-Urokx optimistisch ver bouwprogram De taxichauffeur kreeglucht van Nasi vin Avébé krimpt in met 465 mensen Kans op beperking van Japanse invoer Prijs voor onderzoek erfeli j kheidschemie IDEAALSPAARREKENING Zelf Gebreid Neveda Kwaliteit groot vader whisky ••iamer verbaasd over hoeveelheid plannen Proeven met bestrijdingsmethoden Benelux gaat stroom Turken ff afremmen ,t wet terecht z°u bujken te zijn Voor auto s en kleuren-tv S r-s-MErt» S-SB-LMS ssrt Directie sluit gedwongen ontslagen niet uit Explosief schip aangevaren - HAIG Duitse firma eist opheffen blokkade een ideale combinatie tussen hoge rente en directe opvraagbaarheid RENTE 914%. R) :NSDAG 15 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET id-* .Do, niet Oph overtreft, de regering bereid is om het programma te overschrijden. onze parlementsredactle HAAG Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting ht afjjt bereid zijn woningbouwprogramma voor dit jaar op- Het „pun,^ vïn Brokx over de 321 iff te wijzigen. De bewindsman legt twee moties van de belangstelling van beleggers en ko- rÜ rinesDartijen CDA en WD, die daarom vragen naast zich pers voor woningen strekt zich niet ""omdat hij meent dat zijn programma ook zonder die ujtmjrde *"*1 [gingen zal worden gehaald embe 1C,L fcsecretaris, waarin hij zijn be- Wort meed nglfl i het MK g lan. ebbe vw Tweede Kamer werd gisteren gereageerd op de brief van de meedeelt. Vorige maand nog 'de Kamer ervan uit, dat als ge- van de geringe belangstelling topers en beleggers voor wonin- bet programma niet zou worden lid. Brockx constateert in zijn dat die belangstelling op grond de meest recente stand van za- voldoende is om het woning- programma te halen. [-vlu ien et _iuisvestingsspecialisten van de regerings als de oppositie- m verbaasden zich er gisteren _"dat de staatssecretaris in zijn zondl zegt dat er voldoende plannen f110-1 terwijl daar vorige maand, toen lander het programma werd gespro- nog geen tekenen van waren, jqt is kennelijk nogal zeker van frsvafzaak", zo zeiden zowel Dijkman teHhJi het CDA als Van Dam van de i, daarmee aangevend dat wan- het optijmisme van Brokx ach- Het gaat allemaal om de bereidheid van beleggers (pensioenfondsen en dergelijke) om dure huurwoningen te bouwen. De Kamer meende vorige maand, dat die tienduizend wonin gen, die daarvoor op het programma stonden, niet zouden worden ge-, bouwd en vroeg de staatssecretaris de rijksgelden, die daarmee gemoeid zijn (subsidies) te bestemmen voor andere woningen. De staatssecretaris schrijft nu er ze ker van te zijn, dat er voor meer dan tienduizend beleggerswoningen plan nen liggen. Daarnaast laat de staats secretaris weten dat ook de belang stelling van kopers voor premiewo ningen voldoende is, om het bedoelde aantal van 19.500 te halen. De staats secretaris voegt daaraan toe. dat wanneer de belangstelling voor pre miekoopwoningen het progTEimma bemoeienis heeft. De verwachting is dat in die sector nagenoeg niet wordt gebouwd. Motie Premier Van Agt heeft gisteren bij de algemene beschouwingen laten we ten, dat een motie van CDA-fractle- lelder Lubbers over de woningbouw 2al worden uitgevoerd. Lubbers wil dat de regering volgend jaar in het eerste half Jaar meer dan vijftig pro cent van het programma (in totaal 116.000) van een bouwvergunning voorziet. Premier Van Agt zei giste ren, dat op dit moment zoveel plan nen bij gemeenten en woningbouwverenigingen in voorbe reiding zijn, dat een versnelde uitgif te van bouwvergunningen in het eer ste halfjaar mogelijk is. De motie- Lubbers gaat ervan uit dat na het eerste halfjaar bezien zal worden wat er verder met het programma vol gend jaar zal dienen te gebeuren. Rijkswaterstaat heeft op het strand bij Hoek van Holland proeven genomen met bestrijdingsmethoden van olieverontreiniging. Op het strand werd een dunne laag olie aangebracht, die daarna met behulp van verschillende apparatuur werd verwijderd. De aanpak met mensenhanden lijkt vooralsnog de meest efficiënte bestri jdingsmeth ode. Op de foto wordt de olie vervul ling op het strand aangebracht. Van onze parlementsredactle DEN HAAG België, Nederland en Luxemburg zijn het er in principe over eens, dat de toevloed van Tin ken moet worden afgeremd. De Bene- lux-landen zullen in het overleg aan staande vrijdag in Brussel een dele gatie van de Turkse regering voor de keus stellen: ofwel de Turkse regering zorgt er zelf voor, dat de stroom landgenoten die werk wil zoeken in West-Europa het land niet kan verla ten, ofwel de Benelux-landen stellen zelf een visumplicht in. In dat geval zouden bijvoorbeeld al leen Turken die gezinsleden in de Benelux hebben, worden toegelaten en zou de rest worden teruggestuurd aan de grens. De extra stroom Turken naar de Be nelux wordt in belangrijke mate ver oorzaakt doordat West-Duitsland en Frankrijk hun grenzen pas hebben gesloten voor de Turkse gastarbei ders. Aanvankelijk voelde België er niet veel voor om dit voorbeeld te volgen, maar de Belgische opstelling is veranderd, nu men ook daar pro blemen met de Turken gaat onder vinden, zo melden bronnen op buiten landse zaken in Den Haag. Zonder Instemming van België en Luxemburg kan Nederland alleen geen visumplicht invoeren. Dat kan alleen als Benelux gezamenlijk. het optimisme van btokx acn- T 'i 1 o*1 forst conflict met de Kamer voor- ADVERTENTIES jaar is. ).Kiroerlid De Beer zei in een tse fe reactie ..plannen Jawel, maar den die dan ook gebouwd?" De je indieners van de moties (Dijk- n (CDA) en De Beer (WD) lieten weten dat het niet uitvoeren van i „voorstelbaar" is. mits de itaris gelijk heeft. i Op 71-jarige leeftijd is /overleden de heer J. van 't 4 I't Hul was voorzitter van de TOKIO (UPI) De kans bestaat, dat i leraren, de voorloper van Japan de uitvoer van auto s en kleu- rlands genootschap van Le- ren-tvs naar Europa vrijwillig gaat 1 van de unieraad van de beperken. Historische Unie. Van 't Tokio namelijk voorzichtig optimis tisch uitgelaten over vrijwillige over eenkomsten tussen Japan en de lan den van de Europese Gemeenschap die onder die importen te lijden heb ben. Dit voorstel was door de Neder landse staatssecretaris aan de Japan se autoriteiten gedaan. Nederland voerde vorig Jaar voor blj- ADVERTENTIE na 1,9 miljard gulden méér uit Japan in, dan van Nederland naar Japan werd uitgevoerd. Volgens de staatsse cretaris zal dit handelstekort dit jaar nog hoger uitvallen. De Europese Gemeenschap had de eerste helft van dit jaar een tekort op de handel met Japan van 4,9 miljard gulden. Dat was bijna vijftig procent meer dan in de eerste zes maanden van vorig Jaar. Vertegenwoordigers van Japan en van de Europese Gemeenschap ko men eind deze maand in Brussel bij een, om te bekijken wat aan dat pro bleem kan worden gedaan. Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK Neveda Combo. Voor nog geen f 50.- een onverslijt baar kindeTvest. Snel gebreid op dikke naalden. De winnaars van de Nobelprijs voor chemie, van links naar naar rechts Paul Berg, Frederick Sanger en Walter Gilbert. STOCKHOLM (AP. AFP) De Nobelprijs voor scheikunde is dit Jaar toegekend aan de vaders van het moderne erfelijk- heidsonderzoek, de Amerikanen Paul Berg en Walter Gilbert en de Brit Frederick Sanger. De prijs voor natuurkunde gaat naar de Amerikanen James Cronin en Val Fitch voor hun ontdekking voor afwijkingen van een fundamenteel geacht symmetrie-beginsel bij het uiteenvallen van bepaalde elemen taire deeltjes. Van een onzer verslaggevers VEENDAM Het aardappelmeelconcem Avébé zal zoals al werd gevreesd het personeel inkrimpen met 465 man. Niet duidelijk is, in hoeverre dit nog maar het topje van de ijsberg is. Behalve de drieduizend werknemers verkeren ook de zevenduizend boeren die het concern aardappelen leveren, in de gevarenzone. De situatie op de zetmeelmarkt geeft aanleiding tot de vrees, dat zij minder aardappelen zullen kunnen leveren. Bestuur en directie kunnen nog niet zeggen, of er gedwongen ontslagen zullen vallen. Men sluit dit nadrukke lijk niet uit. De vakbonden nemen een afwachtende houding aan. Het saneringsplan is gisteren bekend ge maakt. omdat er al delen van waren uitgelekt. Het is echter voortijdig en de regering moet het nog goedkeuren. De vraag dringt zich op, of het plan wel voldoende is om de Avébé uit de brand te helpen en of niet nog ingrij pender maatregelen moeten volgen. Vier dicht Van de tien produktlebedrijven gaan er nu vier dicht, ln Nieuwe-Pekela, Stadskanaal. Nieuw-Amsterdam en Bellen. Enkele andere worden gecon centreerd. Dit wijkt overigens niet af van een basisplan waar Avébé al Ja renlang aan werkt en waarmee wordt beoogd om ln een operatie van een miljard gulden een eind te maken aan de milieuproblematiek. De overblij vende produktlebedrijven zullen al leen gezuiverd afvalwater mogen lo zen. Tot zover gaat ln feite dus alles volgens plan. Nieuw ls echter, dat de werkgelegenheid hierbij in gevaar komt. De uitvoering van de zuive ringsplannen, de toenemende rente last en oplopende energiekosten, blij ken uit de hand te zijn gelopen. Vorig Jaar was er een verlies van vijfendertig miljoen gulden. Dit Jaar wordt een verlies van bijna het dub bele gevreesd. In de komende Jaren worden ook nog vele tientallen mil joenen verlies verwacht Zonder op voering van de overheidssteun komt de Avébé er niet meer uit. Het effect van de nu voorgestelde maatregelen moet zijn, dat het verlies met Ingang van volgend jaar met vijfentwintig miljoen gulden wordt teruggebracht. Er blijft dan overigens nog een groot tekort over. Enige maanden geleden is al een tweejarige „pauze" ln de uitvoering LELY8TAD (ANP) Twee blnnen- vaarttankers. waarvan een geladen met de licht ontvlambare stof metha nol, zijn gisteren op het Markermeer met elkaar in aanvaring gekomen. Het ongeval gebeurde ln zeer dichte mist, ter hoogte van Pampushaven. Hoewel de Dordtrecht, die de metha nol vervoerde, een scheur van een meter lang opliep, werd geen van de opslagtanks geraakt. De andere tan ker was niet geladen. van de zuiveringsplannen aangekon digd. Op aanwijzing van de regering is bovendien de heer J. Nieuwenhuijs als gedelegeerd bestuurslid aangewe zen. Deze verklaarde gisteren, dat het huidige saneringsplan in ieder geval geen eindfase is, maar dat er in de toekomst nog wel meer zal moeten gebeuren. Er wordt niet uitgesloten, dat nog enkele produktlebedrijven dicht jaan. Mede door financiële her structurering in overleg met de rege ring hoopt men de zaak over een aantal Jaren weer enigszins gezond te hebben. Het nu op tafel gelegde plan is door de regering inmiddels be spreekbaar genoemd. Aftrek Hoewel de afzetmarkt voor zetmeel en derivaten momenteel niet zo gun stig is. verwacht de Avébé niet direct al dat er bloed uit zal vloeien voor de boeren. Dan zal echter wel een aange nomen afzet van rond vijfhonderd duizend ton moeten worden gehand haafd. In dat geval zo neemt men aan zullen de gevolgen voor de teelt „voorshands gering" zijn. Er komt een principiële wijziging ln het beleid, in die zin dat het beleid wordt aangepast aan de nieuwe ontwikke lingen op de Europese markt Paul Berg (54) krijgt de helft van de chemieprijs voor de door hem ont wikkelde techniek om DNA-molecu- len uit verschillende organismen aan elkaar vast te maken. Die „DNA-re- comblnant techniek", bekender ge worden onder de aanduiding geneti sche manipulatie, maakte het moge lijk om bijvoorbeeld een erfelijke ei genschap van een mens in een bacte rie binnen te smokkelen. Berg, die aan de Stanford universiteit in Califomlë werkt, kreeg grote be kendheid als vooreitter van de com missie die ln 1974, toen deze mogelijk heden zich aftekenen, opriep tot een moratorium van dit onderzoek, om dat de mogelijke gevaren ervan op dat moment niet werden overzien. Die gevaren bleken achteraf buiten gewoon mee te vallen. Sanger (62) ontwikkeldè aan de uni versiteit van Cambridge een elegante methode om de ln het DNA-molekuul vastliggende erfelijke code te lezen. Zo kunnen Berg en zijn collega's ook te weten komen wót zij precies mani puleren. Die code-boodschappen be heersen de totale chemische huishou ding van cellen. De 46-jarige Gilbert ontwikkelde aan de Harvard univer siteit in het Amerikaanse Cambridge (Massachusetts) onafhankelijk een andere methode voor hetzelfde doel. Gilbert en Sanger delen de andere helft van de chemieprijs. Sanger wordt daarmee lid van de exclusieve club van dubbele winnaars. In 1958. kreeg hij een ongedeelde prijs voor zijn methode om de volgorde van de aminozuur-bouwstenen in gro te eiwitmoleculen te bepalen. Het is juist die volgorde die in de DNA-code erfelijk is vastgelegd. Fitch (57) en Cronin (49) ontdekten in; 1964 met de protonenversneller van! het Brookhaven-laboratorium dat- het neutrale K-meson, een kort le-! vend elementair deeltje dat alleen in versnellers te bestuderen valt, zich, niet gedroeg volgens het inzicht dat- men tot dan toe in de materie dacht* te hebben. Moeilijk uit te leggen, ge ven de zweedse prijstoekenners toeK maar voor de theorie heel belangrijk.- •"«BIO ICO'C- «OIO IMII haio a Catm ,.",,»«>iv.ha«k,nch sconw U* 6 enI Blended Scotch Whisky. Van een onzer verslaggevers NORDENHAM De directie van de Westduitse firma Kronos/Titan heeft van de actievoerders van Greenpeace geëist dat zij de blokkade van het dumpschip „Kronos" in de haven van Nordenham vandaag opheffen. Vol doet de internationale milieu-groepe ring niet aan deze eis, dan verlangt de eigenaar van het schip een schade loosstelling van tweehonderdduizend Duitse Marken per dag. De actievoerders, die telefonisch door Kronos van de eis op de hoogte zijn gesteld, hebben hun blokkade giste ren voortgezet ondanks pogingen van een bunkerboot om met zijn schroef- water de reddingsvlotten van Green peace aan de „Kronos" los te slaan. Een van de vrijwilligsters van Green peace. die bij de blokkade betrokken is, heeft een aanklacht ingediend te gen de eigenaar van de bunkerboot. De waterpolitie in het Noordduitse Nordenham is nog niet opgetreden tegen de protesterende actievoerders. De „Kronos" dumpt ten noorden van het eiland Helgoland jaarlijks 750.000 ton chemisch afval uit de produktie- fabriek van titaniumdloxide, een wit maker, die onder andere gebruikt wordt bij het vervaardigen van tand pasta en witte verf. De visstand in de Noordzee wordt volgens Greenpeace ernstig aangetast door de afvallo- zlngen. ADVERTENTIE ee De IDEAALSPAARREKENING biedt een hoge rente en uw geld blijft direct beschikbaar. U kunt f 2.000.- per maand vrij opnemen Zonder opzegkosten en zonder opzeg termijn. In december kunt u zelfs f 4.000,- vrij opnemen. Meer opnemen? Ook dat is mogelijk. Nog steeds zonder opzegtermijn; u betaalt echter over het meerdere 1% opnamekosten voor gelden die langer dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan 2°7o opnamekosten voor gelden die korter dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan Hoe opnemen? Vanzelfsprekend bent u welkom om per soonlijk uw geld te komen halen. Maar ook: één telefoontje is voldoende om het door u gewenste bedrag dezelfde dag te laten overboeken naar uw bank- of girorekening. Een ideale mogelijkheid voor als u wat verder weg woont! Crediet- en Effectenbank Het saldo op uw IDEAALSPAAR REKENING dient minstens f 2.000,- te bedragen. De rente wordt berekend volgens de dagelijkse methode. Wenst u nadere inlichtingen, vraag dan naar onze uitgebreide brochure of bel onze afdeling spaargelden. Wij zullen u graag adviseren. Direct een IDEAALSPAARREKENING openen? Ook deze mogelijkheid hebben wij voor u gecreëerd. Ideaal voor u! U kunt nu een IDEAALSPAAR REKENING openen door storting op onze giro nr. 75651 of op onze bank rekening nr. 69.90.00.009. Graag onder vermelding van "openen IDEAALSPAARREKENING' Utrecht: Kromme Nieuwe Gracht 4-12, telefoon 030-301911 Zeist: Boulevard 1telefoon 03404-20634 GEMEENTE BERGSCIIENHOEK Bestemmingsplan „Boterdorp 2e fase" De burgemeester van Berg- schenhoek maakt ter voldoe ning aan artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat het bestem mingsplan „Boterdorp 2e fa se" vastgesteld door de raad bij besluit van 12 febru ari 1979 en goedgekeurd door gedeputeerde staten bij be sluit van 1 april 1980, G.S. no. B 27689 onherroepelijk is geworden. Bovengenoemd bestem mingsplan ligt voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. Bergschenhoek 15 oktober- 1980. De burgemeester voornoemd, G. Th. J. Heijdra. Van de 6% obligatielening 1964 ten laste van de Stich ting „Stichting Kennemer- duin" gevestigd te Haarlem, zijn uitgeloot: 9 obligaties a ƒ1.000,- nos. 5. 29,42,118,148, 157, 187, 214, 233. 2 obligaties a 500,- nos. 278A en 278B. Betaaibaar per 15 december 1980 ten kantore van: N.V. Slavenburg's Bank te Gro ningen; Ned Middenstands- bank N.V., Herengracht 580, Amsterdam: N.V Oyens Zonen te Haarlem. De Trustee: N.V Trust- en Verificatiekantoor. EXECUTIE-VERKOOP Op donderdag 16 oktober 1980 zal in het pand Nieuwe- weg no 21 te Melissant. ge meente Dirksland, ten laste van D. P. Hoefakker, Duiven- waardsedijk 25 te Nieuwe Tonge, in het openbaar wor den verkocht: een volledig keukenblok. Bel- co. donker eiken, met aan- en toebehoren, inclusief Roswell inbouwkoelkast (170 liter met 2-sterren vriesvak) en Ros well geintegreerde afzuigkap. De verkoop wordt gehouden bij opbod, zonder opgeld, en de toewijzing zal geschieden aan de meest biedende en te gen kontante betaling. De keuken is een half uur vóór de verkoop voor een ie der te bezichtigen. Van Kampenhout Groen, gerechtsdeurwaarders. Sommelsdijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9