ntslagen bij Philips-Elcoma Kind is al vroeg modebewust EG-staalbesluit even uitgesteld De Amro Obligatie Kombinatie. mzetbelasting bracht ,5 miljard meer op Franse kaas zeer in trek Top OPEC voor lopig van de baan Als u wilt beleggen in obligaties èn aandelen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. Geen schaamte meer voor ruil kinderkleren Stoomwezen jubileert or onverwacht hoge bestedingen 0251025640" Rente 10,25 procent Staat leent wederom Bond en RSV niet eens over bedrag loonsverhoging Hypotheekrente per 7 okt. West-Duitsland wil meer informatie Bedrijfsbezetting in Eindhoven DONDERDAG 9 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET Van onze redactie economie Kinderen worden steeds meer en eer- ipr modebewust De Jonge consu lent heeft dikwijls een belangrijk indeel In de koopbeslissing. Daarbij rordt hij sterk beïnvloed door de ipding die op school gedragen rordt Zodra een bepaalde stijl of leur op school ..in" raakt, kan de •talllLst rekenen op een snel toene mende vraag. Het is voor hem lang ,et eenvoudig alert in te spelen op 0n plotselinge verschuiving in de jyraag Dit staat onder meer vermeld in het rancherapport „De speciaalzaak in inderkleding" dat is uitgebracht oor het Economisch Instituut voor et Midden- en Kleinbedrijf (EIM). pe detailhandel in kinderkleding wordt geconfronteerd met een groot aantal veranderingen binnen en bui ten de branche. Het aantal textielsu permarkten met kinderkleren in het assortiment groeit, het aantal hobby winkeliers en ruilbeurzen neemt toe en veel speciaalzaken in baby- en kleuterkledlng hebben de afgelopen jaren kinderkleding aan het assorti ment toegevoegd. Ondanks deze ont- wikkelngen hebben de speciaalzaken in het midden- en kleinbedrijf hun marktaandeclpositie (in guldens) re delijk gehandhaafd. In 1979 werd voor zo'n 1.300 miljoen gulden aan kinderkleding uitgege ven. Die bestedingen nemen nog steeds toe, maar de afzet in stuks blijft ongeveer op hetzelfde nlveau. OpvaUend is dat er steeds meer meis- jeskledlng wordt verkocht dan jon- genskleding. Verontrustend voor de handel is de daling van het aantal kinderen in de leeftijdsklasse 6 tot 16 jaar. Op dit moment kan nog niet worden overzien in hoeverre de dalen de gezinsgrootte resulteert in hogere kledinguitgaven per kind. Een ander ongunstig punt voor de kinderkledingzaken is dat steeds meer gedragen kinderkleding geruild wordt of weggegeven. Vroeger schaamden de mensen zich daarvoor omdat men bang was een bepaald stempel opgedrukt te krijgen. Ie mand die ruilde of kleren cadeau kreeg, was Immers niet in staat zelf wat te kopen. Nu lonen en sociale voorzieningen echter een zodanig peil hebben be reikt dat echte armoede zeldzaam is in Nederland, is de schroom voor rul len of cadeau krijgen weggevallen. Het in gebruik nemen van kleren waar kinderen van de buren of van vrienden of familieleden in hebben gelopen, is een normaal verschijnsel geworden, zelfs bij mensen in de hoogste Inkomensklassen Desondanks zijn de vooruitzichten voor de klnderkledlngspeciaalzaak in het midden- en kleinbedrijf niet di rect slecht te noemen. Wel zal de speciaalzaak naarmate de aantrek kingskracht van grootwinkelbedrij ven in kleding, textielsupers en ge zinskledingzaken sterker wordt zich meer gaan richten op het duur dere, modieuze merkenassortiment. BIJ dit soort winkels blijft het echter voor de ondernemer geen eenvoudige opgave een zodanige prijspolitiek te voeren, dat hij enerzijds voldoende verdient en dat anderzijds de psy chologische prijsdrempel" bij de con sument niet wordt overschreden. Ondanks toezegging concern dat niemand gedwongen vertrekt ontslagen. Van de kant van het Eind- hovense bedrijf wordt echter gezegd dat nen zich zal houden aan de toe zegging dat gedwongen ontslagen zullen worden voorkomen en dat pas send werk zal worden gezocht. Phi lips zegt bovendien zeer veel moeite te doen passend werk te vinden. Van onze redactie economie EINDHOVEN Tussen Philips en de vakbonden is een conflict ontstaan over het sociaal plan voor de professionele buizenfabriek in Eindhoven waar 465 arbeidsplaatsen verdwijnen. Gisterochtend is het al tot een korte werkonderbreking gekomen en voor vrijdag heeft de Industriebond FNV een grotere actie gepland. Volgens de bonden komt het mogelijk toch tot gedwongen ontslagen. Het conflict Is ontstaan door een ver schil in interpretatie van de landelij ke reorganisatieplannen van Philips waarbij in totaal 1500 arbeidsplaat sen verloren zullen gaan binnen een periode van vier jaar. Philips kondig de deze plannen al in het begin van dit jaar aan en de bonden legden er zich in Juni uiteindelijk bij neer om dat Philips toezegde dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. De reorganisatie zou verder per vestiging moeten worden uitgewerkt. In dit ka der vond er dinsdagavond overleg plaats tussen Philips en bonden over het sociaal plan voor de buizenfa briek die deel uitmaakt van de hoofd- industriegroep Elcoma. Voor de 465 man die weg moeten bij de buizenfabriek zal „passend werk" worden aangeboden, zo heeft Philips gezegd, maar over de inhoud van dat begrip lopen de visie van de bonden en de directie nogal uiteen. Volgens districtsbestuurder Coehoom van de Industriebond CNV komt het er op neer dat overgeplaatste personeelsle den in hun nieuwe Phüipsvestiging werk moeten accepteren dat niet al tijd gelijkwaardig van functie is. Er zou echter dwang zijn om dat werk te accepteren. „Indien de betrokkene het werk niet aanpakt, kan hij opdon deren," zegt Coehoorn. Op zo'n ma nier forceert Philips toch gedwongen Omdat de Dienst Stoomwezen die ressorteert onder het ministerie van sociale zaken, 125 jaar bestaat, liet minister Albeda zich vervoeren in een stoomauto uit 1913. In het Haagse congresgebouw a»pende de minister een symposium over het stoomwezen. j)N HAAG (ANP) De fiscus heeft in het eerste half jaar 1,5 'W ljard gulden meer aan omzetbelasting ontvangen dan in ma selfde periode vorig jaar. Dat wijst er volgens het ministerie ibu«n financiën op dat de ontwikkeling van de bestedingen in eerste maanden van 1980 boven verwachting was. or de tweede helft van dit jaar me%rdt een terugval verwacht in beste- enxpn waardoor de stijging van de omsten uit omzetbelasting min- ial zijn. 2 staat in een overzicht van jsp£ ministerie van financiën over de asüngopbrengsten in het eerste (Jaar Die opbrengsten waren 2,6 Jard groter dan de eerste helft van 9. Gezien de anderhalf miljard die omzetbelasting meer werd getou- iÜfr? was dit belastingtype de grote nulator voor de groei. anti tierkelljk is dat er ondanks een •tig procent daling in de autover en meer binnenkwam aan bijzon- verbruiksbelasting. Dat kwam szlns door de verhoogde tarieven r ook omdat de verkoop van dure 8 het minste terugliep. En juist auto's brengen veel bijzondere iruiks belas ting op. ariia L^8™ er °°k binnen aan loon- slln8 0,6 miljoen). In bedragen lin.; minder maar verhoudingsgewijs r was de meeropbrengst bij de pogensbelasting 22,9 procent) bieraccijns t 13.7 procent). -= {ansspelbelasting Inde de fiscus ']0 procent minder. J kwam er in het eerste half- ADVERTENTIE □2D f mikrografie kompleet mikrolilm- I programma I brengt rust èn dynamiek in uw organisatie «ftWC^INO Jaar 38,6 miljard gulden binnen. Het is volgens het ministerie nog niet te zeggen of dit bedrag mee of tegen valt. DEN HAAG (ANP) Terwijl de stor ting op de voorgaande staatslening nog moet plaatsvinden, heeft de staat al weer de uitgifte van een nieuwe lening aangekondigd. Op 14 oktober kan worden ingeschreven op een 10,25 procents 7-jarige lening. Het be drag en de uitglftekoers worden na de inschrijving vastgesteld. De lening wordt afgelost in vier jaar lijkse termijnen, te beginnen op 15 november 1984. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toege staan. De stortingsdatum is 17 no vember. De vorige 10,25 procents-lening, waarop op 15 oktober de storting moet plaatsvinden, had een looptijd van 10 jaar. De uitgiftekoers was 100,5 procent en het bedrag werd vastgesteld op 900 miljoen. Daarmee kwam het beroep van het rijk op de openbare kapitaalmarkt in dit Jaar op 6,1 miljard. Aan de vori ge lening was het recht verbonden, om van 1 juli tot 1 augustus 1986 (het jaar. waarin de aflossing begint) de lening om te zetten in een 10,25 pro cents staatslening 1986 met aflossing per 1992-1996. TIEL (ANP) Nederlanders eten anno 1980 ongeveer zes keer zo veel Franse kaas als tien jaar geleden. De vraag naar Franse kaas zal bovendien nog verder stijgen. Dat geldt ook voor kaas uit andere landen. Dat is de ver wachting van het Franse levens middelenconcern Gerda Bel, dat een groot deel van de import van Franse kaas in Nederland voor zijn rekening neemt. Franse kaas wordt in zeker één op de drie Nederlandse gezinnen ge geten. Van de Franse kaaseters beperkt driekwart zich tot één soort. Gerda Bel verwacht, dat dit jaar ruim 13.000 ton Franse kaas in Nederland zal zijn ge ïmporteerd. Dat is vijftien pro cent meer dan vorig jaar. Ongeveer driekwart van de inge voerde Franse kaas is direct ge schikt voor de consumptie. De rest dient als grondstof voor de industrie. Iets meer dan de helft der Franse kazen bestaat uit zogenoemde witschiramelsoorten, waarvan Brie, Camembert en Tommes in volgorde van belangrijkheid, het meest worden gegeten. Met de consumptie van buitenlandse kaas in Nederland in totaal is naar schatting van Gerda Bel dit jaar een bedrag gemoeid van 160 miljoen gulden. Regio Eindhoven Het tweede verschil van mening gaat over de vraag wat onder de „regio Eindhoven" moet worden verstaan. Deze vraag is erg belangrijk omdat de overplaatsingen van de bij de buizen fabriek overbodig geworden mensen volgens afspraak binnen deze regio moet plaatsvinden. Volgens de bon den betekent dat verplaatsing binnen de agglomeratie Eindhoven maar Philips hanteert de stelregel dat het punt waar het personeelslid gaat wer ken vanaf station Eindhoven per openbaar vervoer in een uur te berei ken moet zijn Volgens een woordvoerder van Phi lips hadden de bonden op basis van vorige gesprekken kunnen weten wat Philips met „regio Eindhoven" be doelt en dat dit bepaald geen nieuw standpunt is. Maar CNV-bestuurder Coehoorn vindt dat ook de regiok westie een verharding is van het be grip „passende arbeid". Een derde geschilpunt gaat nog over de vraag voor wie de overplaatsings- regels gelden. Philips vindt dat ieder een boven het niveau van handarbei der met enige opleiding binnen heel Nederland inzetbaar moet zijn, de bonden vinden dat de regioregeling ook nog voor middelbaar personeel moet gelden. In dit verband zei be stuurder Fonteljn van de Industrie bond FNV dat directeur E. Hondema van de buizenfabriek dit inderdaad Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Tussen de indu striebond FNV en Rijn-Schelde- Verolme is verschil van mening ont staan over de hoogte van het bedrag, dat de RSV-werknemers er per maand bij moeten krijgen. RSV wil een loonsverhoging van veer tig gulden per maand geven. De indu striebond is daarentegen van mening, dat de werknemers recht hebben op een loonsverhoging van vijfenzestig gulden per maand: veertig gulden overeenkomstig het akkoord tussen RSV en de bonden naar aanleiding van de staking op de Schelde-werf In Vlissingen en vijfentwintig gulden als gevolg van het principe-akkoord over de metaal-cao. Volgens een woord voerder van de bond hebben de werk nemers recht op die vijfentwintig gul den extra, omdat er op het moment, dat het akkoord bij de Schelde werd bereikt er nog geen overeenstemming was over de metaal-C AO. De RSV-directie staat op het stand punt, dat de metaal-CAO een mini mum-akkoord is. „De CAO laat ruim te voor de werkgevers om meer te doen. Met veertig gulden doen we dus inderdaad meer," aldus een zegsman van RSV. „Daarnaast gaat RSV nog verder door op 1 juli 1981 het nieuwe functie-classificatiesysteem in te voe ren. Ruimte om nog meer te doen, is er echt niet," aldus de woordvoerder van RSV Volgens de industriebond FNV zal getracht worden, de „strubbelingen" zo snel mogelijk uit te praten met de RSV-directie. aan de ondernemingsraad en de bon den had toegezegd. „Nu wordt weer beweerd dat het slechts een intentie verklaring was," zo zei Fonteljn. Non-activiteit Volgens zijn CNV-collega Coehoorn had Philips eerder gezegd dat men sen voor wie werkelijk nergens plaats was in een non-activiteitsregeling te recht zouden komen, een soort over bruggingsregeling tot het pensioen of de VUT. Philips zou zoveel mogelijk vermijden dat mensen daarin terecht komen. Maar dat kan het concern ook, zo meent Coehoom door de be grippen regio en passend werk anders te hanteren. Wie niet wil, vliegt eruit en op zo'n manier kan je inderdaad voorkomen dat veel mensen in de non-activiteltsregeling terecht komen. Intussen zal de Industriebond FNV vandaag nog enkele prikacties orga niseren voor het vrijdag tot een grote re actie komt. Over de vorm daarvan moet nog gesproken worden. Uitein delijk zullen de acties binnen enkele weken uitmonden in een algehele sta king, aldus Fonteljn. Voorlopig zal 'het personeel alle medewerking aan de uitvoering van de reorganisatie weigeren. „We zullen het bedrijf volle dig ontwrichten totdat Philips bereid is een goed sociaal plan op te stellen," zegt Fonteljn. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afslultprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypoth ABN ;ken 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 11.0 11.25 11.67 11.95 11.0 11.5 11.67 12.22 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.0 11.0 11.51 11.51 11.25 11.25 11.77 11.77 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.4 12.32 11.4 12.32 Centrumbank 5 jaar 1 11.25 11.70 11.25 11.70 NMB 1/3 jaar 5 jaar 1 1 11.25 11.2 11.99 12.16 11.25 11.5 11.99 12.27 Postgiro/RPS 5 jaar 1 11.0 11.71 11.0 11.49 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.0 11.74 11.0 11.74 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.5 12.12 11.5 12.35 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 11.25 11.70 11.25 11.70 Westl and/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 11.1 12.2 11.3 12.43 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 10.7 11.14 10.7 11.14 Ennia 10 jaar - 10.7 11.14 10.7 11.14 NVL 5/10 jaar - 10.7 11.14 10.7 11.14 De 0,2 procent verhoging de de RPS begin deze week doorvoerde had tot gevolg dat de andere banken gemiddeld met 0,25 procent stegen. De Centrumbank ging zelfs met 0,5 procent omhoog. De Bondsspaarban ken en sommige regionale banken staan (nog) op 10,75 procent voor 5 jaar vaste leningen. Verdere stijgingen zijn niet uitgesloten. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort). Spons Van onze redactie economie AMSTERDAM De ministers van buitenlandse zaken van de EG hebben een beslissing over het uitroepen van een crisistoestand in de Europese staalindustrie enkele dagen uitgesteld. Naar de mening van Coehoom is het niet zo verwonderlijk dat Philips een andere inhoud wil geven aan de be grippen passend werk en regio Eind hoven. Binnen de groep glas moeten meer mensen weg dan eerder was vermoed, bij het Philipsbedrijf Volt in Tilburg verdwijnen arbeidsplaat sen en ook in Breda rommelt het. Er is een geweldige druk om al het over tollige personeel uit deze vestigingen in de andere Phillpsfabrieken rond Eindhoven op te vangen. Maar je kan die overblijvende fabrieken beschou wen als een soort spons die op een gegeven moment verzadigd is. Dit op verzoek van West-Duitsland, dat heeft verklaard in verband met de verkiezingen nauwelijks tijd te hebben gehad om te reageren op het voorstel van de Europese Commissie het dagelijks bestuur van de EG om een „uitgesproken crisissituatie" uit te roepen. West-Duitsland, dat éénderde van al le staal in de EG produceert, is in feite het enige land van de „Negen", dat bezwaar maakt tegen het uitroe pen van een crisissituatie. Men ziet hierin o.a. een aantasting van het vrije ondernemerschap. Daar WENEN (Reuter, AFP) Een woord voerder van de organisatie van olie producerende en exporterende lan den in Wenen heeft officieel laten weten dat de topconferentie die begin volgende maand in Bagdad zou wor den gehouden, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De OPEC-top, waarop de twintigste verjaardag van de organisatie zou worden gevierd, zou worden bijge woond door de staatshoofden en de regeringsleiders van de dertien lidsta ten. Niemand ziet de Iraanse presi dent Bani Sadr of de Iraanse premier Rajai in Bagdad verschijnen, zolang de oorlog tussen beide landen voort duurt. Eerder werden ook al OPEC- bijeenkomsten op ministersniveau in Quito en Londen uitgesteld. De schade die is toegebracht aan de olie-installaties in Iran en Irak is zo groot dat hervatting van de olie-ex- port voor Kerst van dit jaar er niet in zit, zelfs als de strijd op dit moment zou worden gestaakt. Het besluit van Saoedl-Arabiê om de olieproduktle verder op te voeren een besluit waarbij Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten zich hebben aangesloten heeft een ein de gemaakt aan de prijsstijgingen op de vrije oliemarkt in Rotterdam. Ove rigens houdt men nog wel rekening met paniekaankopen als de oorlog zou worden verhevigd of zich naar andere landen rondom de Perzische Golf zou uitbreiden. Voorlopig lijkt de vergroting van de produktie door Saoedi-Arabië en zijn buurlanden de door het wegvallen van de Iraanse en Iraakse export te verwachten tekor ten, grotendeels op te vangen. ADVERTENTIE De Amro Obligatie Kombinatie is een meng- fonds. Waarbij de nadruk van uw beleggingen op obligaties ligt Daarnaast wordt een ge deelte in aandelen belegd. Met deze vorm van beleggen mikt u vooral op het hoge, directe rendement van obligaties. Tevens profiteert u voor een beperkt gedeelte zo goed mogelijk van de wisselende kansen die de aandelenmarkt biedt. De Amro Obligatie Kombinatie is één van de Amro EfTecten-Beleggingsrekeningen. Een volledig giraal systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogensbelasting; u kunt uw uitkering gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische overschrijving beleggen. komt bij, dat de Duitsers er weinig voor voelen hun moderne staalindus trie op te laten draaien voor de pro blemen van veelal verouderde bedrij ven in vooral Frankrijk en België. Bovendien heeft de regering in Bonn de nodige twijfels over de praktische uitvoerbaarheid van het plan van de commissie. West-Duitsland besloot woensdag te vragen om een nieuwe bijeenkomst van de ministers van de Europese Gemeenschap volgende week, waar op de Commissie moet uiteenzetten, hoe zij het plan in detail denkt te verwezenlijken. De Bondsregering wil haar houding tegenover het plan afhankelijk maken van de uitkomst van deze bijeenkomst. In het kader van dit plan kunnen de staalproducenten in de EG, zoals ge meld, worden gedwongen hun pro duktie van staal te verlagen met een percentage dat, al naar gelang de staalsoort, varieert van 13 tot 20. Volgens EG-functionarissen hebben de overige acht EG-landen zich al akkoord verklaard met het voorstel van EG-commissaris Davignon. De Westduitse staatssecretaris Schlecht heeft in Luxemburg, waar de EG- ministers vergaderen, gezegd, dat het uitoefenen van controle op de pro duktie in zijn land een groot pro bleem zal vormen. Hij meende voorts, dat ook de controle op de import van staal in de EG moeilijk zal zijn. Geen veto De Westduitse delegatie overlegt nu opnieuw over de zaak in Bonn. Ver wacht wordt niet, dat West-Duitsland ondanks alle bezwaren zich te gen het voorstel van de Europese Commissie zal verzetten. West-Duits land heeft het recht zijn veto over een besluit van de EG uit te spreken, doch het lijkt niet waarschijnlijk, dat het van dit recht gebruik zal maken. Het besluit van de EG om een „uitge sproken crisissituatie" uit te roepen, zal ongetwijfeld nog meer arbeids plaatsen overbodig maken in de EG- staalindustrie dan er de laatste tijd al verloren zijn gegaan. Naar de mening van de Europese Commissie kan dit echter de overlevingskansen van de staalindustrie in de EG alleen maar ten goede komen. Als de EG-voorstel len worden aanvaard zijn deze voor een periode van negen maanden van kracht. EINDHOVEN De 160 werknemers van het zonweringsbedrijf Madopron in Eindhoven hebben gistermiddag het bedrijf bezet. Ze eisen van het ministerie van economische zaken twee miljoen gulden steun om het bedrijf te redden. De directie van Madopron, de industriebond FNV en de gemeente Eindhoven stelden vori ge week het ministerie van economi sche zaken al verantwoordelijk voor het geval dat Madopron failliet zou gaan. Volgens directie, vakbond en gemeente heeft het ministerie in het verleden duidelijke toezeggingen ge daan en moeten die ook worden nage komen. Het bedrijf is op zich gezond maar het kan de lasten van het veel te grote bedrijfspand niet opbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13