erkgevers blij met wens Kamer Huwelijk helpt illegaal niet altijd CabaUero Filter. Vakcentrales wachten nog af Onderscheiding wordt Aantjes niet ontnomen kabelnet kunnen weren 'orsere loonmatiging met beide handen aangegrepen rS httwrüd woiff expositie Treinen in 1983 door tunnel Van Agt voelt Westerbork Minister Gardeniers in nota: Met DE Overheid moet zenders PHILIPS uit het buitenland van odewaard POCKET VERTALER STA JE NIET SPRAKELOOS Velen zijn bang om te vliegen 'Justitie' na ontvoering van Turks meisje Rita CRDAG 16 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET H S 3 onze Gtaai-economische redactie jj HAAG De werkgevers ben de uitspraak van de ■rderheid van de Tweede tner dat er volgend jaar vï i op de lonen moet worden i'ipe! uinigd met beide handen ■ht" gegrepen. ..We hebben alen vreugde geconstateerd hew er een kamerbrede meer- nfj leid voor een forsere loon igtsi iging is", zei VNO-voorait- mr C. van Veen gisteren ,M? ifloop van de bestuursver rtï [ring van het Verbond vriti Nederlandse Onderne wni een. lefn 6 ersq rricgevers zullen dinsdag in het ie| tussen het kabinet en de vart* Hing van de Arbeid voorstellen Dwel per 1 januari als per 1 juli de prijscompensatie met twee en I tnt te korten. Om te voorkomen "1® «I iiet iedereen er volgend jaar fors ind* thteruitgaat. stemt het VNO in *01 het voorstel van CDA-fractielei- ve°l fibbers om de pijn te verzachten r8*®» behulp van een aanzienlijke be "y* ^erlagmg. De werkgevers zou- profr |ich overigens ook kunnen vin- **1. tn een eenmalige afschaffing van k oo ^compensatie per 1 januari in ""ofei vóór belastingverlaging. het Het 1. Vb .na S HAAG Pre- nem a Van Agt staat uith ppathirk tegenover VOOT f 01 i fgrstif van het Jvjn in het voormalige x tratiekamp (etebork een ten- ing in te rich- |ipr model van de inte Neder- xpositie over ivervolgingen fet Poolse Ausch- Hij wilde giste- in de Tweede Ka- hter geen con- toeregging doen. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT In een gesprek met dc voorzitters Van der Meulén (©NVT en Kok (FNV) heeft minister Albeda van sociale zaken gisteren beloofd dat de Stichting van de Arbeid deze week nog een brief zal ontvangen waarin de regering duidelijk uiteen zal zetten, welke conclusies ze ver bindt aan de uitkomsten van de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer. Aan de hand van de brief zullen de twee vakcentrales intern bespreken of zij dinsdag met werkgevers en regering opnieuw in de Stichting van de Arbeid rond de tafel zullen gaan zitten. FNV-voorzitter Kok zei dat een ruil van de prijscompensatie of een deel ervan op 1 januari volgend jaar voor belastingverlaging bij de FNV bij zonder moeilijk ligt. „De werkgevers profiteren daarvan." aldus Kok. Ook opperde hij bedenkingen tegen bet opnieuw in het geding brengen van de prijscompensatie. De FNV-fede- ratieraad zal maandag in ieder geval bekijken lartgs welke weg en onder welke voorwaarden dan wel een be perking van de loonsomstijging kan worden bereikt. Voor CNV en FNV is het volstrekt onduidelijk welke conclusies en voorstellen het kabinet aan de mo- tie-Lubbers verbindt. Het CNV waardeerde de uitkomst van het de bat overigens positiever dan de FNV. Van der Meulen herhaalde dat het CNV wel met zijn leden over een eenmalige ruil van de prijscompen satie voor belastingverlichting wil praten. „Maar. dan moet het wel dui delijk worden welke effecten zo'n ruil voor de inkomens heeft." aldus de CNV-voorzitter. een eventuele aantasting van de prijscompensatie reeds afgesloten CAO's moeten worden opengebro ken. Er zijn weliswaar CAO's zoals van AKZO. Philips en de groot-me taal die de mogelijkheid bieden om de uitkomsten van een centraal ak koord alsnog te verwerken, maar nigt elke CAO kent zo'n openbreekclau- sule. Verlaging Weliswaar wordt door deze voorstel len het financieringstekort vergroot, maar het VNO wil de kans op een belangrijke lastenverlichting voor het bedrijfsleven niet laten liggen Indien alle voorstellen van de werk gevers worden overgenomen, zal vol gend jaar de loonkostenstijging niet acht maar slechts vier procent bedra gen. Mr Van Veen tekende hierbij wel aan dat de Kamer al te gemakkelijk voorbij is gegaan aan de noodzaak van verdere ombuigingen door de overheid zelf „Zonder extra ombui gingen door de overheid schuiven d« naar 1982. waar- problemen door schuwde hij Minimumlonen Volgens het VNO is het niet nodig dat de minimumlonen er zoals het ka binet wil met één anderhalf pro cent op achteruitgaan. Een achteruit gang met een half procent zou vol doende zijn De doorsnee werknemer "bruto jaarinkomen 33 500 gulden» zou volgens de berekeningen van het VNO anderhalf a twee procent moe ten inleveren, werknemers met een bruto-jaarinkomen van 67.000 gulden 2.5 procent en met een inkomen van 134 000 twee a 2.5 procent. De vakbeweging staat op het stand punt dat de minimumlonen tenmin ste gelijk moeten blijven en dat met name van de hoogste inkomens een veel groter inkomensoffer kan wor den gevraagd. Van Veen gaf gisteren toe dat afge wacht zal moeten worden hoe de vak beweging zich in de Stichting van de Arbeid zal opstellen. Ook noemde hij het „een hele tere operatie" dat bij De werkgevers houden vast aan hun voorstel dat in de rijksbegroting een miljard en in de sociale zekerheid 1.7 miljard extra moet worden omgebo gen. Ze stellen verder een verlaging voor van de werkgeverspremies met 0.7 miljard en van de werknemerspre mies met één miljard gulden De premieverlaging tot het niveau van 1980 is bedoeld om voor de werknemers de pijn van de loonmati ging van geleidelijker te verdelen Andere maatregelen die de werkge vers willen zijn: verhoging van de zelfstandigen-aftrek, aan de prijsont wikkeling aangepaste afschrijvingen voor nieuwe investeringen, extra sti mulering van de woningbouw en wo ningisolatie. verhoging van de WIR- premie voor energie en minder kor ting van de ambtenarensalarissen Het totale pakket zou ertoe leiden dat de werkloosheid na vier jaar met veertigduizend zou zijn gedaald Hoewel de treinen er pas in 1983 zul len rijden, is men al bezig met de af bouw van de Hem- tunnel onder het Noordzeekanaal. De tunnel dient ter vervanging van de spoorbrug in de lijn Amster dam-Zaandam. Deze beweegbare brug is een obsta kel voor zowel de drukke scheep vaart als voor het treinverkeer. onze parlements- rttie men op. maar wel een probleem is het vinden van geld voor een waardig onderko men." aldus de pre mier. De regering heeft nog geen beslissing geno men over de wens van dupliceren van de Kamer om de be- expositie levert vrijdingsdag jaarlijks I financiële proble- te vieren. „De advie- bereikt (in 1985, red.). zen, die we hebben ge vraagd xijn nog niet al lemaal binnen." zei Van Agt. De minister-president kondigde aan. dat nog voor het eind van dit jaar een wetsontwerp zal worden ingediend ter regeling van het re gentschap bij een vroegtijdig overlijden van de koningin. Waar neming van het ko ninklijk gezag door een regent zou nodig zijn, indien koningin Beatrix zou overlijden vóór kroonprins Wil lem Alexander de leef tijd van 18 jaar heeft Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CPN-Kamerlid Wolff heeft gisteren in de Tweede Kamer vergeefs bij premier Van Agt bepleit mr. W. Aantjes zijn ridderorde te ontnemen. De minister-president zei, dat de regering niet alleen de bevoegdheid daartoe mist. maar er ook geen behoefte aan heeft de discussie over de zaak Aantjes te heropenen. ADVERTENTIE Hij gaf de communist met zoveel woorden te verstaan, dat hij de kwes tie had kunnen aanroeren bij de de batten hierover. „Toen was al be kend. dat de heer Aantjes de orde bezit", aldus de premier Mr Aantjes werd in 1970 geridderd in de orde van de Nederlandse Leeuw nfrrvolg van pagina I ting van Dodewaard wil af- frustreert de maatschappe ussie en de hele democrati ïitvorming. „Van Aardenne dat sluiting van de kern l te Dodewaard en Borssele icussie wel degelijk mogelijk ADVERTENTIE de mensen achter „Dode- gaat dicht" staan kernenergie atie haaks op elkaar. De n van de overheid, die het rondom de kerncentrale tot Fjnlni-politiestaat' hebben ge il vormen het bewijs. Van A ar te vond dat een onzinnige redene- ..Als een actiegroep zou probe- tn^ij voorbeeld het treinverkeer IWtht te blokkeren, moeten er veiligheidsmaatregelen getroffen Hm. ofschoon dat een nare zaak rtaimzinnigheid rondom de con- wn tussen de beide Nederlandse icentrales en zogeheten opwer- sfabrieken in het buitenland is ens de actlevoerders-in-spé een bewijs van de stelling, dat de ratie en kernenergie elkaar niet ragen De bevolking weet niets die contracten luidde de grief .Kamerleden krijgen onder be- van geheimhouding inzage in dien van de contracten." firs wraakte geheimzinnigheid zit imerleden zelf dwars, zo werd *«i nog eens duidelijk Hoewel - anders dan de actievoerders Kn uiteindelijk de volledige racten mochten inzieri. zijn ze an(jminst tevreden. Een aantal leden oppositiepartijen heeft gewei een verklaring vooraf te teke- waarmee zij zouden beloven bekend te maken uit de inhoud de contracten. De Franse opwer- "ibriek. die gebruikte splijtstof van de Zeeuwse kerncentrale en mogelijk afval terug- jjjff"" had die eis gesteld Kamercommissie voor kernener- il moJ^°ng gisteren bij de minister aan "dere openbaarheid. Hoe kan de r een openbaar debat met de infl» ster aangaan over goedkeuring de contracten? vroeg de Kamer v ui missie zich af. De minister hield *JJ««wtellers voor. dat er wel va- dfbatten worden gevoerd, waar- en deel van de beschikbare infor- niet ter sprake komt. Als voor- d noemde hij debatten over steun ^noodlijdende ondernemingen, "„•Motrin vertrouwelijke bedrijfsgege buiten beschouwing blijven, gaat er om." betoogde de minis- "dat de Kamer en de minister een ;k niveau van kennis hebben !*ns hem is dat het geval, nu de leden de geruchtmakende Pacten zelf hebben kunnen in- Het CPN-Kamerlid meent, dat Aan tjes deze onderscheiding moet wor den afgenomen uit overwegingen van zuiverheid ten opzichte van de bevol king .Daartoe doet Aantjes thans publiekelijk een beroep" zei hij De oud-CDA-fractieleider staat, zoals be kend op de CD A-kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen Wolff voerde verder aan. dat Aantjes aanstoot geeft aan mededragers van de onderscheiding. ..Terwijl het ver- zetskruis praktisch aleen postuum is toegekend en het niet wordt verleend aan nog levende verzetsmensen, zijn wij er getuige van dat een oud-lid van de Germaanse SS paradeert ais rid der van de Nederlandse Leeuw Ambities De CPN'er herinnerde aan de uit spraak van zijn fractieleider Bakker, dat de bescheidenheid de garantie vormt voor de tolerantie van ande ren. ..En wat doet Aantjes? Hij ge draagt zich als de vermoorde on schuld en treedt naar voren als een man met nieuwe politieke ambities Het Kamerlid vroeg zich af. of Aan tjes de orde zou hebben gekregen indien diens oorlogsgedragingen be kend waren geweest. Volgens hem zou de regering, door Aantjes de orde al te nemen handelen in de geest waann deze onderscheiding destijds abusievelijk is verleend. Geen bevoegdheid Premier Van Agt sprak tegen dat de regering de bevoegdheid heeft zulks te doen ..Een onderscheiding kan al leen maar worden afgenomen, indien de drager is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar of zwaar der". zei hij. De CPN. die gisteren geen bijval kreeg van andere fracties, keerde zich destijds in de debatten over de zaak Aantjes het scherpst tegen diens te rugkeer in de politiek. Fractieleider Bakker stelde zich toen op het stand punt „eens SS. altijd SS" Van CPN- zijde is al aangekondigd dat men een mogelijke come-back van Aantjes niet ongemerkt zal laten passeren De Philips Pocketverlaler vertaalt moeite loos 2800 woorden in 9 talen. Nederlands. Frans. Duits. Engels. Spaans. Italiaans, Japans. Arabisch en Noors Pn|s: f 598,- incl Nederlandse taalmodule Prijs pei module: 1130- Gratis folder en dealedijst van dit talen wondei ep zakformaat: 040 784478 PHILIPS Van onze parlementsredactie DEN HAAG De overheid moet de bevoegdheid krijgen om buitenlandse programma's, die op Nederland gericht zijn, van het kabelnet te weren. Bovendien zal de overheid voorlopig geen medewerking verlenen om programma's van de satellie ten te ontvangen. De ministerraad zal waarschijnlijk morgen een nota van minister Garde niers van CRM bespreken met deze strekking. Het gaat er om dat naar de mening van de bewindsvrouwe som mige van zulke programma's het al gemeen belang kunnen schaden. Dat belang wordt geschaad als bijvoor beeld een Luxemburgse. Engelse of Zwitserse zender, zich met Neder landse programma's en reclames gaat aanbieden op het kabelnet. In dat geval komt naar de mening van de minister ons omroepbestel in ge vaar. dat is gebaseerd op cultuur en niet wordt geknecht door commercie. Naar verwachting van ingewijden zullen de VVD-bewmdslieden op Van der Klaauw van buitenlandse zaken na zich hevig verzetten te- 'Liever Lubbers dan Van Agt lijsttrekker' DEN HAAG VLISSINGEN Het CDA-Kamerlid Beinema meent dat CDA-fractieleider Lubbers eerder in aanmerking komt voor het lijsttrek kerschap van zijn partij, dan premier Van Agt. Hij voegde daar echter aan toe dat niet perse één van beiden lijsttrekker zou moeten worden bij de komende Kamerverkiezingen. „Want we zijn rijk genoeg aan capabele lie den om een ruimere keuzemogelijk heid te hebben," zei hij Volgens Beinema is het CDA een pro grampartij en geen persoonspartij. In dat licht kan en moet de eerste man van de fractie dichter bij het eigen programma blijven staan dan de eer ste man van het kabinet, zei het Ka merlid De laatste moet immers in een coalitie concessies doen ten op zichte van het eigen partijprogram ma. Bij de verkiezingen zal hij dus minder goed dan een fractievoorzit ter het beleid ten opzichte van het vorige partijprogram kunnen verde digen. En tussen het vorige en het nieuwe programma bestaat grote overeenkomst, aldus Beinema SCHIPHOL (ANP) Ruim veertig procent van de Nederlandse bevol king heeft in meerdere of mindere mate vliegangst. Bij bijna eenderde van deze groep is de angst om te vliegen zo groot dat het vliegtuig nooit wordt gebruikt. Dit blijkt uit een onderzoek dat de luchthaven Schiphol heeft laten doen. Vrouwen blijken angstiger te zijn om te vliegen dan mannen (47 tegenover 33 procent). Opvallend is dat jongere Nederlanders (onder de 35» nauwe lijks minder last van vliegangst heb ben dan oudere (38 tegenover 42 pro cent). Luchtreizigers zijn minder bang om te vliegen dan de gemiddelde Neder lander. Van de ondervraagde lucht reizigers was 28 procent min of meer bang voor de vliegreis, achttien pro cent stond er onverschillig tegenover en 52 procent vond vliegen prettig. Ook bij de luchtreizigers was de vlieg angst onder vrouwen groter dan on der mannen (33 tegenover 25 pro cent). gen dit voornemen van minister Gar deniers (CDA) In elk geval zal de overheid met veel kunnen en willen doen tegen particu lieren. die met eigen antennes buiten landse zenders willen ontvangen. Voor wat de kabel betreft weet me vrouw Gardeniers zich gesteund door ht Europese hof van justitie in Luxemburg, dat enkele maanden ge leden een uitspraak heeft gedaan over een conflict tussen Belgische overheden en de Luxemburgse com merciële zender RTL. In dat geval beriep de RTL zich op een EG-ver- drag dat vrij handelsverkeer waar borgt. RTL legde die bepaling uit als een argument dat reclame over de grenzen heen rechtvaardigt. Ook het Europese hof beriep zich in zijn uit spraak op het algemeen belang van een land. dat voorrang verdient bo ven het betreffende artikel in het EG- verdrag Conflict door Henny de Lange ROTTERDAM Een half jaar geleden liep Nadia (17) weg van huis na een hevig conflict met haar ouders, die haar wilden uithuwelijken aan een illegaal in ons land wonende Marokkaan in de hoop deze op die manier aan een legale status te helpen Het geval van Nadia. die momenteel in een opvangtehuis van de Stichting Blijf van m'n Lijf verblijft, staat niet op zichzelf. De ontvoering van een vijftienjarig Turks meisje in Utrecht door zeven landgenoten die haar op die manier wilden dwingen tot een huwelijk met één van hen, zodat deze een verblijfsvergunning zou kunnen krijgén. spreekt boekdelen. me pln'st€r geloofde niet. dat hij bij Wv 'r*nse of Engelse opwerkingsfa méér gedaan kan krijgen dan "«verre. zijn devies: laten we het J31 houden dan kan ik in geval Wacrete vragen contact opne de contractpartijen als het tW l?^delijk is of er in het oogobaar T«*oord map worden W Volgens de afdeling vreemde lingenzaken van het ministe rie van justitie komt het steeds vaker voor dat Turkse en Marokkaanse mannen pro beren om via een (afgedwon gen) huwelijk met een „le gaal" meisje een verblijfsver gunning te bemachtigen „Sinds de overheid een stren ger beleid voert ten opzichte van buitenlanders, is het aan tal schijnhuwelijken duidelijk toegenomen." zegt een woord voerder van Justitie Volgens hem gaat het in zes procent van de aanvragen die binnen komen bij vreemdelingenza ken om een ..gelegenheidshu welijk Justitie bestrijdt met klem dat het sluiten van een huwe lijk de weg opent naar een legale status. „Elke aanvraag die we binnenkrijgen wordt grondig bekeken Wanneer we ook maar dé geringste aanwij zing hebben dat getracht wordt via een huwelijk „le gaal" te worden, zoeken we de zaak helemaal uit." Daar naast moet de legale partner over een werkvergunning be- schikken en over woonruimte Is dat het geval en is er naar de mening van Justitie geen sprake van een schijnhuwe lijk. dan moet de illegale part ner eerst weer terug naar het land van herkomst Daar moet een machtiging tot voor lopig verblijf in Nederland worden aangevraagd. Aan de hand van deze aanvraag be slist Justitie of er al dan niet een verblijfsvergunning wordt gegeven „Een afgedwongen of afgekocht huwelijk is dus allerminst de garantie dat je legaal wordt, aldus de zegs man van justitie De Stichting Hulp aan Bui tenlandse Werknemers in Rotterdam is ervan overtuigd dat een aantal illegale Turken en Marokkanen probeert via een huwelijk „legaal" te wor den. De berichten over de ont voering van een Turks meisje hebben echter de indruk ge wekt dat illegalen aan de lo pende band meisjes ontvoe ren om hen te dwingen tot een huwelijk, zegt directeur A van Lijssel van de Stichting De suggestie is gewekt dat elk Turks of Marokkaans meisje boven de dertien jaar vogelvrij is en dat moet ik met klem bestrijden De drie ont voeringen waarmee de Utrechtse politie tot nu toe is geconfronteerd, zijn excessen, maar de publikaties daarover hebben wel tot gevolg dat bui tenlanders weer eens in een zeer nadelig daglicht zijn ge Dlaatst." Volgens Van Lijssel is dit een gevaarlijke ontwikkeling die de problemen nog veel groter zal maken „Door dergelijke berichten is de gemiddelde Nederlander geneigd om te denken. Zie je wel. het zijn die buitenlanders weer Ook om dat het economisch slecht gaat. is er nu sterk de neiging om buitenlanders te discrimi neren De buitenlanders op hun beurt ervaren dat als een bedreiging en reageren daar op door zich af te zetten tegen de Nederlandse samenleving en strak vast te houden aan hun eigen cultuurpatroon. Hun kinderen worden ook in die sfeer opgevoed maar ver geten wordt dat die kinderen straks wel moeten kunnen functioneren in onze vrijere samenleving." Alleen na een mentaliteitsverandering van onze kant zullen de buitenlan ders geneigd hun cultuurpa troon aan te passen en bij voorbeeld de traditie dat de toekomst van hun kinderen in Nederland ligt." aldus Van Lijssel. Dat er desalniettemin de ko mende jaren grote problemen te verwachten zijn in buiten landse gezinnen, is een vast staand feit Yamna Mejres. Marokkaanse medewerkster van de Rotterdamse Stich ting. en Esma Yigitoglu, haar Turkse collega, bevestigen dat. „De problemen van de tweede generatie beginnen zich aan te dienen. Vooral de meisjes die hier naar school zijn geweest, zullen het moei lijk krijgen. Ze hebben gezien dat Nederlandse meisjes zelf hun vriendje en man uitkie zen. Dat willen zij ook en in de meeste gevallen leidt dat tot een botsing met de ouders Vaak keert de hele familie zich dan tegen het meisje, zegt Esma Yamna en Esma worden nu al vaak ingeschakeld om een be middelende rol te spelen „Meer kunnen we met doen Uiteindelijk moet het meisje zelf kiezen. Als zij besluit te gen haar ouders in te gaan. leidt dat er vaak toe dat ze door de familie doodverklaard wordt. Wij wijzen haar op deze consequentie. Anderzijds pro beren we bij de ouders begrip te kweken voor de situatie waarin hun dochters verke ren." Naar verwachting zal ook m het par lement een conflict ontstaan tussen de regeringspartijen WD en CDA Het CDA zal de minister in haar po gingen de buitenlandse zenders uit de Nederlandse ether te houden welis waar via de kabel van harte steu nen. Op zijn beurt zal het CDA de medewerking van de PvdA krijgen, die vorig jaar nog in een debat over de problemen rondom de RTL op dezelfde lijn zat als de grootste rege ringspartij. De VVD daarentegen zal er alles aan doen om elke vorm van overheidsbe moeienis van de baan te krijgen. Keja (WD) heeft nu al zijn diepe teleur stelling uitgesproken over de voorals nog geheime nota. Naar zijn mening is het een heilloze weg voor de Neder landse overheid om zich te wapenen tegen het buitenlandse commerciële „gevaar" Om het huidige omroep bestel in Nederland veilig te stellen zouden naar zijn mening de Neder landse zendgemachtigden ook meer commerciële armslag moeten krij gen. gepaard met een uitbreiding van de Ster-zendtijd. Burgemeesters W F de Vreeze (43) is met ingang van 16 november be noemd tot burgemeester van Leid- schendam. Hij is thans burgemeester van Warmond. De Vreeze is rooms- katholiek en lid van het CDA Hij volgt E J M. Kolfschoten op. aan wie per 1 oktober ontslag is verleend in verband met vervroegde uittreding Mr E. P. van Veldhuizen (47) is met ingang van 16 november benoemd tot burgemeester van Oss. Vanaf 1972 is hij burgemeester van Dronten Van Veldhuizen is hervormd en lid van de PvdA. Hij volgt in Oss L. F W Jansen op, die op 1 september met pensioen is gegaan. „Gisteren zei pap nog dat het een rammelkast is. Maar ik zie niets los zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3