kleine krant Wij zwemmen niet alleen beter dan pa, sparen kunnen we ook beter. Trouw de 'Dagboek Anne Frank is vals' WZ'tsM L Sparen bij de Amro Bank. Hoe jonger, hoe beter. Neo-nazi's zijn actief in Europa Witkar Moord De Amro Florijnenvkxrt (van 0-15 jaar). Met 5 of 10% premie. DINSDAG 7 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET De Kleine Krant Medewerkenden: Piet Hagen Johanneke Leestemaker Hanneke Wijgh Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859, 1000 AW Amsterdam Liefde voor dieren Dierendag is eigenlijk een rare dag. Net zo raar als moederdag of vaderdag, vind ik. Een dag per jaar mag je extra vriendelijk zijn voor je poes, je hond, je kanarie, je moeder en je va der. Alsof je niet elke dag aardig bént voor alle lieve dieren en lieve mensen om je heen. Volgens mij is die rendag een uitvinding van de fabrikanten en de win keliers. Die hopen dat je die dag wat koopt voor je lieve lingsdier. Slimme winke liers hadden op 4 oktober allerlei blikjes en brokjes in de reclame. Sommige pakken waren wel veertig cent goedkoper. Tel uit je winst. Echte dierenliefheb ber, zoals jij en ik, storen zich niet aan dierendag. Die zorgen elke dag goed voor Bobo, Saartje, Pluis of hoe al die beesten ook mo gen heten. En de dierenha ters (heus, die bestaan echt!) reageerden zaterdag niet vriendelijker op de kat en de hond van de buren. Zullen we dierendag dus maar afschaffen? Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM „Het dagboek van Anne Frank is voor een deel een vervalsing" Dat zeggen Duitse onderzoekers, omdat een paar passages volgens hen met een balpen geschreven zou zijn De balpen bestond nog niet in de Tweede Wereld oorlog. Die werd pas in 1951 uitgevonden. Anne Frank is in maart 1945 in het concentratiekamp Bergen-Belsen gestorven. Het is niet de eerste keer dat aan de echtheid van het dag boek wordt getwijfeld. Vooral oud-nazi's zeggen elke keer dat het dagboek vals is. Het zijn dezelfde oud-nazi's, die zeggen dat het concentratie kamp Auschwitz nooit heeft bestaan. In Auschwitz zijn in de Tweede Wereldoorlog vier miljoen Joden vermoord. De moeder van Anne Frank stierf in Auschwitz in de gas kamers. Een nazi is iemand die Hitier in alles geloofde. Als hij zei dat de Joden, de zigeuners en alle geesteszieken moesten worden vermoord, dan ge loofden ze dat. Veel nazi's zijn na de oorlog gestraft. Maar veel mensen, die in de oorlog op Hitier vertrouwden, zijn diep in hun hart nog steeds nazistisch. Ze worden oud-na zi's genoemd. Synagoge Je hebt ook mensen, die na de oorlog zijn geboren en Hitier nooit hebben gekend. Toch vinden zij dat hij goede ideeën had. Zij worden neo nazi's genoemd (neo betekent nieuw). Vorige week vrijdag werd in Parijs een bomaan slag gepleegd op een synago ge, dat is een Joodse kerk. Vier mensen werden gedood en dertig mensen gewond. In juli vond in Antwerpen een aanslag plaats op Joodse kin deren, die op de bus stonden te wachten. Dat was het werk van neo-nazi's, die ook wel extreem rechts worden ge noemd. Zij gaan op hun eigen manier door met het doden van Joden. Neo-nazi's en extreem-recht se mensen haten vreemdelin gen. In Nederland leven ook mensen, die vinden dat alle Surinamers het land uit moe ten en dat alle buitenlandse werknemers moeten vertrek ken. Het lijkt wel of de haat steeds groter wordt. Zo'n aan val op het dagboek van Anne Frank is het zoveelste bewijs dat het nazisme de kop op iteekt_ Bad vol vet Achtenveertig uur in een badkulp-vol-gesmolten- chocola zitten, dat is het record van het „in bad zit ten". Pascal Vincent, een jongen uit Parijs, heeft het record op zijn naam staan. Hij zat ook al zes tien uur in de mayonaise en is nu bezig met het re cord van zevenendertig uur in de tomatenketchup zitten te verbeteren. In de toekomst wil Pascal ook in de mosterd gaan zitten en als het even kan in een bad vol vet. Bleueea, wat Komt de witkar weer te rug in Amsterdam? Dat zou leuk zijn, want die witkarren besparen heel wat benzine en stinken niet. Een witkar rijdt na melijk op een accu. Die wordt elke keer bij het witkar-station weer opge laden. Als je lid wordt van de vereniging Witkar (kost 25 gulden per jaar), en een rijbewijs hebt mag je met de Witkar door Am sterdam rijden. Dat heeft grote voordelen, want de Witkar is heel smal. Je kunt gemakkelijk langs een opstopping. Het plan van de Witkar is al oud. In 1966 bedacht Luud Schim- melpennink de witkar. Hij vond het maar raar dat iedereen met zijn eigen auto de binnenstad van Amsterdam in wilde rij den. Dat gaf maar files, opstoppingen en parkeer problemen, vond Luud. Het zou veel handiger zijn als je even de witkar leen de voor je ritje. Jammer genoeg zater er een paar fouten in het witkarsys- teem. De minister van eco nomische zaken, Oijs van Aardenne, heeft nu aan de vereniging Witkar een subsidie gegeven. Van dat geld kunnen de fouten worden opgespoord. Wie weet rijdt snel de witkar weer in Amsterdam! Vorige week donderdag werd de elfjarige Edith Post uit Wassenaar dood gevonden in de duinen bij Wassenaar. Een wandelaar zag daar haar li chaam en waarschuwde de politie. Edith was vorige week maan dag even uit haar klas gegaan om iets op te halen in een ander gebouw van de Hul- bregtseschool. Toen ze niet meer terug kwam, werd de klas ongerust. Echt angstig werd het toen Edith helemaal niet terug kwam. De politie begon een zoekactie en pas drie dagen later vond een toe vallige voorbijganger het li chaam van Edith. Ze was ge wurgd. Hoe kan zoiets nu? Wie doet zoiets? De politie kon eind vorige week de vermoedelijke dader arresteren. Een 31-Jari- ge man, van wie we verder niet veel afweten. De vraag hoe zo'n man ertoe komt om. een Jong meisje te ontvoeren' en te vermoorden blijft voor lopig onbeantwoord. Een vraag is ook wat er moet gebeuren met mensen die dergelijke misdrijven be gaan. Het radioprogramma „Hutsgeklutste" had daar over zondagmorgen een dis cussie. Er was een jongen die zei: iemand die steelt, moet Je de hand afhakken. Dat doen ze ln andere landen ook. En zo zou je een moordenaar de doodstraf moeten geven. En als dat niet kan (Nederland heeft de doodstraf afge schaft), dan ln ieder geval een flinke gevangenisstraf. Maar helpt dat? Er was ook een Jongen in het programma die zelf in de gevangenis had gezeten. Je wordt er alleen' maar slechter van. als Je lang moet zitten zei hij. Als Je dan5 vrijkomt, ben je nog eenza mer en vreemder dan vroeger Wat dan? Ja. dat is moeilijk te zeggen. Want welke straf Je ook verzint. Edith komt er niet door terug. En zelf blijf Je ook zitten met een angstig gevoel. Het enige wat Je ei genlijk kunt doen is er thuis of op school eens over praten. lO I I 0 b4 kastanjes b\uft zal ik er ffiaar niks »an -.zeggen AXillll i iV Er waren eens drie partijen. De een heet te „Anti-Revolutionaire Partij", de an dere was een kleintje met de naam „Christelijke Historische Unie" en de derde, een oude bok, die heette Katho lieke Volkspartij. De leden van de eerste twee partijen waren protestants, de le den van de derde katholiek. Op een zekere dag, zo'n vijftien Jaar geleden, ging er bij een van de katholie ken, Piet Steenkamp, een lichtje op. Hij kreeg de volgende heldere gedachte: Drie christelijke partijen, waarom doen we niet samen? Nou, niet iedereen was dol enthousiast over dit plan. Tenslotte hadden de pro testanten én de katholieken nog wel eens ruzie. Maar Ja, wat was het alterna tief? Voor elke partij apart zag de toe komst er niet rooskleurig uit. De KVP zou waarschijnlijk heel wat leden verlie zen. de CHU misschien wel helemaal verdwijnen en de ARP zou het nooit verder schoppen dan een klein partijtje. Toch waren er veel mensen in Nederland die op een christelijke partij wilden stemmen. „Misschien." bedachten de partijbonzen, ..zijn we samen sterker." De KVP werd het meest enthousiast, de CHU vond het best en de ARP bleef tegenstribbelen. „Hoe moet dat nou in de politiek," vroe gen de ARP-mensen zich af. „WIJ hebben ons geweten dat ons gebiedt politiek te bedrijven volgens de ideeën van de bij- 7 oktober 1980 bel. „De KVP'ers hebben minder last van hun geweten en zij hebben een dikke vinger in de politieke pap. Eerst maar eens voorzichtig proberen, werd het voorstel. En zo kwam er na tien jaar een Christen Democratisch Appèl (CDA) waarin alle drie partijen samen actief waren. Maar één grote partij, zonder verschil lende „bloedgroepen", zoals de afzonder lijke partijen werden genoemd, dat was het ideaal. Daarom moesten de oude partijen opge heven worden. De afgelopen weken werd de ARP begraven, de CHU hief zichzelf op en de KVP ging zingend het CDA binnen. Nu staat de laatste fase van de operatie voor de deur. Zaterdag wordt het CDA officieel opgericht. Eén gróte christelijke pórtij samen sterk Ja, maar voor wat? De meningen in het CDA zijn nogal verdeeld. Er moet één politieke lijn komen. Hocus poe us pas. COUPON op een briefkaart plakken. I 0.45, ól in een geopende envelop sloppen: I 0.50 postzegel- Ja, ik doe méé met de NATIONALE RODE KRUti PUZZELSPELEN MARATHON! er Stuur mij het tijdschrift "MARATHON" GRATIS 10» ch Adres Postcode Woonplaats "'MINIMI (opgave voor toezending van belanjj Wie jong is, moet slim zijn. En vraagt daar om zijn ouders al vroeg een spaarrekening te openen bij de Amro Bank. Want de Amro Bank doet wat extra's voor jonge spaarders, om ze later niet met lege handen te laten staan. Een spaarrekening om de goeie vaderlandse spaarzin al heel jong aan te wakkeren Ten eerste door een hoge rente van 7'A96 per jaar. En ten tweede door iets extra's: een premie van 10% over het totaal gespaarde bedrag plus rente. De (minimum) inleg is f 30,- tot (maximum) f 720,- per jaar Wat betreft die 10% extra premie nog even dit: daar moet je wel 10 jaar achter elkaar voor sparen. Spaar je korter, dan krijg je in ieder geval een premie van 5%. Aan het eind van het jaar waarin je 15 wordt, wordt de extra premie uitgekeerd over het totaal gespaarde bedrag plus rente. En daarmee heb je dan meteen een prima start voor de Zilvervloot De Zilvervloot (van 15-20 jaarX Met 10% premie. Als je tussen de 15 en de 20 bent is Zilver- vlootsparen bij de Amro Bank heel interessant Niet alleen vanwege de hoge Amro rente (8'A%), maar ook omdat je aan het eind van de termijn nog 'ns een rijkspremie van 10% over het totaal gespaarde bedrag plus de rente ontvangt Met een (minimum) inleg van f30,- tot f 480,- (maximum) per jaar kan dat oplopen tot een aardig kapitaaltje. Bij Dactylo voel je je thuis z- in je tijdelijke baan. Zei ervaren liftmonteurs cl;, per direkt voor het plaatsen en monteren van lifteflBjgj. vaardigheid in elektrotechniek en lassen en kennis*^ mechanische opbouw, machine en werktuigbouw^ werkkleding en gereedschap van het bedrijf. Dit is een geheel zelfstandige funktie en biedt goej™ verdiensten, de werkzaamheden zijn voor onbepaaüp1 tijd en kunnen overal in Nederland voorkomen. de reiskostenvergoeding is op basis van kilometf kantine dames b voor zo spoedig mogelijk bij een bedrijf in Amstelver01 Inlichtingen over deze funkties kunt u inwinnen! onze vestiging Amsterdam-Noord, tel. 0203265aJoi

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8