Een klungelig boek over organisten en orgels Achter woorden gaat nog van alles schuil Ook wie naar zijn eigen vrouw kijkt Godsdienstvrijheid in Spanje geeft protestanten de ruimte VOORBUGAN fl] Trouw VANDAAG Miljoen mensen verwacht bij mis paus in Keulen WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET door A. J. Klei Een van mijn meest aantrekkelijke eigenschappen is. al zeg ik 't zelf, dat ik altijd zeer diep nadenk alvorens een letter op papier te werpen. Zo is er ook heel wat denkarbeid verzet voordat ik ertoe overging het vandaag door mij aan te kondigen boqk in het publiek als „klungelig" te bestempelen. Indien ik spontaan te werk was gegaan, had er zonder twijfel een veel lelijker woord boven dit stukje gestaan. Het boek waar het over gaat heet „Laat zich 't orgel overal behelst door Rik Valkenburg vervaardigde interviews met, en foto's van een kleine tachtig organisten plus beschrijvingen en afbeeldingen van de bijbehorende orgels; telt 417 pagina's en is een uitgave van J. P. van den Tol te Dordrecht, die voor dit forse en stevige boekwerk 75 gulden vraagt (na 1 januari een tientje meer). Een klungelig boek, zeg ik. Waarom? Om bij 't begin te beginnen, de titel mikt op het godsdienstige sentiment van mensen die vertrouwd zijn met de oude psalmberijming en slaat niet op de inhoud Hij bestaat namelijk uit een versregel van psalm 150 in de berijming van 1773 en die regel vormt het begin van een tot het orgel gerichte opwekking, zich tot des Heren glorie bij juichend vreugdgeschal te paren. Het is mal, een tekst waarin aan het orgel geen zelfstandige functie wordt toegekend, te nemen als titel voor een boek over orgels en organisten. Als Rik Valkenburg en zijn uitgever dan zo tuk zijn op een bijbels woord op de titelpagina, hadden ze beter Job 21 vers 12 en daarvan het tweede gedeelte kunnen nemen: En zij verblijden zich op het geluid des orgels," want dit geldt stellig voor alle geïnterviewden. Ik blijf nog even van de eigenlijke inhoud af door voorts als mijn mening te geven dat de wijze waarop de rechter bladspiegel bedrukt werd, weinig fraai is. Je hebt steeds het gevoel dat het boek naar één kant overhelt. Ook stel ik vast dat de kwaliteit van sommige foto's gering is. Te betreuren valt de onzorgvuldigheid waarmee dit boek samengesteld is. Er zijn interviews met Jacques P. Bekkers, Cornells Bute en Piet Post, die alle drie reeds geruime tijd overleden waren toen het boek uitkwam. Maar nergens een regeltje, al dan niet op een inlegvel, dat dezen nog spreken nadat zij gestorven zijn. Is dit geschied in overleg met de nabestaanden? De opzet van het boek is: telkens een interview met een organist, gevolgd door een beschrijving van het door hem of haar bespeelde instrument. Maar terwijl het Rotterdamse Doelenorgel present is, ontbreekt zijn bespeler Arte Keijzer, en bij het orgel van de oude Waalse kerk in Amsterdam ontmoeten we niet Gustav Leonhardt, maar Elly Kooiman die er toevallig op studeert. Aan elk gespreksverslag gaat een in cursieve letter gezette korte levensloop vooraf. Tenminste, dat zal de bedoeling geweest zijn, maar in een paar gevallen ontbreekt die levensloop, onder andere bij Charles de Wolff en dan kun je niet met één oogopslag zien of die jongen wel ordentelijk les heeft gehad. Gelukkig staat er van De Wolff een foto bij, waarop hij met gekruiste handen speelt, hetgeen op enige oefening duidt, maar wat weten we in dit opzicht van Sander van Marion of Willem Hendrik Zwart? En van Kees van Houten? vult een wakkere lezer aan, die met mij het boek heeft doorgebladerd. Mis: van Kees van Houten is er wel een levensloop, maar die staat gezet als, en op de plek van het interview dat ontbreekt. Onzorgvuldig, om geen ander woord te gebruiken, is ook dat de auteur in twijfelgevallen niet de moeite genomen heeft, zlj n gesprekspartners nog eens op te bellen met de vraag wat zij precies hebben gezegd, maar vrolijk werkt met een tussen haakjes geplaatst vraagteken. Charles de Wolff is in „Scheveringt?)" geweest, Jan Bonefaas heeft het over een door de firma ,,Bik(?)" gerestaureerd orgel, en wij blijven k raison van 75 gulden met deze vragen zitten. En als Rik Valkenburg een voornaam niet weet, zoekt hij die niet op, maar laat die gewoon weg. Daarom vertel ik hier, dat de voornaam van Maarten Seijbels leermeester Sevenga Wim is. Dat Rik Valkenburg niet zo bar goed thuis is in de orgelwereld, is tot daaraan toe, maar als hij er een boek over maakt, moet hij dat niet zo laten merken. Hij had in elk geval niet „Duprez" maar „Dupré" moeten schrijven, Grlson niet mogen plaatsen tussen Sweelinck en Couperin en dienen te weten dat de Silbermannen vooral in de achttiende eeuw met hun befaamde orgels voor de dag kwamen. Het taalgebruik en de stijl van Rik Valkenburg zijn zeer klungelig (om deze aanduiding weer eens op te pakken). Ik laat slordigheden als „anders als" schieten en tekende aan dat Feike Asma vele composities „verzorgde" (bedoelt de schrijver dat Asma ze elke morgen water gaf?), dat gereformeerd Elburg omstreeks 1900 „een onderhavig orgeltje" (wat zou dat zijn?) heeft aangekocht en dat voor Jan J. van den Berg „Bfitz- orgelklanken als criterium voor een dispositie-samenstelling" gelder» (wat betekent dit?|. Hinderlijk is dat Rik Valkenburg vrijwel iedereen vraagt naar het verband tussen zijn geloof en zijn orgelspel en daarmee de verkeerde gedachte voedt dat orgelspelen godvruchtiger is dan, zeg maar. koeken bakken. Nog hinderlijker is dat verscheidene organisten zich geroepen voelen te verklaren, dat zij zonder geloof niet in staat zouden zijn een toets neer te drukken, hetgeen ik zo vrij ben niet te geloven. Verkwikkend is daarentegen de reactie van Klaas Bolt, die te kennen geeft dat hij vaak vrome organisten abominabel slecht heeft horen spelen. En Louis Toebosch zegt: „Een nlet-gelovige kan de prachtigste religieuze muziek maken." Precies, en een gelovig schrijver kan.nee, laat ik niet flauw doen. Het ergste vind ik de vergaande tuttigheid in dit boek. Wat te zeggen van dit soort zinnetjes: „Tja, de heer Matter heeft nu eenmaal een mening. Ik vertelde al dat hij voor geen kleintje vervaard is." Dit is de reactie van Rik Valkenburg op de opmerking van Bert Matter, dat er iets mis is, wanneer op de kansel de waarheid verkondigd wordt en er tevens de meest wanstaltige liederen worden aangeheven. Rik Valkenburg wekt de indruk dat de Nederlandse orgelwereld een zeer kneuterige bedoening is, waar de vraag hoe je tegenover Jan Zwart staat doorslaggevend is en waar de meest onnozele en breed uitgemeten anekdotes hilariteit teweeg brengen. Uit „Laat zich 't orgel overal" stijgt een muffe lucht open laat ik nu maar ophouden, anders ga ik toch die lelijke woorden gebruiken, die ik ingeslikt heb. HOME De eerste ronde van de groepsgesprekken in de bisschoppensynode heeft wei nig nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Er zijn twee stromingen zichtbaar: de een voorzichtig, open, pastoraal, praktisch; de ander zelfbewuster, leerstellig. Vrijwel unaniem heeft de synode gisteren besloten om toch een aantal resoluties op te stellen en deze aan de paus aan te bieden; vervol gens om de synode te besluiten met een eigen korte boodschap aan het ,volk Gods". Een commissie van vijf zal deze boodschap ontwerpen; aarts bisschop Danneels van Mechelen- Brussel is de enige Europeaan van dit vijftal. De elf taalgroepen hebben ieder een verslag gemaakt over hun beraad, dat bijna de hele vorige week heeft geduurd. Het is de taak van de syno deleiding en ook weer van de taal groepen om van daaruit tot resoluties te komen. Enkele dingen tekenen zich wel afal is voorzichtigheid gebo den. De samenvattingen van de ver slagen zijn door het secretariaat van de synode vervaardigd en hier en daar gekleurd en bijgeschaafd. Een eerste punt is de al aangeroerde kwestie van de twee stromingen. Het is duidelijk dat het harmoniemodel overheerst, vooral vindt men dat er eigenlijk geen sprake is van twee, maar eigenlijk van één stroming, die op verschillende wijzen tegen het licht kan worden gehouden. Een har- waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-5629444 telex 13006 Postgiro 6$ 00 00 Bank Ned. Credietbank Rekenïngnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel. 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel. 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel. 070-469445 (redactie) tel. 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel. 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19.30 van maandag t/m vrijdag,. Op zondag van 18-20 uur telef. 020- 5622797. Opgave mmi-advertenties tel. 020-5626262 ot schriftelijk aan Mini-Adv. afdeling, postbus 433. 1000 AK AMSTERDAM. Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdam se adressen. BISSCHOPPENSYNODE IN ROME door Pieter van der Ven de kern van conservatieven zat in de latijnse taalgroep onder leiding van kardinaal Felici. Hun rapport bleek echter zo recht-toe recht-aan dat het in de synodeaula een nauwelijks on derdrukt gegniffel opriep. Een tweede punt dat veel terugkomt is de wenselijkheid van een soort handvest voor de rechten van het gezin. Tegenover de staat zouden vooral de volgende rechten moeten worden verdedigd: menswaardig le ven voor iedereen, het recht om je kinderen op te voeden, het recht om in en met je gezin het geloof te belij den en uit te oefenen, verwerping van de zogenaamde „gebonden hulp": bij stand in ruil voor sterilisatie. Geboorteregeling Een derde punt betreft de geboortere geling, waarover niet eensluidend wordt gesproken. Alle groepen prij zen „Humanae Vitae"; sommige ech ter leggen meer de nadruk op de duidelijke handhaving, andere willen liever overtuigen. Zij vinden dat de uitleg en de argumenten beter moe ten. Mensen gehoorzamen nu een maal niet, tenzij ze gedwongen wor den of tenzij ze overtuigd worden. Dat laatste zou geprobeerd moeten worden. Over de geboortebeperking valt van bisschoppen uit de derde wereld nogal eens een verwijt aan het westen te horen. Het westen roept maar dat de bevolkiqgsexplosie onze armoede veroorzaakt, maar het is het westen zelf dat ervoor verantwoorde lijk is; de uitbuiting en ongelijke ver deling van de welvaart zijn de schuld en jullie moeten dat niet omdraaien. Een vierde punt is de verhouding cultuur en huwelijk. Men is heterover eens dat er geen onnodige, typisch westerse opvattingen moeten worden opgelegd, maar over veel dingen lijkt men verdeeld; als er sprake is van een „huwelijk in etappes" (zoals dat in Afrika bestaat) dan mag er toch geen Van een onzer verslaggevers KEULEN Niet alleen Duitse, maar ook Nederlandse rooms-katholieken zijn door aartsbisschop Höffner van Keulen uitgenodigd om erbij te zijn, als paus Johannes Paulus n zaterdag 15 november in Keulen een mis op draagt in de open lucht. Voor deze plechtigheid in het kader van het pauselijke bezoek aan de Bondsrepubliek is Butzweiler Hof ge kozen, een voormalig vliegveld ten noordwesten van Keulen. De organi satoren verwachten een miljoen mensen. Wie er bij wil zijn, moet er wel wat voor over hebben. De plechtigheid duurt van 10 tot 13.15 uur, maar ieder moet al om half negen op het vlieg veld zijn om een plaats e kunnen krijgen. Toegangskaarten kunnen gratis worden aangevraagd bij het bureau voor nationale bedevaarten te Den Bosch. sprake zijn van gemeenschap vóór de laatste fase, zo wordt gezegd. Gescheiden Een vijfde punt is de vraag of geschei den en opnieuw gehuwde mensen van de sacramenten (dat betekent con creet: van de communie) moeten blij ven uitgesloten. De meerderheid lijkt op dit punt streng te willen zijn. Ook daagt geen verruiming van de gron den waarop een huwelijk ongeldig kan worden verklaard. Wat ten zesde de gemengde huwelij ken betreft zal het officiële standpunt niet veel veranderen. Velen lijken niets te voelen voor Willebrands' sug gestie van zogenoemde „intercom munie", maar misschien kan er nog net een studie-commissie af. De vaak gelaakte eis dat de niet-katholieke partner mee moet werken aan de DE MOEDER EN HAAR DOCHTERS Hoe ver de blanke Nederduitsche Gereformeerde Kerk van de Nederlandse gereformeerde en hervormde kerken afstaat kan deze weken weer eens duidelijk worden. Eén van de drie zogenaamde dochterkerken van deze Zuidafrikaanse kerk, namelijk de kerk die de Indiërs in zich verenigt, heeft op haar synode het besluit genomen om toenadering te zoeken bij de Zuidafrikaanse raad van kerken (onderafdeling van de wereldraad van kerken). Dit in tegenstelling met de koers van de moederkerk. Ook de beide andere! dochterkerken, waaronder de zwaft Nederduitsch Gereformeerde Sendingskerk, zullen in deze toenadering gezocht worden. De dochters maken zich dus op om hut eigen weg te gaan. Dat dit niet is na de zin van de moeder is valt te verwachten. Moeder heeft dan ook alsnog verklaard dat naar ras gescheiden kerken noodzaak zijn „onder de voorzienige leiding vandf Heer." Ook mag de dochter zich va moeder niet te veel met sociale Gees politieke) acties Inlaten, want dat verwijdert maar van het Evangelie. Het Is een gelukkig verschijnsel dal de dochters duidelijk blijk gaan geven van hun volwassenheid. De situatie is die van veel christelijke gezinnen in onze wereld. Kinderen die anders gaan denken dan de ouders. Kinderen die verder gaandi hun ouders. Als die Zuidafrikaanse moederkerk nu maar net zo J verstandig is als menige vader en moeder in deze tijd en gaat luistaj naar wat de kinderen zeggen. Zij zullen dan de eersten niet zijn dieil enige tijd tot de ontdekking koma j dat ze van hun kinderen nog veel kunnen leren en reeds geleerd hebben. Daarover staan bij de profeten (Joël en Zacharias) hee^ behartigenswaardige uitspraki hoorde ook Samuêl niet eerder stem van God dan de oude Eli? Dr. Martinez (links) tijdens het overleg met vertegenwoordigers van de regering over de nieuwe wet. door Wim Jansen roomse opvoeding van de kinderen Spanje kent eindelijk volledi ge godsdienstvrijheid. Met een in juli in werking getre den wet op de vrijheid van godsdienst is het katholicis me niet langer meer de officie- Ie godsdienst. Voor de Spaan se protestanten, nog geen half procent van de bevolking, be tekent dit een wezenlijke ver betering. staat echter wel erg onder druk. In de zevende plaats valt op dat in meer of in minder mate wordt ge vraagd om de nadere invulling van al die dingen over te laten aan de plaat selijke kerken, de bisschoppenconfe renties of de pastores. Sommige bis schoppen willen heel wat traditionele taal onderschrijven als ze het con creet maar mogen aanpassen aan de eigen omstandigheden. Anderen wil len daarentegen de meest open voor stellen toejuichen als maar de invul ling ter goedkeuring wordt voorge legd aan de Heilige StoeL Achter de woorden gaat nog van alles schuil. Acht Ten slotte: het bovenstaande zijn de meer concrete punten. Er valt van alles te lezen over de theologie van het huwelijk, het verbond, het kruis, en meer nog over de pastorale eisen, seksuele opvoeding, catechese voor verloofden en gehuwden, de taak van de pastor in het gezin, over de roeping Dr. Antonio Martinez was als voorzit ter van de Spaanse bond van Onaf hankelijke Evangelische Gemeenten nauw betrokken bij de totstandko ming van de nieuwe wet op de gods dienstvrijheid. Martinez: „Dat was al heel wat, er ontstonden voor het eerst officiële contacten tussen de staat en niet-katholieke kerken. Spanjaarden die openlijk lieten blijken niet tot de katholieke kerk te behoren, zijn lange tijd als tweede-rangs burgers behan-' deld. Tijdens de dictatuur van Fran co waren we als protestanten niet echt illegaal, we werden wel getole- en zending van het gezin en wat dat reerd. Maar van een gelijke behande- allemaal betekent voor de priesterop- iing met de katholieken was geen leiding. sprake. We mochten met ons geloof de straat niet op". De synode in acht punten. De verge lijking dringt zich op: Acht zaligspre- in feite was het er voor de nlet-katho- kingen? Onder de synodedeelnemers Ueken na het herstel van de democra- bekennen enkelen dat het evangelie tie in Spanje al een stuk gemakkelij- er eigenlijk al met al nog niet duide- fcer op geworden. Ze konden toen lijk aan te pas is gekomen. vrijelijk op straat voor hun geloof uitkomen. Wat verandert er dan nu met de nieuwe wet? Martinez: „We kunnen nu zelf gods dienstonderwijs geven op de scholen. Tot nu toe had Je als leerling een speciale ontheffing nodig om geen katholiek godsdienstonderwijs te hoeven volgen. Nu zijn de ouders vrij te kiezen naar welke godsdienstles hun kinderen gaan op de openbare scholen. En het is nu ook mogelijk particulieren scholen op te richten op confessionele grondslag. Als daar meer dan driehonderd kinderen op zitten, zorgt de staat voor subsidie". Wel is het nog steeds zo dat de katho lieke geestelijken van de regering een uitkering krijgen. Maar dat wordt door deze geestelijken eerder gezien als een nadeel, omdat ze daardoor ook van de staat afhankelijk zijn. De katholieke kerk streeft er naar deze regeling binnen drie Jaar af te bouwen. Ook andere zaken, die voor protes tanten in het verleden moeilijkheden opleverden, zijn nu verbeterd: „Wij zijn nu vrij om protestantse soldaten in de kazernes geestelijke bijstand te verlenen en ook hoeft de katholieke kerk niet meer betrokken te worden bij het sluiten van een huwelijk. Dat kon vroeger alleen als de katholieke kerk schriftelijk verklaarde geen be zwaar tegen het huwelijk te hebben, ook al was het paar zelf niet katho liek", aldus dr. Martinez. Plechtige gebeurtenissen in de Cortes (het par lement) zullen in het vervolg worden bijgewoond door een katholieke, een protestantse en een Joodse leider. Volgens dr. Martinez heeft de geloofs vrijheid de Spanjaarden nogal in ver warring gebracht. Allerlei sektes („een grote plaag In Spanje") maken daar volgens hem gebruik van door aanhang te werven. Ook binnen de katholieke kerk ontstaan er proble men. Van alle Spanjaarden be schouwt 99 procent zich als katho liek, maar slechts veertig procent voelt zich nog bij deze kerk betrok ken. De uittocht uit de kerken die in zoveel andere landen heeft plaatsge vonden, leek Spanje aanvankelijk be- spaard te blijven. Maar nu het ook in Bedankt voor Woerden (toez.l Spanje geen schande meer is een on- Kooien te IJsselstein. gelovige te zijn, loopt het aantal aan wezigen bij de zondagse missen sterk terug en komt de klap voor de katho lieke kerk des te harder aan. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wanneperveen: D. J sen, kand. te Lunteren; te Wato w gen: H. C. van Itterzon te Gouda; Amersfoort: J. Folkertsma te H zum; te Blauwkapel-Groenekan: P Teeuw, kand. te Lekkerkerk. Aangenomen naar Win: (toez.): G. W. van Dunnewold pred. te Doetinchem. item JO.W 1 '(1 Predikanten Met de nieuwe wet zijn de problemen voor de evangelische kerken in Span je zeker nog niet de wereld uit. Men kampt met een groot tekort aan pre dikanten en de gemeenten zijn vaak zo klein dat ze hun voorganger onmo gelijk zelf in leven kunnen houden. Zo krijgt dr. Martinez, die in Barcelo na een gemeente heeft met ongeveer 150 leden, nu al 26 jaar financiële steun van de Europese Evangelische Zending. Hij is op dit moment in Nederland om de geldschieters daar voor te bedanken. In zijn woonplaats Barcelona hoopt hij binnenkort met Nederlandse steun sociale werkplaat sen op te zetten voor het groeiend aantal werklozen. Door de verslechte ring van de economie is het werkloos heidspercentage al tot boven de tien procent gestegen. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachtster^omppfe. A. J. v.d. Schaft, kand. te Draten; te Lisse: E. Boswijk te Amstotofr Noord. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Veenendaal: P M Wit, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Utrecht-Noord: J. OfjTCB terbroek te Opperdoes. ADVERTENTIE St. Europese Evangelische Zending Kon. Wllhelmlnalaan 11. 4116 CK Buren (Gld.) Tel. 03447-1349 GIRO 254997 Dg eha de esp ti P at sr.fr: fcnd fctr door drs. A. H. Sljmons In „Trouw" van 10 oktober komt, In een verslag van Pieter van der Ven over de bisschoppenconferentie te Rome, een aller merkwaardigste mededeling voor betreffende een door paus Johannes Pauius n gehouden toespraak over het overspel. Daarin betoogt hij onder meer dat aan de bijbeltekst waarin Christus het „in gedachten plegen van over spel" als zonde veroordeelt (Mattheus 6 vers 27 en 28) een veel te enge uitleg wordt gegeven. Volgens de paus zou deze veroordeling niet slechts betrek king hebben op het met begeerte aan zien van andermans vrouw, of van een ongehuwde (en dus niemand „toebehorende") vrouw, maar „ook wie zo naar zijn eigen vrouw kijkt begaat hetzelfde overspel in het hart", aldus de paus (einde citaat). Wie over deze uitspraak (ik ga ervan uit dat zij door de heer Van der Ven correct geciteerd is) iets verder na denkt, stuit toch wel op een merk waardige paradox. Enerzijds is met name van deze paus bekend dat de vorming van grote gezinnen hem zeer na aan het hart ligt en dat alles dient te worden vermeden wat daaraan op enigerlei wijze in de weg kan staan (in dit verband doet de nadrukkelijke aanbeveling van de zgn. periodieke onthouding als mogelijkheid om de lichamelijke liefde te bedrijven zon der het risico van een zwangerschap mij altijd wat vreemd aan), ander zijds schijnt hij van mening te zijn dat deze ongehinderde conceptie strikt op de voortplanting gericht moet zijn en niets van doen mag hebben met een begrip als bevredi ging, laat staan van enigerlei vorm van lustbeleving. Dit nu schijnt mij een tegenspraak. Normaal gesproken gaat in een huwe lijk het „aanzien om haar te begeren" vooraf aan de handeling die mogelij kerwijs een conceptie tot gevolg zal hebben. Wanneer dat „aanzien" en dat „begeren" ontbreken, mag men zich afvragen of van de conceptie als zodanig veel terecht komt. Zo vreemd en tegenstrijdig 's pausen uitspraken in dezen ook mogen zijn, toch komen zij mij niet geheel onbe kend voor. Uit de periode van het „rijke roomse leven" herinner ik mij heel wat moraal-theologische uitr spraken die in dezelfde richting wij zen, zo onder meer een aanbeveling aan jonge mannen om in hun vrouw niet allereerst hun geliefde of minna res doch veeleer de aanstaande moe der van hun kinderen te zien (geci teerd door Michel van der Plas in „Het Rijke Roomsche leven"), en een uitspraak van een gehuwde katholie ke vrouw tegenover haar pastor, „dat het huwelijk toch zoiets rijks en heer- llnks was, alleen „dat" (bedoeld is de echtelijke omgang) zou er eigenlijk niet bij moeten zijn." Deze pogingen om het huwelijk zo veel mogelijk te de-seksuallseren (over seksuele omgang buiten het hu welijk zwijg ik nu maar helemaal) kon men in de Jaren vóór de Tweede Wereldoorlog in de moraaltheologi sche en pastorale literatuur voorzo ver die uitging van de rechts-ortho doxe vleugels van zowel de katholie ke kerk als die van de kerken der reformatie, veelvuldig aantreffen. Wat deze laatste betreft herinner ik mij nog scherp een uitspraak (weer gegeven in het toenmalige Christelijk Sociaal Dagblad), gedaan in de Jaren dertig op een protestants-christelijke conferentie inzake de geestelijke volksgezondheid, waar één der spre kers (een predikant) aandrong op het behoud respectievelijk het herstel der kuisheid binnen het huwelijk en waar hij, bij wijze van peroratie uit riep: „Dat de lach der zinnelijkheid verstomme en plaats make voor de bevende bede om voortzetting van de Verbondsgenade." Uitspraken als deze mogen schijn baar dateren uit een voorbij en over wonnen tijdperk, de geciteerde pauselijke uitspraak duidt erop hoe men in orthodoxe religieuze (en poli tieke!) kringen steeds opnieuw op de ze de-seksualiserlngstendenzen, ook binnen het huwelijk, teruggrijpt. Dit doet bij mij somtijds de vraag rijzen of kerkelijke en religieuze lei ders niet steeds weer uitdrukkelijk en bewust deze wereldvreemde normen proclameren om bij de overgrote meerderheid hunner volgelingen (die in de normale levenspraktijk deze normen als volstrekt onvervulbaar ervaren) een soort buffervoorraad aan schuldgevoelens te creëren en in stand te houden, teneinde hen ten aanzien van deze materie a op andere levensgebieden 1 manipuleerbaar te houden. Drs. A. H. Sijmons is oud-conaf tor van de platenverzameling val Universiteitsbibliotheek van sterdam. De spotprent is overijl men uit bet Bisdomblad Den Bo> Voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2