De gedeelde macht in het Witte Huis Frankrijk Geweld verdeelt Joodse gemeenschap K&a Lady Bird Johnson Patricia Nixon Jaqueiine Kennedy "7 ÏAANDAG 6 OKTOBER 1980 ]TOUWKWARTET_ wegens de aanslaggen hoe langer hoe j neer aan. Die aan slagen mak en de band met Israël sterke r en roepen herin neringen op die het voortbe staan van diJoodse staat tot een punt vi m de eerste orde maken. Daa maast luidt de re denering va n „Le Renouveau Juif" over ir itegratie: Waarom zouden Brct onnen, Basken en Elzassers in hun eigen cultuur mogen versi :hillen van de al gemeen Fra nsen en de Joden niet? Toen het i« lee ontstond een stemadvies uit te brengen te gen Giscarc l bij de komende presidentsvi irkiezingen we gens zijn ai nti-Israëlische be leid, volgde een botsing tus sen de oude en de nieuwe lei ders. De 1 totschild slaagde erin een Israëlische diplo maat, met wiens hulp „le Re nouveau Ju if" trachtte een ac tieve joods e lot?by zoals in de Verenigde 1 Staten op te zetten, van zijn piost in Parijs onthe ven te kriijigen. Hij is weer in Israël. Geen Joodse lobby, geen JocKlse stem voor ie mand, maar tegen een gevoer de politiek, antwoordt Haj- denberg. Een tweede punt van ver deeldheid betreft de Joodse verdedigingsorganisatie. Dat speelt vooral na openlijke be schuldigingen dat politiefunc tionarissen zijn betrokken bij nazi-partijen, geuit met name door een Franse politievak- bond. „Organiseert u", riep Hajdenberg zaterdag de joden op tijdens een grote demon stratie in Parijs. Als de politie de veiligheid van Joden in Frankrijk niet kan garande ren, moeten zij daar zelf voor zorgen. De ordedienst die zich tot dusverre bezig hield met het ordelijk doen verlopen van Joodse manifestaties, zal de georganiseerde Joden aan wijzingen moeten geven hoe zij zich het best kunnen verde digen, kondigde Hajdenberg aan. De Rothschild en de zijnen voelen niets voor dergelijke ordediensten, die in strijd zijn met de Franse wet. Van Pat Nixon gaat het verhaal dat ze op twee prestaties uit dien 24 uur per dag kon wapperen. nadrukkelijker met het beleid va in de (kandidaat-)president. haar" presidentschap heel trots was: de herinrichting van Amerika kiest volgende maand dan ook niet alleen tussen het Witte Huis en de verlichting van de vlaggemast op het De nieuwe garde presidentsvrouwen of kandidaat-presi-, Jimmy, Ronald en John, maar o ok tussen Rosalynn, Nancy presidentiële paleis, waardoor de Amerikaanse vlag sedert- dentsvrnuwen is minder snel tevreden, bemoeit zich althans en Keke. PARIJS (ANP) Er is geen sprake van een op leving van het antisemi tisme in Frankrijk, on danks de aanslagen die de laatste weken zijn gepleegd op Joodse mensen en instellingen. Dat heeft de Franse Joodse filosoof Ray mond Aron gezegd na de bomontploffing vrij dagavond voor een Pa- rijse Synagoge, die aan drie mensen het leven kostte. De situatie van de Joden is absoluut niet dezelfde als in de jaren twintig, dertig, aldus Aron Toen was er sprake van boor partijen georganiseerd antisemitisme. Nu is daar geen sprake van: het zijn en kelingen, die hun toevlucht zoeken tot terreur en die do den. Zij vormden geen partij Dat wil niet zeggen, dat het antisemitisme na de oorlog verdwenen is. Het is er altijd geweest, er is geen, enkele re den waarom het nu ineens zou verdwijnen, aldus Aron. Het enige dat na de oorlog nog is gebeurd, is dat antisen.itisme tot „aanvaardbare normen" is teruggebracht. Een paradox is nu, dat antisemieten, om dat er geen officiële partij voor hen is, aan de rand van de maatschappij opereren en daarom hun toevlucht zoeken tot terreur. Aron weigert de Franse rege ring verantwoordelijk te stel len voor de aanslagen. In Frankrijk klinken geluiden, dat wegens laks optreden te gen extreem rechts, en vooral tegen nazi-groepen de laatste overmoedig zijn geworden en uiteindelijk durfden te doden. Ordediensten De filosoof waarschuwt tegen eigenmachtig optreden door Joodse ordediensten. Er is maar één antwoord mogelijk op deze vorm van terrorisme, stelt hij: de politie. Die is er in een democratisch bestel voor om dergelijke groepen te ont dekken en uit te schakelen. „Wij hebben te maken met gekken. We moeten er voor waken, dat wij zelf in de val kuil van deze provocatie val len. Wij moeten ons verstand bij elkaar houden", aldus Aron. De Franse filosoof wijt de openlijke manifestaties van nazi-groepen voor een deel aan de persvrijheid en de vrij heid van meningsuiting, waar hij overigens niet aan wil ko men. Het taboe op het nazis me is in de loop van de jaren verdwenen. Sympathisanten claimen nu openlijk óók die vrijheid om zich te uiten. De Franse nazi-leider Mark Fre- driksen zei twee weken gele den nog, dat het treurig ge steld is met de vrijheid van meningsuiting in Frankrijk: hij mocht de Joden er onder andere niet van beschuldigen het „verhaal van de zes mil joen in de gaskamers van Hit- Ier na de oorlog te hebben verzonnen". Tienduizend Franse Joden betogen in Parijs. De Franse opperrabijn, Jacob Kaplan, is het met Aron eens, dat het antisemitisme nooit is verdwenen. Maar na de oorlog durfde men niet meer te zeg gen tegen de Joden te zijn. Antisemieten hebben zich vol gens de opperrabijn heel lang verscholen achter het vaandel van het antizionisme. Dat was maatschappelijk aanvaard baar. Maar langzamerhand komen de antisemieten, die dat in wezen altijd zijn geble ven, weer voor hun mening uit en de maatschappij aan vaardt dat. De Franse Joodse leiders hebben heel Frankrijk opgeroepen daar stelling te gen te nemen. Beroering De gebeurtenissen van de laatste weken hebben nieuwe beroering gebracht in de 700.000 leden tellende Joodse gemeenschap in Frankrijk. Die is aanmerkelijk uitge breid sinds Frankrijk in het begin van de jaren zestig Al gerije kwijtraakte, en de daar wonende Joden in groten ge tale naar Frankrijk kwamen. Tot dan bestond de Joodse gemeenschap voor een groot deel uit van oorsprong Poolse Joden. De oude leiders, zoals baron Alain de Rothschild, voelden zich in de eerste plaats Fransen en zijn nog jteeds voor een grote integra tie in de Franse samenleving. De problemen kwamen toen de Franse buitenlandse poli tiek zich sterk ging richten op de Arabische wereld. De uit het Arabische Noord-Afrika afkomstige Joden ervaren dat als anti-Israel. Voor een groot deel zijn zij verder niet voor de integratie, zoals De Roth schild die voorstaat. Er on stond een nieuwe stroming: „Le Renouveau Juif", onder leiding van de 34-jarige Henri Hajdenberg. Het eerste grote succes was de „twaalf uur voor Israël", vorig jaar, waar enkele tienduizenden Joden sympathie betuigden voor de Joodse staat. In geen jaren hadden de oude Franse Jood se leiders zoveel mensen bij elkaar gekregen. Band De beweging spreekt mede door Bert van Panhuis Mamie D(! Eisen s' df hower zijn ivdt M Mevrouw Truman Er was een tijd dat presidents kandidaten hun vrouwen bijkans uit de echtelijke woning moesten sleuren om hen mee te krijgen op campagne. Presidentsvrouwen als Bess Truman, Mamie Eisen hower en Pat Nixon probeerden zoveel mogelijk op de achter grond te blijven, Jackie Kennedy speelde de rol van het aandoenlij ke kindvrouwtje en Lady Bird Johnson hield zich voornamelijk bezig met de a-politieke verfraai ing van stad en land. Met het aantreden, zes jaar geleden, van Betty Ford begon de positie van de presi dentsvrouw al te veranderen. Zij schrok er niet voor terug „eigen opvattingen" aan de openbaarheid prijs te geven al betrof dat nog met name de emancipatie van de vrouw. Rosalynn Carter is de eerste „first lady" met een aantoonbare invloed op het be leid van de Amerikaanse president. Bij de jaarlijks door het blad US News gehouden „verkiezing" van de invloedrijkste Ameri kanen een peiling onder 1500 belangrij ke figuren is Rosalynn Carter van de 23ste plaats vorig jaar opgeklommen naar de zesde dit jaar. Ze moest onder meer de president zelf, centrale bankdirecteur Paul Volcker en nationale verdedigings N Tijdens Reagans Califomische periode heeft zij zich nauwelijks met het politieke bedrijf bemoeid; zij hield zich bezig met de huishouding en de opvoeding van de kinderen. Niettemin heeft Reagan zich volgens ingewijden steeds veel gelegen laten liggen aan haar mening. Zo is er het John is geduldig en behoedzaam ik doe niet mee aan dat diplomatieke gedoe maar kom recht voor mijn mening uit, zegt de 48-jarige Grieks-Amerikaanse kappersdochter uit Boston. En zo is uit haar mond dan ook d opgetekend dat conservatieve tegenstanders van haar Traditioneel De 57-jarige Nancy Reagan wordt on vriendelijk wel eens omschreven als een mengeling van Lady MacBeth, de kwade genius achter Shakespeares Schotse edel man, en een Barbiepop. Haar achtergrond is geheel anders dan die van de oud- gouverneur zelf. Komt Ronald Reagan uit een arme Democratische familie, zijn vrouw groeide als pleegkind op in het gezin van een gerespecteerde conserva- tief-Republikeinse chirurg uit Chicago. Het tweetal liep elkaar tegen het lijf in Hollywood waar beiden onbenullige film rollen speelden. Emotioneel Hoeven Reagans medewerkers niet te twijfelen aan Nancy's discipline, John An dersons staf krijgt bijkans grijze haren van diens echtgenote Keke. „Ze is zeer Grieks, heel emotioneel" zei enkele weken geleden een van Andersons ex-medewer kers. en dat is nog zacht uitgedrukt. Keke heeft haar man geprest om niet te dingen naar de vrijkomende senaatszetel van de Ulinoise Democraat Adlai Stevenson maar meteen naar het Witte Huis. Zij was het ook die Anderson deed besluiten als onafhankelijke derde mee te doen naast Reagan en Carter. Jack en Keke Anderson adviseur Zbignlew Brzezinski laten voor gaan. maar wordt invloedrijker geacht dan bij voorbeeld Edward Kennedy, Wal ter Mondale of Henry Kissinger. Ook de twee rivalen van Jimmy Carter, Ronald Reagan en John Anderson hebben vrouwen die hun wederhelft sterk beïn vloeden en op zijn minst graag delen in de macht van het hoogste staatsambt. Nancy Reagan probeert vooral uit electorale overwegingen dat beeld graag te ver zachten maar Keke Anderson etaleert haar politieke ambities breed uit. verhaal dat de Republikeinse leider voor al onder invloed van Nancy van Demo craat in rechts-Republikeln is veranderd. Feit is dat zij een flinke stem in het kapittel heeft bij de verkiezingscampagne van dit jaar. Nancy heeft Reagan er toe gebracht zijn eerste, gematigde campag neleider John Sears aan de kant te schui ven. Qua opvattingen verschilt zij niet van haar man. Dat is minder een kwestie van slaafse volgzaamheid dan wel dat de Reagans nu eenmaal allebei een zeer tra ditioneel beeld hebben van het maat schappelijk leven en de positie van vrouw en gezin. Nancy Reagan Betty Ford Zo schreef ze vlak voor <e val van de sjah keizerin Farah een brief, haar verzekerend dat Amerika de keizerlijke familie nooit zou laten vallen, en schakelde ze Jimmy's broer Billy in bij de onderhandelingen over de vrijlating van de gijzelaars in Teheran, de zaak die uiteindelijk zou lei den tot „Billygate". Rosalynn neemt dik wijls deel aan de vergaderingen van Car ters „kleine kring", maakt aantekeningen en adviseert de president, die haar raad zeer ernstig neemt. Net als in Engeland met Margaret Thatcher is lang niet iedereen in de VS blij met de macht van de First Lady. De negatieve kwalificaties gaan van Livia uit „I Claudius" tot „de stalen magnolia" of „de ijzeren vlinder". Ondanks haar steun aan het ERA, het in de grondwet opnemen van een amende ment over de gelijke rechten van man en vrouw, is Rosalynn Carter geen troetel kind van de vrouwenbeweging. „Womens Lib" vindt haar te veel het type van de „Superwoman", koel en berekenend, uit sluitend uit op de versteviging van haar eigen positie en die van Jimmy Carter. De strategen van de president zijn niet zo ongelukkig met dit beeld. Een gematigde maar zelfbewuste First Lady is naar hun idee nog steeds de beste figuur om de moderne vrouw uit de Amerikaanse mid denklasse aan te spreken. Jimmy en Roalyn Carter opeisen, maar Rosalynn stuurde haar schoonmoeder in ballingschap na ar het pindadorp Plains en tot op heder i geldt dat ze alleen „op familiebezoek" v relkom is in huize-Carter. De huidige First Lady heeft zich en poli tieke status verworven, maar he t moet gezegd dat de president haar d; aarvoor ook de kansen heeft gegeven. Mei Seen na de inauguratie in 1977 tuurde hijtiaar op diplomatieke missie naar het m< arrende Latijns-Amerika, niet zonder de bi jbedoe- ling dat zij met haar Scarlet O'Har a-achti- ge zuidelijke vrouwelijkheid de h aantjes in de grote achtertuin van de Ve renigde Staten voor zich zou innemen. Ze t »egroet- te vorig jaar paus Johannes Pauli is II bij zijn bezoek aan Amerika, waarmee ze Jim my behoedde voor kerk-en-staat -kritiek, in de multi-religieuze staat een g< ivoelige kwestie. Dit voorjaar heeft Rosalj mn met groot succes de honneurs waarg enomen voor de „aan huis gebonden" pr esident. Met Walter Mondale heeft ze he it zware voorverkiezingskarwei opgeknapt. Raad Over haar rechtstreekse invloed op het doen en laten van de presiden t wordt verschillend gedacht maar zo nu en dan komen er toch opmerkelijke feil en naar buiten. Ze is een fervent aanhar iger van Zbigniew Brzezinski, had een flink x vinger in de pap bij de grote kabinetsi vijziging van vorig jaar zomer en heeft zii ;h meer malen met de Iraanse kwestie bemoeid. In het midden van dit plaatje staat Rosa lynn Carter, op en top loyaal aan haar man, daarnaast zeer zelfstandig optre dend en denkend. Rosalynn is Jimmy's klankbord, hij het hare. Bij belangrijke beslissingen is Rosalynn de laatste raad gever van de president. Geen wonder dat zij dan ook over „ons presidentschap" spreekt. De First Lady heeft haar politieke oplei ding in Georgia genoten. Piepjong ge trouwd met marine-officier Jimmy moest ze het is bijna een cliché optomen tegen de alles overheersende peetmoeder van de familie Carter Miz Lilian. De klap kwam toen Jimmy Carter in 1970 werd gekozen tot gouverneur van Georgia. Miz Lilian kwam meteen het „first ladyship" man „een zootje boeren" zijn. dat Phil Crane, tot enkele maanden terug één van de Republikeinse mededingers naar het presidentschap, „een fascist" is en John Connally, ook al zo'n oud-rivaal, „een schurk". Dat laatste ontkent Keke te hebben be weerd. Ze had hem slechts „een scharre laar" genoemd. De kwalificatie „Ze schiet vanaf de heup" is dus niet overdreven. Andersons staf weet nog steeds niet of dit revolverheldin- beeld innemend of afstotend zal blijken te zijn. Eén voorspelling is nog niet uitgeko men, dat Keke Andersons campagnelei der David Garth er uit zal werken om zelf de touwtjes in handen te nemen. Klankbord

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7