ersoneel NSM vreest oor voortbestaan werf onkere wolken boven nemische vezelindustrie Onverkochte huizen drukken winst Ballast Slijters bang voor verhoging accijns Buitendijkse werf aan Eems noodzaak Fiat-staking kan spoedig voorbij zijn [fenzestig man te veel maand durende s Unilever-Emery 't Aardige van die Strippenkaart: /ij ten aan adres Staat en RSV Concern 'voorzichtig optimistisch' Vraagtekens bij woningbouw Onzekerheid is toegenomen Emiraten maken olie duurder \Q 17 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 R 19 HS 1" als men- ER ON- •RDEI Hi o BV; inze redactie economie ""STERDAM De ondernemingsraad van de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij wil samen met het 450 man tellende personeel alle middelen aanwenden om het ii aï bestaan van de NSM af te dwingen. De ondernemingsraad verwijt twee grote aandeel- 20-22! ers. de Staat en Rijn-Schelde-Verolme, zich niet asm afspraken te hebben gehouden. ndlen is van de 40 miljoen gulden die bij de start van de in september 1979 ter likking was, ten onrechte nog maar 16,5 miljoen over, zegt de ondernemingsraad. door verkeert het bedrijf in problemen. In september 1979 ontstaan reinig ïtegratie van de raparatiewerf nstrua Zuid, /II ir. ook i en» Be; 16911 het reparatiegedeelte van de en het afgeslankte deel van de Heen -nieuwbouw waar voortaan en echts onderdelen worden ge- De ondernemingsraad van de- onderneming zegt dat op luygeJiermijn maatregelen genomen >g). a n worden om het voortbestaan )2Ó-93 anderen ..De NSM moet een >n Zie t kans krijgen", aldus de raad. meent de OR dat de extra voor het in standhouden van en Installaties (om in de toe- weer een volledige scheeps- worden) niet op de gewone van het bedrijf mogen hebben gebracht. Door de handelwij ze van RSV ontstond aanvankelijk een groot gebrek aan werk wat het werkkapitaal nog verder deed slin ken. Die krappe financiële situatie kan de NSM problemen bezorgen bij het uitvoeren van de lopende op drachten. De werf heeft tot In het tweede kwartaal van 1981 orders. Voor het moreel van de werknemers acht de OR deze situatie slecht. Ook de directie van de NSM heeft al gewe zen op het gebrek aan geld. NSM. Dezelfde beschuldiging richt de OR aan het adres van de overheid die eveneens voor commissarissen moest zorgen en dat ook pas kortgeleden een jaar na de start van de NSM heeft gedaan. Als gevolg van deze traagheid kan de raad van commissa rissen pas op 22 oktober voor de eer ste keer vergaderen. Een verwijt van de ondernemings raad aan de overheid is verder dat het ministerie van economische zaken pas op 9 oktober een OR-delegatie heeft ontvangen om over het niet nakomen van de verplichtingen door de grootaandeelhouders te praten. Dit gesprek was al op 15 april aange vraagd. Van onze redactie economie AMSTELVEEN Voor de na bije toekomst is het aanne mingsbedrijf Ballast-Nedam „voorzichtig optimistisch". Dit heeft het bestuur aan de centrale ondernemingsraad medegedeeld. De leden van de ondernemingsraad toonden zich, zo blijkt uit het perso neelsblad „De Pijler" ingenomen met de resultaten, die zij gunstig vinden afsteken bij vele andere berichten uit het bedrijfsleven. De raad van beheer wijt het uitblij ven van de groei in de winst voorna melijk aan de hoge rentekosten en de last van ongeveer zeshonderd onver kochte huizen. Deze woningen wer den door vooratter ir Ph. Diderich van de raad van bestuur „een blok aan het been" genoemd. Om hierin verbetering te brengen, s inmiddels een werkgroep opgericht die maatre gelen moet treffen om de verkoop van woningen weer op gang te krijgen. Als dat lukt en uit de verkoop geld binenkomt, zal dat een gunstige in vloed hebben op de rentekosten. De ontvangst van opdrachten blijkt dit jaar tot dusver groter te zijn ge weest dan in de overeenkomstige pe riode van verleden jaar. Ir Diderich: „We hebben overigens nog niet dik wijls in de gelukkige omstandigheid verkeerd, voor een paar jaar werk in portefeuille te hebben." Hij zei nog blij te zijn met de sprei ding en de bezetting van de verschil lende bedrijfsonderdelen. Maar, zo voegde hij hier aan toe, „de winst behoort hoger te zijn." Een deel van de NSM-werf aan de Klaprozenweg in Amsterdam. is voor 35 procent eigendom Staat, voor 35 procent van de n. Te*, fn voor 30 procent van Rijn- •Verolme welk concern aan- jk eigenaar was van de I Bij de vorming van de nieuwe ^constructie werd behalve een van de NDSM ook de ADM- jfceuwenlaan gesloten en de Amsterdamse IHC-werf De verplichtingen van de RSV om vatten de garantie van dit concern aan de NSM per jaar 250.000 manuren werk te leveren. Als RSV daar niet aan kon voldoen, moest per niet gerealiseerd manuur 20 gulden aan de NSM gegeven worden. Die 250 Vprkpprd «rphrilik manuren werk zijn er helemaal niet gcuiuiiv gekomen, zo merkt de OR op en die 20 gulden per manuur waar RSV dientengevolge toe verplicht was, evenmin. Een woordvoerder van RSV zei des gevraagd. dat RSV de overeenkomst is nagekomen. Verder wilde hij geen commentaar geven. De NSM zou niet in acute geldproble men zitten als de 40 miljoen gulden die als injectie waren verstrekt,an ders waren gebruikt. In de eerste plaats is 10 miljoen gulden aange wend voor de afbouw van de zogehe ten Incotrans-schepen. Dat was een nog lopende order van de NDSM, in feite dus de RSV. Deze order stond geheel buiten de NSM. Als vergoe ding voor installaties werd bij de op richting van de NSM 8 miljoen aan RSV gegeven. In de derde plaats werd om bij het begin van de NSM althans wat werk te hebben de bouw van een halve tanker aangeno men, wat 5,5 miljoen gulden verlies opleverde. Er restte daardoor van de oorspronkelijke 40 miljoen niet meer dan 16,5 miljoen. De ondernemingsraad zegt dat er on danks de moeilijkheden in het begin belangrijke hoeveelheden werk kon den worden aangetrokken. De kost prijs werd geleidelijk lager, mede door de goede motivatie van het per soneel. De ondernemingsraad wil dat de NSM blijft bestaan en stelt dat het adviesbureau IJdo dat een onder zoek verricht het bestaansrecht van een van de bedrijfsonderdelen al heeft bewezen. Dat is de onderdelen- fabriek, die uit de voormalige NDSM afkomstig is. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Om verder verlies van werkgelegenheid in de noordelijke scheeps bouw (2000 arbeidsplaatsen) te voorkomen is de bouw van Commissarissen mingsraad verwijt RSV „niet nakomen van verplich- fc NSM in moeilijkheden te RSV zou ook zeer lang gedraald heb ben met benoeming van leden in de raad van commissarissen van de vail U1U.C icuabuc nze redactie economie T>A De overneming P;lever-Emery in Gouda nilever, gaat gepaard I een herstructurering. $de personeelsbezetting eveer 650 man bete- tat een vermindering aantal arbeidsplaat- longeveer 65. itructureringsplan heeft lery advies gevraagd aan imingsraad. Bij overne- 'nilever-Emery nu een ?nt deelneming een vol- iter worden van Unilever De activiteiten van het bedrijf zullen dan worden in de activiteiten van Uniie- oleochemische sector. vermindering van het aantal daatsen betreft wordt toege- t het uiterste zal worden ge- xn deze vermindering zonder 3r|/ fen ontslagen op te vangen, gebruik te maken van na- verloop, opvulling van be- vacatures en overplaatsin- »en Unilever. lijking van de plannen, >mt Jegens geen betrekking heb- n de kaarsenafdeling, kan twee *~n. Het overgrote*deel ervan verwachting na een Jaar zijn uitgevoerd. herstructurering zal de Wlfl^vendheid van het bedrijf, die edf de laatste jaren onvoldoende werd geacht, moeten verbeteren. Unilever-Emery produceert en ver koopt onder meer oleïne, stearine, glycerine en zo'n 300 verschillende oleochemische produkten op basis van vetzuren. Deze halffabrikaten worden voor ongeveer 75 procent geëxporteerd. De omzet bedroeg in 1979 209 miljoen gulden. ZEIST (ANP) Hoever het pensioen fonds PGGM zal gaan in uitbreiding van de woningbouw-activiteiten is van vele punten afhankelijk. Dit zei het bestuur van dit (grote) pensioen fonds gisteren in een toelichting op het jaarverslag. Die factoren zijn het gemiddeld rendement over de loop tijd van een project, de geldontwaar ding en de met alles samenhangende verwachting over de huurontwikke- ling. Bovendien wordt met name ge dacht aan activiteiten buiten de sfeer van de woningwetbouw. Onder streept werd nog eens dat alle activi teiten te allen tijde ondergeschikt zijn aan de hoofdopdracht: het zor gen voor goede pensioenen. In de woningbouwsfeer is er geen sprake van machtsdruk op de overheid. Deze moet eenvoudig zorgen, dat de om standigheid voor de fondsen het deze mogelijk maken, actief te zijn binnen het raam van hun hoofdopgave, aldus de PGGM. Van onze redactie economie Het ziet ernaar uit, dat de nu al ruim één staking bij de Italiaanse Fiat-automobielfa briek spoedig tot het verleden zal behoren. Het tussen de Fiat directie en de vakbonden bereikte akkoord moet echter nog de instemming van de werknemers krijgen. Als deze geen bezwaren maken, kan het werk bij de grootste particuliere werkgever van Italië op korte termijn worden hervat De tot Stand gekomen overeenstem- ming tussen de Fiat-directie en de bonden betekent noch een overwin ning voor Fiat. noch een voor de bonden. Beide partijen hebben name lijk grote verliezen geleden als gevolg van de 33 dagen geduurd hebbende staking. Voor het Fiat-concern wordt ge raamd dat de staking dit bedrijf op een verlies van ruim één miljard gul den aan produktle is komen te staan. De stakers zitten met een verlies aan gederfde looninkomsten in de orde van grootte van 150 miljoen gulden. Het besluit tot beëindiging van de staking, dat bij verrassing kwam, werd vrijwel zeker bespoedigd door een mars van 40.000 werkwillige Fiat arbeiders door Turijn. Met deze mars, die eerder deze week plaatsvond, wil den deze Fiat-werkers protesteren te gen de bezettingen van de Fiat-fa brieken door de bonden en hun ver langen naar werk kracht bijzetten. Overeenkomst In het kader van de tot stand geko men overeenkomt tussen de Fiat leiding en de bonden, heeft Fiat zich o.a. verplicht om het voorgenomen ontslag van 14.500 werknemers in de autofabrieken (met ingang 1 januari a.s.) te laten vallen. Als tegenpresta tie hebben de vakbonden ingestemd met het principe van „externe mobili teit" van de werkkrachten. Dit komt erop neer, dat een teveel aan werkers in een bepaald bedrijfsonderdeel, in dien Fiat zulks wenselijk oordeelt, kan worden ingezet in andere bedrij- i J G. Wolters fERDAM - Donkere m pakken zich samen i de Westeuropese in- voor chemische ve- Nu al wordt erover ge len, dat 1980 na 1975 uw een crisisjaar zal Ook de vooruitzich- *TOj»°°r de komende jaren als gevolg van de grote apaciteit in deze tak van "ne, allesbehalve gun- n "a elkaar hebben zowel het 3ei «anae concern Du Pont als de id* Imperial Chemical Industries "(gékondigd. dat zij fabrieken «pa zullen moeten sluiten. Ter- van plan is ongeveer de helft jn polyester-produktie stil te Is Du Pont voornemens de Prod uk tie van acryl in Europa «algen. Rechts enkele jaren geleden ae producenten van cheml- edKi dat het Jaar J0*8* iL»-at beter zou gaan. Door milige beperking van de pro- {"Paciteit met zo'n vijftien jachten zij vraag en aanbod - rl eUtaar 'n evenwicht te kun- l(.?gen' Het beoogde resultaat uitgebleven. Vandaar, dat president-directeur Hans Zempelin van de Enka in Wup- pertal het bedrijf, waarin de Akzo- activiteiten op het gebied van chemi sche vezels en kunststoffen zijn on- kend. Een en ander zal er vrijwel zeker toe leiden, dat de Europese industrie voor chemische vezels dit jaar voor een verlies van een kleine 2,5 miljard gulden zal worden ge- dergebracht nu al heeft gezegd, dat plaatst. Heel wat anders dan wat eer als de huidige ontwikkeling doorgaat er in 1985 een overschot van 550.000 ton aan capaciteit voor de produktie van chemische vezels ln West-Europa zal zijn. Dat komt overeen met een kwart van de produktle van dit mo ment. Voor het komende Jaar ver wacht Zempelin dan ook bepaald geen duidelijke verbetering op de ve- zelmarkt. Druk van VS HIJ meent, dat de druk die van de invoer van chemische vezels uit de Verenigde Staten uitgaat blijvend zal zijn en verwacht voorts, dat de textie- linvoer in West-Europa jaarlijks met 100.000 ton zal toenemen ten opzichte van de 1,4 miljoen ton van 1979. Hier tegenover staat, dat de uitvoer van chemische vezels door de Westeuro pese industrie, vergeleken met die van hetzelfde tijdvak van verleden jaar, in de eerste, acht maanden van 1980 met niet minder dan dertien procent is verminderd tot 1,26 mil joen ton. De achtergrond van de Amerikaanse concurrentie is. zoals bekend, het feit. dat de Amerikaanse producenten profiteren van kunstmatig laag ge houden prijzen voor hun petrochemi sche grondstoffen. Daarnaast pluk ken zij voordeel uit een gunstiger kostenstructuur, waartoe ook een la ger loonniveau mag worden gere der, op grond van een evenwicht tus sen vraag en aanbod, door deze tak van industrie werd verwacht Enka Ook Enka zal aan dit lot niet ontko men. Weliswaar wil president-direc teur Zempelin nog niet van een crisis jaar spreken, nu al staat wèl vast dat de resultaten over 1980 slechter zul len zijn dan eerder werd voorzien. Dat de problemen waarmede de Europese vezellndustrie momenteel worstelt, Enka minder hard zullen treffen schrijft hij o.a. toe aan de herstructu rering waarmede Enka al sinds 1975 bezig is en waarvan nu de vruchten worden geplukt Enka is er namelijk in geslaagd haar afhankelijkheid van chemische tex- tielvezels te verminderen van 62 pro cent (in 1970) tot 40 procent van de omzet in 1980. Tezelfdertijd heeft En ka haar activiteiten buiten het gebied van de chemische vezels vergroot van 18 tot 29 procent van de omzet. Enka trekt echter ook profijt van haar deel nemingen buiten de VS en Europa, met name van haar minderheidsbe langen in India en Latijns-Amerika. Het is in het bijzonder hier, dat de groei van de textielmarkten ertoe zal bijdragen de algemene rendements positie van Enka te verbeteren. Een groep van ongeveer vijftig sta kers van Fiat hebben gisteravond een vakbondsleider, die kwam plei ten voor instemming met het bereik te akkoord, met parapluies geslagen en zijn auto met stenen bekogeld. Eerder op de dag bleek bij de drie grootste fabrieken van Fiat een aan zienlijke meerderheid van het perso neel voor dat akkoord te zijn. Later op de dag echter bleken bij andere fabrieken nogal wat werknemers meer dan was verwacht de over eenkomst af te wijzen. Volgens de directie van Fiat heeft een meerderheid van alle arbeiders voor de overeenkomst gestemd. Vak bondsleiders lieten echter in het midden, of vandaag de overeen komst ondertekend zal worden. De onzekerheid daarover is groter ge worden. ven van Fiat, mits de regio van Tu rijn. Fiat heeft voorts van de bonden toe stemming gekregen om gelet op de teruglopende autoverkopen werk nemers tfjdelijk naar huis te sturen. In de nu tot stand gekomen principe overeenkomst zijn Fiat en de bonden het eens geworden over het tussen nu en medio 1983 op non-actief kunnen stellen van zo'n 23.000 werknemers. Zou na twee Jaar blijken, dat van de tijdelijk zonder werk zijnde werkne mers van Fiat ongeveer 5 èt 6000 defi nitief moeten worden ontslagen, dan verplicht de Italiaanse regering zich ervoor te zorgen dat deze mensen elders werk krijgen. Van de werkne mers die inmiddels al naar huis zijn gestuurd, zullen ouderen en arbeiders met grote gezinnen weer aan de slag kunnen. Hun plaatsen zullen door anderen worden ingenomen. Eind vorig jaar werd in verband met de prijsstijging van sterke drank van ongeveer drie gulden per liter, door de consument op ruime schaal op voorraad gekocht. Van onze redactie economie HILLEGOM De suggestie van uit de Tweede Kamer aan de rege ring om de accijns te verhogen, heeft verontrusting teweeg ge bracht bij de handel in sterke drank. In een telegram aan premier Van Agt hebben het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcohol houdende Dranken, de Verenigde Nederlandse Slijters en de Vere niging van Grootwinkelbedrij ven in Alcoholhoudende en Alco holvrije Dranken ernstig veront rusting over een eventuele verho ging van de accijns op gedistil leerde dranken uitgesproken. De drankenhandel vindt een verho ging van de accijns op gedistil leerd onaanvaardbaar, omdat de accijnsverhoging van 1 januari van dit jaar mede de oorzaak is van een drastische daling van de omzet. De organisaties schrijven verder het er niet mee eens te zijn dat hun bedrijfstak „keer op keer gepakt wordt", waardoor de „rek" er definitief uit is. een buitendijkse werf aan de Eems noodzakelijk. Dit blijkt uit een tussenrapport dat mr. B. W. Blesheuvel gisteren aan werfdirecties en vakbonden heeft voorgelegd, een buitendijkse werf biedt mogelijkheden om aan de be perking van de noordelijke kanalen (maximale breedte 16 meter) te ont komen. Met het oog op de scheeps- bouwmarkt is dat nodig. Er ls steeds met enige scepsis over een buiten dijkse werf gepraat. Daarom gaf mi nister Van Aardenne opdracht een haalbaarheidsstudie te maken. Volgens het nu gelanceerde tussen rapport is een raparatie- en nieuw- bouwwerf van 70 miljoen gulden Ga- ter nog met een tweede fase uit te breiden) zeker haalbaar. Onder ideale omstandigheden zou zelfs zonder fi nanciële hulpmiddelen (zoals ver strekking van achtergestelde lenin gen en dergelijke) kunnen worden gewerkt. Zijn de omstandigheden minder ideaal dan zal de overheid wel moeten bijspringen. Voorwaarde om tot realisering te komen is wèl, dat meerdere scheepswerven meedoen. Dit bleek onlangs zeer problema tisch. Het ging de scheepsbouw weer wat beter en de werfdirecties haakten daarom al van de herstructurerings plannen, die ze als een aanslag op hun vrijheid beschouwden. Mr. Bies heuvel was zo verontwaardigd dat hij besloot zijn opdracht terug te geven aan de minister. Hij is daar later op teruggekomen en inmiddels lijken ook de werkgevers weer minder afwij zend te zijn. Zowel de werfdirecties als de vakbon den moeten nu op korte termijn hun oordeel geven. Voor het einde van dit jaar dient er dan nog een eindrapport op tafel te komen. Minister Van Aar denne stuurde onlangs een brief aan de Kamer met de mededeling dat de buitendijkse werf op dit moment niet aan de orde is. „Tegelijk schreef hij echter dat er een haalbaarheidsstu die liep. Een wat tegenstrijdige brief", aldus gisteren een woordvoer der van het CNV. ABOED DHABI De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben de olieprijs verhoogd met twee dollar per vat (159 liter). De maatregel geldt met terugwerkende kracht per 1 au gustus. De VAE vragen nu tussen de 32,75 en 33,56 dollar, een prijs die overeen komt met de Saoedische olieprijs. Volgens het ministerie van olie heeft de maatregel niets te maken met de huidige situatie op de oliemarkt en is de OPEC-beslisslng, om de prijzen voor een tijd te bevriezen, niet door broken. In september verhoogde Saoedi-Ara- bië zijn olieprijs tot dertig dollar. De overige OPEC-landen zegden toen toe hun prijs voorlopig niet te ver hogen. Oi crsMltfioi bilmirt ii/i inl Jt categorie hen/cscbil. Dat zit zo: de Nationale Strippenkaart is een landelijk bus- en tramkaartje. U kunt er overal in Nederland mee terecht. Als u bijvoorbeeld van bulten de stad komt dan hoeft u in de stad geen ander kaartje te kopen* En als u met pakweg de NZH reist, dan stapt u zo over op Centraal Nederland. De strippenkaart is verkrijgbaar in vier versies: als 15-strippenkaart, vol- en reductietarief, als 10-strippenkaart en als 6-stnppenkaart. De 15-strippenkaart kost f 5,35 en is uitsliiittndin de voorverkoop verkrijgbaar. De 6- en 10-strippenkaart kosten respectievelijk f 2,85 en f 4,75 en zijn alleen op het voertuig te koop. Let wekcen kaartje kost nu dus minimaal f 2,85, maar dat is altijd nog voordeliger dan de prijs die u betaalde voor drie enkeltjes van één zone. Den H.ug kent een bijzondere regeling. /Vlet de Strippenkaart kom je overa/. Openbaar Vervoer, Postbus 55,2501CB Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17