Commissie wil nieuwe opzet hoger onderwijs Proces tegen EMK erg moeilij Integratie moet doorstroming bevorderen Krimpen aan den IJssel somber Verkeersvliegers dreigen met staking postgiro en rijkspostspaarbank WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET P 6 - ft 5 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het bestaande onderscheid tussen hoger beroepsonderwijs en wetenschappe lijk onderwijs moet verdwijnen. In plaats daarvan moet er een geheel nieuw stelsel van hoger onderwijs komen met een eerste en een tweede fase. De cursusduur van de eerste fase, die net zo lang zou moeten zijn als de inschrijvingsduur en de studieduur, is maximaal vier jaar en waar mogelijk drie jaar. De tweede fase is een tot twee jaar. Tot deze aanbevelingen komt de Commissie ontwikkeling hoger on derwijs, beter bekend als de commis sie-De Moor (naar de naam van haar voorzitter prof. De Moor), in haar negende en laatste advies over de toekomst van het hoger onderwijs. Dit advies, getiteld „eenheid en ver scheidenheid van het hoger onder wijs", is gisteren aangeboden aan mi nister Pais. Deze zal er na advies te hebben ingewonnen bij de Academi sche Raad en de HBO-raad een standpunt over innemen. De commissie heeft tien jaar lang gewerkt aan een lange-termijnvisie voor het hoger onderwijs en in die tijd zijn haar denkbeelden steeds meer in de richting gegaan van „horizontali- sering" van het onderwijs. Daarmee wordt bedoeld dat men zonder aller lei formele belemmeringen van het ene naar het andere type van hoger onderwijs kan doorstromen. Dat is ook de reden waarom de commissie pleit voor integratie van hoger be roepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs. Prof. De Moor zei gisteren dat daarbij de karakteristieken van de bestaande opleidingen zoveel mo gelijk in stand moeten blijven. De commissie wil geen algemeen toe- latingsrecht voor de hogere opleidin gen. Zij meent dat dit voor bij voor beeld specifieke beroepsopleidingen waar specifieke intellectuele eisen gelden niet kan. Ook voor de twee de fase zou niet automatisch een al gemeen toelatingsrecht mogen gel den, meent de commissie. Algemene regel zou moeten zijn dat de instellingen zelf aan het begin van de opleiding „toelaatbare studenten" uitkiezen. Dat kan bijvoorbeeld op grond van gemiddelde eindexamen- cijfers. Na toelating zou er sprake moeten zijn van selectievrij onder wijs, waarbij studenten, tenzij door eigen onwil, niet meer kunnen falen. Overigens denkt de commissie dat aan een studentenstop voor bepaalde studierichtingen ook in de verdere toekomst niet valt te ontkomen. Bij opleidingen bij voorbeeld in de paramedische sfeer zal de situatie op de arbeidsmarkt een rol moeten spe len bij de vaststelling van de oplei dingscapaciteit, vindt de commissie. Hetzelfde zal waarschijnlijk gelden voor opleidingen voor onderwijsge venden. Om tot dit soort studierichtingen (dus met een studentenstop) te wor den toegelaten wil de commissie la ten selecteren op studieresultaten en 'Drip lnnr de overblijvende studieplaatsen ver- J delen via loting. moeten zijn. vindt de commissie. Zij pleit verder voor een studiepunten- stelsel en voor een gelijknamig diplo ma voor alle opleidingen in de eerste fase. Open onderwijs Het Open hoger onderwijs (zoals de Open Universiteit) moet zich los van het normale hoger onderwijs ontwik kelingen, vind de commissie. Dit met het oog op de verschillende doelstel lingen en verschillende organisaties. De commissie vindt in elk geval dat het Open hoger onderwijs aanzienlijk moet worden versterkt. Daarbij wordt zowel aan volle tijd- als aan deeltijdonderwijs gedacht. Met haar voorstellen voor de twee fasen in het hoger onderwijs loopt de commissie volstrekt in de pas met minister Pais, die voor het weten schappelijk onderwijs een twee-fa- senstructuur wil invoeren. Wat de duur van de opleidingen betreft gaat de commissie echter een stuk verder. Van een onzer verslaggevers KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De gemeente Krimpen aan den IJssel sluit niet uit dat het aanspannen van een civiele procedure tegen het vuilverwerkingsbedrijf Exploitatie Maat schappij Krimpen (EMK) juridisch geen haalbare kaart zal zijn. Industrie Uithoorn) gingen der, vlteiten gewoon door. Verrassing Tijdens de voortzetting van het getui genverhoor voor de rechter-commis- saris in Rotterdam zijn gisteren zo veel nieuwe dingen aan het licht ge bracht, dat het volgens de Krimpense Asphaltfabriek (de voorganger van de EMK) die als getuige was opgeroe pen, zei gisteren, dat in de periode 1933-1957 waarin hij werkzaam was bij de koolteerafdeling van dit bedrijf Tot het Open hoger onderwijs zou in principe iedereen die een bepaalde leeftijd heeft bereikt toelaatbaar Volgens het commissielid prof A. D. de Groot kan het voorstel van de commissie dan ook niet direct wor den uitgevoerd, maaynoet daar lang- Prof. E. A. de Moor zaam maar zeker naar toe worden gewerkt. Vandaar dat hij nu liever spreekt van drie of vier Jaar plus een zekere marge. Prof. De Groot heeft in de commissie overigens een minderheidsstandpunt Ingenomen waar het de cursusduur betreft. Hij verkiest drie in plaats van vier jaar voor de eerste fase, omdat daardoor de integratie en coördinatie van het hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs beter zouden verlopen. Bovendien meent hij dat een driejarige studieduur ook onderwijskundig bijvoorbeeld in vergelijking met buitenlandse eisen beter is dan vier Jaar. Minister Pais heeft gekozen voor een vierjarige eer ste fase met een inschrijvingsduur van maximaal zes jaar. De commissie gaat ervan uit dat aan het nieuwe stelsel van hoger onder wijs zes jaar voortgezet onderwijs vooraf gaat. Dat zou kunnen beteke nen dat het havo zesjarig zou moeten worden, zoals de Raad van het hoger- beroepsonderwljs wil. Het vakken pakket zal, als het aan de commissie ligt, een grotere rol gaan spelen bij de toelating tot het hoger onderwijs. In principe zal de havo-leerling dan de zelfde kansen hebben als een leerling van het atheneum. milieu-ambtenaar J. C. Ophorst in de Stormpolder, het bedrijfsterrein waarschijnlijk een stuk lastiger zal zowel binnen als buitendijks in totaal worden om de EMK aansprakelijk te zo'n vier tot vijf meter opgehoogd is stellen voor het vervullen van een met afvalstoffen. Volgens deze man terrein in de Stormpolder in de ge- zou het gaan om pek. koolteer, olie- meente Krimpen. resten, zwavel, kalk, toluol en xylol. Al deze stoffen bleven over als afval- De gemeente Krimpen besloot enkele produkt bij het produktleproces en maanden geleden een gerechtelijk werden beschouwd als geschikt ma- vooronderzoek in te laten stellen naar teriaal voor het ophogen van het ter- eventueel ontoelaatbare lozlngsprak- rein, zo vertelde hij. Toen in 1955 de tijken op het terrein, waar de EMK Utrechtse asfaltfabriek verdween uit van 1970 tot 1 mei van dit Jaar geves- de Stormpolder om plaats te maken tlgd was. Uit onderzoeken is namelijk voor het bedrijf Cindu (Chemische gebleken, dat de bodem van dit ter- ,Voor de gemeente Krimpen mededelingen van deze oud-wt mer een grote verrassing. „Dez< gen zijn volledig nieuw voor onj maakt de zaak er voor ons niet kelijker op", aldus de heer Opfc De gemeente Krimpen wacht n ;P spannen de voortzetting van he tuigenverhoor op 27 oktober ai 'w Ophorst. Dan zal een huidige irii mer van de EMK, die met het be is meeverhuisd naar de Moerde L hoord worden. Op 10 novembe vervolgens een werknemer van Rotterdamse vuilvervoerbe Y Wijnstekers gehoord worden, firma, die verantwoordelijk wort acht voor de bodemvervuiling kerkerk-west, zou vaten op het malige terrein van de EMK werkt" hebben. rein zwaar verontreinigd is. In het drinkwater op het terrein zijn onder meer tolueen, xyleen en benzeen aan getroffen. De EMK is overigens in middels juridisch opgehouden te be staan, maar de activiteiten worden voortgezet op het industrieterrein Moerdijk. sociaal-economische re- Verklaringen Gisteren bleek uit de verklaringen van twee oud-werknemers van de twee bedrijven die vóór de EMK het bewuste terrein in gebruik hadden, dat al sinds de Jaren 1930 dit terrein stelselmatig is opgehoogd met afval stoffen die bij het produktleproces vrijkwamen. De verklaring van deze oud-werknemers sluit aan bij hetgeen de directie van de EMK steeds heeft gezegd. Volgens de EMK zijn de voor gangers schuldig aan de bodemver vuiling in de Stormpolder. Een oud-werknemer van de Utrechtse Van onze dactle SCHIPHOL De verkeersvliegers op Schiphol gaan in staking wanneer de KLM-directie niet ingaat op de uitno diging van de verkeersvliegers te pra ten over de cockpituitvoering voor de Airbus A-310. Met het oog op de vei ligheid eisen de verkeersvliegers dat er naast de twee vliegers ook een boordwerktuigkundige in de cockpit aanwezig is. Dit schrijven de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers (VNV) en de Vereniging van KLM-boordwerk- tuigkundigen in een brief aan KLM- president directeur Orlandini. De dag waarop de werkonderbreking zal worden gehouden is niet bekend, wel het tijdstip, namelijk tussen zes en tien uur 's ochtends. Alle uitgaan de KLM-vluchten zullen hiervan der ondervinden. De KLM-vli die in het buitenland worden voerd en vluchten vanuit het b land naar Nederland zullen ge«_ der ondervinden. Met uitzondi van vluchten vanuit Duitsland, tenrijk en België naar ons land Wanneer het tot een werkoi king komt zullen ook vliegenval^, gingen van Duitsland, Oostenriji h, België het werk enige uren neei gen. Ook de Zwitserse verkeerr i. gers zitten bet dezelfde maar zij mogen van de wet ntóf.Z werkonderbreking overgaan, i Franse verkeersvliegers hebbe" het verleden al gestreden voet driemanscockpit. De Franse vaartmaatschappij Air Fiance |2get deze eisen inmiddels ingewilligd ge in t< Aangezien half Nederland postgiro heeft, beschikt ongetwijfeld ook een groot deel van üw medewerkers over een postrekening. De voordeligste manier om deze grote groep het salaris uit te betalen, is gebruik te maken van de postrekening van uw bedrijf. De van postrekening-naar postrekening-procedure verloopt uiterst snel. Hetgeen voordelig voor u en prettig voor uw medewerkers is. Met computer-output als magneetbanden, cassettes of diskettes geldt zelfs: vandaag inzenden, morgen verwerking en dan hebben uw medewerkers hun afrekening overmorgen in huis. Bovendien is 't altijd geheel kosteloos. Want bij post giro/rijkspostspaarbank is er geen valutering en betaalt u geen omzetprovisie. Zelfs geen portokosten. Elk bedrijf- groot of klein - kan van deze unieke voor delen profiteren, 't Is alleen een kwestie van het voor u meest geëigende systeem kiezen uit de vele gratis mogelijkheden. Naast de genoemde computer-output kunt u ook kiezen voor bijvoorbeeld lijstopdrachten of verzamelgirokaarten. Om rustig te kunnen bestuderen welk systeem het soepelst aansluit bij uw type administratie, heeft postgiro/rijks postspaarbank een overzichtelijke folder samengesteld, die u met de coupon hiernaast kunt aanvragen. Ik wil graag informatie over uw kosteloze systemen voor snelle salaris-betaling. Naam: Bedrijf: Adres: I I I Ml I I I I I I I I I I I I M 1 II I I I I I I L Postcode/Plaats: I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Postrekeningnr.: I I I I I I I I In ongefrankeerde envelop versturen naar: Hoofdkantoor postgiro en rijkspostspaarbank, Afd. Distributiezaken/ Districtskantoren, Postbus 21009,1000 EX Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8