Als uw caravan op non-actief staat, is voor u het moment aangebroken om in actie te komen. enovAi Uit brieven van lezers a De veilige caravanner brengt zijn caravan bij de BOVAG-vakman. "VRUDAG 17 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET P 18 - R 22 - 5^5 Sekten (2) Deze rubriek Is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wt| helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bi) publikalie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Gouden horloges ..Wij dragen in de kerk onze gevoe lend angstvallig als gouden horloges in onze vestjeszak", aldus prof. Hart- velt (Trouw, 11 oktober) Ik zou prof. Hartvelt willen vragen wat hij bedoelt met het woord „wij", aangezien het verschijnsel vestjeszak bij minstens tweederde van de gelovi gen ontbreekt, namelijk de vrouwen en de jongeren. Toch is wat prof. Hartvelt zegt zeer beeldend voor de situatie waarin we ons als kerk bevinden. Het is duide lijk dat prof. Hartvelt met de gouden horloges iets heel kostbaars bedoelt waarmee „we" op geen andere manier weten om te gaan dan het te ver stoppen. Nu is het vestjeszakje onderdeel van het eenheidskostuum dat door het overgrote deel van de mannelijke vol wassen gelovigen gedragen wordt. Symbool van het fantasieloze en het rationele wat tot op de dag van van daag de godsdienstige beleving ln de kerk overheerst? Als we het artikel verder lezen wordt het ons duidelijk dat het kostbare dat „we" angstvallig zouden verbergen te maken heeft met de creativiteit van de Geest en het gevoelsleven van de gelovigen. Terecht. Opvallend is ech ter dat wordt nagelaten te zoeken naar de ooizaken van dit ver schijnsel. Zolang de man het vrouwelijk in zich zelf niet wil herkennen en dus onder drukt (met andere woorden in het eenheidskostuum blijft zitten), zo lang zal hij ook de vrouwelijke mede mens niet de ruimte geven wat be treft haar godsdienstige beleving waarop zij recht heeft; het rationele zal de overhand houden in de kerk en alles wat met het gevoelsleven te ma ken heeft (intuïtie, fantasie, emotie) zal „in onze vestjeszak" blijven. Of wil men zolang wachten dat de uittocht van de vrouw uit de kerk (zie Trouw 7-5-1979) en die van de jonge ren zo. groot is geworden dat zelfs het praten over gouden horloges zinloos is geworden? Amsterdam A. Vis Medezeggenschap Met commentaar in „Trouw" van 7 oktober j.l. „Medezeggenschap in Eu ropa" 2 en 1 noopt tot een feitelijke rechtzetting die wel niet zonder ge volgen zal kunnen blijven voor de in dit commentaar ontvouwde beoorde ling van het voorstel van de Europese Commissie voor een richtlijn dat on dernemingen met een complexe -structuur zal verplichten, de werkne mers van hun diverse filialen en vesti gingen in te lichten en te raadplegen over ontwikkelingen die het belang van hun onderneming als geheel ra ken. Ten onrechte wordt immers in dit commentaar als een van de beper kingen van dit initiatief van de Com missie aangemerkt dat het uitslui tend grensoverschrijdende onderne mingen zou gelden. Dit is niet juist. De richtlijn telt twee afdelingen; de ene stelt regelingen vast voor grenso verschrijdende ondernemingen, de tweede bevat vrijwel identieke bepa lingen die op de nationale onderne mingen van toepassing zullen zijn. De titel van de voorgestelde richtlijn die gewag maakt van „ondernemingen van een complexe structuur, zowel transnationaal als nationaal", spreekt al voor zichzelf. De richtlijn zal dan ook voor alle ondernemingen in Europa gelden die er, buiten hun hoofdvestiging, één of meer filialen of nevenvestigingen op nahouden. Zelfs ondernemingen die buiten de Euro pese Gemeenschap gevestigd zijn maar waarvan daarbinnen twee of meer vestigingen draaien, ontsnap pen niet: van die twee Europese ne venvestigingen wordt er één als hoofdzetel beschouwd en daarmee als drager van de eerste verantwoor delijkheid die de richtlijn aan de lei ding van de betrokken onderneming oplegt. Brussel P. L. van Enk CDA-test Door middel van een soort test in „TROUW" van 11 okt. een scala van gegevens gepresenteerd, met behulp waarvan de doorsnee-Christen (uw le zers) zouden kunnen uitmaken hoe ver de sympathie voor het CDA reikt. Tot mijn stomme verbazing wordt daarbij de mogelijkheid van het drin ken beperkt tot; bier, genever of oran jebitter. Van de „evangelische Chris ten" (want dat dient hij toch te zijn, anders kan de „C" er zó al af) wordt botweg aangenomen dat hij of zij een bepaalde hoeveelheid alcohol ver bruikt! Wat is dit voor waanzin? Het tnoge een feit zijn dat op dit punt de kerken helaas steeds meer tolereren of zelfs bewust invoeren (Het borrel tje na de kerkelijke vergadering wordt steeds belangrijker), de and- sersdenkenden, of zo u wilt, de ge heelonthouders zoals wij. voelen ons daardoor steeds minder op onze plaats en ondervinden deze gang van zaken als een treurige degeneratie. Amsterdam C. H. L. van de Neut Kolfschoten liefde. Natuurlijk weet ook hij dat het niet om genoemde theologen als per sonen gaat, maar dat hun visies over de Bijbel, over Jezus Christus de Zoon van God, over de verzoening door Hem, en over de betrouwbaar heid (waarheid) van het Evangelie en dergelijke de kern van het christelijk geloof en het bestaan van de kerk aantasten. Daarover „liggen de men sen wel wakker" en ik meen soms ook de heer Klei. Hij spreekt van veront ruste gereformeerden, om aan te ge ven „uit welke hoek de wind waait". Daarmee verspreidt hij rookgordij nen om wat die verontruste gewo ne) gereformeerden (honderdduizen den) in oprechtheid voorstaan, buiten discussie te stellen; en zo mogelijk buiten werking. Ik meen met mijn boekje een bijdrage tot de discussie over de vele open vragen gegeven te hebben. Daarom moet hij het met zijn geweten klaren, dat hij de „he dendaagse kerkmens" niet opwekt tot overweging en discussie maar met een fatale dosis valse gerustheid een dienst meent te bewijzen Rotterdam E. Masselink Overspel De jongste uitspraak van paus Jo hannes Paulus n over overspel wordt door velen ten onrechte uitgelegd als een hernieuwd bewijs voor zijn be houdzucht. Dat men de genoemde uitspraak als progressief kan inter preteren. kan gemakkelijk aange toond worden. Een verantwoord han delen in het huwelijk met betrekking tot de huwelijksgemeenschap is al leen te beschouwen als het resultaat van een door liefde geïnspireerd ge drag. De term „overspel" wordt in het algemeen gebruikt als er huwelijk sontrouw in het geding is. Hierbij bepaalt een zichzelf zoekende inten tie het gedrag van een huwelijkspart ner onverschillig of deze nu man of vrouw is. Er wordt heden ten dage veelvuldig geprotesteerd tegen het misbruik dat vele mannen bij dag en nacht van hun vaak grotere fysieke kracht maken om daarmee hun vrou wen tot een van haar kant ongewilde coïtus dwingen. Is dit niet het onver mijdelijke gevolg van een voortdu rende verontachtzaming van de waarschuwing van Christus, waarop de paus nu de aandacht vestigt? Ook uit niet-confessionele en met name socialistische kringen is er bijval gegeven bij dit standpunt, door pro test aan te tekenen tegen het ge noemde harteloze, overweldigende optreden van mannen tegenover hun echtgenoten. Ni jmegen G. J. Tesser Overspel (2) Trouw 11 okt.: „Met begeerte kijken naar een vrouw, ook naar mijn eigen vrouw, is overspel in het hart." Ik ben 75 jaar, maar ik had nooit gedacht dat ik van mijn leven nog eens zoiets zwart op wit in een krant zou aantref fen. Dat is je reinste ketterij tegen het leven. Hier wordt de Schepping aan geklaagd. Uit de bovengenoemde uit spraak van de Paus en r.-k. kerk kan men definitief concluderen dat deze geestelijke heren in Rome niet het flauwste benul hebben van de schep ping, van het leven, van de mens en dat „sacrament" van het huwelijk met deze roomse opvatting in lijn rechte tegenspraak is. Zonder in stinct, zonder aantrekkingskracht, zonder begeerte, geen nageslacht, dus weer in lijnrechte tegenspraak met de wens van de r.-k. kerk, name lijk zoveel mogelijk kinderen. Weer dat aloude kweken van het schuldge voel door de kerk. Zelfs als men naar zijn eigen vrouw kijkt en haar dien tengevolge begeert, moet men zich al schuldig voelen. Wat een waanzin! De tekenaar van Ferd'nand weet beter hoe de mens is geschapen. Het enige middel tegen „het overspel in het hart" is castratie van de mensheid en dan natuurlijk ook van de vrouwen, anders blijven die maar gefrustreerd voortleven en komen bij de (geca streerde) psychiater terecht. (Apro pos, Uwe Heiligheid, hebben de vrou wen geen begeerte?) Ziezo, en nu ga ik naar mijn eigen vrouw kijken en ik „bezondig" me aan overspel in het hart en ik ga begeren. Maarik denk aan de paus, ik krijg een schuld gevoel, ik denk aan biecht en peniten tie, ik draai dus mijn hoofd om en de begeerte verslapt weer. Gij zult niet begeren Uw eigen vrouw. Beverwijk A. Teljeur Overspel (3) Het verslag van de bisschoppencon ferentie met daarin de passage over de mogelijkheid van overspel binnen het huwelijk en de reactie daarop van drs Symons heb ik met verbazing en eigenlijk toch ook met enige verbij stering gelezen. Hoe is het mogelijk dat in deze tijd een dergelijke uit spraak van Paulus nog letterlijk wordt geciteerd en besproken. En dan doel ik niet op het begrip over spel, maar op het feit dat ook drs Symons ervan uitgaat dat alleen de man overspel kan plegen. Spel, spe len zit er in dit woord, doe je dat in Je eentje? Dat ik 't idee heb dat de paus overspel en verkrachting door elkaar heeft gehaald, is een heel andere zaak en déérover zou veel méér te zeggen zijn. Den Haag G. Oorthui js-Donner Rookgordijn Politiek (2) In Trouw van 13 okt. doet de heer Klei mijn publicatie „Vragen maakt vrij" de eer aan van een brede vermel ding. Op zijn manier. Hij meent, „dat de meeste vragen niet leven bij de hedendaagse kerkmens", dat die „er niet wakker van ligt", want velen „weten niet eens wie Kuitert, Baarda en Wiersiriga zijn" en je moet zoge zegd al „verontrust" zijn om daarvoor belangstelling te hebben'. Klei werkt meer met rookgordijnen, vaak kolde riek opgezet, maar als die de echte zaak versluieren, mag je niet leuk zijn ten koste van waarheid, eenheid en Zou het zo zijn als de heer Vroom in Trouw van 9 dezer ons wijs wil ma ken? Neen, er zijn heel veel mensen die bewust kiezen en zullen laten merken zo niet door te gaan. Dus geen Wiegel of Van Agt maar Den Uyl, Van den Doel, Terlouw en andere verstandige mensen. Wij willen geen uitbreiding van moordwapens en geen vrouwen in vliegtuigen als mili taristen. Laten de christenen de moed hebben nee te zeggen tegen uitbreiding van de kernwapens en deze uit Nederland en later uit heel Europa en de rest verwijderen. Hilversum C. van Rijn Wij zijn blij dat F. L. Stolk uit Rotter dam zo zeker is van zijn geloof. Het blijkt echter steeds weer dat er vele jonge mensen, maar ook ouderen, op geslokt worden door sekten. Wij gelo ven dat we niet moeten bagatellise ren wat er gebeurt met Jonge mensen die verblind worden door „liefde", „vrijheid", „vrede", „verlossing", enz., welke binnen deze sekten ook verkondigd worden. Wij, als kerken, hebben mijns inziens deze mensen niet zelden in de armen van deze sekten gedreven, door onze eigen te genstrijdigheden over Gods Woord. We hebben elkaar verketterd en zijn sterk geïnstitutionaliseerd als ge meenschap van de Heer. Daarmee is veel warmte en liefde verloren ge gaan. Wij geloven ook, dat alleen het werkelijk voorleven van een persoon lijke relatie met onze hemelse Vader, waarin het gebed voor onze kinderen een voorname plaats heeft, de kinde ren op de weg naar God toe zet. Daarbij niet voorbijgaande aan de persoonlijke strijd die je steeds weer, op alle niveaus, te voeren hebt. Alleen daarin kunnen onze zekerheden, van uit het woord van God, levend wor den naar onze kinderen toe. Dit is mijns inziens wat anders dan heel rationeel de dingen naast elkaar leg gen. wat op zich goed is, maar van enige gevoelswaarde weinig te be speuren valt. Voor ons is belangrijk, dat er ruimte is voor verdriet om je zonden en blijdschap om de verge ving. Verdriet om de pijn van de strijd, maar ook de dankbaarheid van de hulp in die strijd. Veel mensen hebben er behoefte aan deze dingen tegen elkaar uit te spreken en geza menlijk tegen God. Als die liefde, warmte en wederzijdse acceptatie van elkaar weer plaatsvinden in ons geloofsleven zal er geen behoefte zijn dit elders te zoeken. Hoenderloo R. en H. Nobel RPF Tot mijn grote verbazing las ik in Trouw van 13 oktober een verslag van de federatie-raadsvergadering van de RPF De heer Meindert Leerling stel de, dat met de oprichting van CDA de politieke onduidelijkheid vergroot wordt. Hier ben ik het volledig mee eens. De uitspraken die hij deed over abortus en herstel van het gezag la ten niets aan duidelijkheid te wensen over. Ze geven mij dan ook het idee dat de RPF het alternatief is voor de CDA-onduidelijkheid. Het getuigt van moed om in deze tijd, waarin abortus „normaal" is en het over heidsgezag met voeten wordt getre den. een duidelijk andere mening te verkondigen. Ik denk dat veel bijbel- getrouwe christenen met mij. deze partij als een alternatief gaan zien voor het CDA, een partij die, in mijn ogen, slechts streeft naar macht en naar datgene wat politiek haalbaar is. De RPF wil daarentegen, volgens mij, zich laten leiden door de vraag: „Wat wil God dat wij zullen doen?" Dïe vraag heb ik al heel lang niet meer gehoord binnen het CDA. Groningen Joop Vogel Anno 1986 Anno 1980: Twee agenten hadden principiële bezwaren tegen kernener gie, hoorden, dat mede-bezwaarden het voornemen koesterden om een kerncentrale te blokkeren, zagen aan komen, dat deze onderneming uit de hand zou lopen, en weigerden, eraan mee te werken, aan deze acties paal en perk te stellen. De regering was van oordeel, dat agenten niet behoe ven op te treden tegen vernielingen en andere gewelddadigheden, wan neer deze door hun geestverwanten om principiële redenen bedreven worden. Anno 1981: Drie agenten hadden hartgrondige bezwaren tegen Eros- centra, hoorden dat buurtbewoners het voornemen hadden om een derge lijk perceel te blokkeren, de ruiten in te gooien en verder te doen, wat hun hand zou vinden om te doen. Hun weigering om dat te helpen stuiten vond begrip, hun beroep op de getole reerde weigering van 1980 werd als juist erkend. Anno 1982: Vier agenten hadden grondige bezwaren tegen alcohol-ge bruik, hoorden, dat leden van de Ge heelonthouding het voornemen had den om een befaamd proeflokaal te blokkeren, de ruiten in te gooien Hun beroep op het regeringsstand punt van 1980/1981 werd als gegrond beschouwd. Anno 1983: Zeven agenten waren van oordeel, dat 2000 Jaar Christendom 2000 jaar ellende had ontketend, hoorden, dat hun geestverwanten een kerk wilden binnendringen om ban ken en stoelen kort en klein te slaan Hun beroep op 1980/1981/ 1982 werd onaanvechtbaar geacht. annol984: Twaalf agenten hadden bezwaar tegen het rijden van treinen op zondag. Zij hoorden, dat geestver wanten de lijn in de nacht van zater dag op zondag onklaar zouden ma kenBeroep op 1980/1981/1982/1983 werd geëerbiedigd. Anno 1985: Vierentwintig agenten hadden principiële bezwaren tegen bioscopen, schouwburgen en casi no's. Hun geestverwanten zouden zo hoorden zij met dorsvlegels en hooivorken gewapend deze oorden des verderfs te lijf gaanBeroep op 1980/1981/1982/1983/1984 acceptabel verklaard. Midden september 1986: Er vindt een Grondwetswijziging plaats: naast de vanouds bestaande gebrekkige de mocratische rechtsorde wordt, als al ternatieve wijze van samenleven in de Nederlanden, aan de anarchie de haar passende en be tarnende ruimte geschonken. Ede C. A. de Leeuw Tendentieus Ik heb bezwaar tegen de tendentieuze kop „Wildgroei in reformprodukten en kruidenhandel" in de Consumen tenrubriek van woensdag 8 oktober. Mijn grootste bezwaar geldt echter de ongenuanceerde wijze waarop een heer. Petiet genaamd, wordt geci teerd. Ik kan daar ook iets ongenuan ceerds tegenover stellen namelijk dat de drogisten er nooit bezwaar in heb ben gezien om bijvoorbeeld maag bloeding bevorderende asperines te verkopen Waarom niet gewoon ge zegd dat er een omzetdaling te be speuren is en dat dat de reden is van de opwinding en niet de gezondheid van eventuele cliënten Natuurlijk moeten ook krulden- en reformzaken aan wettelijke bepalingen voldoen, maar in het artikel wordt bijvoor beeld ook niet genoemd de Stichting alternatief warenonderzoek van de heer A. van Genderen. Indien er be zorgdheid bestaat (die overigens niet geheel onterecht is) zou het dienstig zijn eens een interview met hem te hebben. Amsterdam A. Messbauer Betaald werk Van Agt heeft het weer mooi gezegd op de CDA-dag. Er moet grote aan dacht besteed worden aan de gezin nen en aan het vrijwillige werk. Hoort u er ook iets in dat ik hoor? Bij elke economische inzinking en grote werk loosheid, wordt de vrouw weer ge drukt op de plaats waar vele mannen vinden dat ze thuis hoort. Ik ben óók voor een fijn gezin en daar besteed ik ook veel tijd en energie aan. maar er zitten ook zoveel vervelende kanten aan en die deel ik heel graag met m'n man en grotere kinderen (worden ze bovendien erg flink van) dan kan ik ook een paar uur iets anders beleven bijvoorbeeld een paar uur betaald werken. Ik voel erg voor het idee: per persoon vijf uur werken per dag; in 't begin voor hen die dat willen en als het bevalt dan uitbreiden. Is deeltijd arbeid ook misschien iets voor minis ters kamerleden (ze werken nu 10- 12 uur per dag) dan hebben ze vast na het stofzuigen en spelletjes doen ook nog tijd om zich met het gewone volk op te houden en te horen wat er echt in de politiek zou moeten gebeuren. Zeist Wil Lagerwerf-Mast Betaald werk (2) Volgens premier Van Agt is hetgeen aan onbetaalde diensten te verrich ten v§lt, gemeten aan de maatstaf van de bevordering van mt geluk, veel belangrijker. Dg i ook voor de toewijding aan he gezin. Dat klinkt heel mooi. W; ven willen die belangrijke ont diensten graag voor de helft as nen overlaten, zodat ook hut bevorderd wordt. En wat is er dan een gezin waarin de toe van beide ouders komt! Van oogpunt gezien kan de opvoer het aandeel van de vrouw in taalde arbeid niet snel genoeg 3atst Amsterdam Mart-Ottr rfetv okt de r.oc N< bei Ui, ka< •rat i Brandverwekkend De heer Neuman schrijft onfca11 venstaand opschrift (Trouw swac dat ondanks de geschatte 400.( napalmbommen, die door de 1 t op Vietnam zijn gegooid de indm s1**1 daardoor duizenden dorpel kinderen zouden zijn verbi Juist is, gezien het onderzo* twee commissies in 1967. Dit nser verbazingwekkende conclusj kker oorlog begon immers in 1964 wa digde in 1973. Pas na 1967 leve^ Amerikanen op grote schaal i plam en fragmentatiebomme BS61 smijten en kreeg de oorlog gele wier een dermate smerig karakter Amerikaanse soldaten (gro pen) er zelf een eind aan hebb maakt. Ze verdwenen in 1970 luchtoorlog ging door. Nog q beweerde Luns voor de televj r. de Vietnamese oorlog niet zo in geweest, omdat slechts 60.000 j tbe kanen sneuvelden. Ook hij va paar miljoen dode Vietna Door de efficiency van bovengi n he de smerige wapens, het guenful* 1 rakter van de oorlog, en het het land bezaaid is met gel (nu ook bomkraters), zullen feld geen duizenden, maar zei iirijv of honderdduizenden dorpella vend zijn verbrand. De gash van de nazi's waren daarbij n ken nog humaan. Waartoe dis toch steeds weer de smeerlappa et elke oorlog met zich mi verhullen. Lunteren IrH. van nat' laflo Aan blij) natie K We hopen dat uw caravan nooit losschiet van uw auto, maar èls het gebeurt kan een goed afgestelde hulpkoppeling of los- breekinrichting de ergste brokken voorkómen. Vergeet ook het remsysteem niet. Ook de remmen van de caravan n loeten goed zijn afgesteld. Extra aandacht voor de oplooprem dus! Herfst- en winterseizoen zijn de beste tijd om uw caravan te laten inspecteren op een aantal vitale punten die vrijwel allemaal direct te maken hebben met uw veiligheid. Hier zijn een paar nuttige tips voor het onderhoud van uw caravan in de winter. Niets is zo nadelig voor een caravan als te lang stilstaan op één plek. Nadelig voor de banden, omdat ze uitdrogen. Nadelig voor de lagers, het zou kunnen dat ze blijven vastzitten. Daarom: minstens éénmaal per jaar laten controleren! We hoeven u natuurlijk niet te vertellen dat de gasfles buiten hoort te zitten. Maarop veel caravans ontbreken deugdelijke schotdoorvoeren, dat zijn de plaatsen waar de leidingen naar binnen gaan. Een nuttige extra veiligheidsvoor ziening is de gaslekkage-detector. Vanzelfsprekend is de verlichting in orde en beschikt u over reservelampjes. Men ziet tegenwoordig al heel wat caravans die zijn uitgerust met tenminste één mistachterlicht. Aan zulke details herkent men de veilige rijder. he «are Vanzelfsprekend zijn het voornamelijk üw rijtechniek en üw manoeuvreerkunst die de veiligheid op de weg bepalen. Maar de technische staat van uw caravan speelt ook een niet geringe rol. Een veilige rijder brengt zijn caravan vóór elke winter naar een BOVAG-caravanbedrijf. Want juist in die periode kan de BOVAG-vakman de con- Irolebeurt plus eventuele reparaties makkelijker inpassen op zijn werkschema Het BOVAG-caravanbedrijf. Een betrouw baar en veilig adres. Met professionele monteurs. Daar wordt uw caravan tip-top in orde gemaakt voor het volgende seizoen. Maakt u even een afspraak? BOVAG geeft u kwaliteitsgarantie op onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. Dat zijn beslist geen holle garanties. Als u onverhoopt een klacht mocht hebben, dan kunt u het BOVAG- bemiddelingsbureau inschakelen. Wordt daar geen oplossing gevonden, dan kunt u uw klacht in behandeling geven bij een geschillencommissie die een bindende uitspraak doet, waarbij de BOVAG borg staat. BOVAG. POSTBUS 441.2280 AK RUS cor i 12 enh ur. I» I *m toul ergt I st 1.4 n tlca Mi ZU' Hl 12 Pri ra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 20