Malaise tekent Buchmesse Schilderen om het schildereiii Roelofsen geeft avondje contrabas Siouxsie The Banshees met geladen concert Frankfort toont achterstand Afrikaanse literatuur Realisme van Kemper en Van der Plas Nieuw contract Cinecentrum en NOS onmogelijk En dan nog Najaarsexpositie DINSDAG 14 OKTOBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Jeroen Koolbergen FRANKFORT. „In den beginne was er Nkai en de Nkai schiep twee mensen. Lorok, de Zwarte en Lolbor, de blanke. En Nkai gaf hen twee dingen, een koeiepens en een boek. Lorok, Nkais lievelingszoon, pakte de pens, en Nkai verhief hem tot meester over al het vee van de wereld. Voor Lolbor bleef het boek over, en hij begon ijverig te lezen. Al spoedig kon hij de instructies die het boek bevatte ontcijferen. Hij bekwaamde zich in het bouwen van machines. Het boek gaf hem macht over zijn broer Lorok." Deze scheppingsmythe ran het Ca- musvolk in Kenya is een treffende tekening van de schizofrene situatie waarin veel zwarte Afrikanen zich bevinden. Ze zijn zich bewust van hun recht op een gelijkwaardige posi tie. maar de achterstand op het Wes ten lijkt soms niet meer in te halen. Heel duidelijk werd dit op de 32e Frankfurter Buchmesse, die gisteren is afgesloten. Abendblatt en natuurlijk het beruch te BUd. Vredesprijs Een gehele hal was gereserveerd voor boeken uit zwart Afrika, maar de geringe kwaliteit en kwantiteit van de Afrikaanse boekproduktie staken schril af bij de overvloed aan boeken die het Westen kwam presenteren. De kwetsbaarheid van de zwarte Afrika ner kon zo alleen nog maar groter worden, en in de Duitse pers en op de beurs zelf begon men zich dan ook af te vragen of men zwart Afrika eigen lijk wel zo'n goede dienst had bewe zen door er het tweejaarlijkse thema van de Messe ditmaal aan te wijden. Zakelijk gezien was de manifestatie, waaraan zo'n 180 zwarte uitgeverijen deelnamen, in ieder geval geen groot succes. Slechts weinig Westerse colle ga's kwamen contracten afsluiten met de Afrikaanse uitgevers. De laat- sten vonden het echter wel nuttig dat zij voor het eerst de gelegenheid had den om elkaar allemaal te ontmoe ten. De angèt dat de Afrikanen zich podium neer, terwijl mijn broeders en zusters in de gevangenis zitten," riep hij het publiek toe. Boycot Vignet van de 32e Frankfurter Buchmesse dat duidelijk maakt dat het dese keer over Zwart- Afrika gaat. zouden laten intimideren door de overmacht aan geld, know-how, cul tuur en produktie waarmee zij zich zagen geconfronteerd bleek onge grond. Reeds voor de aanvang van de beurs tijdens een drie-daags symposi um protesteerde de Zuldafrikaanse schrijver-uitgever James Matthews op emotionele wijze tegen de onder drukking van de zwarte mensen in zijn land. „Jullie zetten ons op een Op de Messe zelf werd hardere actie ondernomen: een groep zwarte Afri kanen demonstreerde voor de Zuld afrikaanse stand, waarna tot een één- daagse boycot van de eigen hal werd besloten. Deze dag werd doorge bracht met discussiëren. Voor velen liep de boycot onbevredigend af, om dat men eigenlijk de verwijdering van de blanke Zuidafrikanen wilde, dan wel uitsluiting van deelname vol gend Jaar. Dit is echter in strijd met de statuten van de Buchmesse. Vorig jaar werd om dezelfde reden geen gehoor gegeven aan stemmen die de verwijdering eisten van alle neo-na- zlstlsche stands. De politiek leek op de Buchmesse dit Jaar weer een wat grotere rol te gaan spelen. Er was het protest van de zwarte Afrikanen en meer dan 50 Duitse schrijvers onder wie Heinrich Böll, Wolf Biermann, Rainer Werner Fassbinder en Günter Grass, stelden een verklaring op waarin ze aankon digden niet meer voor de Springer pers te werken. Hiertoe behoren bla den als Die Welt. Hörzu, Hamburger Als politiek kan men ook de verkie zing aanmerken van Ernesto Carde- nal tot nieuwe drager van de Frie- denspreis des Deutschen Buchhan dels. Deze 55-jarige Nicaraguaanse priester-dichter steunde vanuit ballingschap het Sandlnlstische be vrijdingsfront en werd na de val van Somoza minister van cultuur ln de nieuwe regering van Nicaragua. De jury wijst er in haar verantwoording op dat Cardenal zich nooit dogma- tisch-radlcaal heeft opgesteld, maar dat het zijn openlijk beleden solidari teit met de armen en verdrukten is waar men zijn waardering voor wil uitspreken. Als drager van de vredesprijs bevindt Cardenal zich in het gezelschap van Albert Schweitzer, Karl Jaspers, Her man Hesse, Paul Tillich, Max Frisch en Yehudl Menuhin. In Nederlandse vertaling verschenen van zijn hand onder meer „Om Nicaragua te bevrij den (Sun, Nijmegen), Protest achter prikkeldraad (Ten Have. Baam), Mayapan, zes oden aan Indianen (In de Knipscheer, Haarlem). In de hal van de Internationale (dat wil zeggen niet-Duitse) uitgevers was de politiek niet zo sterk aanwezig. Hoewel de Messe als geheel weer ge groeid was, werd er algemeen ge klaagd over een weinig geanimeerde stemming. Duidelijk werd de weer slag van de wereldwijde economische recessie hier gevoeld: sommige uitge verijen waren met minder mensen Ernesto Cardenal werd door de Duitse boekhandel onderscheiden gekomen, andere helemaal niet en spectaculaire overeenkomsten wer den niet gesloten. Viel er in vroeger Jaren nog wel de een of andere „Welle" te bespeuren (boe ken over Hitler, over seks. over vrou wen), dit jaar was er niets dat echt de aandacht trok, of het moest de aan kondiging zijn van het eerste grote boek over Vietnam. Het Engelse tele visie-station Thames-Television legt op dit moment de laatste hand aan een 26-delige serie over de geschiede nis van Vietnam vanaf het eind van de tweede wereldoorlog tot nu; uitge verij Methuen maakt er een boek van, dat in maart volgend jaar in de win kels moet liggen, enkele maanden voordat de tv-sene start. De uitgeve rij verwacht een enorme internatio nale belangstelling voor het boek. Ondanks de malaise waren er s avonds weer de bekende en beruchte feesten in Frankfort. Veel champag ne vloeide op de Mitchell-Beazly par ty waar het miljoenste exemplaar werd gevierd van Hugh Johnsons Wijnatlas. Of deze uitgeverij die meer succesboeken, zoals The Joy of Sex, uitbracht, het zal redden, is overigens niet zeker. Engeland lijkt namelijk het meest van alle landen getroffen door de recessie. Veel Engelse uitge verijen moeten personeel ontslaan, worden opgekocht, of gaan over de kop. met de vredesprijs. foto Koen Wessii s Zo verloor Penguin in de eerste ht s van 1980 meer dan anderhalf mU]« pond, en ging uitgeverij Padding! Press failliet. Dit laatste is jamc ll voor Maarten 't Hart en uitgeverij®!] Arbeiderspers, want vorig jaar M c men op de Buchmesse het conti* getekend om De Aansprekers infl Engels te brengen. Dit zal nu il' doorgaan. Wel zal een boek van Ma® ten 't Hart in het. Zweeds wo» vertaald, meldt Joost de Wit vanT Stichting ter Promotie van de Val. ling van Nederlandse Literatuur r Jeroen Koolbergen is vertaler gels en als redacteur verbonden i uitgeverij Het Spectrum. door G. Kruis ROTTERDAM „Rotterdam is zo'n keiharde realistisch stad", zei Charles Kemper me zo'n kleine twintig jaar geleden eens in een interview, „dat zodra je bijvoorbeeld abstract zou gaan schilderen en Je komt daarna bulten en Je ziet de werkelijkheid, je min of meer gedwongen wordt weer naar de figuratie terug te keren Hans van der Plas: aquarel „Utopia", 1980. DEN HAAG (ANP) Er zijn geen mogelijkheden meer voor een nieuw contract met afnameverplichting tus sen de NOS en het film- en televisie bedrijf Cinecentrum in Hilversun. Wel zal de NOS allerlei projecten ge woon door laten lopen terwijl het bedrijf ook zonder garantiecontract opdrachten van de NOS zal kunnen blijven ontvangen. In antwoord op Kamervragen zegt minister Gardeniers (CRM) niet te kunnen meedelen wat de gevolgen zullen zijn voor het bedrijf, dat de minister wel cijfers over verlies aan arbeidsplaatsen ter beschikking heeft gesteld. Deze cijfers zijn nog niet gereed voor openbaarmaking. Ci necentrum bestudeert de zaak nog intern. Voor het facilitair bedrijf van de NOS. de afdeling die de technische kant van de programma-maken voor de gezamenlijke zendgemachtigden verzorgt, heeft het beëindigen van het contract geen gevolgen. Mevrouw Gardeniers vindt niet dat de NOS financieel kan deelnemen in Cinecentrum, door er aandelen in te verwerven. Dat zou in strijd zijn met de omroepwet, die het maken van winst voor derden ook indirect verbiedt. Deze oplossing hadden Ci necentrum en NOS samen voorge steld. Een nieuw contract is onmogelijk ge worden. Een aantal zendgemachtig den is bang dat als al het werk wordt overgeheveld naar Cinecentrum, wat nodig zou zijn om een nieuw garantie- contract waar te maken, een aantal kleine audlo-visuele bedrijven met wie vaste relaties zijn ontstaan, met de ondergang wordt bedreigd. Nooit eerder geëxposeerd werk van hem. ook uit die tijd, zelfs nog vroe ger, uit 1943 en stadsgezichten van nog zo'n doorgewinterde figuratief, Hans van der Plas, zijn nu te zien in de Galerie Bergweg te Rotterdam. Zeker geen kunstenaars, die weer even een graantje meepikken van de hernieuwde en een tikkeltje opge schroefde belangstelling voor „het" realisme: ze zijn namelijk nooit weggeweest. Ze lieten zich door de Jaren heen op geen enkele wijze beïnvloeden door welke modieuze stroming dan ook en ze hebben er toch best al een paar meegemaakt. Natuurlijk bleven ze om zich heen kijken en het.nieuwe" heeft hen ook wel geraakt, maar ze hebben geen enkel vastomlijnd of voorgeschreven systeem aanvaard. Ze hebben de mo-1 gelijkheden, die hen door dat nieuwe geboden werd overigens wel degelijk onderzocht en ze behielden ervan wat ze konden gebruiken. In het werk van deze belde kunste naars vind Je die bijzondere combina- Ut van realisme - nogmaals. zewa- Strakheid ren al realisten toen dat niet mèèr en nóg niet in was gemengd met een diepe verwondering over de schoon heid van het onverwachte over een oud doek spant. En het dan wel eens vergeet. Zo kwam ook dit schilderij uit 1943 tevoorschijn. Hans van der Plas' onderwerpen zijn een soort Journalistieke momentop namen: de sloop van het St. Francts- cus Gasthuis, een stuk van de nieuwe brug over de Nieuwe Maas of hele verstilde stadsgezichten, zoals „Uto pia", de pas tot monument verheven Rotterdamse watertoren. Van Charles Kemper is er dus hoofd zakelijk ouder werk, onder andere een heel interessant schilderij van de woeste vlakte, die Rotterdam in 1943 was. Kemper heeft het kortgeleden .herontdekt". Hij is nogal een driftig schilder, die soms, om direct te kun nen beginnen, snel even een nieuw 'n Paar strand- en havengezichten, een café aan de Rotte, wat losser allemaal, wat meer „impressionis tisch" dan zijn latere werk, nog zon der die hem nU kenmerkende strak heid. Maar op de keeper beschouwd is er niet veel veranderd en dat geldt ook voor het werk van Hans van der Plas. 't Zijn kunstenaars, die Je nadrukke lijk bij het feit bepalen, dat, al ga Je gewoon door in een bepaalde traditie, Je puur en alleen door je eigen per soonlijkheid, telkens weer iets volko men nieuws kunt voortbrengen. Ze stellen zich helemaal in op het visuele: een oer-Hollands realisme in de ware zin van het woord. Niet alleen de schone verse hij ningsvon fen hen. maar ook de gew prozaïsche, die, waar eigen mand écht op let Zonder verdere omwegen: een (j tie voor mensen, die er nog t aan hebben te genieten van de tl om de kunst, van het werk vanq ders, die schilderen om het deren Tot 26 oktober in de Galerie B weg, Bergweg 245A, Rotterdam, galerie is geopend van woensdag zondag van 12.30 tot 18 uur. r. a. ou nk elipN pNdrt* iealpta door Stan Rijven AMSTERDAM Paradiso zag zondagavond weer zwart van het leer. Niet zo verwonderlijk voor een concert van Siouxsie The Banshees, die na enkele jaren weer ons land bezochten. Met The Jam, The Clash en The Sex Pistols vormden zij immers toen de voorhoede van de punkbeweging. roet verdeeld enthousiasme ontvan gen werd. Er was echter sprake van een concert waarin die overgang dui delijk en geïntegreerd aanwezig was. Het leek alsof de spanning die de afgelopen dagen in de hoofdstad heerste, in dit concert uitkristalliseer de. In de reeks neurotisch en agres- Drie jaren en drie elpees verder blij ken zij. een ontwikkeling te hebben doorgemaakt die door het publiek Speciaal vandaag Nieuw: nog maar eens een quizje. Cum laude onder lei ding van Eddy Becker en afge keken van het Engelse Master mind. Zoveel mogelijk kennis spuien in een paar minuten. Hoofdprijs: een boekenbon van 150 gulden. En hoofdpijn. Ned. 2/19.25 Den Haag Vandaag trekt extra tijd uit vanwege de alge mene beschouwingen: totaal een half uur. Mocht er aanlei ding zijn, dan meer na het late journaal. Ned. 1/21.55 De algemene beschouwin gen ook aan bod in Hier en Nu. Daarin ook weer het verslag van de oorlog Irak-Iran en aandacht voor de „Dwaze Moeders van het Plaza de Mayo" in Buenos Aires (Ar gentinië). Ned. 2/22.25 De letter M, over agressieve verkoop en colportage. Luis teren! Hilv. 2/09.20 Oren nog niet hersteld van Rouw past Elektra en toch al weer twee keer Elektra op de radio. Eerst Electre, een action musicale naar Sofokles vol gens Henri Pousseur, daarna Elektra volgens Sophokles in de vertaling van Pé Hawin- kels. Hilv. 2/20.00 sief geladen songs was die spanning voortdurend tastbaar verwerkt. Een opening met het van de Beatles bekende (en beruchte) Heiter Skelter gaf dat al treffend aan. De punks werden al spoedig op het verkeerde been gezet toen na nog een punk- getint nummer de band verschuivin gen in ritme en structuur begon aan te brengen. Chaos, kakafonie, drome righeid. Alles vol variatie en struc tuur. Siouxsie vormde met haar vlak ke maar steeds indringende stem de spil tussen de felle en hoge gitaar klanken van John McGeoch en de gespierde bassen van S te vin Severin. Drummer Budgie vlocht daardoor heen rijkgeschakeerde ritmes die soms met de ritmebox werden aange vuld. McGeoch is afkomstig van Ma gazine en is met de drummer een goede nieuwe aanwinst. Gedrieën wisten ze de stemmingen van zange res Siouxsie nauwkeurig te volgen, zelfverzekerd en met een pathos die aan Patti Smith deed denken wist ze ieder nummer de juiste lading mee te geven. De gedrevenheid in het nummer Skin, werd afgewisseld met het trans parante en sobere Paradise Place AMSTERDAM De Japanse violiste Yusuko Horigome, winnares van het Koningin Elisabethconcours in Brus sel afgelopen zomer, speelt vanavond in het Amsterdams Concertgebouw het viool-concert van Van Beethoven, samen met het Residentie Orkest on der leiding van Ferdinand Leitner waarbij McGeoch een 12-snarige akoestische gitaar bespeelde. Hij be diende ook de synthesizer die aanzijn microfoon bevestigd was zodat de verschillende instrumenten ver vormd werden. De ritmebox in Te nant legde de basis voor een monoto nie die inventief werd uitgebuit. Na deze „experimentele" fase keerde de groep op haar schreden terug en bracht met Regal en Jigsaw feeling de massa weer in beweging. De sa mengebalde energie die in de toegift naar buiten kwam liet horen dat het punk-elan niet verdwenen is. The Banshees hebben daar echter een nieuwe dimensie aan toegevoegd zon der hun zeggingskracht te verliezen. Zangeres Siouxsie tijdens haar optreden met The Banshees in Paradiso. foto Lex van De Westduitse theatergroep Schllcksupp Teatertrupp zal eind ok tober naar Nederland terugkeren om een serie voorstellingen van „Der Brotladen" van Bertolt Brecht te ge ven. Deze voorstelling was al eerder in Nederland te zien tijdens het Festi val of Fools in Amsterdam. De voor stellingen beginnen op 28 oktober tot en met 1 november in het Shaffy Theater in Amsterdam. Op 2, 3 en 4 november worden voorstellingen in Groningen, Utrecht en Haarlem gege ven. De theatergroep besluit de serie met vier voorstellingen, van 5 tot en met 8 november, in Rotterdam. Ir. H. Herzberg zal op 28 oktober de A. J. van Eckprijs 1980 krijgen voor zijn ontwerp voor het Muziekcentrum te Utrecht. De prijs, die bestaat uit een penning en een bedrag van vijf duizend gulden, wordt om de vijf jaar toegekend aan de ontwerper van een bouwwerk dat in zijn architectuur uitmunt boven andere werken, die in de betrokken vijf jaar tot stand zijn gekomen. Naast de prijstoekenning aan ir. Herzberger heeft de jury nog drie architecten onderscheiden door elk een Van Eek-penning toe te ken nen. Het betreft in die jaren tot stand gekomen werken van A. Bodon, Frans van Dillen en ir. L. J. Heyden- rijk. door Jac, Kort gonetti, een Italiaanse virtuoos op dit instrument, die een tijdgenoot van Beethoven was en tevens een uitste kend componist. Ook was er de sona te 1949 van Paul Hindemith, die goed voor het instrument is geschreven en ADVERTENTIE AMSTERDAM Hoewel de tijd ver achter ons ligt waarin het gezegde ontstond, dat een zuivere toon uit een contrabas slechts bij toeval tot stand kwam, heeft het toch betrekkelijk lang geduurd, voordat de contrabas als soloinstrument enige aandacht heeft gekregen. Hans Roelofsen, sinds een jaar solo bassist in het Utrechts Symfonie Or kest, die zondagavond zijn instru ment in de kleine zaal van het Am sterdams Concertgebouw deed ho ren. wil daar verandering in brengen. De grote handicap is echter, dat eerst in het begin van de vorige eeuw het instrument uit zijn nederige positie te voorschijn kwam en dat er dientenge volge weinig repertoire voor is. Roe lofsen zag zich dan ook genoodzaakt, betrekkelijk veel transcripties ten ge hore te brengen, wilde hij een avond: vullend programma samenstellen Gelukkig kon hij beginnen met An dante en Rondo van Domenico Dra- GALERIE GABRIELS 10-25 oktober Schilderijen van. meesters uit de Romantische en Haagse School Noordeinde 157a Den Haag Tel. 070-658472 Dagelijks van 11-18 uur Zondags van 12-16 uur tevens een zeer markant karakter heeft. Maar verder was er op een kort werkje van Walter Hekster en een leuk stukje vuurwerk van Glière na nog slechts de bewerking van de Ar- peggione Jonate van Franz Schubert, die op een cello aanmerkelijk beter benaderd wordt dan op een contra bas en een transcriptie van de elegie opus 24 van Gabriel Fauré. Dit alles doet echter niets af aan het feit dat Hans Roelofsen een voortref felijke bassist is, die niet alleen tech nisch hoge ogen gooit, maar artistiek zoveel in zijn mars heeft, dat hij zijn instrument, dat zo lang als log en weerbarstig gegolden heeft, soepel en zeer muzikaal kan laten klinken Hij had in zijn in ons land woonachti ge Noorse begeleider, Hakon Austbö. die zelf een solowerkje van Theo Loe vendie uitvoerde, een uitstekende partner. Van uitgeverij Luyten te Amstel zijn de volgende boeken: GedM en aquarellen van A. van J 50)). Onkruid vergaat niet, kringloopgedichten van P. B. (1792-1822) in de oorspronki gelse versie en in een vrije se vertaling van J. Jansen.' ties van A. Goedhart (96 blz -iïlil Aquarellen en tekeningen van? Wijs (59 blz - 50). Verliezen «n ken, van H. Stufkens en J. vmdji Bout. De tekst van dit boek m pagina's verscheen eerder als sent u „De nieuwe Linie" (133 blz - Ui di li Ontsnapt, onderwijs en opvoedii it cartoons van C. den Duik. Uitg.1 t Nijkerk. 9.50. Uitgeverij De Driehoek in Am dam zond: De horizon en daarv (ra bij, reizen en trekken in de laj ;c; rondom de Middellandse Zee va )v de Bal'racle Levy (168 blz. - ƒ2' ;a Van dezelfde schrijfster is Krui 0j geneeskunde voor dieren (276 ;jj /es» ia De stille landweg, roman va: Joosten-Fokkema. 2e druk. u Oosterbaan Le Cointre, Go« tl blz - 29.90. jt iji Salades uit de nieuwe Franse M ken, van U. Klever. Uitg. Unie! 3t Bussum. 117 blz. - ƒ25.50. j n Het bourne bedrog, roman vï Ludlum. Uitg, Veen, Utrecht. 480 geen prijsopgave. Bij uitgeverij Futile te Rotti zijn verschenen: Als je me veris vermoord je me, van M. Mölle blz. - 14). Economie van de h delijke arbeid?, onder redact het studium generale Rott Erasmusuniversiteit (124 11.50). Hoeken, en af en toe« gedichten van M. Reeders (4fij 10). Epos van een arbeider gr' ten van P. van Vollenhoven <381 10). Padi voor batavieren g van C. Gajadin (61 blz. - IK j Het huwelijk van Maria Bra man van G. Zwerenz 24.50). Trip, romanessay van BI per (464 blz. - 45) en Flyer, del om de round the world race op|J gezet door C. van Rietschote Pickthall (191 blz. - ƒ45). zijn U van uitgeverij WereldVf Bussum. Bij uitgeverij Spectrum, Ut uitgekomen: vijf deeltjes in d<| „samen met kinderen": 1001 over baby's (de eerste 12 100 vragen over peuters (1-4 j vragen over kleuters (4-6 vragen over schoolkinderi jaar) en 100 vragen over tii 19 jaar). Per deeltje van 125 7.80. Erotisch woordenb redactie van dr. H. Heester blz. - 9.50; eerder ver Ujtg. Rap). Trouwe Roesla schiedenis van een kampfi schreven door G. Vladimow (1| 21.50). Dieet voor vrouwen. 4 Edelstein (151 blz. 17.50I.J boek voor de wijnliefheb* bijdragen van D. Pepper per en E. jJlacker (255 blz. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4