Gezondheidszorg goed maar ongelijk verdeeld 19? 29? Een goede brommer is één. Een goed onderhoudsadres is twéé. b ®B OVt Voorzitter artsenorganisatie Lubbers: Cholesterolgehalte weinig beïnvloed door voedingsvezel Afvalverwerking u Rijnmond uit verliezer VANDAAG ELEGANT, MORGEN SPORTIEF. Als je probleemloos èn veilig wilt brommen, ga je naar de BOVAG-vakman. Arts laat fout verlopen operatie uit proefschrift Door hogere aanslagen op gemeente]? Baksteenbranche wil produktie beperken Man aangehoudj in moordzaak Politiekogel raakt man tijdens vlucht HEMA VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 TROUWKWARTET P 8 R 16 HVypt Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Ondanks het feit dat we in Nederland een behoorlijk stelsel van voorzieningen voor gezondheidszorg hebben opgebouwd, moet worden vastgesteld dat de ihinstbedeelden onder ons een slechtere gezondheidstoestand hebben dan zij die het beter hebben. De eersten zijn vaker en langer ziek en hebben er ook meer moeite mee zich geestelijk staande te houden in onze samenleving." Dit zei gisteren dr. E. J. C. Lubbers, voorzitter van de artsenorganisatie KNMG bij de opening van het jaar lijkse ledencongres in Amsterdam. Het tweedaags congres (gisteren en vandaag) is geheel gewijd aan „ge zondheidszorg in de grote stad", maar evenals in de Verenigde Staten (vrije ondernemerschap), Engeland (nationale gezondheidszorg), blijkt ook in Nederland (combinatie van beide) meer en meer, dat die gezond heidszorg ongelijk is verdeeld. Sinds de invoering van de nationale gezondheidszorg in Engeland is het grote verschil in ziekte en sterfte tus sen de verschillende sociale klassen niet afgenomen. Hoewel men in Ne derland nog nauwelijks over dergelij ke gegevens beschikt, komt uit de schaarse cijfers die er zijn wel naar voren, dat er opvallende verschillen in gebruik van de voorzieningen be staan tussen ziekenfondspatiënten en particuliere verzekerden. Oorza ken die daarvoor kunnen worden aangevoerd zijn aldus voorzitter Lub bers het verschil in sociale vorming en scholing, en het bestaan van weliswaar niet-financiële drem pels. Scholing „Scholing is enerzijds van belang om bepaalde invloeden, zoals leefge woonten, op de gezondheid te kunnen LEIDEN (ANP) De promotie van de Eindhovense neuroloog J. N. Be rendes is door de rector magnificus van de rijksuniversiteit Leiden uitge steld. Prof. dr. A. A. H. Kassenaar kwam tot deze ongehoorde maatregel nadat de medicus-jurist mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven hem erop had gewezen dat Berendes in zijn proefschrift een catastrofaal verlo pen operatie buiten beschouwing had gelaten. De promovendus zal het be treffende gedeelte moeten her schrijven. Het proefschrift beschrijft een nieu we theorie over de bewaking van de patiënt bij operaties aan de grote lichaamsslagader. Er worden zeven toepassingen beschreven. Nadat het proefschrift was afgesloten, ging er iets mis met de achtste operatie waarbij Berendes' methode werd ge bruikt. Een twintigjarige jongen werd daardoor aan beide benen verlamd. De rector en de promotor, prof. dr. H. A. C. Kamphuysen, zijn het met Schuurmans Stekhoven eens dat Be rendes dit geval alsnog in de conclu sies van zijn proefschrift had behoren te betrekken. De neuroloog was giste ren niet voor commentaar bereik baar. begrijpen, en daarnaar te handelen. Anderzijds ook om in staat te zijn een juist gebruik te maken van de voor zieningen op het gebied van de ge zondheidszorg", aldus Lubbers. Factoren die als drempel kunnen werken zijn het verchil in waardering tussen ziek en gezond, en het taalge bruik. Artsen en andere werkers in de gezondheidszorg spreken een andere taal dan de weinig geschoolden, aldus dr. Lubbers. Verder zijn vele instellin gen op het gebied van de gezond heidszorg geworden tot grote appara ten met vele ingangen, lange gangen, en talloze loketten, waarvoor men een zekere sociale handigheid moet hebben om er niet te verdwalen. Tot slot noemde hij de werkomstandighe den (zware lichamelijke arbeid, onre gelmatige werktijden en eentonig werk), die de gezondheid kunnen beïnvloeden. De voorzitter van de artsenorganisa tie wees erop, dat de minstbedeelden onder ons een veel grotere behoefte hebben aan gezondheidszorg dan blijkt uit het beroep dat ze er op doen. Volgens hem wordt die grotere behoefte veroorzaakt door de om standigheden waaronder ze zijn grootgebracht en moeten leven. Te- genlijkertijd echter zijn diezelfde om standigheden er de oorzaak van, dat deze mensen niet in staat zijn een doelmatig gebruik te maken van de zorg, die in wezen wel voor hen be schikbaar is. Dr Lubbers zei weinig anders te kun nen constateren, dan dat de artsen niet zoveel kunnen bijdragen aan een verandering van die omstandighe den. Naar zijn mening lijkt het dilem ma onoplosbaar, gelet op het feit dat de mensen die de voorzieningen in de gezondheidszorg het meest nodig lij ken te hebben, er het minst gebruik van maken. En met een verwijzing naar het welzijnswerk voegde hij er aan toe: „en als wij de voorzieningen uitbreiden en naar die mensen toe brengen, vergroten we hun afhanke lijkheid, wat we nu juist niet willen." de opening van het congres van de gelegenheid gebruik de artsen om meer begrip te vragen voor het mati- gingsbeleid in de gezondheidszorg. Zij verklaarde er op te rekenen, dat dit beleid zakelijk en objectief zal worden beoordeeld. De Amsterdamse huisarts J. D. Que- rido merkte over de gezondheidszorg in de grote stad op, dat de versnippe ring van de gezondheidszorg hier de huisarts voor grote problemen plaatst. Met name in de oude en ver vallen buurten met hun snel wisselen de en bijzonder samengestelde bevol king. Hij zei, dat dit zeker gevolgen heeft voor het takenpakket van de huisarts en dat dit alles dwingt tot een vernieuwing van het beleid. In die buurten fungeert de huisarts als „stopverf", omdat daar oplappen van oude wijken de regel is, en stelselma tige reparatie en renovatie ervan een uitzondering." „Het is vergeleken met de wereldpro blemen misschien een kleine mis stand," aldus dokter Querido, „maar daarbij moet wel bedacht worden, dat er een grote invloed van uit gaat op de gezondheidszorg in een grote stad in haar geheel." redacteur weten- Van onze schappen WAGENINOEN De onverteer bare bestanddelen in groente, fruit en graanprodukten („voe dingsvezel) hebben nauwelijks in vloed op het cholesterolgehalte van het bloed. Zij doen in directe zin dus weinig toe of af aan deze bekende risicofactor voor het op treden van hart- en vaatziekten, zo blijkt uit een onderzoek waarop ir. M. Stasse-Wolthuis vandaag promoveert aan de Landbouwho geschool. Indirect werken groente, fruit en brood wel degelijk gunstig op het cholesterolgehalte, denkt me vrouw Stasse. Een groter gebruik van deze relatief vetarme produk- ten betekent Immers automatisch een geringer gebruik van andere voedingsmiddelen, die vaak meer vet en ook cholesterol belatten. Het bleek in het onderzoek een hele toer te zijn om voor proefper sonen maaltijden samen te stellen die zowel veel vet als veel voe dingsvezel bevatten. De grootste waarde van het onder zoek schuilt volgens mevrouw Stasse in de streng gecontroleerde voedselopname door de ruim zes tig proefpersonen. Veel ouder on derzoek is van weinig waarde ge bleken omdat op dat punt onvol doende gelet werd. Daardoor wa ren de uitkomsten soms tegen strijdig, wat ook regelmatig door werkte in tegenstrijdige voedings adviezen en verwarrende berich ten via pers en reclame. Mevrouw Stasse pleit voor terughoudend heid op dit gebied: het gevaar be staat dat de mensen op den duur geen enkel advies meer serieus nemen omdat ze door de bomen het bos niet meer zien. Een verontr rustende situatie, vindt zij, waar bij de levensmiddelenfabrikant ook niet geheel vrijuit gaat. om ARNHEM (ANP) De Nederlandse baksteenindustrie overweegt een tij delijke produktiebeperking in de ko mende wintermaanden in verband met de slechte gang van zaken in de bouw. De afzet van bakstenen is sinds Juli van dit jaar behoorlijk teruggelopen. De voorraden zijn daardoor gestegen tot een kleine vijfhonderd miljoen bakstenen. Dat is twee keer zoveel als wat de Vereniging de Nederlandse baksteenindustrie de normale werk- voorraad noemt Hoe de produktiebeperking van bak stenen tot stand moet komen is nog een open vraag, aldus directeur C. Geurts van de vereniging. Een van de mogelijkheden is de produktie gedu rende zes weken geheel stilleggen. Die zes weken houden verband met de termijn, die wordt gehanteerd voor het aanvragen van werktijdver korting, aldus Geurts. Hij benadrukt echter, dat de baksteenindustrie nog nergens toe heeft besloten en dat de huidige situatie van overschotten mogelijk nog gewijzigd wordt door regeringsmaatregelen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De NV Af valverwerking Rijnmond, die sinds de oprichting jaarlijks miljoenenverliezen leed, speelt dit jaar voor 't eerst in zijn bestaan quitte. Mo gelijk zit er zelfs een kleine winst in. Dit blijkt uit een tussentijds accoun- tantsverslag. Het gunstige resultaat wordt bereikt ondanks een tegenval lend aanbod van vuil. In het eerste halfjaar van 1980 kwam er bij het vuilverbrandingsbedrijf 388.000 ton vuil binnen. Er was gerekend op 418.000 ton. De gunstige ontwikkeling bij dit overheidsbedrijf (het Openbaar Li chaam Rijnmond heeft de meerder heid van de aandelen) is terug te voeren op de forse financiële aansla gen die Rijnmond als grootste aan deelhouder en de Rijnmond-gemeen ten (de overige aandeelhouders) te slikken hebben gekregen. Bovendien zijn de leveranciers van het vuil ge confronteerd met fikse tariefsverho gingen. Daarnaast is het rijk de nood lijdende afvalverwerkingsfabriek bij gesprongen met een renteloze lening. De verliezen bij het afvalverwer kingsbedrijf waren vorig jaar zo hoog opgelopen (250 miljoen gulden) dat het einde nabij leek voor het bedrijf. Er werd surséance van betaling aan gevraagd en onder leiding van de bewindvoerders werd begin dit jaar begonnen met de sanering van de afvalfabrlek. De vruchten van deze sanering wor den nu duidelijk zichtbaar, zegt woordvoerder Chevalier van het be drijf. De gunstige financiële keling betekent dat de leveraü niet achteraf zullen hoeven bijl len. In hoeverre het extra aanbod vervuilde grond uit de gifwijk [an op de definitieve jaarcijfers, |j gens Chevalier nog niet te zegg De afgelopen maanden is ook gepraat over de vraag wie in komst de afvalverwerking Rijnstel moet gaan beheren. Rijnmond «j bedrijf in eigen beheer houden i een aantal gemeenten in het, mondgebied is van mening datl terdam veel beter in staat bi bedrijf te leiden. De gen van Rotterdam dèelt wel visie, maar de meerderheid raad (de PvdA-fractie) heeft om partij-politieke redenen voorkeur te geven aan Rijmt om de PvdA-fractie in de Rij raad niet voor het hoofd te VLISSINOEN (ANP) De r tie in Oostburg heeft monteur A. A. H. uit het 1 Eeklo aangehouden, verdat moord op de Belgische j Peras (48) uit Blankenbergen. Een postbode vond de veni vrouw woensdagmiddag struiken van de Graaf Jai Sint Anna Ter Muiden, vijfl meter van de Nederlands-B grens. Daar de vrouw ontkL, wees alles in de richting varp misdrijf. Bij de sectie kwam ri staan dat de vrouw vermo dagavond is gewurgd. H. werd 3] Oostburgs café aangehoi man ontkent iets van het 1 te weten. Begrip Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid maakte gisteren bij ARNHEM (ANP) Een Arnhemse politieagent heeft twee keer gescho ten op een 31-jarige Arnhemmer, die na moeilijkheden met prostituees in het Arnhemse Spijkerkwartier met een auto trachtte te vluchten. Het tweede schot raakte de man, die vol gens de politie als vuurgevaarlijk be kend staat, in de rug. De politie hield hem later aan in het Arnhemse ge meenteziekenhuis, waar hij zijn ver wondingen liet behandelen. De man, L. S., wordt poging tot dood slag ten laste gelegd, omdat hij op de agent, die voor de auto stond, inreed. De politieman werd daarbij aan zijn knie geraakt. Het is niet bekend of L. S. gewapend was. Zo vormen ze ontegen zeglijk een elegant geheel, deze rok en blou se. Maar in andere kombi- naties en met andere accessoires kunnen ze even goed sportief zijn, of zakelijk, speels of zelfs uitbundig. De blouse is van polyester/katoen. Maten 36 t/m 48. De gabardine rok van 100% polyester is geheel gevoerd, met platte plooi Kleedt slank af. Maten 36 t/m 48. Beide zijn er in vele modekleuren o.a. grijs, marine en bordeaux. Een brommer kiezen is een zaak van strikt persoonlijke voor keur. Het gaat o.a om kwaliteit en veiligheid. Echt onveilige brommers bestaan niet Maar een veilige brom mer kan wel een onveilige brommer wórden. Dat gebeurt als je 't onderhoud verslonst Als je reparaties uitstelt. Als je zelf knutselt aan vitale onderdelen. Alsof er geen BOVAG-vakman zou zijn; een specialist die alles van brommers weet Daar is je beestje in betrouwbare èn veilige handen. Bovendien biedt hij je ook nog aardig wat garanties. Da's mooi meegenomen. Laatje remmen regelmatig controleren. Je mag nog zo behendig zijn, als je remmen falen, helpt niets. Zorg dat je versleten banden tijdig laat vernieuwen. Versleten banden hebben te weinig profiel. De 'grip' op natte wegen wordt minimaaL Met gladde banden wordt een brommer in kritieke situaties onbestuurbaar. En dat lijkt ons het laatste dat je wilt Laat je ontsteking ook regelmatig nazien. De BOVAG-vakman weet 'm exact af te stellen, zodat ie altijd start Als je bij de BOVAG-vakman een nieuwe brommer koopt, krijg je het Nazorg-couponboekje. De le coupon geeft recht op een gratis afleveringsbeurt. Met de 2e coupon betaal je maar f 10,- voor een nastelbeurt van f 25,-. De 3e coupon garandeert je een grote onderhoudsbeurt van f 50,-; daarvoor betaal je maar f 25,-. Zorg ervoor datje ketting altijd goed gespannen is. Een te slappe, maar ook een te strakke ketting, slijt veel sneller dan nodig. En ook de tandwielen hebben extra te lijden. De BOVAG-vakman kan je helpen aan alle accessoires die je maar wilt. Veilige valhelmen. Mooie winddichte jacks. En een heleboel om 'm mooier te maken en te versieren. Het is de moeite waard om een straatje om te rijden voor een vakman. De BOVAG- vakman. Hij zorgt er niet alleen voor dat je brommer tip-top in orde is. Hij zorgt er ook voor dat je rijdt op een veilige brommer. Dat is zijn bijdrage aan de veiligheid. De rest hangt af van jouw rijstijl. Oké? In hlwa(i.iitsthiis 111 -'-'hoak|

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 14