Baptisten toegewijd hun tweede eeuw in JA' CNVl 'Ik begrijp niet waar die vrouwen over zeuren' Korea wordt groot zendingsland Nog twee treden uit kerken GOS Trouw 19410411 iCNV_! Evangelische alliantie wil werk verbreden Aardbeving Algerije VANDAAG LAAT ZICH 'T ORGEL OVERAL. 'Ambtenmarkt' bij priesterwijding Donateursactie van geref.-bonds jeugd Conferenties Grootste tent ter wereld voor zending Brandje in Grafkerk in Jeruzalem DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 door Cisca Dresselhuys AMSTERDAM ..Vandaag haalt u het feminisme in huis. morgen staan de Russen voor de deur" was het sombere commentaar van een tach tlgjarige man uit Zierikzee, nadat hij in het Bijbels Museum te Amsterdam de tentoonstelling over feministische theologie had bekeken Hij was niet de enige, die deze tentoonstelling maar mets vond: er kwamen 86 op zeggingen van het lidmaatschap bij het museum binnen. ..De tentoonstelling ,De moed om te zien' is dermate tendentieus dat u vele jaren geen steun meer van mij krijgt en dat ik alles zal tegenwerken waar ik de naam Alice Groeneveld (een van de maaksters van de exposi tie. red.) ook maar tegenkom. Ik wist niet dat dit van uw kant de dank kon zijm van jarenlang financiële en pro pagandistische steun", stond er anoniem op een briefkaart ..Vanwege .De moed om te zien" heb ik de moed om te zien. dat ik niet langer mijn steun kan geven aan het museum." schreef een man. die on dertekende met ..hopend op beke ring". Weer moed Duidelijk is dus. dat de tentoonstel ling veel heeft losgemaakt bij men sen. die er geweest zijn (soms ook bij mensen, die er niet geweest zijn, maar ongezien tot veroordeling overgin gen). Tegenover de vele negatieve re acties. stonden gelukkig ook positie ve geluiden, zoals die van drie jonge vrouwen: ..Als we dit zo zien. hebben we het gevoel dat het nog geen verlo ren zaak is. We komen ai jaren niet meer in de kerk. maar dit moet vrou wen in de kerk toch wel weer hoop geven." Of de vrouw die schreef ..Ik heb een recensie over uw tentoonstel ling gelezen Gefeliciteerd; ik begin weer moed te krijgen, als ik zie wat hier gebeurt." Kerkvaders De tentoonstelling die nog tot 1 november duurt laat zien hoe de vrouwen door de eeuwen heen een tweederangs positie hebben ingeno men in de kerk. Die positie hadden ze niet zelf gekozen, nee. die was hun opgelegd door mannen: kerkvaders, mannelijke theologen etc. Een gevolg van dat mannelijke ka rakter van kerk en geloof is, volgens feministisch theologe Maria de Groot, dat veel bewuste vrouwen uit de kerk gestapt zijn Zij voelen deze als een beklemming, als een instituut, dat hen onvrij houdt. En dat terwijl het geloof toch een bevrijdende wer king moet hebben. Vandaar dat er. vooral vrouwelijke theologen zijn. die onderzoeken hoe de kerk zo afstotend voor vrouwen is geworden en wat daar aan te doen valt. zelf Ik zou zelfs willen zeggen: er moet recht gedaan worden aan God. In het begin van Genesis is duidelijk sprake van een volkomen gelijkwaar digheid van man en vrouw, zowel ten opzichte van elkaar als ten opzichte van God. Dat is dus de bedoeling. Wij moeten als vrouwelijke theologen uitgaand van de oer-tekst onze eigen bijbeluitleg geven. Die zal zulke bressen slaan in de mannelijke theo logie. dat ze moeten toegeven, dat er fouten gemaakt zijn en dat hun man nelijke zienswijze herziening behoeft. Ik geloof, dat dat zeker een crisis zal geven, maar als we niet door die crisis gaan. kunnen we het hele christen dom wel vergeten. Ik vind het hoop gevend. dat vrouwen, die zich al bui tenkerkelijk noemden, zich weer om keren als ze van deze nieuwe theolo gie horen. Daarom richt ik me op dit ogenblik speciaal op de vrouwen." zegt Maria de Groot. Hoop hebben de vrouwen, die de ex positie als gastvrouwen begeleiden, ook vaak bij bezoekers waargeno men. ..Als je erover nadenkt, is de zaak de laatste eeuwen wel scheef gegroeid. Paulus heeft ons vrouwen toch wel veel last bezorgd." „Veer tig jaar geleden heb ik al deze dingen al zo gevoeld, maar je praatte er niet over. omdat je doodbenauwd was de aandacht op je te vestigen. Ik ben daarom zo blij. dat je er nu openlijk met anderen over kunt praten." ..Schande, dat deze tentoonstelling nog nodig is. Toen ik jong was ik ben nu 55 lag ik al met de autoritai re kerk overhoop. Wat fijn dat er voor vrouwen toch veel meer mogelijkhe den en openingen zijn, dan altijd ge zegd is." Deze en andere reacties noteer den de gastvrouwen in schriften, waarin de hele gang van zaken met betrekking tot de tentoonstelling is vastgelegd Overigens meldden zich ruim honderd nieuwe donateurs als gevolg van de expositie. Angst ADVERTENTIE Eenzijdig ..De bijbel is door mannen geschre ven. Natuurlijk heeft dat z'n invloed op de inhoud. Er is sprake van een eenzijdige mannelijke uitleg. Er moet recht gedaan worden, niet alleen aan de vrouwen, maar aan de openbaring De overlevenden van deze natuurramp hebben dhngend behoefte aan voedsel, kleding en onderdak. S.O.H. vliegt donderdag 16 oktober in samenwerking met het Rode Kruis 33'A ton noodbiscuits over. Deze zijn goed voor 315.000 dagmaaltijden. Kosten: zo'n 60.000 gulden! Vanwege de haast schiet S O.H. dit bedrag voor Wij rekenen op uw steun! Giro 9600 S.O.H. Noodfonds Utrecht Sticht. Oecumenische Hulp, Postbus 13077, 3507 LB Utrecht. Niet alleen hoop bij de bezoeksters. Ook woede en angst. Er was een vrouw, die vertelde, dat ze stiekum naar deze tentoonstelling was ge gaan. omdat „haar man haar anders de vier hoeken van de kamer zou laten zien." Een andere vrouw had thuis ook niet durven te vertellen dat ze naar het Bijbels Museum ging Toen haar zoon vToeg, wat ze in Amsterdam ging doen. zei ze: „Ik weet het nog niet. wat winkelen." Haar man moest niets van feminisme hebben. Soms legde ze een artikel met een feministische strekking voor hem op tafel; zoge naamd onopvallend schoof ze dat knipsel dan steeds verder in zijn rich ting. terwijl ze zelf hardnekkig een andere kant op keek. Er was ook een vrouw, die zei zo angstig te worden van alles wat ze hier zag en hoorde. „De denk. dat het inderdaad zo is. als u zegt maar ik word daar bang van. Hoe moet Je dan verder, is er dan nog wel wat mogelijk binnen de kerk?" (Met deze vrouw heeft een van de begeleidsters 's avonds nog eens extra lang doorge praat. Ze heeft haar doorverwezen naar een groepje vrouwen, die samen over deze zaken praten). Woede Woede was er ook. „De wetenschap heeft toch uitgewezen dat de man intelligenter is dan de vrouw. Laat ze dan niet zo zeuren" „Tegen de muur met de mensen, die deze ten toonstelling gemaakt hebben." „Ik geloof dat hier dingen gebeuren, die niet door God bedoeld zijn." „Wat een geharrewar, vrouwen moeten hun identiteit vinden in het zich wegcij feren." Man en vrouw komen samen de ten toonstellingsruimte binnen. De man voert het woord. „Kinderen baren en opvoeden is toch het mooiste wat er is en ik begrijp niet waar die vrouwen over zeuren. „Toen een paar bezoek sters op zijn uitspraak reageerden, zei hij: .O, ik hoor het al. u bent natuur lijk ook van die club: zelf geen kinde ren en dan oordelen over anderen'. Zijn vrouw trok hem mee en zei .La ten we nou maar naar huis gaan". Zij wilde duidelijk geen ruzie. Initiatiefneemster Alice Groeneveld: „De reacties zijn heel veelzijdig. De polarisatie viert hoogtij. Of men voor of tegen is. ligt er helemaal aan hoe mensen met de bijbel omgaan. Voor mensen, die vinden dat je bij de bij bel geen enkele vraag mag hebben, is deze tentoonstelling heel moeilijk te verteren." NI Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In zijn ope ningswoord op de algemene vergadering van de unie van baptistengemeenten heeft ds. J. Broertjes de baptisten op geroepen „met vernieuwde toewijding de tweede eeuw in te gaan" Het is de honderdste algemene verga dering, die gisteravond begon en tol morgen voortduurt. De unie. waarbij thans 82 gemeenten met ruim 12.000 (belijdende) leden zijn aangesloten werd 26 januari 1881 opgericht. Dat zal volgend jaar worden gevierd met een grote toogdag op 19 september in Zuidlaren. Heiland en Heer God riep en sterkte door zijn Geest en door de liefde van zijn Zoon men sen. generaties lang. om in de ge meenten en in de uniegemeenschap hun plaats gelovig en actief in te nemen, aldus ds. Broertjes, voorzitter van de (besturende) commissie der unie. De leiding van de Heer in de achterliggende eeuw doet ons moedig voorttrekken naar de toekomst, die in zijn handen ligt. Het doemdenken heeft niet het laatste woord. Ds. Broertjes vroeg toewijding aan Jezus, aan de mensen en aan de schepping. Jezus is Heiland en Heer in één persoon Dat beklemtoonde ds. Broertjes, omdat het persoonlijk heil en het beleven van de gemeenschap met Jezus de Heiland niet in tegen stelling mag staan met het vertegen woordigen van Jezus de Heer in de wereld. „Het Heer zijn van Jezus heeft te maken met de wereld. Dit noopt ve len erop uit te gaan en in de samenle ving mee te denken en te werken aan de oplossing van problemen en knel- situaties. waarin de gerechtigheid van Gods koninkrijk tevoorschijn moet komen. De nadruk op het Heiland zijn van Jezus houdt anderen daarentegen juist af van wat toch niet meer te redden schijnt. Beide typeringen van gemeenteleden zijn onder ons te vin den. met vele tussenschakelingen. Zij zullen elkaar niet mogen aanvallen, maar moeten elkaar wel aanvullen. Allen zijn nodig en hebben elkaar nodig", aldus ds. Broertjes. Toewijding aan Christus sluit toewij ding aan de mensen in zich. Ds. Broertjes somde activiteiten van ge meenteleden op: de een doet zieken bezoek, de ander jeugdwerk, weer an deren bijbelwerk, drankbestrijding. vakbeweging, politieke actie, vredes werk, amnesty Allen vinden in de gemeente elkaar in verbondenheid en trouw, steunen el kaar. bemoedigen elkaar. De gemeen te wordt de plaats waar de liefde tot de heiland en de gehoorzaamheid aan de Heer een vindingrijkheid en daad kracht tevoorschijn roepen, die zich in allerlei arbeid kunnen openbaren. Tenslotte riep ds. Broertjes op tot toewijding aan de schepping, zorg voor het milieu, soberheid. Reorganisatie Hij deelde nog mee, dat de commissie der unie zich heeft uitgesproken voor een ingrijpende reorganisatie van de uniestructuur. Doel daarvan is tot meer samenhang te komen in de voorbereiding van het beleid en in de bezinning op de ontwikkelingen van het werk. Ook wil men de gemeenten meer betrekken bij deze voorberei ding en bezinning. Ook zouden de Ds. J. Broertjes gemeenten meer betrokken moeten worden bij eikaars werk. ook op ge westelijk niveau. Gedacht wordt aan een brede unie raad met secties voor de verschillen de onderdelen en met inschakeling van de gewestelijke verbanden. Aan de werkgroep Uniestructuren is ge vraagd deze denkbeelden uit te werken. ADVERTENTIE waarin opgenomen: Oe Rotter dammer. met Dordta Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibaut straat 131 Amsterdam tel 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietöank Rekenmgnr 2300 12574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam ld 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Wesfbiaak. 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) iet 070-469445 (redactie! tet 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Meftmarkt 56 Zwolle jAbonnementsprijzen: Per maand f 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Teietonisctie abonnementenop- drachten (zie adressen boven* Opgave familieberichten 9-19.30 van maandag t/m vrijdag. Op zondag van 18-20 uur telef 020- 5622797. Opgave mmi-advertenties tel 020-5626262 of schriftelijk aan Mmi-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitfluitend schriftelijk aan onze Amsterdam se adressen Een prachtboek van Rik Valkenburg over de boeiende wereld van orgels en organisten; ruim 400 pagina's, circa 200 foto's. Drs. Anne Rtsselada: ..Alle bewondering. veel succes met deze prachtige publicatie." George Stam: zeer fraai en waardevol door de prachtige foto's en de tekst Prof. Gabrièl Verschraegen: „Uw prachtboek is orgineel van opvatting, boeiend van inhoud en vertegenwoordigt een historisch dokument Gebonden in fraaie band met schitterend vierkleurenom slag, prijs 75,- UITGEVERIJ J. P. VAN DEN TOL, Postbus 63 3300 AB Dordrecht. Tel. 078-139552 lavett- >|RL- m vt-f' 'fig mei di! i"<id hel SIRE uk vanKi.ve AMERSFOORT (ANP) Een priesterwijding in de H. Kruis kerk te Amersfoort is aanlei ding geworden tot een „amb tenmarkt" op 8 november in het ontmoetingscentrum. „De Vuurvogel". Itt twintig stands zal vooral aan jongeren infor matie gegeven worden over werken in de kerk. De wijdeling is Kees de Jong van de Congregatie der Kruis heren. Hij wordt op 8 novem ber priester gewijd door kardi naal Willebrands. Voorafgaande aan de „amb tenmarkt" bezoekt Kees de Jong samen met een pastoraal werkster een reeks middelba re scholen van Amersfoort om aan de jonge mensen te vertel len van hun motieven om in de kerk te willen werken. Zij wij zen de jongelui op de „ambten- markt" en vragen hun tevens om mee te werken aan de sa menstelling van de eucharis tieviering op zondag 9 novem ber, waarin Kees de Jong voor het eerst zal voorgaan. Aan de markt werken tal van Amersfoortse priesters en pas torale werk(st)ers mee. In hun stands vertellen zij over hun kerkewerk. Bovendien wordt de jongeren informatie ver schaft over enkele theologi sche opleidingen. Van onze kerkredactie DRIEBERGEN Meer dan twee miljoen mensen kwa men in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel elke avond naar de samenkomsten, die werden gehouden in het ka der van de „1980 wereld evan gelisatie actie", volgens het maandblad „Uitdaging" van het instituut voor evangelisa tie te Driebergen De bijeenkomsten vonden plaats op een voormalig vliegveld. De campag ne was georganiseerd door Campus Crusade for Christ (waarvan het Drie- bergse instituut de Nederlandse afde ling is), in samenwerking met vrijwel alle Koreaanse kerken Het was met alleen de bedoeling men sen met het evangelie in aanraking te brengen, maar ook christenen te trai nen in het met anderen over Christus spreken. Verder wilde men duizenden Koreanen recruteren voor de zen ding. Dr. Henry Hooly van de Billy Graham organisatie zei. dat Korea weieens het grootste aantal zendin gen ter wereld zou kunnen gaan uit zenden in de nabije toekomst. Sinds 1940 heeft het aantal christe nen in Korea zich in elke tien jaar verdubbeld. Sinds 1970 Is dat stij gingspercentage nog toegenomen. Schatte men in 1974 het aantal chris tenen op drie miljoen, thans zijn het er volgens statistieken van de over heid zo'n zeven miljoen, of 21 procent van de bevolking. Tegelijk citeert „Uitdaging" ook de evangelisatie-directeur van de we- reld-methodistenraad. de Australiër dr. Alan Walker, dat het westen thans „het moeilijkste zendingsterrein van de wereld' is. In West-Europa. Ameri ka en Australië is de weerstand tegen het evangelie volgens Walker groter dan waar ook ter wereld. Van onze kerkredactie BILTHOVEN Dit najaar gaan de hervormd-gereformeerde jeugdbon den (HOJB) een donateursactie voe ren ter financiële ondersteuning vzn van dit jeugdwerk in de rechtervleu gel van de hervormde kerk. Veertig procent van het HGJB-werk dat vanuit de provinciale en landelij ke centra gebeurt, wordt gesubsidi eerd door de overheid. De rest wordt betaald uit bijdragen van kerkelijke gemeenten, projectmatige steun van de hervormde kerk en uit de bijdra gen van jeugd zelf Deze bronnen van inkomsten zijn niet voldoende om de snelgroeiende activiteiten te kunnen bekostigen. De HGJB telt thans 16.000 leden. Maar vooral door het werk van de provinciale jeugdwerkleiders is de HGJB op het spoor gekomen van vele andere behoeften naast het club- en verenigingswerk. Jeugdraden en ker keraden vragen hulp bij het benade ren van de gehele jeugd van de ge meente. Deze nieuwe taken wil de HGJB niet naast zich neerleggen. De eerste twee weken van november gaan de HGJB-ers in hun gemeenten op pad om donateurs te werven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gerefor meerd-presbyteriaanse ker ken van Noord-Amerika en van Ierland hebben hun lid maatschap van de gerefor meerde oecumenische synode (GOS) opgezegd. De reden is, dat de GOS in haar vergade ring in juli van dit jaar in Nlmes de gereformeerde ker ken in Nederland niet flinker heeft aangepakt. Beide kerken, die samen nog geen 10.000 leden tellen, speelden geen be langrijke rol in de GOS. Zij vormen samen met de gereformeerd-presby teriaanse kerk van SchoUand (die al jarenlang lid-op-nonactief van de GOS is) een aparte stroming binnen het presbyterianisme. de zogenaam de Covenanters, met een sterk sepa ratistische tendens. De secretaris-generaal van de GOS, de Amerikaan dr Paul G. Schroten- boer, die op het ogenblik in Neder land is, zei ons gisteren dan ook, niet te verwachten, dat het uittreden van deze kerken voor de GOS veel gevol gen zal hebben. Een ander presbyteriaans lid van de GOS, de vrije kerk van Schotland, bespreekt in 1981 op haar algemene vergadering een voorstel om uit de GOS te treden, nu in Nlmes niet uitgesproken is, dat 008-kerken geen lid van de Wereldraad van Ker ken kunnen zijn. Omdat de GOS de beslissing over het dubbel lidmaat schap heeft uitgesteld tot 1984. ver wacht Schroten boer. dat de Schotse afgevaardigden naar Nïmes ook aan hun algemene vergadering zullen ad viseren. een beslissing over al dan Jong en ond in één kerk, landelijke appèldag van het confessioneel gere formeerd beraad, sprekers oud-syno- depraeses ds. C. Mak en ds. P Booms- ma (Youth for Christ), met forum, koor, zanggroep en samenzang. Za terdag 25 oktober 10.30-16.00 uur, IJs- selhal. Zwolle. Inl. tel. 03417-51542. Landelijke werkdag „Arm/Rijk" over hel omgaan met conflicten in Je plaatselijke kerk. m.m.v. dr. H. Wier- singa. Voor mensen die plaatselijk actief zijn op het gebied van mondia le vraagstukken, 25 oktober. Utrecht Inl. en opg. herv. raad voor overheid en samenleving, tel. 070-653615. Een leerling is niet meer dan zijn ieraar, voor christen-leerkrachten m.m.v. ds T. W. van Bennekom, za terdag 25 oktober 10-16 uur. Zen- dingsdiaconessenhuis, Ame rongen. Aanm tel. 03434-3444 Vrouw zijn in 1980 - persoonlijke bewustwording, luthers vrouwen weekend m.m.v. Antoinette van Pinxteren, 24-26 okt., Hoekelum, Ede. Aanm. en inl. tel. 055-213670. Emmausweken, een week ln het leefritme van de Emmaus-priorij te Maarssen (tel. 03465-62146); 20-26 ok tober, 9-15 februari, 25-31 mei, (voor jongeren:) 22-28 Juni. Discipelschap, Friese familiedag van de stichting Reveil met Herman Goudswaar*}. zaterdag 18 oktober 10 uur, Case, Weideflora 102, Leeuwar den. Inl. tel. 03429-1318. niet breken met de GOS uit te stellen tot 1984 Geruchten, dat ook de orthodox- presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten zou overwegen zich uit de G08 terug te trekken, omdat de kwestie van het dubbel lidmaatschap nog steeds niet beslist is. noemde Schrotenboer speculatie. Schrotenboer blijft voorzichtig opti mistisch over de toekomst van de GOS. Hij achtte het mogelijk, dat de beslissing over het dubbel lidmaat schap in 1984 zo zal uitvallen, dat de eenheid in de GOS bewaard blijft. Verrast was hij wel over het besluit van de synode van de Indiër gerefor meerde kerk in Zuid-Afrika om voor de OOS te bedanken. Vooralsnog wil de hij dit besluit meer zien als een uiting van ongenoegen jegens de blanke nederduitse gereformeerde kerk. dan jegens de OOS Van een onzer verslaggevers JOHANNESBURG Tent zending is in Nederland een wat verouderde vorm van evangelisatie. Er zijn niet veel evangelisten meer (en die er nog zijn, moet men in de hoek van de opwekkingsbeweging zoeken), die er met een tent op uittrekken om daarin voor en kele dagen in een stad of dorp de blijde boodschap te bren gen. Zo niet in Zuitf-Afrika. De Duitse pinksterzendeling Reinhard Bonnke laat (vol gens het maandblad De Oogst) een tent maken met ruimte voor 34.000 personen. Het wordt de grootste tent ter we reld. Zijn huidige tent met 10.000 zitplaatsen Is te klein geworden. Bonnke werkt met een gemengd zwart en blank evangelisatieteam in Witfield, Zuid-Afrika. be 100 jaar v.u. ?r(j In deze herdenkingsdagen van1110 Vrije Universiteit komen vage hi 1 neringen bij me binnensluipen UÏD ben nog van „de Keizersgracht", gej vreemde gebouw met het ovalen i i pen" boven de deur. Wel heel anders dan die betonnen catacon van de De Boelelaan die bijna ei 1 loos ten hemel worden gedragen igi deur met en grote vloermat mr gang die aan het eind met eenf]f treden naar de senaatskamer le Daar gebeurde het. Daar werd be HT over je examen als Je er met vrie: 1 en vriendinnen tegen de deuren 1 gei Daarin verdwenen de altijd defq klede hoogleraren. Ander peraq behalve dat van het kantoor, kei M we niet. Boven en achter wam ,tr. collegezalen. Die van de Lheoli .w'( aan de voorkant, met de grote rj (open voor de frisse lucht en tnt weer dicht vanwege de herrie q gracht). We kenden uitsluitend 1 colleges. Sommige hoogleraren 1 Lt voor wat ze thuis opgeschreven den en dat voorgelezen moestej dan weer opschrijven. Ik herinne nog de boze uitval van een prola oei toen hij merkte dat iemand mei D e keerpapier" werkte, kennelijk om n,Sl vriendje te helpen. Hij. de pnfa v00 raakte niet uitgemopperd. TeU kwam hij er weer op terug. i« toch de boetvaardige allang het j 0 keerpapier had verwijderd. Hf». H niet altijd feest in die zaal. Va niet als het mooi weer was en ik N door de bomen speelde. Binneti er den we dan week in week uit t Bpi gehouden met de engelen ofm brieven van Zwingli. Beide ondn iyk pen vermochten ons niet te Soms stond je er even bij stil: dus studeren! Het was er Intii zou het kunnen vergelijken Wilhelmina-Gasthuis en de burcht in de Bijlmer. Maar ik idee dat je in al die kleinscl elkaar als professoren en si niet nader stond. Ik wil maar dat niemand het idealiseren VOORBUGAN( Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt: voor Giessendam-N'J hardinxveld J. J W MouU Nuns peet GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Hoogkerk J. J Pcx te Arum-Franeker; te Hoogeve Zomer te Rijnsburg; te Rijm (missionaire dienst CuracaoP| Trimp te Leerdam: te Vollenhovq O. Re ilse ma te Avereest CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Middelhamis P i Zonneveld te Doornspijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Goudswaard A. J» kerken te Nieuw-Beijerland. Aangenomen naar Castrcum (1 der opdracht ten dienste vormde gemeente en geref ka H. J. Westmaas. kerkelijk wei daar. BEL DE BOND WAAR JE STEM WORDT J GEHOORDj I WORD LID, 0301 I SAMEN OP DE GOEDE WEC I Jcen [sfal ens ff b rati, rig. die JCi JERUZALEM (AF, AFP) Snel in grijpen van de Jeruzalemse brand weer heeft de kerk van het Heilig Graf voor een catastrofe behoed. Een omgevallen kaars veroorzaakte gis ternacht brand in de kapel van Sint Helena. De schade bleef beperkt tot een schilderij uit 1937 van de Arme niër Altounian. Van een medewerker AMERSFOORT „Verantwoorde Bijdrage" heet de actie die de Evan gelische Alliantie (EA) is gestart om financiële steun voor haar werk te krijgen. Aan enkele duizenden ge meenten, organisaties en individuele evangelicals is een brief geschreven waarin om hulp wordt gevraagd. „Na één jaar is er zoveel werk op de EA- afgekomen. dat een medewerker op part- of full time basis eigenlijk niet meer kan worden gemist", aldus het bestuur van de alliantie. „Heel veel christenen hebben de noodzaak van het elkaar ontmoeten en waar mo gelijk samenwerken in het algelo pen jaar zegenrijk ervaren." De EA is, zoals bekend, een „plat form" van de zogenaamde „evangeli cals" in zowel reformatorische kerken als organisaties en opwekkingsbewe gingen. Een jaar geleden werd de alliantie, na een vrij lange periode van voorbereiding, opgericht. Sinds dien hebben representanten van de meest uiteenlopende groeperingen (van gereformeerde bond tot pink sterbeweging en van christelijk gere formeerd tot Leger des Heils) zich als deelnemers gemeld. De EA wil stimu lerend en coördinerend functioneren ..ten dienste van de evangelieverkon diging en de obouw van het geestelij ke leven". Zij Is aangesloten bij de World Evangelical Fellowship Van 23 tot 25 oktober houdt de EA een nationaal congres over evangeli satie in Driebergen. Het jaar 1982 is door haar uitgeroepen als .evangeli ën tact satorisch jaar", waarin tal vaattin nisaties en gemeenten zich mogelijk gecoördineerd zullen eei zetten voor evangelisatie. Voort ws van de EA is prof. dr. ir. J. Bemmel be de c sfafc «nt I ADVERTENTIE ELKAAR EEN HANDJf HELPEN. Het leven van alle dag is soms al ro« ^on lijk genoeg. Dan is het fijn te weten i *fd( er een vakbeweging is die voor je komt. Die strijdt voor het belang' individu en groep. Die helpt wau kan en moet. Wij bij het CNV 4 met z 'n allen voor u klaar. U ookw tragi ons? Prima, dan wordt u dus lid. M Vanoaag nog. f" ld nc dal spreekt me aan Ik word CNV-lld Stuur mi) nader* inlot* "H SAMEN OP DE GOEDE W> Christelijk Nationaal VakverW ar: Kan Irici

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2