Dubbeldekstrein rijdt drie weken op proef voor fysiotherapie |werkt slecht in praktijk 'Leegstand' nauwkeuriger omschreven in ontwerp wet 'Pais voert actie over rug van kind' Meer passagiers, maar 't wordt inschikken MïlL ^Forumdiscussie over plannen Veder-Smit 'Lozing benzeen was niet schadelijk SS-S8S-- RSsSt Defensie biedt krakersgroep woonruimte aan Bewindslieden komen critici deels tegemoet Eerste speerpuntactie van ABOP in Delft TnONDÉHDAG 9 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET twe is me Iriet 'aaro» Waar Hetfc hebt ingdi iftrwi i Van een onzer verslaggevers Vv AMSTERDAM De spoor wegen zijn vanmorgen een proef van drie weken begon nen met een van de Franse spoorwegen gehuurd dub- ^•*4 beldekstrein De trein wordt twee maal per dag ingezet op het traject Amsterdam- Amersfoort: in de ochtend spits van Amersfoort naar Amsterdam en in de avond- spits in omgekeerde rich- Belangrijkste doel van de proef is na te gaan hoe het publiek reageert reiziger moet wat het comfort be treft een paar stappen terug. In de tweede klas zijn er per rij vijf zitplaatsen (nu vier) en in de eerste klas vier (nu drie). Voeg daarbij dat de beenruimte aanzienlijk minder is en het wordt duidelijk waarom de NS de trein alleen als stoptrein op forensen-lijnen wil gaan gebruiken en niet als Intercity In eerste instantie wordt daarbij gedacht aan de lijnen van Amster dam naar de kop van Noord-Hol land; in een later stadium zou dan ook het regio vervoer om Rotterdam en Utrecht daarvoor in aanmerking kunnen komen :ang! 0p dit nieuwe verschijnsel op de ril. want de trein heeft volgens de NS dan wel het voordeel dat er veel meer passagiers in kunnen, maar de Flevolijri Dat Amsterdam als eerste station op de lijst staat, komt doordat hier de groei van het passagiersaanbod de laatste jaren het grootst is. Zo reisden in de drukste ochtenduren tussen Zaandam en Amsterdam in september 1979 in de tweede klas 3.7 procent en in de eerste klas 54.3 procent méér passagiers dan in de zelfde maand van het jaar daarvoor Het beeld voor januari/februari le vert nog sprekender cijfers vergele ken met september 1978: een groei van 9.1 resp. 70.2 procent. De spoor wegen rekenen erop dat deze groei zich zal voortzetten, als gevolg van het gereedkomen van de Hemtun- nel in 1983, de doortrekking tot het Centraal Station van de Amster damse metrolijn (vrijdag) en de ge plande Flevolijn en de westelijke ringspoorbaan Een studie naar de stijging van ver voer in de spitsen naar en van Am sterdam, in 1990. voorspelt ten op zichte van 1977 voor de bestemmin Zo ziet het bovenste gedeelte van de dubbeldekstrein er uit gen Haarlem en Schiphol een groei van 56 procent, voor de kop van Noord-Holland 37 procent, voor Amersfoort en Flevolijn 83 procent en voor Utrecht veertien procent Volgens de NS zal die drukte in Amsterdam alleen maar verwerkt kunnen worden door het inzetten van dubbeldekkers, tenzij men zou besluiten de huidige treinen om te bouwen naar een Frans model en meer zitplaatsen zou aanbrengen. Maar ook dan zou een dubbeldeks rijtuig nog veertig procent meer passagiers kunnen vervoeren. Ver geleken met de huidige NS-stoelin- deling is de capaciteit van de dub beldekker tachtig procent groter Wanneer gekozen wordt voor de dubbeldekker, denkt de NS in de toekomst tien tot vijftien treinen van elk acht rijtuigen nodig te hebben. De grote vraag is echter of het lukt die te krijgen. Huur van de Franse spoorwegen, die zelf krap in het materieel zitten, lijkt vrijwel uitge sloten. Het aanschaffen van eigen rijtuigen door de NS zal lange tijd vergen. In ieder geval houdt men er in Utrecht rekening mee dat het nog wel tot 1985 zal duren voordat de eerste Nederlandse dubbeldekker op de rails kan worden gezet Tot dan zal NS moeten improvise ren. Weliswaar zijn nieuwe treinstel len in bestelling, maar het tempo waarin die worden geleverd zal nau welijks voldoende zijn om de groei in het reizigersaanbod op voor de passagier comfortabele wijze te ver werken. Voor dit jaar verwacht de NS tegen de negen miljard reizigers kilome ters te kunnen boeken, een half miljard meer dan vorig jaar. Voor veel in de spitsen reizende forensen betekent dat staan. Alleen de dub beldekker zal met een capaciteit van 1234 zitplaatsen per treinstel daarvoor een oplossing kunnen bie den. al wordt van de passagiers dan wel enige inschikkelijkheid ge vraagd. Van een onzer verslaggevers ZEIST De 1-aprll-maatregel met betrekking tot het fysio- therapeuttsch behandelen levert ondanks de „verzachtende" wijzigingen van 1-juni van dit jaar in de praktijk voor alle betrokkenen zoveel problemen op. dat er in feite nauwelijks mee te werken valt. Dit bleek gisteren tijdens een forum- discussie tussen adviserende genees kundigen bij ziekenfondsen en fysio therapeuten in Zeist over de maatre gelen van staatssecretaris Veder- 'Smit van volksgezondheid aangaan de fysiotherapeutische hulpverlening aan ziekenfondsverzekerden. Uit de ervaringen van het afgelopen half jaar kwam naar voren, dat ener zijds beroepsoefenaren het het zie kenfonds lastig maken, terwijl ander zijds de ziekenfondsen moeite heb ben met opvattingen van beroepsoe fenaren. Dat alles houdt verband met de wijze, waarop de verwijzend arts,, de behandelend fysiotherapeut en de adviserend geneeskundige en/of fy siotherapeut.. verbonden aan een zie kenfonds, deze eigen bijdrage-maat- regel interpreteren De 1-april-maatregel komt er kortweg op neer, dat een ziekenfondspatiënt na verwijzing door zijn arts in aan merking komt voor twaalf behande lingen (oefentherapie/massage plus één behandeling met apparatuur, ap plicatie geheten) en dat daarna deze therapie dient te worden stopgezet voor minstens negentig dagen. Tegen deze maatregel rees zoveel verzet met name van de kant van de fysio therapeuten dat de staatssecreta ris per 1 juli besloot deze beperking wat te verruimen. Wal en schip Manddrost Han Lammers begroette gisteren de tienduizendste Inwoonster van Almere. Het was mevrouw Monteban, die dit aantal voor werknemers volmaakte. Haar zoon Jeroen deelde in de feestvreugde. Hij kreeg 10 skelter ten geschenke. Almere moet in een snel tempo uitgroei- 11 tot een stad van 80.000 inwoners. Van een onzer verslaggevers itertie* melieu*e» a(* <a1 de 9eC*achte0 it°me9 e tam ASSEN (ANP) Het ministerie van defensie heeft de kraakgroep die aan de Witterstraat in Assen twee wonin gen van het departement had ge kraakt. vervangende woonruimte in hetzelfde huizenblok aangeboden. Dit heeft een woordvoerder van de groep gisteravond meegedeeld. De krakers, die het aanbod hebben geac cepteerd. kunnen hun nieuwe behui zing voor minimaal een jaar huren. Door het accepteren van het aanbod stemmen de krakers in met het voor stel van het ministerie om leegstaan de panden in het huizenblok niet meer alleen als kantoren en opslag ruimtes te gebruiken, maar ook een woonfunctie te geven. De panden die nu nog leegstaan of nog leegkomen, zullen in de eerste plaats als woon ruimte dienst doen. en wel voorname lijk voor het personeel van de Johan Willem Frisokazerne DEN HAAG Bloedonderzoek bij werknemers van General Electric Plastics in Bergen op Zoom heeft geen afwijkingen aangetoond als ge volg van blootstelling aan benzeen. Dit concludeert het Medisch-biolo- gisch laboratorium TNO. Minister Al- beda heeft de uitkomsten van het rapport aan de Tweede Kamer mee gedeeld. Het onderzoek werd uitgevoerd één tot anderhalf jaar na de maandenlan ge periode waarin een nieuwe fabriek in totaal honderden tonnen benzeen geleidelijk in de lucht liet verdam pen. Langdurige blootstelling aan te hoge concentraties benzeendamp kan ernstige bloedafwij kingen ver oorzaken Maar volgens het rapport van het laboratorium is niet aange toond dat de aanmaak van bloedcel len bij de betrokken werknemers tij delijk of langdurig geremd is geweest. Deze conclusie kan ook de omwonen den van de fabriek geruststellen, die destijds aan lagere concentraties blootgesteld zijn dan de werknemers van de fabriek Volgens dit besluit kan een zieken fonds meer dan twaalf gecombineer de behandelingen toestaan, indien met redelijke zekerheid is te verwach ten, dat onaanvaardbaar nadelige in vloed zal uitgaan op het resultaat of de duur van de totale kuur, als de patiënt de behandeling niet krijgt. Dit dient dan te gebeuren met een machtiging van de verwijzend arts die aanvankelijk ook de Indicatie heeft gesteld. Deze arts moet dit alles uitvoerig schriftelijk motiveren, waarna het ziekenfonds bekijkt of hiermee akkoord kan worden gegaan In de praktijk blijkt nu, dat de pa tiënt door de gecompliceerde admi nistratieve rompslomp en het kenne lijk niet goed werken van de maatre gel tussen wal en schip dreigt te gera ken en dat tal van fysiotherapeuten de eenmaal begonnen therapie met de patiënt toch maar voortzetten, zij het veelal zonder vergoeding door het ziekenfonds. Het bestuur van de landelijke huls artsen vereniging heeft de Zieken fondsraad inmiddels laten weten een dergelijke uitvoerige schriftelijke motivering in strijd te achten met het standpunt van de artsenorganisatie KNMG aangaande geneeskundige verklaringen. Bovendien zijn er nog geen regionale overlegcommissies tot stand gekomen, waar de patiënt bij afwijzing van een voortgaande be handeling in beroep zou kunnen gaan. Daarnaast speelt verder het pro bleem, dat een wetenschappelijk on derzoek naar het nut van behande ling met apparatuur (applicaties), waarover met name de ziekenfondsen hun twijfels hebben, nog steeds niet van de grond is gekomen. Strakker Hoewel de beperkende maatregel op zich gisteren in Zeist niet ter discus sie stond, werd wel duidelijk dat alle betrokkenen strakkere richtlijnen zouden willen hebben van de staats secretaris om althans een deel van de problematiek te kunnen oplossen Dit in het belang van de patiënt, die nauwelijks meer weet waar hij aan toe is en bij binnenkomst alvast zijn portemonnee trekt en aan de fysio therapeut vraagt hoeveel hij voor de ze behandeling moet betalen Begin volgend jaar zal het brugrestanrant, dat ter hoogte van Nieuw Vennep in aanbouw is over de achtbaans-snelweg Amsterdam-Den Haag, in gebruik worden genomen. Er moet nog het nodige werk worden verzet voordat het publiek bij een hapje en een drankje kan genieten van het voorbijrazende verkeer. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering heeft in het ontwerp van leegstandswet een nauwkeuriger omschrijving opgenomen van het begrip leegstand. De verfijnde omschrijving van leegstand is nodig om ontduiking van de wet tegen te gaan Deze wijziging van het wetsontwerp wordt door staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en minister De Ruiter van justitie voorgesteld aan de Tweede Kamer in een memorie van antwoord. Daarin worden ook andere wijzigingen van het oorspron kelijk ontwerp aangekondigd. De be windslieden komen daarmee op enke le punten tegemoet aan de kritiek die er in de Tweede Kamer en in het land (onder meer door gemeenten) tegen het wetsontwerp van de regering zijn ingebracht. Alle gemeenten Een nauwkeuriger definitie van het begrip leegstand werd door welhaast alle critici nodig geacht. Wethouder Wolffensperger van Amsterdam liet op een hoorzitting weten dat een eige naar van een pand aan een emmer specie, een bezem en een trapleer voldoende zou hebben om te beweren dat een pand wordt opgeknapt. An deren menen dat het plaatsen van een tafel en een kast nog niet bete kent dat een pand in gebruik is. De bewindslieden hopen nu door een nauwkeuriger omschrijving van leeg stand oneigenlijk gebruik tegen te gaan. De wet zoals de regering die inge voerd wil zien. zal, zo blijkt uit een wijziging, moeten gaan gelden voor alle gemeenten. In de oorspronkelijke versie hoefden slechts gemeenten met meer dan 25.000 inwoners mel dingen van leegstand (door eigena ren) in een register op te nemen. De registratie zal niet alleen wonin gen. maar ook andere gebouwen om vatten. Voorwaarde is dan wel. dat die gebouwen te gebruiken zijn als woonruimte. Aanvankelijk richtte het regeringsontwerp zich uitsluitend op woningen. Krakers, die kunnen aantonen dat zij een pand vóór 1 september 1980 in gebruik hebben genomen vallen niet onder de strafbepalingen die in de wet gelden. Deze uitzondering van strafvervolging is niet meer aan een termijn gebonden. Aanvankelijk werd slechts gedurende één jaar na inwerkingtreden van de wet rekening gehouden met de rechten van de zit tende kraker. Voor het overige blijft het kraken van een leegstaand pand strafbaar. Het ontruimen van een gekraakt pand wordt als verplichting opgedra gen aan de burgemeester en niet meer, zoals in het oorspronkelijke ontwerp, aan de officier van justitie. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten H.ad onder meer voor deze wijziging gepleit, omdat zij meende dat de burgemeester, beter dan ande ren, rekening kan houden met plaat selijke omstandigheden, in het bij zonder op het gebied van de volks huisvesting. De burgemeester krijgt echter wel de verplichting tot ontruiming. Daar naast kan de burgerlijke rechter ook, een termijn stellen, waarbinnen de ontruiming moet gebeuren. De bur gerlijke rechter kan zich daarbij laten leiden door informatie van het stads bestuur over de plaatselijke situatie. Besprekingen Van onze onderwijsredactie DELFT Voorzitter Jan van den Bosch van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel toonde zich gistermiddag uiterst tevreden over de eerste speerpuntactie in Delft „De actie klinkt als een klok," riep hij verheugd. De actie begon dinsdag met de bezetting van vier kleuter- en lagere scholen in Delft Gasteren werd de afdeling onderwijs van de gemeente bezet en vandaag eindigt de actie met een discussie op de nieuwe leraren opleiding in Delft. Niet iedereen in Delft was even gelukkig met deze speer puntactie van do ABOP. De socialistische wethouder van onderwijs Hannie Kleijn-Wes- tendorp, keurde gisteren na mens B en W de acties af. Mei name het feit dat kinderen bij de acties zijn betrokken kon zij niet waarderen. Mevrouw Kleijn vreest dat dergelijke acties. negatieve gevolgen hebben voor het openbaar on derwijs. Een deel van de ou ders heeft tegen de bezetting van de vier scholen geprotes teerd. Zij vinden dat de leer krachten eerst toestemming hadden moeten vragen voor zij de leerlingen bij hun acties betrokken., De afdeling Delft van de ABOP. die de speer puntactie organiseerde, wijst dit verwijt van de hand. „De kinderen hebben niet deel ge nomen aan de bezetting. Zij krijgen op kosten van de ABOP een pedagogisch ver antwoord programma aange boden: Het kindertheater Maccys en het poppentheater Pup. Niet wij, maar Pais voert acties over de ruggen van de kinderen." Keelgat De bezetting van de afdeling onderwijs, die gistermorgen om half zes werd uitgevoerd, schoot bij veel ambtenaren in het verkeerde keelgat. De leerkrachten moeten hun ac ties niet tegen de ambtenaren richten, maar op de bestuur ders, was alom de mening. In een brief aan de ambtenaren legden de leerkrachten uit waarom zij tot bezetting van de afdeling onderwijs waren overgegaan: „Ondanks het feit dat verhoudingsgewijs in Delft veel is gedaan voor het onderwijs, zien wij de laatste tijd een duidelijke kentering in het beleid. De verwachting is dat bij de komende gemeen teraadsbegroting weer volop gesnoeid gaat worden bij de post onderwijs De wethouder mevrouw Kleijn stelt zich op als boekhouder van Pais." Behalve kritiek was er ook lof voor de actie van de ABOP Harma Scholtens. lid van de oudercommissie van de Prin ses Margrietschool. die dins dag werd bezet, zei gistermid dag tijdens een persconferen tie dat de acties de ABOP sieren. „Onze kinderen mer ken heel goed dat er spannin gen op school zijn. Zij vragen ons waarom die aardige mees ter weg moet of waarom hun juffrouw niet kan blijven. De acties die gevoerd worden zijn i volkomen terecht omdat Pais niet wil praten over het ar beidsplaatsenplan van de on derwijsbond. De leerkrachten voeren geen acties over de ruggen van de kinderen, maar Pais maakt misbruik van de leerlingen omdat hij geen kwaliteitsverbetering .wil" Ernst Voorzitter Jan van den Bosch kondigde nog méér speerpuntacties aan voor het behoud van de arbeidsplaat sen. Deze worden gehouden in Utrecht. Amsterdam. Zaan stad. Enschede, Groningen, Leeuwarden, Dordrecht. Eindhoven. Emmen, Arnhem, Walcheren en Rotterdam. „We zullen de politieke partij en duidelijk maken dat het ons ernst is met de kwaliteits verbetering van het onder wijs. We gaan door met actie voeren tot aan de behandeling van de begroting van onder wijs in de Tweede Kamer. We moeten het hoofd bieden aan de bedreiging dat in de loop van de jaren tachtig vijftig duizend leerkrachten werke loos raken Dat is een kwart van alle onderwijsgevenden. Ons commentaar staat op pagina 5 Het is nog niet zeker wanneer de wet door de Tweede Kamer zal worden behandeld. Er vinden nog steeds be sprekingen plaats met de fractie van de PvdA. die een eigen ontwerp bij de Tweede Kamer heeft liggen. Eén van de indieners. PvdA-Kamerlid Nora Salomons, liet gisteren weten dat weliswaar niet aan de wensen van de PvdA is voldaan, maar dat desalniet temin nog met. Brokx en De Ruiter gesproken zal worden over samen voegen van de twee ontwerpen. Een groot geschilpunt tussen beide ontwerpen is dat de PvdA de verde ling van woonruimte aan nieuwe re gels (opgenomen in de leegstandswet) wil binden. Brokx is schoorvoetend akkoord gegaan met studie naar nieuwe regels voor woonruimteverde ling. maar wil die nadrukkelijk niet opnemen in de leegstandswet. De staatssecretaris overlegt inmiddels met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over wijzigingen van de gemeentelijke verordeningen op dat punt. „Mag ik uw handtekening? Dan zet ik mijne op uw been

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3