Een beste kerel, maar gezellig néé weer woord GIRO 70730 Tilburgse theologische studenten in verzet voorlopig Trouw MOED Afrikaanse kerk uit GOS en naar wereldraad "thhk Berlijn krijgt Airlift '81 UIT DE KERKBLADEN Ondenkbaar verhaal VANDAAG VOORBUGANGE ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET door A. J. Klei De beide oude heren die vóór me in de tram zaten, praatten nogal luid en ik kon hun conversatie woord voorwoord volgen. Ze waren op weg naar het ziekenhuis, waar ze een zekere Kees zouden bezoeken. ..Een beste kerel, die Kees." sprak de een. „Zeg dat wel!", beaamde de ander, ..maar om nou te zeggen: een gezellige ventnéé „Och. wat wil je." hernam de ander, „hij is immers afschaffer Ze keken elkaar vol begrip aan. Afschaffereen mooi ouderwets woord voor geheelonthouder. Ik vroeg me af hoe het zou komen, dat mensen die geen alcohol wensen te gebruiken, zo gauw als saai te boek staan. Misschien komt het door dat malle woord geheelonthouder Net alsof het gaat om iemand die niets anders weet dan raak niet en smaak niet. Maar een geheelonthouder onthoudt zich niet geheel van alles, hij mag rustig roken of vrijen, hij neemt alleen in het geheel geen alcohol tot zich. Dit behoeft geen belemmering te zijn voor gezelligheid. Een principiële geheelonthouder die ik goed gekend en jaren lang meegemaakt heb, was collega W. C. F Scheps van het blad Kerknieuws. Hij speelde een vooraanstaande rol in de gereformeerde vereniging voor drankbestrijding en was het tegendeel van saai. Wanneer wij 's avonds na een synodezitting bij elkaar zaten, hij met een of ander sap voor zich en wij met geestrijker vocht in het glas. vormde hij vaak het middelpunt van de kring met zijn smeuïge verhalen over opmerkelijke predikheren en hun streken. En hoewel hij zijn standpunt inzake drank geenszins onder stoelen of banken stak. zat hij nooit te zeuren over wat of hoeveel de anderen dronken. We hebben wel eens geredetwist over het nut van de geheelonthouding. Ik zag dat niet zo „Ik rook niet." zei ik dan. „omdat ik denk dat het bar ongezond is. maar ik heb niet het gevoel dat ik nu een lichtend voorbeeld ben voor rokers en een steunpilaar voor rokers die ermee willen stoppen Op één punt waren we eensgeestes. We konden ons samen opwinden over eerwaarden, die in de synodale vergadering bekommerde verhandelingen hielden over losse zeden en zo. maar na afloop rustig het ene glas na het andere naar binnen sloegen. Scheps had nooit moeite, zich kernachtig uit te drukken en ik herinner me dat hij bij een dergelijke gelegenheid tegen me zei: „Je kunt beter hebben dat een jong stel ongetrouwd in het bed duikt dan dat ze zich een stuk in de kraag drinken. Maar om op die beide heren in de tram terug te komen, hun gesprek bracht me te binnen dat ik nog twee brochures van de gereformeerde vereniging voor drankbestrijding moest aankondigen. Dat had ik de administrateur Jos Elshout beloofd. Ik ga daartoe thans over. De ene brochure (vier pagina's tekst) heet „Bijbel en alcohol" en is geschreven door J. Wartena. Hierin wordt onder meer betoogd dat de wijn in het joodse land zwak alcoholisch was en met water gemengd werd. De andere brochure: „Balans van tachtig jaren. 1900-1980" (elf pagina's teksten voorzien van een aantal foto's) is eveneens van de hand van de heer Wartena. Beknopt en levendig beschrijft hij de historie van zijn vereniging, die interkerkelijk is en (das» onder haar bijna zeshonderd leden en talrijke begunstigers gereformeerden van verschillende snit telt. Van 1951 tot april van dit jaar Ls er nog een afzonderlijke vrijgemaakte vereniging geweest. Interessant zijn de bezwaren die vooral in de begintijd tegen de vereniging werden ingebracht door geloofsgenoten. De gereformeerde drankbestrijders, die hadden gekozen voor persoonlijke onthouding, werden krachtig gewaarschuwd voor „heidense ascese" en „doperse neigingen". Deze argumenten heb ik in mijn discussie met de heer Scheps echter nooit gebruikt! Beide brochures zijn letterlijk te geefwie ze aanvraagt bij de heer Jos Elshout. Loolaan 41-120 te Apeldoorn, krijgt ze gratis toegestuurd. TILBURG (ANP) Een aantal studenten van de theologische faculteit in Tilburg heeft de opening van het nieuwe gebouw van de faculteit aangegrepen als gelegenheid om hun kritiek te uiten op de gang van zaken bij hun opleiding. Zij verzetten zich namelijk hevig tegen de aanpassing die de opleiding moet ondergaan als gevolg van de besluiten van de bijzondere bisschoppensynode in Rome. De studenten beschouwen het aan passen van de leerstof aan de kerke lijke leer als een wereldvreemde en niet van deze tijd zijnde ontwikke ling. Ook nemen zij het op voor hun docenten, die over niet al te lange tijd een nieuw arbeidscontract te onder tekenen krijgen, waarin onder meer is opgenomen dat zij niet mogen trou wen en dat zij recht in do kerkelijke leer moeten zijn. Houden zij zich niet nan deze twee bepalingen, dan wor den zij ontslagen. vragen rond arbeid, economische crisis, inkomen, coöperaties, arbeidsloos inkomen, vrije tijd, aroeidsorganisatie, werkloosheid, deeltijdbanen enz. In hel oktober nummer hierover bijdragen van Bram van Noord (econoom). Jan Stroes (journalist), prof. dr. L. 0 de Siller (T H.-Eindhoven), dr. Henk Thomas (Inslilale of Social Slndies), F. H. P. Trip (ood-minister wetenschapsbeleid). FNV-vrouwen, rabbi Jochanan. Naam Adres Enige weken geleden hebben Tilburg se docenten in de theologie inzage gekregen in de stukken die de grond slag gaan vormen voor hun nieuwe arbeidscontract Zij lieten toen al een unaniem „neen" horen op de twee bijzondere ontslaggronden. Volgens een voorlichter van de katholieke ho geschool te Tilburg, waarmee de theologische faculteit tot voor kort nauw gelieerd was. is het niet denk beeldig dat „Rome" de ambtsoplei ding bij de faculteit zal weghalen als de docenten volharden in hun nega tieve houding. In dat geval gaat de vraag spelen of de overheid nog lan ger de theologische faculteit wil fi nancieren. Zij doet dat namelijk op grond van het feit dat aan de faculteit een ambtsopleiding is verbonden. een nieuwe bundel van de bekende hoogtezonpredikant ds H. A. Visser Over de MOED om alléén te zijn; om jezelf te zijn; om oppervlakkig te zijn; om ongelukkig te zijn; om opstandig te zijn; om ongelijk te hebben; om getuige te zijn; om te twijfelen; om jezelf lief te hebben; om tot een kerk te behoren; om te sterven; om tóch te leven. BESTELBON Rechtstreeks te zenden aan UITGEVERIJ BOEKENCEN TRUM B.V.. POSTBUS 84176. 2507 AD s-GRAVENHAGE. of via boekhandel voor de toezending van: ex. Visser-Moed tegen de normale verkoopprijs a 12.50 ex Visser-Moed tegen de prijs van 10.1.90 (per ex.) verzendkosten OMDAT IK LID BEN VAN DE N.C.R.V Aktienummer 164-025 Geldig tot en met 31 december 1980 Naam: Adres: Postcode/Woonplaats DURBAN (ANP) De Reformed Church in Afrika (RCA. een der jonge Nederduits-Gereformeerde Kerken in Zuid-Afrika) verlaat de gereformeerde oecumenische synode (GOS) uit teleurstelling over de weigering van de GOS „leiding aan de lidkerken te geven over politieke kwesties als de apartheid". De kerk wordt volledig lid van de Zuidafrikaanse raad van kerken. Tot nu toe was zij slechts waarnemer. Een commissie zal de toetreding tot de wereldraad van kerken bestuderen. Hiertoe heeft de synode, die tot van daag in Durban wordt gehouden, be sloten. De RCA was oorspronkelijk een dochterkerk (voor Indiërs) van de blanke Nederduits-Gereformeerde Kerk. die geen lid is van raad van kerken en ook niet van de wereld raad. vraagt proefnummer/wil abonnement a f 32.60 per jaar (studenten f 23.0S). Opzenden (in open envelop) aan Maandblad VOORLOPIG. Antw.no. 101. 2600 VC Delft. Geen postzegel. waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Oordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgava: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam lel 020-5629444 tflex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Pekenmgnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) lel 115700 (uitsluitend voor advertenties) WestWaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag lel 070-469445 (abonnementen en bezorging) iel 070-469445 (redaclie) lel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERIANO (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle lel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half iaar f 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag l/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur tele! 020- 5622797 Opgave mmi-adverlent.es lel 020-5626262 ot schnftel.^ aan Mim-Adv aldelmg. postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schnfleli|k aan onze Amsterdam se adressen Verklaring Gijsen is misleidend Van onze correspondent HEERLEN Drs. R. van Rossum. rector van de Hogeschool voor Theo logie en Pastoraat (HTP) te Heerlen noemt een eerder deze week uitgege ven verklaring van het bisdom Roer mond misleidend. In die verklaring werd volgens Van Rossum gesugge reerd dat paus Johannes Paulus n de visie van bisschop Gijsen ten aanzien van de theologische opleiding zou delen. Volgens Van Rossum en dat wordt ook door het bisdom Roermond toe gegeven mag mgr Gijsen eigen uitspraken doen zolang er binnen een in ons land ingestelde commissie over de theologische opleidingen nog geen duidelijkheid bestaat. Bisschop Gij sen ziet de HTP niet zitten en weigert ook afgestudeerden van deze oplei ding te benoemen in zijn bisdom. Rector Van Rossum is van mening dat deze gang van zaken weer eens benadrukt hoe nodig het is dat er op korte termijn een onderzoek begint over de aard van de verschillende opleidingen. Dit onderzoek wordt steeds uitgesteld, omdat de Neder landse bisschoppen het niet eens kunnen worden omtrent de werkwij ze van het onderzoek. boekennieuws Prof. dr. G. Th. Rothuizen ARISTOCRATISCH CHRISTENDOM 392 btz geb 55.90 Over Dietrich Bonhoetter Leven verzet oecumene —theologie Een boeiende studie over een man. die de daad zou verkiezen boven het woord of de daad bij het woord zou weten te voegen en dwars door het gebral van zijn dagen heen de weg van de meeste weerstand zou gaan Prof. dr. G. Th. Rothuizen DE SPEERS BLIJVEN 188 Wz. 24.25 Politieke meditaties De notoire schurken m deze wereld (Hitier. Himmler enz.) zijn er niet altijd. Maar zij die de reusachtige machinerie leiden waarop zij steunen ver dwijnen niet Zij doen met aan politiek, maar de politiek doet altijd weer aan hen Vandaar de Speers blijven. Dr. G. Puchlnger EEN THEOLOGIE IN DISCUSSIE 152 biz. 19.25 Over Prol dr K Schilder, profeet-dichter- potemst Met als bijlage het debat Schrf- der-Noordmans uit 1936. Een positieve bijdrage m de bezinning op de betekenis van een groot theoloog mei een uitzonder lijke spiritualiteit Dr. G. Puchlnger THEOLOGISCHE PERSOONLIJKHEDEN 228 btz 1 25.50 De historicus Puchinger schrijft in dit boek over het leven en werken van verschillende theologen, die hij deels door studie, deels door oorspronkelijke omgang heeft leren kennen en waarderen Achtereenvolgens komen aan de orde Becket. Erasmus. Kuyper, Bavinck. Lindeboom. De Jong. Poets. De Hertog. Barlh. De Groot. Van Rhijn, Van de Pol, Schilder. Noordmans. Berkhouver, Hampe. Bultman, Van Ruler Verkrijgbaar in de boekhandel U^njKOK KAMPEN De Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Nederland te Kampen houdt op zaterdag 8 november 1980 haar jaarlijkse VOORLICHTINGSDAG voor a s. studenten De biieenkomst vindt plaats in het gebouw Koornmarkt 1. De aanvang is 10 00 uur I Aanmelding bij het bureau van de Theo- I logische Hogeschool. Koornmarkt 1. il Postbus 5021. 8260 GA KAMPEN. Van een medewerker BERLIJN .Airlift '81" is naam van een massale evange lisatiebijeenkomst die van 5 tot 7 juni 1981 in het Olym pisch Stadion van Berlijn zal worden gehouden. Initiatiefnemer Volkhard Spirstzer, predikant in Ber lijn, rekent op zo'n 100.000 deelnemers uit de gehele we reld. De werving is dan ook al in volle gang, met name in de Verenigde Staten. Uitgeno digd zijn onder anderen de zanger Bob Dylan, die zijn we reldse repertoire onlangs inle verde voor een geestelijk, en Nicky Cruz, hoofdpersoon uit het Inmiddels al bijna 20 jaar oude boek „Het kruis in de asfaltjungle". Spintzer is van mening dat juist in een stad als Berlijn, die het toonbeeld is van ver deeldheid van nensen, ge tuigd moet worden van „de Heer die eenheid geeft en de hoop is voor de tijd waarin we leven". STOP KINDERSTERFTE OEGANDA 16 oktober vliegt een chartertoestel i.o.v. Internationaal Christelijk Steunfonds noodhulp naar Oeganda. ICS - SOEST Ds. T. van Weelie van het hervormde werelddiakonaat in Woord en Dienst: „Rond de hoofdstad Amsterdam heerst onder de mensen een sfeer van moedeloosheid en apathie. Niemand komt er meer toe om een behoorlijke dagtaak te vervullen. De zwarte han del tiert welig. Er heerst een grote onveiligheid. Om het minste of ge ringste staat men elkaar naar het leven. Voedsel transporten vanuit de haven van Rotterdam naar Drente komen vaak niet verder dan Zwolle Op de Veluwe opereren een aantal roversbenden, die niet voor wapenge weld terugschrikken. In het meren deel van de dorpen en steden komt men 's avonds niet meer op straat. Dagelijks worden opslagplaatsen overvallen en geplunderd. Met dege nen. die het maatschappelijk bestel nog een beetje overeind proberen te houden, maakt men korte metten. De kerken stellen alles in het werk om de nood van duizenden te lenigen, met name in Groningen en Friesland waar 170 000 mensen volledig moeten worden voortgeholpen met voedsel, onderdak, kleding en dekens In het gebied rond Eindhoven valt niet te voorspellen hoe de mensen de winter moeten doorkomen. In het voorjaar heerste er een grote droogte, daarna braken er in en ond de stad rellen uit. praktisch al het vee stierf aan een nog onbekende ziekte en tenslotte liepen duizenden mensen een lon gontsteking op tijdens de regentijd, die veel te lang aanhield Voor ons is dit verhaal ondenkbaar In Oeganda is het de harde werkelijk heid, die men de laatste maanden voor ogen heeft. Wie kan nog aan op wie? Waar halen wij morgen de vol gende hap eten vandaan? Afrika is op weg één groot rampgebied te worden Begin augustus heeft de genera le diakonale raad een brief gestuurd aan alle diakonieèn. Daarin is uitge legd voor welke verantwoordelijk heid de Afrikaanse kerken thans staan. Gevraagd is om na te gaan welke financiële middelen in de ge meenten aanwezig zijn om een con creet antwoord aan de Afrikaanse kerken te geven. De diakonieën rea geerden in zes weken tijd met een bedrag van 500.000- Verwacht wordt ook dat de gemeenteleden, die op 12 oktober gevraagd worden bij te dragen voor het lopende pakket van werelddiakonale verantwoordelijkhe den voor 1980 op gelijke wijze willen deelnemen in de diakonale opdracht van onze kerk in de wereld. Vrijplaatsen Het afgelopen jaar fungeerden ker ken als schuilplaatsen voor buiten landers zonder verblijfsvergunning. In Rekenschap, tijdschrift van het humanistisch verbond (en dus feite lijk in deze rubriek niet thuishorend), betoogt de VU-criminoloog prof. Her man Bianchi, waarom de rechtsstaat permanente vrijplaatsen nodig heeft: In onze moderne rechtsstaat zijn ze niet meer nodig zegt men dan, ja ze vormen zelfs een ondermijning van die rechtsstaat Nu heb ik zo straks al gezegd dat dergelijke opmerkingen vrijwel altijd komen uit de mond van de mensen die inderdaad aan de zon nige zijde van de rechtsstaat en de samenleving wonen mogen. Het zijn de mensen die niet strafrechtelijk vervolgd worden en dat waarschijn lijk ook nooit zullen worden (dan zou den ze anders spreken), mensen die nooit met uitzetting uit het land be dreigd zullen worden (ook dan zou den ze maar wat blij zijn met een enclave waar ze een toevlucht zouden kunnen vinden). Het voordeel van onze rechtsstaat is inderdaad dat men altijd rechters kan vinden, die het. zo mogelijk ook nog wel op zullen rond Eindhoven heerst grote droogte nemen tegen de macht van de over heid en je de bescherming van de wet geven. Maar hun molens malen lang zaam en dat kan ook niet anders, ondanks de kort gedingen. En men moet over een enorme dosis sociale en juridische know how beschikken om de molens aan het malen te krij gen In die tussentijd kan de uitvoe rende macht allang haar slag gesla gen hebben. Groot is het aantal ge vallen in onze eeuw waar asielzoeken- de buitenlanders in ons land al lang de grens overgezet waren voordat hulp kon komen dagen. Duitse joden in de dertiger jaren en Portugezen in dc zestiger jaren. Asielverlening in een Vrijplaats opdat de vervolgden zich beter kunnen verweren en hun verdediging beter kunnen voorberei den is geen ondermijning van de rechtsstaat maar een hoogst noodza kelijke verbetering daarvan Want onze rechtsstaat staat in het kwaad gerucht dat ze de kanslozen minder rechtszekerheid biedt dan de kans hebbenden. Dit is al zo geweest se dert de komst van die burgerlijk par lementaire rechtsstaat in het midden van de negentiende eeuw. De vervol ging van de kansarmen zit in dat systeem van rechtsstaat ingebakken en het is schijnheiligheid dat te ont kennen En nu hebben we het alleen nog maar gehad over illegale gastar beiders. Maar de Vrijplaatsen waren er ook en moeten er opnieuw zijn voor strafrechtelijk vervolgden. Ook hier blijkt het weer dat strafrechtelijke vervolging de kansarmen onevenre dig veel vaker treft dan de anderen. Kanshebbenden zijn niet moreel be tere mensen maar lieden wier gedrag nu eenmaal minder vaak als misdaad zal worden gedefinieerd. Want straf rechtelijke definities hebben weinig met moraal te maken maar veel meer met de instandhouding van bestaan de machtsverhoudingen. Daarom zit het hier in het strafrechtelijk systeem ingebakken dat de kansarmen de du pe worden: het strafrecht is doodge woon opgericht om hen te treffen. Uit een en ander blijkt natuurlijk wel ten overvloede dat Vrijplaatsen niet „gerund" zullen mogen worden door machtige organisaties: noch kerkelij ke. noch wereldlijke, noch de justitie, noch de reklassering. Vrijplaats be woners moeten zich zelf emanciperen en niet geëmancipeerd worden. Ker kelijke enklaves zijn welkom, te meer omdat zij kunnen wijzen op zulke' oude tradities. Maar ze zijn niet wel kom indien ze een nieuw beoorde lingsorganisatie zouden gaan wor den. Vrijplaatsbewoners moeten zich zelf besturen: het moeten immunitei ten zijn waar de toevluchtzoekers tij- Latijn t va, i Binjl lisa. Ds. Roos Ter synode heeft de Amsterdamse ds. C. B. Roos, die als voorzitter van de hervormde synode die van de RCA toesprak, over het terugzenden van gastarbeiders naar hun land van her komst, waar zij geen bestaansvoor- uitzicht hebben, gezegd: „De econo mie van Jezus Christus is zo anders dan de economie van mijn land." Tegen die achtergrond bepleitte hij internationale solidariteit van chris tenen in hun profetische taak. Een van de synodeleden merkte op dat deze hand-in-eigen-boezembenade- ring veel effectiever in de Zuidafri kaanse situatie is dan hooghartige terechtwijzingen van Nederland uit; wat vroeger gebeurde. Ds. C. Mak. oud-praeses van de gereformeerde sy node. vroeg de voorbede van de syno de voor het probleem van de seculari satie. waarmee zijn kerk te kampen heeft. J. J. A. Kahmann „Schrift in veelvoud" ls de titel van een bundel die dr. J. J. A Kahmann. hoogleraar aan de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen zal worden aangeboden ter gelegenheid van zijn afscheid aan de HTP op 22 oktober. Dr. Kahmann doceert exe gese van het Nieuwe Testament, bij belse theologie en bijbelse hermeneu tiek. Pater Piet Vriens Pater Piet Vriens wordt pastor en teamleider van de parochies van de H. Gregorius en de H Laurentius in IJmuiden. Dit heeft het bisdom Haar lem bekendgemaakt. Tot eind sep tember was Vriens secretaris-gene raal van de r.k. kerkprovincie Neder land. Meer kerknieuws op pag. 29. DE GENEZING IS EEN GEHEIM In die dagen ging Na&man. de Syriër naar de Jordaan en dompelde zich zeven maal onder, zoals Elisa de ma Gods gezegd had (II Koningen 5, vers 14-17) Naaman is zoiets als de minister vj defensie van Syrië. Tegenwoordig gaat zo'n man naar Moskou, hij naar Israël. Hij is melaats en verwacht heil van de profeet Elisa. van wie hij gehoord heeft. Elisa laat hem aan de duer staan en geeft hem de opdracht om zich zeven maal in* Jordaan te dompelen Naümnn wor boos. Hi had iets anders verwacht® is al op de terugweg als zijn ondergeschikten hem wijzen op de eenvoud van de behandeling Het» toch altijd te proberen! Goed, hij doet het dan toch maar en wordt „gezond als het lichaam van een kleine jongen" Oenezing is een geheim De therapie die wij in ons hoofd hebben of die we bestudeerd hebben is daarbij niet beslissend. Dt therapie, als je dat hier zo mag noemen, is hier een bevel van de Gods. De profeet gedraagt zich bijna als een ayatollah. De vergissing van de ayatollahs van allerlei religie is dj ze na de verschijning van Christus de verbreiding van zijn evangelie menen de wijsheid in pacht te hebben. De genezing van de werelds een geheim dat geschreven staat in de woorden van Ood. welk geheimm samen door geduldig luisteren moeten aan de weet zien te komen Daarvoor is meer nodig dan het uitspreken van toverspreuken of het herhalen van oude recepten. Ood ij de levende en zijn woorden gaan met ons mee door de geschiedenis heen Ze liggen niet ergens kant en klaar Ze moeten in een bijzondere zin gehoord worden. Met geloof in zijn kracht. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Benoemd: tot docent bijbelse etA en antropologie aan de Chr. Academie te Kampen C. M Bo< te Huizen <NH). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Sliedrecht J. C. V. 1 tenburg, kand. te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid Hoogerland te Krabbendijke. Ds H. R. Juch De gereformeerde synode heeft drs! R. Juch. gereformeerd predikant Bennekom, benoemd tot schappelijk medewerker aan dea/i ling praktische theologie van de th« logische hogeschool in Kampen ft Juch. die gespecialiseerd is in tkate- chetiek. waarin hij in 1972 zi ja docto raal haalde, zal zich voomamAJkbe- zighouden met catechetiek enpasio raat. Ds V. M. Rafransoa De 46-jarige ds Victor M Rafransoa tot secretaris van de Afrikaanse n van kerken (AACC) gekozen. Hierr is een twee jaar durende crisis mi leiding van de AACC beëindigd. Rafransoa studeerde theologie enÉ ciologie in Genève. Van 1973 tot werkte hij voor de FAO (de werti voedselorganisatie) in Afrika. Sim dien is hij staflid van de wereldra van kerken (interkerkelijke hulp) ADVERTENTIE delijk kunnen wonen tot de omstan digheden weer wat verbeterd worden ot de hemel opgeklaard. Konflicten tussen mensen, of die nu uit illegale arbeid dan wel uit delicten voortko men kunnen alleen maar door onder handeling geregeld worden, dat is de enige uitweg, zowel voor de eisers als voor de verweerders. Het zal overi gens nog een lange strijd zijn om de Vrijplaatsen weer een goede plaats in ons rechtssysteem te doen innemen. De paters dominicanen hielden hun algemene vergadering („generaal ka pittel") in Walberberg bij Keulen. An dre Lascaris in De Bazuin: Een nieuwigheid op dit kapittel was dat er een dag werd uitgetrokken om. onder leiding van een Nederlandse vormingswerker. J. Essing. eveneens een dominicaan, van mens tot mens te praten over wat ledereen beroerde en bezighoudt. Elkaar „met het hart" ontmoeten vóór er met het verstand beslissingen worden gemaakt en plannen getrokken! Het „paper" dat tot het gesprek moest uitnodigen, was opgesteld in het Latijn: bij mijn weten de eerste keer dat er vormings werk in het latijn gedaan is. Likken Een Joods probleem in de vragenru- briek van het Nieuw Israelietisch Weekblad: Vraag: Mag aan een postzegel of een plaketiket gelikt worden? Antwoord: Los ervan, dat het likken aan een postzegel of etiket niet onder de term eten valt, staat dat als er een niet kosjere substantie aan de gum is toegevoegd, dit al lang zijn smaak verloren heeft. Een niet kosjere sub stantie die onsmakelijk is geworden, is tdegestaan. als het met een kosjere substantie vermengd is. een ANDER blad Hé, onder de vallende bladeren Weerwoord lezen! In het oktobernummer O. O.: Herman Wiersingo over Sodom en Gomorra de religieuze rafelrand: een serie over sekten het nieuwe boek van Yvonne Keuls en voor iedere nieuwe abonnee is er in deze grauwe tijd gratis de uitgave "plaatsen van hoop". Een abonnement kost f 18,50 per jaar. Ons adres: Weerwoord, Postbus 99, 3970 AB Driebergen, tel. 03438-16341. landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2