'De wijk gaat naar de knoppen' Tekening van een lezer Commentaar worden farao's herbegraven? bescherming Bevolking [AN: Krediet indemocratisch" Heroïneprobleem in Rotterdam lijkt onoplosbaar Aantal werklozen blijft toenemen umaktie jaarWJ-CNV. Stort uw bijdrage voorvakbonds- iongerenwerkin de dei Veerboot in veiling lange broek zwerfster lucy en vriend monument lady ENSDAG 15 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 )e organisatie Bescherming Bevol ing. kortweg de BB. zal verdwij- icn Het plan tot opheffing, dat Dimster Wiegel eerder dit jaar be tend maakte, is deze week gunstig invangen door de Tweede Kamer Eiarmee is het lot van de BB «geld let op de voorgeschiedenis van Kieze omstreden organisatie kan de •VÉLpgezindheid van de bewindsman de Kamerleden niemand verba- Die verbazing kan wel ont- m ais we uitsluitend kijken naar moment waarop nu de BB om wordt geholpen lers. de dreiging van een oorlog jt kernwapens, ooit het belang- te motief voor de oprichting zoiets als een BB. wordt juist veel sterker gevoeld dan in jaren geval is gewest. De veranderin- in het bestand aan kernwapens het denken over de inzet irvan gewijzigd. Een atoom-oor tot voor kort voor iedereen iluut buiten het voorstelbare ||end. is nu in discussies over isie-zaken voor sommige stra- toch bespreekbaar aan het len. Die benauwende ontwik- ing valt samen met een onmis- nbare verslechtering in de inter zonale verhoudingen. Een logi- he reactie daarop zou zijn een tnemende belangstelling voor de kt* scherming die de bevolking kan orden geboden in geval van een 1 inval met atoomwapens. In Ne- laaa riand besluiten regering en parle- s lent echter tot opheffing van de eru rganisatic die jarenlang voor veel 'l1* {\i in stand is gehouden voor bescherming onder die omstandig heden. Hebben regering en parlement daarmee nu willen aangeven dat zij er vanuit gaan dat er bij zon atoomaanval niets meer te redden is en dat het daarom zinloze geld verspilling. of zelfs gevaarlijke volksverlakkerij is een organisatie op de been te houden die van het tegenover gestelde uitgaat? Op die manier zou dc opheffing van de BB kunnen worden verwelkomd als een nuttige bijdrage aan de bezinning op onze bewapening en de terug dringing van de rol van de kernwa pens daarbij. In werkelijkheid zijn de motieven die aan het besluit ten grondslag liggen waarschijnlijk niet zo verrei kend. Wij geloven eerder dat een naar bezuinigingen zoekende minis ter in de BB een gemakkelijke prooi heeft gevonden De BB genoot door jarenlange negatieve publici teit en twisten over haar nut een bijzonder laag aanzien. Minister Wiegel hoefde bij zijn voornemen de BB maar te laten vallen waarlijk niet op breed maatschappelijk ver zet te rekenen. Wie zou het nu. afgezien van het personeel, opne men voor de BB? Ook hier zal geen pleidooi worden gevoerd voor deze organisatie. Toch hadden we wat meer discussie over haar einde ge wild omdat daar in alle openheid de kernvraag aan de orde had kunnen komen. Die kernvraag luidt: is er zinvolle voorbereiding mogelijk op een atoom-aanval? Wij hebben de indruk dat regering en parlement toch erg gemakkelijk om deze vraag zijn heen gelopen. ADVERTENTIE HAAG (ANP) Het Solidari- tee Argentiriië-Nederland heeft bij de Nederlandse re- geprotesteerd tegen de „onde- :he wijze waarop het aan- Ijf Bos Kalis aan kredie- k gekomen om een aardgaspro- in Argentinië te verwezenlijken p Kalis zal binnenkort een krediet- ict tekenen met een bankcon- a onder leiding van de Amro- en de Britse Lloyds Bank. Het g van l .7 miljard gulden, wordt fcsteerd in een gasveldproject en ten in Argentinië. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De werkloosheid onder mannen in de provincie Over ijssel is het afgelopen jaar gestegen met veertig procent Het aantal werk loze vrouwen steeg met vijftig pro cent. In september waren in Overijs sel 19.167 mensen werkloos. De vraag naar personeel voor de textielindus trie is geheel weggevallen. Vrijwel de gehele textielindustrie in Twente heeft werktijdverkorting doorge voerd Ook de werkloosheid in de provincie Zuid-Holland blijft toenemen. In een maand tijd nam de werkloosheid met 3.1 procent toe. terwijl de vraag naar arbeidskrachten met zestien procent minderde. De werkloosheid onder jongeren beneden de negentien jaar daalde. Bij het gewestelijk arbeidsbureau in Utrecht stonden eind september 1.786 werkzoekenden jonger dan 23 jaar ingeschreven. Dat is zeventig procent meer dan in april van dit jaar. Binnen deze groep groeide het aantal werkloze jongeren beneden de negentien Jaar het sterkst, met 135 procent, terwijl de totale werkloos heid van mannen in dezelfde vijf maanden met 25 procent toenam. Een op de drie werkloze jongeren is op zoek naar een functie voor onge schoolden in de dienstensector. Ook hun opleidingsniveau is in het alge meen vrij laag. Het arbeidsbureau in Amsterdam heeft in september een groter aantal werklozen in zijn bestand dan ooit sinds vlak na de tweede wereldoorlog. Vorige maand stonden 18.959 werklo zen geregistreerd, wat 916 meer is dan in augustus. door Henny de Lange ROTTERDAM „De wijk gaat naar de knoppen. Nu hebben we de bewoners nog in de hand, maar straks mis schien niet meer. Steeds meer Nederlandse gezinnen verla ten de wijk. Ook buitenlandse gezinnen voelen zich hier steeds minder thuis. Wat straks overblijft is een verloe derde wijk met alleen nog mensen die aan de zelfkant van de maatschappij leven en misschien een handjevol Rot terdammers." Dit sombere toekomstbeeld schetste de Rotterdamse actiegroep .Het Ou de Westen" een jaar geleden. Een poging om het gemeentebestuur van Rotterdam ervan te overtuigen dat er snel maatregelen genomen moesten worden om de oude Rotterdamse stadswijk Het Oude Westen te bevrij den van de overlast ten gevolge van de heroïneproblematiek. Nu. een jaar later, constateert het actiecomité dat de overlast nog veel groter is geworden. Inbraken, bero vingen en diefstallen gebeuren er aan de lopende band. Kinderen spelen met weggegooide injectiespuiten. De Kruiskade en omgeving is voor zo'n tweeduizend verslaafden hèt cen trum van de heroïnehandel. Onder hen bevinden zich circa duizend Ne derlanders. vijfhonderd zogenoemde ..Kruiskade-Surinamers", tweehon derd Molukkers en driehonderd jon geren van verschillende nationali teiten. De kans dat de bevolking van Het Oude Westen het heft in eigen hand gaat nemen, is levensgroot aanwezig, volgens het actiecomité. „Steeds va ker hoor je mensen zeggen dat ze 't Uefst vandaag nog de hele wijk zou den schoonvegen zegt Jan Rogge veen. woordvoerder van de actie groep. De Rotterdamse politie probeert via sluiting van heroinecafe's (foto) de overlast terug te dringen, maar het blijft dweilen met de kraan open. Huurboycot Om het „falende gemeentelijke be leid" ten aanzien van de drugsproble matiek in Het Oude Westen aan de kaak te stellen riep de actiegroep enkele weken geleden een „werkon derbreking" uit voor alle leerkrach ten en werkers in de gezondheidszorg en het maatschappelijke en culturele leven in de wijk. Bovendien betaalt .een groot aantal wijkbewoners sinds 1 oktober geen huur meer aan de huiseigenaar (particulier of gemeen te). maar stort dat geld op een aparte rekening. Tot nu toe is er al bijna twintigduizend gulden aan huur ge blokkeerd. vertelt Roggeveen. De huurboycot heeft tot nu toe geen enkele reactie ontlokt aan de ge meente. Roggeveen: „Je moet deze actie in de eerste plaats beschouwen als een gebaar van wanhoop. Ge meente, doe nu eindelijk eens wat aan die rotzooi hier." De actiegroep Het Oude Westen is wel zo eerlijk om toe te geven dat haar gevecht om de heroïnehandel met alle overlast vandien uit de wijk te verdrijven het risico inhoudt van verplaatsing van de ellende naar an dere woonwijken. Een vergelijking met het prostitutieprobleem in de Maasstad ligt voor de hand. Ook dit probleem werd jaren achtereen als ?en hete aardappel van de ene wijk naar de andere doorgeschoven met als uiteindelijke „oplossing" het be sluit de overlast gevende prostitutie te concentreren op seks boten. „Wat voor de prostitutie kan moet ook mogelijk zijn voor herolnever- slaafden," meent de actiegroep. Het comité gaat er daarbij vanuit dat er nu eenmaal een categorie zwaar ver slaafden is die eenvoudig niet gehol pen wil worden. Voor die mensen zal een opvangcentrum gevonden moe ten worden, maar dan wel buiten de woonwijken. Alleen op die manier kan Het Oude Westen weer een „nor male" woonwijk worden, meent de actiegroep, en worden ook andere woonwijken niet opgezadeld met dit probleem. Politietoezicht Op het stadhuis in Rotterdam voelt men niets voor zo'n opvangcentrum waar heroïnehandel al dan niet oog luikend wordt toegestaan, omdat zo'n centrum nog meer verslaafden aan zal trekken. Volgens burgemees ter André van der Louw moet men het zoeken in verscherpt politietoe zicht en aanpassing van de algemene politieverordening voor straathandel. Dat Rotterdam het hiermee wel dege lijk ernst is, is de laatste weken dui delijk geworden in de vorm van de sluiting van enkele bekende herolne- cafés en de arrestatie van een aantal handelaren. Maar het is en blijft dweilen met de kraan open, daar zijn politie en gemeente het over eens. Voor elk café dat gesloten wordt, wor den er drie andere geopend. Het ver slavingsprobleem wordt met deze aanpak ook niet opgelost, erkent Van der Louw. „Maar in ieder geval probe ren we op die manier de allerergste Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. PE KEMMÉN PEUGEN NIET.... WERKUOOSHÊIP-\ RAV'Ji^ X In Zeeland steeg de werkloosheid tus sen september 1979 en september van dit jaar met 17,9 procent. Ook in Den Haag is de werkloosheid vergeleken met september vorig jaar toegeno men met 1400. overlast terug te dringen. We probe ren te voorkomen dat Het Oude Wes ten een getto wordt. Daarnaast heb ben we natuurlijk ook alle aandacht voor de hulpverlening aan deze men sen. Meer van een werkelijke oplos sing van de problemen kun je niet spreken." In dit opzicht steekt het Rotterdamse gemeentebestuur een beschuldigen de vinger uit naar met name het ministerie van justitie. Een woord voerder van de gemeente: „Het wordt hoog tijd dat er vanuit Den Haag eindelijk eens duidelijke richtlijnen komen. Nu rommelt elke gemeente maar wat aan." Het pleidooi dat Van der Louw on langs voerde voor een scherper ver volgingsbeleid voor heroïneverslaaf- den, waarbij verslaafden na hun ar restatie voor de keus gesteld zouden moeten worden: óf straf óf gedwon gen verpleging, is echter met gemeng de gevoelens ontvangen. Dwangverpleging Een woordvoerder van het ministerie van justitie: „Minister De Ruyter heeft onlangs nog verklaard dat hij niets wil weten van dwangverple ging." Het bericht dat er plannen in de maak zijn op het ministerie om de opiumwet, die in 1976 gewijzigd werd, opnieuw verder aan te scherpen, ver wijst de zegsman van het ministerie naar het rijk der fabelen. „Er is geen sprake van dat de strafmaat verder verzwaard zal worden." Is het terugdringen van de overlast van heroïnehandelaren en -verslaaf den zuiver een justitiële zaak, de op vang van verslaafden staat daar hele maal los van. Wat betreft de medi sche aspecten van het heroïnepro bleem valt op te merken dat al gerui me tijd een interdepartementale stuurgroep studeert op de vraag hoe men in ons land kan komen tot een uniforme aanpak van deze problema tiek. „Als je bedenkt dat er zelfs in Amerika, waar men al twintig jaar met het drugsprobleem te maken heeft, nog steeds geen panklare op lossing in 't verschiet ligt, dan is het duidelijk hoe de zaken ervoor staan," zegt een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid. „Er zijn vele oplossingen aangedragen maar dé oplossing voor dit gigantische pro bleem zal waarschijnlijk nooit gevon den worden. Wie het weet mag het zeggen." Kritiek Op het stadhuis van Rotterdam blijft men desalniettemin van mening dat in leder geval het ministerie van justi tie veel te weinig doet. Zo zouden er naar de mening van Rotterdam op z'n minst wetswijzigingen moeten ko men die het werk van bijvoorbeeld dp narcoticabrigades van de politie zou den vergemakkelijken. Jan Roggeveen: „Natuurlijk kan de gemeente Rotterdam het heroïneprot- bleem niet alleen oplossen. Natuur- lijk is de gemeente ook verantwoor delijk voor de verslaafden. Maar wi) hebben het idee dat het gemeentebe stuur onvoldoende beseft dat het straks óók verantwoordelijk is voor het naar de knoppen gaan van eed hele stadswijk." ADVERTENTIE Fbstbus247a 3500 GL Utrecht, MIDDELBURG De Deense veerboot Olau Kent zal ge rechtelijk worden verkocht. Het schip dat eigendom is van de Deense reder Ole Lauritsen in Kopenhagen, was verhuurd aan de rederij Olau Line in Vlissingen, die met het schip een vaste dagelijkse veer dienst onderhield tussen Vlis singen en het Engelse Sheer- Op 8 september werd beslag op het schip gelegd in op dracht van een schuldeiser uit Kopenhagen, die een vorde ring van 14 miljoen op de Deense rederij heeft. in» Eli Geen mens ter wereld kan zeggen hoeveel farao's koninginnen en vooraanstaande personen zich in het oude Egypte hebben laten balsemen. Er zijn tot nu toe enke le tientallen mummies ontdekt en geïdentificeerd, maar wie al leen al in de Koningsvallei, de dodenstad van Thebe (nu Luxor), hoofdstad van wat het Nieuwe Rijk genoemd wordt (1700-1100 voor Chr., dus nog altijd zo'n 3500 jaar geleden) heeft kunnen rond kijken. zal geconstateerd hebben dat er nog heel wat te ontdekken kan zijn. De graven zijn meren deels in de rotsen uitgehakt en de ingangen zo listig verstopt, dat het tientallen eeuwen heeft ge duurd voordat er een aantal blootgelegd kon worden. Welis waar waren grafrovers die van de bouw geweten moeten hebben, al vierduizend jaar geleden aktief, maar zij hebben de vindplaatsen altijd weer zorgvuldig verborgen De alleroudste graven, wel vijf duizend Jaar oud, en de daarop volgende grafvorm, de masta- ba's, zullen helemaal moeilijk te vinden zijn; de eerste liggen ge heel onder de grond, de masta- ba's hebben een lage opbouw die vaak geheel onder het zand van de woestijn verdwenen zal zijn. In de graven die nu voor belang stellenden te zten zijn, vind je vrijwel geen mummies meer. Al leen de laatst (in 1922) ontdekte, de mummie van de Jong gestor ven Toet-ank-Amon, te broos om te vervoeren, ligt nog op de oor spronkelijke plaats, en verder een enkele rijke Egyptenaar die zich indertijd blijkbaar voor een koopje heeft laten mummifice ren. zodat er nu niet veel meer van hem over is. Zevenentwintig mummies van koningen en koninginnen zijn bo ven in het Egyptisch Museum in Cairo ondergebracht in de mum miegalerij, maar dat duurt mis schien niet lang meer. Vorige week heeft president Anwar Sa- dat in een toespraak voor acade mici en schrijvers gezegd het in feite zeer ongepast en in strijd met de islam te vinden, dat de oude farao's dagelijks aan de blikken van hele horden nieuws gierigen worden blootgesteld. Het resultaat van die opmerking was. dat de suppoosten van het museum de mummiegalerij heb ben afgesloten in afwachting van een definitieve beslissing. Dit weekeinde is direct een groep archeologen bij elkaar gekomen om te bespreken wat er verder moet gebeuren. Zij zullen een keus moeten maken tussen her- begraving van alle gebalsemde lichamen uit het museum op een gemeenschappelijke begraaf plaats, of de mummies toch maar te laten waar ze zijn Volgens het persbureau van het Midden-Oos ten (Mena) zullen de archeologen uiterlijk eind november officieel rapport over de zaak uitbrengen. Intussen hebben allerlei autori teiten en bezoekers hun mening al gegeven. Zo is minister Man soer Hassan van cultuureaken van mening dat er een massa graftombe in farao-stijl gebouwd moet worden op de westelijke oever van de Nijl bij Luxor. in de Koningsvallei dus, en dat de her begraving met nationale, de fara o's waardige ceremonies gepaard moet gaan. Een bezoeker uit het oliestaatje Qatar, zelf moslem, is het wel mét de Egyptische presi dent eens. maar „als het Sadat zo hoog zit, had hij er al tien jaar geleden over moeten beginnen toen hij aan de macht kwam". En een Engelsman maakte de nuch tere opmerking: „Ik snap niet he lemaal waar Sadat heen wil. Ik weet wel zeker dat de oude fara o's een totaal andere godsdienst beleden dan hij" De Peruaanse bond van over heidspersoneel heeft zich in ent housiaste bewoordingen uitgela ten over de regering van het land. „Onze regering gaat met haar tijd mee", aldus de bond, nadat de overheid had bekendgemaakt dat vrouwelijke ambtenaren voortaan onder hun werk een lan ge broek mogen dragen. Kort ge leden maakte de Peruaanse rege ring ook al zo'n aardig gebaar naar de mannen: die hoeven geen stropdas meer op kantoor om. Meer eigentijdse maatregelen zijn er niet afgekondigd, maar de dankbaarheid is nu al groot. Lucy Reynolds, vier jaar, houdt er een bijzonder vriendje op na: een adelaar. Het dier gaat desge wenst in het poppewagentje zit ten, maar er bovenop is iets com fortabeler. De volge vogel is er een uit de collectie roofvogels die Lucy's ouders uit liefhebbe rij houden. Dat kan op hun grote landgoed bij het Engelse Cam- forth. Maddalena Boreilena leeft niet meer, maar er zal nog lang over haar worden gesproken Voor haar dood in april van dit jaar kende bijna niemand haar. Op haar manier woonde ze tot haar 88ste als een zwerfster in een gammele hut in het zuiden van Zwitserland. Ze waste zich nooit, trok nooit schone kleren aan en wat ze at was iedereen een raad sel. Volgens artsen in het zieken huis waar ze op het eind van haar leven terechtkwam, was ze erg zwak en sterk ondervoed. Kort geleden is haar hut doorzocht om te kijken of daar nog iets van waarde was. En wat niemand ooit verwacht had: er kwam een spaarbankboekje met 650.000 tevoorschijn plus een sleuteltje van een safe. In die safe lagen gouden munten ter waarde van 2,5 miljoen gulden. Maddalena schijnt een verre neef te hebben, haar enige erfgenaam, die niets van het bestaan van zijn suiker tante afwist. Aan de zuidkust van Tsjejoe. het zuidelijkste eiland van Korea, staat sinds kort een vier meter hoog, granieten gedenkteken. Het is nog maar net onthuld door onderminister Kim Oen-ho en de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Korea, de heer Roland van den Berg. Het gaat dan ook om een monument ter herdenking van de Nederlandse zeeman Hen drik Hamel, die Korea in 1653 noodgedwongen ontdekte toen zijn schip „De sperwer" schip breuk had geleden en hij en zijn bemanning met de wrakstukken op het eiland aanspoelden. Der tien jaar werd Hamel er vastge houden voordat hij kon ontsnap pen en hij benutte die jaren zo goed, dat hij het eerste westerse boek over Korea kon publiceren, nadat hij in 1668 behouden in Amsterdam was aangekomen. Prins krijgt auto Naast alle fraaie vervoermiddelen die de Britse prins Philip al bezit, krijgt hij er volgende maand een elek trische auto bij. De prins heeft er min of meer om gevraagd, toen hij bij een bezoek aan een fabriek van elektrische artikelen zijn oog zeer duidelijk, zeer welgevallig op een auto met elektrische aandrij ving liet vallen. Onmiddellijk bood de directie hem toen een exemplaar aan. Het wordt er een met wollen vloerbedekking en le ren stoelen, die het traject Buc kingham Palace-Windsor Castle heen en terug haalt zonder onder hand opgeladen te hoeven wor den. Een luxe exemplaar en me teen een mooie reclame voor de fabriek. Uitgekomen Tijdens een va kantie waren de Engelse me vrouw Mary Fryer (53) en haar 55- jarige man Joe voor de grap naar een waarzegster gegaan, die hun voorspelde dat ze in november veel geld zouden winnen en een nieuw huis zouden kopen. De voorspelling is, een paar weken te vroeg, uitgekomen: bij de trek king van de laatste voetbaltoto in Engeland bleken Mary en haar man de gelukkige winnaars van ruim vier miljoen gulden te zijn, de op één na hoogste „voetbal- prijs" die ooit in Engeland is ge vallen. Lady Radio is geen specifiek vrouwen-radiostation, al zou je dat wel uit de naam kunnen be grijpen. Het is wel een zender in de Amerikaanse stad Miami, uit sluitend gericht op alleenstaan den. Dat verschijnsel kennen we hier nog niet, maar het verdient wel navolging, zo'n initiatief, vindt Televizier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5