[itenlanders sven meer uit Nederland I sluit twee fabrieken egvervoer moet in nkrijk oppassen Zuinig zijn met energie lekker A aan Haargroeispul helpt niets Pensioenfonds: meer geld in woningbouw rkgelegenheid stijgt in horeca e maatregelen aangekondigd Kwaliteit voorop Nederlandse Scheepsbouw in geldzorg Stad Rotterdam gaat niet met ANWB in zee ïvolgen voor Nederland niet bekend Ontslag voor 4000 man Geen huizen als kastelen meer, maar Fruitteelt speelt in op smaak publiek Nieuwe Oogst! Plukvers van de boom. Kerstpakketten tijdig op post doen Mening over reclame dAG 15 OKTOBER 1960 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET dertn jze redactie economie !u"<JjjAAG Buitenlandse bezoekers zullen dit jaar in land waarschijnlijk twintig procent meer uitgeven dan Jïï I en daarmee totaal meer dan drie miljard gulden in de s van winkels, musea, hotels en restaurants laten vloei- Is een opmerkelijke ontwikkeling want zeven jaar lang 1973 1979 lagen de uitgaven van buitenlanders op 9foJJnstant peil van 2,7 miljard. De prijsstijging in acht ïfkm |»n betekende dat in teite een achteruitgang met een npd itting over de aanmerkelijk 7i&>en belangstelling is van dr. -Lfl fideman. directeur van het imige adviesbureau voor toe- horeca. Tijdens een persbij- van Horecaf, werkgevers- _j in de horecabranche, zei n dat twintig procent meer en voor zeven procent te dan- aan gestegen prijzen en voor 'procent aan meer overnach- lioloj bestellingen in restaurants en goederen in winkels. bezoekers aan Neder- ^^ofjn slechts in een minderheid gevallen toerist. Veertig pro- omt om zakelijke redenen. Zieka procent is hier voor een dag of ekeinde, zodat er voor toeris- tnsen die tenminste vier nach- m htereen in Nederland blijven) "NK pf**nt overblijft. Bij Neder- s die de grens overgaan is de WH e teel anders. Ze zijn voor deiq g procent toerist, voor tien pro- lakenman/ vrouw en voor tien Je V« ent op een dag- of weekendtrip. p bet edbte toerisme is Nederland aantrekkelijk. Dat ligt ■Tideman niet aan schok- jgingen in de Neder - Slechts in vier van de iden (economisch hoog staten) was de prijsstij- de horeca nog geringer ge- dan in Nederland. Tideman wen dat het met het duur- wel meeviel maar dat het lop zichzelf hoog is. Dat res- elders vaak goedkoper zijn idat men er meer buiten de De loonkosten in de Neder- ca zijn vrijwel de hoogste •ld en het ziekteverzuim it) tikt ook flink aan in de Ook vielen ln de woorden van kritiek op de houding van ipersoneel te besluis te ren. nen tolerantie in Neder- it dat ook het personeel in veeleisender is geworden, itief op het buitenlandse egenheid id*totale werkgelegenheid in het Nederlandse bedrijfsleven met 25.000 arbeidsplaatsen zal dalen over de periode 1979-1981 gaat die in de horeca nog met 3.000 vooruit. In 1982 stagneert deze groei mogelijk, aldus Horecafvooizitter Van Goor. Sinds 1975 neemt het aantal beschikbare banen in deze bedrijfstak nog voort durend toe: van 91.000 in 1975 tot 100.000 in 1981. Dat is een gevolg van de groeiende prod uk tie aantal ver strekte maaltijden, verhuurde hotel kamers. verstrekte dranken, etc.). De produktieroei stak in 1979 gunstig af bij die van het totale bedrijfsleven, doet dit ook in 1980 en zal dat volgens de ramingen van Tideman ook in 1981 doen. al daalt het tempo van de groei wel. Zal het Nederlandse be drijfsleven in totaal slechts 0,5 pro cent meer produceren dan dit Jaar, de horeca mag nog rekenen op 2 2.5 procent meer prod uk tie. Omdat de arbeidsproduktiviteit met één pro cent verbetert, blijft er dan een groei van de werkgelegenheid met 1 1,5 procent. Dat de horeca het volgend jaar toch weer drukker krijgt dan dit Jaar trekt de aandacht, omdat het reéel be steedbare inkomen zal teruglopen. Toch moet de Nederlandse horeca het voornamelijk van de particuliere consument hebben want bestedingen door het bedrijfsleven in hotels of restaurants komen al jaren niet bo ven de 15 20 procent van de geza menlijke horeca-inkomsten uit. Daar bij gaat het om bestedingen die een bedrijf direct doet in restaurant of hotel of om uitgaven van een werkne mer die dat bij zijn baas kan decla- Eethuisjes Het grote aandeel van de particuliere consument is mogelijk een van de redenen dat de kleine eethuisje, bis tro's of maal tijdvers trekkende cafe taria's de afgelopen tien jaar de snel ste groeiers waren binnen de horeca. Ze presteerden in 1979/80 44 procent meer dan tien Jaar geleden tegenovr de grote restaurants slechts twee pro cent, de cafés acht procent terwijl de grote hotels het per saldo in tien jaar lansen hebben tot deze ver- «e maatregel besloten, omdat wegvervoerders heel ■zondigen" tegen het maximaal tane laadvermogen in Frank- 38 ton. Dit wordt een oneer- oncurrentie geacht. Dit hebben iren van het Nederlandse mi- van Verkeer en Waterstaat te horen gekregen tijdens ;k in Parijs met collega's ministerie van Trans it maximaal toegestane laad- n overschrijdt krijgt een pro- 1 en een boete. Daarnaast J andere maatregelen. De eerste overtreding worden af ge net een waarschuwing. Wie een ng begaat, wordt de tot Frankrijk voor een i ontzegd De vierde overtre- "tent drie maanden ontzeg- n de toegang tot Frankrijk en fovertreding leidt tot zes n ontzegging. rijk kan een wegvervoerder de g ontzeggen door geen Franse gunningen meer te geven of te- Ie vorderen. Omdat het eigen Kleine eethuisjes, vaak met een exotische keuken, zijn de snelste groeiers binnen de horeca met een nulgroei moesten doen en de kleine hotels zelfs achteruitgingen. Ondanks het feit dat de horeca als een van de weinige bedrijfstakken gunstige produktiecijfers heeft, gaat het met de rendementen minder goed. Kostenstijgingen kunnen over het algemeen niet geheel door prijs stijgingen worden opgevangen, zo deelde het bestuur van Horecaf mee. Van onze redactie economie ZEIST Het pensioenfonds PGGM gaat meer geld beschik baar stellen voor de woningbouw. De bereidheid bestaat naar vermogen aan de financieringsbehoeften te voldoen, maar hierbij zal de eerste verantwoordelijkheid (ten opzichte van de verzekerden) geen geweld worden aangedaan. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Pensioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Be langen over 1979. dat gisteren is gepu bliceerd. Hierbij wordt nog onge merkt dat een „optimaal rendement" de centrale doelstelling blijft. In dit verband wordt er nog op gewe zen, dat het lange-termijnkarakter van de pensioenverplichtingen ruim te genoeg verschaft genoegen te ne men met een naar verhouding laag beglnrendement, zolang echter het rendement over de gehele beleggings periode aanvaardbaar is. Intussen was het afgelopen Jaar 2,6 miljard gulden beschikbaar voor be leggingen. Hiervan werd 88 procent gestopt in leningen, deposito's, obli gaties en hypotheken. Deze groep be leggingen kwam hiermee op 89 pro cent (eind 1978 op 91 procent) van het HAAG Het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren gewaarschuwd dat Nederlandse wegvervoer- dle zes keer de Franse beladingsvoorschriften hebben talen. Frankrijk nooit meer in mogen. vervoer geen Franse ritvergunningen nodig heeft, gelden voor deze catego rie anderen maatregelen. Overbela- ding leidt dan. behalve tot een boete en een proces-verbaal, ook tot het aan de ketting leggen van de wagen met een borgsom. Wanneer een bedrijf herhaaldelijk wordt geverbaliseerd, kan het Neder landse tuchtcollege worden gevraagd de ontheffing voor grensoverschrij dend eigen vervoer van dat bedrijf in te trekken. Op grond van de nieuwe maatregelen is aan twee vervoerders de toegang tot Frankrijk al onzegd met ingang van 15 november. Van onze redactie economie Amsterdam Klanten verlie zen aan de concurrentie is het ergste wat een bedrijf kan over komen. Wanneer een onderne ming niet in staat ls een fout loos produkt te leveren, dan zal een klant al vrij snel besluiten naar de concurrent te stappen, die wél in staat is een goed pro dukt te brengen. Hoe belangrijk de kwaliteit van een produkt is wordt aange toond in een bijdrage van de hand van B. de Heer, directeur produktie van het staalbedrijf Llmuiden van Estel (Hoogo- vens-Hoesch), in de bedrijfs- krant „De Grijper". Daarin merkt hij op: „de afkeur van één van onze produkten ligt op 0,9 procent. Eén van onze Europese concurrenten heeft gemiddeld 0,4 procent afkeur. De Japan ners zijn bijna foutloos: 0,0001 procent voor het zelfde pro dukt!" „Daarom", aldus De Heer, „moe ten we zorgen dat we op het niveau van de Japanners ko men. Het is niet anders. Op deze wijze kunnen we onze klanten kring behouden en misschien zelfs uitbreiden." totaal. De overige 12 procent van de beschikbare gelden werd belegd in onroerend goed, zoals kantoorgebou wen, bedrijfshallen en woningen (in Amstelveen en Utrecht). Buiten Ne derland werd belegd in kantoren en in een recreatieproject. Het onroe rend goed had eind vorig jaar een waarde van 635,5 miljoen, overeen komende met 9 procent van de beleg gingen. Het Pensioenfonds PGGM is belast met de pensioenverzekering van on geveer 350.000 actieve en voormalige werknemers in de gezondsheidszorg, bejaardentehuizen, welzijnswerk enz. De premie-inkomsten waren in 1979 1.440 (1978 1.406) miljoen. Uitge keerd werd 205 170) miljoen. Tijdige waarschuwing' AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Scheepsbouw Maatschappij (NSM) heeft de minister van economi sche zaken erop geattendeerd, dat in de loop van 1981 het geld op zal raken. Daaraan is de vraag verbon den welke maatregelen eventueel ge nomen moeten worden. Directeur ir. R. H. Bosman van de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij, die de directie voert van de NSM, noemde deze stap een „tijdige waar schuwing". De NSM zelf heeft inmid dels een adviesbureau ingeschakeld om te onderzoeken wat de toekomst mogelijkheden voor de NSM (450 man personeel) zijn. De NSM werd vorig jaar opgericht als gevolg van een beslissing van de mi nister van economische zaken om in Amsterdam een bescheiden nieuw- bouwwerf in stand te houden. Aan deelhouders zijn de staat (35 pro cent), de ADM (35 procent) en RSV (30 procent). Onder een in 1978 gesloten overeen komst ontving de NSM dertig miljoen gulden aan overheidsgeld. Hiervan werd acht miljoen gebruikt voor de aankoop van het bedrijf RSV. Als werkkapitaal resteerde 22 miljoen. Het was van het begin al duidelijk dat dit werkkapitaal een afnemend karakter zou hebben, aldus ir. Bosman. ROTTERDAM (ANP) Assurantie concern Stad Rotterdam doet niet mee met het plan van de ANWB om met verzekeringsmaatschappijen een hulpdienst op te zetten, die bij pech of ongeval gedupeerde verzekerden komt helpen. Vorige maand maakte de ANWB bekend met vijftig verzeke ringsmaatschappijen overeenstem ming te hebben bereikt om op 1 janu ari 1981 te beginnen met een geza menlijke alarmcentrale voor de bin nenlandse hulpverlening. Volgens dr. L. M. van Leeuwen, presi dent van de raad van bestuur van Stad Rotterdam, heeft zijn maat schappij de samenwerking afgewe zen. omdat de ANWB een eigen verze keringsmaatschappij heeft die zon der assurantie-tussenpersonen werkt. Omdat Stad Rotterdam dat nu juist wèl doet zijn de gesprekken met de ANWB afgebroken. en (Reuter) Het che- 71 en farmaceutische AJ *rn Imperial Chemicals jstries Ltd (ICI) sluit twee teken en moet 4000 perso den kwijt. Dit heeft het tem gisteren bekendge- Het gaat om de nylon- kek in Ardeer (Schotland) Je Polyestervezelfabriek in "tel (Noord-Ierland) -Engelands grootste chemische "rjemmg wil de activiteiten op BUed van vezels in Oroot-Brtt- en het vasteland van Europa weer winstgevend naken, en wel zo gauw mogelijk. De 4000 werknemers heben eü te horen gekregen dat ICI de herstructureringsplannen zo snel mo gelijk wil uitvoeren. dacht zal worden gericht op produk ten die méér opleveren. De onderne ming wil een beter gebruik maken van de honderd miljoen pond sterling die zij de afgelopen vijf jaar heeft geïnvesteerd. De eerste helft van dit jaar heeft ICI met de produktie van vezels 38 mil joen pond (180 miljoen gulden) verlo ren. Over heel 1979 bedroeg het ver lies 33 miljoen pond (155 miljoen gul den). Het concern is zich volgens de woordvoerder bewust van de veran deringen die zich voordoen in de Eu- en kledingindustrie. ICI zal zich richten op die markten, waar zij al een voorsprong heeft op de ropese textiel- concurrentie. De produktie van nylon De groeicijfers zullen moeten worden en polyester gaat door, maar de aan- herzien. ICI verwacht begin volgend jaar uit de rode cijfers te zijn. De grootste produktievermindering wordt uitgevoerd bij de polyester ve zels. Op het ogenblik produceert ICI in West-Europa 100.000 ton per jaar; dit moet de helft worden. Buiten En geland maakt ICI polyester vezels en polymeren op het Nederlandse Ro zenburg en in het Westduitse Oestrin- gen. De woordvoerder kon nog niet zegen wat voor gevolgen de plannen van ICI voor deze vestigingen heb ben. De produktie van nylon vezels in West-Europa bedraagt ongeveer 200.000 ton per Jaar. Of ook hier moet worden ingekrompen en zo Ja met hoeveel wilde een woordvoerder van ICI niet zeggen. Door zuinigheid met vlijt, zijn geen huizen als kastelen meer te bouwen. Maar door zuinig om te springen met stroom (en gas), kan elk jaar wél een be drag van enige hon derden guldens worden bespaard. Dat is nu al het ge val bij de tegen woordige energie prijzen en dat gaat in nog veel sterkere mate spelen, naar mate de stroom- en gasprijzen hoger worden. Zo'n bespa ring is mooi meege nomen, zeker in een tijd dat er op ruime schaal „ingeleverd" moet worden. Evenals enkele Jaren ge- leden, heeft de heer P. Wasser van de Vereni ging van Exploitanten van Gasbedrijven in Ne derland een interessant overzicht gemaakt, van wat met één gulden aan stroomkosten kan wor den gedaan. Dit keer heeft mevrouw Jolet Leenhouts er een teke ning bij gemaakt. Duidelijk is, dat voor een gulden aan elektriciteit nogal wat gedaan kan worden in een gezin. Maar even duidelijk is, dat bij voorbeeld voor een gulden maar twee keer de was kan worden gedaan op 90 graden, ter wijl voor diezelfde gul den de machine met was op 40 graden wel vijf keer kan draaien. Zo (ook) is het met de hand doen van een klein afwas Je in plaats daar voor de vaatwasser te ge bruiken best te over wegen evenals als het weer wat meewerkt het buitenhangen van de was. Groter Uit de toelichting van de heer Wasser blijkt voorts, dat van elke gul den die voor elektriciteit wordt betaald, tegen woordig meer dan de helft nodig is voor de be taling van de brandstof die wordt gebruikt om stroom op te wekken. De andere helft gaat zitten in de kosten van de elek triciteitscentrales, de ka belnetten, de adminis tratie- en andere kosten die gemaakt moeten worden om de stroom aan huis te kunnen „be zorgen". Het aandeel van de brandstofkosten (olie) in de prijs van elektriciteit wordt steeds groter. Aangezien de olie steeds duurder wordt, zal ook de prijs van elektriciteit stijgen. (Dit geldt trou wens ook voor de prijs van aardgas, omdat die is gekoppeld aan de prij sontwikkeling van zware stookolie. En op dit ho gere basisbedrag komt dan ook nog achttien Srocent btw). :et is overigens niet al leen gewenst om met de in huis aanwezige elek trische huishoudelijke apparaten „met ver stand" om te gaan. Min stens even belangrijk is EEN GULDEN AAN STROOMKOSTEN Z'k oor (rillen of frituren 5 nor brood roosteren 12 uur stofzuigen 30 uur kleuren-tv kijken 100 uur sinaasappelen uitpersen 1 dag centrifugeren 1 dag de afzuigkap aan hebben staan 2 dagen blikken openen S dagen de bandrecorder aan laten staan 3 dagen diepvriezen 3-4 dagen de cv-pomp laten draaien 10 dagen messen slijpen 20 dagen platen draaien 30 dagen de cassette-deck laten spelen 2 keer de witte was doen bij 90 C 5 keer de fijne was doen bij 40 C 2 keer de afwasmachine laten werken 2 keer de droogtrommel gebruiken het, om bij de aanschaf van nieuwe apparaten op het energieverbruik te letten. Voor een aantal apparaten bestaan „energiewijzers" en zo nodig kan naar het ener gieverbruik worden ge vraagd bij het gemeente lijk energiebedrijf of aan de leverancier. Immers, de ene koelkast verbruikt aanzienlijk meer stroom dan de an dere. Hetzelfde kan wor den gezegd van de diep vriezer en andere elektri sche huishoudelijke ap paratuur waarop niet kan worden bezuinigd door er minder of korter gïbruik van te melken, et bewust kopen en ge bruiken van elektrische apparaten kan bij elkaar aardig aantikken Dat is prettig voor de eigen por temonnee en gunstig voor de olierekening en de aardgasbel. Er bestaan geen sham poos of crèmes die kaal hoofdigheid bij mannen kunnen verhelpen. Dit blijkt uit een ondeizoek van de Belgische consu mentenorganisatie, die het resultaat daarvan heeft gepubliceerd in het blad Testaankoop. Plotselinge en overvloe dige haaruitval kan een aanwijzing voor een be paalde ziekte zijn (infec tie, vergiftiging, stress enz.). De meest voorko mende oorzaak van over matige haaruitval is ech ter toe te schrijven aan de natuurlijke werking van mannelijke hormo nen, die voor een deel erfelijk is bepaald. Wat de cosmetische pro dukten betreft is de con clusie dat geen enkele shampoo, lotion of crè me doeltreffend ls. De fa brikanten worden be schuldigd van het voeren van een bedrieglijke re clame, die wettelijk aan gepakt zou moeten wor den („Vroeger werd wel gezegd: liegen als een tandentrekker. Dat kan nu beter worden veran derd in: liegen als een haarmiddelfabrikant"). Gevaarlijk Ten aanzien van chirur gische overplantingen van natuurlijk (eigen) haar en de Inplanting van synthetisch haar wordt vastgesteld, dat die gevaarlijk, ondoel treffend en duur zijn. De inplanting van syntheti sche vezels op het hoofd wordt zelfs charlatans- werk genoemd, dat ver boden zou moeten worden. Minder erg worden de haarstukjes en de hair- weaving geacht. Het be zwaar van haarstukjes is echter dat die niet altijd onzichtbaar zijn of blij ven, veel zorg vereisen en uit eigen waarneming bij het zwemmen wel eens willen loslaten en wegdrijven. Hairweaving (vreemd haar gevlochten in het eigen schaarse haar) houdt beter en is aangenamer. Het nadeel hiervan is echter, dat het een nogal prijzige „op lossing" ls, omdat het haar om de twee drie maanden opnieuw gewe ven moet worden. Accepteren De beste oplossing is, al dus Testaankoop, de kaalhoofdigheid te ac cepteren en ermee te le ren leven. Een glimmen de schedel is niet van enige charme ontbloot en is eerder een teken van viriliteit. Als de ka lende of kale mannen de ze gedachte aanvaarden, zullen zij heel wat ont goochelingen voorko men en veel geld in de zak kunnen houden. Voor de fruittelers in ons land is er alles aan gele gen, zoveel mogelijk ap pelen en peren te verko pen. Dit gebeurt zowel in de boomgaard als in de winkel. In de boomgaarden is dat te merken door de aanplant van nieuwe ras sen (en het kappen van rassen, zoals de Golden Delicious, die niet zo in trek zijn), waarmee het assortiment beter wordt aangepast aan de smaak van de consument. In de groenten- en fruit winkels wordt voor het Nederlands fruit reclame gemaakt met de brochu re „Holland mijn appel- land", die door het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Den Haag is samenge steld. Het is een aardig boekje waarin niet alleen wordt beschreven welke appel- en perenrassen er in ons land bestaan en wanneer die rijp zijn, maar waarin ook een aantal recepten is opge nomen met appelen en peren. Prettig is. dat de kwaliteit van het papier van de brochure is „bere kend" op gebruik in de keuken. Om kerstpakketten tij dig op een overzeese be stemming te krijgen, moeten ze tijdig worden gepost. Wat het verzen den per zeepost betreft hadden kerstpakketten voor Indonesië al op 3 oktober op de post moe ten zijn. (Het persbericht van de PTT over dit on derwerp werd overigens pas op 7 oktober ver zonden). Uit dit bericht blijkt voorts, dat zeepost kerst pakketten voor Austra lië de 13e hadden moeten worden aangeleverd, voor Nieuw-Zeeland kan het vandaag nog, voor Canada en de Neder landse Antillen is er nog speling tot 28 oktober, voor ZuicUAfrika tot de 29e en voor Suriname tot de 30e. Zeepostpakket ten voor Amerika komen nog op tijd, als ze voor 11 november op de post worden gedaan. Luchtpostpakketten voor een aantal overzee se bestemmingen kun nen nog in de tweede helft van november wor den aangeleverd. Het verzenden per luchtpost is echter duurder dan per zeepost J. Dijkhuis (zonder beroep): Reclame voor TV wordt naar mijn mening te vaak herhaald: het is in één woord gezegd pet. Maar een fabrikant die met een nieuw produkt op de markt komt, doet verstandig dit door middel van folders bekendheid te geven. Verder wil ik ieder aanraden als hij een nieuw apparaat wil aanschaffen ook eens te informeren bij vrienden resp. bekenden; vind ik beter dan reclame. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). i

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11