fDieren zijn zeker geen nbeschreven bladen papier' [ölBOVAG Groei economie slaat om in stagnatie Pandbrief 1980 per1982/88 piet Wiepkema eerste hoogleraar diergedrag Veilig verkeer. Ookop het water. Philips vergroot televisiebelangen in Verenigde Staten NEDERLANDSCHE BANK IN KWARTAALVERSLAG: Saoedi-Arabië wil meer olie gaan uitvoeren ^Westland Utrecht Hypotheekbank Grote olie voorraad voor crisistijd Perscombinatie niet in Brouwer Offset ANDAG 6 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET ADVERTENTIE Fred Lammers STERBEEK Elk dier jft specifieke eigenschap- jn en ook eigenaardigheden, jë hebt vriendelijke, sociaal gelende dieren, maar er zit- en er ook tussen met wie het noeilijk omgaan is. Die on- lerlinge verschillen hebben ^liets te maken met aangebo ren karaktertrekken. Vech tersbazen, egoïsten en zelfs raddraaiers zijn in de dieren- jpereld evenmin uitzondering Us in de mensenmaat schappij- aarom gedragen dieren zich zoals zich gedragen? Die vraag is op de jjdbouwhogeschool in Wageningen iderwerp van uitgebreide studie, .en heeft er vorig Jaar zelfs een hoog- (raar diergedrag voor aangetrokken: ifessor dr. Piet Wiepkema. Wage- «esb daarmee de eerste universi- is fteit die een leerstoel in wat officieel irgade ethologie heet. wdHet observeren van dieren is iets .erjïraar Pleter Wiepkema (52) zich al vaeel lang mee bezig houdt. In de tijd aisiat hij nog lector gedragsfysiologie in -rkproningen was verdiepte hij zich al in muizen, ratten en apen. In Wagenln- n heeft hij meer armslag gekregen, •t zijn nu vooral de landbouwhuis dieren die zijn belangstelling eken: koeien, varkens, kalveren, ipen. tamme konijnen en - ook e vogels lijken op het eerste gezicht Mgszlns uit de toon te vallen. Voor ijden ligt het echter tamelijk lór de hand. omdat onze zo ver luwde huismus met onze boerenbe- rolking niet op vrledschappelijke voet staat Mussen pikken de vele graantjes mee die niet voor hen zijn Kestemd en richten op die manier Jaarlijks voor duizenden guldens ^gchade aan. Vandaar dat men in Wa- feningen niet achteloos voorbij gaat tan het doen en laten van de mus. ©oral via de landbouwlnstituten ko en de problemen waar men in de ndbouw en veeteelt in de praktijk re wordt geconfronteerd ook in Wa mingen terecht. 8taartbijtende var- ms. tongspelende kistkalveren en Ktvarkens, die geen daglicht meer mnen verdragen, laten een goede er niet onberoerd. zal de laatste zijn om te beweren it de Nederlandse boeren geen ge viel hebben voor hun dieren zelfs niet p een bepaalde manier van hun eesten houden. De doorsnee-boer tedt het heel belangrijk een goede ■rhoudlng met zijn veestapel te heb- fcn al zit daar natuurlijk een stuk ■genbelaag bij", concludeert protes tor Wiepkema. Argwaan Professor Wiepkema (links) met een van zijn studenten bij biggen, die onderwerp zijn van studie. (foto: Peter Drent) produktle en dat brengt met zich mee dat veel dieren geweld wordt aange daan in hun aangeboren gedrag." Dieren hebben recht op persoonlijke aandacht van de mens. hebben daar zelfs een uitgesproken behoefte aan. Dieren zijn geen onbeschreven bla den papier. Zij bezitten normen, wen sen en verwachtingen ten aanzien van hun milieu." Piet Wiepkema maakt van zijn hart geen moordkuil. Daarom hield hij er terdege rekening mee het niet gemak kelijk te zullen krijgen in Wagenin gen. ..In de praktijk is dat tot nu toe erg meegevallen. Ik merk dat de meeste boeren best willen praten als Je duidelijk weet te maken, dat Je samen naar een oplossing wilt zoeken voor de problemen die spelen." Stangbijten Het idee de gevoelens van de dieren die onze boerderijen stofferen nader te gaan bestuderen. Is vanuit de land bouw en veeteelt opgekomen. Dat neemt niet weg dat dr Plet Wiepkema iet de nodige argwaan is begroet, at is er niet beter op geworden toen e nieuwe professor zich in mei van It jaar bij zijn officiële ambtsaan- larding uogal boute uitlatingen ver- orloofde.-Wiepkema hield de vee- ouders toen voor begrip te hebben roor actiegroepen en de hand in eigen' joezem te steken. ,"We moeten ons nu meer dan ooit ifvragen of wij niet veel te veel alleen lan ons eigen belang hebben gedacht )n het lot van de erbij betrokken leren niet schromelijk hebben ver- «arloosd. Het ls een goede zaak, dat eze vraagtekens niet alleen door kri- sche consumenten worden geplaats,. laar evenzeer door veehouders, illjkbaar zijn we samen uit de bocht evlogen." Wiepkema gaf als zijn mening ten beste dat de kern van de hele proble matiek ln de intensieve veehouderij moet worden gezocht. Daar is alles op het ogenblik gericht op een grote Professor Wiepkema pakt die proble men fiks aan. Daar is bijvoorbeeld het vraagstuk van de varkens die elkaar in de oren en de staart bijten of hun tanden zetten in de stangen van hun hok. Bij dat stangbijten gaat het meestal om varkens die aange bonden leven. Dat betekent dat ze in een kleine ruimte waarin zij zich nau welijks kunnen bewegen, moeten staan. In Nederland is die manier van var- kenshouden voor zeugen met biggen vrij algemeen geworden. Je kunt Je afvragen of het leven op deze wijze voor de betrokken dieren nog iets plezierigs heeft. Een varken is van huisuit erg zindelijk. Zo zondert een varken zich onder normale omstan digheden af in een aparte hoek van zijn hok om zijn behoefte te doen. Aangebonden varkens kunnen dat niet. Stangbijten is waarschijnlijk een gebaar om frustraties af te rea geren. De slaande bewegingen van de tong bij kistkalveren zijn mogelijk een tic. die ze hebben aangenomen, omdat ze niet kunnen zogen. Kippen in legbat terijen zie je dikwijls doelloos heen en weer lopen, zig-zag bewegingen ma ken of hun koppen door de spijlen van afzettingen doorsteken. Wat drukt dat uit? Is het radeloosheid? Het antwoord op die vragen denkt professor Wiepkema met zijn studen ten te vinden door de betrokken die ren vanaf de wieg tot het graf in verschillende leefomstandigheden te observeren. Zo is sinds vijf weken weer een proef aan de gang met een toom van zes biggen en een zeug, die onder comfor tabele toestanden opgroeien. Binnen kort zal een soortgelijke proef begin nen met biggen, die bestemd zijn voor de slacht. Reeds nu kan Piet Wiepkema zeggen dat de ene big de andere niet is. „Er zijn biggen bij die na de voeding de zeug komen bedanken in de vorm van neus-neus contact. Er zijn er ook die daar niet over denken. Ik heb aanwijzingen dat nare ervaringen in de jeugd van dieren hun hele verdere leven doorwerken, zelfs twee geslach ten later nog merkbaar zijn." Kistkalveren Het probleem van de kist- of boxkal veren heeft professor Wiepkema eveneens aangepakt. „We zijn aan het onderzoeken of die kalveren met hetzelfde resultaat ln groepsverband kunnen leven. Ik verwacht, al loop ik vooruit op het eindresultaat van het onderzoek als ik dat zeg, dat het met die kistkalveren goed fout zit. Het is op zich natuurlijk al krankzinnig die ren opzettelijk bloedarmoede te laten krijgen omdat de consumenten, voor al in Italië, wit vlees ln plaats van rood prefereren." De onderzoekingen hoeven echter be slist niet altijd ln het nadeel van de boer uit te vallen. Neem de legbatte rijen. Professor Wiepkema is ook be trokken bij de proefneming die in Beekbergen plaatsvindt om na te gaan of kippen in legbatterijen een onwaardig bestaan hebben." De die ren in een legbatterij zouden met name ln een stress-situatie komen, doordat ze hun el niet meer in afzon dering op een ietwat donkere, be schutte plaats, kwijt kunnen. Het on derzoek wijst echter in de richting dat kippen zonder legnest in een leg batterij eenzelfde stress vertonen als kippen die wel een legnest hebben." „Alles went, zegt de volksmond. Het onderzoek zou best eens kunnen uit wijzen dat kippen ln legbatterijen op den duur zo gewend raken aan die leefomstandigheden, dat het leggen van een el onder stress tot een soort ceremonieel wordt verheven, er hele maal bijhoort. Aan het vrij laten rondlopen van kippen zitten ook na delen. Vooral in de natte seizoenen lopen tal van die zogenoemde schar- relkippen ziekten op. Maar nogmaals, we weten niet hoe het onderzoek zal uitpakken. We zitten er nog mid denin." „Voorlopig blijf ik het standpunt hul digen", zegt Wiepkema „dat ik een tijdje geleden eens aan een pluimvee houder heb verkondigd en dat is dat een etholoog puur wetenschappelijk gezien geen poot aan de grond heeft als hij zegt dat legbatterijen niet deu gen, maar dat een boer omgekeerd ook geen been heeft om op te staan als hij het tegendeel beweert. Proble men zijn er vermoedelijk wel degelijk Werkt uw boordverlichting goed? Hoe staat 't met de brandveiligheid? Zijn leidingen van brandstofsysteem en gastoestellen vakkundig aangebracht? Hebt u een zekeringskast? Dat zijn zomaar wat punten waaraan u moet denken. Een verstandige watersporter brengt zijn boot dan ook in het najaar bijeen BOVAG-watersportbedrijf. Bijvoorbeeld voor een complete veiligheidsinspectie. In de winter heeft de BOVAG-vakman meer tijd om reparaties vakkundig IKIVACi. IOSTJHK III. 2*» AK KIJSWUK Maakt u een afspraak? De veilige watersporter brengt zijn boot naar de BOVAG-vakman. NEW YORK (Reuter) North Ameri can Philips heeft een principe-over eenkomst gesloten met de Ameri kaanse GTE over de overneming van de TV-zaken van de laatste. Het gaat om TV-ontvangers, beeldbuizen en andere onderdelen, die worden ver kocht onder de merknamen Sylvania en Philco. De overneming heeft betrekking op 12 produktlevestigingen in vijf Ame rikaanse deelstaten en Porto Rico, waar in totaal zo'n 8000 mensen wer ken, de verkoop-, service- en distribu tie-organisaties in de V.S. en Canada en een fabriek in het Mexicaanse Jua rez. De overnemingsprijs is niet be kendgemaakt. Naar wordt verwacht, zal de transactie in december worden afgerond. GTE had op televisiegebied in de V.S. een marktaandeel van ongeveer 10 procent. Men vond dit te weinig om concurrerend te kunnen blijven wer ken. met die legbatterijen. Ze kunnen zelfs ongelooflijk groot zijn, maar die moet Je dan waarschijnlijk vooral zoeken ln de beginfase als kippen nog aan een legbatterij moeten wennen." Dierentuinen Het zijn niet alleen landbouwhuis- houddleren die een nogal triest leven hebben. De bewoners van onze die rentuinen vallen daar vaak ook on der. „Ik wil niet zeggen: alle dieren tuinen moeten weg. Ze kunnen een zekere opvoedkundige waarde heb ben, maar ik zou nooit zeggen dat er dierentuinen moesten komen als ze er niet waren. Gelukkig wint de laatste tijd de opvatting terrein dat je dieren ln een zo natuurgetrouw mogelijke omgeving moet laten opgroeien. De dierentuin in Emmen is er een goed voorbeeld van hoe het moet. Bepaalde delen van Burgers Dieren park ln Arnhem zijn ook heel goed. Aan de andere dierentuinen is nog heel wat te verbeteren al begrijp ik best dat dit gemakkelijker is gezegd dan gedaan. Vooral in de grote steden kampt men met ruimteproblemen. Ik twijfel niet aan de goede wil van de dierentuinbeheerders. BIJ het omgaan met dieren komt het er op aan ogen en oren open te hou den. Vandaar dat professor Wiepke ma en de zijnen in hun onderzoekin gen ook de geluiden betrekken die dieren voortbrengen. „We boeken succes in het vertalen van de dleren- taal", zegt Plet Wiepkema. die met een toegeeft dat bij zijn werk een grote dosis van idealisme meespeelt. „Uiteindelijk hoop Je er wat mee te bereiken. Je hoopt dat tot de buiten wereld doordringt dat mensen zorg vuldig moeten omgaan met hetgeen ze in handen wordt gegeven en daar toe behoren zeker de dieren. Veel mensen ln deze tijd zijn onverschillig geworden ten opzichte van het dier als het verder van hen afstaat dan een hond en een poes. Tal van men sen weten bij voorbeeld niet langs welke weg het vlees op hun huistafel belandt. Er zijn zelfs figuren het klinkt mogelijk vreemd die denken dat vlees synthetisch wordt gemaakt. Ze hebben geen idee wat er voor vlees betaald moet worden, niet met geld, maar met dlerproblemen, met dierllj- den zelfs. Dat is een stuk verarming van onze samenleving." Professor Wiepkema verwacht niet dat zijn werk er toe zal lelden dat alle lijden uit de landbouw-dlerenwereld verdwijnt. „Mensen, die geen gevoel hebben zijn beklagenswaardige schepselen. Dat geldt niet alleen voor mensen. Pijn en gevoelens van onbe hagen hebben een functie. Een zekere vorm van lijden hoort bij het leven, zowel van mens als van dier." Van onze redactie economie AMSTERDAM In de conjuncturele ontwikkeling van ons land heeft een kentering plaatsgevonden in het tweede kwar taal van dit jaar. Een periode van langzame, maar gestage groei van de economische bedrijvigheid maakte plaats voor een stagnatie, zo niet een teruggang. Dit was gedeeltelijk een uitvloeisel van de recessleve tendenties in het buitenland. Voor een ander deel hield de verslechtering van het economi sche klimaat verband met de ongun stige ontwikkeling in de woning bouw, wat vooral gevolgen had voor de arbeidsmarkt. Dit staat ln het kwartaalverslag van De Nederlandsche Bank. Daarin wordt verder vermeld, dat de produk tle in de verwerkende Industrie na het eerste kwartaal terugviel tot het ni veau van medio vorig jaar. Het duide lijkst was de omslag in de chemie en de aardolie-industrie. De ondernemers in de Industrie zijn ln het tweede kwartaal voortdurend pessimistischer geworden over de economische ontwikkeling, zoals blijkt uit de conjunctuurtests. Ook in de bouwnijverheid, die niet zozeer afhankelijk is van de buitenlandse vraag, verslechterden de vooruitzich ten verder. Werkloosheid Het beloop van de bedrijvigheid is verscherpt terug te vinden in de ont wikkeling van de arbeidsmarkt, waar de werkloosheid tussen maart en au gustus met 1 procent is gestegen tot 6 procent van de afhankelijke beroeps bevolking. In tegenstelling tot het eerste kwartaal deed de toeneming van de werkloosheid zich nu niet al leen in de bouw voor; ook andere beroepsgroepen ondervonden de ge volgen van de conjuncturele neer gang. De openstaande vraag naar personeel bereikte in augustus met vrijwel 1 procent een niveau, dat in vorige perioden van laagconjunctuur als dieptepunt gold. In samenhang met het verwachte herstel van de conjunctuur in andere landen voor ziet het CentraEil Planbureau in de loop van het volgende jaar weer enige opleving van de bedrijvigheid. De ABU DHABI (Reuter) De oliemi nister van Saoedl-Arablë, Jarnani, heeft verklaard dat zijn land de olie- produktie zal opvoeren om die landen tegemoet te komen, die door de Iraans-Iraakse oorlog ln moeilijkhe den komen wat hun olie-invoer be treft. De mate waarin Saoedi-Arabië zijn produktle zal vergoten, zo deelde de minister mee, zal ervan afhangen hoezeer de wereldmarkt door het uit vallen van de Iraanse en Iraakse olie wordt beïnvloed. De voorraden in de verbruikslanden zijn groot en volgens oliekringen aan de Golf zal er de eerste maand nog geen gebrek zijn, ofschoon enkele landen die in hoge mate van de Iraak se en Iraanse olie afhankelijk zijn, zoals Frankrijk, Italië, Spanje, Brazi lië en India, misschien genoodzaakt ..zullen zijn op de spotmarket te ko pen. Dat kan de prijs opjagen en de hoop van Saoedi-Arabië vernietigen eenheid te brengen in de prijzen, die de OPEC-landen rekenen. Saoedi-Arabië is 's werelds grootste olie-exporteur. Het land, produceert al één miljoen vaten per dag meer dan het gestelde maximum van 8,5 miljoen vaten per dag. ADVERTENTIE Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig y rentepercentage 11%; huidige afgiftqirijs f 1.000,- opgelopen rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren- dement ca. 10,96%).Jaarlijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. Kolk- rnAil k<wtwi|kpnp9n Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistnut 1,020-26 31 31 werkloosheid zou zich in de loop van 1981 stabiliseren op 6'A 7 procent van de afhankelijke beroepsbevol king, zo merkt De Nederlandsche Bank op. Het volume van de goedcrenuitvoer daalde fors, aanzienlijk meer dan die van de goedereninvoer, onder invloed v&n incidentele factoren en recessie- ve tendenties in het buitenland. Het Centraal Planbureau verwacht voor de komende anderhalf jaar dat het effect van de stagnatie in de groei van de wereldhandel op onze uitvoer zal worden gematigd door enige vergro ting van het Nederlandse marktaan deel in de wereldhandel. Dit als ge volg van de in verhouding tot het buitenland reeds opgetreden en ook volgend jaar verwachte matiging van de loonkosten. DEN HAAG (ANP) De voorraad aardolieprodukten in ons land die is bestemd voor crisistijden, wordt ver groot De huidige voorraad, die is aangelegd door de stichting Interim Centraal Orgaan Voorraadvorming Aardolieprodukten (ICOVA) is goed voor het overnemen van de verplich tingen van de olie-industrie voor 15 dagen. Deze termijn blijft ongewij zigd, aldus heeft minister Van Aar- denne van economische zaken in een brief aan de vaste commissie voor economische zaken van de Tweede Kamer meegedeeld. De ICOVA en de aardolie-maatschap pijen zorgen gezamenlijk voor een strategische voorraad voor een perio de van negentig dagen. De ICOVA heeft thans een voorraad aangeled van 740.000 ton: 170.000 ton benzine, 315.000 ton gasolie en 255.000 ton stookolie. De financiering is geschied door middel van leningen bij Neder landse banken. In totaal gaat het om een bedrae van ongeveer 400 miljoen gulden. AMSTERDAM De medio 1979 be gonnen besprekingen tussen de hoofddirectie van Perscombinatie en de directie van Brouwer Offset over een eventuele deelname van Pers combinatie in Brouwer Offset hebben niet tot overeenstemming geleid en zijn beëindigd. Mink van Rijsdijk is met vakantie Onder redactie van Heieen van Batenburg Vragen uitsluitend in envelop en dus niet per briefkaart sturen aan postbus 91463, 2509 EB Den Haag. Per vraag twee postzegels van 60 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buiten kant opplakken. Geheimhouding is verzekerd. Taag: Hoe krijgt een hortensia b'.au- re bloemen? ptwoord: De bloemen van de hor- ensia kleuren blauw onder invloed an ijzer of aluminium in de grond, it in combinatie met een lage pH- jaarde. Om de pH-waarde van de *ond te onderzoeken ls eenvoudig peedschap nodig, dat men in tuin- antra of zaken voor tuinbenodlgdhe- len kan kopen. De grond van planten net blauwe bloemen moet extra zuur Un, Door roestige spijkers in de pot- fond te stoppen kan men het ijzerge- tH verho?en Maar een elegantere jethode is het toevoegen van amoni- ►•aluin (bij de drogist verkrijgbaar). P augustus-september wordt drie- »aal een derde eetlepel per pot gege- en. De behandeling moet elk jaar na «t verpotten herhaald worden. Kweekvormen van roze-rode bloe men zijn het meest geschikt voor blauwkleuring. Als de planten in de tuin worden gezet, moet ter plaatse een plantgat met veel zure grond (veengrond, turfmolm, tuinturf) wor den gemaakt. Vraag: Ik ben in het bezit van een groot schilderij, voorstellende een vaas met grote bloemen, gesigneerd Frans Oerder. Is dit een bekend schilder? Antwoord: Frans Oerder werd gebo ren te Rotterdam op 7 april 1867 en overleed te Pretoria (Zuid-Afrika) 15 juli 1944. Hij woonde en werkte in Rotterdam tot 1889. In deze stad be zocht hij ook de Academie van beel dende kunsten. Nadien is hij vele malen van woonplaats veranderd. Een groot deel van zijn leven woonde hij in Pretoria. Hij schilderde, teken de, etste en lithografeerde landschap pen (veel motieven ontleende hij aan Zuid-Afrika. met name Transvaal), stadsgezichten, dieren, kinderpor tretten, bloemen, stillevens enz. De schilder staat in Zuid-Afrika hoog aangeschreven. Zijn impressionisti sche werken werden bekroond met zilveren medailles op de stedelijke tentoonstelling in Amsterdam ln 1912 en op de vierjaarlijkse tentoonstel ling te Arnhem in 1913. Werk van hem hangt in musea in Kaapstad en Pre toria en in het Noord-Brabants mu seum te Den Bosch. Vraag: Wij ontvingen een geboorte kaartje met de volgende tekst: „Uw kinderen zijn uw kinderen niet/ Zij komen door u/ maar zijn niet van u Want hoewel zij bij u zijn/ Behoren zij u niet toe/ Gij moogt hen geven van uw liefde/ maar niet van al uw ge dachten/ Want zij hebben hun eigen gedachten." Deze tekst zou uit de Thora afkomstig zijn. Waar kan ik het vinden? Antwoord: Deze prachtige tekst is niet uit de Thora, maar staat in het boek De Profeet van Kahlü Oibran, uitgave Mirananda, Wassenaar. Dit citaat is slechts een fragment van hetgeen Almoestafa (de profeet) zegt tot de vrouw die hem vraagt: Spreek ons over kinderen. De ruimte ont breekt me om het in zijn geheel te citeren. Maar u weet nu, waar u het vinden kunt. Vraag: Ik ben ln het bezit van een Russisch bankbiljet uit 1919. Is dit een biljet van de „witten" tijdens de burgeroorlog? Heeft het enige waarde? Antwoord: In de Russische tekst op het bankbiljet (iemand was zo aardig die voor mij te willen vertalen) staat onder meer „betaalkantoor te velde aan het noordwestelijk front". De verwijzing hiernaar en het jaartal '1919 wijzen inderdaad op uitgifte van een der „witte" legers of regeringen, die in 1920 door de bolsjewiki defini tief verslagen werden. Er was in die tijd ontzaglijk veel papiergeld ln Rus land ln omloop. De cataloguswaarde van dit biljet is ongeveer tien gulden. Vraag:-Ik wil graag mijn freesia-bol- letjes, die de hele zomer hebben ge bloeid, overhouden tot volgend voor jaar. Ik hoorde dat dit bij een speciale temperatuur zou moeten. Welke? Antwoord: De freesia-bolletjes moe ten in de herfst uit de grond gehaald worden en na drogen in een vorstvrije ruimte (ca. vijf graden C.) worden opgeslagen. Vraag: Ik heb een paar boeken van J. Mazereeuw. Kunt u mij iets over hem vertellen? Antwoord: Jan Mazereeuw, gedoopt te Opperdoes op 27 juni 1779, overle den in deze plaats op 15 mei 1855, was landbouwer en heeft een tijdlang te Oostwoud gewoond, waar hij dienst deed als ouderling van de gerefor meerde kerk en in de Franse tijd ook Maire (burgemeester) is geweest. In later jaren is hij als profeet opgetre den en predikte hij op grond van zijn visioenen de ondergang van de we reld. In 1822 werd hij voor het eerst zich van zijn roeping in dit opzicht bewust. Mazereeuw verwierp het ker kelijk Instituut met zijn ambtsdra gers en sacramenten. Met zijn aan hang scheidde hij zich 5 mei 1845 van de Ned. Hervormde kerk af. Hij hield zich wel aan de gereformeerde leer. De geschriften van Hellebroek en Brakel stonden bij hem in hoog aan zien. Te Opperdoes en ln omliggende plaatsen zoals Andijk, Medemblik en Enkhuizen, had Mazereeuw een kring van aanhangers, van wie sommigen tot de Afgescheidenen zijn overge gaan. De kring is in de loop der jaren steeds kleiner geworden, maar nog in 1918 had deze een voorganger te Grootebroek en werd er te Enkhuizen een geschrift van Mazereeuw uitgege ven. J. Lindeboom schreef over hem in zijn boek Stiefkinderen van het Christendom (1929) en J. Loosjes schreef: Mazereeuw (1918). Vraag: Wij hebben veel vogels in de tuin. Nu gebeurt het herhaaldelijk dat ze tegen de ruiten vliegen, soms met dodelijke afloop. Wat is daaraan te doen, want de vogels zijn ons dier baar. Antwoord: Bij de Nederlandse vere niging tot bescherming van vogels kunt u vogelsilhouetten aanvragen. Deze silhouetten worden per vel gele verd. Er zijn uilen (vier per vel) en kieviten (zeven per vel). De prijs ls 3,75 per vel. De uilen zijn groter dan de kieviten. Hoeveel silhouetten er op het raam geplakt moeten worden, is niet zonder meer te zeggen. Dit hangt van de lichtval af. Vraag: Kunt u mij ook vertellen wat het betekent lid van de gemeente raad te zijn? Speciaal in Amsterdam. Is dat een full time job en hoe is de beloning? Antwoord: Leden van gemeentera den worden eens in de vier Jaar recht streeks door de kiezers aangewezen en vormen tezamen als gemeente raad het hoofd der gemeente. ZIJ zijn onbezoldigd, maar ontvangen een vergoeding op jaarbasis voor hun werkzaamheden in de raad en zijn commissies, alsmede een onkosten vergoeding. De hoogte van die bedra gen wordt door de raad vastgesteld. Het zijn vaste bedragen, maar voor een deel (twintig procent) mogen ze bestaan uit presentiegeld, dat wil zeg gen dat de vergoeding afhankelijk is van het aantal bijgewoonde vergade ringen. De maximale hoogte van de vergoeding is afhankelijk van de grootte van de gemeente en kan in de grootste steden oplopen tot ruim 20.000 gulden per jaar plus 3000 gul den onkostenvergoeding. Hoe groter de gemeente, hoe meer werk, maar een full time Job, nee dat is het niet HStaflu*. /TjSb Vriendelijk verzoek: Zoudt u mij als tublieft geen dode of levende beestjes meer willen toezenden. Meestal komen ze verpulverd aan en kan Ik er toch niets mee beginnen. Of ze zijn springlevend en gevangen in een of ander plastic doosje, en dat vind ik heel naar voor zo'n beest. Meestal duurt het wel enkele weken voor u een antwoord krijgt en daarom kunt u veel sneller zo'n beestje even meenemen naar de ontsmettgings- dienst van de gemeente waar u woont. U krijgt dan snel en kundig advies. Babykleertjes. Het materiaal van ba bykleertjes voor Lambarcne moet ook katoen zijn. U mag daar gerust gekleurd katoen voor gebruiken. De maten zijn niet zo belangrijk. Behal ve babykleertjes is peuter- en kleuter- kleding ook welkom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9