r Laten we er niet omheen draaien: 't gaat belabberd met ons bedrijfsleven. Iedere dag weer zijn er bedrijfssluitingen. Er moet iets gebeuren. Nu. Waarom gaat het zo slecht? Vooral omdat de lasten voor het bedrijfsleven te zwaar zijn geworden. Nederland heeft de beste collectieve voor zieningen van de wereld. Maar het geld dat daarvoor nodig is, moet eerst worden verdiend. Dat gebeurt hoofdzakelijk in 't bedrijfsleven. Door alle mensen die daar werken. Door werknemers, werkgevers en zelfstandigen. Geen collectieve voorzieningen zonder bedrijfsleven. Logisch? Maar intussen wél zo, dat tegenover iedere Nederlander die werkt in een bedrijf er één staat die zijn inkomen krijgt via de overheid of de sociale voorzieningen. In de jaren zestig was die verhouding nog twee op één. Met andere woorden: steeds minder mensen in de bedrijven moeten het geld opbrengen voor de voortdurend gegroeide uitgaven voor de overheid en de sociale uitkeringen. We prijzen onszelf uit de markt Daardoor en door de hoge lonen heeft Nederland buitengewoon hoge arbeidskosten. Niet alleen hoger dan de "lage-lonen"-landen, maar ook hoger dan Duitsland, Zweden en Amerika. Daardoor worden onze produkten en diensten onbetaalbaar voor het buitenland. Onze export komt steeds meer in gevaar. Bovendien wordt het in eigen land voor onze bedrijven steeds moeilijker om het hoofd te bieden aan goedkopere buitenlandse produkte Dat is funest voor de werkgelegenheid. De lasten voor het bedrijfsleven moeten di absoluut naar beneden. Dat is het belang van ons allemaal. Kosten omlaag. Nu of nooit WtTQ® f Zijn we binnenkort toe aan het laatste bedriff Eén stap terug iseen stap vooruü Dit is een publicatie van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen VNO, Postbus 93093,2509 AB 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 22