt: „Onze rege ring is bepaald niet pro-Moskou". Farhang onderkent dat de aanschaf van wapens gevolgen heeft voor het buitenlands beleid van Iran. Hij noemt bondgenootschappen onver mijdelijk en wil zelfs hernieuwde ban- tair-strategische en militair-tactische den met de Verenigde Staten niet oorlogvoering zou dan aan het gewo ne leger worden overgelaten. Er zal vrij veel hulp uit het buiten land nodig zijn om hel leger weer op te bouwen. Hoewel Iran in eerste in stantie zal proberen de militaire aan kopen in het buitenland over een aantal landen te spreiden, is het leger zo zeer op Amerikaanse leest ge schoeid. dat Teheran niet zal kunnen ontkomen zeker wat de marine en de luchtmacht betreft aan Ameri kaanse wapensystemen. Een deel van de Islamitische Republikeinse Partij houdt weliswaar vage pleidooien voor een buitenlands beleid naar het voor beeld van Libië, waarbij dan vooral uitsluiten: „Wanneer dat voor een ter ritoriale integriteit en voor het voort bestaan noodzakelijk is. kunnen vol keren de accenten in hun bondge nootschappen wijzigen Overigens ziet Farhang premier Raji nog niet met een militaire bood schappenlijst naar Washington gaan. Hij zegt niet te weten hoe Iran zijn nieuwe afhankelijkheid, die is ge schapen door de noodzaak van wederopbouw van het leger, zal kun nen rijmen met het diepe wantrou wen tegen grote mogendheden in het algemeen en de Verenigde Staten in het bijzonder. Zuid-Afrika's antwoord op de onrust onder de zwarte en gekleurde jeugd. In Port Elizabeth belegde de regering deze week een topoverleg om er de aanhoudende moeilijkheden op de zwarte scholen te bespreken. De bij eenkomst had plaats op een militaire basis en werd bijgewoond door de bevelhebbers van leger, veiligheids politie en anti-oproer-eenheden. Het beraad toonde opnieuw aan dat de regering op politieke en sociale span ningen slechts weet te antwoorden in militaire termen en dat zij niet in staat is zich te verdiepen in de kern van de zaak. Voor de zoveelste keer waarschuwde de minister van politie Louis le Gran ge deze week dat de regering zou ADVERTENTIE Unieke uitgifte van twee zwaar verzilverde theelepeltjes met de afbeeldingen het wapen van onze kroonprins. Prins Willem Alexander. De lepel Prins Willem Alexander (bestelkode PWA 1) kost per stuk 15,75*. De lepel met het wapen van Prins Willem Alexander (bestelkode PWA 2) kost per stuk eveneens 15,75*. De komplete set lepeltjes (bestel kode PWA-set) kost 29,50*. Incl. verzendkosten Bestelling uitsluitend d m.v. overmaking van het verschuldig de bedrag op girorekening 4093170 t.n.v. Silvermail, Eist onder vermelding van de bestel kode en bladnr. 2. Aflevering vanaf 15 december 1980. Jac. Lelsz 1DOORN Elke pottenbakker is keramist, maar elke mist is geen pottenbakker. Sommige keramisten hebben zelfs zeer nadrukkelijk van de potterie verwijderd. Zij ken, zogezegd, geen potten meer. Met psalm 81 kun je en en daarbij vergeten we de exegese maar even, dat ze 5 de pot ontslagen zijn". Bij deze ontwikkeling loopt Hf zeker niet achteraan. lunstenaars daar worden kera- ers genoemd Een twaalftal jon- i) exposeert in de Gemeentelijke Reekum Galerij in Apeldoorn. keramiekers België '80" wordt ganiseerd in het kader van de van het 150-jarig bestaan van als zelfstandige staat De ten- stelling wordt niet begeleid door catalogus in handzame boek-' 5. maar door een mapje met losse djes. waarbij de nummering lurend in het honderd ligt. dat er overigens goed verzorgd |wn van die velletjes schrijft W f den Bussche. conservator van de raciale musea in West-Vlaande- Idat België als land van op Euro- niveau de kunstconventies het ~t heeft weten te beroeren. Het brak de traditionele pottenbak- mentaliteit, die nog voortkwam li t voriBe eeuw. en herontdekte de ■"•Keramische technieken, vooral de oosterse traditie ktei is meer te doen dan het «n van potten, schalen en kom- n Er is natuurlijk een grote varia- aan vormen en met glazuren kan 111 net oneindige worden geëxperi menteerd. Denk wat ons land betreft maar aan Lanooy, Nienhuis. Andrée en de Zaalbergs. Toch blijven het potten, schalen en kommen. Intussen is er ook in Nederland wel gestoeid met nieuwe vormen, waarbij het ke ramische produkt een andere, meer autonome en eventueel zuiver esthe tische plaats heeft gekregen. Soms zelfs heel letterlijk, in die zin dat de keramiek museaal werd. In België was het met name Henri van de Velde die in de eerste helft van deze eeuw de ambachtelijke situatie, de ..pottenbakkersmentaliteit" door brak. Een figuur die verder een cen trale rol speelde bij de evolutie naar een sculpturale keramiek is Carmen Dionyse. Na jaren van het nemen van proeven met glazuren en texturen op proefondervindelijke basis wordt zij als een belangrijke baanbreker ge zien. Ze is docente aan enkele acade mies en van de twaalf exposanten in Apeldoorn heeft ze ongeveer de helft als leerling gehad. Wat op de tentoonstelling is te zien. varieert van bijzonder fraai via amu sant tot foeilelijk. Een gedeelte komt nauwelijks het stadium van de crea tieve vorm van vrijetijdsbesteding te boven. Waarbij creativiteit, zin voor Denise Crombeeck: Landschap en geometrie. Olivier Leloup: De impresario. het ludieke en hang naar het bizarre nogal eens samengaan. Popjes, doos jes, ledikantjes. frutsels en fratsels. Veelal polychroom, soms in de hard ste of zoetelijkste kleuren. Compleet een kermis, kitsch. Helaas betreft het hier veelal de discipelen van Carmen Dionyse In een deel van de nieuwe Belgische keramische kunst zijn pop art en sur realisme helaas niet op een positieve en werkelijk verrijkende manier ver werkt Gelukkig is er meer. Heel knap en gaaf is het werk van Denise Crom- heecke. waarbij ze zich tot een enkele tint. schakeringen tussen zwart en grijs beperkt. Ze vertrok aanvanke lijk van landschappelijke situaties die ze volgens een geometrisch pa troon uit elkaar liet vallen in een aantal blokken. Op het ogenblik laat ze het geometerische patroon over heersen volgens een wetmatigheid die op het cijfer drie is gebaseerd. Bij Patrick van Hoeydonck is een verfijning van de porseleintechniek waarbij motieven uit het verleden worden gehanteerd. Piet Stockmans verheft het atelier tot kunst. Hij ont- STRAATSBURG (ANP) De salarisverhoging voor de parlementsleden van de Europese volksvertegenwoordi ging in Straatsburg lijkt weer op de lange baan te zijn geschoven. Socialisten en conservatieven hebben hun fractievoorzitters, die met de leiders van andere politieke groeperingen al vrijwel overeenstemming hadden be reikt, op de vingers getikt. optreden tegen „de aanstichters en agitatoren" achter de onrust op de middelbare scholen. Hij en de rege ring weigeren in te zien dat het in eerste aanleg een revolutie der kinde ren is. van een zwarte jeugd die door de apartheid politiek bewust is ge maakt en die nu de oudere generatie aanspoort zich krachtiger tegen de apartheid te verzetten. De onrust van de laatste maanden op straat, op school en in de fabriek bewijst dat de regering het drie jaar geleden bij het verkeerde eind had. Het zwarte verzet is niet gebroken meer dan ooit zijn de zwarten ervan overtuigd dat zij eens de totale vrij heid zullen verkrijgen. Het was de bedoeling om bij de behandeling van de Europese be groting voor het volgend jaar alle Europarlementariërs een gelijk salaris toe te kennen. Op het ogen blik krijgen de parlementariërs nog hetzelfde salaris als hun colle ga's en de nationale parlementen. Dat betekent dat de Britse parle mentariërs met 32.000 gulden naar huis gaan net even boven mo daal terwijl Nederlanders. Fran sen en Westduitsers een bedrag van tussen de 90.000 en 100.000 gulden per jaar te besteden heb ben. De fractieleiders waren eigen lijk al tot de conclusie gekomen, dat gelijk werk gelijk loon bete kent en dat alle parlementsleden naar hetzelfde, dat is het hoogste, niveau zouden moeten worden op getrokken. In de nationale hoofdsteden is het nu echter gaan rommelen en de Luxemburgse voorzitter van de ministerraad heeft laten blijken dat de Europese ministerraad wel eens niet met de plannen van de fractievoorzitters akkoord zou kunnen gaan. Dat zou een door breking inhouden van de stilzwij gende afspraak dat ministerraad en parlement over en weer niet aan eikaars begrotingen komen. De waarschuwing van de minister raad is echter goed doorgekomen en door het verzet van socialisten en conservatieven is een drasti sche salarisverhoging voorlopig van de baan. De Britse parlemen tariërs moeten nog maar blijven vertrouwen op een rijke vrouw of op hun familiekapitaal. De voornaamste overweging om het salaris van de parlementariërs niet op te trekken is van politiek- psychologische aard. Het komt wat ongeloofwaardig over, zo vin den veel parlementsleden, als ze bij de schaarse economische mid delen eerst flink naar zichzelf gaan zitten toerekenen om vervol gens zware kritiek op de minister raad uit te oefenen, dat die zo weinig geld ter beschikking stelt voor de bestrijding van de werk loosheid en andere belangwekken de doelstellingen. De discussie over de salarissen waarnaast de parlementariërs nog een flinke onkostenvergoeding krijgen voor reis- en verblijfkosten valt samen met de opening van een groot appartementencomplex in Straatsburg, waar alle parle mentsleden een eigen kamer heb ben. ook de toekomstige Griekse parlementariërs. Het complex is bedoeld als werkruimte, maar elke kamer beschikt behalve over een bureau en een telefoon ook over een bed. Hoewel het niet de bedoe ling is dat de parlementsleden er blijven slapen, mede gezien de po sitie van de hotels in de stad, is aan te nemen dat dit toch gaat gebeuren. Het appartementencomplex is neergezet door de burgemeester van Straatsburg. Pierre Punflin, zelf ook Europarlementariër. Het Europarlement huurt het gebouw van de gemeente voor een prijs die neerkomt op 410 gulden per afge vaardigde per dag Het complex wordt alleen gebruikt tijdens de vijftig dagen per jaar dat het Eu roparlement in Straatsburg bijeen is. De parlementariërs mogen de sleutel van hun kamer houden, zodat de leden van de Raad van Europa, die ook in Straatsbrug vergaderen, er geen gebruik van kunnen maken. Mocht het Euro parlement er ooit eens toe beslui ten alle activiteiten in Brussel of Luxemburg te concentreren om op die manier te ontkomen aan het vele gereis, dan zal het com plex een dure verliespost worden voor de gemeente Straatsburg. Dat het totzo'n besluit zal komen, lijkt niet onwaarschijnlijk. Het parlement heeft de ministerraad een ultimatum gesteld, dat in houdt dat het zelf zal overgaan tot verbetering van zijn arbeidsom standigheden als de ministers daar niets aan hebben gedaan op 15 juni. Een ontwerpresolutie van deze strekking is door alle fracties, met uitzondering van de Franse communisten, ingediend. Parijs en Straatsburg zullen het dan ook nog moeilijk krijgen om het Euro parlement blijvend in Frankrijk te houden. door André Rutten AMSTERDAM Henk van Ulsen speelt opnieuw „Het dag boek van een gek" van Nicolaj Gogol. Voor de derde keer opnieuw „ingestudeerd" in een vereenvoudigd toneelbeeld, zoals enkele avonden in het Nieuwe de la Martheater te zien is geweest. neemt het gebruiksvoorwerp zijn oor spronkelijke functie en maakt er als het ware een winkel van waarin de fundamentele aspecten van zijn werk op bordjes worden uitgestald. Een opmerkelijke man ten slotte is ook Olivier Leloup. Zijn poppen zijn levensgroot en zeer karakteristiek, karikaturaal en satirisch. Hij roept een glimlach op en dat betekent werkelijk een verademing. Tot en met 2 november, geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 10- 17 uur, op zondag van 13-17 uur. Vervolgens naar Hasselt en Strora- beek-Bever in België. Dat proces van een man die lang zaam gek wordt, moet hem dus zijn blijven intrigeren, zoals het ook steeds weer een publiek boeit. Gogol schetste dat proces in de vorm van een reeks dagboeknotities, die een Russische ambtenaar eerste klas, een kleine man van even in de veertig, maakt, opmerkingen over zichzelf, zijn afdelingschef, zijn directeur en diens opwindende dochter, haar hondje, dat hij een gesprekje hoort voeren met het hondje van twee win kelende dames, waaruit hij afleidt dat die diertjes elkaar ook brieven schrijven. Dat meisje brengt hem letterlijk het hoofd op hol, vooral als hij hoort dat zij zal gaan trouwen met een jonk heer. Hij gaat zich dan inbeelden, dat hij meer is dan ambtenaar, kolonel, of generaal, of baron. Of zelfs, nadat hij in de krant gelezen heeft over moei lijkheden rond de troonopvolging in Spanje, dat hij de nieuwe koning is, Frederik de Achtste. Het is een mees terlijk verhaal, waarin de vertekening van de werkelijkheid in de verbeel ding van een krankzinnig wordende man grotesk wordt getekend. De eerste keer dat Henk van Ulsen onder regie van Kees van Iersel die gek bij Studio speelde, deed hij dat in de kleding die een ambtenaar in de tijd van Gogol droeg en in een be klemmend decor, dat van een kamer in cel in een gesticht veranderde, de geklede jas in gestichtskledij. De tweede keer, enkele jaren later, liet hij dergelijke nabootsingen van de vroegere Russische werkelijkheid weg, speelde In een spinnewebachtig HELMOND (ANP) De 34-jarige E. Meulendijks uit Helmond is doodge schoten in de woning van zijn kennis R. van V. (28). Deze laatste is als verdachte aangehouden. Het slacht offer is vermoedelijk doodgeschoten met een flobertgeweer, dat de politie in de huiskamer, waar de schietpartij zich heeft voorgedaan, heeft terugge vonden. groot netwerk van touwen. Nu is het toneelbeeld van Coen van Lith nog eenvoudiger, strakker ook. een achterwand van lange draaibare pa neeltjes. en enkele witte houten mo dulen. die Henk van Ulsen onder het spelen verplaatst. Zelf draagt hij een blauw t-shirt en een slobberige grijze broek, zich over het speelvlak bewe gend op de stroom van zijn vreemde gedachten in een choreografie, gie hij met Leon Koning ontwikkeld "heeft, in een daarmee veranderende belich ting van Joop Caboort. Die beschei den uiterlijkheden ondersteunen het interne proces, dat in de woorden en de eenvoudige manier van voordra gen op de voorgrond komt. de aan dacht gespannen houdt. Ook, zoals de bedoeling van Henk van Ulsen is, minder gebonden is aan de Russische werkelijkheid, waarin Gogol het ge beuren zag. Al komt daar, terwijl je kijkt en luistert, wel iets van in je eigen verbeelding te voorschijn. ADVERTENTIE vrijdag 10 t/m woensdag 29 October 1980 van 10.00-17.00 uur zond. 13.00-17.00 uur bovendien di - en do.avond van 19 00-22.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25