Minister spreekt met betogers Dodewaard Brief Arabische boycot is treurig stuk Politie mag publikaties niet onmogelijk maken Korten op salarissen onderwijs van de baan Nerveuze spanningen Valdispert Statiegeld op frisdrank terug IAK AAN ROEST? Tectül Altl rwl De échte Tectylis.au ROEST AAN LAK- g]Valvoline0 Rotterdam wil betere greep op beunhazerij Leidraad over positie van pers Over zes weken wetsontwerp hypotheekrente bloemen sturen l\aiTier Regering gaat glashard voorbij aan drie aangenomen Kamermoties amer is tegen terplaatsen Nehem paar Den Haag J^ÉNSDAG 15 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET >h s3 hui Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er «al in At toekomst weer statie- reld worden geheven op ï„e frisdrankverpakkin- ren van glas en kunststof. Minister Ginjaar van mi lieuhygiëne vertelde gis teren bij de Centrale vere niging van Nederlandse wijnhandelaren, dat het bedrijfsschap voor fris dranken vorige week beeft besloten «elf een verordening te maken die dit gaat regelen. Verder beeft het bedrijfsschap besloten dat er in de toe komst «oveel mogelijk één type fles moet komen, todat het retoursysteem voor de flessen makkelij ker gaat werken. In juni van dit jaar kon digde de minister een al- gemene maatregel van be stuur aan, die hetzelfde beoogde als de verorde ning van het bedrijfs schap. Aanleiding daar toe is in de eerste plaats zijn bezorgdheid over de afvalstroom, die onder meer wordt veroorzaakt door het weggooien van flessen. De reinigingsdiensten voeren per jaar ongeveer zes miljoen ton afval af. Daar komt nog zes mil joen ton bouw- en sloopaf val. vijf miljoen ton zui veringsslib, 29 miljoen ton havenslib en andere soorten afval bij. In to taal betekent dat 45 mil joen ton afval. Huishou delijk afval beloopt zo'n 3,5 miljoen ton, waarvan verpakkingsmateriaal een kwart uitmaakt. Meer dan eens heeft de minister zijn afschuw la ten blijken over de op komst van de zogeheten pet-fles, de plastic limo- nadefles. Maar ook flesjes van kleinere inhoud, die voor de vuilnisbak zijn bestemd, vormen een aan slag op het milieu. Daar bij komt dat ze uit oog punt van grondstof- en energiebesparing zeer on gewenst zijn. Ruim een jaar geleden wilde de minister al een globaal inzicht van hoe het bedrijfsleven zichzelf beperkingen zou kunnen opleggen. Erg veel heeft dat echter niet opgele verd. Vandaar dat de mi nister in de zomer van dit jaar met de aankondiging van een algemene maatre gel van bestuur is ge komen. Ginjaar riep ook de wijn handelaren op om met ideeën te komen voor het in de hand houden van de stroom van lege flessen, waarvoor ook zij deels verantwoordelijk zijn. 3alïan onze verslaggevers den haag. dodewaard Minister Van Aardenne (Economische Zaken) spreekt vandaag een uur lang met organisatoren van de actie Dodewaard gaat dicht. De bewindsman en de actievoerders in spé hebben elkaar enkele dagen voor de voorgenomen blokkade van de "Jloelderse kerncentrale toch weten te vinden (lea Een gesprek dat vanmiddag om half De Tweede Kamer heeft aangedron- dne op het ministerie van economi- gen op een gesprek ln de hoop dat Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De maatregelen die de politie neemt bij de handhaving van de openbare orde en bij de uitoefening van justitiële politietaken mogen er niet op gericht zijn bepaalde publikaties onmogelijk te maken. Wel kunnen journalisten en fotografen in buitengewone omstandigheden beperkingen worden opgelegd. iche zaken plaatsvindt, zal door de daarmee een gewelddadig verloop VARA-radio rechtstreeks uitgezon- van de actie vermeden kan worden, den worden Minister Van Aardenne De regering had duidelijk gemaakt dat een bezetting of blokkade het huidige voornemen onaanvaard baar is. beeft geen bezwaar tegen openbaar beid van hun gesprek, op uitdrukke lijke wens van zijn gesprekspartners. Premier Van Agt heeft gisteren in de Kamer het standpunt herhaald dat de zogeheten maatschappelijke dis cussie over kernenergie wel degelijk sluiting van de bestaande Nederland se kerncentrales tot gevolg kan heb ben Van Agt. „De uitkomsten van de discussie kunnen zelfs tot sluiting van de centrales leiden." Sluiting op dit moment, zoals de ac tievoerders eisen is echter niet aan de orde. Hechtenis De politie heeft opdracht gekregen Ujdens de acties rondom de centrale alleen tot aanhouding over te gaan wanneer er sprake is van ernstige strafbare feiten. De Arnhemse offi cier van JusUtie, mr F. Boerwinkel, zei gisteren in Dodewaard dat de monstranten alleen zullen worden aangehouden voor feiten die het mo gelijk maken de aangehoudenen ln voorlopige hechtenis te nemen, zoals openlijke geweldpleging. Gestreefd wordt de mensen die zijn aangehou den zo spoedig mogelijk te berechten. Dit selectieve vervolgingsbeleid houdt ln dat over het algemeen het opwerpen van blokkades op de open bare weg, hoewel strafbaar, niet zal worden vervolgd. In een open brief aan de anti-kern energiebeweging heeft de waarne mend burgemeester van Dodewaard, J. H. Bergh, gisteren laten weten het te betreuren dat tot een blokkade van de kerncentrale is besloten. Hij wijst de acUevoerders erop dat zij welis waar het vaandel van de geweldloos heid voeren, maar dat een blokkade een vorm van geweld is waarbij de vrijheid van anderen wordt aange tast. Bergh schrijft verder dat de an ti-kernenergiebeweging niet eendui dig is en dat niet iedereen geweld afwijst. „Daarom heeft de overheid, overigens met grote tegenzin, een aantal voorzorgsmaatregelen moeten nemen." Minister De Ruiter (justitie) geeft een toelichting op de landelijke politieperskaart. Naast hem collega Wiegel van binnenlandse zaken. Deze bepalingen vormen de kern van een gisteren gepubliceerde „leidraad over de positie van de pers bij politie optreden". De minister van binnen landse zaken en van justitie hebben deze regeling ontworpen om meer duidelijkheid te verschaffen over de wederzijdse bevoegdheden bij ernsti ge verstoringen van de openbare or de, zoals gijzelingsacties en groot scheepse betogingen. In het recente verleden is het meermalen tot botsin gen gekomen tussen politie en ver slaggevers Bij die botsingen gebeurde het niet zelden dat de politie foto- en filmma teriaal Ln beslag nam of onbruikbaar maakte. In de leidraad wordt gesteld dat de politie daartoe op grond van haar algemene taakomschrijving niet de bevoegdheid heeft Inbeslagne ming is volgens de ministers slecht gerechtvaardigd, wanneer de betrok ken voorwerpen kunnen dienen om in een strafrechtelijk onderzoek de waarheid aan het licht te brengen Perskaart Gehoopt wordt dat de problemen tus sen politie en journalisten ook wor den verminderd door de invoering van een landelijke politieperskaart Deze kaart dient ter vervanging van de verschillende perslegitimaties waarmee de politie tot nu toe bij rellen, demonstraties en andere orde verstoringen werd geconfronteerd De nieuwe kaart werd gisteren doof de ministers De Ruiter (Justitie) en Wiegel (binnenlandse zaken) persoon lijk geïntroduceerd op een bijeen komst in Den Haag. Over de invoering van een landelijke politieperskaart is jarenlang gespro ken in het Overlegorgaan politie-jus- titiepers, dat bij zijn voorbereidende werk tal van haken en ogen ontmoet te. Besloten is dat de distributie van de nieuwe legitimaties in handen zal worden gelegd van een stichting, waarvan het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordigers van journa listieke organisaties, waaronder de Nederlandse vereniging van journa listen (NVJ) De voorzitter van deze stichting, C Meijer, zei gisteren te verwachten dat twaalfhonderd kaarten zullen worden uitgegeven. De houders van de kaar ten zal veelal toegang worden ver leend tot plaatsen die voor anderen ontoegankelijk zijn, zoals afgezette gedeelten van de openbare weg. Pasjes Die voorzorgsmaatregelen zijn zeer omvangrijk. Zo zal op een afstand van enkele honderden meters van de zwaar verdedigde centrale een onge- Van onze soc - econ. redactie DEN HAAG Over zes weken ligt er een wetsontwerp van de regering bij de Tweede Kamer inzake onder meer beperking van „excessieve" rente-af trek voor hypotheken. Minister Van der Stee (financiën) deed deze toezeg ging gisteravond in de Tweede Kamer. De toezegging kwam, nadat de rege ringspartij CDA had aangekondigd, een motie van de PvdA (oppositie) over de hypotheekrente te zullen steunen. Over dez aankondiging van het CDA zei Van der Stee in het debat. „Dit verbaast me, verdriet me, verrast me en stelt me teleur." De minister herinnerde aan een motie van CDA en WD die deze zomer is ADVERTENTIE veer één meter hoge ring van scherp aanvaard en waarin de regering werd jlwart miljard nu ergens anders zoeken' 1'iB onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet is afgestapt van zijn plan om rolsend jaar 265 miljoen te bezuinigen op de onderwijssalaris- kisai Premier Van Agt liet gisteren aan de Tweede Kamer weten dat de regering instemt met suggesties van WD en CDA om het bedrag ergens anders vandaag te halen. De j. o^kteringspartijen hebben hiertoe een motie ingediend, die in fc Kamer brede steun heeft gekregen. prikkeldraad worden afgeworpen. Verder zullen in twee ringen verkeers- afzettlngen worden aangelegd: dit af gezette gebied mag alleen met een speciaal pasje worden betreden. De tot verboden gebied verklaarde zone is ingesteld op grond van de gemeen tewet.. die de burgemeester de be voegdheid geeft bijzondere maatre gelen te treffen wanneer hij versto ring van de openbare orde vreest. Op de Waal, waaraan de centrale ligt, zal het scheepvaartverkeer doorgaan, zij het dat gisteren een verbod van kracht is geworden om in de buurt van de centrale stil te liggen. Aan de grens met WestrDultsland, van waar mogelijk ook demonstranten naar Dodewaard zullen komen, zal nauw lettend worden toegezien, maar nie mand zal aan de grens worden tegen- of vastgehouden, omdat hij naar Do dewaard wil. gevraagd, dit najaar te komen met bpeaalde maatregelen voor aftrek posten. waaronder de aftrek vanb de hypotheekrente „Ik doe mijn best die motie uit te voeren, maar word daarvoor nu afgestrat." aldus Van der Stee tot PvdA en CDA. gistermiddag had de minister even wel nog gezegd, dat het „geen realisti sche verwachting is, dat over een maand al kant en klare wetsontwer pen" met betrekking tot de hypo theekrente bij de Kamer kunnen lig gen. Toen wilde de minister niet ver der gaan dan dat „zo spoedig moge lijk" de wetsontwerpen gereed zou den komen. Het CDA handhaafde niettemin de steun aan de PvdA-motie, die werd aangenomen met slechts de stemmen tegen van WD en de CDAers Aarts. Van Muiden en Mateman fcn Agt weigerde aan te geven op Mke manier het bedrag van 265 mil *n gulden nu bij elkaar geschraapt tl worden. Wel zei hij dat een deel rvan alsnog uit de onderwljsbegro- tng zal moeten komen. De rest zou ehaald moeten worden uit een alge- de loonmatiging, waarover straks «proken zal worden met de sociale ntners premier gaf in dit verband al aan it de uitkomst van het loonmati- agsoverleg voor volgend jaar bepa i is voor de mate van bezuiniging de onderwijsbegroting. WD en DA hebben elkaar vorig week ge- Bden op het plan om honderdder- i miljoen uit de onderwijsbegroting fhalen en nog eens honderddertig Doen uit een algehele loonmati- ^^fractieleider Terlouw en Den drongen er bij Van Agt op aan nu aan te geven hoe het te bezuinigen tdrag zal worden verdeeld. „Als wij at nu niet te horen krijgen, kunnen U straks niet «ver de afzonderlijke tgrotlngen gaan praten." zei Ter- uw. t premier weigerde echter nu een «ze te doen. „Ik kan geen ijzer met mden breken," zei hij Hij verklaar- dat er nader beraad nodig is om n andere oplossing te zoeken voor salarisplan van het kabinet. Hij Hoofde dat het kabinet „zo spoedig ogelijk" met een standpunt hier- zal komen. Blijken de cijfers van t kabinet dan achteraf niet te klop- met de uitkomst van het komen- loonoverleg, dan is er altijd nog instrument van de Voorjaarsnota o dat met elkaar in overeenstem- dog te brengen, meende Van Agt ADVERTENTIE beschermt! Adressen in de Gouden Gids (Auto Anti-Roest beh Kamer van Koophandel ingeschakeld Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De gemeente Rotterdam gaat van iedere bouwvergunning een afschrift naar de Kamer van Koophandel sturen om een betere greep te krijgen op de beunhazerij in de bouwwereld. Via de tekstverwerkingsappara- tuur van de dienst Bouw- en Wo ningtoezicht van de gemeente zal in het vervolg de naam van de aannemer(s) op de bouwvergun ning vermeld worden. De Kamer van Koophandel kan dan contro leren of het om bonafide bouwers gaat en zonodig de Economische Controle Dienst inschakelen. Dit heeft de raadscommissie Ruimte lijke Ordening op voorstel van wethouder Mentink gisteren be slist. De Nederlandse Vereniging van Ondernemers in de Bouwnijver heid. die voor de vergadering uit genodigd was, toonde zich niet erg enthousiast. De NVOB had de ge meente Rotterdam voorgesteld de model-bouwregistratie verorde ning van de minister van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning en de staatssecretaris van economische zaken over te nemen Deze bewindslieden stellen zich voor de misstand van beunhazerij en sluik bouw in de bouwwereld mede te bestrijden door op ge meentelijk niveau een register van bouwverordeningen aan te leggen. In dat register zouden onder meer de namen en adressen van aanne mers en bouwondernemers moe ten worden vermeld. Volgens de model-verordening geven de ge meenten aan het begin van elke maand de gegevens uit het regis ter door aan de Kamer van Koop handel. Volgens het ministerie gaat er in de sluik bouw een be drag van zo'n ƒ250 miljoen per jaar om. Papieren tijger Wethouder Mentink beschouwt het initiatief van de minister en de staatssecretaris als een „papieren tijger". Hij wacht liever met de invoering van een verordening op de berichten van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De ze werkt ook aan een model-bouw verordening. De Rotterdamse wethouder denkt hier een strijd baarder middel aan te hebben Vervolg van pagina I D'66 behaalde een succes met een motie, die wil dat teruggave van inge houden AOW premie van de werken de gehuwde vrouw pas mag worden afgeshcaft als tegelijk de gehuwde vrouw een zelfstandig recht op AOW uitkering krijgt. Premier Van Agt had al toegezegd dat het kabinet er naar zal streven de afschaffing van de teruggaaf zo snel mogelijk te laten volgen door het recht op uitkering. Maar Terlóuw (D'66) hield vast aan rijn motie, om dat hij geen enkel tijdsgat tussen deze twee maatregelen wenste. De motie werd aangenomen met al leen de stemmen tegen van SGP en mevrouw Schaapman van de PvdA Alternatief Het kabinet stelde zich thans terug houdend op ten aanzien van het alter natief van de WD, namelijk een ex tra ombuigingsoperatie van een klei ne miljard gulden, te realiseren in met name de sector van de sociale voorziéningen. Minister van financiën van der Stee noemde vorige week het plan nog .zeer positief". Premier Van Agt zei gisteren echter dat het kabinet deze plannen volgend jaar vrijwel zeker niet zal kunnen uitvoeren. Hij ver wees naar het verzoek van de rege ring om advies van de ser. Daarin heeft het kabinet de suggestie van de WD eerder te berde gebracht, overi gens zonder erop te rekenen dat daar mee volgend jaar al een kleine mil jard gulden „verdient" zou kunnen worden. „De regering zal haar speci fieke oordeel over dit specifieke punt laten afhangen van de context, waar in zulk een maatregel wordt ge plaatst". zei hij. de boot afhoudend Een D'66-motie om op „korte ter mijn" een regeringscommissie in te stellen die een beleidsprogramma voor her-industrialisatie moet uitwer ken en voor juni 1981 moet rapporte ren. kreeg brede steun. De Weten- ^ppelijke Raad voor het rege- „sbeleid heeft deze zomer rapport over deze zaak uitgebracht. De PvdA en CDA stonden achter de motie van D'66, de regering had het benoemen van een regeringscommissie willen uitstellen door Ronnie Naftaniel De brief die de regering eergisteren aan de Tweede Kamer heeft gezonden over de Arabische boycot is een treurig stuk werk. De regering blijkt de afgelopen maanden nauwelijks voortgang te hebben geboekt in de bestrij ding van de onwenselijke gevolgen van de boycot. Bovendien gaat de brief glashard voorbij aan drie moties van de Tweede Kamer, die op 30 oktober vorig jaar met slechts één stem tegen zijn aangenomen. Alleen op het gebied van de discriminatie-wetgeving en een aanmeldingsplicht van boycotverzoe- ken is enige vooruitgang te bespeuren. HAAG (ANP) De grote frac- in de Tweede Kamer zijn tegen de plannen van minister Van Aarden- ?e (ec°nomLsche zaken) om de Neder- ^dse herstruktureringsmaatschap- P'i Nehem over te plaatsen van Den Bosch naar Den Haag. VPA en WD dienden gisteren tij- «ns een vergadering van de commis- "vu tu Voor economische zaken een mo- 1 rf m om de vestigingsplaats voorlo- R* ^gewijzigd te laten. PvdA en I1' spraken zich zonder meer uit i ov oor Den Bosch als vestigingsplaats De Tweede Kamer zal de hele kwestie van de handelsrela ties met Israël en de Arabi sche wereld vermoedelijk dit jaar nog een keer behandelen, waarbij de bewindslieden dui delijk zullen moeten maken waarom zij de Kameruitspra ken naast zich hebben neerge legd. juist in een tijd waarin het antisemitisme in Europa weer de kop opsteekt. Aanleiding tot de brief van de regering was het optreden van de KLM en een tussentijds rapport van 2 april over het regeringsbeleid. Uit dat rap port bleek dat de regering ar tikel 429 van het wetboek van strafrecht wilde wijzigen, waardoor de afgifte van niet- Jood-verklartngen verboden zou worden De KLM bleef echter verklaringen afgeven over zijn werknemers in de trant van „Mijnheer X heeft geen relaties met Israël", een soort aangepaste niet-Jood- verklaring. De D'66'er Engwir- da stelde vragen, maar kreeg een ontwijkend antwoord. De Kamer wilde duidelijkheid, ook over de vorig jaar aange nomen anti-boycot-moties, waarop de bijzondere com missie inzake de Arabisch^ boycot nadere informatie vroeg Misplaatst De regering antwoordde maandag dat de KLM nog 'steeds „niet-Israël-verklarin- gen" afgeeft, maar voegde er de misplaatste geruststelling aan toe dat deze verklaringen „niet worden gebruikt op een wijze die discriminerend is voor personen wegens ras". Daarmee verwijst zij naar het binnenkort van kracht wor dende art. 429 van het wet boek van strafrecht, dat onder meer „het onderscheid maken in de uitoefening van beroep of bedrijf tussen personen we gens ras" strafbaar stelt Toch zegt de regering naar ..bevredigende" wijziging van die verklaring te streven Waarom, als zij niet discrimi nerend is? De niet-Israël-ver klaring van de KLM heeft wel degelijk het doel om op grond van Arabische verlangens on derscheid te maken tussen Jo den, die onvermijdelijk religi euze banden met Israël heb ben, en niet-Joden. De KLM is bepadfcd niet het enige bedrijf dat niet-Jood-verklaringen omzeilt door niet-Israël-ver klaringen af te geven, zodat van een verbod aan de KLM een belangrijke preventieve werking kan uitgaan. Als de regering nu niet optreedt, moedigt zij bedrijven aan de zelfde omweg te bewandelen. Dat is een beschamende ver toning. Overigens deelde staatssecre taris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat mij op 30 sep tember mee, dat de vrachtver klaring waarin de KLM mee deelde dat er geen tussenlan dingen in Israël werden uitge voerd, vervangen wordt door een positief gesteld docu ment. De alom geuite kritiek heeft dus kennelijk wel ten dele geholpen De brief kondigt verder aan dat een aanmeldingsplicht van boycotverzoeken spoedig te verwachten is en dat de commissie economische me dedinging onderzoekt of de wet economische mededin ging kan worden aangevuld. De commissie hoort op 30 ok tober de werkgeversorganisa tie en het Centrum voor Infor matie en Documentatie Israël zal de commissie bewijzen overhandigen over de boycot van bedrijven die op een Ara bische zwarte lijst staan. De wet economische mededin ging moet straks dergelijke praktijken verbieden. Gemakkelijk Naast deze positieve puntjes valt extra op hoe gemakkelijk de regering de moties van vo rig jaar naast zich neer heeft gelegd. De motie-Van de Bergh riep op tot een verbod van de afgifte van negatieve goederenverklaringen (waarin staat dat een produkt of de grondstoffen ervan niet uit Is raël of een geboycot betirijf komen). De motie-Engwirda wenste de legalisatie van deze negatieve goederenverklarin gen door de Kamers van Koophandel te verbieden. En de derde motie vroeg om richtlijnen voor de Nederland se Credietverzekerings Maat schappij. de NCM. De NCM weigerde verzekerin gen voor bedrijven die zich niet aan de Arabische boycot voorschriften hielden. De mi nister van financiën heeft mondeling met de NCM over legd. maar deze instelling heeft haar beleid niet gewij zigd. De NCM verlangt dus van bedrijven dat zij zich aan buitenlandse (Arabische) wet telijke bepalingen houden, ook als die strijdig zijn met de Nederlandse rechtsorde Een ongewenste situatie. De regering zegt nu dat zij er bij het bedrijfsleven op heeft aangedrongen „positieve" goederenverklaringen af te geven in plaats van negatieve Maar zouden bedrijven bij economische zaken en de ban ken uitzoeken waar hun pro dukten vandaan komen als zij ook straffeloos kunnen ver klaren dat ze niet uit Israël komen? Bovendien is mij ge bleken jiat het ministerie van economische zaken blijft aan bevelen om negatieve goede renverklaringen af te geven voor „harde" landen als Irak. Zuid-Jemen en Libië. Waarom voert de regering zo'n halfzacht beleid? Een na dere uitleg van deze onbegrij pelijke koers lijkt gewenst Van een echt anti-boycotrbe- leid is geen sprake. Als teken van goede wil zou de regering in een handelsak koord met Irak als dat doorgaat kunnen opnemen dat Irak geen onderscheid mag maken tussen Neder landse ondernemingen en in dividuen. Drs R. Naftaniel is directeur van het Centrum voor Infor matie en Documentatie Is raël. ADVERTENTIE rusteloosheid, examenvrees. Ook u kunt kalmer leven met een zuiver natuurprodukl uit de valeriaanwortel. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3