yrië tekent erdrag met fiowjet-Unie Iran ziet Khorramsjahr als symbool van verzet Macht van Poolse parlement groter Giscard bindt strijd aan tegen racisten Ronald Reagan: denken voor de vuist weg Iran trekt profijt .jit oorlog met Irak Tories willen harde aanpak van vakbonden VS helpen bij verdediging van Arabieren Congreslid in VS schuldig aan corruptie Sowjet dissident bekent schuld INDFR3AG 9 OKTOBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET HS 7 ln ed Was*il0SKOU (Beuter, APP) Syrië heeft zijn banden met de ,lan» jwjet-Unie nog nauwer aangehaald. De Syrische president ssad ondertekende gisteren in Moskou samen met president «eg, i reznjew een verdrag van vriendschap en samenwerking. Irak mia jitkerde de propagandaoorlog tegen Syrië gisteren verder uw 'jan door te beweren dat Damascus met Teheran samenspant [gen de regering in Bagdad. den leznjew en Assad ondertekenden rt verdrag tijdens een receptie in It Kremlin. Details van het akkoord etdvi Sen gisteravond nog niet bekend, lidsizt-gir aangenomen w°rdt dat 8yrië op •biniw meer militaire en economische •n ||p van de Sowjet-Unie kan reke- es a De Sowjet-Unie heeft soortgelij- kia*- i verdragen met Zuid-Jemen en ook loort et Irak. Dat laatste verdrag heeft kerhe rerlgens weinig betekenis meer. ooringezien de betrekkingen tussen ïuwlB E en de Sowjet-Urüe sedert enige ;erm K aanzienlijk bekoeld zijn. Jdsa 1 waai ltsident Breznjew noemde het ver- re K!» rag met Syrië een belangrijke stap. t. Ei lardoor de betrekkingen tussen de ouwi irJet-Unle en Syrië verbeterd zul- se raatn worden Het verdrag moet een let coijdrage vormen aan het vestigen van n stabiele en rechtvaardige vrede het Midden-Oosten. Bij het diner ere van het bezoek van Assad itreepte Breznjew overigens de neutraliteit van Moskou ten aanzien van het conflict tussen Iran en Irak. In een impliciete verwijzing naar een mogelijke Amerikaanse interventie in het gebied van de Perzische Golf hekelde de Russische president dege nen „die de Arabische staten trach ten te chanteren door militaire bases en het sturen van oorlogsschepen." De imperialisten zouden graag probe ren de Arabische eenheid te verbre ken, aldus Breznjew. Irak beschuldigde Syrië gisteren van samenzwering met de Iraniërs. De Iraakse minister van defensie be schuldigde Syriërs en Libiërs ervan mee te vechten aan de kant van de Iraanse strijdkrachten. Irak zou zelfs al Syriërs en Libiërs hebben gevan gen genomen. Een krant ln Bagdad schreef dat het Syrische regime „sa menspant met al die hypocriete ele menten die wenen over de Palestijnse zaak" ook een verwijzing naar de Libiërs. WASHINGTON (Reuter, AP) De Verenigde Staten zijn bereid Arabi sche landen die te lijden krijgen van de gevechtshandelingen tussen Iran en Irak te hulp te komen, ook met de levering van wapens. Amerikaanse ambassadeurs in het Midden-Oosten hebben de afgelopen week de menin gen gepeild van diverse landen over de steun die zij mogelijk nodig zou den hebben om een eventuele aanval af te weren. De Amerikaanse regering houdt er steeds meer rekening mee dat Irak zal proberen een deel van Iraans Khoezestan vast te houden, waar door het conflict in de Golf heel ande re proporties zou krijgen. Een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken ver- klaarde overigens dat het aanbod van Amerikaanse hulp niet betekent dat de Verenigde Staten hun opstelling van strikte neutraliteit opgeven. Lan den die voor hulp in aanmerking ko men zijn Jordanië, Oman, de Verenig de Arabische Emiraten en Saoedi- Arabië. In de Iraakse pers is het Amerikaanse aanbod inmiddels al met grote fel heid van de hand gewezen als een grove poging zich te mengen in de aangelegenheden van de Golf, die al leen maar escalerend kan werken op de vijandelijkheden. De Verenigde Staten hebben beslo ten door te gaan met de leverantie van honderd tanks aan Jordanië, on danks de steun die dit land aan Irak geeft. De Verenigde Staten hebben Jordanië nadrukkelijk gewaar schuwd zich niet in te laten met het conflict tussen Iran en Irak. Het Amerikaanse besluit om Hoes sein desondanks de gevraagde tanks te leveren zou zijn ingegeven door de vrees dat de Jordaanse vorst, die over enkele dagen een bezoek aan Moskou brengt, zich meer op de Sowjet-Unie zal verlaten. BASRA, TEHERAN (Reuter, AFP, AP) De oorlog tussen Iran en Irak duurde gisteren nog in alle hevigheid voort. Iraakse troepen beschoten opnieuw de olieraffinaderijen van Abadan en vochten nog steeds in de straten van Khorramsjahr tegen nog stand houdende Iraniërs. Secretaris-generaal van de communistische partij van de Sowjet- Unie en president van de Opperste Sowjet, kameraad Leonid Brezjnew begroet de secretaris-generaal van de Arabische Socialis tische Ilerrijzenispartij, de Syrische president Hafez Assad bij diens aankomst op het vliegveld van IHoskou. Irak zette gisteren amphiblsche een heden ln om Khorramsjahr geheel onder controle te krijgen. De stad begint zo langzamerhand het sym bool te worden van het hardnekkige verzet dat het Iraanse leger biedt tegen pogingen van Irak om de Iraan se provincie Khoezestan onder con trole te krijgen, waar een grote Ara bisch sprekende bevolkingsgroep woont. Bij gevechten in Khorrams- raym orae correspondent '^TEHERAN Zowel radicale als gematigde politieke leiders n Iran zijn van oordeel dat hun land profijt trekt uit de oorlog telgen Irak. Ze wijzen erop dat de oorlog de bevolking dwingt an liet consumptieniveau te verlagen, waardoor het land steeds H« !ter de elBen behoeften kan vooralen. !t >bo| oorlog zou ook de kloof tussen dicalen en gematigden ln Iran ver- DrgaiJhnen. Ayatollah Beherjti leek deze -en a Iruk te bevestigen door zijn stel- Katwt V dat de oorlog „de betrekkingen ten het volk en de strijdkrachten zienlijk heeft verbeterd. Deze be- tddngen zijn aardiger en broeder- geworden" wigens bestaat bij de radicale toch nog steeds een angst lor het leger. Op de vraag of hij lening houdt met de mogelijkheid n een rechtse staatsgreep door de rijdkrachten. zei de ayatollah: „Het et mogelijk. In elke niet normale •u. 'Je bestaat een dergelijk gevaar. i'raanse volk is echter bewust >pf tr ig om een dergelijk gevaar te r MtTtTL" overigens begint het Iraanse natio nalisme, dat bij de geestelijken altijd ondergeschikt was aan de belangen '"jfan de Islam, steeds acceptabeler te e -worden. „Vroeger werd alles wat naar •allonallsme riekte bij voorbaat ver- iswu orpen", zegt Hoessein Baniassadi, ce-premier van Iran in de regering an Mehdl Bazargan, „maar nu ver- 0 C jst ayatollah Khomeini ln zijn toe- raken zelf naar het Iraanse natio- lisme. Nog onlangs sprak hij „over geliefde land waar ik meer van id dan van mijn eigen leven." De log heeft de standpunten en de ïosfeer in dit land veranderd." "bch ls de overheersende Indruk dat ding j°°rïog met Irak het meest de radi- •d het P* dementen in de kaart speelt dan gematigden. 18adr en de zijnen warén in het den steeds voorstander van con- atie van het nieuwe bewind Iran ens pogingen te doen de revolu- e exporteren. Iran moest eerst i modelmaatschappij worden, dat I voorbeeld voor andere landen zou men gaan dienen Dit standpunt ichter door de oorlog achterhaald. dat Iran nu moet doorvechten. Hoessein Baniassadi, schoonzoon van Bazargan, spreekt van een geïn tegreerd systeem van Iran, waarin zowel radicale als gematigde krach ten en essentiële rol spelen. „De ge matigden zijn bezorgd over het voort bestaan van de revolutie, de radica len gaat het alleen om uitbreiding van de revolutie. Wanner je niet over het bestaan van de revolutie blijft waken, krijgen we in Iran snel een dictatoriaal bewind. Maar wanneer je de uitbreiding van de revolutie ver waarloost. gaat de revolutie snel stag neren". aldus de niet van filosofische zin gespeende Baniassadi. WASHINGTON (AP, Reuter. AFP) Een federaal gerechts hof in de Verenigde Staten heeft het Democratische congreslid John Jenrette schuldig bevon den aan corruptie. Hij nam vorig Jaar december een bedrag van 100.000 gulden aan van een FBI- agent die zich voordeed als een rijke Arabier. De FBI-agent verlangde van Jenrette dat hij zijn invloed zou gebruiken om de immigratiewet geving te veranderen. Voor cor ruptie staat een maximumstraf van 35 jaar. Bovendien wordt Jenrette waarschijnlijk uit het Congres gestoten. Jenrette is het tweede congreslid dat betrokken is bij het zogehe ten Abscam-ondenzoek. In dit onderzoek doen FBI-agenten zich onder meer voor als rijke Arabieren die invloed zoeken in het Amerikaanse congres. WARSCHAU (Reuter, AP, AFP) Het Poolse parlement heeft weer een aantal bevoegdheden, die het eerder uit handen had gegeven, weer aan zich getrokken. Verder heelt het parlement een politieke veteraan, de nationalistische generaal Moczar, leider van de Poolse partizanen in de Twee de Wereldoorlog, uit de politieke vergetelheid gehaald. jahr zouden gisteren zeker veertig Iraniërs om het leven zijn gekomen. Ook werden tien Iraanse helikopters en negen tanks vernietigd. Aan Iraak se zijden zouden zeven doden en 49 gewonden zijn gevallen. Het gebruikelijke beeld dat Iran de Iraakse berichtgeving over het ver loop van de strijd tegensprak, was gisteren ook weer te zien. Volgens berichten uit Teheran zou Iran alle belangrijke steden en verkeersaders in Khoezestan in handen hebben en ten westen van de weg Dezgoel-Ach- waz-Abadan een verdedigingslinie hebben opgebouwd. Jonge vrijwilli gers en revolutionaire gardisten zou den vooral 's nachts vanuit deze stel ling acties ondernemen tegen het Iraakse leger. Niet welkom Het Poolse parlement, de Sejm, stem de gisteren unaniem voor een herne ming van het parlementaire toezicht over de zogeheten controlekamer, een orgaan dat tot taak heeft toezicht te houden op de goede uitvoering door de regering van de richtlijnen die zijn uitgegeven door de partij Bovendien heeft het centrale comité van de communistische partij de con trolekamer belast met een onderzoek naar financiële wanpraktijken met betrekking tot de bouw van villa's en landhuizen gedurende de afgelopen tien jaar. Door meer macht toe te kennen aan de controlekamer en het parlemen- PARIJS (AFP, AP, DPA) President Giscard d'Estaing heeft de Joodse gemeenschap in Frankrijk op het hart gedrukt dat het facisme niet toeneemt en dat de Fransen eensgezind het racisme en anti-semitisme zullen bestrijden. juist] «tigden, zoals oud-premier Meh- der ir^gan, sluiten zich nu aan bij wat n van de radicalen die stellen Giscard gaf de Joden de verzekering dat ze als Fransen erkend zullen blij ven en dat ze hun godsdienst in een pluralistische, broederlijke en recht vaardige maatschappij kunnen uitoe fenen. Giscard richtte zich tegen pu blicaties over de aanslag op de syna goge. waarin de indruk werd gewekt dat Frankrijk een land is dat vergif tigd is door racistische en nazistische ideeën. „Misdrijven van splinter- groepjes die buiten de maatschappij staan, vragen niet om een dergelijke uitleg," aldus de Franse president. Giscard zei dat de Joodse gemeen schap op bescherming kan rekenen. Alle prefecten van de 95 departemen ten hebben opdracht gekregen met vertegenwoordigers van plaatselijke Joodse gemeenschappen mogelijke veiligheidsmaatregelen te bespreken. De Franse minister van binnenlandse zaken Christiaan Bonnet verdedigde zich gisteren heftig tegen de kritiek dat hij de aanslagen had kunnen voorkomen. Hij beschuldigde de communisten en socialisten er in het parlement van dat zij de gebeurtenis sen van de afgelopen tijd misbruiken. Hij verklaarde dat politieofficieren die neo-nazistische misdaden hebben getolereerd, zullen worden gestraft. De Parijs politie heeft vorderingen gemaakt in het onderzoek naar de aanslag op de synagoge waarbij vier mensen werden gedood. De naam van de eigenaar van de bromfiets waar mee de bom werd ontvoerd is bekend. Naar verluidt is het een Cyprioot. Minister Bonnet verklaarde gisteren dat het onderzoek naar de aanslag wel eens een andere richting zou kun nen opgaan dan aanvankelijk werd gedacht. Bonnet wilde niet verder op deze uitspraak ingaan. De Britse Joodse Gemeenschap heb ben in verband met de aanslagen in Milnchen, Bologna en Parijs hun vei ligheidsmaatregelen versterkt. taire toezicht op deze kamer te ver sterken, wordt tegemoet gekomen aan eerdere pleidooien van hoge par tijfunctionarissen. Het centrale comi té beloofde op de zitting van het afgelopen weekeinde een zuivering van corrupte elementen in de partij en een versterking van de democrati sche instellingen. Op die manier wil men af van de gewoonte het parle ment alleen maar als applausmachi ne te laten fungeren. Generaal Moczar is gisteren herkozen als voorzitter van de controlekamer. De herverkiezing van de 67-jarige ex- generaal betekent in feite een verster king van zijn positie, aangezien de bevoegdheden van de controlekamer worden uitgebreid. Moczar werd in 1971 als hoofd van de Pools veilig heidsdienst opgevolgd door Stanis- law Kania, die vier weken geleden Gierek als partijleider opvolgde Me nigeen vraagt zich af of Kania en Moczar, van oudsher rivalen, wel zul len kunnen samenwerken. MOSKOU (Reuter, DPA) De Rus sische religieuze dissident Viktor Ka- pitantsjoek, die zich gisteren voor de rechter moest verantwoorden, heeft bekend volledig schuldig te zijn aan anti-Sowjet agitatie en propaganda. Volgens het Russische persbureau Tass betoonde de beklaagde, die tot zeven jaar kamp en vijf jaar interne verbanning kan worden veroordeeld, berouw. Kapitantsjoek is het derde lid van het christelijke comité voor de verde diging van de rechten van gelovigen die zich binnen twee maanden moest verantwoorden voor de rechter. Eer der werd Gleb Jakoenin veroordeeld tot vijf jaar gevangenis en vijf jaar verbanning. Hij was de oprichter van het comité. Buitenlandse correspondenten die gisteren een bezoek aan Abadan brachten waren daar niet welkom. De bevolking dreigde hen de stad uit te zetten. De stemming was er uiterst gedrukt door de voortdurende be schietingen. De journalisten kregen overigens de indruk dat de schade aan de olieinstallaties van Abadan, de grootste van Iran, niet zo groot is, als werd aangenomen. De Koerden lijken zich ook steeds nadrukkelijker te roeren. Uit Iran kwamen berichten dat regeringstroe pen in botsing zijn gekomen met Koerdische opstandelingen in de Koerdische stad Kayaran. Volgens het Iraanse persbureau Pars zouden Iraakse „desperados" zich onder de Koerden hebben gemengd. Inmiddels gaat de leverantie van ma terieel aan Irak via de Jordaanse ha venstad Aqaba in hoog tempo door. Israel heeft gisteren tegenover de Verenigde Staten zijn verontrusting uitgesproken over deze leveranties, die wellicht zullen leiden tot een ver dere destabilisering van de situatie in het Midden-Oosten. Israel maakt zich vooral bezorgd dat de toenadering tussen Irak en Jordanië uiteindelijk zal leiden tot een versterking van het oostelijk Arabische front. Bij en in de haven van Aqaba lagen gisteren zeker twintig transportsche pen, waarvan velen geacht werden lading bij zich te hebben die bestemd is voor transport naar Irak. In de haven zelf was het een drukte van belang. Volgens Israëlische functio narissen zijn de afgelopen dagen al vijf schepen gelost. De Sowjet-Unie heeft overigens te gengesproken dat het hulp zou heb ben aangeboden aan Iran. Eerdere berichten daarover deden de ronde in Teheran. Hoewel een woordvoerder van het Russische ministerie van bui tenlandse zaken de berichten niet rechtstreeks wilde tegenspreken, noemde hij ze wel „laster". Volgens ayatollah Behesjti heeft de Sowjet- Unie Iran niet alleen militaire, maar ook allerlei andere vormen van sa menwerking aangeboden in de afge lopen dagen. LA PAZ De Boliviaanse predikant Mortimer Arias, de leider van de Me- todisten in dat land, die vorige maand gevangen werd genomen, is door de autoriteiten in La Paz vrijge laten en het land uitgezet. Hij is op het moment in de Braziliaanse stad Sao Paolo. BRIGHTON (AP, Reuter, AFP) De Britse Conservatieven waren het er gisteren op hun congres in Brighton roerend over eens dat de vakbonden moeten worden aangepakt. Het partij congres ging in tegen de waarschuwing van gematigde Con servatieve ministers dat premier Thatcher zich een confronta tie met de machtige vakbonden niet kan veroorloven. Het Conservatieve congres wist giste ren de eenheid te bewaren in tegen stelling tot het Labour-congres een week eerder, waar het tot een groot meningsverschil kwam tussen de lin ker- en rechtervleugel. Een incident was gisteren aanleiding tot een storm van protest. Een Torie, gekleed in een vlekkeloze overall, stapte op het spreekgestoelte en had scherpe kritiek op het industriebeleid van mevrouw Thatchers regering De afgevaardigde, David Milburn uit het door werkloosheid geteisterde noord oost Engeland, eiste het ontslag van minister van industrie Sir Keith Jo seph. Hij achtte hem verantwoorde lijk voor het hoge werkloosheidsper centage van 8,3. Hij vroeg mevrouw Thatcher verder de economische denkwijze van Milton Friedman te laten varen en ex-premier Edward wuv "fo 6vwn.ii.tiu, «.until "uiuiii 6tJwau iigiiciudiiiaauc|jcicii vciaiciMi. Heath in de regering op te nemen. Milton Friedman, een Amerikaanse econoom is een groot voorstander van een krachtige anti-inflatiepoli- tiek zoals die door de huidige Britse regering wordt gevoerd. Britse vakbondsleiders kwamen gis teren in Londen bijeen om een geza menlijke tactiek te bespreken. Vol gende week dinsdag hebben ze een bespreking met mevrouw Thatcher over haar plannen. De woordvoerder van de vakbondsmensen verklaarde gisteren al dat als de regering haar politiek niet verandert de protesten nog heviger zullen zijn dan ten tijde van de economische crisis in de jaren dertig. „Er zullen niet alleen marsen en demonstraties worden georgani seerd, maar ook andere vormen van directe actie," aldus de zegsman. geen tyat maakt het uit of we hem adviezen geven. Hij trekt zich er toch niets Jhet n aan", zei enkele weken terug moedeloos een van Ronald Reagans SS Bc*ewerkers. De Republikeinse presidentskandidaat had met zeer in het Wallende uitspraken over onder meer China, Taiwan, Vietnam en de s da' or Bert van Panhuis Br van Darwin weer eens voor veel beroering gezorgd. •gan is zeker niet iemand die gemakke- t adviezen aanneemt. Ten eerste ligt zijn ning over een scala van zaken vast, of nu Amerika's rol in de wereld of de st®nd van de economie is. Daarnaast iof"^ 1 h'j graag voor de vuist weg grote "£n met aanhangers toe, en vertelt ze wat noren willen. Een gezelschap fundamen- «tische christenen was opgetogen over n kritiek op de evolutieleer van Darwin, fle verdediging van de oorlog in Vietnam ..een nobele zaak" klonk de oorlogsvete- nen als muziek ln de oren. adviseurs en de campagnestaf van de gouverneur zijn zelden gelukkig met de redens Toen Reagan de economische natie in de VS omschreef als „een ernsti- oepressie" was zijn belangrijke adviseur rfiwi reensPan er snel bij om voor de tv te ut H ,U,Pn „"Ik zou het 20 n'et noemen". Goed, ,Reagan 'n een verweer, technisch »pt het niet maar ik bedoelde dat het je pressief maakt, En er meteen achter aan epressie is als je zelf geen werk hebt. cessie als je buurman werkloos is en rciei komt als Carter zijn baan heeft Joren Het is Reagan ten voeten uit. Het doet het leuk bij een zaal fans. maar tegenstanders branden je er tot de grond toe mee af, zoals Edward Kennedy op de Democratische con ventie al bewees met het aanhalen van Reagans stellingen: „De luchtvervuiling wordt voor tachtig procent veroorzaakt door planten en bomen" en „Fascisme was de grondslag van de New Deal" Rivaliteit Nu zou een sterke staf die neiging tot sole ren wat kunnen indammen maar hierover beschikt de kandidaat niet. De belangrijk ste oorzaak is de rivaliteit tussen wat in navolging van de groep rond president Car ter „de Californsiche mafla" wordt ge noemd. en de medewerkers en adviseurs van de oostkust. Dat had in februari al tot een frontale botsing en het ontslag van Reagans cam pagneleider John Sears geleid. Sears' aan stelling had al veel kwaad bloed gezet bij de groep Californiërs over het algemeen oerconservatief die de Republikein nog uit zijn gouverneursjaren had overgehou den Sears zette deze groep op dood spoor en nam de leiding van de campagne in handen. „Raspoetin", zoals de Californiërs Sears al spoedig noemden, begon te proberen de aanhang van Reagan uit te breiden tot gematigde groeperingen. De conservatie ven in de staf gruwden er van: „Hij trachtte Reagan in een progressleveling te veran deren." De oude garde had maar enkele fouten van Sears nodig om Reagan te bewegen tot ontslag en de vriendelijke Newyorkse jurist en oud-voorzitter van de Stock Exchange Commission William Casey kreeg de lei ding. Nou ja, leiding. Zo goed en zo kwaad als het gaat probeert hij wat Sears al had aangeduid als „een ongeorganiseerd nacht merrie" ln het spoor te houden. Maar er is niemand meer die de bevoegdheid heeft beslissingen te nemen en veel invloed op Reagan heeft Casey niet. De kandidaat luistert dan naar deze, dan naar die advi seur en gaat voorts zijn éigen weg. Dat leidde er bij voorbeeld toe dat Reagan afgelopen zomer de voorzitter van de Repu blikeinse partij Biy Broek eerst wilde hand haven (een advies van de gematigde mede werkers), toen aan- de dijk wilde zetten (het advies van de conservatieven) en hem uit eindelijk toch op zijn post Het zitten. Het lijkt de onvermijdelijke consequentie van de opbouw van Reagans staf. Onder Casey dienen er maar liefst zes „plaatsvervan gers" die allemaal vrij toegang hebben tot de presidentskandidaat. Er is regelmatig kortsluiting tussen de Cali- fornische oude garde en de stafleden van de oostkust. De Californiërs zitten op sleutel- posten. Edwin Meese is de leider van de groep en hij is stafchef. Al tijdens Reagans jaren in het gouverneurshuis in Sacramento gold de jurist uit San Diego als de rechter hand van de presidentskandidaat, en ook nu nog is hij voor honderd procent diens vertrouweling. Andere kopstukken zijn hoogleraar Martin Anderson, die belast is met binnenlandse aangelegenheden, Lyn Nofziger, zijn perschef, en Richard Wirthlin, die de strategie uitstippelt en de stemming onder de kiezers peilt Waarnemers stellen vast dat de Californi- sche groep de verkiezingsstrijd wil voeren alsof zij zich ln de westelijke staat alleen afspeelt. Men onderkent nauwelijks de schade die Reagan kan oplopen door zijn voor de vuist weg praten, en is geneigd dat te beschouwen als het etiket van de kandi daat. Voor de politieke ervaring zijn „oos terlingen" als Casey en „politiek directeur" Bill Simmons aangetrokken. Zij lijken ech ter zelden de houding van Reagan te kun nen beïnvloeden. Vandaar dat een Republi kein die Reagan en zijn staf goed kent zegt: „Let op als er zich een echte crisis voordoet. Deze Jongens zijn gewoon niet opgewassen tegen grote verrassingen." Bont Voor de niet alledaagse adviezen van de grote lijn heeft Reagan alleen al voor bui tenlands- en defensiebeleid een kleine hon derd geestverwanten aangetrokken uit de militaire en universiteitswereld. Die vele adviseurs hebben in ieder geval één ding gemeen met Reagan: een grondig wantrou wen jegens de Sowjet-Unie, en vandaar dat versterking van de positie van de VS de hoogste prioriteit heeft. Reagans economische adviseurs vormen een bont gezelschap De kandidaat is ge charmeerd van de ideeën van „Chicago- boys" als Milton Friedman en het wonder kind Arthur Leffer, een econoom met zeer wilde opvattingen over belastingverlaging. Tegelijk heeft hij ook een willig oor voor oude rotten als Alan Greenspan. Arthur Burns en George Shultz, conservatieven die belangrijke regeringsfuncties bekleedden onder Nixon en Ford. Ook zij zijn aanhan gers van het klassieke kapitalisme, maar weten uit hun Washingtonse jaren hoever ze gaan kunnen. De Republikeinse leider valt voor zijn me dewerkers voornamelijk terug op twee insti tuten. het centrum voor strategische en internationale studies van de Georgetownt Universiteit in Washington en vooral het oerconservatieve Hooverinstituut van de Universiteit van Stanford in het noorden van Californië. Directeur Glenn Campbell is een geestverwant en goede vriend van Rea gan en het instituut beheert bij voorbeeld de twintig ton openbare stukken uit de acht jaar dat Reagan gouverneur was. Jarenlang gold „Hoover" als een buitenbeentje in de academische wereld, maar met het neo- conservatisme in opmars voorziet het insti tuut invloedrijke jaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7