De oude Jordaan bij Nooys Volkstheater I Psychologisch^ portretten Palmer weinig verrassend tflM Veelzijdige projecten over vier componisten Ronde Ka van Herman Bouber Oskar Kokoschka herdacht Duo Van Immerseel doekjes 81 g en Schroder nog niet ingespeeld En dan nog I SSBSTBSSfa-i WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET =5 VW door André Rutten ALKMAAR Maandag avond is in de één jaar jonge schouwburg De Vest in Alk maar de première gegeven Van een heropvoering van „Ronde Ka", een volksschets uit de jaren dertig van Her man Bouber, Louis Davids en Margie Morris, drie grote na men uit het Amsterdamse Theater van tussen de twee wereldoorlogen, dat zijn grote inspiratiebron vond in de volkshumor van de Amster damse Jordaan. Herman Bouber heeft met zijn eigen gezelschap Het Volkstoneel enkele jaren gespeeld m het Rozentheater aan de Rozengracht, waar nu Micke- ry thuis is. Daar heeft Bouber ook zijn eerste eigen stuk opgevoerd, „Mooie Neel", zijn grote successen als „De Jantjes". „Zeemansvrouwen", „De Jordaan", „Het kind van de buurvrouw" in de Plantage Schouw burg, die ook een trekpleister werd voor de uitgaande burgerij van die tijd. Zijn gezelschap heeft daar van 1918 tot 1938 gespeeld. Na de laatste oorlog heeft Beppie Nooy, wier vader Jan Nooy enige tijd Boubers compagnon is geweest, dat soort toneel opnieuw tot leven probe ren te brengen. Haar grote succes was „Rooie Sien" van de in zijn tijd ook zeer populaire acteur Marius Spree. Maar zij trok ook publiek met Heijer- mans (Op hoop van zegen) en Bouber (o.a. De Jantjes). Na haar dood, vorig jaar zomer, droeg het stichtingsbestuur van haar Am sterdams Volkstoneel de artistieke leiding op aan Jules Croiset, die in een vijfjarenplan een ruimer repertoi- rebeleid ontvouwde, beginnend met Heijermans „Uitkomst", vorige week in première gegaan, straks uitko mend bij Bredero. De drie zoons van Beppie Nooy, Ger en Marty Hinrichs en Dick Nooy konden niet met die koers instemmen en vormden een ei gen „Nooy's Volkstheater" om de tra ditie van hun moeder, zoals zij die zien, voort te zetten. In de voorstelling van Boubers „Ron de Ka" zie je inderdaad duidelijk haar signatuur. Die signatuur zit na tuurlijk voor een belangrijk deel in de decors van Marty Hinrichs, die ook in haar tijd het toneelbeeld ontwierp, maar evenzeer in de regie van Jan Blaaser, die ook in het vroegere volkstoneel thuis is, de daar gangba re opstellingen en poses opnieuw toe past. Waardoor de verschillende spe lers ieder op hun beurt in spel en door G. Kruis Jordaantypes van Hanny Vree, Dick Rienstra, Carry Tefsen, achter hen Jacqueline Sonnen en Lars Boom in Ronde Ka. liedjes hun goede kansen krijgen Carrie Tefsen in de titelrol, Hanny Vree, Lucie Steyn, Loeki Knol. Mar tin Brozius, Frans Vrolijk, Lars Boom en anderen. Het stuk heet terecht een volksschets. Het brengt een aantal van het toneel bekende Jordaan-ty- pen bij elkaar, met ieder een eigen Koto Nico v.d. Stam. geschiedenlsje met een lach en een traan. Het eindigt heel optimistisch: vier bruidsparen, en de kwaaie meid in de gevangenis. Een eigen orkestje begeleidt de vele liedjes, zodat je ook van een volksmusical kunt spreken, waarmee de volle premièrezaal zich heel goed bleek te amuseren. AMSTERDAM Amsterdams Ste delijk herdenkt de in februari van dit Jaar op 93-jarige leeftijd overleden Oskar Kokoschka met een tentoon stelling van hoofdzakelijk gra fiek uit de jaren 1906-1973. Een keuze uit een groot en indrukwekkend oeu vre. Ik herinner me in dat verband nog de expositie in de Rijksacademie in Amsterdam tien jaar geleden, waar meet dan 170 litho's te zien waren, die Kokoschka nè zijn 75e jaar gemaakt had. Hij werd daar destijds wel wat snerend ten voorbeeld gesteld. Orga nisator prof. N. J. van Wessem toen: „Ik wil die knapen, die zo gauw moe zijn, eens laten zien hoe zo'n ouwe vent bezig is." Een geweldenaar, wiens kunst twee keer „entartet". ontaard, werd ver klaard, de Weense pers gebruikte de term al tn het begin van deze eeuw en de Nazi's deden het in 1937 nog eens dunnetjes over. En eigenlijk alleen maar omdat het Kokoschka om de nergens om wond. door Stan Rijven Robert Palmer (foto Lex v»n Rossen) AMSTERDAM Hoewel Robert Palmer al sinds 1974 zich als solo artiest manifesteert, kan hij pas de laatste jaren rekenen op succes bij een groot publiek. Zijn huidige toer- nee, de derde in successie, is uitge breider dan ooit. Maandagavond bracht hij in Carré een optreden dat op enkele momenten na weinig ver rassing bood. Hoewel hij zich liet be geleiden door een hecht spelende band en zelf goed op dreef was, bleef het concert steken in gebrek aan overtuigingskracht. De doorbraak die deze Engelse zanger enkele jaren geleden maakte was vooral te danken aan de hitsingels van de goedverko- pende albums Double fun en Secrets. Onlangs werd daar Clues aan toege- Van onze kunstredactie AMSTERDAM Met groots opgezette veelzijdige projecten rondom de componisten Max Reger, Franz Liszt, Olivier Messiaen en Krysztof Penderecki vragen enkele orkesten en ensembles de komende weken opvallend aandacht. Het twee daags Franz Liszt Festival in Utrecht (aanstaande vrijdag avond in de Nicolaikerk en zondagavond in Muziekcentrum Vredenburg) springt er extra uit omdat het is opgezet door de pas één jaar oude Stichting Nederlandse Liszt Kring, die streeft naar de erkenning van LiSzts werk in ons land. Bij monde van Koos Groen meldt de ..Mr. J. A. H. Baron Van Zuylen van stichting dat de huidige generaties fris tegenover de romantiek en Liszt kunnen staan, onbelast met achter haalde vooroordelen jegens deze dui velskunstenaar in priesterkleren, te vens schoonvader van Wagner. In ons land kan de pianist Reinbert de Leeuw worden genoemd als pleitbe zorger (men denke aan de bijzonder geslaagde lp met pianomuziek uit Liszts laatste levensjaren): hij be vindt zich dan ook onder de uitvoe rende musici tijdens dit festival. De ploeg die de Liszt-stichting bijeen heeft gebracht maakt dit festival op zich al belangwekkend: de pianisten Ronald Brautigam, Al win Bar, Mar tij n van de Hoek, Daniel Wayenberg; Lucia Meeuwsen en Lieuwe Visser vocalisten. Vera Beths viool, Bernard Bartelink orgel en het Collegium mu- sicum amstelodamense onder leiding van Kees de Wijs voor diverse koor werken Op beide avonden, zo valt uit het voorbeeldig samengestelde en zeer uitgebreide programma te lezen, wor den hier zelden of nooit uitgevoerde stukken ten gehore gebracht. Nou is Liszt (1811-1886) een bodemloze put, want hij liet zo'n 1300 composities na, waarvan de helft voor piano. „65 com posities zijn nimmer gepubliceerd. Dat is bijna 100 jaar na zijn dood een grof schandaal", schrijft Koos Groen met heilige verontwaardiging, waar uit een grote liefde voor de Hongaar se grootmeester spreekt. Wie meer wil weten over de Nederlandse Liszt Kring: het secretariaat is in Utrecht, Mgr. Van de Weteringstraat 29, tel. 030-310888. Nijevelt leidt het Residentie Orkest in een Regerprogramma." Dat was in 1907, met „Max Reger aan het kla vier". Ook in 1916 was Reger gast bij het Haagse orkest en leidde hij de eerste uitvoering van de Mozart-vari- aties. Het is dan ook wellicht vanuit nostalgische gevoelens, dat het Resi dentie Orkest in de komende weken vijf programma's gaat wijden aan het tegenwoordig nog zelden uitgevoerde oeuvre van deze componist die leefde van 1873-1916. In deze serie komen ook de componisten aan bod die hun invloed op Reger hebben doen gel den. zoals Wagner, Brahms, Bach, Wolf, Chopin, Liszt en Debussy. De reeds nu vrijwel uitverkochte concer ten worden in de Nieuwe Kerk gege ven op 18, 26, 29 oktober. 1 en 8 november, concerten met twee pauzes. Rondom Reger klinken op het eerste concert aanstaande zaterdag o.l.v. Michel Tabachnik: Isoldes Liebestod van Wagner in een pianobewerking van Liszt, de Tragische ouverture van Brahms en Tod una Verklarung van Strauss. Van Reger zelf de Variatio- nen op een Beethoventhema, een werk uit 1904, een periode waarin hij compositorisch op het toppunt van zijn kunnen staat, de Hiller-Variatio- nen voor orkest, elf variaties en een geweldige dubbelfuga op een thema uit Hillers Singspiel „Der Arndte- kranz". Hans Zender leidt het tweede concert op zondagmiddag 26 oktober met het aan uitvoerenden en toehoor ders veel eisen stellende Strijksextet op. 118 en de onder invloed van De bussy staande Romantische Suite. Op alle vijf concerten veel kamermu ziek, naast het orgel bij Reger zeer belangrijk. den; de zingende zaag, vogelfluit of stuk spoorrails boeien hem evenzeer als bronnen van klank. Onder zijn leiding klinken vervolgens een instrumentale klaagzang voor de figuur Adam uit zijn opera Het verlo ren paradijs, een werk voor 42 strij kers en slagwerkgroepen genaamd Anaklasis (Penderecki raakte in 1960 hiermee op slag in het westen be kend) en het concert voor viool en orkest. Stukken uit diverse perioden in Penderecki's leven, helaas niets met koor of zangsolisten. voegd. Luistert men al zijn platen in volgorde af dan valt op hoe hij vele stijlen op eigen wijze weet te verta len. Funk, reggae, rock en sinds kort synthetische new wave krijgen met zijn negroïde stem een geheel eigen lading. Ritme, perfectie en stijl zijn daarin de sleutelwoorden. Die ele menten waren in Carré weliswaar aanwezig maar konden slechts bij vlagen omgezet worden in warmte en gedrevenheid. De drie toetsenpane- len van Jack Waldman namen een prominente plaats in. Gitarist Alan Mansfield voegde daar af en toe nog een extra synthesizer aan toe. Bassist Christopher Bishop deed zijn werk, net als slagwerker Michael Dawe die dikwijls zwakke momenten in zijn spel vertoonde. Palmer was deze keer in snelle witte laarsjes en een wit t- shirt met modieuze opdruk, gekleed. Hij nam regelmatig de gitaar ter hand alsof hij daarmee zijn onzeker heid trachtte te camoufleren. Die ver dween pas toen, na een valse start met geluidsproblemen, Sneakin' Sal ly de band goed op gang bracht. Voor het overige zou hij vooral recent ma teriaal brengen en slechts twee nieu we nummers. Vlakheid overheerste. Die verdween met erupties van sa mengebalde spanning zoals in Bring me Suspicion. Clues zat met zijn inge bouwde metronoom, het constante monotone ritme, eveneens die gela denheid waarin Palmer het best kan gedijen. Maybe it's you. maybe it's me was een danige misser. Een paro die op hard rock? Tegen het eind kwam de band weer terug zodat Bad case of loving you het publiek uit de stoelen losweekte. De toegift hield de zaal op de been want Stile Lives met een aan Philip Glass refererend orgel melodietje, was een overtuigende fi nale. door Louwrens Lange voort AMSTERDAM Nu het beeld van de barokmuziek in de laatste dertig jaar grondig is bijgesteld, breiden veel uitvoerende musici in de sector „authentieke aanpak" hun repertoire uit naar de Weense klassieken. Zo begon de Nederlandse barokvlolist Jaap Schroder samen met de Belg Jos van Immerseel op een fortepiano maandag in de Kleine Zaal van het Concertgebouw in Amsterdam aan een serie van drie concerten, waarin ze een groot gedeelte van de Sonaten voor piano en viool van Mozart ver tolken. Mozart is in. Op alle fronten vormen zijn werken een gewild object van studie en revisie. Harnoncourt werkt aan het symfonische repertoire met het Concertgebouworkest en voert de opera's op in Zürich, Ton Koopman heeft al gedetailleerde plannen voor een „andere" Zauberflöte in het Hol land Festival '82 en het Engelse or kest Academy of Ancient Music neemt de symfonieën op in de origi nele bezettingen met weer Jaap Schröder als concertmeester. Voor de Sonaten, gespeeld op een origineel instrumentarium, is zelfs de Kleine Zaal nog groot en gaat veel van het geluid verloren. Schröder speelt Mozart zonder franje, maar houdt zich vaak erg op de vlak te. Een zekere saaiheid is hem dan niet vreemd. Jos van Immerseel daar entegen haalde uit de fortepiano een door Hengst in 1978 gebouwd instrument naar de principes van Stein uit de 18de eeuw buitenge- Kljk maar naar de portretten de serie „Menschköpfe" die hij in 1910 voor „Der Sturm", de spreekbuis van de toenmalige avant-garde, maakte, 'n Paar opdeze tentoonstelling: Yvet- te Guilbert bijvoorbeeld. Herwart Walden, de uitgever van „Der Sturm", Gertrud Eysold en nog enke le anderen. Bij Kokoschka kun je nu eens zönder overdrijving spreken van psychologi sche portretten: hij ontleedde zijn „slachtoffers", zoals hij ze zelf noem de tot In de kleinst nuances. Zijn hele leven bleef hij dergelijke portretten maken, van Pablo Casals. Konrad Adenauer, Paus Pius XII, Agatha Christie of Golda Meir (met een litho op de expositie) Kokoschka begon alleen aan zo'n portret als het model hem aansprak, aanstond. „Ik kan iemand niet por- Het Antiquariaat van Gendt had di verse zeer dure stukken in de veiling gebracht, waaronder een zestiende eeuwse roman van de secretaris van de Oostenrijkse keizer Maximiliaan (geschatte waarde 80.000 gulden). De ze boeken werden echter niet ver kocht, wat volgens een woordvoerder van het antiquariaat samenhangt met de aarzelende conjunctuur. Naar de directie van de Franse rijksmusea maandag heeft bekendge maakt, is de oud-conservator Rose Valland, die tijdens de Duitse bezets ting de verdwijning van talrijke kunstschatten naar Duitsland wist te voorkomen, vorige maand op 81-jari- ge leeftijd overleden. 8inds 1932 was woon gefraseerd en subtiel spel. Als zij verbonden aan het Jeu de Paume. duo sloten Schröder en Van Immer seel nog niet geheel aan, maar in de volgende avonden, 3 november en 8 december, zullen zij meer naar el- kaars visie zijn toegegroeid. Zonder Rose Valland zouden tiendui- zende kunstschatten, waaronder eni ge belangrijke schilderijen uit het Louvre, niet kunnen zijn teruggege ven aan hun eigenaars. Speciaal vandaag Zingende zaag Dingen van de Dag laat rechtstreeks het gesprek horen dat minister Van Aardenne heeft met zeven leden van de actie „Dodewaard dicht". Zo wordt voldaan aan de eis van het landelijk overleg van de actie. U ook nog wat te eisen? Hilv. 2/14.30 Te vroeg groen licht van de overheid voor wetenschappe lijk onderzoek naar de erfe lijkheid? Discussie in Ken merk. Ned. 2/19.33 Volgens een onderzoek staat 98 procent van het volk achter idee en doel van een codicil, een bereidheidsver klaring na de dood organen af te staan voor transplantatie. Veronica pakt het aan en dus worden sportlieden ingescha keld om meer codicildragers te vinden. Ned. 2/21.00 Van de Poolse componist Krzysztof Penderecki (geboren 1933) is in Ne derland dankzij het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest al heel wat uitge voerd. Onder het motto „Penderecki in Rotterdam komt hij twee weken in de Maasstad werken aan het con servatorium en bij het orkest. Als bekendste van de naoorlogse Poolse toondichters Baird, Serocki, Lutos- lawski) staat zijn naam voor aanspre kende onderwerpen (o.a. een klank- dicht voor de slachtofers van Hirosji- ma en grootste klankeffecten, ook al wijst hij er met nadruk op nooit gein- teresseerd te zijn geweest in klank op zichzelf. „Een componist, wil hij com ponist zijn, moet er een esthetisch bevredigende vorm aan geven". Of dat het geval is met zijn De natura sonoris (Over de aard van de klank) nr 2 zal iedereen zelf moeten uitma ken op het eerse concert in de serie Z in de Doelen op vrijdag 24 oktober (in Den Haag als gast van het R.O. één dag eerder.) In zijn geluidsonderzoek treedt Pen derecki gaarne buiten gebaande pa- Bedelen Alarm. De AVRO is boos op de NCRV. Zondagmiddag werd die omroep in het radio-programma AVRO-Magazine de mantel uitge veegd. Resultaat van een onder deel in een televisieprogramma van de zaterdagavond: Schrik draad. Een nieuw programma, be doeld om te prikkelen, dat ook deed en verder opviel door teveel gewilde rommeligheid in de pre sentatie AVRO boos, want Schrikdraad plaatste kanttekeningen bij de ra ge van gokken voor een goed doel. Een wild groeiend onding. Gestart door AVRO's Telebingo, eerder dit jaar. Die serie uitzendingen, waarbij de Olympische Spelen voor gehandicapten tot goed doel waren verheven. Een serie ook, die ten onrechte niet werd gestopt toen de beoogde gelden binnen waren. Logisch, volgens omroep-denken, Telebingo was een succes. Hoge kijkcijfers. Dus komt er een ver volg: Telebingo 2. De goede doelen daarvoor zijn al, hoewel met enige moeite, bijeen gezocht. Geldge brek genoeg bij schone wensen. De opbrengst van de nieuwe serie wordt zo hoog geschat, dat 5,2 miljoen gulden zal kunnen terug vloeien naar de wederverkopers van de bingokaarten. Een select aantal bedrijven, dat bovendien nog aardige en gratis promotie erbij krijgt door de combinatie televisie-goed doel. Bij dit soort uitzendingen/onder nemingen, mag maximaal veertig procent van de inkomsten aan de strijkstok blijven hangen. Dat lukt. Als alle kosten afgetrokken zijn, maken van het programma, drukwerk, prijzengeld, douceurtje voor wederverkopers, als dat alle maal van de bruto opbrengst afge trokken is, blijkt onderweg onge veer éénderde aan de strijkstok te zijn blijven hangen. Schrikdraad vond dat uit, onder meer aan de hand van een intern AVRO-stuk. Gokken-show-goed doel-kijkcijfers. Slecht voor het le denbestand zullen de uitzendin gen niet zijn. Conclusie: het goede doel ten eigen bale aangewend. AVRO-baas Siebe van der Zee meende dat het pas aan het einde van de nieuwe bingo-serie tijd is om te reageren op de NCRV com mentaren. Een dag later, zondag middag, bleek de AVRO boos ge noeg om er alsnog een bestraffend commentaar over uit te spreken. Het werd voorgelezen door Jan de Visser, eens öök NCRV, maar in middels hoog opgeklommen in de AVRO-radio hiërarchie. Wat verwijt de AVRO de NCRV? Alleen eigenlijk dat de NCRV, „uitgerekend de NCRV, stemming heeft gemaakt tegen Telebingo". Uitgerekend de NCRV, want vroe ger werkte daar Johan Bodegra ven, de „aartsbedelaar" zoals De Visser hem typeerde, uitvinder van dit soort programma's. Voor de rest geen houtsnijdende inhoudelijke kritiek. Niets over feitelijke onjuistheden. Niets over vooringenomenheid. Wel nog een verwijzing naar de stapel goede doelen die de AVRO heeft opge- spoort. En een fraaie omkering: de programma's van Bodegraven hebben de NCRV „bepaald geen windeieren gelegd", maar van Te lebingo krijgt de AVRO er geen nieuw lid bij, die komen alleen maar vanwege het algemene pro gramma-aanbod. Gewoon, kijk naar je eigen-kri tiek. Wie zwijgt stemt toe. Tele bingo vergeleken met Haak in of 4xZN. Dat doet toch wel erg veel onrecht aan de puur professionele manier waarop Telebingo, inclu sief adviezen van een public rela tions-bureau, tot een succes werd gemaakt. Bedelen is bijzaak, niet anders dan Schrikdraad bedoelde. Ergernis Vast onderdeel van Schrikdraad moet het interview met de erger- nisknop worden. Interessant per soon wordt ondervraagd en het publiek mag op de stopknop druk ken als het niet meer bevalt. Is de meerderheid bereikt, dan wordt het interview gestaakt. Zaterdag was dr. Van der Schaar, hartchirurg, eerste slachtoffer. Hij haalde probleemloos het einde. Na dertig vragen kon hij nog voldoen de mensen boeien. Hoewel Sleeu- wenhoek en Mochel hem uiteinde lijk maar gingen jennen over de schadevergoeding die hij krijgt. Maar ook daarvan werden de knoppen niet ingedrukt. Wat keur je nou af door op de knop te drukken? Waren de vra gen niet goed? Bleek de interesse voor het timmerbedrijf in Ouaga dougou, toch minimaal? Was de geïnterviewde te onbelangrijk? Had hij niets te vertellen, of flifte hij soms? Nog veertig andere rede nen voor ergernis liggen in de la. Het beviel niet. Over en uit. Iedere gast weet vantevoren waar hij/zij aan begint. Aan een num mertje om het nummertje, in een programma dat wil prikkelen, ter wijl de uitkomst niets zegt. Mannen Wat is nu het verschil tussen een veelbelovend zangeresje dat zich ten bate van haar carrière laat uitkleden in Privé, en een meneer op een volkstuintje die zich moet zien te redden uit vragen naar, hoe het de eerste keer was met z'n vrouw? Natuurlijk de VPRO had aanzienlijk betere bedoelingen met het programma „Mannen" van zondagavond. Tien mannen over relaties, liefde en geluk. Maar toch, het werd te vaak loeren door een sleutelgat. En of dat nu uit pure verveling en sensatie zucht gebeurt of vanwege de ver dere training van de progressieve pijltjesgooier op de grote relatie- kaart, het blijft loeren door een sleutelgat. Een hobby die bij de getoonde relaties nog geen ingang had gevonden. Gezakt Hoe heette de uitvinder van de telegraaf. Hoe vaak cirkelde Ga garin om de aarde? Welk land ver sloeg Engeland voor het eerst op Wembley? Reuzen pim-pam-pet heet nu „Cum Laude" en is een van de nieuwe quizjes op de televisie. Gisteravond was het première van dit spelletje, dat volgens presenta tor Eddy Becker, wat betreft de vragen op het niveau van Twee voor twaalf ligt. Eerst twee minu ten algemene vraagjes, daarna even lang over de zelfgekozen hob by (Tour de France sinds 1945. Nieuw-Zeeland en wat er naast postzegels verzamelen verder nog bestaat). Voor de rest was het ge woon een zenuwenspelletje. Nog slecht gebracht ook. De klok speelt een grote rol maar wordt niet getoond. De juiste antwoor den verschijnen onnavolgbaar op het scherm. Hopelijk wordt de vol gende keer duidelijk wat het ver schil is tussen tussen geen ant woord, „pas" en een fout ant woord. Want zo simpel als het was volgens de gastheer, dat antwoord werd niet gegeven. Oskar Kokoschka: zelfportret,!] lin tretteren, tenzij ik erin slaag om als een conservenblik te openen °u' hij een jaar of vijf geleden nog Over de reden van dergelijke* ringen was hij nauwelijks geheijKon: nig. integendeel, soms zelfs or< !(iv mant-openhartig. Zo heeft hi, voorbeeld de beroemde Italiaan»tr'' rlgent Arturo Toscanini eens w« ien tuurd. „Hij kwam op me over )roa bibberende kat. Volgens mij h* fj een metronoom waar andere ug een hart hebben zitten!" Toen Kokoschka in 1919 i werd aan de Academie te 1 begon hij aan een reeks stadf ten, een cyclus, die uniek i beeldende kunst. Hij schild! van Dresden er is er hier 1 1923 Amsterdam. Lyon, si Venetië en Jeruzalem. Wel hei| re. maar zeker geen topogi stadsgezichten, geen reisrew ook. maar indringende „pori van de wereld" Net als de ]l litho-series als ..London" en j hattan". Kokoschka werkte vaak en g reeksen, zoals al in 1921 de „Var nen über ein Thema, een serie tien tekeningen van een jonge v die naar Bach luistert: expresj me in de ware zin van het woord'! de latere series zijn ook enkele beelden te zien, uit „King (1963). „Hellas" (1964), „Reis I Apulië" (1964), de „Odyssee" (191 „Saul en David" (19691 De tentoonstelling is samen^ uit de verzameling van Reii Graaf Bethusy-Huc uit Wenenj eerder te zien in een aantal n de V S. In Amsterdam is de aangevuld met enkele schl zoals de beroemde „Mandril"èli terdam en de „Reuzenschildptf i Den Haag jjj Oskar Kokoschka, grafiek 1904-1? is nog tot 27 oktober te zien lol Stedelijk Museum, Amsterdaa len 16-19 (beneden links). Maai' m zaterdag van 9.30-17.00 uur.i dag van 13-17 uur. ADVERTENTIE T-tendB0- MTis*e,d Hart09 O*#*] poPPa9Aer'puz ode^l" wed1*

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4