Sociale diensten zelf in nood Tekening van een lezer TrouwCommentaar t'Soaals. £>/£^tambtena^\ politie bestormde zwartkijker Trrkuvif ^|CDA zegt kabinet de wacht aan IKabinetsbeleid verdeelt coalitie Een dag staken uit protest tegen personeelsgebrek Actievoeren op school "aw amer wil meer tijd voor keuze pparatuur F-16 ieuw college van Gedeputeerde Itaten Groningen In één jaar 26 miljard uitkeringen Dode bij maisoogst 3 ■v Botsauto opslag Kloof tussen regeringsfracties DONDERDAG 9 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET De afgelopen maanden is de rust in onderwijs er niet groter op icworden Ditmaal zijn het geen wilde hervormingsplannen, die de eerkrachten in beroering brengen. heiH|tiaar voornamelijk bezuinigingen. lie de arbeidsvrede verstoren. S n» Voorlopig hoogtepunt in die esca- anhe atic was de massale demonstratie an ijg vorige week in Den Haag werd gehouden Meer dan 60.000 leer- 5iv, krachten spuiden daar hun onge- heïnoegen over het beleid van minister insdjpais met als gevolg dat een belang stel niv deel van het onderwijs die dag heiS Alk voor cn teEen^ bikkend en ingbi vegend is er tenslotte wel wat voor te /eggen dat er in de werktijd ,ordt gedemonstreerd. Je kunt 'n betoging niet voor elk wisse- iasje op touw zetten, maar als rachten van mening zijn dat iun rechtspositie wezenlijk wordt jngetast of dat de kwaliteit van iet onderwijs in gevaar is. hebben net als andere burgers het recht van betoging 3 Over dc vraag of leerkrachten het chi van staking hebben, zijn de ,'ningcn in dit land nog verdeeld. Sinister Pais heeft dit recht min of __r erkend door de schoolbestu- ren op te dragen gestaakte dagen op let salaris te korten. Dat betekent jat staken oogluikend wordt toege daan. zij het op eigen kosten grote onderwijsbonden hebben middels de staking als uiterste rijdmiddel aanvaard, al is reeds «bleken dat een bond als de PCO minder gauw naar dit middel zal _grijpen dan bij voorbeeld de ABOP Maar over het principe dat ook onderwijsgevenden mogen sta- ken. lijken de betrokkenen het eens. Tegen deze achtergrond kan het geen kwaad eens aandacht te beste den aan de positie van leerlingen en hun ouders. Wat moet er met scho lieren gebeuren als de leerkrachten er het krijtje bij neer gooien? Wor den zij op school opgevangen? Als dat nodig is. wie is daarvoor dan verantwoordelijk? En als de leerlin gen naar huis worden gestuurd, zijn daar dan ouders aanwezig om hen op te vangen? Het zou goed zijn als de onderwijs bonden en de betrokken organisa ties van schoolbesturen op dat punt klaarheid konden verschaffen. In ieder geval moet deze problematiek de leerkrachten met grote terug houdendheid vervullen bij het kie zen van hun strijdmiddelen. Een vraag die minstens even drin gend is betreft de rol die kinderen eventueel in acties van hun leer krachten kunnen spelen. Het is al gebeurd dat een schoolklas bij wij ze van taalles protestbrieven aan minister Pais moest schrijven. Kin deren zijn betrokken geweest bij bezettingsacties in scholen. Ooit heft een klas Haagse schoolkinde ren een demonstratieve les in dc hal van het departement van onderwijs gekregen. En deze week betrekken leerkrach ten in Delft de aan hen toever trouwde kinderen op al dan niet ludieke wijze in hun vakbondsac ties. Zo worden bijvoorbeeld per bus kinderen naar de Grote Markt vervoerd, waar een tent is opgericht die tot „Dr. A. Pais-school" is gedoopt. Het gaat ons er niet om leerkrachten het recht op acties te ontzeggen. Maar daarbij moet wel aan enkele voorwaarden zijn vol-1 daan. Eén daarvan is dat kinderen met voor het karretje van hun leer krachten worden gespannen. Een verzorgingsstaat wordt; «Nederland ge noemd. Een ieder die om wat-voor reden dan ook, niet meer kan voorzien1 In zijn of haar levensonderhoud, kan een beroep doen op een uitkering. Een uitkering via de Algemene Bijstandswet (ABW) garandeert een bestaans minimum. Langdurige werklozen krijgen een uitkering in het kader van de Wet Werkloos heidsvoorziening (WWV) of. naarmate men langer werkloos is, via de Rljksgroepsrege- onze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamer wil tijd hebben om te beoordelen of Nederlandse luchtmacht de beste ische apparatuur heeft uitge- voor de nieuwe F-16 straalja- Staatssecretaris Van Eekelen lensie) zal proberen het aankoop- itract voor deze apparatuur, dat. 15 iber zou moeten worden gete ld. uit te stellen en tevens afhan- tejk te maken van parlementaire ig. Hij heeft dit toegezegd een overleg met de vaste Tweede imlssie voor defensie. Het gaat om de zogenaamde radar- l—' japparaten die ervoor moeten 1 zorgen dat een F-16 niet door vijande- tijke radar en radargestuurde lucht- P afmerraketten kan worden opge spoord. De luchtmacht heeft hiervoor g laten vallen op een apparaat t door de Amerikaanse firma house. Dit wordt ook door de luchtmacht gebruikt. In de Kamercommissie voor defensie is twijfel ontstaan of dit nu wel zo'n goede keus is. Met name het PvdA- Kamerlid Harry van den Bergh heeft erop gewezen dat de Belgische F-16- straaljagers worden uitgerust met een systeem van de concurrerende Amerikaanse firma Loral. Dit. sys teem zou volgens Van den Bergh zo wel financieel aantrekkelijker zijn als gemakkelijker in de romp van de F-16 zelf aan te brengen zijn. Het Westing- house apparaat moet buiten de romp worden vastgemaakt en dat beïn vloedt de vliegprestaties in het lucht gevecht nadelig. Staatssecretaris Van Eekelen erkende dit laatste, maar bestreed dat de Loral goedko per is. De Kamercommissie vond dat er in ieder geval te weinig informatie is om een goede vergelijking te maken, van daar dat men de koop voorlopig wil uitstellen totdat de cijfers duidelijk op tafel liggen. Van Eekelen zal de Kamer vandaag mededelen of uitstel van het contract nog mogelijk is een onzer verslaggevers >NINGEN De fracties van fdA, CDA en WD zijn het eens ^ïrden over een nieuw college van eputeerde Staten van Gronin- Het huidige college zal aftreden, [thans grotendeels, wegens interne ingen Dit houdt in. dat de zijn intrede weer doet in het iciaal bestuur. Er komen drie sten in, Roel Vos. Bé Bos en ïw Snoeck-Henkemans. Van drie zittende CDA-bestuurders zal zijn zetel moeten inruimen. Wel- twee zullen worden gehandhaafd, ?oSaïu nog 0161 uitgemaakt. Het lijkt ech- U* zeker, dat in ieder geval de ;pr«» heer J. van der Ploeg in het nieuwe college zal terugkeren. Ook de WD zal één van zijn beide gedeputeerden moeten laten vallen. De fractie zal zich hierover nog beraden. Een moeilijkheid is, dat de gedepu teerde mevrouw Ina Martens van de splinterfractie VPS (gevormd door drie geroyeerde PvdA'ers) waar schijnlijk zal weigeren af te treden. In dat geval blijfjt zij noodgedwongen als ..extra" (zevende) gedeputeerde zitten, waarschijnlijk zonder portefe uille. Besluit mevrouw Martens om alsnog af te treden, dan zal haar plaats worden ingenomen door ie mand uit de kleine linkse fracties (CPN. PSP of D'66). ling Werkloze Werknemers (RWW). De uitvoe ring van deze wetten is in handen van de Gemeentelijke Sociale Diensten (GSD). In economisch slechte tijden doen steeds meer mensen een beroep op de GSD's. Dat betekent voor de ambtenaar van de sociale dienst meer werk. De steeds verder gaande gecompli ceerdheid van de sociale wetgeving maakt zijn werk steeds ingewikkelder. Daarbij komt het steeds groter wordende be stand van de ethnische minderheden die, door de discriminerende werking van de arbeids markt steeds vaker een beroep moet doen op een uitkering. De cliënt wordt mondiger, hij stelt steeds hogere eisen en verwacht meer van de GSD-ambtenaar. Aan de andere kant zijn er de bezuinigingen van overheidswege. De sociale dienst-ambtenaar kan zijn werk niet meer aan, vraagt om personeelsuitbrei ding, maar dat maken de bezuinigingen weer onmogelijk. De dienst kan nauwelijks nog goed functione ren. Het verloop en het ziekteverzuim is enorm, het overwerk ook. Daarom staakt vandaag een groot gedeelte van het GSD-personeel. Belangrijkste eis-„ meer personeel. door Marga Rijerse In veel steden en dorpen zal het vandaag rustig zijn bij de plaatselijke sociale dienst. Niet het vertrouwde beeld van rijen wachtende mensen, geen drukdoende licht geïrriteerde ambtena ren, De deur zal in veel plaatsen dicht zijn. De ambtenaar van de sociale dienst staakt Daar waar de sociale dienstverlening wel doorgaat, draait men met een noodbezetting j HflD Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid hebben vorig jaar voor bijna 26 miljard gulden uitgegeven aan uitkeringen. In vergelijking met 1978 betekent dat een stijging van 1.7 miljard gulden of 7.1 procent. Dat blijkt uit het jaarverslag van beide instellingen die de alge mene ouderdomswet, de alge mene weduwen- en wezenwet en de kinderbijslagwetten uit voeren. De verhoging van het uitke ringsbedrag is volgens het jaar verslag vooral toe te schrijven aan de verhoging van de pensi oen- en kinderbijslagbedragen. Het meeste werd uitgegeven aan AOW. namelijk 17,8 mil jard, dat is 1,2 miljard (zeven procent) meer dan in 1978. De AWW-uitkeringen gingen mei ongeveer vijf procent omhoog tot ruim 2.3 ryiljard. Het aantal AOW'ers is in 1979 met 2,3 procent toegenomen en bedraagt nu 1.309.000. Het aan tal weduwen en wezenpensioe nen AWW bleef in 1979 gelijk 173.000 Het totale bedrag aan kinder bijslag steeg met 404 miljoen, ruim acht procent tot 5.2 mil jard. Was het vorige week het onderwij zend deel van Nederland dat mas saal de straat opging om te protes teren tegen de voorgenomen be zuinigingen, vandaag zal de amb tenaar van de sociale dienst zijn stem verheffen. Zijn belangrijkste eis zal zijn: meer personeel. Het takenpakket van de man of vrouw die bij de sociale dienst werkt, wordt steeds uitgebreider Het aantal mensen dat. een beroep doet op een uitkering groeit, de bijstandsaanvragen worden steeds moeilijker, zonder dat het personeelsbestand gelijke txed houdt met deze ontwikkelingen Integendeel. Bestek 81 houdt uit breiding van het personeelsbe stand tegen en stelt zelfs de ver vulling van vacatures uit. En dat in tijden waarin steeds meer men sen noodgedwongen moeten aan kloppen bij de sociale diensten. In tien jaar steeg het aantal mensen dat een uitkering kreeg in het ka der van de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers met ruim duizend procent, de stijging van het GSD-personeel was minimaal Verloop Volgens Stef de Niet. GSD-ambte naar in Den Haag, moeten er zeker duizend extra-arbeidsplaatsen binnen de sociale diensten gescha pen worden. „Door het gebrek aan personeel is er sprake van een slechte hulpverlening. We komen net toe aan onze meest elemental re functie, het verzorgen van de uitkeringen. Het begeleiden van cliënten, het bemiddelen, verwij zen, het samen met de cliënt pro beren om een uitweg te vinden om uit de problemen te komen, daar kom je niet aan toe." Mistroostig haalt hij zijn schou ders op. Het verloop en het ziekte verzuim onder het GSD-personeel is enorm „Alleen de sterkste houdt vol. de rest haakt af. Als ambtenaar bij de GSD zit je tus sen twee vuren. Aan de ene kant is daar de wet die je moet hanteren Die is ingewikkeld, wordt steeds gecompliceerder en is door gebrek aan tijd nauwelijks goed uit. te voeren Aan de andere kant is daar de cliënt die mijn vijand is geworden. Ik ben bang voor hem omdat ik weet dat ik niet aan zijn hulpvraag kan voldoen." Tijdens het ochtendspreekuur staat Stef samen met twee colle ga's veertig mensen te woord Prioriteiten Mensen met problemen van uit eenlopende aard. Langdurig werk lozen die weten dat ze waarschijn lijk nooit meer aan de bak zullen komen. Gescheiden vrouwen met een gezin die afhankelijk zijn van een bijstandsuitkering, waarmee nauwelijks rond te komen is. Bui tenlanders die niet aan de slag kunnen komen. Schoolverlaters die door de arbeidsmarkt uitgeslo ten worden. „Bezuinigingsmaatre gelen verslechteren de positie van deze cliënten nog verder. Wanneer de regering denkt dat de tijden van materiële nood in Nederland voorbij zijn. dan heeft ze geen flauw benul van de omstandighe den waaronder velen moeten leven." UW VOLOHOMM5H. EXTRA PM* HAHOEN if L-OXC AfA/fcWANP BG>TAND TSüEM Z U/ARTÉ AOFFIE PILLEN, Pen eNpotpsp-, h£tiT0L TCatN Zu/ERfkJ Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon DE STOK ACHTER DE DEUR ALUEN: TOCH STAAT-IE ER Het Landelijk Actiecomité Sociale Diensten (LASD), waarin de sociale diensten vertegenwoordigd zijn. zal vandaag haar prioriteitenlijstje voor leggen aan vertegenwoordigers van de grote politieke partijen. Bovenaan staat personeelsuitbreiding, betere faciliteiten wat betreft de huisves ting. cliëntenopvang en praktijkbe geleiding. Volgens woordvoerder Tom Tossijn moet de overheid snel iets doen om een einde te maken aan de langza merhand ondraaglijke situaties bin nen de sociale diensten. ,X)e bezuini gingsplannen van de regering, zoals veranderingen bij het toekennen van WAO. verlenging van de dageneis bij de WW, het korten van uitkeringen en jeugdlonen, het mogelijk ontkoppe len van de Algemene Bijstands Wet norm ,van hef wettelijk minimum loon. zullen desastreuse gevolgen hebben voor het leefklimaat van aile burgers en in het bijzonder voor de uitkeringsgerechtigden in Nederland Wanneer al deze plannen worden doorgevoerd valt er volstrekt niet meer te begroten hoeveel werkers de sociale diensten nodig hebben en zal een volkomen onwerkbare situatie het gevolg zijn." Tekort Het. tekort aan financiële middelen is het probleem waarom alles draait. De sociale diensten vallen onder de ver antwoordelijkheid van de gemeente Het gemeentebestuur gaal over de verdeling van het gemeenteperso- neel. De regering toont dan ook wei nig begrip voor de positie van de sociale diensten en verwijst naar de gemeenten. Zij schuift de verant woordelijkheid voor het personeels gebrek dus van zich af De gemeente besturen zijn op hun beurt weer af hankelijk van wat het rijk in de ge meentefondsen stopt. Aangezien ook op deze bijdragen weer bezuinigd wordt is de cirkel al snel weer rond Wanneer de financiële rijksbijdrage niet wordt uitgebreid dan zullen de spanningen binnen de sociale dien sten steeds groter worden. Stef de Niet; „Dat betekent dan oorlog. We kunnen dan doodeenvoudig de wet niet meer volgens de regels uitvoeren Dat betekent dan vervolgens dat wc prioriteiten zullen stellen in ons werk Bij sommige diensten is dat al begon nen Het vorderen van leningen van cliënten wordt op een laag pitje gezet Mensen die via de bijstand een lening krijgen om bij voorbeeld een wasma- chine aan te schaffen moeten dat voorschot binnen een bepaalde tijd weer terugbetalen In het terugvorde ren gaat ontzettend veel tijd zitten om de doodeenvoudige reden dat mensen met een bestaansminimum niet kunnen sparen Door het tijds en personeelsgebrek blijven die vor deringen liggen. Maar ja. dat pikt dc overheid weer niet. Zo heeft het mr nisterie van CRM al gedreigd de pee soneelsbijdrage voor de sociale dien sten in te trekken." Niet alleen De ambtenaren bij de sociale dien sten vertegenwoordigd in het. LASD staan niet alleen in hun strijd. Ook dc vereniging van directeuren van overi heidsorganen voor sociale arbeid zijn van mening dat het zo niet langer door kan gaan. Personeelsuitbreiding is noodzakelijk, al was het alleen maar om de cliënt, toch al het slacht offer van de economische resessie wegwijs te maken in de warwinkel van regelingen, instellingen, rechten en plichten die hij als „hulpvrager" heeft. Een warwinkel die door de ko mende bezuinigingsmaatregelen nog gecompliceerder dreigt te worden TUBBERGEN (ANP) De 59-jarige H. H. Schröder uit Tubbergen is woensdagmiddag om het leven geko men bij het binnenhalen van de mais- oogst. De man kwam onder een ach teruitrijdende trekker met zoge noemde maiskneuzer terecht "O O M O Vier maanden achtereen Drobeer- ik hpcn-iin nipt wan mm ppn IrArc nlOArvHan aar, nnvaaklmntirra Vier maanden achtereen probeer den twee PTT-beambten J. Stam uit Soesterberg op heterdaad te betrappen bij zijn Illegaal tv-kij- ken, totdat het geduld op was en zij dezer dagen, vergezeld van vier polltie-agenten, 's morgens om zeven uur zijn huis „binnen stormden". Stam (59), befaamd actievoerder tegen het toedienen van doping aan paarden op de renbaan, moest in nachthemd het gezag binnenlaten, maar meent dat niet hij maar de Nederlandse rechtsstaat in zijn hemd stond. „De rechtsongelijkheid is hier mee wel aangetoond. Oude men sen, zoals mijn vrouw en ik. die hun kijkgeld niet betalen, moe ten een soort Duitse overval als in de bezettingstijd over zich la ten komen, maar de krakers van de Groote Keyser kunnen onge stoord illegaal uitzenden en op ruien tot anarchie Stam heeft met opzet zijn kijk geld niet betaald om te laten zien dat er rechtsongelijkheid heerst in ons vaderland Hij moest na hevig gebonk op de deur de poli tie binnenlaten voor verzegeling van zijn draagbare tv. Maar de overheidsdienaren zijfi nog niet van hem af „Ik begrijp niet waarom een mannetje als ik moet toelaten dat twee agenten via het open breken van de tuindeur al op mijn grond staan, voordat een lastgeving tot huiszoeking is ge toond, terwijl de Groote Keyser ongehinderd dag in dag uit ille gaal uitzendt." Stam heeft zich bij de hoofdofficier van justitie in Utrecht, mr. G. H. C. van Dijken, in een brief beklaagd over het „machtsmisbruik" van de politie. Mr. A. J. Jungs lager uit Papen- drecht, voormalig juridisch advi seur van de Dierenbescherming, en van Stam tijdens diens acties tegen doping in de paardesport. meent dat Stam „natuurlijk geen onkel recht van spreken heeft, maar dat zijn geval wel als na vrant voorbeeld kan dienen van wat er uit rechtsongelijkheid kan voortkomen „Kijk eens. in Amsterdam is dr wet verkracht, omdat men uit politieke overwegingen niet durf de optreden. Dat. zo'n optreden op juridische gronden onmoge lijk was, is een smoesje. De kra kers beroepen zich op het woon recht om te voorkomen, dat op sporingsambtenaren tegen hun wil de woning betreden, maar dal is krankzinnig want er bestond geen huurovereenkomst De kra kers pleegden een onrechtmatige daad door die woning binnen te dringen. Bovendien kan de PTT. als ergens een illegale zender wordt ontdekt, met een lastge ving van de officier van justitie, een woning binnengaan op grond van overtreding van de telegraaf- en telefoonwet." aldus mr. Jung slager. Het laatste, het „binnentreden" van de woning met een lastge ving, gebeurde bij Stam omdat deze opvallend stiekem naar het scherm keek. 36STE .'AARGANO NB 10579 OOK DERDAG 12 OKTG8ER 19» Aanhoudend warm ilSlMAÏAr ADWRTWÏ11S LOSSE VERKOOPPRIJS 0 6Q-. f.an>n|> Ft, 3.50 OuAtana DM 1.90. lu-en-aun Frs 13 r. leze krant 'Bestek '81 gedeeltelijk opnieuw ter discussie stellen' Uit Trouw van donderdag 12 oktober 1978 'N CDA positief. WD negatief over plannen kabinet voor volgend jaar Frank Sinatra krijgLopslag. Niei dat hij eindelijk wel eens wal meer dah een minimumloon wil hebben integendeel, hij zal zijn geld niet op kunnen maar hij moet van zijn vakbond. De zan ger had de autofabriek Chrysler uit de financiële put willen hel pen door tegen een symbolisch salaris van één dollar per jaar de nodige reclame voor nieuwe au tomodellen te maken. Maar dal vindt zijn vakbond niet goed, weet het reclameweekblad Ad formatie De bond eist dat Sinu tra het. minimum van 320 dollar per reclamespot in rekening brengt, anders moetr-hij er hele maal mee kappen Uit Trouw van woensdag 10 oktober 1979 tn deze krant Rietkerk: niet honoreren WD-wensen zou een ramp betekenen Uit Trouw van woensdag 8 oktober 1980 De begrotingsdebatten hebben ogenschijnlijk drie .jaar achtereen hetzelfde beeld opgeleverd. Maar het kabinet-Van Agt hield stand. Als je het op de televisie had gezien zou je gezegd hebben dat het wat overtrokken was." zegt Peter Humbly, ooggetuige van een reeks aanrijdingen veroor zaakt door een blondine in een snelle wagen. De Londense poli tie zou graag eens met haar pra ten, maar toen haar wagen stil stond stapte ze uit en verdween met haar neusje in de wind tus sen de menigte Het ging zo. Ze botste tegen een geparkeerde auto, schakelde te rug en ramde een bestelauto, zei tegen een gedupeerde automobi list „een ogenblikje geduld, ik zet m om de hoek neer", ramde ver volgens een andere geparkeerde auto. kaatste naar de andere kant van de weg en schepte twee gemotoriseerde weggebruikers school met een vaart terug en reed togen een vuilnisauto, kaat ste naar de stoep en velde een rijtje parkeermeters. stopte en verdween Jeugdgedichte)! hm-vt-r. ,.un 'ijn vrouw Yvonne en aan zijn ouders en andere pennevruchten van Charles de Gaulle uit de peri (ide 1905-1940 zijn verzameld in de eerste twee delen van een serie van zes. Ze verschijnen op 17 en :il oktober in Parijs De teksten '■ijn. verzameld door de zoon van de overleden Franse president admiraal Philippe de Gaulle De titel van de serie is Lettres no tes et darnets"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5