•peelde politieboot rol »ij ongeluk veerpont? Bonden en Smit eens over CAO weekblad QQ jpJlQ Het CDA werpt zijn schaduw vooruit DOSS ruw Waarom groeit Hervormd Nederland? Reiswereld tegen korten vakantiegeld verlevende blijft met vragen zitten: Topman Van Gelder weg door geschil Akkoord voor slepers verrassing Man verongelukt UIT DE WEEKBLADEN DERDAG 9 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET lORDRECHT Het ongeluk op de Oude Maas. dat zondag zeven passagiers van het eerbootje Adrie het leven kostte, had eigenlijk niet kunnen gebeuren. Het was rustig weer, et zicht was goed en er was geen druk scheepsverkeer. De kapitein van het pontje staat lekend als geroutineerd maar voorzichtig. De schipper van de Innovatie is een internationaal ievaren man die ook op de Oude Maas de situatie goed kent. Toch doemt plotseling de boeg an zijn schip boven het nietige veerbootje op. en wordt dit met gruwelijke gevolgen omver restoten v.i tot dusver onverklaarbaar on- Eli'h" zegt de rijkspolitie ..Een on- ipluk desondanks dat te wijten moet Kn geweest aan menselijke fouten, wel waarnemingsfouten" De rijndrechtenaar E. de Boer, één van 6 passagiers die met zijn zoontje het f levend afbracht, heeft zich ook jenlang afgevraagd hoe deze ramp Jch heeft kunnen voltrekken. ..Strikt meel geredeneerd ligt de zaak een voudig rechtdoorgaand verkeer eeft voorrang en dus is de veerman •huldig Een geval als dit kun je Khter niet zo ongenuanceerd beoor delen Je mag nu eenmaal niet aannemen it de veerman een halfgare is, die is i varen zonder eerst zijn bewe- pgsvrijheid te hebben verkend. Ik ond linksachter op de Adrie. een stekende plaats om rond je heen te jken. Voor mij nu ook is hét frap- ante gegeven dat ik de boeg van de nker pas op het laatste moment op t pontje af zag komen. Geen der ssagiers trouwens heeft de tanker «n naderen Dat heeft me over een ntal punten, of liever omstandighe- fn. aan het denken gezet. Ik ben larbij gekomen tot een bepaalde constructie die niet alleen op feiten aar ook op gissingen berust, maar e het onverklaarbare misschien ver aarbaar maakt ferkeerssituatie )e heer De Boer acht het allereerst Klig vast te stellen hoe de verkeers- ituatie was. en hoe die zich vlak voor t ongeval heeft ontwikkeld Toen veerman op het punt van vertrek - n stond passeerde een Duits tank- :hip in de richting van de Oude aasbmg Daar lag een duweenheid wachten tot de brug open zou an. De heer De Boer „De veerman stuurde de Adrie in een vrijwel rechte lijn naar de overkant. Dit betekent dat hij in de „verste" verte geen pro blemen zag. respectievelijk dat hij van links geen schip had gezien. Naar links keek hij echter in de richting van de al laag staande zon waardoor hij zwartwitbeelden en bovendien een hinderlijke lichtflikkering op het water zag. De man heeft het silhouet van de Innovatie moeten zien. Hij heeft het waarschijnlijk ook gezien Maar hij kan gedacht hebben dat het het afvarende schip was. Het kan ook zijn dat de beelden van de Innovatie en die Duitse tanker elkaar overlapt hebben." De heer De Boer noemt dit één van de voorwaarden tot het gebeuren van het ongeluk. Een tweede is dat de veerman en de schipper van de Inno vatie. die beiden dachten dat hun weg onbelemmerd was, door iets kun nen zijn afgeleid. Op driehonderd me ter afstand van de Adrie stak de politieboot RP 36 de rivier over. De heer De Boer weer: „De politie heeft gezegd dat de bemanning van die boot niet als getuige kon worden be schouwd. Dit zal inhouden dat ze op weg was naar iets. De RP 36 trok de aandacht, ongetwijfeld, ook die van de veerman. Er zijn mensen die ge zien hebben dat de politieboot op weg was naar een windsurfer die helemaal niet op de Oude Maas mocht zijn. Misschien kan dit verklaren waarom de schipper van de tanker, die wel licht ook afgeleid was. geen langdurig waarschuwingssignaal heeft gegeven toen hij zag dat de Adrie geheel tegen zijn verwachting in niet van plan leek hem voorrang te geven." Motorgeruis De heer De Boer heeft op de Adrie niets gemerkt van een verandering in ADVERTENTIE het motorgeruis Er was ook geen sprake van een plotselinge koersver andering. „Maar wat later met een schok tot me doordrong was, dat ik ook geen waarschuwingssignaal van de tankschipper heb gehoord, en ik niet alleen, niemand! Het is natuur lijk zeer gevaarlijk te zeggen dat de aandacht van de schipper was afge leid. Blijft dus het merkwaardige ge geven dat hij de pont wel had gezien en dacht: Hij draait wel bij. maar dat zijn volgende waarnemingen was: Hij zit vlak voor mijn boeg. Er zijn door gaans veel factoren nodig voor een ongeval. Ook in dit geval zullen er meer hebben gespeeld dan ik veron derstel. Maar ik kan gewoon niet aan nemen dat de veerman zo maar is gaan varen." Luitenant Bakker, plaatsvervangend commandant van de rijkspolitie te water, zei ons zich bij de feiten te houden zoals die uit onderzoeken en getuigenverklaringen moeten worden geconstrueerd. De ware toedracht zal eerst volledig aan het licht komen als de droeve gebeurtenis aan de rechter wordt voorgelegd. AMSTERDAM (ANP> - Drs A. E van Veen, lid van de Raad van Be stuur van Van Gelder Papier, heeft zijn functie neergelegd in verband met een verschil van inzicht omtrent, het te voeren beleid. Commissarissen en de heer Van Veen hebben ingezien dat een verdere samenwerking niet vruchtbaar zal zijn. Daarom heeft de heer Van Veen in onderling overleg zijn functie neergelegd, aldus de Raad van Bestuur van Van Gelder Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Vervoersbonden FNV en de directie van het Rotterdamse sleepbedrijf Smit Internationale zijn het eens geworden over een nieuwe CAO voor de vijfhonderd slepers. Koningin Beatrix heeft gisterochtend in het Congresgebouw in Den Haag een gedeelte van de jaarvergadering van het Nederlands genootschap van burgemeesters bijgewoond. De Koningin kreeg bij die gelegenheid een kristallen asbak cadeau. Naast de Koningin burgemeester Schols van Den Haag en minister Wiegel van Binnen landse Zaken. Van een onzer verslaggevers HAARLEM De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) gaat vandaag op een ledenverga dering in Haarlem praten over mogelijke acties tegen suggesties in politiek Den Haag om het vakantiegeld volgend jaar te korten of aan een plafond te binden. Voor de reiswereld, die het het afgelo pen seizoen toch al moeilijk heeft gehad, zou zo'n maatregel naar de mening van sommige reisorganisa ties rampzalige gevolgen kunnen hebben. Men denkt daarbij niet al leen aan de vakantieganger maar ook aan de werkgelegenheid van de ruim tienduizend mensen in de reis branche. Volgens G. K. Otto van de vereniging van reisbureaus zal een dergelijke maatregel gemakkelijk kunnen lei den tot een boekingenstop. „De meeste mensen doen de eerste aanbe taling voor een zomervakantie met het geld van de kerstgratificatie en voldoen de rest met wat zij aan va kantiegeld ontvangen. Als er nu op het vakantiegeld gekort wordt zou dat betekenen, dat velen afzien van' hun boeking en dat heeft voor de reisbranche natuurlijk direct ge volgen." Overigens zegt men bij de ANVR op het ogenblik meer een zekere ople ving te noteren. Maar dat geldt met name de bus- en treinreizen. Met de boekingen voor vliegvakanties loopt het nog steeds slecht. Het onderhandelingsresultaat zal vergezeld van een positief advies van de bonden morgenavond voorge legd worden aan de leden. Woord voerder Kok Kraayeveld van de on dernemingsraad wilde gisteren nog niet vooruitlopen op deze vergade ring. „We willen in ieder geval eerst zwart-op-wit uitgelegd zien wat de lonen precies gaan worden. We moe ten er zeker van zijn dat er geen trucs zijn uitgehaald". Dat de bonden en Smit het toch nog eens zouden worden, kwam gisteren min of meer als een verrassing. Gis ternacht werd het CAO-overleg na urenlang praten afgebroken, omdat Smit struikelde over „een grasspriet je". aldus een zegsman van de bon den. De verwerking van de ten tijde van de havenstaking in 1979 afgeslo ten 28,50 gulden bij honderd mensen van het bedrijf die niet in de volconti- nu-dienst werken, was onaanvaard baar voor Smit. Volgens de bonden kost dithet bedrijf dertigduizend gul den oftewel 0,1 procent van de loon som van 37 miljoen gulden. Tegen het middaguur liet de directie van Smit Internationale de vervoers bonden telefonisch weten toch bereid te zijn de toeslag van 28,50 gulden voor alle slepers in het gegarandeerde jaarinkomen te verwerken. Vakantiedag Het onderhandelingsresultaat houdt verder in: een extra vakantiedag, ver werking van de prijsindex, verlaging van de leeftijd voor vervroegde uit treding met één jaar. handhaving van de werkgelegenheidsgarantie en her ziening van het bestaande systeem van diploma-toeslagvergoeding. Ver der is men het eens geworden over een nieuw loonsysteem, gebaseerd op een gegarandeerd minimum jaarin komen voor het varend personeel. Dat inkomen varieert van 40.000 tot 51.000 gulden per jaar. De herstructurering van de lonen is altijd een heet hangijzer geweest in het CAO-overleg bij Smit, dat in juni van dit jaar startte. Een ander be langrijk punt was de werkgelegen heidsgarantie. Nadat Smit aanvanke lijk had ingestemd met het opnemen in de CAO van een verbod op collec tieve ontslagen, kwam de directie daar later op terug. Het voorstel van de Smit-directie om dit artikel weer te schrappen was voor de bonden toen zelfs aanleiding het overleg af te breken. Verliezen Niet lang daarna maakte Smit be kend dat het rivier- en duwwerk werk voor enkele tientallen mensen in verband met constante verliezen afgestoten moest worden. De ver voersbonden hebben dit nooit serieus genomen, maar beschouwd als een poging de slepers onder druk te zetten. Volgens een woordvoerder van de bonden is met de handhaving van de werkgelegenheidsgarantie in de CAO het plan van Smit om het rivier- en duwwerk af te stoten, van de baan. De directie heeft overigens wel te kennen gegeven op korte termijn te willen gaan praten met de bonden, de ondernemingsraden en de beleids groep van het bedrijf over de proble men die zich voordoen bij de duw- vaart-sector. BREDA (ANP) De 56-jarige F. G van Leent uit Terheijden is gisterei door een verkeersongeval in Bred: om het leven gekomen. Hij kreeg me zijn personenauto op een kruisin; geen voorrang van een andere auto Een 14-jarige zoon van het slachtoffe raakte door het ongeval ernstig ge wond. mh jVVH door stall ter en 1)0 jgff» Jarenlang moeizaam onderhandelen. Steeds weer andere, steeds weer dezelfde discussiestof. Rapporten die alleen maar werden geschreven om de zaak te vertragen. KVP'ers die moeite hadden met het reformatorisch taalgebruik. 'Wij hebben niet veel tijd.' zei Aalberse. Dat was in '67. Na dertien jaar is het Christen-Democratisch Appèl er toch gekomen. Alles over heel die lange weg naar de fusie in een uitneembaar Tijd-dossier van 64 pagina's over ontstaan, wel en wee van een politieke bekering. Met stukken van: F. Alting von Geusau: Mijn keus voor het CDA wordt zwaar op de proef gesteld Hans Bronkhorst en Ton Oostveen: Proficiat, maar nu gaan we d'r op los Piet Bukman: De voorzitter geeft ook dissident Dijkman volop de ruimte Ton Crijnen: Te veel wetenschappers in de fractie? Nic. Douben: De bijbel is geen spoorboekje voor de economie P.van der Eijk: In Polsbroek gaat de KVP gewoon door met regeren Albert van den Heuvel: Een doorbraak-dominee tegen de confessionele partijen Dr G. Puchinger. Het monsterverbond van de negentiende eeuw Prof. dr G. Th. Rothuizen: Christelijke politiek mag nooit horig en hoerig zijn Rob Vermaas: Waarom het allemaal zo lang heeft geduurd Antipapisme en antisemitisme m één adem genoemd: het gebeurt in bijna alle bijdragen van Walter Goddijns bundel 'Godsdienst: RK'. Een doodgriezelig boek derhalve, ondanks zo'n speelse ondertitel: Herleeft het antipapisme of zijn de katholieken niet te vertrouwen? De huiveringwekkende dimensie van een fenomeen dat weer volop in discussie is. Verder: Brabantse wethoudersrel: de 'niet geoorloofde' belangen van Piet Geldens Chip zet opmars voort: robots produceren robots West- Duitsland: Schmidt krijgt het zwaar De radikalinski's van de Europese christen democratie: het CDA over de grenzen 'Rotterdams Russell Tribunaal wordt historisch': gesprek met Indianenieider Bill Wapepah Synode over gezin: nucntere bisschoppen onthutsen Vaticaan De Toneelmakers 9 reqisseur Ton Lutz Overal te koop: f3,- Abonn«mente„ (dag en nacht, ook in het weekend): 020-462062 BON voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 7% gulden Naam Adres Plaats Tei Zonder postzegel zenden aan de T ijd Antwoordnummer 6. 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro T2-41 Het vacuüm dat is ontstaan tussen de opheffing van CHU, ARP en KVP én de fusie van deze partijen tot het CDA, aanstaande zaterdag, gebrui ken de meeste weekbladen om hun licht te laten schijnen over de kansen van deze nieu we partij, dan wel in nostalgie om te kijken hoe dit allemaal heeft kunnen gebeuren. De bladen staan over het alge meen niet te juichen bij de komst van het CDA. De te neur loopt van gelaten tot zeer cynisch. De Nieuwe Linie geeft een uitvoerige analyse van de totstandkoming van het CDA. Kernbegrip in dit verhaal is de achteruitgang, die de KVP in macht en zeteltal eind jaren zestig en begin jaren zeventig moest onder gaan. De conclusie komt via een zeer lange bewijsvoering tot stand: Als de „crisis" nog verder toeneemt, worden CDA en D'66 natuurlijke bondgeno ten. „Is het dan onmogelijk om te denken dat er een extra-parlementair kabinet Lubbers/Terlouw in het ver schiet ligt. met op de achtergrond de WD als gedoger?" Gedistingeerde feestelijkheid bij de CHU, matheid bij de ARP en ware uitbundigheid bij de KVP, zo schetst De Groene Amsterdammer de ge beurtenissen bij de opheffing van de ze drie partijen. Dit blad gaat vooral in op eventuele breukpunten in het CDA. Die breukpunten zijn er vol doende. denkt de Groene. Eén daar van: het lijsttrekkerschap van Van Agt. De voorzitter van de Arjos, Klaas de Vries: „Als Van Agt lijst trekker wordt, als dat het beeld van het CDA gaat bepalen, dan zullen veel mensen weglopen." Basis De CDA-jongeren in Alphen aan de Rijn hebben ook moeite met Van Agt als lijsttrekker. „We zijn gevraagd of we weer campagne willen voeren voor het CDA volgend jaar. Maar als Van Agt lijsttrekker wordt, verzet ik geen stap." Vrij Nederland heeft een lang sfeerverhaal over de manier, waarop het CDA aan de basis, in dit geval Alphen aan den Rijn, leeft. Bijna alom enthousiasme. „Willen ze daar aan de top het CDA soms kapotma ken? De man in de straat heeft allang gekozen voor het CDA." Vrij Nederland heeft verder enkele „bekende" Nederlanders gevraagd naar „hun bitterste herinneringen aan de KVP". De Nacht van Schmel- zer scoort zeer hoog, evenals de ge beurtenissen in 1954 „toen het episco paat voor de KVP in de bres sprong met het Mandement". In het no^l voorspelbaar rijtje van geïnterview den valt de naam van mevrouw An- driessen op, echtgenote van de begin dit jaar afgetreden minister van fi nanciën: „Ik heb geen enkele slechte ervaring met of herinnering aan de KVP. Integendeel, ik heb er heel goe de herinneringen aan. Ik heb er veel goede vriendschappen aan overge houden. Veel succes met uw artikel." Krent Drs. P. Bukman wordt overmorgen de nieuwe voorzitter van het CDA, als opvolger van Steenkamp. de geeste lijke vader van het CDA. Zowel Else- viers Magazine als de Haagse Post heeft een interview met Bukman. In beide gesprekken wordt hij onder vraagd over zijn 'lonken' naar de PvdA als coalitiepartner in een nieuw kabinet. Tegenover Alice Oppenheim zegt hij in Elseviers Magazine: „Dat was misschien een beetje ongenuan ceerd. Het is wel eens zo dat je moti vering voor een standpunt niet hele maal goed overkomt, dat de krent uit de cake wordt gehaald." In de Haagse Post zegt hij het anders: „Wat me bij het overlezen van m'n eerste interviews opviel is dat daaruit steeds naar voren springt dat ik een uitgesproken voorkeur heb voor rege- renb met de PvdA. Dat is een verteke ning, ik ben voor een kabinet op- een brede parlementaire basis." Hij be doelt daarmee geen nationaal kabi net, waarop de interviewer opmerkt, dat dan alleen een CDA/PvdA rege ring overblijft, eventueel met D'66. Dat is volgens Bukman een mogelijk heid. maar ook: CDA. WD en D'66. Barrière In hetzelfde verhaal haalt PvdA-voor- zitter Van den Berg nogal uit naar het CDA, „dat nu een rechtse koers vaart." Van den Berg ziet grote ver schillen tussen het CDA-ontwerp-ver- kiezingsprogram en de hoofdpunten van het PvdA-programma. Hij vindt het CDA-program op vele punten conservatief en daarin ligt volgens hem een barrière om tot een voor de PvdA aanvaardbaar regeringspro gram te komen. Bukman echter ziet geen barrières, „wel een verschil in invuling van sommige punten." geven hoeven we nergens meer over te praten. Dan is dat kabinet er." Vreugde Vreugde in de weekbladen over de overwinning van de SPD-FDP-coali- tie in West-Duitsland. Nog groter is de vreugde over het feit. dat Strauss geen bondskanselier geworden is. Strauss is zonder meer een gevaar voor de democratie,'' meent Her vormd Nederland. Hoewel De Groene Amsterdammer en De Nieuwe Linie ook zeer tevreden zijn. temperen zij het enthousiasme enigszins door er respectievelijk op te wijzen dat „maar liefst 44,5 procent wél voor deze Strauss heeft gekozen" en. „het is toch eigenlijk verbazing wekkend, dat nog bijna twintig mil joen kiezers aan een soort wildeman, oorlogshetzer en onzinkletser als Strauss hun stem hebben gegeven." W. L. Brugsma is het in de Haagse Post met deze enigszins somber ge stemde scribenten niet eens en noemt dezulken „hardnekkig bezorgden". „De brulaap wordt nu definitief naar Beieren verbannen," zegt hij. De meeste weekbladen staan stil bij de rol van de FDP, die voor het leeu- wedeel van de winst van de Westduit- se coalitie heeft gezorgd. Johan van Minnen zegt in De Groene Amster dammer. dat Helmut Schmidt goede kans maakt 1984 te halen, maar als de „industriële vleugel" van de FDP de verkiezingsuitslag geheel naar zich toe gaat trekken, dat staat het er volgens hem slecht voor Nu de Westduitse verkiezingen ach ter de rug zijn besluit Martin van Amerongen in Vrij Nederland zijn 28- deiige serie over Franz Josef Strauss. Hij verzucht dat er niet zoveel ver schil is tussen de SPD en de CDU' CSU. „Er is in feite één groot, funda menteel verschil tussen christen-de mocraten en sociaal-democraten. Dat is althans wós Franz Josef Strauss." ziet de Labourpartij geen kans daar bij goed garen te spinnen. Integen deel, de vleugels in deze partij staan elkaar naar het leven. Volgens Else viers Weekblad verliest Labour haaar geloofwaardigheid, het Magazine constateert, dat de zwaai naar links niet meer te stuiten is. Vrij Nederland heeft verschillende uitspraken van het congres op een rijtje gezet en constateert dat deze soms in tegenspraak met elkaar zijn en dat het nog maar de vraag is, tf de Engelse kiezers net zo als het congre denken. In Terzijde wordt de betekf nis van dergelijke uitspraken in zin tot ware proporties teruggr bracht: „Op verzoek van de linker vleugel van Labour zal het Nauw va: Calais verbreed worden" In dit overzicht ontbreekt De Tijc Dit blad arriveerde helaas te laat o de redactie-burelen. Even waren w: bang dat de VNU twee weekblade; had opgeheven. Tot slot van het 'rondje partijvoorzit ters' Hervormd Nederland.Ook hier POTtUOSl een interview met Van den Berg, dat vooral gaat over de verhouding tus sen de PvdA en het Interkerkelijk Vredesberaad. Maar ook hier ernstige kritiek op het CDA: „Als de kiezers een combinatie CDA-WD 76 zetels ADVERTENTIE Wordt het Carter of Reagan? Maar wat betekenen de Ameri kaanse verkiezingen voor het Midden Oosten? Daarover het nieuw Keuer«gr«cht 11 7 Amncrdam I Neem een abonnement ad. 28.10 per. kwartaal of 103,per jaar. Brieven portvrij in open envelop: Antwoord nummer 7050. 1000 RA Amsterdam of tel. (020)-235584 of 237763. Losse nrs. 2.30. Nog meer buitenlandse politiek in de weekbladen: de verkiezingen in Por tugal en het congres van de Engelse Labourpartij. De Nieuwe Linie heeft een artikel over de Portugese verkie zingen onder de kop: de uitverkoop van de Portugese revolutie kan be ginnen. Volgens de Haagse Post is de anjerrevolutie nog niet helemaal voorbij, maar het einde is wel inzicht. De Groene Amsterdammer roept de linkse beweging in Portugal op zich snel van de klap te herstellen en zich te verweren tegen de aanvallen die de komende jaren van rechts te ver wachten zijn. Vrij Nederland heeft een reportage over een dorpje in het noorden van Portugal en meldt daar bij: De Portugese anjerrevolutie kreeg afgelopen zondag de definitie ve genadestoot. Elseviers Magazine en Elseviers Weekblad verbazén zich over het jongste congres van de Engelse socia listen. Terwijl de Engelsen zuchten onder het juk van Margaret Thatcher Waarom groeit Hervormd Nederland, terwijl andere week bladen verdwijnen? Omdat Hervormd Nederland een goed opinieblad is, dat de bekendheid krijgt die het verdient. Steeds meer mensen ontdekken het. Als een betrouwbare gids bij hun meningsvorming, als een bondgenoot in de strijd om een rechtvaardiger en menselijker wereld. Geen kerkblad voor hervormden zoals sommigen uit de naam opmaken, maar een waakzaam en kritisch opinieweekblad met een overtuiging die consequent wordt uitgewerkt. Zon der overdreven optimisme, wel hoopvol. En wat in deze tijd erg belangrijk is: Hervormd Nederland is niet duur. Het is het laagst geprijsde opinieweekblad van Nederland, 36,50 per half jaar) Probeer Hervormd Nederland zelf eens. Neem een proef abonnement van twee maanden voor slechts zes gulden. Lees deze week in Hervormd Nederland: Gesprek met partijvoorzitter Max van den Berg: De fundamentele omwenteling in het denken van de PvdA over kernwapens/Hoe het toegaat in het kraakvriendelijke Dordrecht/Interview met pedagoog Bert Budding': 'De school mag geen christelijke beginselen bijbren- gen'/Aanslagen: Het fascisme is nooit weggeweest in Europa/De Wes- terschelde: Van aardige rivier tot rampgebied/Joden in de Arabische wereld: Wat is waarheid en wat angstige verbeelding?/VU-historici proberen zondeval van het christendom te vergoelijken/Wim Hazeu: Come back. nieuwe roman van Willem Brakman. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36.50 per halfjaar Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 17-76. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel) Of bel. 070-512111 ■BnanOveral in de losse verkoop 1,85

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9