Van der Luit Bouw bij Oegstgeest dreigt te verzande! Nog geen medisch onderzoek rondom Haagse gifplaats Ambulancedienst daagt ziekenfond Delft voor rechte* KORT NIEUWS Feest Orion in veiling De Lier Haagse Ekklesi stop Dode waard Begrafenissen-Crematies Transporten Ingestorte koopwoningenmarkt brengt Haaswijk in gevaar KORT College wacht nog even Hogere vergoeding geëist WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er komt niet zonder meer een medisch bevolkingsonderzoek in de wijk rondom het Haagse gemeen telijk industrieterrein waar gif in de grond is gevonden. Het college van burgemeester en wethouders vindt, dat eerst het onderzoek moet worden afgerond naar de bronnen en concen traties van gevaarlijke stoffen, die onder meer zijn aangetrof fen op een speelterreintje in de dichtbevolkte Regentesse- buurt. Pas daarna wil het college een besluit nemen over een bevolkingsonderzoek. Namens het gemeentebestuur hield wethouder Nyqvist de wijkbewoners gisteren op een informatie-avond voor, dat zij zich in de eerste plaats nu tot hun huisarts moeten richten, wanneer zij vermoeden, nadelige ge volgen te hebben ondervonden van de verontreinigde grond. Op het ge meentelijk industrieterrein aan de Newtonstraat en de Gaslaan zijn ho ge concentraties cyaniden en ook lin daan en zink in de grond aangetrof fen. Ook op het aangrenzend speel terreintje zijn minder hoge con centraties giftige chemische stoffen gevonden. Een door de gemeente meegebrachte onafhankelijke deskundige op het ge bied van vergiften concludeerde gis teravond uit de eerste gegevens die boven water zijn gekomen, dat de „concentraties hoog genoeg zijn om als buurt in actie te komen". Later op de avond verklaarde deze toxicoloog er persoonlijk voorstander van te zijn om in ieder geval steekproefgewijs alvast aan een medisch onderzoek in de wijk te beginnen, bij voorbeeld onder kinderen die veel op de speel plaats zijn geweest. Op het gemeentelijk industrieterrein is de Reinigingsdienst gevestigd, staat een aantal verbrandingsovens en is er een gebouw van de ontsmet- tingsdienst, waar veel met insekten- verdelgingsmiddelen wordt gewerkt. Een deel van het terrein is bestemd als buürtpark. Juist op de plek waar het buurtpark moet komen, zijn de hoogste concentraties gifstoffen ge vonden. Buitenlanders Een Turkse bewoner uit het Regen- tesse-kwartier wees er gisteravond tijdens de vergadering op, dat veel buitenlandse gezinnen, van wie kin deren op het verontreinigde terrein- tje hebben gespeeld, in het geheel nog niet op de hoogte zijn van de gebeurtenissen van de afgelopen week. Duidelijk werd, dat de gemeen te nog geen maatregelen heeft getrof fen om de buitenlanders in te lichten over bij voorbeeld de procedure die Molenwijk DEN HAAG Voor het ten zuiden van de Draaistraat/Pompstraat lig gende deel van de Haagse Molenwijk moet gestreefd worden naar een com binatie van renovatie en nieuwbouw in een verhouding van 40:60 procent. Dit staat in een notitie van b. en w. aan de commissie voor ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing. via de huisarts zou moeten worden afgewerkt. In het Regentessekwartier wil men na het ontdekken van de grondveron- treiniging ook snel inzicht hebben over de mate waarin de wijk vervuild wordt door dampen afkomstig uit de schoorstenen van de vuilverbran dingsovens. De buurt wil dat de vuil verbrandingsinstallatie wordt ver plaatst, maar wethouder Blankes- teijn van economische zaken maakte duidelijk, dat een dergelijke, honder den miljoenen kostende operatie voorlopig niet valt te denken. Inmid dels is wel een KEMA-onderzoek aan de gang naar de mate, waarin de wijk wordt vervuild door de verbrandings ovens. Het grondonderzoek op het gemeen telijk industrieterrein zal, zo ver wachten de gemeentebestuurders, binnen een week of twee zijn afge rond. Niet duidelijk werd, of naast de grond voor het buurtpark het gehele industrieterrein zal worden onder zocht. Vredestein Grondonderzoek is ook nog druk aan de gang op het andere terrein in Den Haag waar gif is aangetroffen, het Vredesteincomplex, aan de Oude Haagweg. Hier is benzeen aangetrof fen, dezelfde stof die in Lekkerkerk doordrong tot binnen de waterleidin gen. Rondom Vredestein zijn ook na nader onderzoek geen sporten van verontreiniging aangetroffen in de drinkwaterleidingen. Het water is voor dit nadere onderzoek vier dagen stil gezet in de leidingen. Bij een sloot rond om het complex worden momenteel grondmonsters genomen. Afhankelijk van het resul taat aldaar, zal worden beslist of het onderzoek in een grotere kring om de voormalige rubberfabriek wordt uit gevoerd. In de aangrenzende nieuw bouwwijk Houtwijk wordt in ieder geval wel de grond doorgelicht, waar op binnenkort weer een nieuwe stroom woningen wordt gebouwd. Onder het Vredestein-complex blijkt zich een opslagtank te bevinden, waarin vroeger, met toestemming, benzeen heeft gezeten. Technici gaan volgens een woordvoerder van de ge meente binnen enkele dagen onder zoeken of deze tank lek is. Het speelterreintje is inmiddels door een stevig hek afgesloten. Op de achtergrond de schoorstenen van de vuilverbrandingsovens op het gemeentelijk industrieterrein. Bij de Newtonstraat is een onafhankelijk onderzoeksbureau begonnen met het nemen van grondmonsters. DE LIER Duizenden belang stellenden verwacht de Stich ting Orion vrijdag op de slot- avond van het Ghana-project in de veiling Delft-Westerlee in De Lier. Op deze feestavond zal een film worden vertoond over wat de stichting heeft weten te be reiken met het geld dat de inza melingsacties in het Westland heeft opgeleverd. Op de avond zal de nieuw be noemde ambassadrice van Gha na in Nederland, Grace Cole man, als eerste officiële daad de aanwezigen toespreken. Daar bij zullen de contactman van Orion in het Afrikaanse land, pater Leo van Gastel en de initi atiefnemer van de hele actie dr Verschuijl het woord voeren. Na dit officiële gedeelte zullen er verschillende groepen uit de regio acte de présence geven in belangeloos ter beschikking ge stelde groenversierde veiling hal. Opgetreden zal o.a. worden door het Waterings Mannen koor „Zang Veredelt" het Inter kerkelijk Jongerenkoor Los Si renes uit De Lier, het Combo Fish Inn uit 's Gravenzande, het Show- en Drumfanfare „De Gla zen Stad" en de rolschaatsclub „De Flamingo's". Inwoners van verschillende Westlandse dorpen zullen stands inrichten. Op de feestavond die gratis toe gankelijk is. zal ook de winnaar van de prijsvraag bekend wor den gemaakt (Een reis naar Ghana). De presentatie is in handen van Dick Passchier. Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND De Ambulancedienst Hoek Holland heeft een kort geding aangespannen tegen het A meen Ziekenfonds Delft en omstreken om een hogere vet| ding voor zijn ziekenvervoer te bewerkstelligen Om aan de wettelijke eisen te kunnen voldoen heeft de vervoerder aanzien lijke kosten moeten maken waarvan de vergoeding niet bij wet geregeld wordt. Al vanaf 1978 zijn pogingen in het werk gesteld om samen met het ziekenfonds, het Centraal Overlegor gaan Ziekenfondsen (COZ), het mi nisterie van economische zaken en de vervoersorganisatie KNVTO tot een adequaat tarief te komen. Dit overleg heeft nog niet tot resulta ten geleid. De financiële positie van de Ambulancedienst H. v. H. is de laatste jaren zo verzwakt dat een faillissement dreigt Als laatste red middel, dat op korte termijn een fail lissement kan voorkomen, werd het kort geding aangespannen, dat op 31 oktober dient. Onredelijk De heer J. Rooney, eigenaar van het vervoersbedrijf: „Ik vind het onrede lijk en getuigen van onbehoorlijk be stuur dat de overheid eisen stelt zon der de betaling ervan te regelen en indirect via een voorlopig officieus C.O.Z.-beleid de kosten af te wente len op zowel de particuliere als ge meentelijke vervoerders." Deze „voorlopige" regeling bestaat thans negen jaar. Volgens Rooney ondergraaft het C.O.Z-beleid de doel stellingen van de wet op het ambu lancevervoer. Hij vreest dat het ge voerde beleid landelijk tot gevolg zal hebben dat vervoerders de dienstver lening, die door de wet noodzakelijk wordt bevonden, in de nabije toe komst zullen moeten staken vanwege een faillissement ofwel wege het feit dat zij niet aan wettelijk gestelde eisen voldoen DEN HAAG (ANP) De groep Haagse Ekklesia-protestante# katholieken die geregeld same men in de Kloosterkerk heeft ia brief aan premier Van Agt erop gedrongen de actie tegen de ken trale in Dodewaard te zien als teken van de „onverzettelijke één van de bedreigingen van ons bestaan te keren". De actie is vi de groep een teken dat om een lijk antwoord vraagt. Als bewijs dat het de regering lijk ernst is met de openheid i aanstaande maatschappelijke cussie over kernenergie, zou t kerncentrale in Dodewaard nu sluiten. „Zeker", aldus de groep, lang er nog geen positieve uit£ |R is voor kernenergie en zolang er werkelijk verantwoorde en voor wen in de toekomst reikende i sing gevonden is voor het kerm De Haagse Ekklesia wijst eropi actievoerders in Dodewaard roerkraaiers zijn, „maar serii denkende, goed geïinformeei mensen die veelal gewei» zijn toegedaan". ADVERTENTIE ^9 In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -142644' door Hans Sonders OEGSTGEEST De kans is groot dat de ingestorte markt voor dure koopwoningen in Nederland ook de realisering van nieuwbouwwoningen in de sociale sector in Haaswijk in Oegstgeest, moeilijk zo niet onmogelijk gaat maken. Een teken aan de wand, dat in deze richting wijst, is de gebleken onverkoopbaarheid van dure vrije sectorgrond in deze nieuw bouwwijk in Oegstgeest aan de plaatselijke aannemers. Deze mening van het college is mede gebaseerd op een buurtonderzoek. De bebouwing langs de Noordpolderka- de, de Ketelstraat en een gedeelte van de Stuwstraat zou gehandhaafd kunnen worden. Het ligt in de bedoe ling dat b. en w. op korte termijn met verder uitgewerkte plannen komen. Gevel DEN HAAG De gevels van het hoofdmagazijn van het Gemeentelijk Energiebedrijf aan het De Constant Rebecqueplein in Den Haag moeten nodig gerenoveerd worden. De muren van het uit 1931 stammende gebouw vertonen ernstige bouwkundige ge breken. Ook is het noodzakelijk de isolatie van het gebouw aan de huidi ge eisen aan te passen. B. en w. hebben de raad voorgesteld voor de renovatie zo'n 600.000 gulden uit te trekken. En dit kan tot gevolg hebben dat de klassieke manier van grondexploita tie, dure vrije sectorgrond moet ver liezen op de sociale woningbouw goedmaken, niet meer opgaat. Want omdat „Den Haag" een vastgestelde grens oplegt voor de grondprijs van woningwet- en goedkope premie A- koopwoningen, kan deze vaak de kostprijs van de grond per vierkante meter niet halen. Zoals gezegd moest de dure vrije sectorgrond de grondex ploitatie dan altijd weer in evenwicht brengen. Proper anno nu: „Het is momenteel onverantwoord om op die dure Haas- wijkgrond te gaan bouwen". Anderen dachten er net zo over, dus probeert de gemeente nu via een lan delijke advertentiecampagne „haar" grond aan de bouwgrage man of vrouw te brengen. „We waren wel niet verplicht om die grond af te nemen, maar voor deze eerste bouwfase von den we het onze morele plicht tegen over het Bouwfonds dit wel te doen," aldus de Oegstgeester burgemeester. ORGEL In de Oude Kerk in de Herenstraat in Rijswijk bespeelt Ge orge Stam (morgenavond) (20.15 uur) het orgel. Werken van o.a. Mendel- sohn-Bartholdy, Bach, Louis Vierne en zichzelf. PAUZEBIJEENKOMST In de Kloosterkerk aan het Lange Voor hout morgenmiddag (Van 12.55 tot 13.10) een pauzebijeenkomst. Mvw: Hannelore Pennink, alt en Hans Cok, orgel. VROUWE NBERAAD Het Haagse vrouwenberaad van het CDA geeft morgenmiddag om 12 uur een bijeenkomst aan het Sweelinckplein 79. Spreekster de CDA-emancipatie- werkster O. Schneiders-Schönau. ANNEKE BOOT De Cultureel Attaché van de Franse Ambassade opent morgenavond (19.30) in het Haagse Congresgebouw een expositie van voornamelijk Franse (impressio nistische) schilderijen van de Leidse kunstenares Anneke Boot. Tot 4 nov. BAROK In de Arnold Schön- bergzaal van het Koninklijk Conser vatorium Quadro Hotteterre met vroeg 18e eeuwse Franse, Italiaanse en Engelse muziek. Aanvang 20.15. Onverantwoord De nieuwe Oegstgeester woonwijk Haaswijk, momenteel de enige bouw- lokatie van enige omvang in de hele regio, moet bijna 1300 woningen gaan tellen waarvan 70 procent in de socia le sector en de rest in de vrije sector. Haaswijk is een al wat ouder plan, maar jaren lang door "protesten van onder anderen milieubeschermers opgehouden Dit feit heeft burge meester Scheenstra van Oegstgeest al doen verzuchten: „Als die protes ten er niet geweest waren en men twee of drie jaar eerder had kunnen beginnen, hadden de huidige proble men ook niet bestaan". Haaswijk wordt gebouwd en geëx ploiteerd door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, dat hiervoor met de gemeente Oegstgeest enige jaren geleden een contract afsloot. Een goed contract voor de gemeente zoals nu blijkt, want het Bouwfonds garan deert hierin dat de gemeente geen verliezen op de grondexploitatie zal lijden. Maar de gemeente bedong hierin ook enige kaveltjes grond voor de vrije sector-woningbouw zelf voor het Bouwfonds te kunnen doorverko pen. Dit om ook plaatselijke bouwers in Haaswijk een bouwkans en de wijk een gevarieerder aanzicht te geven. En nog twee of drie jaar geleden bleek de verkoop van de in Oegst geest toen nog graag gewilde bouw grond, een peuleschilletje. Maar de Oegstgeester projectontwikkelaar Rekening voor deze nog steeds onver kochte grond aan de gemeente van het Bouwfonds: drie miljoen. Uit het gehele land zijn inmiddels reacties op de advertenties binnengekomen. Dus Scheenstra is intussen wat minder pessimistisch zijn „kaveltjes" kwijt te raken. Maar hij betwijfelt wel of de gemeente ook voor de volgende bouwfasen de afspraak om zelf ook wat grond te verkopen na zal komen. Dreigt het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten dus het kind van de reke ning te worden en met de grond te zitten. Optimisme Niet dat Bouwfonds-directeur Bas het zo ziet. „Als er in Oegstgeest niet meer gebouwd kan worden, dan kan het nergens meer in Nederland," is zijn optimistisch credo. Hij baseert die mening op de naar zijn inzicht zeer gewilde Woonplaats die Oegst geest nog steeds is. Maar een eerste tegenvaller heeft ook het Bouwfonds in Haaswijk al moe ten incasseren. De door het ministe rie vastgestelde kavelprijs voor wo ningwetwoningen, is bij lange na niet genoeg om de kostprijs van de Haas- wijkgrond te dekken. En het Bouw fonds heeft al te kennen gegeven al leen in de eerste bouwfase, voor 43 woningwetwoningen, dit verlies te zullen nemen. De lokatie van de nieuwbouwwijk Maaswijk. „Maar we gaan met Den Haag 'in de clinch' om de prijs op te krikken," belooft Bas slagvaardig. En hij is er zeker van overtuigd dat hij op grond van nieuwe berekeningen aldaar suc ces zal boeken. Voorzitter Zaalberg van woning bouwvereniging Woudrust in Oegst geest, denkt daar echter anders over. Volgens zijn informatie is het minis terie niet bereid een hogere kavelprijs voor woningwetwoningen in Haas wijk toe te staan. „Als dat bij het Bouwfonds moeilijkheden oplevert, dan moet de gemeente maar met sub sidies voor de woningwet bijsprin gen," is Zaalbergs oplossing. Inmiddels heeft het gemeentebestuur ook een poging gedaan om de vrije sector kavels voor een andere bouw vorm dan bijvoorbeeld schakelvilla's en bungalows, aan grote beleggers te verkopen. Ze zouden hierop dan duurdere huurwoningen moeten rea liseren. Maar ook die probeersels zijn op niets uitgelopen. „Ze willen niet omdat de huren te laag moeten wor den gehouden," aldus burgemeester Scheenstra. Het gemeenteraadslid Van Veen (CDA) heeft weer een ander idee om de dure Haaswijkgrond bebouwd te krijgen. Hij denkt aan de bouw van terrasflats als een aantrekkelijk al Dat de problemen groot kunnen wor den bewijst burgemeester Scheenstra als hij stelt dat overwogen wordt om de totale realiseringstijd van Haas wijk, zo'n acht tot tien jaar, te verkor- ten dan wel te verlengen. Het eerste zou een relatief kleine verlies beteke nen omdat dan Haaswijk voor een er groter deel met sociale wonim uWl bebouwd moet worden. De groi )r j, echter in dat geval tenmins! nen bruikt en de gebouwde woningf |{eil den bewoond worden maar i ir brengsten zullen de kosten nie aki nen dekken. ns - Het verlengen van de bouwt! betere tijden af te wachten ]0g. alsnog de vrije grondkavels vo anc fikse prijs te kunnen verkopen der kent echter een enorme rente ti <je op de onverkochte bouwfoni t gr, Burgemeester Scheenstra: ,.Mi zou wel eens zo kunnen zijn liac die afweging tussen groot v« klein verlies in de nabije UK Br toch zullen moeten maken." ek i ternatief waarvoor volgens hem wel belangstelling bestaat. Bas noemt dit idee constructief en zegt dat bestu deerd zal worden of de bouw ervan in de premie-B-sector mogelijk en ge wenst is. Maar ook dan blijft de vraag of het een oplossing kan bieden voor alle. mogelijk onverkoopbare of on verkoopbaar blijkende vrije grond kavels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6