Jonn reageert oei op harde houding DDR Callaghan verzoener, geen ver-ziener Moskou bezorgd over olietoevoer Iran maakt zich zorgen om imago itogingen Soweto Khaddaffi zat achter aanslag op synagoge Russische troepen in Afghanistan versterkt el ellen in stland El Asnam 6000 tóen geborgen Oorlog kan Westen noodzaken tot ingrijpen Joods blad in Frankrijk: Autonomie-overleg wordt voortgezet op 17 november Z-Korea mag woensdag grondwet goedkeuren JÉRDAG 16 OKTOBER 1980 BUFTENLAND TROUW/KWARTET H S 7 ial_ ünj ld. J. J. Moskau IKK West-Duitsland heeft de economische onderhande- in met Oost-Duitsland opgeschort. Bondskanselier Hel- Schmidt noemde gisteren de nieuwe Oostduitse beper- n op het reizigersverkeer een ernstige slag voor de ing, maar kondigde aan verder geen repressaille- egelen te nemen. duitse regering heeft nooit de gekoesterd dat het langzame. Êke proces van normalisering e betrekkingen tussen Bonn en erlljn zonder problemen zou benadrukten regerings leiders in Bonn gisteren. Het ihter te betwijfelen of de nu |en problemen voorkwamen op it met te verwachten obstakels. i zes dagen heeft Oost-Duits- l drie gevoelige klappen toege- P tan de voorstanders van ont- met de onverwachte en vérhoging van het bedrag dat Iers tijdens hun verblijf in itsand dagelijks moeten uit- dat ging van 13 naar 25 mark. r besoekers van Oost-Berlijn van naar 25. Vervolgens kwam partij- Erich Honecker maandag terug ïerdere en allang vergeten Oost- ge eisen voor een grotere afbake- n de twee Duitslanden. En écker volhardde in zijn beschul- dat West-Duitsland zich Poolse binnenlandse aan- len tijdens de stakingen. iland 1st kwam echter de eis aan i«le erkenning van Oost- 1 en de opwaardering van de „permanente vertegen- n" ln Bonn en West-Ber- mbaasades. Op deze punten jl Bonn echter naar de grond- Ie een dergelijke erkenning ult- p grond van het uitgangspunt uitsland" pas echt weer be- TO (Reuter. AP) De Zuid- inse oproerpolitie heeft giste |et traangasgranaten gevuurd joelende zwarte toeschou- zich hadden verzameld bij entehuis van Soweto toen Ikaanse minister van sa- g en ontwikkeling daar ar il om het ereburgerschap van lln ontvangst te nemen. De £Van het gemeentehuis werden lloten toen traangaswolken uw binnendreven n te raad van Soweto besloot |l week donderdag tot het toe- l van het ereburgerschap aan Koomhof uit erkentelijk- ir wat hij heeft gedaan voor en de hele zwarte gemeen- p. Het besluit heeft onmiddellijk I tot protesten van Afrikanen I hierin een duidelijke provocatie |nacht van dinsdag op woensdag D twee bomaanslagen gepleegd P spoorlijn tussen 8oweto en Jo- iburg en in de ochtend maakte •olitie gebruik van traan- ftitokken en honden om een me- jltwarten te verspreiden die met gooide naar bussen uit protest het besluit van de gemeente- en recente huurverhogingen in 'n* Ito. waar ongeveer een miljoen 944S rten woont. Soweto was in 1967 toneel van bloedige studentenrel 4e aan ongeveer 500 personen het kostten CHEN (AFP. UPI) Jongeren aaljpuiln. de hoofdstad van de 8ow- Publiek Estland hebben vorige ernstige ongeregeldheden ver- «kt. Dit werd bekend gemaakt dj »n Russisch radiobericht, dat in ltM Duitsland is opgevangen to Tallin noemt de aanleiding tot *Uen niet. maar m kringen van Émten in Stockholm wordt ver- llinf en dat de onrust is begonnen U een voetbalwedstrijd in Tal- In de rust speelde daar de pop P Propeller. De Groep moest het Wen staken op last van functio- a ü^11, d,e het 16,1 8ehore gebrach- go- leurden Na de wedstrijd werden iu(H Jongelui opgepakt. Dat was op 22 *mber Op 2 en 3 oktober werden £llin protestdemonstraties ge- dea, waarbij in Estland wonende ksche jongelui 2ich aansloten. De «t sloeg over naar anderen stede- ötland. waaronder de universl- 'ad Tartu. De betogers zouden ine Ihankelijkheid voor Estland heb- Reèist. rsn .#pRS i AFP. Reuter) - Alleen in nifi £'Beriinse stad E1 Asnam waren- "*n al zesduizend doden gebor- riS ij, chtoffers van de aardbeving, wr het puin moeten nog duizen- Ujken liggen. Gisteren is er nog «a y tovend onder het puin van gehaald r- heeft een Israëlisch aanbod Hulpverlening vla het Intematio- f Rode Kruis van de hand gewe- T®°k door Amerika aangeboden staat ais het volledig herenigd is. Of. zoals de huidige regeringscoalitie in Bonn het in 1969 formuleerde: „De twee Duitse staten kunnen elkaar niet als buitenland beschouwen". Het plotseling ophalen van kwesties waarvan men dacht dat ze allang geen kwesties meer waren noodzaak te bondskanselier Helmut Schmidt zijn vakantie te onderbreken voor overleg met zijn kabinet. De regering in Bonn had echter gelijk laten weten dat er geen dramatische stappen te verwachten waren. Toch kwam de uiterlijke kalmte waarmee regeringswoordvoerder Klaus Bölling de resultaten van het kabinetsberaad bekend maakte nog als een verrassing. Bonn zal niet toe geven aan de verleiding om op grote schaal repressalllemaatregelen te ne men. Wel zullen de onderhandelingen met Oost-Berlijn over gunstige han- delsvoorwaarden tijdelijk worden stopgezet. Die gunstige voorwaarden maakten het nu al mogelijk dat de Oostduitsers voor zeshonderd-mil joen mark in het krijt konden staan, rentevrij. Bölling suggereerde dat Bonn deze „souplesse" wel eens zou kunnen laten varen en terug zou kun nen vallen op het oude krediet van maximaal 200-milJoen gulden. De regering van Schmidt lijkt ervan overtuigd dat de plotselinge maatre gelen van Oost-Duitsland gezien moeten worden tegen de recente ge beurtenissen in Polen, die het com munistische Duitsland zenuwachtig hebben gemaakt. Met deze maatrege len zou Honecker willen aantonen dat hij de toestand in zijn land nog stevig onder controle heeft. Door Bonn op alle mogelijke fronten aan te vallen Honecker noemt ook „spionage" via de telefoonlijnen tussen de twee lan den. probeert hij waarschijnlijk de aandacht af te leiden van de besmet telijke situatie in Polen. Terwijl Balling vrijdag nog sprak over een enorme stap terug, reageer de hij nu veel milder. Honeckers uit latingen worden nu afgedaan als „niet bepaald gunstig" voor de Oost- Westverhoudingen, waarmee men vooral doelt op de besprekingen over wapenbeperkingen in Oenève. Er zijn zelfs aanwijzingen dat de houding van Honecker de Russen zorgen baart, gezien het „grote belang" dat Moskou hecht aan de besprekingen in Oenève. Bonn zal in ieder geval niets doen dat ..het algemene ontspanningsproces in gevaar brengt" Daarom zal het ook geen ultimatum stellen met be trekking tot herstel van de inter-duit- se relaties. Maar één ding is zeker, aldus Bölling: de Duitse regering „zal niet eenvoudigweg overgaan tot de orde van de dag", alsof er niets is gebeurd. En dat houdt waarschijnlijk in, zoals Willy Brandt gisteren voor het Europese parlement in Straats burg zei. dat men probeert „de andere partij (Oost-Duitsland) ertoe te bewe gen zich te houden aan de verdragen" en de ontspanning niet in gevaar te brengen MOSKOU (ANP) De Sowjet-Unie maakt zich zorgen over de olieroute van de kapitalistische wereld: als de olievoorziening van het Westen onderbroken zou worden door de oorlog tussen Iran en Irak zou het Westen een voorwendsel hebben om militair in te grijpen in het Midden- Oosten, zo wordt in Moskou gezegd. Dat zou een massale terugkeer van de Amerikanen in dit gebied betekenen. En het Kremlin beschikt niet over een oplossing. Bondskanselier Schmidt (rechts) overlegt met minister van buiten landse zaken Genscher over de houding van Oost-Duitsland. PARIJS (AFP. Reuter) De Franse geheime dienst is ervan overtuigd dat het Libische staatshoofd, kolonel Moammar Khaddaffi. uiteindelijk achter de aanslag op de Parijse syna goge van 3 oktober zat. Dit stond gisteren in het blad „Tribune Juive", het orgaan van de Joodse gemeenschap in Frankrijk. Elke dag wijst de 8owjetpers op de gevaren van het Iraans-Iraakse con flict: „Onder het voorwendsel de olie bronnen van het Westen te verdedi gen roepen de Verenigde Staten op tot een rechtstreekse gewapende in menging in de Perzische golf", aldus het persburau Tass Leonid Breznjew heeft op 8 oktober Teheran en Bagdad persoonlijk ge waarschuwd voor de gevaren van de oorlog „waarbij alleen het imperialis me baat heeft". En het jongste num mer van het tijdschrift „Nieuwe tij den" spreekt zich uit voor het vrije olievervoer ln het gebied van de Golf. Het Kremlin beseft dat het niets te winnen heeft bij het opdrogen van de oliebron: hoewel de Sowjet-Unle de belangrijkste olleproducent ter we reld is. kan zij de rol van de Arabische producenten niet overnemen. De Russen vrezen dat hun eigen produk- tie binnen tien jaar zal gaan dalen. Om die reden heeft Breznjew zich al tijden bezig gehouden met de olierou te in de golf, zonder evenwel een antwoord te kunnen vinden. De Sowjet-commentator Nikolai Por- toegalov stelde via Tass voor: „Euro pa en Japan hangen meer dan de Verenigde Staten van de aardolie van het nabije oosten af en moeten daar om een initiatief nemen, dat aan de Verenigde Naties zou kunnen worden voorgelegd". ROTTERDAM (ANP) - De leider van de Atjehse verzetsbeweging op Noord-Sumatra, dr Teungku Hassan Mohammed Dl Tiro, is nog in leven. Mededelingen van de Indonesische autoriteiten in Jakarata. Di Tiro bij een treffen met het Indonesische le ger zou zijn gedood, zijn onwaar, zo zei gisteren het Landelijk Comité Zuid-Molukken (LAC). Op 10 oktober verwierp Tass het idee van een internationale zeestrijd macht om het vrije olietransport te verzekeren. Er zijn twee redenen voor deze weigering: de olieroute is nog niet afgesneden, zoals in het vrijdag gepubliceerde Russisch-Syrische communiqué werd opgemerkt. Maar ook wil Moskou niet deelnemen aan enig gemeenschappelijk initiatief met de VS, die ervan verdacht wor den „de Iraans-Iraakse vuurhaard op te poken". Kortom, Moskou gelooft niet ln de Amerikaanse neutraliteit. Binnenskamers geven de Sowjets toe dat ze over geen enkele „wonder-op- losslng" beschikken om de olieroute te vrijwaren. De enige oplossing op korte termijn die naar voren is ge schoven is: een bestand tussen Iran en Irak. Maar blijkbaar bezit Moskou evenmin als Washinton de mogelijk heid de strijdende partijen tot rede te brengen. Volgens het blad gaf Khaddaffi op dracht tot de aanslag uit wraak je gens de Franse regering die gepoogd zou hebben het bewind van de Libi sche leider omver te werpen. Het blad zegt dat Khaddaffi zeker de Joden geen warm hart toedraagt, maar dat zijn zucht naar wraak op de Franse overheid nog groter is. Bij de aanslag van 3 oktober kwamen vier voorbijgangers om het leven De aanslag veroorzaakte hevige deining in Frankrijk en met name de Franse politie moest het ontgelden. Volgens politievakbonden maakte een bedui dend aantal politiemannen in Frank rijk deel uit van neo-nazistlsche en andere rechts-extremistische organi saties. Het algelopen weekeinde ont kende de Franse minister van bin nenlandse zaken. Christian Bonnet, dat politiemannen lid zouden zijn ge weest van de Inmiddels verboden neo-nazistlsche beweging FANE, die in verband is gebracht met de aan slag op de synagoge. Gisteren zei Bonnet ln de Senaat dat 21 politie mannen wel lid waren van extreem rechtse bewegingen. De pers eist nu opheldering en José Del torn. secreta ris-generaal van de bond van inspec- WASHINGTON (AFP. UPI, Reuter) De Verenigde Staten. Egypte en Israél hebben besloten hun onder handelingen over Palestijnse autono mie op 17 november „ergens in het Midden-Oosten" voort te zetten Dit staat in een gezamenijk communiqué dat gisteren na twee dagen bespre kingen tussen de drie partijen in Was hington is uitgegeven. teurs dreigde dat hij dertig namen bekend zou maken van politieman nen die wel degelijk lid waren van de FANE. Dit Jaar mocht de FANE congressen houden, de verjaardag van Hitier openlijk vieren, vergaderen met an dere Europese rechts-extremistische bewegingen en bovendien zomerkam pen met een paramilitair tintje hou den. De politie liet het allemaal oog luikend toe en Bonnet krijgt nu in de Franse pérs de wind van voren. Zo vond het satyrtsche blad „Le Canard Enchalné" dat het tijd wordt dat de politie wordt „gedenazionaliseerd" Van onze correspondent DEZFOEL Iran. be zorgd om zijn isolement in de internationale ge meenschap, gaat meer aandacht besteden aan zijn buitenlandse betrek kingen. Premier Moham med Ali Rajai heeft een lijst met kandidaten voor de nog steeds onbezette post aan het hoofd van het ministerie van buiten landse zaken aan presi dent Bani Sadr voorge legd. In een reeent artikel in het dagblad Islamitische Revolutie oefende Man soer Farhang. een mede werker van Bani Sadr, he vige kritiek uit op de Iraanse verwaarlozing van zijn buitenlandse be trekkingen. Gematigden in Iran klagen al sinds het begin van de oorlog met Irak dat de vijand een be ter figuur lijkt te slaan in de internationale organi saties en in de internatio nale publieke opinie. »No al ruim tien maanden beperkt de buitenlandse politiek van de islamiti sche republiek van Iran zich tot algemene anti-im perialistische slogans en handelt zij niet volgens de specifieke criteria in in ternationale organisaties of in de betrekkingen met ander landen", aldus Far hang. Hij looft het Iraan se streven samen te wer ken met „onderdrukte volkeren" in plaats van met regeringen en inter nationale organisaties „die instrumenten sijn van de grootmachten". Niettemin pleit bij ervoor te soeken naar een even wicht tussen de revolutio naire principes van Iran en de internationale di plomatieke spelregels. Concessie Gematigden In Iran be schouwen de bereidheid van de fundalistische pre mier Rajai nu, drie maan den na zijn benoeming, wel een minister van bui tenlandse zaken te aan vaarden als één van de concessies die de radikale islamieten ten gevolge van de oorlog met Irak moeten doen. Hoewel Ra jai niet wil verklappen wie zijn belangrijkste kandidaat is, gooit de spe ciale Iraanse vertegen woordiger bij de Verenig de Naties, Ali Sjams Ar- datani, hoge ogen. Arda- tani, die formeel ambas sadeur in Koeweit is en daar veel stof deed op waaien met zijn contro versiële uitlatingen over het on-islamitische ge drag van de Arabische Golfstaten, lijkt zowel voor de gematigden rond Bani Sadr ais de voor de radikalen rond Rajai een aanvaardbare figuur. Ter wijl Ardatani als ambas sadeur in Koeweit een wit voetje haalde bij de radi calen, omschrijven de ge matigden hem als een „ra tionele sakelijke poli ticus". PARIJS, ISLAMABAD (AFP. DPA, Reuter) De Russische strijdkrachten in Afghanistan zijn de afgelopen maanden weer op hun oude sterkte van 85.000 man gebracht en daar mee even sterk als voor de terugtrekking van een divisie, die Moskou voor de zomer had aangekondigd. De Afghaanse leider Babrak Karmal is gisteren begonnen aan zijn eerste officiële bezoek aan Moskou. Volgens hoge diplomatieke kringen in Parijs, die gisteren het bericht over de Russische troepen bekendmaak ten, is het Sowjet-leger in Afghanis tan gemoderiseerd heeft het meer vuurkracht en is het uitgerust met nieuwe geweren, die kogels afvuren die veel weg hebben van de interna tionaal verboden dum-dum kogels. Het aantal helikopters in Afghanis tan is uitgebreid om meer resultaten te behalen in de guerrilla-oorlogvoe ring waartoe de islamitische opstan delingen tegen Karmal het Russische leger dwingen. Moskou had op 22 juni een gedeelte lijke terugtrekking van zijn eenheden toegezegd, echter zonder dat beloften over terugtrekking op langere ter mijn werden gedaan. In Parijs en in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad wist men gisteren te melden dat de Russen nog immer enorme moeilijk heden ondervinden ln hun pogingen het Afghaanse verzet te breken. De bevrijdingsbewegingen hebben hun strijdmethoden verbeterd en zouden over veel modern wapentuig beschik ken, dat ze hebben buitgemaakt op de Russen, maar vooral op het Af- Babrak Karmal ghaanse regeringsleger. De situatie bij het ongeveer 35.000 man tellende regeringsleger zou desa streus zijn. Niet meer dan de helft ervan zou inzetbaar zijn en de Russen zouden bijzonder weinig vertrouwen hebben ln dat leger. Gezegd wordt dat de Russen het Afghaanse leger niet meer toestaan de luchtafweer te gebruiken en de pantservoertuigen te bemannen, uit vrees dat zij verkeerde dingen uit de lucht halen. door Herman Amelink Het schrijven van biografiën is in Groot-Brittannië hoog ontwikkeld. Iedere zichzelf respecterende histori cus en politicus heeft wel een levens beschrijving van een door hem be wonderd persoon op zijn naam staan. Van de aftredende leider van de La bour Party, James Callaghan, zijn al twee biografiën voor handen. De schrijvers van deze boeken zijn het op één punt zeer stellig eens: de gees telijke vader van Callaghan was de in 1950 overleden Britse politicoloog Harold Laski. Laski, die vele invloedrijke boeken schreef over de beoefening van de sociale wetenschap pen ln de Verenigde Staten maar ook over de praktijk van socialistische politiek en die kort na de oorlog nog enige tijd voorzitter was van Labour, schreef ln zijn „A Grammar of Poli tics" dat de wezenlijke toetssteen van alle regeringen is de vraag of zij er in een bepaalde fase in slagen het proces van dwang te trans formeren in een proces van Instemming. Als er één rode draad door het politieke leven van Callaghan heeft gelopen dan is het wel de draad van verzoening, het op een meer of minder harmonieuze wijze samenbrengen van tegengestelde belangen en wensen. Dat Laski zijn inspirator is geweest, heeft Callaghan later ook met zoveel woorden bevestigd De Labour- leider las Laski's ..Grammar of Politics" al op jeugdige leeftijd. Trouw Toen James Callaghan in april 1976 leider van de Labour Party en premier van Groot-Brit tannië werd, bekroonde hij daarmee een carriè re ais uit een boekje. Vader Callaghan was onder-officier bij de Britse marine en overleed al. toen Jim die toen nog aangeduid werd met zijn eerste, weinig bekende voornaam Leo- han terug als minister van buitenlandse zaken. Zijn voornaamste taak op die post was om Oroot-Brittannlé ln de Europese Gemeen schap te houden zonder dat dit tot een split sing in de partij zou leiden. Tweede doelstel ling van het toenmalige kabinet Wilson was het voeren van een zodanig inkomensbeleid, dat de Britse economie niet te gronde gericht zou worden. Callaghan is steeds tegenstander geweest van vrije loononderhandelingen in tij den van economische moeilijkheden. „Vrije collectieve chaos", zo omschreef Callaghan de wens van de vakbeweging om in vrij overleg met de werkgevers de hoogte van de lonen te mogen vaststellen De minister, die bij de onderhandelingspartners steeds aandrong op consensus, zelfdiscipline en beperking, streed voor een Jaarlijks sociaal akkoord van rege ring, werkgevers en werknemers. SEOEL (Reuter. AFP. AP) - Volgen de week woensdag wordt in Zuid- Korea het beloofde referendum over de nieuwe grondwet gehouden, zo heeft gisteren de regering van presi dent Tsjoen Doo Hwan bekend ge maakt. Volgens Zuld-Korea's sterke man is de toekomst rooskleurig en zal het land een „democratische wel vaartsstaat worden." De ongeveer twintig miljoen stemge rechtigden in Zuid-Korea kunnen volgens de president op woensdag in een sfeer van vrijheid hun stem uit brengen maar niemand zal daartoe worden gedwongen. De nieuwe grondwet moet de omstreden Yushin- constitutie van 1972 vervangen. Deze grondwet was er destijds door presi dent Park Tsjoen Hee doorgejaagd na een al even omstreden referen dum. De wet stond de president toe per decreet te regeren. Volgens het nieuwe wetsontwerp, dat door de president als democratisch wordt omschreven, wordt de presi dent gekozen door een kiescollege van vijfduizend leden voor een ter mijn van zeven jaar. Herkiezing daar na is niet mogelijk. (Park heeft dat toentertijd opgevangen door zich pre sident voor het leven te laten be noemen.) Wat de huidige president Tsjoen on der democratie verstaat mag blijken uit het feit dat volgens het ontwerp politieke partijen verboden zijn. Ook mag er onder de huidige wetgeving (in Zuid-Korea is nog steeds de staat van beleg van kracht) niet van te voren in het openbaar over het nieu we ontwerp gediscussieerd worden. Daarbij opgeteld dat tal van opposi tionele leiders en dissidenten achter de tralies zitten en het wordt duide lijk dat volgende week woensdag het referendum een massaal ja" zal op leveren. James Callaghan nard negen jaar was. Dank zij de gezamenlij ke inspanningen van zijn moeder en zijn groot ouders kon hij echter op school blijven. James werd bediende op het kantoor van een inspecteur voor de inkomenstenbelastlng. woonde op kamers en maakte een groot deel van zijn loon over naar zijn moeder en zijn zusje. Op zijn vierentwintigste werd hij verte genwoordiger van de vakbond voor de belas tingdienst. Hij zou het waarschijnlijk ver heb ben gebracht in de TUC, de overkoepelende Britse vakbeweging, ais hij na de tweede we reldoorlog waarin hij bij de marine was niet besloten had de politiek in te gaan. Voor het district Cardiff Zuid-Oost werd hij in 1945 tot parlementariër verkozen en zijn kiezers zijn hem alle vijfendertig jaar trouw geweest. In 1947 werd Callaghan onder-minister van transport, in 1950 onder-minister van defensie. Toen Labour in 1964 voor het eerst na dertien jaar weer aan de macht kwam. werd hij minis ter van financiën. Op die post verzette hij zich drie jaar lang fel tegen een devaluatie van het Britse pond. Toen hij in 1967 toch toe moest geven aan de druk op de munteenheid, kon hij er maar met de grootste moeite van weerhou den worden niet helemaal uit de regering te vertrekken. Van 1967 tot 1970 diende hij toen als minister van binnenlandse zaken. Zijn stre ven naar een goede verstandhouding tussen de Labour Party en de TUC bracht hem in 1969 in ernstig conflict met Barbara Castle, die toen minister van sociale zaken was, waardoor hij zelfs enige tijd uit Wilsons kernkabinet ver dween. Akkoord In de periode van 1970 tot 1974 was Labour in de oppositie. In dat laatste jaar kwam Callag- Toen Callaghan in 1976 Harold Wilson als Tellen premier en partijleider opvolgde, bleef hij dit streven naar consensus trouw. De verwachtin gen waren niet hoog gespannen toen hij pre mier werd. Alom werd hij beschreven als een soort „tussenpaus". Zijn realisme, zijn streven naar verzoening, zijn weinig visionaire instel ling en zijn politiek van de korte termijn, bestempelden hem tot zaakwaarnemer. Som mige Conservatieve parlementsleden waren van oordeel dat hij zelfs een Ideale Conserva tieve premier zou zijn geweest. Veel politici zullen toch al op hun tellen moeten passen daar volgens het ontwerp er wetten uitgevaardigd kunnen worden die het met terugwer kende kracht mogelijk maken politici op te pakken die zich hebben schul dig gemaakt aan „politieke of sociale corruptie of verantwoordelijk waren voor chaos in de tijd dat de nieuwe grondwet nog niet van kracht was". Vertrouwen Toch overheerst de waardering over Callag- hans premierschap. Hij realiseerde zich meer dan wie ook uit zijn partij de precaire positie van Groot-Brittannië zowel intern als extern. Zijn open en eerlijke optreden verleenden hem groot gezag. „Big Jim". Grote Jlm was een van zijn bijnamen en dat sloeg niet alleen op zijn postuur. Aan het speculeren op politieke heils verwachtingen maakte hij zich op geen enkele wijze schuldig. Hoe groot zijn populariteit was. bleek wel bij de verkiezingen van vorig jaar. Ondanks het feit dat Labour de verkiezingen verloor, bleef Callaghan het in opiniepeilingen winnen van de leider van de Conservatieven. Margaret Thatcher. Vertrouwen bleef hij tot het laatste toe uitstralen. Meer dan dertig vroegere parlements leden hebben al aangekondigd de po litiek te zullen verlaten, de meesten van hen nadat ze werden aange klaagd wegens corruptie. Onder hen zijn twee mannen die bij echte presi dentsverkiezingen zouden meedin gen naar het hoogste ambt in Zuid- Korea: de vroegere leider van de rege ringspartij Kim Jong Pil en de leider van de oppositiepartij Kim Young Sam. De derde potentiële presidents kandidaat, Kim Dae Jung, werd vori ge maand wegens samenzwering te gen de regering ter dood verklaard, zodat het niet moeilijk is te raden wie er bij de presidentsverkiezingen, die voor volgend jaar juni gehouden moeten worden, als winnaar uit de bus komt. Sterke man Tsjoen Doo Hwan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7