orlog tussen Iran n Irak wordt feller Hardere aanpak van oplevend neo-nazisme erkozen premier Portugal eist hoofd van president VS en Moskou hebben het druk Martens doet nieuw voorstel Schmidt wacht Chinezen vonden buskruit niet uit Grensincident tussen China en Sowjet-Unie Muskie heeft weinig plezier in zijn werk niNSDAG 7 OKTOBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET MOSKOU, WASHINGTON (AFP, AP) De Sowjet- Unie en de Verenigde Staten hebben het maar druk met de situatie in het Midden-Oosten. Geen van beide landen slaagt erin greep te krijgen op de oorlog tussen Iran en Irak. De Indiase president Reddy heeft net een bezoek van een week aan Moskou gebracht en er worden plannen gemaakt voor een bezoek van Breznjew aan India. Op 8 oktober komt de Syrische president Assad naar Moskou, een week later gevolgd door koning Hoessein van Jordanië. In dezelfde week wordt ook de Af ghaanse leider Babrak Karmal in de Russische hoofd stad verwacht. Doel van deze bezoeken lijkt te zijn een verbetering van de verhouding tussen de Sowjet- Unie en de landen in Zuidwest-Azië, die sedert de Russische inval in Afghanistan nogal verslechterd waren. Het enige land dat de Russische inval ln Afghanistan niet heeft veroordeeld, is Syrië. De betrekkingen tus sen Moskou en Damascus lijken op dit moment nogal hartelijk. Qlsteren onderstreepte de Syrische minister van defensie Moestafa Tlas de goede verstandhouding door te verklaren dat de Sowjet-Unie Syrië en de Arabische landen zal verdedigen in geval van een Israëlische atoomaanval. Ten bewijze van de eigen dappere gevoelens hielden het Syrische leger, de luchtmacht en de marine groot scheepse oefeningen. De Syrische president Assad legde een krans bij het graf van de onbekende soldaat ter herdenking van de oktoberoorlog van 1973 tegen Israël. Overal in het land vonden optochten plaats. Ook de Verenigde Staten zitten niet stil. Ter aanvul ling van de vier AWACS, vliegende gevechtsleidlngs- centra, die de VS Saoedl-Arablë eerder beloofden, hebben de Amerikanen Riaad nu ook de levering van grondradar toegezegd, zodat de Saoediërs tijdig ge waarschuwd zullen zijn in geval van uitbreiding van het Iraans-Iraakse conflict. Met de overbrenging van dit materieel zou inmiddels begonnen zijn. ERAN. BAGDAD (Reuter, AP, AFP) Nu een poging het vuren te staken niets heeft v«opgeleverd, ls Irak kennelijk van plan alles op alles te zetten de oorlog tegen Iran in zijn oordeel te beslechten. Iraakse vliegtuigen voerden bombardementen uit op Teheran, terwijl n het zuiden van Irak grote legerkolonnes op weg naar de grens met Iran waren. BRUSSEL (AFP, AP, ANP) De Belgische premier Wilfried Martens heeft de zes regeringspartijen nieuwe bezuinlngsvoorstellen gedaan in een poging om de val van het 26ste naoor logse kabinet te voorkomen. Gister middag had Martens een bijeen komst met de voorzitters van de zes partijen die deel uitmaken van zijn regering (rans- en nederlandstalige chirstendemocraten, socialisten en li beralen). Ook de minisers die deel uitmaken van het kernkabinet waren bij het overleg aanwezig. Martens voelde zich afgelopen zater dag gedwongen het ontslag van zijn kabinet aan koning Boudewijn aan te bieden omdat liberalen en socialisten het niet eens konden worden over de bezuinigingen. Het bijna failliete Bel gië moet ernstig snijden in de sociale voorzieningen. Het voorstel hiertoe van Martens was volgens de liberalen niet vergaand genoeg. Martens deed gistermorgen een drin gend beroep op alle politici van de zes partijen om zich „van nu af aan te onthouden van elke verklaring die de oplossing van de politieke crisis kan bemoeilijken". Martens vreest dat door scherpe politieke verklaringen de tegenstellingen wel eens onover brugbaar kunnen worden. e strijd langs de grens woedt al _agcn hevig bij de stad Khorram- ahr. die ondanks eerdere berichten lit Teheran nu toch in Iraakse han en lijkt te zijn. Westelijke corres- jndenten ontwaarden Iraakse tanks ngs het water van de SJatt al Arab r hoogte van het centrum van de ad. In het zuiden van Khorramsjahr ken de Iraanse strijdkrachten nog eeds hevige tegenstand te bieden, aanse communlqué's lieten weten at de Iraakse troepen op verschillen- e punten teruggedreven waren, ter- netirijl Bagdad de wereld wilde doen heb eloven, dat de Iraakse strijdkrach- nderjen juist goede vorderingen maken. raakse toestellen hebben gisteren lombardementsvluchten uitgevoerd op olieinstallaties bij Teheran en op Ie luchthaven van de hoofdstad. De ilieinstallaties kwamen betrekkelijk ngehavend tevoorschijn uit de aan tallen. maar de aanslag op de lucht- iven Meherebad leek enkele voltref- levifers te hebben opgeleverd, getuige de hd lorm zware explosies en de enorme Lsks- okwolken. Volgens Iraanse woord- kj' oerders zijn twee van de drie aanval- •vat- nde Iraakse toestellen neergescho- Exacte gegevens over aantallen ebefcehtoffers waren nog niet bekend. en hield het op veertig doden en wonden Verder deelde Radio Te- mee dat de Iraakse vliegtuigen ippen en zakdoeken hadden uitge- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Verschillende minis teries stellen een onderzoek in naar het bericht dat vanuit Nederland materieel wordt geleverd aan de Iraanse luchtmacht Het ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren nog „geen enkele aanwijzing" te heb ben voor de juistheid van het be richt, afkomstig uit een krant in Koeweit. Het departement van eco nomische zaken, dat zich ook met de (vermeende) zaak bezighoudt, kon gisteren evenmin opheldering ver schaffen. Het onderzoek, dat zich; vooral richt op de vraag of Neder landse goederen (brandstoftanks voor vliegtuigen en reserve-onderde len) wellicht via Israël in Iran te recht zijn gekomen, wordt voortge zet. Ook justitie is erbij betrokken. stroold, maar dat het uiterst gevaar lijk was die dingen op te rapen. Moreel Ondanks de felle acties van het Iraakse leger, liet de Iraanse presi dent Banl Sadr zich gisteren optimis tisch uit over het verloop van de oorlog. De aanvallen op Teheran zou- Het conflict tussen Iran en Irak was onderwerp van gesprek tussen de Britse premier Margaret Thatcher (rechts) en de Pakistaanse president Zia Oei Haq. Na afloop van het ge sprek verklaarde Zia zich bereid om' opnieuw naar Bagdad en Teheran te gaan om met beide partijen te pra ten. De besprekingen tussen de Brit se en Pakistaanse politicus werden „zeer positief" genoemd, maar wat dat precies inhield werd niet erg duidelijk. De Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington verklaarde al eerder dat alleen isla mitische bemiddeling enige kans op een uitweg biedt in de oorlog. den alleen bedoeld zijn om het moreel in het ontmoedigde Iraakse leger wat op te vijzelen. Hoewel president Sad dam Hoessein beweert het sterkste leger in het Midden-Oosten te heb ben, vermag dit leger niets, aangezien het geen geloof heeft. Met een dag of tien is het met het Iraakse leger afge lopen, aldus Banl Sadr. De bombardementen op Teheran lij ken mede bedoeld te zijn als element in de psychologische oorlogsvoering tussen beide landen. Irak schijnt de Iraniërs tegen het regime in Teheran in opstand te willen brengen. Boven- _T dien brengen de vliegtuigen aanzien- ZWaFG OD ff SVG lljke schade toe aan vitale installa- 0 ties, die noodzakelijk zijn voor de voortzetting van de strijd. Iran heeft zelf al toegegeven dat er voor miljoe nen guldens schade is aangericht. Op haar beurt voerde de Iraanse lucht macht gisteren acties uit op doelen in het noorden van Irak, waar eerder al zware schade werd aangericht aan olie-installaties. LONDEN, PARIJS (AP, AFP, Reuter) De recente bomaanslagen door rechts-extremisten die honderd mensen het leven kostten, hebben de angst voor een hernieuwde golf van fascisme in West-Europa doen toenemen. Verschillende regeringen gaan het neo-nazisme harder aanpakken. Voortslepend NEW DELHI (AFP) - Dat de Chinezen het buskruit hebben uitgevonden, is een historische misvatting, aldus een mllltarie encyclopedie die in New Delhi verschenen is. De Hindoes ge bruikten het al eerder. De auteur van het betreffende artikel. H. S. Bhatia, citeert een. Sanskriet tekst die volgens des kundigen tussen duizend en achthonderd vóór Christus ge schreven is. de Nitisastra. Daar in is sparke van „bollen van ex- plosiev dampen" als onderdeel van de bewapening van toenma lige strijdwagens. Bhatia citeert verder de Duitse geleerde dr. Gustav Oppert, die in 1880 een boek schreef over de bewapening van de oude Hin does. Oppert bevestigt dat Alexander de Orote tijdens zijn veldtocht naar Indië geconfron teerd werd met nep-olifatnen van pleisterwerk die vol zaten met kruit en die de Hindoes op het geëigende moment vanaf veilige afstand lieten ontploffen. De prioriteit van de uitvinding van buskruit behoort ontegen zeggelijk aan de Hindoes, aldus Bhatia. hoewel de Chinezen het daarna onafhankelijk hebben heruitgevonden. Het oude China gebruikte de uit vinding overigens alleen in vuur werk; de militaire toepasiulng was. nog weer later, een Eruope- se heruitvinding. Niemand neemt meer aan dat de oor log tussen Irak en Iran op korte ter mijn een duidelijke overwinnaar zal opleveren. De Irakiërs hebben na het vergeefse aanbod van een wapenstil stand weinig keus dan een zo hard mogelijke strijd, terwijl Iran vol strekt niet van plan lijkt om hetzij politiek, hetzij militair strategisch ook maar een duimbreed te wijken. Men houdt dan ook serieus rekening met een zich nog zeker enige weken voortslepende oorlog tussen belde landen. De Jordaanse eerste minister heeft alle vrachtwagens in zijn land gevor derd voor vervoer van voedingsmid delen en andere hulpgoederen naar Irak. Deze maatregel komt na een bezoek dat de Jordaanse koning Hoessein dezer dagen aan Bagdad bracht. Jordanië raakte al eerder in direct bij de strijd tegen Iran betrok ken, doordat het land als vluchtha- ven diende voor Iraakse vliegtuigen. Volgens berichten uit Beiroet zou Irak via de Jordaanse haven Akaba militair materieel uit de Sowjet-Unie krijgen. De Verenigde Staten zouden van plan zijn de Koerden in het Midden-Oos ten te gaan steunen. Hoge Koerdi sche leiders zouden onlangs gespro ken hebben met Amerikaanse verte genwoordigers. Dit meldt een Jor daanse krant. BONN (Reuter. AFP, AP) De West- dultse bondkanseller Helmut Schmidt staat voor een moeilijke op gave bij de onderhandelingen over een nieuw regeringsprogramma. Nu de liberale coalitiepartner als grote overwinnaar bij de Westdultse ver kiezingen uit de bus is gekomen, be tekent dit dat de socialisten minder in de melk te brokkelen krijgen. De Vrije Democraten van minister van buitenlandse zaken Hans Die trich Oenscher gaan in de Bondsdag van 39 naar 53 zetels. De liberalen kregen maar liefst een stemmenper centage van 10,6. Dit was bij de vori ge verkiezingen in 1976 7,9. De op komst van de Duitse kiezers was be hoorlijk hoog. Bijna negentig procent ging naar de stembus. De grote verlie zer was de premier van Beieren. CSU- leider Franz Josef Strauss. De combi natie van CDU/CSU bleef weliswaar de grootste partij, maar haalde 44,7 procent van de stemmen binnen. Dit was vier Jaar geleden nog 48,6 pro cent. De socialistlsceh SPD van bondskanselier Schmidt had een zeer krappe winst en ging van 42,6 procent ln 1976 naar 42,9 procent. In de negende Bondsdag zullen niet, zoals verwacht. 496 afgevaardigden zitten, maar 497 omdat de deelstaat Sleeswijk-Holstein een zetel meer toegewezen heeft gekregen na het tel len van de „zweitstlmmen". De extra zetel is toegevallen aan de SPD. De definitieve zeterverdeling is nu als volgt: De SPD heeft nu 218 zetels (was 214), CDU/CSU 226 zetels (was 243) en FDP 53 (was 39). De regerings coalitie heeft nu een meerderheid van 45 zetels in de Bondsdag. De nieuwe Bondsdag zal 4 november voor het eerst bij elkaar komen en Helmut Schmitdt formeel voor de tweede maal tot bondskanselier be noemen. In Frankrijk heeft minister van bin nenlandse zaken Christian Bonnet een betere beveiliging van de Joodse Gemeenschap en maatregelen tegen de kleine neo-nazistische groeperin gen beloofd. De socialistische partij heeft desondanks om het ontslag van Bonnet gevraagd die indirect verant woordelijk wordt gesteld voor de aan slagen op Joodse instellingen en een Nederlandse auto. Bonnet en de poli tie wordt laksheid verweten. Het ac cent bij de terreurbestrijding zou te veel op de bestrijding van linkse ter reur groeperingen hebben gelegen. Voor vandaag hebben Joodse organi saties, socialisten en communisten, de vakbonden en andere groeperin gen opgeroepen tot een massale de monstratie in Parijs. De vakbonden hebben tot een algemene staking op geroepen vanaf twee uur voor de de monstratie die om vijf uur op de Place de Nation in Parijs begint. Er PEKING (AFP, AP. Reuter) Een grensincident tussen China en de Sowjet-Unie heeft aan twee mensen het leven gekost. In deze eerste open lijke confrontatie sedert juli vorig Jaar kwamen een Russische soldaat en een Chinese boer om het leven. worden meer dan honderdduizend demonstranten verwacht. Ook in an dere steden gaat men de straat op. Beschuldiging Het Chinese ministerie van bultennd- se zaken heeft gisteren krachtig ge protesteerd bij het Kremlin tegen de ze grensoverschrijding. Volgens de le zing van Peking overschreden vier, Russische militarien de grens in Bin- Bandeil nen- Mongolië en dooden de boer. Daarop ontstond een vuurgevecht met Chinese grenswachten, die snel ter plekke kwamen en een Rus dood den, aldus Peking, Dat de „Sowjet- indringing" een „gewapende provo catie" noemde. Jose Del torn, secretaris-generaal van de bond vanpolitie-in-burger en Hen ri Buch, voorzitter van de grootste politiebond hebben de beschuldiging geuit dat dertig van de 150 leden van de vorige maand verboden neo-nazis- tische FANE bij de politie in dienst waren. Een onderzoek naar deze be schuldiging zal worden ingesteld. Mi nister van justitie Peyrefltte heeft aangekondigd dat het staatsveilig- heidshof het onderzoek naar de bo maanslag bij de synagoge op zich zal nemen. De Franse president Glscard d'Estaing heeft de openingsceremo nie van een wetenschappelijk insti tuut vroegtijdig moeten verlaten. Het spreken werd hem vrijwel onmogelijk gemaakt door een groep demonstran ten die riepen „Bologna, München, Parijs, nou is het wel genoeg" en „Glscard, medeplichtig met de moor denaars". Het overkoepelend orgaan van het Nederlandse verzet heeft de Franse regering in een brief gezegd diep geschokt te zijn door de aansla gen. Het voormalig verzet vraagt de bedreigde groepen, waaronder de Jo den, de bescherming te bieden waar ze recht op hebben. De Parijse politie heeft nog geen vor deringen gemaakt bij haar onderzoek naar de aanslag op een Nederlandse auto waarbij de 33-Jarige Carmelia van Putten ernstig gewond raakte. De politie wil geen verband leggen tussen deze aanslag en de aanslag bij de synagoge. kaar houden is België, waar de Vlaamse Militanten Orde (VMO) bij eenkomsten organiseert ter ere van ex-SS-officieren. Leden van meer dan twintig organisaties komen dan in het Vlaamse Diksmuide bijeen. In België hebben Joodse groeperin gen en twee regeringspartijen ge vraagd om directe ontbinding van de neo-nazistische groeperingen in dit land. Afgelopen zondag kon de VMO met medewerking van de autoriteiten protesteren tegen de aanwezigheid van buitenlandse werknemers in Bel gië. De Belgische Joden zullen mor gen een protestbijeenkomst houden ln Brussel. Gezaghebbende kringen in Londen, en Bonn hebben verklaard dat de meeste actieve rechts-extremistische groeperingen banden met elkaar on derhouden. Een van de plaatsen waar neo-nazi's Jaarlijks contact met el- WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Edmund Mus kie heeft net als zijn voorganger Cyrus Vance weinig plezier in zijn werk. Hij verwacht zelf niet meer terug te keren op deze post in een tweede regering-Carter. Volgens het dagblad Washing ton Star heeft Muskie vrienden verteld dat hij in toenemende mate in zijn werk wordt belem merd door Carters veiligheids adviseur Zblgniew Brzezinski. De zegsvrouw van Edmund Muskie weigerde op het bericht in de Washington Star in te gaan. Cyrus Vance, de vorige minister van buitenlandse za ken heeft om dezelfde redenen het ministerschap opgegeven. Volgens het dagblad heeft Mus kie zijn vrienden ook verteld dat hij niet in staat is een per soonlijk stempel op zijn minis terie te drukken. rJan Halkes 5SABON „De grote verliezer van deze parlementsverkiezing is de president, generaal Ramalho Eanes." Dat was het eerste commentaar an de Portugese premier, Sa Carneiro, op de onverwacht grote overwin- Ung van zijn regeringscoalitie, de Democratische Alliantie. Alsof men ooit anders had verwacht, zetten de conservatieven hun zinnen nu op f presidentsverkiezingen van december. ^>4>lgens de laatste vrijwel definitieve cijfers trsterkte de Democratische Alliantie haar Klementaire meerderheid van 128 naar - f® zetels. Die meerderheid komt overeen «t 47,5 procent van de stemmen. De socia len bleven met 27 procent, gelijk, maar esten een zetel afstaan. De communisten ilden van 47 naar 40 zetels, een achterult- van twee procent (nu 16,8 procent). 1 aantal stemmen op links-radicale splln- l steeg van 4 naar 5,2 procent, maar net vorig jaar wist alleen de UDP een zetel te pveren. hverwacht jen van de politieke partijen zag haar ^spellingen bewaarheid. De Democrati ze Alliantie had wel een stijging voorzien, f niet zoveel en in andere districten. De alisten veroverden inderdaad de drie pis die zij minimaal verwacht hadden, jar dat ging ten koste van de communis- I inplaats van de conservatieven, zoals F voorspeld. In andere districten raakten socialisten vier zetels aan de conservatie- kwijt. De communisten verloren vooral els in Lissabon en Oporto (vijf in totaal). Br werd juist achteruitgang voor de con- '"atieven voorspeld. i is het mogelijk?," vroegen zowel over- naars als verliezers dch in verschillende haarden af. In hun eerste reactie legden alisten en communisten de schuld bij nanipulatie van de media door de rege- lg- „Het is nu gebleken hoeveel macht een Sering heeft die de media onder eigen htrole kan plaatsen," zei communisten- der Alvaro Cunhal. „De mensen zijn be drogen," zei socialistenleider Mario Soares. Vice-premier Freitas do Am ar al zei echter, dat de oppositie de nederlaag aan zichzelf te wijten heeft, omdat hun campagne hoofdzakelijk uit „laster" bestond en geen regeringsalternatief bood. Sterke man De stugge weigering van Sa Carneiro reken schap af te leggen van zijn bankschulden lijkt het beeld van een sterke man bevor derd te hebben. Bijna de helft van de Portu gezen blijkt zich daartoe aangetrokken te voelen. Sa Carneiro beloofde bovendien sta biliteit, „een regering voor vier Jaar", terwijl socialisten en communisten het nog steeds oneens bleven over de formatie van een links kabinet. De socialisten hebben blufpo ker gespeeld door te beweren dat zij in staat zouden zijn de absolute meerderheid te halen. Wat dat betreft hebben ze de Portu gese kiezers onderschat. Ook de „verkiezingscadeautjes" die de re gering vlak voor de beslissende datum uitr deelde, zou de uitslag beïnvloed hebben. Volgens Freitas do Amaral zijn veel conser vatieve stemmen uit de krottenwijken van Lissabon gekomen. „Wij hebben bewezen dat wij een regering van sociale rechtvaar digheid zijn," zei hij. Feit is dat de regering Sa Carneiro vlak voor de verkiezingen de minimumlonen en de sociale uitkeringen verhoogde. Bovendien kondigde de conser vatieve burgemeester van Lissabon een am bitieus saneringsplan voor de krottenwij ken aan. Zoals bij de verkiezingen vorig Jaar al werd Sa Carneiro wordt bij zijn aankomst bij het stemlokaal in Lissabon gekust door een medestander. Afgelopen zondag gingen de Portugezen naar de stembus. voorspeld, kon de regering profiteren van een gunstige ontwikkeling van de Portuge se economie. De wurgende contracten met het Internationale Monetaire Fonds hoef den niet vernieuwd te worden, dank zij de stijging van de goudprijs die de Portugese betalingsbalans gunstig beïnvloedde. Het monetaire beleid van de minister van financiën Cavaco e Silva zorgde verder voor een verbetering van het investeringskli maat en het intomen van de inflatie, waar door de reële lonen voor het eerst een beetje konden stijgen. De rekening van dit beleid zal pas na de verkiezingen worden inge diend. Cavaco e Silva heeft echter niet meer gedaan dan de vruchten geplukt van de gehate bezuinigingen die de socialisten ge dwongen waren door te voeren. „Het geheu gen van het volk is maar kort," zeggen de Portugese politici. Belangrijker is echter dat Sa Carneiro erin geslaagd is de kiezers te doen geloven dat deze prestatie uitslui tend aan zijn regering te danken is. Mario Soares is in de ogen van de conservatieve kiezers slechts een vervelende opschepper geworden die zijn beloften niet waar maakt. Cryptocommunist Mario Soares is uitgeschakeld. Het doelwit is nu generaal Ramalho Eanes. In 1976 was hij nog de conservatieve presidentskandi daat van socialisten tot en met christen democraten, het eerst naar voren gescho ven door uitgerekend Sa Carneiro zelf toen nog voorzitter van de sociaal-democra tische partij. Nu is dezelfde Eanes een ach terbakse cryptocommunist die „systema tisch geprobeerd heeft de regering in de wielen te rijden". Sa Carneiro herhaalde gisteren zijn belofte dat hij het premier schap eraan geeft wanneer Eanes herkozen zou worden. Maar dat wil niet zeggen dat de Democratische Alliantie niet zou regeren. De Portugezen moeten maar kiezen: Sa Carneiro of Eanes. De premier speelt op nieuw zijn succesvolle alles of niets-spelle- tje. De schuld van deze voortdurende bewuste polarisatie wordt steeds in de schoenen van de tegenstander geschoven. „Maar hoe kan het, dat de generaal van de contrarevolutie van 25 november 1975 ineens een crypto communist is geworden", werd Sa Carneiro op een persconferentie gevraagd. Het ant woord was een opsomming van verdraaide uitlatingen en interpretaties van Eanes sinds 1975. Met als eerste opmerking in de reeks, dat de toen gevierde generaal zich samen met de nu eveneens verguisde ma joor Melo Antunes, tegen een verbod van de communistische partij keerde. Demilitarisering Sa Carneiro zegt een demilltarisering van de Portugese samenleving te willen. Zijn aanvallen zijn echter uitsluitend gericht tegen de president en zijn adviesorgaan, de revolutlonairé raad: „Wij zullen niet aan vaarden dat de revolutionaire raad in welke vorm dan ook blijft voortbestaan", beloofde de Portugese premier. De reden is duidelijk: Eanes en de revolutio naire raad zullen nooit toestaan dat de Democratische Alliantie op ongrondwette lijke wijze een einde maakt aan de nationa lisaties, de landhervorming en andere ver worvenheden van de anjerrevolutie. „Wij zullen onze grondwetswijzigingen doorzet ten, zo niet met een tweederde meerderheid, dan toch met een referendum", was Sa Carneiro's tweede belofte. Wezenlijk in zijn strategie is daarom de verkiezing van de conservatieve president-kandidaat even als een generaal Soares Carneiro. Is het hoogmoed die voor de val komt? Redelij kerwijs gesproken maakt Soares Carneiro tegen president Eanes geen schijn van kans. Ópiniepeilingen geven Eanes rond de vijftig, Soares Carneiro slechts twintig pro cent Maar het zou niet de eerste keer zijn dat de Portugese politiek voor schijnbaar 'onverklaarbare verrassingen zorgt. Het avontuur van de grondwetshervormin gen die de conservatieven door willen voe ren, is een nieuwe bedreiging voor de stabi liteit in de Portugese politiek. Ook al blijft premier Sa Carneiro onoverwinnelijk, stabi liteit zou onder zijn. regering een twijfelach tig begrip blijven. Sa Carneiro's polarisatie- politiek betekent een voortdurende strijd van de ene helft van het volk tegen het andere. Zegevierende aanhangers van de Democratische Alliantie staken gisteren de communistische propagandastalletjes in Oporto in brand. Het partijbureau van de socialisten en het presidentiële paleis in Lissabon moest met een politiecordon be schermd worden. Verschillende linkse men sen werden gemolesteerd. De uitsluiting van de linkse oppositie kan bovendien net als in Italië en Spanje leiden tot een toena me van extreem-links terrorisme. Een bankoverval gisteren in een Portugees dorpje is daar mogelijk een voorproefje van. Bij de overval sneuvelden drie personen. Het zou Sa Carneiro in dergelijke omstan digheden niet moeilijk vallen „zijn stabili teit" nog verder te vergroten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7