Kamer: forsere matiging lesiiwkdo Pr V autobedrijf Bonn beschuldigt Oostduitse leider j~"lBezorgTrouw een nieuwe abonnee 'J öïïb Crass®1" Brood vier cent duurder Parlement blijft ontevreden over kabinetsplannen Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Wolkenvelden in deze krant Verslag van een oorlog I PAGINA 9: .Prijs aardgas verder omhoog I Laatste slachtoffer veerpont geborgen Oceaan over per stoomketel Kabinet voert CDA-motie uit Protest van wijk tegen Rotterdams heroïnebeleid Aantjes houdt geen rede na dreiging met bomaanslag Lees een krant met overtuiging: TrOUW H 38STE JAARGANG NR 11070 - WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 rouw HET WEER Wolkenvelden, ook af en toe zon en waarschijnlijk droog. Middagtempera- tuur ongeveer elf graden. Tol matig en in het Waddengebied tot vrij krachtig toenemende wind uit noordoost tot noord. Morgen en overmorgen: Wolkenvelden en nu en dan wat regen. Middag- temperatuur ongeveer elf graden. Zon op: 07.04 onder 17.42 Maan op: 13.58 onder: 22.36 Prinses Marijkestraat 5/hoek Pnnses Beatrix- laaa Den Haag, tel. 070-83.94.53. LOSSE NUMMERS 65 CENT Pagina 7: Pagina 2: Ruimte voor Spaanse protestanten Pagina 3: Vandaag gesprek met actievoerders pagina 4: Bouber bij Volkstheater PAGINA 8: l Nieuw plan voor hoger onderwijs Brokx optimistisch over woningbouw PAGINA ECONOMIE: Zuinig zijn met energie tikt lekker aan PAGINA SERVICE: Eetrabriek, strips, feuilleton, puzzel, weeroverzicht, radio- en tv- progrmmma's DEN HAAG (AVP) Een heel brood wordt waarschijnlijk maandag vier tent duurder. Dat is volgens een woordvoerder van het ministerie uiEeonomlsche Zaken te verwach te, «bet ministerie in overleg met j At Nederlandse Bakkerij Stichting j bedt leeg es te md in een verhoging vu k prijs af fabriek met 3,2 cent. wordt dan met inbegrip van I K* tta verhoging van vier cent". aldus de woordvoerder. De toegestane verhoging van vier cent per heel brood betekent overi gens niet, dat In elke winkel vier cent meer betaald zal moeten worde- n.In winkels waar het brood wordt geleverd tgen de minimumprijzen zoals die zijn bepaald door bet Hoofdproduktschap Akkerbouwbe drijven gaat de prijs met drie cent omhoog. 1 HAAG Het kabinet wil in de loop van volgend jaar de aardgasprijs ir kleinverbruikers (gezinnen) verder verhogen. Het blijft als het aan fa kabinet ligt niet bij de verboging van acht cent (exclusief BTW), die 11 januari aanstaande ingaat. In de plannen van het kabinet is sprake van Wjaarlijkse prijsaanpassingen", met als doel de aardgasprijs uitoinde- p op het prijspeil van huisbrandolie te brengen. plan I. niet nieuw, maar werd tot dusverre bestreden door de Vegin twerkende gasbedrijven, een van de partijen die betrokken is bij de "koming van de aardgasprijs). De Vegin heeft steeds gezegd, dat de ing tussen aard gasp rijzen en huisbrandolie niet leeft, omdat geen gezin in ons land gas door olie zou willen vervangen. Zet het kabinet ijfatnen voor prijsaanpassing volgend jaar door nog onder het huidige Mmt met de Vegin dan zou in elk geval overleg plaatsvinden met letten en vakbeweging. DRECHT (ANP) Het laatste Iter van het ongeluk met de impont op zondag 5 oktober op de Ode Maas bij Zwljndrecht is gister- aaien gevonden. Het stoffelijk «schot van de een-Jarige Arjo Zee- in uit Hoek van Holland werd op ongeveer vierhonderd meter van de plaats van het ongeluk drijvend aan getroffen. Het ongeluk met de veer pont, die werd overvaren door een binnenvaart tanker, kostte het leven aan zeven mensen. WJ88EN (ANP) Een tot zell- "it verbouwde stoomketel vier koppen aan boord dob- als er vannacht niets is gekomen op de Noord- Het vaartuig is eigendom Pons Oerlemans (42) uit Ant- in, die met zijn vrouw en biologen van de rijksunl- Itelt van Utrecht de Atlanti- Oceaan willen oversteken. nogal wanstaltig aandoende vertrok uit de haven van Behalve zeilen, kan vaartuig ook worden voort- ^-"tuwd door een 105 PK diesel- r uit een vrachtwagen. De opvarenden zullen tijdens de overvaart onderzoeken of vissen Inderdaad zoals wel wordt be- •eerd op geluid reageren. Om dat uit te zoeken is apparatuur van de Utrechtse universiteit aan boord. Deze is opgesteld in oen compartiment van het schip, *aar onder water ramen zijn aangebracht. Oerlemans heeft al eerde eerder le oceaan bevaren, met een vlot. Van onze sociaal-econo mische redactie DEN HAAG De meer derheid van de Tweede Kamer, bestaande uit CDA, WD en D'66, heeft het kabinet voor de tweede ronde van het loonoverleg de bood schap meegegeven een forsere loonmatiging te bedingen dan het van plan was. Dit was gisteravond laat de belang rijkste politieke conclusie, die getrok ken kon worden aan het einde van de algemene politieke beschouwingen over het regeringsbeleid voor 1981. Voor het overige bleef het beeld over heersen van een parlement dat onte vreden was over de kabinetsplannen, maar dat anderszijda verdeeld bleef over de vraag wat er dan wel zou moeten gebeuren. Een tweede conclusie Is dat het parle ment zijn definitlee oordeel over de begroting 1981 pas zal geven na het overleg met de sociale partners (vak beweging en werkgevers) dat vermoe delijk volgende week van start za gaan. Fractie-voorzitter Lubbers var het CDA, de grootste regeringspartij sprak in dit verband wat geringschat tend over „de overlegbegroting 1981" Motie De wenselijkheid om tot een extra loonmaatregel tekomen concentreer de zich p de motie Lubbers, waarin wordt voorgesteld per 1 Januari bij voorbaat voor één keer af te zien van de prijscompensatie. Ter compensa tie zou dan een aanzienlike belasting verlaging moeten worden doorge voerd. Deze opereatie ging oppositie leider Den Uyl te ver. Hij meende dat het CDA al te lichtvaardig spreekt over een pas op de plaats maken. Hij was bovendien tegen de gedachte de prijscompensatie van 1 Januari uitte schakelen. Lubbes kreeg echter onverwachts steun van regeringspartner WD. De gedachte van een extra loonmatiging sprak deze patij zo aan, dat zij daar door graag een aantal minder aan trekkelijke punten uit de motie voor lief nam. Dat waren In WD-ogen: Invoering van een super btw voor luxe goederen, het ter discussie stel len In hetloonoverleg ln de bestem ming van 1,3 miljard gulden extra inkomsten uit de export van aardgas, en het toestaanvan één miljard gul- Premier Van Agt, minister Van der Stee (financiën) en minister Albeda (sociale zaken) overleggen in een nis van de vergaderzaal. den hoge financieringstekort van de overheid. De WD ging ervan uit op grond van Informatie van re ge rings wege achter de groene gordijnen dat de super BTW toch technisch onhaalbaar s, en dat hetkainet in hetloonoverleg zal vasthouden aan de besteding van de aardgasopbreng sten voor globale lastenverlichting voor het bedrijfsleven. De motie-Lubbers werd aangenomen met de stemmen van PvdA, D'66, PPR. PSP en CPN. Zwaarste lasten De verdeeldheid was er in de Tweede Kamer ook over de lastenverdeling Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De actiegroep ,,Het Oude Westen" heeft bewoners van het Kruiskaderkwartier in Rotter dam opgeroepen om aanstaande vrij dag massaal voor het Stadhuis aan de Coolsingel te demonstreren tegen de herolneoverlast in de wijk. De ac tiegroep is niet van plan met het gemeentebestuur te gaan praten. Men wil slechts de resultaten bekend maken van de huuropschortingsactie en de reeds lang bekende eisen van de actiegroep onderstrepen. De actiegroep heeft de bewoners van de wijk gevraagd om uit protest te gen het falend gemeentelijk heroïne beleid niet langer de huur te betalen. Reeds 250 Nederlandse en buiten landse gezinnen uit de wijk hebben hieraan gevolg gegeven. Zij hebben hun huur op een centraal gironum mer van de actiegroep overgemaakt. De Rotterdamse politie treedt de laatste weken scherp op tegen hero ïnehandelaars en -gebruikers. Er zijn diverse druk bezochte herolne-cafés gesloten. Ook dit is de actiegroep in het verkeerde keelgat geschoten om dat de sluiting niet gepaard gaat met het creëren van een goede opvangmo gelijkheid voor de verslaafden. Tijdens een vergadering van de actie groep waar enkele honderden wijkbe woners aanwezig waren is gisteren nadrukkelijk gevraagd de komende tijd de rust en kalmte te bewaren. De actiegroep is bang dat het onder de getergde bewoners tot een uitbar sting zal komen. „Verslaafden zijn ook mensen en dat het gemeentebe stuur ze als honden de straat op stuurt is al erg genoeg", aldus een actievoerder. Meer nieuws op pag. 5. Erich Honecker tijdens zijn rede BONN, OOST-BERLIJN (DPA, Reuter, AP) West-Duits- land heeft de Oostduitse leider Erlch Honecker ervan beschul digd de betrekkingen tussen beide landen een zware slag te heben toegebracht. De Westdultse regering zal vandaag over de gespannen situatie vergaderen en bondskanselier Helmut Schmidt zal daartoe zijn korte vakantie afbreken. De Westduitse voorzitter van de bin nenlandse commissie van de Bonds dag, de SPD'er Kurt Mattick, zei zelfs dat de uitspraken van Honecker aan geven dat Oost-Berlijn wil breken met de ontspanningspolitiek. De con sternatie kwam nadat de Oostduitse partijleider Erich Honecker op maan dag in een toespraak tot leden van de communistische partij eiste dat Bonn het bestaan van de twee Duitse staten erkent, dat het Westduitse bu- Geelzucht in Friesland LEEUWARDEN (ANP) In noord oost-Friesland heerst ln de omgeving van Metslawier geelzucht. Bij de in specteur van de volksgezondheid in Leeuwarden, dokter H. T. Kijlstra, zijn tot nu toe elf gevallen bekend. Drie patiënten worden nog in het ziekenhuis verpleegd. De bevolking in de streek is nogal ongerust, vooral na het overlijden vier weken geleden van een 20-Jarige vrouw aan deze ziekte. Volgens Kijlstra is er een onderzoek ingesteld om de bron van de ziekte te achterhalen, maar dit heeft nog geen resultaten opgeleverd. „Wel zijn we er achter gekomen dat van de elf patiën ten er negen in het verleden zijn be handeld door de hulsarts in Metsla wier, mevrouw Wijmenga-Brons. Van de twee andere patiënten kwam de een nooit bij een huisarts of zieken huis, terwijl de andere een andere huisarts heeft." reeau dat bijhoudt welke Oostduitse grenswachten op vluchtende Oost duitsers schieten wordt opgeheven, dat Bonn „zijn inmenging in Polen stopzet", dat Bonn ophoudt met het verstrekken van paspoorten aan Oostduitsers en dat de diplomatieke missies van de twee landen in ambas sades worden omgezet. De uitspraken werden gisteren gepu bliceerd in Oostduitse kranten en ze veroorzaakten in Bonn grote op schudding. De eisen van Honecker druisen ln tegen de grondwet van de Bondsrepubliek die ervan uitgaat dat er slechts een Duitse natie bestaat. In Bonn gelooft men dat de gebeurte nissen ln Polen de reden zijn voor de plotselinge koersverandering in Oost- Berlijn. Honecker moet met een har de opstelling bewijzen, dat zijn rege ring met alle middelen een ontwikke ling als in Polen zal tegenhouden. Mattick zei onder meer te vrezen dat Oost-Berlijn weer op de weg van de koude oorlog is. voor komend Jaar. Het kabinet wil de laagste inkomens 1,25 procent in koopkracht achteruit laten gaan, op lopend tot drieënhalf procent voor de hoogste inkomens. Alleen de WD ..spreekt dit wel aan". Lubbers wil streven naar behoud van de koop kracht in 1981 voor de laagste inko mens, ook al ls enige vermindering van het CDA betreft toegestaan, „maar een daling van een procent lijkt me wel zo ongeveer het maxi mum. Drieënhalf procent teruggang voor de hoge Inkomens is te mager, dat willen wij hoger laten uitkomen," aldus Lubbers. De PvdA kwam aan het slot van het debat nog met een motie om de koop kracht van de laagste Inkomens te handhaven, en inkomens van vier keer modaal (ongeveer 130.000 gulden per jaar) het komend jaar vijf procent aan koopkracht te laten inleveren". Deze motie werd verworpen met al leen de steun van PvdA en D'66. Ook een andere CDA-motie kon reke nen op een meerderheid. Deze motie vraagt de lage BTW niet te verhogen van vier naar 4,5%, om prijscompen satie op vakantietoeslag af te toppen vooLr de hoge inkomens, en om de pfemlevrije voet in de WAO fors te verhogen (dat geeft vooral profijt voor de lage lonen). De WD was hiertegen, maar CDA en PvdA sa men een meerderheid waren er voor. Vervolg op pag. 3, kol. 7 Vakcentrales verdeeld FNV en CNV hebben in een eerste reactie op het voorstel van bet kabi net om in ruil voor een inkomensma- tiging van twee procent de loonbe lasting te verlagen verdeeld gerea geerd. Een FNV-woord voerder her haalde de reeks van bezwaren die de loondeskundigen van zijn vakcen trale, Frans Drabbe, vorige week al een een dergelijke operatie in stel ling bracht. De FNV ziet in het belastingplan van de regering geen aanleiding om af te stappen van prijscompensatie, zo stelde hij. CNV-voorzitter' Harm van de Meulen was positiever over bet belastingplan: hij constateerde „met voldoening" dat het kabinets beleid zich nu meer begint te ontwik kelen in de richting die door het CNV gewenst wordt, wat volgens hem een basis is voor een verder gesprek hierover in de Stichting van de Arbeid. OMMEN (ANP) Een spreekbeurt die oud-CDA-fractievoorzitter Aan tjes gisteravond zou houden in Om men is niet doorgegaan, omdat de beheerder van de zaal waar Aantjes zou spreken een anoniem telefoontje kreeg, waarin werd gedreigd met een bomaanslag als de spreekbeurt door gang zou vinden. De organiserende CDA-afdeling (de voormalige ARP- staten-centrale Ommen) besloot na de telefonische bedreiging de spreek beurt af te gelasten. «Van onze parlementsredactie Het kabinet zal de CDA-motie inzake vervroeging van de verhoging van minimumloon en sociale uitkeringen uitvoeren. De motie is aangenomen in een commissievergadering, on danks afraden van minister Albeda (sociale zaken). De motie wil dat de halfjaarlijkse verhoging van 1 januari geraamd op 2,5 procent bruto wordt vervroegd naar 1 december, om aldus nog een beetje goed te maken van de koopkrachtdaling van de laag ste inkomens in dit jaar. Premier Van Agt handhaafde de be- .zwaren van het kabinet, maar wilde daar toch overheen stappen, omdat hij ook wel begrip had voor de „inten ties" achter de motie. De premier waarschuwde wel voor „de giganti sche problematiek van 1981." Van Agt deelde voorts mee dat het Cen traal Bureau voor de statistiek werkt aan een onderzoek naar het inkomen per huishouden (adres). Tot nu toe is het niet mogelijk om, bij voorbeeld voor een koopkrachtmaat regel, de huishoudens met een mini mum-uitkering of loon, soms nog (ho gere) inkomens binnenkomen via an dere gezinsleden. Het ondeizoek be treft de inkomens in 1977, en zal be gin komend jaar uitkomsten ople veren. Kaarfmmap Enropa (A) Twee Dick Bruna poppetjes (B) De kaarten van alle landen van Europa Twee leuke hangpoppetjes van stof in een handig formaat boekje. Origineel Dick Bruna Donkerbruine kunst lederen omslag. ontw erp. ff 4 Houten eierdopjes (Dj op sierlijk blank houten hangplankje plus een zandlopertje Authentiek Slavisch kleedje (C) fooTa":IT met fraai diermotief. gekookte Als onderlegger of voor de sier eieren. I Maak iemand abonnee on Trouw hpt orhipndhiad mot n.u, Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee- Rastcode en plaats:Giro: Uw naam; Uw adres: Postcode en plaats: -Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van f7.50 Kado naar keuze: DA. DB DC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend vooropgaven) Voor bezorginformatie 020-5626264

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1